m lalst huldigt laureaten n kadetten van de arbeid ogeltentoonstelling te Lokeren Lokers jeugdhuis Den Hert wil jongeren meer motiveren ijkkomités wensen vertegenwoordiging i huisvestingsmaatschappij mm" Wv.I vJyJ v. k vj f&wk&J 1st lauwerde hopplanters ABW-vorming in Sint-Niklaas Stadspark Aalst van '77 tot '82 Aalst ageert tegen tandbederf RALDES-in Netwerk Informatika in de bouwonderneming Trein Antwerpen-Sint-Niklaas sluit beter aan op autobus Milieuhinder «Interstoom» en «De Bolster» Tweede natuurmarkt te Hamme groot sukses |der het welwillend oog en in aanwezigheid van volksvertegenwoordiger Jan Caudron, nepen Eddie Monsieur en raadsleden Chris Lievens-Borms, Robert De Pauw en Jean d I,act hem had de uitreiking van diploma's van «laureaat van de arbeid» en «kadet de arbeid» plaats in de trouwzaal. indrukwekkend defilee van verdienstelijke mensen die zich hard hebben ingespan- om volwaardige leden van de maatschappij te worden. Bij de eerste uitreiking vijf r terug schonken alleen doemdenkers aan de beginnende krisis aandacht, zegde gemeester D'haeseleer in zijn toespraak. Voorzitter Robert De Maesschalck mocht heel wat belangstellenden verwelko- i op de jaarlijkse vogeltentoonstelling, (md) Beveren en Temse heeft Gewestelijke Huisves- igsmaatschappij de jong- jaren meerdere sociale wnwijken aangebouwd, c wijken raakten, zoals :1 de bedoeling was, be tond, er ontstonden pro- jmen van wooninfrastuk- ele aard en om die op te sen groepeerden de be- raers zich langzaam in jkkomitees. Een wijk is gal kinderrijk, maar eft geen speelplein, de enbare nutsvoorzienin- 1 zijn niet in orde, het neenschapsleven be- •eilijkt die problemen vat. O.m. de wijkkomi- van Gaverland, Verre ek, Vrasene, Kieldrecht Steendorp steken de jden uit de mouwen: zij rijven de Gewestelijke Huisvestingsmaatschappij en andere terzake bevoeg de instanties aan en probe ren zelf tijdelijke oplossin gen uit te denken. Via informele kontakten en via Maatschappelijk Op bouwwerk Waasland, zo vertelt ons Marianne Van der Sijpt van M.O.W., zijn deze komités tot de vast stelling gekomen dat zij vaak dezelfde moeilijkhe den hebben. De huisves tingsmaatschappij is overal nalatig wat betreft herstel lingen en noodzakelijk on derhoud; het gebrek aan een ruimte met een uitge sproken spelfunktie is na genoeg overal gegeven en met een onzeker rechtsta tuut voelen zich wel alle sociale huurders geplaagd. Voornamelijk over dit laat ste hebben de komités al drie keer vergaderd. De wakkere bewoners beslo ten uiteindelijk dat een ver tegenwoordiging van de wijken in de bestuursorga nen van de Gewestelijke Huisvestingsmaatschappij een meer direkte vorm van overleg en inspraak en met een ook een minder proble matisch beleid zou moge lijk maken. Momenteel wacht men op het standpunt van de huis vestingsmaatschappij en dat van de politieke frak- ties. Een eerstvolgende vergadering van de wijkko- mitees is gepland voor acht november a.s. in Verre broek. Meer inlichtingen krijgt de geïnteresseerde lezer beslist op volge num mer: 03-777.12.14 L.D.B. In aanwezigheid van burge- keester Liebaut, schepen e agherman, volksvertegen- 'a oordiger Miet Smet en ande- 33 prominenten van Lokeren 1. erd de 22ste vogeltentoon- 1 2 tiling geopend in de zaal van lij let Volk». W( VolksveiJcgenwoordiger othuenis, weerhouden door ^■Jere verplichtingen, liet zich mtschuidigen. Voorzitter Robert De Maesschalck open de met een welkomstwoord aan de trouwe bezoekers van ieder jaar. Ook een dankwoord aan de leden en bestuur van de Vogelvrienden, die zich soms niet meer bewust zijn van het vele