a In Sint-Gillis-Waas behoudt C.V.P. nipte meerderheid Freddy Willockx: «De Vidts wou koalitie verderzetten, maar zijn partij heeft hem verraden» Ag Gembel: Sportkring Beveren Winterslag: 7-2, en nog geen zetel je Will «Wi De das omgedaan door Willockx-effekt Miel Dullaert (KP): «Het is te snel gegaan met Snel» H*™1, Lutgarde Coppieters opende nieuw coiffeurssalon te Lokeren 12 -15.10.1982 - De Voorpost Op de avond van de verkiezingsdag troffen we de aanhang van C.V.P.-Sint-Gillis in de Katholieke Kring aan in een «verdeelde» stemming. Enerzijds tevredenheid omdat ondanki alles de absolute meerderheid toch nog was veilig gesteld en anderzijds gematigd enthoesiasme omdat er procentueel een vry aanzienlijke achteruitgang werd geboekt. In een eerste reaktie kwam men natuurlijk erg ingenomen ook bij CVP-lijsttrekker Omer met de twee nieuwe zetels die De Mey de reeds aangestipte in de wacht werden gesleept, houding naar voren. «We gin- Overigens was men, naar ver gen wel achteruit maar behou- luidt, niet ver van de volstrekte den met klank onze meerder- meerderheid (in kombinatie heid waarbij ik ervan over- dan natuurlijk met de S.P.) tuigd ben dat het met de ver- maar die beslissende 25ste ze- kozen mensen niet moeilijk zal tel kwam toch nog in handen zijn, een hechte beleidsploeg van de konkurrentie. Nu is het te vormen om daarmee onze al bij al nog best dat die koali- pohtiek van de voorbije perio- tie Gembel-S.P. er in extremis de konsekwent verder te zet- niet kwam omdat het met niet ten. Toch moeten we onze les- minder dan vijf nieuwelingen sen trekken uit deze kiezing en (van de 9) in de gemeenteraad blijkt wel duidelijk dat we uiteraard een behoorlijke (een vooral op het gebied van de bijna onmogelijke) klus zou voorlichting zijn tekort gescho- geweest zijn om hieruit een ten. We moesten de burgers bekwaam schepenkollege te immers nog eens aangetoond distilleren. Daar wordt in de hebben wat we allemaal in de komende zes jaar natuurlijk voorbije ambtsperiode hebben aan gewerkt. Gembel-woord- gerealizeerd, dit om die enkele voerder Henri Verbraeken liet dingen waarop de oppositie echter niets aan duidelijkheid stevig de klemtoon legde en over: «De toekomstige meer- die we niet of onvoldoende derheid zal voor harde tijden konden nakomen te weerleg- komen te staan omdat nu gen.» Volgens De Mey kwam iedereen moet aanwezig zijn bet grootste stemverlies voor om bepaalde besluiten erdoor zijn partij vooral uit Klingse te krijgen.» Tevens verklaarde hoek: daar was de CVP im- de dokter uit Sint-Gillis ons mers nauwelijks goed voor dat Gembel met het grootste 30% van de stemmen. Daar zit aantal kopstemmen werd be de ruilverkavelingsproblema- dacht zodat indien er meer op tick voor een heel groot stuk personen was gestemd de score tussen en dat heeft ook nog nog beter zou geweest zijn. zijn sporen nagelaten in Mee- De Klinge heeft dus vooral rdonk. voor Gembel gestemd. Niet Dat betekent dat Omer De mjnder dan vier Klingenaars Mey nog een dikke 300 stem- werden immers naar de ge- men bijwint t.a.v. 1976 wat meenteraad toegekozen, tegen voor hem dan toch een kleine drie Sint-Gillisnaars en slechts troost kan zijn. Ook zondaga- één vertegenwoordiger uit vond werd al beslist en gete- Meerdonk en Sint-Pauwels. kend dat De Mey zichzelf zou Nog duidelijker wordt het als opvolgen als burgemeester; we de triomf belichten van Ro- over de toekomstige schepe- be^ Van Duyse die met zijn nen wordt later beslist. Die 14^4 voorkeursstemmen het volgende legislatuur wordt nieuwe boegbeeld wordt van door Omer ook als een presti- de Gembel en daarbij zijn kol- gezaak opgenomen: de men- iega ujt Sint-Gillis (Henri Ver- sen terugwinnen door eigen braeken) heel ver achter zich verwezenlijkingen is en blijft houdt. Een reden voor dit «af zijn parool. wijkend» kiesgedrag