Aalsterse Hoge Vesten met echte kermis van weleer Koven nog lang niet dood... Aalsterse Molenstraat bradeert voor het hele gezin Provinciale kinderspeelmarkt op rekreatieoord De Ster Hamse Chiro jubileert Twirlers weer aktief in Oost-Vlaanderen Op 2 oktober in Sint-Niklaas Info voor jonge Wase werkzoekenden De Voorpost - 1.10.1982 - 9 Tg dens het komende weekei Chiro Joken en de meisjes eerste groep omwille van h. andere groep bestaat 15 jaar Het was immers na de oor logsgruwel in oktober 1946 dat men besloot in Hamme het Jongenspatronaat op nieuw in te richten. Daar werkte men met twee groe pen: een voor de jongeren boven de 14 jaar en een andee onder de 14 jaar. Aanvankelijk waren het een paar oudere knapen die elke zondag met de jeugd van onder de 14 jaar spelen en trektochten orga niseerden. Maar na een poosje kwam er sleet op deze metode. EH Vanden Berghe, die als proost van het patronaat was aange steld, zocht naar vernieu wing. Dit vond men in Ant werpen bij de toen sterk florerende Chirogroepen. In Hamme schakelde men na een tijdje over naar deze manier van werking. Frans Van Wezemael werd de eerste hoofdleider en op de eerste zondag van novem ber 1947 werd er gestart. Het bleek algauw dat deze nieuwe groep wind in de zeilen had. In hun eerste werkjaar kon ze al op bivak trekken naar de Hamse Bunt. Een klein groepje nd zullen de Hamse jongens ^hiro Sagole feest vieren. De aar 35 jarig bestaan, en de van twaalf ging daar voor twee dagen zijn tenten op slaan. Het was een proef die positief uitviel. Het jaar daarop werd het bivakaan tal al verdubbeld en in 1951 trok men naar Katelijne- Waver met honderd deel nemers. Het jaar daarop naar Zeilaar en toen men bivakeerde te Brasschaat werd voor het eerst een bezoekdag ingelegd. En dat werd een sukses! Ondertussen was Jef Van de Velde groepsleider ge worden. Nieuwe initiatie ven groeiden open en het aantal jongens dat zondag regelmatig kwam. groeide voortdurend aan. E.H. Alf. Moras werd in 1954 de nieuwe bestuurder en ook het hoofdleidersschap kwam in andere handen: Gaston Raemdonck. In die periode bouwde men op ei gen kracht een nieuw Chi- roheem. Al het werk werd door de leiders en de ou ders van de jeugd verricht. Onder leiding van EH De Bock en Jef Boel, André De Clercq, Theo van He- cke, Jef Caljon, Luc Sillis en vele anderen kon men De Molenstraat te Aalst was weer in feest, al kwam de regen wel lelgk roet in de feestpap gooien. De jaarlijkse braderie, die er anders duizende bezoekers lokt, moest het precies door dit slechte weer zaterdag met heel wat minder belangstelling stellen dan men gewoon is. De bezoekers die wel weer en wind trotseerden, werden door de handelaars van de Molenstraat dan ook flink in de watten gelegd. In tegenstelling tot de andere i dekenijen van de stad, zijn er in de Molenstraat buiten de traditionele braderie geen an dere extra aktiviteiten te be merken. In feite niet zo slecht bekeken, want zo komt alle aandacht te liggen op de ver koop. Wel is er als attraktie een reusachtige tombola, die door de bezoekers stellig op prijs wordt gesteld, althans te oordelen naar de vele tombo labiljetten die in omloop wer den gebracht. De mooie prij zen en de menselijke drang om zijn kans en geluk te wagen zullen daarbij ook een voorna me faktor hebben gespeeld. Uiteraard waren er op deze braderie ook de nodige politici van alle mogelijke kleuren die even langs kwamen om goeie- dag te zeggen. Met her en der ook wat verkiezingspropagan da losjes in de hand en rap uitgedeeld aan mogelijke stemmers. De Molenstraat kan je moei lijk in een enkel woord