till Van Hoyweghen-De Ridder handhaaft zich, tegen algemene tendens in Wase boeren houden stand Zo wordt het Waasland bestuurd Ondanks algemene CVP-achteruitgang OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN AALST PORSELEIN - KRISTAL - ZILVER GESCHENKEN - HUWELIJKSLIJSTEN \nt-Nikiaas, :rscheid cln het GUdenhuis, het Sint-Niklase hoofdkwartier van de CVP, was het zondagavond natuurlijk een drukte belang. Ik polste naar de indrukken van de belang- standenorganisatie binnen de Christelijke Volks- partij, met name het A.C.W., voluit de Algemeen Christe- ike Werkerscentrale. sekretaris Vergey- «Van de 18 mensen die op lijst van 39 voorkwamen er niet minder dan acht hoewel moet gezegd ook de anderen zonder aan een fraai aan- voorkeurstemmen raak- De verkozenen zijn in van stemmenaantal: Vergeylen, Jeannine De Vincent Foubert, Pa- Staf Van Ward Vergauwen, Verdonck en Christine De Rop. Het ACW verovert dus evenveel zetels als in 1976, terwijl men ook over de alge hele tendens voor de partij best tevreden kan zijn. Op on ze vraag hoe het nu verder moest met het bestuur van de stad, reageerde de ex-senator vrij stereotiep dat daarover de beslissing zou vallen in het par tijbestuur. Toch was hij van mening dat deze gemeentever kiezingen niet alleen werden beïnvloed door de nationale politiek, maar dat in Sint-Ni- klaas ook de keuze van perso nen ten zeerste heeft meege speeld. Vooral de aanvallen op de persoon van de huidige bur gemeester liggen de C.V.P.- mensen en niet in het minst onze gesprekspartner zwaar op de maag. Over zijn persoonlijk resultaat is Julien Vergeylen zeker niet ontgoocheld omdat hij ten op zichte van de verkiezingen van 1976 mag prat gaan op een winst van een slordige 150 stemmen. Hoewel hij zich in 1981 uit de nationale politiek terugtrok om het algemeen sekretariaat van de A.C.W. op zich te nemen heeft Vergeylen naar eigen zeggen «zijn verant woordelijkheid niet geschuwd om de funktie van lijstduwer op te nemen», dit nadat Ferdi- Ward Vergauwen en Julien Vergeylen. De Sint-Niklase ACW-ers gooiden geen hoge ogen. Maar Ward zal vermoedelijk schepen blijven, (arch) Aint-Nikiaas, Gildenhuis. Puik hoor, zegt Patric Gorrebeeck. tn ook Werner Kogiers nzaan de CVP heeft de glimlach. (Iv) nand De Bondt niet meer wou opkomen. Dat heeft nu een redelijk sukses gekend met 1.578 voorkeurstemmen ofwel de derde beste CVP'er na Paul De Vidts en Lieven Lenaerts. Verder trekt Vergeylen onze aandacht op het feit dat de stemming van zondag jongstle den in vergelijking met de jongste parlementsverkiezin gen van november 1981 een duidelijke winst van de partij te zien geeft. In het kanton Sint-Niklaas dat overigens bin nen dezelfde grenzen valt als de fusie zou verleden jaar am per 13 zetels aan de CVP zijn toegekomen, terwijl er dat zondag nog 18 werden. «Het is dan ook niet verwonderlijk, nog steeds volgens de ACW- sekretaris, «dat we een zetel verliezen in vergelijking met de bijzonder suksesvolle ge meenteraadsverkiezingen van 1976». Julien Vergeylen stipt nog aan dat op de vooravond van de verkiezingen nog grof misleidende propaganda werd verdeeld waarin SP-lijsttrek- ker Willockx meerdere keren verkondigde dat er een nieuwe burgemeester moest worden verkozen, terwijl in werkelijk heid een gemeenteraad betrof. In de wandelgangen ontmoe ten we ook schepen Jeanine De Boever die zich als enige van de drie vertegenwoordigers van het A.C.W. in het sche penkollege kon verbeteren ten opzichte van 1976, ze gaat in derdaad van 1042 naar 1.288 voorkeurstemmen. Dit in di- rekte tegenstelling met haar kollega's Foubert en Vergau wen die een aanzienlijk stem menverlies leden. Over haar persoonlijk resul taat was ze natuurlijk bijzon der tevreden en ze zei niet zonder enige trots dat ze aan het Willockx-komplex had weerstaan. Ook schrijft ze dit sukses toe aan haar zesjarig beleid waarin heel wat zaken werden doorgedrukt zonder noemenswaardige tegenkan ting. Bij huisvesting herinnert ze ons aan de betoelaging van de bewoners