feekbiad tan Dender- Burma - ai Krappe CVP-meerderheid noopt tot koalitie te Dendermonde Raymond Uyttersprot burgemeester van Rooms-Blauwe koalitie te Aalst W< R.VERGEYLEN ZOON Van Remoortel Zwart op wit Het onbehagen groeit De Wase kiezers en de juichende verliezers OS 1 f |*öa|? Rouwkransen in zijde - plastiek en levende bloemen Bloamancenler Verliezende partijen vormen nieuw Schepenkollege De Voorpost VRUOAG 15 OKTOBER 18S2 35' JAARGANG NR. M - 31 F Bontmantels Manufactuur van Bontmantels Molenstraat 58-60 9300 AALST Nlnmakau 2, 91N BELSElf - Til. 131/72.37.71 iermonde. Onmiddellijk na de bekendmaking van de resultaten, kwam het CVP-bureau bijeen om de toestand te bespreken, (v) ei|Of8choon de CVP te Dendermonde de volstrekte meerderheid heeft behouden, is het overschot van een schamele nauwelijks een goede basis te noemen voor een stevig bestuur in een nieuwe periode van zes jaar. Momenteel d rint de CVP zich nog over een mogelyke koalitie en diskussieert men onderling nog over de mogelijke partner in die BÜtie. Maar niets staat op dit ogenblik vast. Triomfator in het verkiezingsgevecht zijn in elk geval de Dendermondse cialisten geworden, die onder leiding van volksvertegenwoordiger Norbert De Batselier liefst 3 zetels meer inenhaalden. Ook de PW boekte winst. Een zetel meer dan in 1976. En zelfs voor de Volksunie durven we van een lC ut spreken, want deze partij gaat met een sterke fraktie nu de komende debatten tegemoet. Een ander opvallend feit dat een aantal uittredende raadsleden niet meer by de gegadigden zgn: op de CVP-lgst de heren Cammerman en aeckmans en by de PW mevrouw Crombie-Baeten. Op de derde plaats moet melding worden gemaakt van de 1Wldige stemmenvooruitgang van volksvertegenwoordiger De Batselier. de schepenen Dierick en Herman, de entree de raad van Therese Van Gucht en Godelieve De Beul, van de heren Verwilghen, Van Cauteren, Verbeke, Vera, De jnte, Pauwels, Eeckhout, Mannaert, van Annie Van den Berghe, Willems, De Smedt en Borms, maar evenzeer van stemmenverlies van burgemeester Cool en ook volksvertegenwoordiger Verberckmoes. op de verkiezingsavond van tien oktober was de stryd om de macht in Aalst ai ïden. Lang vóór de definitieve cyfers bekend waren, hadden CVP en PW een igere overeenkomst bekrachtigd en was de koalitie van de verliezende partgen een De 47-jarige CVP-iysttrekker uit de deelgemeente Moorsel, Raymond Uyttersprot, •dt de nieuwe burgemeester van Aalst. Men was het ook gauw eens over de verdeling de schepenambten: de CVP krygt er vyf, de PW drie en het OCMW- zitterschap, dat zou worden waargenomen door de huidige burgemeester. 1st. Raymond Uyttersprot, toekomstig CV P-burgemeester van Aalst en zijn echtgenote de toekomst lachend tegemoet. Links op de foto lacht ook de populaire kmbodegemse ex-schepen Remi Van Vaerenbergh. Ook zijn naam wordt immers fioemd in verband met een schepenambt in groot-Aalst, (ad) Meteen komt ook een ein de aan het D'haeseleer- tijdperk. Louis D'haeseleer heeft in het naoorlogse politieke le ven van Aalst steeds een vooraanstaande rol ge speeld. Hij mag gerust de grondlegger worden ge noemd van het thans overal ingeburgerde politieke dienstbetoon, waarvoor zijn sociale organisatie L.S.W. model heeft ge staan. Al die jaren is D'haeseleer een ongeëve naarde stemmentrekker ge weest voor de Aalsterse li beralen, zowel op parle mentair als op gemeen telijk vlak. Lees door blz. 4 SP: kiezer heeft zich goed uitgesproken Vreugde bij de SP dus en dat was ook niet meer dan normaal. De socialisten boekten immers een flinke winst van twee zetels en het had zelfs een derde zetel kunnen worden. Christiane Tassent miste op enkele stemmen na haar plaats in de nieuwe