werk dat zulke tentoonstelling vraagt. Burgemeester Liebaut zegde dat hij nu al verschillende ja ren naar deze tentoonstelling mm komt. En heel spiritueel voeg de hij eraan toe dat men hem dus niet moet verdenken dat hij hier nu alleen is in funktie van de verkiezingsdag van morgen. Er was natuurlijk ook een hartelijk proficiat aan alle deelnemers. Na die korte toe spraak werd nog de traditione le foto genomen van alle kam pioenen. De opening werd be sloten met een rondgang en De Voorpost - 15.10.1982 - 31 een korte receptie De hele guit en Marcel Dossche opge- uitslag van de prijsuitdeling merkt. Voor het algemeen vermelden is hier onmogelijk klassement 82 beperkten we Daarom de voornaamste: ons tot de 15 eersten. Die prijswinnaars voor eigen waren Paul Baevens. Willy kweek 82 waren Jimmy Ver- Vertenten. Eddy De Cleene. tenten, Paul Baevens, Roger Marc Verguit, Etienne Van Van Duyse. Roger Van Daeie, Renterghem. Roger Van Dae- Walter Goossens, André Fer- le, Roger Van Duyse. Walter ket, Cesar Dauwe. André De Goossens. André De Craene, Craene, Erwin Lens, Jozef Jo Marin. André Ferket. Willy Heirman. Voor de A.O.B - Christiaens. Etienne Colle- schaal kwamen in aanmerking: waert en Lucien Blommaert. André De Smet, Lucien Blom maert, Etienne Collewaert. De Voor al die mensen was de kampioenstitel 1982 van de verkiezingsdag al op voorhand Vogelvrienden gingen naar voorbij, want een zeer bekwa- Jimmy Vertenten. Stefaan me en onpartijdige jury had Slagmulders, André Ferket, reeds de verschillende gekleur- Paul Baeyens, Alois Peelman, de prijswinnaars (rode, blau- Walter Goossens, Roger Van we. gele, oranje en groene) Duyse en naar veel anderen uitverkozen, meer. Bij de eigen kweek van (j.v.l.) vorige iaren werden Mare Ver- Lokeren. De laureaten van de tentoonstelling van de Lokerse vogelvrienden, (md) Door de start van een B.T.K.-projekt is er in jeugdhuis breekt de gangbare mening Den Hert wel het een en ander veranderd. dat een werkloze niets mag De aktiviteiten kunnen grondiger voorbereid worden dan doen. Hierover kan u nog vroeger toen het jh zuiver funktioneerde op basis van meer inlichtingen krijgen vrijwilligers. Het is nu ook mogelijk meer de verlangens bij de vormingswerker L. van het publiek te beantwoorden. Van Damme. Zo bijvoorbeeld wordt ie dere zaterdagochtend het lokaal ter beschikking ge steld aan een nieuwe Lo kerse groep «Nealhorse» die dan komt repeteren. Als service voor de leden is vormingswerker L. Van Damme verantwoordelijke verdeler in Lokeren van de Limited Budget Club. Een club die platen verkoopt aan 30% korting. Ook sing les en lege kassetten zijn verkrijgbaar. Daarvoor is er wel een lid- kaart vereist tegen de prijs van 150 fr. pier jaar wat je reeds dubbel en dik terug hebt bij de aankoop van 2 lp's. de jaren versomberde ter de toestand en groeide aantal werklozen. Het zou nen een lauweren worden mensen die jarenlang iets den kunnen doen wat vele klozen als een voorrecht chouwen: werken! h verdienen laureaten en etten van de arbeid alle Je, want achter hun brevet n motivering, inspanning maatschappelijk engage- it schuil. :h ziet spreker momenteel licht in de ekonomische stand zodat hij ongeremder verdiensten van deze men- kan loven. is inderdaad voor het eerst 1974 een toename te kon- :n van de investeringen en de trend wijst op verdere toename. Onze uitvoer ligt zowat 17% boven 1981 en het tekort op de handelsbalans daalde reeds met 10%. Verifieerbare feiten als nieuw geluid schril afstekend tegen driftig gekanker over inleve ring, inlevering die vlugger dan men had durven dromen aan wijsbare