in De 4 Klinge is niet zo gauw te ach- Gemeentebelangen scoren terha!en) hoeWel de grensge- boger dan verwacht meente vroeger reeds voor een Bij de Gemeentebelangen was groot gedeelte anders stemde Sint-Gillis-Waas. Omer De Mey met de hakken over de sloot, (arch) en nu zich zeker heeft laten leiden door de (Gembel)slo- gan «Stem pro-De Klinge». En Sint-Pauwels? In direkte tegenstelling met De Klinge heeft Sint-Pauwels nog al C.V.P. gestemd. De lokale kopman Roger Roggeman is dan ook meer dan tevreden, temeer daar hij zijn eigen naamstemmen met een kleine honderd zag toenemen. Hij kon ons nog niks vertellen over de aanstaande verdeling van de schepenportefeuilles maar wou wel kwijt dat hij in de voorbije kieskampagne meer dan ooit het hoofd moest bie den aan persoonlijke aanval len. Over de ruilverkaveling wou hij nog het volgende kwijt: «De mensen die met deze problematiek te maken hadden zijn na verloop meer dan tevreden, maar deze zaak ligt vooral in De Klinge en Meerdonk gevoelig en daarop werd door de oppositie dan ook overmatig ingespeeld, met het gekende resultaat Bij ons beschouwingen mogen we ook de derde partij niet vergeten die in Sint-Gillis op kwam en dat waren de socialis ten onder de leiding van André Taffeiren. André zag zelf zijn stemmenaantal aangroeien tot 399 (in '76: 152) en samen met Arnold Vereecken en M. Heyndrickx werd hij verkozen voor de gemeenteraad, wat een winst van één zetel uit maakt. Als slotsom kunnen we wel stellen dat de oppositiepartijen in groot Sint-Gillis een beste beurt hebben gemaakt en dat door de kiezers een enorm groot aantal nieuwelingen wer den aangeduid, met name Re- mi Audenaert, Karei Verhelst, Luk Vcrcauteren, Adrienne Smet en André Meul voor de CVP (terwijl o.a. Jef Martens en André Vereecken verdwij nen); Ivo Onghenae, Omer Van Broeck. Guido Verstrae- ten. Karinne Ongena en Jan Van Puyvelde voor Gembel (waar kleurrijke figuren als Lucie De Munck en Fernand Verbeke er niet meer bij zijn) en tenslotte M. Heyndrickx voor de SP. Marc NAUDTS In het Sint-Niklase Volkshuis zit beduidend méér volk dan vorig jaar. De CVP-VU-deal is intussen zo goed als een vaststaand feit en de menigte weet niet wat ze van de situatie moet denken, zweeft gekon- sterneerd tussen een beetje uitgelatenheid om de forse winst en wrevel om de verloren kans. De verduidelijking, het schouderklopje van leider Wil lockx komt zeker niet te laat. Men hoort hem graag zeggen dat «iedereen goed gewerkt heeft en dat enkel het ondemokratische kiesstelsel ervoor ge zorgd heeft dat die partij maar één zetel heeft verloren.» Eventjes Eventjes terzijde, meneer Willockx (wij draaien om beurten een oor naar elkaar toe, want het lawaai in het Volkshuis is nu zonder overdrijven oorverdovend te noemen). Toen u eerder op de avond i.v.m. de koalitievorming hoopte dat de wil van de kiezer de kans zou krijgen zich te bevestigen, alludeerde u dan op een nieuwe ambtsperiode met de vroegere partner? F.W.: «Nee, wij hebben altijd gesteld dat er geen bezwaar was tegen een doortrekken van de vroege re koalitie, mits men maar de verhoudingen in funktie van de uitslag zou wijzigen. Een eerste aspekt hier is dat de sterkste partij de burgemeester levert. De CVP heeft deze vooropstellingniet willen aanvaarden, zij stelde dat ongeacht het kiesresul- taat de CVP de burgemeester zou leveren. De Vidts dus. En, hebben ze eraan toegevoegd, jij hebt al genoeg zo, je krijgt er zeker niets meer bij. M.a.w. de verhoudingen in het schepenkollege zouden hoe rlan ook niét gewijzigd worden. Let wel op: in heel onze kampagne heb ik nooit één negatief woord over De Vidts zelf gezegd. De Vidts wou deze koalitie verderzetten, maar zijn partij heeft hem verraden Uitgaande van deze gegevens heb ik vanavond VU en PW officieel het volgende voor gesteld: een SP-burgemeester, een O.C.M.W.