DE VIDTS «Dit is een overwinning waard» Agalev greep de kans in Beveren IC met beide handenlei I Gesprek met burgemeester Van der Aa van Beveren Wies Goyvaerts teleurgesteld Volksunie Beveren: «We zullen minder hoofse oppositie voeren» DRINKS-SERVICE WIJNSPECIALIST n.v. industriepark noord, 35 2700 St-NikL tel:03/776 5355 Bezoek Vlaanderens mooiste wijnkelders in het nart van 't Soete Waasland 10 - 15.10.1982 - De Voorpost De CVP van Beveren is de enige afdeling in het arrondissement die haar zetels behoudt. Ondanks de ruim 5 procent stemmenverlies ten opzichte van 1976, zal Beveren de volgende zes jaar bestuurd worden door een absolute CVP-meerderheid, die 20 van de 35 zetels voor zich neemt. Het was een gelukkige burgemeester die maandagavond voor ons zat. «Wij hebben de vruchten geplukt van onze aandacht die in de voorbije zes jaar naar de deelgemeenten is gegaan» zei hij. «Deze uitslag is voor de CVP-Beveren een overwinning waard» voegde hij eraan toe. In 1976 had de CVP te didaten boeten voorkeur- Beveren een hoogtepunt stemmen in. Van der Aa, bereikt. Iedereen besefte De Roeck, Van Geertsom? dat dit nog moeilijk kon Het is logisch als jongere geëvenaard worden en de kandidaten grote persoon- burgemeester vond het lo- lijke propaganda voeren gisch dat Agalev enkele dat dit ten koste is van percentjes van de CVP af- anderen die dit niet doen. pitste, zoals zij dat ook wel Ikzelf heb hier niet aan gedaan zal hebben bij de meegedaan. Indien dit wel VU. Enkele vragen aan de het geval was geweest, had burgemeester: ik wellicht jonge opkomen- Hoe verklaart u het sukses de krachten pijn gedaan en van Agalev? dat mag zeker de bedoeling Het is een teken des tijds, niet zijn. Wat mijn per- een internationaal ver- soonlijk aantal voorkeur- schijnsel. Spijtig dat deze stemmen betreft, behaal ik mensen niet gaan postvat- nog een populariteitscijfer ten in bestaande gestruktu- van meer dan 27 procent, reerde partijen. Zij zouden Dat wil zeggen dat van de er nuttig werk kunnen ver- mensen die CVP stemden richten. Denk aan onze méér dan een kwart voor dienst leefmilieu te Beve- Marcel Van der Aa stern- ren, de dienst parken en den. En dat vind ik nog een plantsoenen waardoor het mooi resultaat. Bovendien groen vertienvoudigd werd mag u niet vergeten dat zes in de gemeente. Toch is het jaar geleden Van der Aa zo dat zulke partijen enkel voor de kiezer kwam als maar wat vooropstellen, senator-burgemeester. Zij hoeven zich geen zor- Nas zes jaar fusie zien wij gen te maken over de ver- dat de verschillende par- antwoordelijkheid inzake rijen, ook de CVP, zich nog uitvoering, financiering per deelgemeente aan de enz. Alle aspekten van het kiezer presenteren. besturen moeten in een Daar hebben wij in de CVP partij aan bod kunnen ko- niets op tegen. Het is dui men en het opwaarderen delijk dat de «eigenheid» van de menselijke waarden van de dorpen ergens moet zoals dat in het Agalev- bewaard blijven. Boven- programma staat is ook dien is Beveren een zeer in de kristelijke principes moeilijke fusie geweest, terug te vinden. Nochtans is de trend om Oppositiepartijen wrijven voor zijn eigen deelge- de CVP aan dat zij grote meente te stemmen reeds bedragen besteed heeft aan enigszins afgezwakt. In de kieskampagne. 