Masereelfonds en Lukasgezellen organizeren poëzieavond in Sint-Niklaas Arbeid en poëzie Herdenking Boerenkrijg te Overmere Paul Vereecken met dia's in De Klinge Duits koor op bezoek te Dendermonde Moshovieten in Sint-Nihlaas: hoge pieten stuurden hat w.vl Katholieke Vereniging voor Gehandicapten - Hamme Meer socio-kulturele lokalen te Erembodegem-Terjoden 26 - 15.10.1982 - De Voorpost Poëzie Dichters in verdrukking' was een eerste initiatief van het Masereelfonds Sint-Niklaas. 180 belang stellenden telde koördinator Julien Verellen toen en dat volstond om de poëziemanifestatie achteraf een verrassend sukses te noemen. Men had dan ook kwaliteit beloofd, dat spreekt; kwaliteit én een boeiende thematiek. Er zijn namelijk nogal wat 'dichters in verdrukking'. Leslie M. Collins b.v., Sylvester Owen en Czeslaw Milosz, signaalmensen, eerste voelers van onrecht, profeten tegen wil en dank. Misschien zijn de weinige arbeider-dichters ook voor een stuk verdrukte poëten? «Dat kan het publiek op 23 oktober zelf uitmaken; wij verkopen er in elk geval niet teveel theorie rond,» belooft Tjen Pauwels. Hij heeft het over de poëzieavond Doven het gehuil der giganten', die de kunstenaarsgroe pering De Lukasgezellen' en het eerder genoemde Masereelfonds volop aan het voorbereiden zijn. De organizatoren van deze zijn. En da's meteen de hier voordrachtavond vol arbei- relevante definitie van het derspoëzie zijn van mening begrip 'arbeider'. Een ander dat de arbeider die gedich- kriterium is dat die 'poëten' ten begint te schrijven zich gedichten moeten schrijven na een tijdje een vreemde waaruit een oorspronke- eend in de bijt gaat voelen, lijkheid blijkt. «Arbeiders- En dat komt zó, weet arbei- gedichten zijn erg herken- der-dichter Tjen Pauwels, baar» vindt Tjen Pauwels. «Van de ene kant word je «ze verwoorden vaak een door kollega's beschouwd diep gevoel van afhanke- als een zwever een dich- lijkheid, de ervaring steeds ter, ja. da's voor hen iets gezegd te krijgen hoe en vrij onwezenlijks en van wat te doen, te moeten wer- de andere kant vind je zei- ken in funktie van iets of den aansluiting met zoge- iemand anders», zegd echte dichters die bij De arbeider kan in zijn po- het schrijven een aanzien- ëzie ook nog wat anders lijke literaire babage ge- dan zich verzetten tegen de bruiken. Het komt b.v. niet situatie waarin hij ver eens in je hoofd op om in te keert, hij kan vluchten in sturen naar een literair een wereld van waardige tijdschrift. Sommigen heb- eenheid; soms zal hij probe- ben ook nog nooit gepubli- ren met zijn gedichten de oeerd; ze kennen de weg eigen manier van leven te niet of ze hebben het geld verantwoorden. En als er al dat daarvoor tegenwoordig sprake is van een profeti- blijkt nodig te zijn er niet sche inslag, ligt die wel voorover». in het aanwijzen van wat er Met 'Boven het gehuil der in de samenleving verkeerd gigantenwil men pogen in gaat. De lyrisch gevatte te gaan tegen deze ambi- droom van de arbeider, al- guë, vervreemdende situa- dus Tjen Pauwels, is enorm tie. De arbeider-dichter konkreet, «hij is bezig met komt nooit aan bod, vindt zichtbaarheden en de moge- men; in de ogen van meer lijke gevolgen ervan, met geprivilegieerde mensen is middelen ook die de toe hij nog vaak een domme stand zouden kunnen wijzi- kracht, iemand met een gen. Pas in de tweede plaats minderwaardige kuituur, komen diepere waarden». Waarom dus hem niet een Maar dit klinkt te eng, kans, een podium geven, vindt hij zelf. Het is niet zo hem het tégendeel laten be- dat alle overige thematiek wijzen? de arbeider vreemd is. Hij heeft het óók