- voorzitter van de VU, drie VU-schepenen, één PW-schepen en nog voor de PW de bouwmaat schappij. De PW heeft zich hiermee onmiddellijk akkoord verklaard. De VU heeft het na beraad verstandiger geoordeeld de zaak eerst nog even met de CVP te gaan bespreken. De koalitie is momenteel (elf uur, n.v.d.r.), vermoed ik, in de maak. Mijnheer De Vidts heeft ons een half uur geleden nog gezegd dat hij blijft pleiten voor een CVP-SP-koalitie. Wij hebben hem gezegd dat wij onze voorwaarden in geen geval zouden wijzigen. D.w.z. dat wij nü vragen, vier schepenen plus de voorzitter van het O-C.M.W. Een pariteit in het kollege met De Vidts als burgemeester is voor ons aanvaardbaar en geer enkele andere oplossing. Wij bedriegen de kiezei niét!» U was met Nelly Maes op televisie. Wat denkt u ovet haar verklaring van het VU-verlies? F. W.: «Zij wijt de nederlaag overdreven aan het feit dat sommige gelovige VU-kiezers schrik hadden van een rooie burgemeester. Omdat de CVP hier minder verlies moet boeken dan elders, neemt Nell)' aan dat nagenoeg alle VU-stemmen naar die partij zijn gegaan.» Is het ook daarom dat de VU niet met u en de PW wou scheepgaan? F.W.: «Dat moet u de VU vragen. Nee, ik vermoed dat de linkse vleugel van de VU, gezien de ver scheurdheid van die partij op dit ogenblik, niet in staat is geweest om de meerderheid van de manda tarissen te overtuigen met ons mee ta gaan. Toch begrijp ik het niet helemaal. Ik heb de oppositie van de VU meegemaakt zeg en eu Je weet zelf wel hoe die te keer gegaan zijn. Wat we nu krijgen is de koalitie van de verliezers, niet? Bedrog van de kiezer gewoon.» Hoe ziet u de toekomst met deze koalitie? F.W.: «De SP zal een zeer demokratische, openhar tige, geloofwaardige, maar keiharde oppositie voe ren. Wij beogen géén mandaten, wel een inbreng in het beleid. De overwinning zal gevalorizeerd wor den, laat ik je dat zeggen. En ik geloof ook dat de burgemeester zich moreel niet langer kan beschou wen als dc vader van de stad. De uitslag heeft dat met voldoende scherpte bewezen. Ik wil er terloops op wijzen dat de burgemeester op zes jaar tijd, dank zij het volgen van begrafenissen en wat weet ik al meer, niet meer dan tweehonderd stemmen heeft bijgewonnen.» Was uw burgemeesterskandidatuur echt gemeend? U heeft daaromtrent een tijdje heel vaag en geheimzin nig gedaan F.W.: «Ja, ik had mijn kandidatuur wat achterge houden, maar sinds donderdag hebben wij aange voeld dat er achter onze rug om wel eens een CVP- VU-koalitie in de maak zou kunnen zijn en van toen af ben ik het gaan menen. Ik heb gezegd: hier verlaten wij De Vidts. Tot een half uur geleden heeft de burgemeester schepen De Winne voorge houden dat hij de CVP-SP-koalitie blijft verdedi gen. Zeg: wij zijn geen naïevelingen. Trouwens; bijna tegelijkertijd, en dat weet ik van een VU- gemeenteraadslid, heeft hij gesteld dat hij een CVP-VU-koalitie genengen was. Ik reken De Vidts sinds een half uur dan ook bij de kategorie van leugenaars! Ik heb altijd veel respekt voor hem gehad, maar ik kan niet verdragen dat hij twee gezichten toont. Kijk, volgens mij heeft Paul De Vidts maar één probleem: hij is geen slecht burge meester, maar wel een doorslecht politikus: in zijn eigen partij heeft hij gewoon niets te vertellen! En CVP-ers zijn traditioneel gewoon onbetrouwbare mensen, uitzonderingen zijn zeer schaars.» Bereikt de SP met het resultaat van deze gemeente raadsverkiezingen niet een hoogtepunt? F.W.: «Misschien, als je dertig procent haalt,als SP in Vlaanderen zit je goed, maar mocht u hebben meegemaakt wat wij de laatste dagen hebben mee gemaakt, mocht u gezien hebben hoe 250 militanten gisterenavond nog tussen acht en halfelf in de kletsende regen alla bussen van Sint-Niklaas met manifesten hebben bedeeld, dan zou u deze vraag niet stellen. Wij zijn