1975 behaalden de CVP- Larie en apekool. Het is kandidaten van de kernge- wél duidelijk dat een aantal meente Beveren 5 zetels, van onze kandidaten, voor- nu reeds 7. al jonge, een persoonlijke U moet twee schepenen ver- kampanje hebben gevoerd, vangen die op rust gingen: een beetje op zijn Ameri- Bolsens en Van Mieghem. kaans. maar niemand kan Méér nog. Wij moeten een hem dat beletten. Ikzelf nieuw schepenkollege sa- heb me daar echter nooit menstellen, maar daarvoor mee ingelaten. hebben wij tijd tot 1 janua- Verjonging en vernieuwing ri. Er is dus geen urgentie. is duidelijk in de Beverse Wij gaan dat rustig bekij- CVP-afdeling. Oudere kan- ken. In ieder geval wordt Beveren. De spanning stijgt bij de CVP... (Iv) dit eerst in het dagelijks bestuur besproken maar het eindigt steeds met een afdelingsbeslissing. Dat gaat zeer demokratisch, maar is daarom niet altijd gemakkelijk. Het is duide lijk dat zich ook hier een verjonging zal voordoen. Slechts één vrouw hand haaft zich in de meerder heidspartij (Yvonne Ver- helst-Haasdonk)Werden zij te weinig beschermd? Wij hebben dat ook gekon- stateerd. Tot 9 oktober zag alles er op dat stuk nog mooi uit. Maar ja, de kie zer bepaald het resultaat. Er bestaat bij vrouwen een huiver om zich te engage- Beveren. Lijstaanvoerder Marcel Van der Aa en verkoze- ren, wat wil je? ne jozej yan Remoortel: CVP houdt min of meer stand. Iv Verkozenen met voorkeurstemmen Van der Aa scheert nog steeds veruit de hoogste top met 3.464 naamstem- men. Schepen Biommaert uit Melsele boekt een per soonlijk sukses met 1950 voorkeurstemmen, wat bij na 800 méér is dan in 1976. André Bolsens, zoon van de vroegere eerste sche pen, die nogal een opval lende kampagnie voerde, boekte een flinke uitslag: 1382 stemmen. Hij wordt onmiddellijk gevolgd door een ander winnaar: Frans Van Overmeiren van Kiel- drecht, de schepen van sport, die 1364 kiezers voor zich won, wat een vooruit gang is van ongeveer 400 stemmen. Gilbert Bosman, schepen van onderwijs, scoort in dezelfde verhou ding: van 634 naar 1017. Opvallende entree ook van Jozef Bormans van de CM. Hij komt met 1051 boven schepen Goossens uit, die ontgoochelt in Vrasene. Die gaat achteruit met 120 stemmen. Verdere gekozenen zijn: Baukeland, Pauwels, D'Hollander, Onghena Jo zef, Van Remoortel, Fra ncois Smet, die zijn stem- menaantal verdubbelt tegenover zes jaar terue. Met 17 nobele onbekenden en mits 22.000 frank uitgaven «Men moet te Beveren aan kiespropaganda, kaapte Agalev twee zetels weg in de "aar decentralisatie. Ook Beverse gemeenteraadsverkiezingen. Een groot sukses ^Sve^detn^an t voor een jonge groep mensen die hun eigen opvattingen Aa is e£n gocd burgemeesteZJjJV hebben over het gemeentebeleid, met de «Anders gaan maar kan geen zes djngen eve™*T leven»-gedachte als leidraad. Zij willen méér zijn dan een goed doen. Ook het milieupartij, willen streven naar een demokratische, eko- naamd dienstbetoon mag logische en pacifistische samenleving. Ondanks hun klin- als een gunst beschouwd kende overwinning blijven zij met de voeten op de groene den maar is verdomde grond. Politieke macht regt hen niet z„ veel. Er moet tïuSSk «I echter wel een andere politiek komen. De lijst van de jonge dieren arts Ludo De Block was niet volledig. Er werd ook niet ge- bedeld om er wat namen bij te sleuren. Beter de kwaliteit dan de kwantiteit. Ook streven naar eigenbelang en politiek sukses werd geweerd. Agalev is tegen politiekers die uit zijn op macht en winstbejag. De verkozenen, in dit geval Ludo De Block en Frieda Neuman- Van Goethem, staan financiële en andere voordelen van hun mandaat af aan de gemeen schap. Ook een interviewtje met de kopman kan niet zonder de aanwezigheid van een deel van geveren pe fn,ee