over liefde. Pijn en moeite over dood en angst, echter, De moeilijke vraag of er zijn woorden waarin wat zoiets als arbeiderspoëzie pijn en moeite dagelijks ge- bestaat, heeft men eventjes geven zijn. De poëzie van de terzijde gelaten. Het gaat er arbeider zal weerbaar, ver- gewoon om vooral mensen beten aandoen. Hij poogt van eigen bodem naar vo- zijn pijn te verbijten, te ont ren te schuiven, mensen die kennen, wil zich ertegen werk verrichten in dienst verzetten. Dichters die be- van een patroon, mensen horen tot een meer geprivi- die literair niet en taalkun- legieerde klasse kennen dig veelal zwak gevormd niet zo'n defensieve vast- Foto- en di&klub Object uit De Klinge nodigde Paul Vereecken en Georges Van Boxelaere uit om een gastprojektie te verzorgen in de zaal Parochiehuis te De Klinge, op 16 oktober te 20 u. houdendheidZij hoeven niet te hopen op een beter leven; hun misnoegdheid, als die er al is, zal van een andere aard zijn. Een voorsmaakje Van Jef Last die in 1930 al naar buiten kwam met de bundel 'Kameraden', draagt men het inhoudelijk sterke, poëtisch zwakke ge dicht 'Vraag' voor. Het is verhalende poëzie; Last heeft het over de jongeman die, pas van school af, met fabrieksarbeid zijn brood moet gaan verdienen. De eerste jaren zijn enigszins kommerloos, maar vlug al wordt de bezorgdheid een konstant levensgegeven: «Wat voelde je later als man/als je d'eigen kindren zag spelen/en berekende wat wel zou kosten'een nieuwe wet voor de oudste De cirkel is rond met het doemerige besef dat zijn zoon niet anders kan dan net dezelfde weg opgaan als hij: «En wat voelde je eigen lijk als manals je eerste jongen begon de weg die je zelf eenmaal ging/uit de deur van je kleine huisje/ voor het eerst voor de grote poort/naar de donkere hal der fabriek/om een maatje te worden van andren/en een sjouwer, als jij tot zijn dood?» In de gedichten van de Wase Jean-Pierre De Bock klinkt naast de pijn van het arbeidersbestaan ook het verzet ertegen door. Pijn in «Ik hoor alleen mijn eigen stem, de weergalm van het houten bord, voor mijn eigen harde, houten kop, die kreunt in de bank schroef van de achturen- dag», verzet in «Jagers/die met versleten vingers/hun fiche «ik presteer meneer in de prikklok steken». Freek Dumarais publiceer de al in het tijdschrift Krea- tief. Hij is postbode en spreekt de mening van ar beiders, als zou een postbo de een gelukkig bestaan slijten, scherp tegen. Hij voelt zich net zo ellendig als hen. «Afhankelijkheid is een ongeneeslijke ziekte,» meent hij. De dichter heeft 283 bazen: de pos tont van ger, het bureelhoofd, de ad- junkt-kontroleur en 280 brievenbussen. En: «wille keur woekert als onkruid, dag na dag,/overal waar werkers zich verkopen». Dumarais lijdt ook onder de geestelijke leegheid die hem wordt opgedrongen: «Gepraat over vrouwen. sport, auto's, het gistera- vond-t. v. -programma en niet voelen, hoe misbruik, dagelijks je prostitueert, meer en meer. gevangen tussen de gesloten en nog te sluiten C.A.O». 'Een postman, ik', of het trieste lot van de intelligentia die niet de kans kreeg zich te affirmeren in een diploma. De Nederlander Wim De Vries ziet zijn poëzie als een wapen tot verweer. 