be schrijven. Dat kan je wel voor de Zoutstraat die men de schoenendekenij kan noemen en de Koolstraat die de titel van kamavaldckcnij in haar blazoen voert. De braderie van de Molenstraat biedt een bre dere waaier jjan artikels Dag dagelijkse dingen zoals brood en vlees kan je er kopen in de plaatselijke winkels, ma^r ook kunst wordt er je aangeboden in eendrietal handelszaken en verder zijn er nog kledingswin- kels die van de braderie dank baar gebruik maken om aan schappelijke prijzen hun zo- merkollektie van de hand te doen Het is tevens de gelegen heid bij uitstek om kennis te maken met de nieuwe winter mode. Voor de dorstigen en hongcrigen zijn er in de deke nij verschillende horecabedrij ven, waar men vaak moest zoeken naar een vrij plaatsje. En dan zijn er nog de sportza ken, de bloemenwinkels of de doe-het-zelfwinkels, waar we menig huisvader hamer en bei tel. zaag en schaaf aan een deskundige proef zagen onder werpen. Kortom, de braderie van de Molenstraat is er een voor het hele gezin. (hjm). Voorgezeten door natio- enerzijds kunstturnen en naai sekretaris van de anderzijds stickbehande- Oostvlaamse Majoretten- ling. Discipline die enorme korpsen John Pauwels ging inzet en volharding opeist, te Moorsel onder impuls Lily Lambrecht blijkt de van Felix Cami de eerste geschikte persoon om deze provinciale vergadering sporttak verder te stimule- door te Moorsel. Afgevaar- ren. Oostvlaamse meisjes digden uit diverse regio's deden het ondertussen in van de provincie verkozen de wereldkampioenschap- er in de bestuursploeg Felix pen in Japan alleszins niet Cami als voorzitter, vice- slecht: bij de seniores werd voorzitter Arthur Steeman. Gerda Cami 18' en Bianca Marcella De Meyst-Coen De Cock behaalde bij de en vice-sekretaris Vera juniores dezelfde plaats. Willems-Bonne. Deze wil- Moorselse meisjes die op- len de twirlsport nieuwe tornen tegen meisjes uit impulsen bezorgen en de Amerika, Japan, Italië, wedstrijden degelijk orga- Frankrijk, enz... niseren op de meest objek- De volgende algemene ver- tieve wijze. Juridische pro- gade ring gaat door te 20 blemen kunnen worden bc- uur op 13 oktober in Kas- handeld door de eigen juri- teel Borluut te St.-Denijs- dische adviseur. Westrem. Twirl is een kombinatie van Toen enkele jaren geleden Albert Verbestel op de Aalsterse Avond met ved kunde en fierheid zong «Ik ben een ajoin, ik kan het niet vergeten, ik kan geen mooier titel krijgen», hebben velen gedacht aan dit werkelijk onvergetelijke imago van de Ajuinboer». Dat deze sympatieke en vooral volksgeliefde figuur later de «burgemeester» van de Hoge Vesten zou worden, zal ook niemand verwonderen. Zaterdagmorgen mocht hij Verbestel steeds op kop feestvieren. Albert Verbe- het traditionele lint van de van de stoet werden dan de stel heette ze allemaal van kermis doorknippen en gaf verschillende drankgele- harte welkom, zodat het hij meteen het sein voor genheden aangedaan, feest in volle hevigheid kon een weekend van onverval- waarbij er met zorg over beginnen, ste kermissfeer. al was het gewaakt werd dat men aan de waterachtige kant. geen enkel per abuis over- £>e kermis van de Hoge Dat de hele buurt deze sloeg. Het zo geroemde vesten toonde nog maar sfeer nog zou opvijzelen, Vlaamse gerstenat vormt eens aan hoe diep en gene- dat wist iedereen bij voor- inderdaad een van de gen vriendschap kan zijn in baat. Zoals dat al jaren de hoofdingrediënten van de een volksbuurt, waar ieder- gewoonte is op de Hoge kermis. een voor iedereen in de Vesten, werd het ook nu Dinsdag kwamen de politi- bres springt. Dit kermisge- weer