en de uitwerking van de saneringspremies, ter wijl inzake toerisme de uit bouw van een toeristische dienst zeker een voltreffer was. Over haar gemeentegeno- te Christine De Rop, die als totale nieuwelinge werd geko zen, kan mevrouw De Broever enkel zeggen dat de keuze van haar organisatie bijzonder ge past was door iemand te ne men die als dochter van een oud-burgemeester vertrouwd is met de politiek en zelf bij zonder aktief is in allerhande verenigingen. Over haar eigen kansen voor de verlenging van het mandaat als schepen maakt Jeanine zich momenteel niet teveel zorgen, hoewel hiervoor de beslissing van het partijbe stuur moet worden afgewacht. Ook Patrick Gorrebeeck gaf uiting aan zijn tevredenheid i.v.m. het behaalde resultaat maar hij was toch somber ge stemd over de deelgemeenten Belsele en Sinaai. waar géén ACW-vertegenwoordiger werd verkozen. Voor Staf Ler- no waren er een honderdvijf tigtal naamstemmen tekort ter wijl het voor Sinaainaar Poi- fliet nog ettelijke stemmen méér verschilde. Niettemin meent Patric dat de «nieuwe gezichten» met name de reeds geciteerde Christine De Rop en Marcel Verdonck zich gauw zullen aanpassen en zeker de kontinuïteit binnen de groep zullen bevorderen. Toch kon ook hij zijn teleur stelling in de handelwijze van Freddy Willockx niet verber gen. -Bij vorige gelegenheden viel juist Willockx het Tinde- mans-effekt aan als anti-de- mokratisch, terwijl hijzelf nu de vedetterol aankleefde en er zelfs niet voor terugdeinsde om. in tegenstelling met vroe gere verklaringen, het burge meesterschap te ambiëren. Wij van onze kant voerden gedu rende heel de kampagne door een zeer konsekwente propa ganda waarbij steeds de hele A.C.W.-groep werd aange haald». Als besluit kunnen we dus stel len dat de A.C.W.-kandidaten in het algemeen zich best heb ben gehandhaafd binnen de CVP-groepering en dan ook rekenen op enkele gemeen telijke mandaten nu er over de partij zes schepenzetels plus het voorzitterschap van de bouwmaatschappij moeten verdeeld worden. Marc NAUDTS Do Voorpost - 15.10.1982 - 11 ieu_ Dit artikel werd dinsdag klaargestoomd. Over de nieuwe koalitie in Stekene ic. bestond toen nog geen uitsluitsel, hoewel een «monsterverbond» CVP-Gembel iaar het meest waarschijnlijk leek. Voor de toestand in Stekene wordt verwezen naar r als een andere bijdrage in dit blad. roei nge Beveren not Tot nu toe: burgemeester Van der Aa aan het hoofd van een homogene CVP- zelfj bestuursploeg (20 zetels). In de oppositie 13 andere verkozenen. Weldra: M opnieuw burgemeester Van der Aa met een homogene CVP-bestuursploeg die emI ook 7 schepenen leveren mag. De meerderheid is iets krapper geworden: 20 "geJ zetels, tegen 15 voor de oppositie. Kl*uibeke:Tot nu toe: de CVP leidde de dans komfortabel, 14 zetels tegen 9 voor de oppositie. Burgemeester was Georges Verberckmoes. Weldra: samen hebben de VU en de SP een krappe meerderheid. 12 tegen 11. De VU mag met Antoine Denert de burgemeester leveren en krijgt vermoedelijk 2 schepenen, de SP wellicht 3 schepenen. Lokeren:Tot nu toe: twaalf jaar lang werd de Durmestad bestuurd door een CVP-PW-koalitie, die tot nu toe een meerderheid had van 22 tegen 9 zetels en ■h geleid werd door burgemeester Liebaut. Weldra: CVP en SP hebben een akkoord bereikt. Hun meerderheid is iets minder groot, 20 tegen 11 oppositieraadsleden. Burgemeester is opnieuw Hilaire Jm Liebaut. De CVP krijgt 4 schepenen en de SP 3, de CVP levert de voorzitter van f het OCMW en de bouwmaatschappij Tuinwijk. 4 Sint-Gillis Tot nu toe: net als in Kruibeke wordt deze gemeente van oudsher bestuurd door H een homogeen CVP-kollege (burgemeester Omer De Mey) en 5 schepenen. 