'Lopen de band werker'. een boeiend staccatogeval met een ingehouden crescendo al fine, hoeft geen verdere kommentaar: «Kramp in je vingers/Eelt op je kont Plaat voor je hersensSlot op je mondDansende han- den.Ogen op staar.'Zonder gedachten/Zelfs niet aan haar./Muziek uit een bhkje Je neuriet wat mee./Je vraagt om vervanging Je moet naar de plee/Tellen en tellen/steeds 't zelfde getal Op weg naar de avond/Haar 't geestelijk verval. Ludo Colman uit Sint-Ni klaas is chemiearbeider Zijn bundel 'Mens en Mac- hiene' heeft hij nog altijd niet voor publikatie vrijge geven. Zoals vaak ook Tjen Pauwels, manifesteert Col man zich vooral in zijn woordkeuze als een oor spronkelijk dichter. Beiden zijn volgens mij momenteel ook de enige twee arbeiders die de toevoeging 'dichter' echt verdienen. De poëzie van Ludo Colman is eerder vaststellend dan dat zij openlijk verzet aantekent. In deel drie van een titelloos gedicht schrijft hij: «Ik open mijn hand/waarin een trillende naald/van een am- pèremeter/groever) trekt/ En in de kwellende pijn van het lawaai,/waarin ik opge nomen word/en niets ben /ontmoet ik geen licht dat wenkt,/maar gele giftige starogen van signalen;». Karei Heirbaut schrijft eer der geëngageerde, te skan- deren, stereotype kabaret- teksten dan poëzie Hij roept op tot de arbeiders- strijd en ik betwijfel sterk of (zelfs zogenaamde) po ëzie hiervoor het gepaste middel is. Het doel gaat gauw té veel de middelen heiligen. Het is fundamen teel verkeerd poëzie met een overdreven funktionaliteit te bedenken. In 'Marcheren voor werk' schikt Heirbaut, die een eersteplansrol ver vulde tijdens de Boelsta king, de volgende strofe: «Als twijfel, onzekerheid u soms bekruipbKijk naar 't schone, frisse, dynamische arbeidersleven/Boordevol on verzettehjkheid, wilskracht, strijd'Geef je stem nooit weg in mistig weer of zonneschijn/Kies zonder verpinken voor de dagelijkse strijd.Een heel andere (romantische, me lancholische) toon slaat Marcel Smet ook iemand van bij ons, aan. Het huis van vroeger, zijn wereld, dromen, de zomers en win ters van vroeger, evokeert hij met weemoedige fijnge voeligheid en patriarchaal respekt: «Er was de zon en speels de wind/die stoeiend woei omheen het korea'en in een blauwe zomer/in het wijde landschap als verlo ren/geknield een bezig kind/met zwarte handen ridder/spelend in de klam me voren». Bij de geselekteerde dich ters zijn ook twee vrouwen Frieda Groffy houdt het bij' veelal weinig geïnspireerde parlandostrofenmaar goed: misschien heeft ie mand er wel een boodschap aan? Loeke Van Assche .overtuigt meer met 'Schijn- geboorte': «De wekker op de tafel/scheurt het stof uit mijn ogen/het venster wordt langzaam/een prik bord van druppels Ucht/// per (on)geluk haal ik/nog net de ochtendtrein/en alle schijn is/weer gered. Ann De Beleyr, Hugo Zwin nen, Rosanne Raes, Lisette Maes, Frieda Groffy, Luc Thys en Carl Meersman dragen verder nog voor uit werk van André Van Goet- hem, Yvan Heylen, Tjen Pauwels. Kar8t Dijkstra, Oswald Joossen8, Hans Vlek en Kamiel Top. Anita Daldini staat in voor de ar tistieke begeleiding, Tjen Pauwels zorgde al voor het opzoekingswerk en de bindteksten en samen met Mare De Decker werkte hij de algemene samenstelling van de poëzieavond uit. Ju lien Verellen van het Mase reelfonds staat in voor de organizatie. «Poëzie uit de arbeiderswereld» gaat door op 23 oktober a.s. om half acht 's avonds in de Smidse van de Stadszalen aan de Leopold II-laan (schuinte genover het station) in Sint- Niklaas. Aanbevolen! Leo DE BOCK Berlare. Naar jaarlijkse gewoonte had de herdenking plaats van de Boerenkrijg te Overmere. De schoolkinderen legden bloemen neer aan het monument, waarna op he gemeentehuis een vergadering plaats vond, die ook door een delegatie uit Hasselt wen gn bijgewoond. In de namiddag werd dan een minuut ingetogen stilte gehouden aan het graf van wijlen pastoor Penne, de bezieler van het Boerenkrijgmuseum. (jj) Paul Vereecken voor het grote publiek voor altijd verbonden met de open luchtspelen