een kermis waaraan ci met hele benden naar de beuren kan een voorbeeld de hele buurtgemeenschap kermis van de Hoge Vesten worden genoemd van een ten volle meewerkte. Geen afgezakt. Logisch, want er gezonde wijkanimatie, ze- wonder. want het program- zijn niet alleen de verkie- fcer in deze tijd waarin zo ma van deze knotsgekke zingen van 10 oktober in vaak wordt gesproken over driedaagse bood voldoende het verschiet, maar wie lust wijkclubs en wijkraden. In ruimte aan iedereen. er geen haring met pelpa- de buurt tussen de Molen- Heel wat mensen namen tatten en geniet er niet dries en het stadsmagazijn deel aan de «bougiekes- graag van een volksfeest kan men jaarlijks meema- koers» en renden achter dat er als toemaatje boven- ken hoe een buurt voor het Klein Muzieksken van op wordt gegeven. elkaar leeft en werkt. Erembodegem. Ook de ou- Er waren niet alleen de dere generatie liet zich niet politici, maar ook de kar- (JHM) onbetuigd. Met Ajuinboer navalisten die mee kwamen Zaterdag 2 oktober kan weer een hoogdag worden voor het rekreatieoord De Ster. Die dag organiseert het Natio naal Sport verbond voor het Vrg Onderwijs, afdeling Oost-Vlaanderen. daar een kinderspeelmarkt. Vanaf 14 uur en tot 17 uur kunnen alle jongens en meisjes hetzg in schoolverband, hetzij in familieverband gratis deelnemen aan deze kleurrijke gebeurtenis. Iedereen van 5 tot 14 jaar kan zijn kinderhartje ophalen in de diverse speistanden. Het geheel situeert zich op de ligweide van het rekrea tieoord. Men kan die speel ruimte bereiken via de diverse ingangen, met name langs de Vossekotstraat (ingang Brok- kelinck) of langs de Lange Rekstraat. Bij het bereiken van de ligweide zal men voor eerst de administratieve stand aantreffen. Hier ontvangen de kinderen-deelnemers een spe- lenkaart. Voor de kleuters en de leerlingen van het eerste en tweede leerjaar is die oranje- gekleurd. voor de tweede graad wit en vanaf de derde graad geel. Op die kaart staan de genummerde spelen waar uit de deelnemers kunnen kie zen om het aantal vooropge stelde punten te behalen. Uit het aanbod van dertig standen moet men een minimum van 15 spelen doorlopen, maar niets belet dat men ze alle dertig voor zijn rekening neemt. Alle spelen zijn zoda nig aangepast dat ook de aller kleinsten de hoogste ogen kun nen gooien. Wanneer men met spelen ophoudt kan men zijn spelenkaart terug afgeven op het sekretariaat, waar de pun ten getotaliseerd worden. Het behaalde totaal bepaalt ook welk brevet men krijgt: het «gouden» van «Jij bent kam pioen», het «zilveren» van «Jij bent op-en-top sportief» of het «bronzen» van «Jij bent sportief». Daarnaast ontvangt men ook nog een sticker of badge. Met deze organisatie probeert het NSVO een ruim kinderpu- bliek aan het werk te stellen in een wedijver met zichzelf. Door deel te nemen kunnen de kinderen ook hun lichamelijke rijpheid ervaren. De spelen hebben dan ook het specifieke doel dat te bereiken: niet in een wedijver met anderen, maar met zichzelf. Het ervaren van wat men kan, maar ook van wat men niet kan met zijn lichaam zal ertoe leiden dat het kind zijn lichamelijke moge lijkheden en beperkingen on derkent en leert aanvaarden. Het NSVO rekent natuurlijk op een goede bui van de weer- maker om de kinderen in staat te stellen gedurende drie uur hun spelhartje op te halen en om de andere mogelijkheden van het rekreatieoord De Ster dat in deze periode van het jaar kosteloos toegankelijk is te benutten. Het NSVO vond overigens dankbare medewerkers in Sint-Niklaas: direkteur Van Royen van het rekreatieoord, sportombudsman Johan