resultaten afwerpt. De radertjes van de ekonomi sche machine komen langzaam weer op dreef, de sombere gewaden worden afgelegd en het wordt de tijd voor nieuw entoesiasme. Deze laureaten zijn het die als lichtbakens voor allen dit landje arm aan grondstoffen doch rijk aan brains doorheen de krisis wil- de jaarlijkse hopprijskamp te Aalst namen dertien ekers deel met 49 balen Hallertau, 15 Saaz, 25 rn Brewer, 5 Brewers Gold en 13 Rekord. Meldert waren dat Ro- Baert, Walter Van pt en Benoit Come- Van Moorsel André en Callebaut. Van Op- Désiré De Gheest, De Meersman, Jan eir en Jozef Van Bie- Van Asse Jan Fabri, Erembodegem Alfons erman, uit St.-Ul- Kapelle Jozef De Wael St-Katarina-Lom- Jean De Wever, jzen der stad Aalst n naar Jan Fabri uit voor replant Haller- Jan Fabri uit Asse voor t Saaz; André Calle- uit Moorsel voor va- Northern Brewer; Fabri uit Asse voor teit Brewers Gond en Fabri uit Asse voor teit Record, prijs «Safir» werd be door Jan Fabri uit Tweede prijs der Handels kamer ging naar André Callebaut uit Moorsel voor replant Saaz; André Calle baut uit Moorsel voor re- plant Hallertau; Willy uit Moorsel voor variëteit Nor thern Brewer, Jan Vermeir uit Opwijk voor variëteit Brewers Gond en Alfons Temmerman uit Erembo degem voor variëteit Record. Omdat een gevormd militant er twee waard is zet het ABW een vormingskursussenreeks op het getouw. De openings avond is voorzien voor 15 ok tober om 20 u. in het Volks huis in Sint-Niklaas; J. Yerna is gastspreker en de fanfare Arm maar proper treedt op. Het verdere programma: 16/10 kennismaking: 6/11 waarom militeren: 27/11 patronale tak- Ook geeft Den Hert zijn steun aan de oprichting van een doppersatelier. Dit is een initiatief van jeugdhuis T-klub. De bedoeling hier van is dat b.v. een werkloze vrijstelling zou krijgen om naar een doppersatelier te gaan, waar hij dan naar eigen keuze kursussen kan volgen (talen, sport of vak werk. muziek, koken, Daardoor krijgt de werklo ze een zinvolle vrijetijds besteding. Het doorbreekt het isole ment van de werkloze en brengt hem samen met mensen in dezelfde situa tie, het bevordert het so ciaal kontakt en door- Er is ook een sportmonitri- ce aangesteld. Zij plande voor de komende maanden de volgende aktiviteiten: Iedere donderdag van 18 - 19 u.: zwemmen in het stedelijk zwembad. iedere dinsdagavond vanaf 19 u. pingpongtrai- ning, met iedere eerste dinsdag van de maand trai ning met een professional. vanaf oktober gaan we 1 2 maal schaatsen per maand, telkens op een vrij dagavond. start van een zeer inte ressante kursus zelfverde diging Aikido. Dit is een sport die enkel rust op techniek en niets met vech ten te maken heeft. Om dit te kunnen verwezenlijken zijn er minstens 20 deelne mers nodig. Misschien groeit er een vaste aktivi- teit uit.verder plant men iedere woensdagna middag een reeks jazzbal- letlessen. dan is het ook mogelijk om 1 2 maal per maand gemengd voetbal in te richten. Doordat dit jaar door het Bestuur voor Jeugdvor- ming 5 punten meer toege kend werden, heeft Den Hert ook meer subsidies die hard nodig zijn voor het uitvoeren van de werk zaamheden. Voor wat betreft de kultu- rele aktiviteiten valt moei lijk een planning te maken, aangezien het hier gaat om zuiver okkasionele aktivi teiten zoals koncerten, films, toneel, enz. kun je moeilijk op voorhand plannen. Niettegenstaande dit is er zeker geen tekort geweest aan kulturele aktiviteiten in de voorbije maanden. Je ziet dus dat er wel een degelijke werking is in Jeugdhuis Den Hert. Nog enkele nuttige inlich tingen over het jeugdhuis: Openingsuren: Dinsdag van 19 u. tot 22 u. Woensdag van 13.30 u. tot 17.30 u. Vrijdag van 19 u. tot 23 u. Zaterdag van 13 u. tot 18 u.: en van 19 u. tot 24 u. Zondag van 10.30 u. tot 12.30 u., 13.30 u. tot 18 u. en van 19 u. tot 22 u. Ons adres: Jeugdhuis Den Hert, Zand 18, 9100 Lokeren. len loodsen. Brevetten voor het gouden ere teken werden dan overhandigd aan Constant Arts, Jean Baeyens, Albert D'Hondt en Gustaaf Meert. Het zilveren ereteken ging naar Philomeen Jacobs. Remi Neulan en Gas ton Van den Eynde. Tien lau reaten met het bronzen erete ken: Jozef Braeckmans, Ro bert Declerck, Roger Eve- raert, Etienne Fleurinckx, Georges Loudier, Karei Marckx, Gilbert Ottoy, Frede- rik Van de Meerssche en Leo Van de Velde. Als kadet van de arbeid werden gelauwerd Francois Van Holsbeeck, Dan ny Van Impe en Roger Van Nieuwenborgh. LH Verdere eerste prijzen wer den behaald door Willy Callebaut uit Moorsel (Hallertau), Van Biesen Jozef uit Opwijk en Benoit Cornelis uit Meldert. Voor Saaz André Callebaut uit Moorsel. Voor Northern Brewer Jan Vermeir uit Opwijk en Jan De Wever uit St.-Katarina-Lombeek. Voor Record Benoit Cor nelis uit Meldert. Tweede prijzen voor Roger Baert (Hallertau en Saaz). LH tiek en synaixale strategie. 4/ 12 syndikale verkiezingen; 22/ 1/83 specifieke groepen in de arbeidersbeweging; 4/2 syndi kale delegatie; 5/2 onderne mingsraad, 18/2 komitee vei ligheid en gezondheid, 19/2 so ciale zekerheid; 4/3 sociale ze kerheid; 5/3 syndikaal alterna tief tegenover de krisis; 19/3 afsluiting in de vorm van rol lenspel of studiebezoek. (wv) De Aalsterse Werkgroep «Bomen-park» die reeds zoveel verdienstelijk, vaak baanbrekend werk leverde, organi seert op zondag 17 oktober onder leiding van Luc Kie- ckens, een rondgang door het Aalsters Stadspark. Deze keer staan niet de diversiteit aan bomen of struiken in het centrum van de belangstelling doch wel het nagaan van het beheer op het terrein zelf. Opmaken van een bilan van wat er al dan niet werd verwezenlijkt tijdens de periode '77-'82 met uiteraard de vraag wat er de volgende jaren nog aan bod dient te komen. Start te 14.30 u aan de hoofdingang van het park. Voor deze wandeling van zowat twee uur volstaat stadskledij. Wie het wenst kan daarna nog een uurtje het Osbroek in doch dan liefst met gummi-laarzen. LII Niet in de tandartsstoel moet allereerst aktie tegen tandca- riës worden gevoerd, wel bij onszelf van op prille leeftijd. Niet minder dan 97% van de kleuters lijdt aan tandbederf en op 18-jarige leeftijd zijn er slechts 4 per 100 die (nog) geen gaatjes in tanden hebben. Op Spanje en Griekenland na zijn we qua tandhygiëne het slechtste land van Europa. Per persoon en per jaar gebruiken we gemiddeld 1.4 tandenborstels waar het er 6 zouden moeten zijn en 150 gr tandpasta tegen het dubbele in Nederland en het driedubbele in Zweden. Tandbederf komt voornamelijk door veelvuldig gesnoep en al te zoet broodbeleg. Komt daarbij dat een onderzoek in onze provincie aan toont dat de Denderstreek er nog slechtst vanaf komt. Zowel wat melk- als blijvende tanden betreft. De Stedelijke Adviesraad voor Volksgezondheid wil hier aan in samenwerking met de Tandartsenvereniging van het Land van Aalst verhelpen. Om de mensen meer «tandbewust» te maken werd een poster ontworpen «poets iedere dag je tanden» die zal verspreid worden in de scholen en opgehangen in officina van medici. LH RALDES. «Regionaal Aktiekomitee Leefmilieu Dender en Schelde», vzw, heeft in het Netwerk-kompleks. De Ridderstraat te Aalst, een regionaal milieucentrum inge richt. Zorg om het leefmilieu is inderdaad een werk van lange