raad. Fraktieleider Norbert De Batselier, moe maar geluk kig, had enkele bedenkin gen rond deze hele ge meenteraadsverkiezingen Naar zijn gevoelen zal de CVP een akkoord sluiten met de PW om een nieu we periode van zes jaar aan te vatten. Met een zetel- meerderheid is dat avon tuur alleen niet te wagen, stelde hij. Hij zei ook nog dat de optimisten bij de SP een winst van 2 zetels had den voorspeld. Die hebben dus gelijk gekregen. Die winst is toe te schrijven aan een aantal faktoren die zich zowel op nationaal als op lokaal vlak situeren. Lo kaal is nu duidelijk aange toond dat de CVP het de voorbije zes jaar niet goed gedaan heeft. Maar de CVP heeft evenzeer gele den onder het verdwijnen van enkele figuren en in dit verband citeerde De Batse lier de naam van schepen Verhelst. Nog op lokaal vlak heeft de bevolking het niet genomen dat de CVP- kandidaten elkaar met een reusachtige kampagne heb ben bestreden, zoals men evenmin heeft kunnen be grijpen dat er kandidaten echte barnumreklame heb ben gevoerd in een krisis- periode. Hier had hij het met name over Jan Van Damme. «De CVP is gered door de goede uitslag van schepen Hermans in Baas rode.» aldus De Batselier die eraan toevoegde dat de SP in Groot-Dendermonde twee zwakke schakels heeft: Baasrode en Grem- bergen. In het centrum en in Sint-Gillis staan we ste vig. Het bewijst dat Yvan Verleyen in het centrum zeer hard heeft gewerkt en daar de touwtjes stevig in handen heeft. Dc Batselier vindt ook dat de kiezer zich goed heeft uitgesproken, maar dat is een uitspraak die niet van toepassing is op de CVP-kiezer. Die heeft zich slecht uitgespro ken. Men heeft de volksfi guur Cool afgestraft, maar anderzijds stemt diezelfde kiezer voor eenzelfde volksfiguur Hermans. Voor een man die op het stuk van beleid sterk is, zoals schepen Maes, is de uitslag van deze verkiezing erg. Hij verdiende meer. An derzijds heeft schepen Die rick het nu gemaakt. Hij behaalde het grootste aan bal voorkeurstemmen. Voor de SP is het bilan positief. In traditioneel ka- tolieke burchten zoals Ou- degem en Appels heeft men vaste voet aan de grond gekregen en in Sint- Gillis heeft men zelfs drie raadsleden. In Baasrode en Grembergen daarentegen zal er hard moeten gewerkt worden. Over de KP, die samen met de SP een open lijst vormde, zei De Batse lier dat de kommunisten er lichtjes op achteruit zijn ge gaan. Maar ze leverden aan de lijst 650 stemmen. «Dat zullen we valideren met een OCMW-mandaat,» al dus de SP-fraktieleider die zich nu gelukkig prijst dat het kartel niet is doorge gaan. Ofschoon men eigen lijk nooit het echte resul taat daarvan zal kennen. Tenslotte had hij het ook nog over het SP-program- ma. Dat zal worden uitge voerd. De verkozenen zul len daar sterk over waken en niet van dat programma afwijken. Men gaat een ste vige oppositie voeren die er niet zal op gericht zijn an deren af te breken, maar zelf realistische en ook haalbare voorstellen in te dienen. Ook in de toe komst zal de SP een recht lijnige oppositie blijven voeren. VU: gematigd optimisme Vreugde bij Herman Burghgrave en gematigd optimisme bij Ferdy Wil lems en Herman Van den Abbeele. Toch is men bij de Volksunie tevreden over het resultaat. Men behoudt zijn zetels en gaat de ko mende legislatuur eigenlijk met sterkere krachten tege moet. Niet dat men de in zet van de uittredende raadsleden Van Hese en Michem niet waardeert of onderschat, maar met de vechtkracht en de weer baarheid van Lutgart De Beul en Ferdy Willems waait er een nieuwe wind door de VU van Dender monde. De vaste waarden Burghgrave en Van den Abbeele blijven natuurlijk op hun plaats. In de VU- vergaderzaal wordt erop gewezen dat men eigenlijk vertrokken is met