Heir- baut en een ganse groep van ouders, studenten en studen tinnen die onbaatzuchtig een dagje opofferen ten voordele van alle kinderen uit Oost- Vlaanderen. Over hun aandeel volgende week meer in een nabeschouwing over dit kin- dergebeuren. het twintig jarig betaan vie ren. Tijdens dit weekend is men aan het 35-jang be staan toe. Er zal voor deze viering ongetwijfeld veel belangstelling bestaan. Feestprogramma: 35 jaar Chiro-jeugd Joken 15 jaar Chiro Sagole Vrijdag 1 oktober «Canto Libre» een Chi leense folkgroep. Door zang en muziek brengen ze een staaltje van Zuid-Ame rikaanse kuituur over naar onze Westerse beschaving. Dit uniek optreden in zaal «De Zouaaf» start te 20 uur. De toegangsprijs is vastgesteld op 80 of 100 fr. Zaterdag 2 oktober OM 18 uur wordt er gestart in zaal Familia, P. Vander Jeugdlaan met een oudera vond. Een ludieke show avond met zang. dans en sketsen van bekende min der bekende en onbekende artiesten. Ouders-chiro- sympatisanten en vrienden worden deze avond ver wacht. Ingangsprijs: slechts 20 fr. Zondag 3 oktober Eucharistieviering in de de- kanale kerk, Markt. Open deur-dag na de mid dag zwiert men de deuren en ramen open van de meisjeslokalen (Broek- straatschool) om iedereen een kans te geven de Chiro werking van nabij te vol gen. Een grove greep uit het programma: poppen spel, rommelmarkt, knut selen, tentoonstelling, volksdansen, foto's en dia's voorstelling. Chiro-info, Bloso en volksspelen. In de namiddag: pannekoe ken, koffie, een fris drank je, wijnstube, enz. Bij valavond: wagenspel «Flodder en Plektoet» ge bracht door het toneelge zelschap «Mensen achter de dijk». Men kan weer eens op de koppen lopen op de Heirbrug De A.C.V.-Jongeren, in de komende weken in schoolverlaters en jonge K.A.J. en V.K.A.J. van het ganse gewest informa- werkzoekenden. Deze in- het Waasland organiseren tienamiddagen voor formatiekampagne bete kent de start van een per- manente werkzoekenden- S^ÊÊaÈMmjMÊLM^mgjmfvinmÈa^ werking voor jongeren. Want voor K.A.J., 4 V Seren wordt het hoog tijd w c'aI l'e j°n8e werkzoeken- - den z'c^ samen zetten en Si iets doen aan hun situatie. BSipMfcr vy-., Wm£ Wellicht zitten ze met aller- mÊi lei vragen: «Moet ik alle werk aanvaarden», «Welke vergoeding krijg ik?», jÉpBËjl «Hoe solliciteer ik het Maar ook de andere x schoolverlaters welke pas -r A eind januari zullen stempe lt en de jongeren die maanden, misschien zelfs aan de dop ^^B ^B hebben BMBL Voor deze werkzoekende jongeren en A.C.V.-Jongeren een grootscheepse informatie- kampagne opgezet. In de komende weken worden al le gemeenten van het ar- S rondissement Sint-Niklaas aangedaan. Tijdens de in- Aalst. Gerda Cami en Bianca De Cock, kunstturnen en fo™atienamiddagen wor- den de vragen en proble- stickbehandeling. (Ih) men rond werkloosheid en werk-zoekenden behan deld. Daarnaast is er een keuze-winkel waar ver schillende initiatieven aan geboden zijn die in de toe komst kunnen uitgewerkt wordenop de werkzoeken- denbijeenkomsten. De or ganisatoren rekenen alvast op een goede opkomst. Nog vermelden dat er vrij stelling van stempelkontro- le is voorzien indien de sa menkomst op de uren van de dop valt. Op het einde van iedere bijeenkomst zal men trach ten. met de ideeën van de 'keuzewinkel', afspraken te maken voor een verdere werking. Enkele mogelijke toekomstige initiatieven: jeugdkursussen 'werkloos zijn', info over solliciteren, doe-aktiviteiten. praktische kursussen, infobijeenkom- sten,... Overzicht informatienamiddagen Voor schoolverlaters en jonge werkzoekenden:' Kieldrecht: 5 oktober om 14 u in het Centrum. Beu