te Meerdonk, Kallo, Stekene en nu recent het Reynaertspel te Hulst. Wie herinnert zich niet de meesterlijke geluidsbanden van deze openluchtspelen? Een feilloze geluidsregie, waarvan iedere ingewijde weet, hoe verduiveld moei lijk het is de korrekte ti ming te koördineren met het toneelgebeuren. Maar ook de wonderlijke diapro- jekties, die telkens een - aparte meesterlijke begelei ding gaven. Paul echter, in al zijn uiter lijke rustigheid, benadert die problemen veel be scheidener. Is het mis schien juist die gespannen kalmte, die gevoelsvolle be- heersing, die het hem mo gelijk maakt in precaire omstandigheden, de juiste knop, de juiste toets te be wegen, overzichtelijk alles in de hand houdend? «Och», zegt Paul, «dat is nu vijf jaar dat ik daar mee bezig ben, de ene produktie was nog niet tenvolle ten einde of wij werden reeds gevraagd om een nieuwe produktie op het getouw te zetten. Het holt je uiteinde lijk een beetje uit. Daarom ben ik zo blij dat Object mij gevraagd heeft m'n oude liefde nog eens boven te ha len en 'n diarama te komen projekteren Men zou bijna vergeten wel ke bekendheid Paul reeds geniet met zijn grote dia reeksen «Luister één keer - veertien keer», «De we reld van de Stilte», «Portu gal» en «Italië, 'n land om lief te hebben». Het is trou wens deze laatste diareeks, die hij samen met Georges Van Boxelaere gerealizeerd heeft, die in De Klinge bij foto- en diaklub Object zal geprojekteerd worden. Deze prachtige montage is zowel qua inhoud als vorm «anders dan anders». Acht pareltjes, die ieder op zich zelf een onderwerp behan delen en toch als een geheel overkomen. Zij weten hoe ze een land moeten aanpak ken. Een stukje toeristische informatie, een beetje eko nomie, wat romantiek en ook het vleugje humor ont breekt niet. In «Het land dat Dan te zag» ziet u een van Paul's ver maarde bloemendansen en bij «Het oord van Sint-Fran- ciskus» genieten wij rustig van de avondsfeer. «Lente feest of stratenloop in Gub- bio» is een ritmische pro- jektie. Bij «De legende van Castellane» slagen zij erin de kijker huiverend te boeien en in «De kleuren pracht van Cargano» wordt het pas een streling voor oog en oor. «Het witte Apu- lie» staat op tekst van An ton Van Wild erode en «Van Amalfï tot Capri» toont de zuiderse pracht in het Griekse witte licht. Tot slot «De verwoester van Pom pei» onversausde duivelse grilligheid maar ook met humor Op zaterdag 16 en zondag 17 oktober aanstaande ontvangt de Sint-Gregori us gilde van Dendermonde de Schola Cantorum St. Maria Empfangnis van Hattingen-Bredenscheid (fusiegemeente Sprockho- vel), Duitsland, op vriendschapsbezoek. Het Duitse koor komt op tegenbezoek bij de parochiale koren van de Onze-Li eve-Vrouweparochie, na de hartelij ke en gulle ontvangst dat deze koren te beurt viel op 1 en 2 mei 11. in Sprockhövel. De Schola Cantorum St. een bezoek aan de beziens- Maria Empfangnis is een waardigheden van Dender- gemengd katoliek kerk- monde. Zaterdagavond koor uit de diaspora:regio heeft in het Sint-Vincentiu- tussen Keulen en Dort mund. Het koor staat onder sinstituut 8chapskoncert vriend- plaats ge- de leiding van Dr. Willy Eb- volgd door een gezellig sa- beken, die met zijn Polizei- menzijn voor de koren en chor uit Keulen lang geen de gastgezinnen, onbekende is in Dender- monde. In Sprockhövel di rigeert Dr. Ebbeken ook het Kinderchor der Stadt Zondag om 10.45 uur wordt in de Onze-Lieve- Vrouwekerk een plechtige H. Mis opgeluisterd door de Sprockhöveldat vorig jaar Schola Cantorum. Het koor een geslaagd concert zingt de Missa in F van bracht in de Onze-Lieve- Anton