14 meerderheidsleden, 9 aan de overkant. - Weldra: nipt behoud de CVP van Omer De Mey haar meerderheid, met 13 zetels M nu tegen 12. I Sint-Niklaas W\ Tot nu toe: twaalf jaar lang bestuurden CVP en SP samen, de burgemeester was sinds de fusie Paul De Vidts. de CVP leverde 5 schepenen en de voorzitter van de yfl huisvestingsmaatschappij, de SP 3 schepenen en de OCMW-voorzitter. Stem menverhouding in de gemeenteraad: meerderheid 27, oppositie 12. Weldra: voor het eerst, tenzij je rekening houdt met een bijna okkasionele vooroorlogse toestand, komt de Vlaamsnationale partij (VU) in de raad, samen met de CVP. 6 schepenen zijn van CVP-strekking, 2 van de Volksunie. De VU levert de OCMW-voorzitter, de CVP de voorzitter van de bouwmaatschappij. Stekene Tot nu toe: OCP (met burgemeester Bob Verbeke) en CVP samen aan de macht met een krappe meerderheid (12 tegen 11). Temse Tot nu toe: burgemeester August Maes (CVP), die afscheid heeft genomen van de politiek en ook van zijn partij, leidde een homogene CVP-ploeg, meerderheid 15, oppositie 12. Weldra: opnieuw een verhouding van 15 voor de meerderheid tegen 12 voor de overkant, maar de CVP moest daartoe wel scheep gaan met de PVV. Dinsdagmorgen was nog niet geweten wie burgemeester zou worden (Felix Bulteel of Désiré Van Riet) en naar verluidt zou de PW genoegen nemen met 1 schepen van de 6 en met het voorzitterschap van de bouwmaatschappij. Voor meer nieuws uit Temse verwijzen we naar een andere bijdrage. Waasmunster P-PW-koalitie Tot nu toe: homogene CVP-bestuursploeg geleid door burgemeester René Bock landt van de CVP, meerderheid 11 tegen 8. Weldra: de CVP van burgemeester Bocklandt moest één zetel afstaan aan de oppositie, verhouding 12-7 nu. W.V. kansen kunnen keren. De Wase CVP boert achteruit. Burgemeester Omer De Mey Sint-Gillis behoudt een nipte bestuursmeerderheid, Marcel Van der Aa van Beveren komfortabeler, Omer Boeykens zou, zo lekte dinsdag uit, met «aartsvijand» een akkoord uitdokteren, Felix Bulteel was in de running om de in Temse te gaan leiden, Georges Verberckmoes moet in Kruibeke het aan de VU overdragen en Hilaire Liebaut van Lokeren leunt nu tegen de SP aan. in de politiek, en eruit. Sint- De gemeenteraadsverkiezin gen zijn achter de rug. Ook onder de boerenkandida- ten zijn de uitverkorenen bekend. Het is dan ook tijd om even de balans op te maken. We beper ken ons noodgedwongen tot de CVP. Beginnen we met Sint- Niklaas. De cijfers daarom trent gingen we zondagavond ophalen in het Gildenhuis. 't Was er een drukte van belang. De stemming was er ook heel wat vrolijker dan een jaar gele den. Diverse prominenten wa ren aanwezig. Voor wat de landbouwgemeenschap be treft, vermelden we o.m. (her boren) senator De Bondt. dé- puté De Cuyper, Albert Boon, voorzitter van de bedrijfsgilde Albert Rooms, voorzitter van de landelijke gilde Roger De Roeck van Belsele. René Die- rickx van Nieuwkerken en de vier uitverkorenen boerenkan- didaten: schepen Van Rumst (984 stemmen), gemeente raadsleden Dhollander (1.033 stemmen), Deyaert (612 stem men) en nieuwkomer Smet (622 stemmen). Opmerkelijk is wel dat alle boerenkandidaten van de randgemeenten werden verko zen, terwijl deze van Sint-Ni- klaas-Centrum, ondanks drie achtereenvolgende pogingen, ook thans het vereiste quorum niet behaalden. Het opzet van het gildebestuur van Sint-Niklaas-Centrum om met half zoveel kandidaten als vorige maal zeker 1 verkozene te behalen had dus gefaald. Hoewel geenszins kan ontkend worden dat t.g.v. het zgn. fu- sieeffekt het heel wat gemak kelijker is om in de randge meenten verkozen te worden, staat het toch buiten kijf dat ook andere faktoren hierbij thans een rol hebben gespeeld Het zou ons echter te ver voe ren, de diepere oorzaken die naangaande nader te ontleden. In ieder geval staat het vast dat Albert Boon, die overigens een behoorlijke score (524) be haalde, moest vertrekken sa men met iemand die liever géén kandidaat ware geweest, terwijl andere valabele kandi daten, die zich terzake wel wil den inzetten, bij voorbaat wer den afgewezen. Ook was er géén hechte samenwerking en vertrouwen tussen de kandida ten van het centrum en de randgemeenten. De rol van Marcel Van Hove (377) althans op politiek vlak, zou naar diens eigen zeggen thans zijn uitgespeeld. Een voorbeeld van hoe het in Sint-Niklaas-Centrum even