adem en tevens van dossierkennis. In het centrum werd heel wat wetenschappelijke en juridische informatie samengebracht en tevens bestaan er uitgebreide leefmi lieudossiers per thema en per gemeente. Het milieu centrum staat ten dienste van leefmilieu-groeperingen, van buren van hinderlijke stinkfabrieken. van stadsher- waardeerders, doelbewuste stoppers, ex-sluikstorters en andere milieu-fans. Behalve informatie kan men er ook juridische of andere hulp inroepen van Raldes en van de leefmilieuwerkgroe pen die de vzw samenstellen. Het centrum is open elke werkdag van 8 tot 12 en van 13 tot 17.30 u. Dinsdag enkel van 9 tot 12 en zaterdag van 10 tot 12 u. LH Welke diensten kan de computer dc bouwonderne ming verstrekken0 Wat kost dergelijke vorm van automatisering? Wat moet je doen bij de aanschaf? De Juniorskamer van het Bouwbedrijf Waasland organizeert een voorlichtingsvergadering over «in formatika in de bouwonderneming». Géén demon stratieavond met commerciële allures, wel twee onafhankelijke sprekers op maandag 18 oktober om 19.30 u. in de Colmarzaal van hotel Serwir. Daniël Petit is adviseur bij het departement Be drijfsbeheer van het World Trade Center in Brussel en de heer Savelkoul is informatika-adviseur bij de Groep S. Als je op voorhand je komst wil aankondi gen, geef de SKBW in de Knaptandstraat 99 in Sint- Niklaas dan een seintje. Sedert 27 september rijden de stoptreinen Antwerpen - Sint- Niklaas op werkdagen het sta tion Antwerpen Centraal uit op het uur 07, dat is zes minuten vroeger dan totnogtoe het geval was. Deze lichte verschuiving, die er kwam op vraag van CVP- senator F. De Bondt en Roel De Jong van de Wase Ver- keerswerkgroep, en ook na tussenkomst van de NMVB, voldoet aan de noodzaak om het aantal reismogelijkheden te vergroten voor hen die van uit Antwerpen de trein moeten nemen tot Sint-Niklaas en daarna verder reizen met de bus. Tot op heden kwamen de stop treinen te Sint-Niklaas telkens toe op het uur 43, net op het vertrekmoment van bussen in verschillende richtingen. De nieuwe uurregeling van het Oranjebusplan was echter al op de wijziging van de trein- uren afgestemd. De nieuwe regeling heeft vol gende voordelen: - Tussen Antwerpen en Sint- Niklaas ontstaat een feitelijke twintig minuten-dienst: om 29 vertrekt de sneltrein naar Oostende, om 49 vertrekt de sneltrein naar Kortrijk, om 07 rijdt de stoptrein naar Sint- Niklaas of verder. - Het aankomstmoment van de stoptrein te Sint-Niklaas wordt het uur 37 min. Dat geeft nu om het uur een nieuwe aansluiting in volgende richtingen: - naar Sint-Gillis Kronen- hoek: (lijn 21); - naar Sint-Pauwels - Stekene - Moerbeke: (lijn 41); - naar Belsele en Sinaai- Dries: (lijn 72); - naar Hamme, Moerzeke en Dendermonde: (lijn 92). Op deze lijnen zijn er steeds bussen op het uur 42, dus vijf minuten na aankomst van de trein. Ook een aantal stads bestem mingen kunnen zo gemakkelij ker vanuit Antwerpen worden bereikt: Kettermuit via Baansland en Terekenkerk (üjn 11 of 91-92), Vrouweneekhoek (de bus van St.-Gillis, lijn 21), Nieuwker- ken (lijn 30), Vlijminckshoek (üjn 41), Don Boscowijk (lijn 51), Heimolen (lijn 60), Hoge Bokstraat (lijn 71), De Ster (lijn 81). Op deze lijnen valt ook telkens1 een van de vertrekmomenten op het uur *42. - De verbindingen Brussel - Berchem - Sint-Niklaas wor den nu zeer talrijk en betrouw baar. Zowel de 2 sneltreinen als de stoptreinen geven te Berchem aansluiting op een trein uit Brussel, met een over stap van telkens 9 minuten. Met deze wijzigingen wordt beoogd om het trein- en buskliënteel een beter gekoör- dineerde