Agalev-verkozenen, Frieda New ÊJTSbSfcïï watertje V« Coe.Hen, en Lui De Btock. <>y) en Ludo een biertje. Zomaar eventjes 2.032 stemmen ofte zijn. Eventueel ook nog aktie één lid van elke partij is nodig 7.50T van de stemmen, het is voeren, zoals destijds aan de en de beste moet benoemd wel wat voor de eerste keer dat spoorwegtunnel, waar een za- worden. Het beleid van het Beveren met een groene lijst terdagnamiddag de fietsen OCMW moet opengetrokken wordt gekonfronteerd. En dan werden gedragen van de men- worden. Schone rusthuizen al- komt het verhaal van hoe het sen die de tunnel in wilden», léén is niet genoeg. Er is het allemaal begon. «Wij zijn echter niet alleen een probleem van de kinderdag- WC, «September 1981 - een groepje groenpartij, mengt Gilbert verblijven die verlieslatend h jonge mensen zit rond de 'tafel Cant zich in de gesprekken. Er zijn. Men moet de mogelijk-|^2jj en vraagt zjch af wat zij kun- is de «Anders gaan leven»- heid van de onthaalmoeders nen doen aan de manier van beweging. Wij verzetten ons stimuleren, politiek voeren te Beveren. Zij tegen de verwoesting van klei- Ook het uitzicht van onz< maken voor zichzelf een pro- ne gemeenschappen, wij zoe- schoolgebouwen is ziek. Er grammaatje op. maar stellen ken alternatieven voor een moet opnieuw zand en groen, naderhand vast dat dit sterk grootschalig elektriciteitsnet, op de speelplaats aangebracht gelijkt op de ideeën die Agalev waterleidingnet, voedselver- worden. Bovendien zijn de y in haar schild voert Zodoende delingssysteem Op het gebied schooluitgangen levensgevaar-) Lm worden Jef Foubert en Leo van defensie zouden mensen lijk en als er dinsdagochtend Cockx naar Melsele uitgeno- m^r Mlf weerbaar moeten ooit een brandweerwagen M digd. De Beverse Agalevpartij kunnen worden, iets in de zm mocht nodig zijn aan de school 11 was gesticht» van Passief verzet». van de Kasteeldreef, dan is er En de kerncentrales? «Ja, die geen doorkomen aan met de D- zijn er, en wij gaan ze niet marktkramers. Een milieu- int-b :èan d Oppositie voeren? afbreken, maar toch is het ge- dienst in Beveren. Ja, die le- Hij gaat van 360 naar 720. Verder zijn er Johan Lesse- liers, Karei De Meulenaer, Jos De Roeck (de schepen van gezin) die met 636 stemmen een zware klap kreeg, Yvonne Verhelst uit Haasdonk (de enige dame in het gezelschap), Wilfried Lauwers, ook een nieuwe ling in de politiek, en Ho- noré Onghena. Ook Buys- rogge van Doel zal zetelen. Hij behaalde 344 stemmen, maar deelt uit de pot, daar hij op de tweede plaats be schermd werd. (wvdv) Iedereen heeft tijdens deze noeg. Beveren heeft zich des- Vert reeds heel wat werk, maar he verkiezingsstrijd zowat met tijds een kempark laten op- wat wil je als een vervuiler als ee: groen gezwaaid, zegt Ludo De dringen. Er werd destijds te Haelterman in ons Linkeroe) Block. «Wij waren eigenlijk de weinig politieke moed opge- vergebied wordt binnengej p. minst groene partij. Wél, in- bracht door de CVP en andere haald!» dien de CVP alles uitvoert wat partijen». Deze mensen kunnen zo nog To zij belooft, o.k. dan is er reeds uren doorgaan, rnstig en zelf- be héél wat verwezenlijkt op mi- Bevers programma verzekerd als ze zijn. Met hutj Gp lieuvlak. Zij mogen ons pro- Zijn dit allemaal zomaar vage waakzaam vriendelijk groenij gramma overnemen. Wij zul- idealistische ideeën waarmee oog moeten zij het nu maai len er echter over waken dat enkele jongeren zwaaien of zet- waarmaken in de Beverse ge het uitgevoerd wordt. Geen ten jullie dat ook om in