kenlaan; Kruibeke: 5 oktober om 19u30, in Ons Huis; Temse: 7 oktober om 14 uur in Het Volk. Oever- straat 9; Beveren: 11 oktober om 14 uur. in het Gildenhuis. Ciamberlanidreef 250; Sint-Niklaas: 12 oktober om 14 uur in het Gilden huis, H. Heymanplein 7; Sint-Gillis: 13 oktober om 14 uur in de Kring, Kerk straat 64; Stekene: 18 oktober om 14 uur in het Gildenhuis, Dorp 42; Lokeren: 21 oktober om 14 uur. in het Volk. Poststraat Op donderdag 30 september cn vrijdag 1 oktober organi- zeert de Koninklijke Federatie van Belgische Notarissen te Leuven zijn notariële studieda gen Dit keer koos men als algemeen tema «de rechtsze kerheid i.v m. staat en be kwaamheid en de overdracht van een K.M.O.». In de Galerij Drieghe, F. Beernaertsplein 54 te Wette- ren, exposeert Frans Daels van 3 tot 23 oktober zijn werken. De tentoonstelling is toegan kelijk elke dag van 14.00 tot 18.00 uur en zondag van 10.00 tot 16.00 uur en na afspraak. ink Wie beweerde weeral dat Koven op sterven na dood was? Wie tgdens het weekend en zeker zondagnamiddag aanwezig was kon zich overtuigen van het tegenovergestcl- de Met duizenden waren ze afgezakt om niet alleen de Kovens te bekijken, maar om de aparte sfeer van de Reuzenstoet op te snuiven! ng- oor De reuzen allemaal ver- Een groep waar je nooit op :ef" noemen is onbegonnen uitgekeken raakt. Nog min ted werk. Diederik uit Beveren der uitgekeken raak je op 2", kreeg al het nodige gejoel de Flemish Girls. Wij za- rdt naar het hoofd van Spor- gen menige man naar zijn t»e- tingsupporters. Het Wase vrouw lonken en met het de derby is niet ver meer af. andere oog heimelijk ge- ers Maar Cieske De Schepper nieten van die jeugdige ;el- veegde daar haar Wase schoonheid. De Gilles van gij ihakken aan en paradeerde Lokeren blijven een kleur en |trots na Diederik. rijke groep. Deze ridders in De Groep De Klomp uit De de Orde van de Raepe ge er- Klinge deed de folklore ven aan elke stoet een ijk weer hoogtij vieren en prachtig cachet, in deed menig toeschouwer Het Pallieterleven werd ;a- bewonderend in de handen uitgebeeld door de «Lierse >p- klappen. Volksdansgroep Keersters». Moesten de >n- 'Roeland deden de plaatse- mannen van de reinigings- op lijke harten nog eens pope- dienst alle dagen met zulke lat len en... de voeten jeuken, bezems mogen keren! •or 1 Lokeren. Een reusachtige reuzenstoet trok door Lokeren-Heirbrug. (md) I Lokeren. In totaal kwamen 44 reuzen Koveken begroeten op de Heirbrug. (md) «Geen rijker kroon dan eigen schoon» was het em bleem van de Evergemse bloemisten. De Peerkens hadden de triporteur bo vengehaald. Omer was niet weinig fier met al dat vrou welijk schoon rond zich. Een prijs van moed en zelf opoffering voor reus James Van Steendorp. Met zijn linkervoet in de plaaster het ganse trajekt afhuppe- len verdient een pluim. De praalwagen met Breughels Bruiloft deed de toeschou wers likkebaarden. Een speenvarken en dikke wor sten rond een vat bier, hoe zou je zelf zijn! De zeel draaiers werden voorge steld door de Rare Man nen. Een groep die overal wat op vindt en waar Heir brug trots mag op zijn. De politiekers worden verder nog gekonfronteeid met de spreuk: «Veel geven en nog meer beloven, stem dus op Koven...». O ja, er waren nog meer groepen maar zo rap kon den we niet noteren. Wij zouden graag de ganse sfeer samenvatten in vol gende treffende spreuk die aan een deur te wapperen hing: «Krisis komt en gaat maar Koven is steeds paraat!» André li- Lokeren. Er waren heel wat folkloristische groepen in de 'reuzenstoet te Lokeren- 'k Heirbrug. (md)

De Voorpost | 1982 | | pagina 9