dienst te verlenen. Tijdens de spitsuren en op weekends en in de richting Sint-Niklaas - Antwerpen blijft de treinregeling ongewijzigd. De nieuwe uren zijn opgeno men in het bijvoegsel van de reisgids, dat is te krijgen in alle stations. In verband met de door Interstoom in de omgeving van het stadspark veroor zaakte milieuhinder, meldt burgemeester D'haeseleer dat een overleg plaatsgreep met de technische ambte naar van de arbeidsinspek- tie. Uit dit overleg bleek dat de zaak grondig onder zocht werd. Gebrekkige luchttoevoer zou de oorzaak zijn van onvolledige verbranding van de brandstof met roet- vorming als gevolg. De ver houding brandstoflucht op schouwhoogte speelt hier bij een belangrijke rol. Door het aansluiten van een stoomketel (53 ton/ uur) op de bestaande schouw is dit probleem vol ledig op te lossen. De zaak wordt besproken met de direktie van de centrale die de nodige maatregelen zal nemen. Specifieke weers omstandigheden zouden hierbij een aanwakkerende rol hebben gespeeld doch het probleem zou slechts tijdelijk zijn. Achteraf zullen metingen gebeuren en de zaak zal op de voet gevolgd worden zo dat de aangelanden in de toekomst geen last meer zouden krijgen. Wel wil de burgemeester er de aan dacht op vestigen dat gele den schade een burgerlijke zaak is waarvoor enkel bij de bevoegde rechtbank een procedure kan worden in gesteld. Wat betreft de reukhinder veroorzaakt door veekwe kerij «De Bolster» aan de St.-Amandstraat te Erem bodegem door pulpopslag meldt de burgemeester dat deze zaak ressorteert onder het departement van volks gezondheid. Met de be voegde ingenieur van volksgezondheid wordt dan ook een overleg gepland om tot een optimale oplos sing te komen. Waarschijn lijk zal de oplossing erin bestaan over te schakelen op een sleufsilo op een an dere eigendom van de be trokkene waar hinder uit gesloten is. LH In de zaal Familia te Hamme werd het voorbije weekend een natuurmarkt gehouden die uitgegroeid is tot een waar suk ses. De belangstelling voor het biologisch tuinieren moet on getwijfeld op velen een gewel dige aantrekkingskracht uitoe fenen. Voor de spreekbeurt van de heer Gysselinck. was de op komst zo talrijk, dat de zaal haast te klein was geworden. Hij behandelde het tema «Ge zonde voeding». Het is allicht het duidelijkste bewijst dat steeds meer en meer mensen wensen terug te grijpen naar een gezonde voeding, naar groenten die niet besproeid werden Dc Hamse klub 't Fortuintje had al haar leden ingeschakeld om hun tuinprodukten aan de vele belangstellenden te kijk te stellen Uiteraard ging het hier om groenten die zonder enige scheikundige bemesting of door het gebruik van sproei- stoffen werden geteeld Voor velen was het gewoon verwon derlijk dat men zonder deze kunstmatige middelen derge lijke groenten kon kweken. Dc leden verschaften graag enige toelichüng en verwezen ook naar het standje met vakli teratuur dat was opgetrokken. Tussendoor werd ook voor de monstraties allerhande ge zorgd Onder meer ging de aandacht naar het maken van rijstpap, zuurkool, maar de grote blikvanger was ongetwij feld het bereiden van slijtpap, een typisch gerecht van de streek Mevrouw Berthe Parijs uit Waasmunster had met deze bereiding heel wat bekijks. Zij* won met haar recept op een wedstrijd te Brugge, waarvoor ruim zevenhonderd deelne mers hadden ingeschreven, een schitterende zevende plaats. Men kon er ook leren hoe men zelf wijn moet ma ken. Niet alleen werd het hele produktieproces in detail ge toond, men kon er ook proe ven van een heerlijk glaasjei natuurwijn.

De Voorpost | 1982 | | pagina 31