Bruckner en brengt Vrouwekerk van onze stad. Het gemengd koor bestaat uit een veertigtal leden ook enkele motetten (Canta te Dominum van Guiseppe Ottavio Pi toni, Nun bitten brengt zaterdagnamiddag wir den hl. Geist van Willy Ebbeken, Dank sei dir, Heer van Handel, Jesu, kom zu mir van Willy Ebbe ken. Ave Verum van Mo zart, Lobt den Herrn der Weidt van Purcell-Trapp). De muziekliefhebbers en sympathisanten van de pa rochiekoren worden ver wacht in deze eucharistie viering. Zondagnamiddag brengt het Duits koor een bezoek aan de Sint-Heter en Paulabdij waarna op een re ceptie afscheid wordt geno men van de gasten. Uit wisselingen als deze brengen beide koren maar ook vele gastgezinnen na der tot elkaar; moge dit weekeinde één van de vele schakels zijn in de vriend schapsketen die de volken bij elkaar brengt de onder linge verstandhouding en het wederzijds begrip kun nen er alleen wel bij varen. Wat hebben Moskou en Sint-Niklaas gemeen? Een Rode Plein misschien, want F ironizerend noemen sommigen het handelstrefpunt in hartje Waasland óók vaak bij die verwegge, gloeiende naam. Veel voetbalenthousiasme verder, al kan je b toti Sportkring en Dynamo niet over dezelfde kam scheren. En dan de intentie om de aeegt vrede te vrijwaren. 4 Moskou in Sint-Niklaas. Er zullen nogal wat lieden gehuiverd hebben toen de invitatie bij ze in de bus viel. Een invasie van Moskovieten, vier dagen vóór kiesdag voorwaar. Nu ja, de expo zou in de kloeke, Vlaams-gevestigde Kredietbank J*ei^ geopend worden, en dat moet de aversie toch wat gekoeld hebben. prijsu Woensdagavond 6 oktober. Stationsstraat Sint-Niklaas. Verantwoordelijken van fet de Kredietbank, enkele Wazenaren van Sovjetkomaf een handvol kommunistische teekt sympathizanten natuurlijk, één Russische journalist en één Belgische penneridder, Uk, v ikzelf. Het stadsbestuur, co-organisator van de manifestatie, nu ja, het verleende j Op zijn auspiciën zoals dat officieel heet, was heel dunnetjes present: kuituurattaché Ls. zi. Jan Bral én burgemeester Paul De Vidts. Voor het overige zonden alle politieke f mandatarissen hun kat. Want veel elektoraal profijt kon allicht niét gepuurd P6 worden uit dat onderonsje, moeten de kandidaten gedacht hebben. Gevat replikeerde de burgervader op de toespraak van de konsul-generaal uit de?! USSR. Die Russische gezant had gehamerd op de Sovjetbekommernis om de vrede L en de veiligheid wereldwijd intakt te houden, hij deed dat grotendeels via een tolk. f Moskou en de Sovjets hadden toch óók «de bruine pesthalt toegeroepen, niet? Eb. p Paul De Vidts wees op het anderssoortige maatschappelijk en filozofisch denkpa- troon waarin hij gedijt en zette dat trouwens kracht bij middels een pauselijk citaat. Vrede en veiligheid, natuurlijk, zei De Vidts. Sint-Niklaas is kernwapenvrij en dalP» gebeurde onder impuls van de burgemeester. Maar ook vrijheid en menselijkeï3SL waardigheid. Een belangrijke nuance. De Vidts' woorden werden warm toege-1 juicht, beslist. I¥1 Vodka ten overvloede liet men na het korte officiële gedeelte aanrukken, de lieve schenkdames spraken én Nederlands én Russisch. De paar tientallen foto's aan del KB-muren springen nauweljks in 't oog. Ze beelden het leven van de Moskovieten RJfh» uit, dat wel, maar je houdt er niet zoveel van over, tenzij dan dat het leven ïflPek, Moskou gewoon z'n gangetje gaat, zoals bij ons. En kreatieve toppers zijn er aluppc evenmin bij. Het is dus zéér de vraag of het KB-kliëntele dat daar een cheque komt innen of z'n roebels komt inwisselen (dollars mag óók), een boodschap heeft aanw de fototentoonstelling, vooral omdat de