in opgang, wij blijven in opgang!» Blijkt niet uit het grote verschil tussen het aantal lijst en naamstemmen bij CVP en SP dat de kiezer een burgemeester is gaan kiezen? F.W.: «Die indruk krijg ik ook. Alle kandidaten van mijn partij zijn op die manier t.o.v. mijzelf erg benadeeld. Als je zo'n plebisciet krijgt Hoeveel mensen wéten dat ze op meerdere kandidaten mogen stemmen? Ik heb zelf op de lijst moeten zoeken om mijn bevoorrechte kandidaten te vin den. Het Willockx-effekt zoals men zegt Leo A.E.L. DE BOCK Zoals Agalev had ook Gembel in Sint-Niklaas op een zetel in de gemeenteraad gehoopt, maar de partij blijft er met 865 stemmen of 1,9 procent van de stemmen nog verder af dan haar groene verkiezings partner. Lijstaanvoerder Annic Vereecken laat zich niet ontmoedigen door het resultaat. Niemand bij Gembel trouwens. Morgen al wil men de kampagne voor 1988 starten. Dat het kiespubliek niet méér uitgesproken op de belangenlijst heeft getipt, begrijpt men. -De kiezer werd al vaak genoeg belogen en bedrogen, waarom zou hij nu zijn stem geven aan een partij die net als alle anderen alleen met beloftes voor de dag komt. Er is nog tijd nodig om het vertrouwen van de Sint- Niklase bevolking te winnen en die tijd heeft men nu. Het belangeloze in de inzet van Gembel zal blijken uit allerhande aktiviteiten die de partij met de regel maat van de klok ten gunste van de minderbedeelden wil organiseren. Om hiervan een bewijs te leveren hebben de kandidaten in ieder geval al na de verkiezingen deze minderheidsgroep huis aan huis met bloemen bezocht. De partij is er vast van overtuigd in '88 wél een zetel te zullen halen. Wat wil je: op tijd van twee maanden een achterban van meer dan achthonderd mensen verzamelen, das niet niks Vereecken leidt uit de cijfers af dat de uitgebrachte stemmen vrij gelijkmatig over de verschillende kandi daten zijn verspreid. De nummer één op de lijst is wel Marc Baecke met 142 naamstemmen. De voetbalin ternational schrijft zijn sukses toe enerzijds aan zijn Sint-Niklaas. Gembel-lijstaanvoerder Annic Vereec ken en vedette Mare Baecke: blijheid, ondanks alles, (carine) grote familie, anderzijds aan de recente denderende overwinning van Beveren op Winterslag. Of het hem ernst was, heb ik niet kunnen uitmaken Annic Vereecken vreest een beetje voor de CVP-VU- koalitie. Die zou de specifieke objektieven van Gembel slechts in zeer bescheiden mate ter harte nemen. Nee, als je het hem vraagt, liever een CVP- SP of SP-CVP-koalitie. Leo A.E.L. DE BOCK et he evert 18 lu jebleki lts je i en sta ers di iklase ries C iet oni escheii irtij, 2 ex bi; oornai in SL VU-ers feliciteerden elkaar, maar het gaat om een archieffoto. Toch triomfe- ren Fons Claes en zijn Krui- gtekense burgemeester beekse afdeling, en Werner yerfjeke verloor een Maerevoet is als lijstduwer ^oop voorkeurstemmen in Temse verkozen. (arch.) k mi De kartelliisl Snel in Sint-Niklaas boekt nog een slechter Hoe kijken jullie legende aan- Snel Is volgens Miel DiUlat "if resultaat dan in 1981 de KP. Toen haalde deze partij, nel zienlijke winst van de SP aan. ook te recent gegroeid; het Toch een verhnksing? allemaal veel te snel moeti ,z M. D.«Bah. In de versterking gaan. Eén ding is zeker n6nun® precies 0,6 procent. De helft dus. De verklaringen voor van de sp kunncn wjj on^ hjj. de re»htse krachti a ook deze povere skore liggen voor de hand. Het Willockx- prjncjpe verheugen op voor- hebben zich alles samengen ®?n effekt heeft toegeslagen en dat is ook de eerste konkluzie waarde dat hierdoor de pro- men bestendigd en de orgai van Snel-lijstaanvoerder Miel Dullaert. gressieve inbreng binnen het zatie van een links front is i stadsbestuur rechtevenredig meer dan ooit noodzakelij Wij hebben altijd gesteld dat gen inlevering, de SP opteert zal versterkt worden. We heb- de eenheidswerking