konkre- meenteraad. brutale tussenkomsten dus op te programmapunten voor de (wvdv K de raad. Maar wél duidelijk Beverse gemeenschap? Zondagavond 19u30. De VU-kandidaten en partijleden zitten verenigd in café Royal op de Beverse Grote Markt. «Wat moet ik nu zeggen» komt Wies Goyvaerts de pers tegemoet. «Wy zyn verslagen; dit is een nederlaag voor onze party die zwaar aankomt. Ik ben erg teleurgesteld. Ikzelf verlies méér dan 200 voorkeurstemmen. Het Vlaams Blok heeft by ons 520 stemmen gepikt. Het ergste is dat wij nipt een zetel verliezen. Jammer, maar helaas». Een pintje kan er nog af na- aanhang met 200 eenheden, tuurlijk. Glimlachen moeilij- Verder is er Paul Crutzen die leer voor die anders goedluimi- met 436 stemmen zou zetelen, ge lijsttrekker. Ook Gisleen Deze kandidaat is ook al af- Van Vossel, tweede man op de komstig uit Kieldrecht en heeft lijst, komt er bij. Zichtbaar wellicht een aantal kiezers uit aangeslagen verwoordt hij het Doel achter zich, aangezien hij verlies: «De fraktie had dit daar een praktijk heeft in kine- duidelijk niet verwacht. Ook sitherapie. Zijn nog verkozen: in Melsele werden klappen ge- petrus Wenselaers met 436 deeld.» Tussen de regels door stemmen eveneens,, en Free informeert hij naar de uitslag Claessens met 340 stemmen, van zijn CVP-opjx>nent Ro- Slechts enkele stemmen bert Biommaert. Wablief. Rond 10 uur doet de ronde dat tweeduizend stemmen? Verd- je, die wordt nog burgemees- ter van Beveren, monkelt Gisleen. Goyvaerts gaat verder: «Spij tig natuurlijk, ook voor Jan Weyers, de nieuwkomer waar toch veel van verwacht werd. Met zijn 269 voorkeurstem men komt hij op de achtste rang in het VU-huishouden. Dat is niet genoeg om te ze telen.» Jan zelf komt de gesprekken volgen. Het valt inderdaad te gen, zegt hij. «Ik heb geen kampagne gevoerd. De beslis sing om op de lijst te gaan staan bij de Volksunie is pas eind augustus genomen. Wel licht iets te laat om er hals over kop in te vliegen» Wij nemen even de voorkeur stemmen onder de loep. Door het verlies van één zetel zal Erna Weyten van Kallo niet meer in de raad zitten. Blijven daar nog wel: A. Goyvaerts (709 voorkeurstemmen), Gis leen Van Vossel (546), Boude- wijn Vlegels van Kieldrecht met 700 stemmen, wat voor deze doorduwer een persoon lijk sukses is. Hij verhoogt zijn Beveren. Kieldrechtenaar Boudewijn Vlegels van de VU deed het schitterend. Vier van de zes VU-verkozenen herkent u op de foto. (Iv) Middernacht, zondag-maandag in Sint-Niklaas. Jan Van Wijck leest het CVP-VJ bestuursakkoord voor: Vlaams en vooruitstrevend... (hmc) de zevende zetel slechts met een twintigtal stemmen is ver loren gegaan. Goyvaerts op pert dat men op een hertelling zou aansturen, maar officieel is dat niet. Boudewijn Vlegels haalt nog even uit naar de CVP: «In Kieldrecht is een CVP-kandi- daat fruitkorfjes gaan rondde len in het bejaardentehuis. Dót is durven.» In een kiesbureau zijn er strubbelingen geweest tussen die kandidaat en een VU-militant. Ook Goyvaerts trekt nogmaals van leer tegen de «schijnheilig heid» van de CVP. «Wij kun nen dat ook.» zegt hij. «Het is een les. Wij zullen een ander soort oppositie moeten voe ren. niet meer zo hoofs als voorheen, maar brutaler». Ontgoocheling dus. Even later klinkt toch de Vlaamse Leeuw tot op de Be verse Markt als blijkt uit de tv- verkiezingsuitslagen dat de VU niet overal verliest. Een troost. (wvdv) De SP-Koepel in konklaaf in Sint-Niklaas: «Kameraden, wij zijn de overwinnaars»

De Voorpost | 1982 | | pagina 10