opnamen aan de overkant van de loketten let ii te kijk hangen en in hoofdzaak het interieur, de werksfeer van de bankbedienden IMlaj ook, opfleuren. Een wat weggemoffelde galerij van Moskovietische impressies dus. Us dl Maar de vodka was lekker, woensdag. pwec Breeddenkend hebben de zichzelf met zoveel pluralisme en openheid opsmukken- pn, i de Sint-Nilase prominenten en politici zich niet getoond, vorige woensdag. DePao®] burgemeester moest, nadat hij op Radio One met de andere lijstaanvoerders in daUadt clinch was gegaan, weer eens cavalier seul spelen: een wal netelige karwei die hijpt kl heel diplomatisch klaarde. En de hooggeachte kollega's uit het lokale pers wereldje lofwa zullen het nauwelijks de moeite gevonden hebben; een houding die behalve# onobjektief en enggeestig ook hautain overkomt. Je moet je als persman over dl kunnen bewegen, vrij en waardig om het met de\* burgemeester te zeggen. Het is niet omdat je naar een KB-tentoonstelling over der Moskovieten gaat dat je in hart en ziel kommunist zijn zou. En hebben de inwonersL. van Moskou, net als die van Dallas of Néw York, geen recht op ons respektj* misschien? Op 27 september had in de Sint Renildezaal te Hamme een eerste werkbijeen komst plaats van het KVG-ouderkomitee van de afdeling Hamme-Moerzeke. Voor de ongeveer 30 aanwezigen, voornamelijk ouders van gehandicapte kinderen, werd door deskundigen van de PMS-centra voor buitengewoon onderwijs van Sint-Niklaas en Dendermonde, de problematiek van onderwijs en opvoeding behandeld. Een andere mogelijkheid: geïntegreerd onderwijs, werd behandeld door mede werkers van het G.O.N.-projekt in het stedelijk onderwijs te Antwerpen. De gesprekken en vragen werden afgesloten, bij gebrek aan tijd, met de vaststelling dat in deze onderwerpen stof zit voor vele avonden. Na de koffiepauze werd door Sus Jacobs van KVG de sociaal-pedagogische toelage onder de loep genomen. Deze toelage is momenteel in Hamme nog een onbekende. Wel zijn hierover al kontakten gelegd met plaatselijke beleidsmen sen en hier wordt zeker nog op teruggekomen. Nadien werd een stuurgroep geïnstalleerd die binnen KVG Hamme-Moerzeke zal instaan voor de werking en de verdere uitbouw van het ouderkomitee. Qua socio-kulturele ak- kommodatie staat Erembo degem-Terjoden er alles zins merkbaar gunstiger voor dan het Centrum. Met zeven lokalen voor zowat 2.000 inwoners staat Terjo den inderdaad op de vierde plaats in de rij van de Aal- sterse deelgemeenten in zo verre het gesplitste Terjo- den zo nog kan worden genoemd. Alleszins vormt het een entiteit op zich zelf. Tegenover het algemeen gemiddeld aantal inwoners per lokaal dat 350 bedraagt telt Terjoden er immers slechts 286. De parochiezaal van 128 m2 heeft een klein podium en een lokaal van 24 m2. Kristelijk geïnspireerde verenigingen hebben er qua gebruik voorrang. Zaal Rubbens met 200 zitplaat sen heeft een vast podium en geluidsversterking. Mu ziekmaatschappij, kaats en judoklub maken er ge bruik van. Het zelfgebouw de scoutslokaal Tarcitius maakt deel uit van het pa rochiecentrum. De meisjes hebben er 1 en de jongens 3 lokalen. Jeugdhuis Ijaco heeft 4 ruimten: instuif, vergader ruimte, secretariaat en tafeltennislokaaltje. De rijksbasisschool aanj Ninovestraat heeft beeldhouwlokaal en turnzaal van 225 m2 t-elijk een speelfunl heeft. Er is heel wat a| ratuur en die akade^ voor schone kunsten hï er onderdak. De vrije basisschool 1< geen infra-struktuur uit verenigingen. De vrye biblioteek in kloosterpand van de Kl< terstraat beslaat een ruil van 70 m2. een ivia (te uele adei

De Voorpost | 1982 | | pagina 28