Nieuwe watertoren te Baasrode plechtig ingehuldigd Dendermondse seniorenakademie gaat weer van start De bende van Julien in jeugdclub 't Toreken te Lebbeke iHff Pas geopend Daensmuseum blikt reeds in de toekomst Drinkwatervoorziening in het Dendermondse verzekerd 1 Oudste dochter van Pieter Daens herdacht Daens-varia 8 - 1.10.1982- De Voorpost «Het is in het kader van een optimale watervoorziening dat de bouw van deze groepswatertoren dient gesitueerd. Hy verzekert de drinkwaterbevoorrading van de groep Baasrode-Lebbeke. die bestaat uit de vroegere gemeenten Baasrode. Buggenhout. Opdorp, Lebbeke, Denderbelle. Wieze en Herdersem. Deze gemeenten hebben samen meer dan 11.000 abonnees», aldus de voorzitter van de Tussengemeentelijke Maatschap pij der Vlaanderen voor Waterbedeling (TMVW) by gelegenheid van de plechtige ingebruikname van de nieuwe watertoren die als een hoge en veilige wachter boven het stille dorp prykt. De toren die kant en klaar byna 38 miljoen frank heeft gekost, is 52 meter hoog en bezit een kuip die 800 m' water kan bevatten. De kuip heeft een gemiddelde diameter van 12 meter en is 9 meter hoog. De werken aan dit kunstwerk werden aangevat op 1 maart 1979 en de toren was voltooid op 14 mei van vorig jaar. Maar dan diende men alles nog af te werken en de nodige installaties te plaatsen. Jeugdclub 't TOREKEN heeft de voorbije week zyn vijftienjarig bestaan met klank gevierd. Met klank zeker, daarvoor zorgden immers Djezebel Jan De Wilde en Allan Taylor. Maar het was de huidige bewindsploeg van Toreken zelf, die zaterdagnamiddag voor een fijne akade- mische zitting zorgde. Het was gemeenschapsmi nister Lenssens die leefmi lieu. waterbeleid en onder wijs onder zijn bevoegd heid heeft, die de gedenk plaat die voor altijd aan deze regenachtige dag zal herinneren, onthulde, ter wijl de Koninklijke Kato- lieke Fanfare De Een dracht - zoals steeds keurig uitgedost - de Vlaamse Leeuw en vervolgens het Vaderlands lied speelde. Dat betekende het einde van een plechtigheid, waar bij ook heel even een tipje van de sluier van de proble men met betrekking tot de watervoorziening voor Vlaanderen werd opge licht. In zijn welkomstwoord on derstreepte de TMVW- voorzitter dat het streef doel van deze maatschappij erin bestaat diensten te ver lenen tegen de laagst moge lijke kostprijs. Maar die prijs zou beslist nog lager kunnen, ware men niet ge bonden aan een aantal ver bintenissen met Wallonië. Het is immers uit Wallonië dat men het water moet opvangen door de buffer voorraad die in de toren is opgeslagen. Dat laat dan weer toe de druk van het pompstation te verlagen of de kapaciteit van de toe voerleiding te verhogen, wat een beter rendement van de installatie tot gevolg heeft en dus ook de kosten drukt.» Kan nog beter Deze voordelen kunnen nog opgedreven worden, wanneer de toren in Lebbe ke zal voltooid zijn, aldus spreker die bekend maakte dat de toren van Baasrode en Lebbeke samen met de distributieleidingen in feite een systeem van kommuni- cerende vaten zullen vor men. Tot slot dankte hij alle mensen die bij de reali- zatie van dit kunstwerk be trokken waren en verleen de hij het woord aan minis ter Lenssens. Die noemde de ingebruik name van de watertoren voor de streek een belang rijke gebeurtenis en wees erop dat wij heel wat water verbruiken. Zowat 125 liter zijn een aantal nieuwe pro- jekten gepland: spaarbek kens te Moerbeke-Viane en te Zingem. uitbreiding van de spaarbekkens te Kluizen en van de Blan kaart. veiligheidsbekkens te Walem en spaarbekkens langs de Maas in de provin cie Limburg. Niet zo eenvoudige opdracht Vervolgens onderstreepte minister Lenssens dat de realizatie zelf van grote wa terbouwkundige werken geen gemakkelijke opgave is. Men moet immers reke ning houden met de dwin gende eisen inzake milieu bescherming en natuurbe houd. Bovendien is er grondig overleg nodig tus sen de verschillende initia- tiefnemende drinkwater maatschappijen. Een ander probleem vormen de gebie den waarin de verschillen de drinkwatermaatschap pijen werken. Vaak zijn deze gebieden historisch ontwikkeld zodat men soms voor eigenaardige si tuaties komt te staan. Een Dendermonde. Het prachtige silhouet van de ragfijne watertoren, (v) door de fuzie van gemeen- rieven en feliciteerde hij ten. Tot slot pleitte minis- allen die hun medewerking ter Lenssens voor een uni- hadden verleend aan de formizatie van de waterta- uitwerking van het projekt. André Buytaert, werker van het eerste uur en ook nu nog aktief bij de jeugd club, opende de zitting met een historisch overzicht van de groei. Daarna was het de eer aan Achiel Vermeir om de prijsuitreiking van de wedstrijd voor het em bleem voor zijn rekening te nemen. De voorzitter van «Als ich can» deed dit met een passend en humoris tisch woordje. De jury voor de selektie bestond ook uit leden van deze kunstgroep. Het was Rosa De Mayer van de Ganzegavers te Grembergen, die de eerste prijs wegkaapte. Zij ont ving een heel mooie pente kening van Karei Haelter- man. De tweede prijs ging naar de Lebbekenaar Luc De Leeuw. Ook hij ontving een pentekening van Karei Haelterman voor zijn ont werp. Toen was het woord aan de schepen van de jeugd, A. Abbeloos. 't To reken wil iets brengen voor de jeugd», zei hij «ik was aanwezig bij de start en heb dit pionierswerk verder kunnen zien uitgroeien dank zij: Herman Coor- man, Van Damme, De Ruysscher, e.a. Namen noemen is mensen verge ten. Ook al hebben wij als gemeentebestuur niets ge zien, de veranderingen hebben ons veel genoegen gedaan. Evenals André Buytaert daarnet zei. denk ik terug aan de onvergete lijke kleinkunstavonden in «Ons Huis», omdat Tore ken voor zo'n enorme toe loop te klein was. Proficiat voor de inzet en het initia tief. Moge Ludo Lauwers met de ploeg zo verder gaan. De samenhorigheid van de jeugdige verant woordelijken moet leiden Dendermonde. Het werd aanschuiven om de nieuwe watertoren te bezoeken, (v) betrekken. De voorzitter hóópte dat minister Lens sens al zijn invloed zou aanwenden om een aantal punten in dat voor Vlaan deren nadelig kontrakt te wijzigen, wat de minister in zijn wederwoord ook dui delijk onderstreepte. «Men zou van de gelegenheid ge bruik moeten maken om de watervoorziening te her zien in funktie van de hui dige leefgemeenschappen, waarbij een drinkwaterbe- leid voor Vlaanderen bij machte moet zijn onze ge meenschap optimaal van drinkwater te voorzien», aldus de voorzitter, die dan het nut van de nieuwe wa tertoren uiteenzette. «Deze toren verleent aan de reeds geciteerde gemeenten een zekere autonomie, waar door onderhouds- of her stellingswerken aan de toe voerleiding mogelijk zijn zonder de distributie te on derbreken. Een ander voordeel is dat de toren de pieken in het verbruik kan per