de handi cap drie leden te moeten vervangen. Dat is uitzon derlijk goed opgevangen. Bovendien, zo stelt men daar, heeft men geen exclu sieven wanneer het erop aan zou komen een koalitie te vormen. Men is van oor deel dat niemand gebaat zal zijn met een nieuwe CVP-hegemonie. Gebeurt dat wel, dan zal de slijtage zich verder zetten en gaat Dendermonde de berg af, voorgoed. Men is er ook van oor deel dat het kartel een slechte zaak zou zijn ge weest en spiegelt zich om dat te staven aan de resul taten van Hamme en Bug- genhout, waar het verbond van de verschillende par tijen niet het verhdbpte re sultaat heeft opgeleverd. Lees door blz. 4 04 Terwijl in de partijlokalen zowel vreugde als 28 verslagenheid heersten, luisterden tienduizen- 00 ben Vlamingen naar de steeds maar binnenstro- Ie uitslagen met een verbetenheid die de leuwfge verliezer kenmerkt. Tienduizenden die «seffen dat zij telkens opnieuw pieneut zijn; zij die weten dat ondanks al die uiterlijke bravoure, li die rijkelijk tentoon gespreide demokratische aremonlën, 'iten eigen aan een verkiezing, de Werkelijkheid helemaal anders is. De ware de- mokratie is niet meer de onze. Het avondland wordt reeds lang geregeerd door korruptle, nachtsmlsbruik en ongebreideld arrivisme, leeds lang hebben wij onbewust onze vrijhe ien en écht-demokratische denkbeelden ver- ocht voor wat zekerheid en veiligheid. In ruil daarvoor kregen we ook nog vervlakking, eestloosheid en apathie, middelen waarmee e maatschappij haar strukturen in stand loudt, strukturen die dienen om het scheefge- rokken gebouw te ondersteunen. Wie buiten strukturen denkt en leeft, behoort tot de ijanden en die worden totaal In de hoek ge- rumd want het is enkel binnen de strukturen lat men leven, werken en wonen kan en mag. )e eerder «vriendelijke» maar vooral geestelij ke revolutie van 1968 ontaardde in grandioze echtpartijen en straatrellen omdat de maat- chappij reageerde met de middelen eigen aan te strukturen. let onbehagen groeit. Wie nu niet helemaal ikkoord gaat met het bestel kan gelukkig te- echt bij de nieuwe politieke bewegingen die we frnder één noemer de groenen heten. Het ge vaar dreigt natuurlijk dat ook dezen binnenkort worden opgenomen in de geijkte systemen en als dusdanig worden geneutraliseerd. Hoe meer de mens bewust is van de maatschappij hoe kritischer en afkeriger hij wordt. Waardemeter is nu prestatie en de weerspiegeling ervan is de bankrekening. Wie dat beseft wil werkelijk «an ders gaan leven». We hebben het vroeger nog meegemaakt: bloemenkinderen, kabouters, vriendelijke revolutie. Wat bleef er nog over nadat de wereld het repressief apparaat op gang had gebracht? Het moet niet altijd met bruut geweld worden neergeslagen. Vele prachtige ideëen, overtui gingen, bewegingen werden op een sluwe ma nier in het commerciële circuit opgenomen, zodat ze voor hun aanhangers niet meer aan vaardbaar waren. Deze korrupte maatschappij is zo machtig dat zij zelfs diegenen die ermee niet akkoord gaan kan verplichten om toch van haar strukturen gebruik te maken, willen zij overleven. Elke keer opnieuw spelen we het politieke spel mee, beseffend dat we veel beter de ganse rotzooi naar de haaien zouden sturen. Twintig eeuwen politieke beschaving, vijfentwintig eeu wen demokratie hebben ons enkel afkeer en walg bezorgd. Deze gemeentelijke kermis is voorbij, een ker mis die niet eens meer speels is. De maatschap pij is stuurs en berekend, niet ludiek, nooit spontaan. We moeten er dringend wat aan doen. (mare de backer) door Wouter Vloebergh De voorbije dagen werd in het Wase politieke milieu duchtig geschermd met het begrip demokratie. Het is, zo werd aangevoerd, bevorderlijk voor het inspraakproces, voor