tussen voor een rechtvaardige verde- ben terzake de grootste twij- De PvdA zou lessen moetef KP, Ral en de onafhankelijken ling van de inlevering. Wij vin- fels natuurlijk. Er zijn op de trekken uit het kiesrezultaaf* té beperkt was om werkelijk den ook dat banken, holdings SP-lijst namelijk relatief wei- harde lessen. Ook de winst va iets te bereiken. Hadden wij en andere sleutelsektoren van nig mensen van de doorbraak- de groenen in het Waaslant T' een eenheidslijst kunnen uit- de ekonomie onder arbeids- beweging verkozen. Veel zal zelfs nationaal vindt de KF. werken met de PvdA en Aga- kontrole moeten komen. En dus afhangen van de situatie voorman en Rode Vaanjou lev erbij, dan was die zetel nü als de PvdA opwerpt dat wij binnen de SP die volgens ons, nalist helemaal niet overtu een feit. Wij hebben de eerste hoe dan ook niet links genoeg als je een progressieve oriën- gend. Hij had het anders w< ntgoo ries ein b< el, w lan en tijd zc adsve eunt i eologi at zit sultat de C stap gezet; men is ons niet zijn, kan ik daarop enkel repli- tering als kriterium neemt, niet bemoedigend gevonden n J gevolgd. Spijtig. Nu is ieder- keren dat wij niet aan een zo heel gunstig is en ten aan- mocht Agalev in de gemeenttj^ één buiten dc prijzen gevallen, opbod in linksheid doen. Het zien van de koalitievorming. raad geraakt zijn. De bezwaren van de PvdA als verschil tussen ons en de PvdA Als de CVP de VU onder de zou ons programma zich on- is niet van inhoudelijke aard; arm neemt, tja, dat zou pas voldoende differentiëren van het is een kwestie van metho- een ramp zijn. Het enige posi- het SP-programma hebben wij diek, meen ik. Wij verschillen tieve daaraan zou zijn dat zo'n nooit begrepen. De doelstel- van mening wat betreft de ma- situatie de progressievere SP- lingen lopen erg uiteen: wij nier waarop wij ons doel willen tendenzen waarschijnlijk meer zetten ons fundamenteel af te- realizeren». ruimte zal geven.»'. aan pt voerd filbert n in dit vii op d< atste i zwijg (berinj fet geld ooien i Leo A.E.L. DE BOC{or di jen. E: jn vast kunr tonsor Een mode rn salon, voor zien van de allerlaatste snufjes met een sterk per soonlijk tintje. Toch voelt men er zich spoedig thuis. Diep weggezakt in de brui ne zetels wordt het uurtje bij de kapster een echt fes tijn. Lutgarde Coppieters weet haar vele klanten trouwens hartelijk en ge meend welkom te heten, verzorgt en vertroetelt ze zozeer dat ze uiterst vol daan weer het salon ver laten. Lutgarde was amper 13 toen ze resoluut koos voor het moeilijke maar kreatie- ve beroep van haarkap- ster. Zes jaar lang volgde ze school te Gent. Op haar 19 ging ze uit werken. Vijf jaar lang zette ze de opge dane praktijk om in teorie. Het waren ook vijf jaar waarin ze de kneepjes, de finesses van het vak door en door leerde kennen. Meteen kon ze de stap naar de zelfstandigheid wagen. Het resultaat is ver bluffend: een prachtig sa lon langsheen de Rozen straat 165 te Lokeren waar iedere vrouw, jong of oud terecht kan. Niet alleen voor een uitgebreid coif- fuur, maar ook gewoon om eventjes de haren te laten bijknippen. Je doet er natuurlijk goed aan op voorhand (liefst en kele dagen op voorhand) telefonisch kontakt op te nemen of gewoon eens langs te komen, dan word je snel en kundig geholpen. De charmante glimlach van Lutgarde Coppieters krijg je er gratis bovenop. De nieuwe zaak is open op dinsdag, woensdag en donderdag van 8.30 u. tot 12.00 u. en van 13.00 u. tot 19.00 uur, op vrijdag van 8.00 u. tot 12.00 u. en van 13.30 u. tot 20.00 uur en op zaterdag van 7.00 u. tot 12.00 u. en van 13.00 u. tot 17.00 uur. Telefoneren kan je op het nummer 091/ 48.76.71. Een uiterst modern maar toch gezellig salon Burgemeester Liebaut was erbij om Lutgarde Coppieters en haar echtgenoot te feliciteren.

De Voorpost | 1982 | | pagina 12