dag en per inwoner. Wanneer we dan weten dat we dit drinkwater hoofdza kelijk uit Wallonië moeten betrekken, dan kan men zich een eerste idee vormen van de problemen die er kunnen ontstaan. Een goed uitgebouwde, vlot functio nerende en betrouwbare drinkwatervoorziening is dus geen overdreven be kommernis. Minister Lens sens zei ook dat de grond waterreserves in Vlaande ren beperkt zijn. Het ligt dan ook in zijn bedoeling de wet van 21 maart 1971 op de bescherming van het grondwater operationeel te maken door de nodige uit voeringsmaatregelen te nemen. In het Vlaamse gewest be schikt men over vier pro- duktiecentra waar drinkwa ter wordt geproduceerd op bazis van oppervlaktewa ter: Oelegem, Notmeer- Walem, Kluizen-Ert velde en de Blankaart te Diks- muide. Voor de toekomst herstrukturermg dringt zich hier op, wil men al deze overlappingen voorgoed uit de weg ruimen. Maar ook hier is omzichtig heid geboden, want de be stendigheid van de drinkwatervoorziening en van de dienstverlening mag niet in het gedrang worden gebracht. Minister Lenssens zette dan uiteen hoe deze her- struktureringsoperatie vol gens hem zou moeten ver lopen. De herstrukturermg van de Nationale Maat schappij der Waterleidin gen is prioritair, maar even noodzakelijk is de interne reorganizatie van sommige interkommunale drinkwa termaatschappijen en is het onontbeerlijk dat de ver schillende Vlaamse drinkwatermaatschappijen onderling overleg plegen om een voor alle partijen aanvaardbare oplossing uit te werken voor de anoma- liën die inzake drinkwater distributie zijn ontstaan In de Aalsterse St.-Martinuskerk had verleden vrijdagavond, vóór de plechtige opening van Daensmuseum en Archief van de Vlaamse Sociale Strijd, een herdenkingsmis plaats ter ere van de oudste dochter van Pieter Daens, mevrouw Maria Daens - Mayart, moeder van een talrijk gezin met als zoon o.m. de huidige voorzitter van het «Priester Daensfonds» Luc Delafortrie, kleinzoon van Pieter Daens. De eucharistieviering, voorgegaan door De ken De Vos en E.H. Baert, werd flink bijge woond door familieleden, simpatisanten en «Daensisten» In zijn homilie herinnerde E.H. Deken aan de overledene die hij zich nog goed herinnert in htm woning in de Molenstraat (nu) rechtover «De Ster» en aan zijn tijdgenoten, de zonen Maurits, Juul en Jef. Ook aan vader met artistieke aard o.a. met heel wat schildersta lent. In korte bewoordingen herinnerde de Deken aan het Daensisme dat het kwaad» bestreed onder vorm o.m. van onvrijheid en armoede en de tol moest betalen voor het optomen tegen de toenmalige tijdsgeest Besluitende dat uiteindelijk niets in het leven achteraf blijkt nutteloos te zijn geweest werd de eucharistieviering besloten in een geest van dankbaarheid. LH Nieuwe medewerkers werden in juni 11. in het sekretariaat te Aalst geïnstalleerd. De aktie van het nationaal sekretariaat werd besproken met Herman De Cock en An Van Cauter. De herdenkingsmis in de St.-Martinuskerk van Jan De Neve, medewerker van de gebroeders Daens, vader van Frans De Neve, stichter-voorzitter van het Daensfonds en grootvader van schepen Jan De Neve kreeg veel belangstelling. Met «Tot Heil des Volks» werkt het Daensfonds innig samen in volledige onafhankelijkheid van de partij politiek. Tijdens de komende winter treedt de Daens kring Mere na het Haïti weekend naar buiten met «Kinder arbeid in de 19* eeuw». Voorzitter Luc Pots van de afdeling Denderhou- tem, herdacht plechtig Alois De Backer en Albert Van den Bruele. Jozef Van Overstraeten zal te Appelterre spreken op een Van Langenhaecke- her denking. Te Gent wordt een Haïti-weekend georganiseerd in de St.