de frisheid van dialogeren met de bevolking, voor het aandragen van nieuwe ideeën ook, dat de macht gesprèid raakt. Daarmee werd gedoeld op de alleenheerschappij van de CVP in vooral de landelijke gemeenten, in die geest kon het nakende, heel voorspelbare wegkantelen van hier en daar een kristendemokratisch bewind worden ge ïnterpreteerd. De bevolking moet gevonden hebben dat er sleet kwam op de ideeën en daden die deze gevestigde waarden al zoveel decennia ten beste geven, de Waaslanders werden, de landelijke trend volgend, wat weggezogen van het attraktieveld dat door de CVP bestreken wordt. Geen k&t die durfde te voorspellen dat Georges Verberckmoes met zijn team in de Barbierbeek wegzinken zou, de burgervader van Kruibeke moest gedogen dat een vermaard verzekeraar de «grote ring» om de hals van de plaatselijke CVP zou leggen; dat zoiets in de burcht van Vilain XIV gebeuren moest! Het kaaigekibbel zou nefast in een CVP- nederlaag uitmonden in Temse: déze prognoze kwam uit, natuurlijk, maar de kristendemokraten zitten niét in het moeras nu, en dèèr toch wilde voormalig burgemeester Gust Maes ze wegmoffelen, niet? Maar in het nadrukkelijk residentiële en industrieloze Sint-Gillis liep het voor de populaire ACW-voorman Omer De Mev en zijn een beetje door de ruilverkave ling gebiologeerde genoten dan weer bijna fout, als je 't vanuit CVP-optiek bekijkt, vooral vanop de flan ken medunkt, vraag het maar aan Robert Van Duyse. De CVP zal zich van Roomanmolen tot polder zes jaar lang doorheen woelige raadszittingen moeten zuchten. Overèl verloor de CVP van haar pluimen, in 't land van Waas. Minder in Waasmunster of in de landelijke deelgemeenten van Sint-Niklaas (de lijst was béresterk), in de Durmestad stond Hilaire Lie- baut z'n mannetje goed naast Georgette Van Wouwe, in Beveren viel het voor Marcel Van der Aa nog beat mee, al doemen de groenen daar in de schaduw van de kerncentrale dreigend milieubewust op. De Wase winnaars van zondag behaalden echter alom een schijnzege. Hoe groter de triomf die op het uitslagenbord geafficheerd werd, hoe gruwelijker de wijze waarop de viktoriekraaiers achteraf de gena deslag moesten inkasseren: zes jaar lang afkoelen na de kortstondige euforie van zondag, d&t lamentabele, allerminst benijdenswaardige lot is de volkse PW van Georges Antbuenis in Lokeren beschoren, Fred dy Willockx' ontgoocheling na het afsluiten van het katholieke scoutshuwelijk was zéér in eenklank met zijn fenomenaal aantal voorkeurstemmen, omroep- vedette Fonny Boesmans kan in Temse wéér zes jaar tegen wat hij de verrechtsing noemt aanbeuken, de socialisten van Taffeiren zullen met de GembeDers van Sint-Gillis een zo hecht mogelijk blok aan het been van de CVP vormen. Gelijk hébben Anthuenis, Willockx, Boesmans en Taffeiren als ze met een krop in de keel - uitgalmen dat het niet eerlijk is dat je gestrkft wordt voor je méér dan behoorlijke prestatie, 't Heeft niks aker te maken met het demokratisch spel en zo, zeggen ze. De verslagen overwinnaars doen me denken aan een voortreffelijk kombinerende, intens toegejuichte voetbalploeg die na verlengingen via de strafschop pen of - erger nog - bij lottrekking, géén ronde verder mag in de cup. Want de doëlpunten tellen, niét de hoekschoppen of het aantal schoten op de dwarslat. En, toegegeven, de defensie van de tegenstanders sloot als een bus. Libero Paul De Vidts werd kundig geassisteerd door linkerback Maurits Coppieters, coach Baden Powell feliciteerde ze met hun prestatie, kolonel Verniers zag géén graten in de strategie. De Jonge Turken van Mark De Gryze in de stad waar klein links (Velo) wél wat in z'n mars moet hebben, Lees door blz. 4

De Voorpost | 1982 | | pagina 1