tueel wel had gekund biedt ons Belsele, waar gemeente raadslid Bernard Deyaert, die vorige maal alleen kandidaat was, thans kreeg af te rekenen met nieuwkomer Smet. Toch reageerde men hier niet emo tioneel, maar wel erg logisch, wat uiteindelijk suksesvol bleek te zijn. In plaats van elkaar af te stoten en te bekon- kurreren besloot men solidair en hecht samen te werken. En de resultaten liegen er niet om. Beiden werden verkozen. Dat sektievoorzitter E. De Cuyper en de zeer aktieve Roger De Roeck mede aan de basis lig gen van deze gelukkige oplos sing lijdt geen twijfel. Laten we thans even kijken naar wat de overige gemeenten van het Waasland ervan ter echt brachten. In Kruibeke werden Verhelst (605) en Dhollander (663) pro bleemloos herkozen. Nieuw komer Verstraeten slaagde echter niet. Aangezien er hier echter een koalitie in de maak is van SP en VU zal de schepen van landbouw niet meer door de CVP. maar door één van voor noemde partijen worden gele verd. In Lokeren werden 4 van de 7 boerenkandidaten gekozen. Dit zijn Michel De Roover (654), Jeanne Van Damme - Ernalsteen (584), De Vos Albert Van Rumst wordt weer schepen, (arch.) (518) en veteraan Paul Van Eetvelde (822). Raf De Vriese van Eksaarde werd echter niet herkozen. Indien Van Eetvelde geen schepenambt meer zou ambi ëren, doet technisch landbou wingenieur De Roover, als vertegenwoordiger van de boe ren, zijn intrede in het sche penkollege. In Sint-Gillis stond de ruilver kaveling n.a.v. de verkiezin gen terug volop in de aktuali- teit. Schepen Vertraeten was de laatste weken de schiet schijf van de oppositie. Toch werd hij (734 voorkeur stemmen), evenals provincie raadslid Godelieve De Meyer (845) opnieuw probleemloos gekozen. Aangezien de CVP nog nipt de meerderheid be hield kan hij schepen van landsbouw bh j ven, terwijl mevr. De Meyer in aanmer king zou komen voor een eventuele andere vrijkomende schepenzetel. Waar de boeren in Temse vori ge maal geen enkele verkozene hadden, sleepten ze thans met Aerssens (472) en Van Re- moortere (317) toch twee man daten in de wacht. Wat de boerenkarididalen be treft zou er ook in Stekene weinig veranderd zijn, hoewel preciese cijfers ontbraken toen deze bijdrage werd klaarge stoomd. Tot zover een overzicht van de diverse gemeenten. Volledig heidshalve vermelden we nog dat een aantal jonge intellek- tuelen uit boerenmiddens op traden als ACV-kandidaten. Zo werd o.m. lie. Hugo Dhol lander uit Beveren verkozen en behaalde landbouwinge nieur Luc Smet uit Sint-Gillis een behoorlijk cijfer, ook al werd hij niet verkozen. Wanneer men ermee rekening houdt dat de CVP en het Waasland ruim tien mandaten verliest en toch vaststelt dat het aantal gekozen boerenkan didaten eerder gestegen is dan gedaald, dan kan men niet an ders dan besluiten dat de boe ren en hun vertegenwoordigers nog steeds een stevige steunpi laar zijn van de partij Admo De Raad voor Maatschappelijk Welzijn van de stad Aalst heelt de hiernavolgende functies opengesteld: 1 halftijdse functie van geneesheer-specia list in de dermatologie, 1 voltijdse functie van geneesheer-specia list in de gastro-entroiogie, 1 voltijdse functie van geneesheer-specia list in de pneumologie. De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan de Voorzitter van het O.C.M.W., Gasthuisstraat 40, 9300 Aalst, en dienen met de bewijsstukken uiterlijk vóór 15.11.1982 ter bestemming te zijn. Overeenkomstig de bepalingen van titel V van de wet tot economische heroriëntering van 4.8.1978, genaamd anti-crisiswet, zijn de opengestelde functies toegankelijk voor mannen en vrouwen tenzij het uitdrukkelijk anders is voorzien. Bijkomende inlichtingen zijn op dat adres te verkrijgen. (dhr. P. COPPENS - directeur wnd. - tel. 053/21.23.93 - binnenpost 102). 42/1104-AS p.v.b.a. Kerkstraat 51-55 - B - 3330 DENDERMONDE Wegens werken, opruiming in onze aideling Koopjes, van porselein kristal serviezen, van aller hoogste merken, aan sterk verminderde prijzen

De Voorpost | 1982 | | pagina 11