-Pieter8-Abdij op 12 en 13 november e.k. In februari volgt dan een gespreksavond over het prangende probleem van de werkgelegenheid Voor het Vlaams Verbond van Gepensioneerden sprak Jozef Van Overstraeten. Voor een zelfde pu bliek sprak Luc Delafortrie te Kortrijk en te Brugge. Fran8-Joe Verdoodt, voorzitter van de werk groep voor historisch onderzoek, sprak te Hasselt op het Kongres van de Belgische Vereniging voor geschiedenis en heemkunde. Hij zou dit ook doen op 1 oktober in «De Brakke Grond»!? Gust De Boeck, eerste voorzitter van «Tot Heil des Volks» werd onlangs te Baardegem herdacht. Zijn figuur werd er belicht door Willy Cobbaut. LH Aalst. De heer Simons leidde de tentoonstelling in. (per) Vervolg van b!z. 1 Dendermonde Gemeenschapsminister Lensst watertoren ook heel wat technische uitleg te hc ns kreeg in de kelderverdieping van de ren. (v) gidsenknng Op 9 november zal Etiennc Van Hecke spre ken ov?r de sociale zekerheid, de grote onbekende en op 23 november behandelt dokter De Wilde het onderwerp: de gepensioneerde als patient. E.H Raf Bonte werd voor 7 december gevraagd. Hij heeft het dan over het Heilig Land en R Van Deun komt op 21 decembertn volle Kerstmistijd spreken over de kerstmuziek Hierbij wordt vooral de na druk gelegd op de kerstmuziek van Afrikaanse en Amerikaan se herkomst De eerste voor dracht van 1983 heeft plaats op 4 januari Dan spreekt Raf Bonte over de kerk in bewe ging en op 18 januari is Me vrouw Dielens te gast met als onderwerp heeft demokratie nog betekenis? Op 1 februari kan men luisteren naar volks vertegenwoordiger Van den Branden die spreekt over de nieuwe staatsstrukturen en brandweerkommandant Quis- quater van Dendermonde maakt de senioren wegwijs in de vele voorzieningen inzake brandbeveiliging Op 1 en 15 maart is de diëtist van het ziekenhuis. M. De Ridder aan de beurt met eerst een voor dracht over gezondheid door kruiden en dan gezond eten en drinken Ook mevrouw Helle mans komt terug: dit keer spreekt zij over de relatie giootouders - kinderen - klein kinderen en dit op 29 maart. Tenslotte is er nog op een te bepalen datum een bezoek aan het planetarium en een toneel- Vermelflen we uat al üeze kur- sussen plaatshebben in zaal Trefpunt, in de Bogaerdstraat, te Dendermonde. en dit van 14.30 u. tot 17.00 u Belangstellenden voor deze se niorenakademie kunnen alle verdere inlichtingen bekomen bij het KBG Verbond, Dijk- straat 89, te Dendermonde of telefoneren naar het nummer 052/21.31.21 en vragen naar Herman De Leeuw Men heeft zelfs een soort ver- plaatsingsdienst uitgewerkt Er zijn verschillende kontakt- adressen Men kan terecht bij de verschillende plaatselijke voorzitters van de Knstelijke Bonden van Gepensioneer den. evenals bij de sekreta- rissen. Maar ook bij Maria Segher. Hof ter Eken 3. te Laarnc. M. Van Caneghem in de Moerstraat 37, te Wetteren. Rebecca Lenssens in de Nieu we Laan 30. te Hame, A Thienpondt, Beukenlaan 20, te Zele. A. De Looze. Wagen straat 7, te Zele. J. De Bock, Kerkhofstraat 6. te Buggen hout, F. Van Riet, Maalderij- straat 10, te Buggenhout, J. Van Belle, Krijgshof 1, te Dendermonde, G. Verheyden in de Leopoldlaan te Dender monde. en Herman De Leeuw. J. Van Bogaerdstraat, te Sint-Gillis Van deze laatste ook dat er in de Mckomst misschien taalkursussen> een kursus genealogie en misschien een akademie beeldende kun sten voor de derde leeftijd zal komen tot verder sukses. Dank voor de inzet, voor de hob by-clubs, de film-avonden, het gewone samenzijn; maar niet alleen voor dat. Dank ook voor de belang stelling voor ouderen, voor mensen van de derde leef tijd. Men zegt dat de jeugd geen iedealen meer heeft, geen karakter. Hier wordt "het tegenovergestelde be wezen. De inzet voor de ouderen gebeurt immers niet af en toe, maar regel matig. Proficiat omdat gij als jeugdclub daartoe een bijdrage levert. De heer De Baere. proost, onder streepte dat het mogelijk is, als men de handen in elkaar slaat, om iets te rea liseren. «Als ik de lijst op maak» zegt hij,» tel ik on geveer honderd mensen op 8 jaar. Vijftien jaar dat misschien weinig is voor ouderen, maar dat voor jongeren nog een hele tijd is. Ik heb een grote dankbaarheid voor die mensen die zich aktief in zetten. Er zijn er ook die soms profiteren. Maar dat is eigen aan de jeugdclub: de ene keer marcheert het goed, de andere keer marcheert het minder. Zo komen er ook soms kritie ken. 't Toreken wil vooral een plaats zijn waar jeugdi gen elkaar kunnen ontmoe ten en die durven blijvende principes stellen, omdat wij waarden vol willen werken. Ik hoop dat het zo mag verder gaan; dat wij verder ook goed samenwerken. Dank aan de raad van be heer, die poogt er een be paalde goede lijn in te hou den. Ik hoop dat de goede samenwerking tussen deze volwassenen en de jeugdi gen verder moge gaan. Ik wil ook dank zeggen voor elke aktiviteit die georgani seerd geworden is, zowel de gelukte als de mislukte. Moge 't Toreken in de ko mende vijftien jaar en nog langer een plaats zijn waar jongeren elkaar kunnen ontmoeten, waar goede ontspanning mogelijk is en waar samenwerking hecht is». Daarna stelde Raf De Pauw een dia-montage voor, getiteld: «de bende van Julien». Daarin werd het 't Toreken helemaal ge ëvoceerd van zijn prille be gin tot op de huidige dag en vanaf zijn tap-ploeg tot zijn voetbalploeg. Dat dit met de nodige humor gepaard ging hoeft geenszins ge zegd. Het publiek heeft er aardig van genoten. Na de ze montage, waarvoor pro ficiat aan de makers, nam Patrick Meirte het woord. Hij wou speciaal in de bloe men zetten en speciaal dank zeggen aan diegene die dc stille werker is in heel dit bedrijf. Daarvoor maakte hij een vergelijking met het werkpaard uit «Animal farm» van George Orwell. Dit is niemand minder dan Julien Bau- wens. Deze werd dan let terlijk en figuurlijk in de bloemetjes gezet. Op de vraag van Patrick aan alle leden en oud-leden om Ju lien proficiat te wensen, ging iedereen hem van har te feliciteren. En of Julien glunderde om zijn bende! Met een heildronk werd de viering besloten. Jaja, To reken is 15 jaar. En dat zegt wat. We wensen hen van harte het dubbele. Ufi Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 H. HeymanpWn 16 te Sint-NWaas Tel. 031/76.43.54 Pontstraat 64 te Aalst Tel. 053/70.41.19 Redaktle: Staf Dewachter, Mark De Backeren Wouter Vtoebergh Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Oude Vest 34 te Dendermonde Publiciteit: Uitgeverij De Cuyper Oir** Vest 34 Tel. 052/21.40.60

De Voorpost | 1982 | | pagina 8