Katholieke scouts verschalken roje valken in Sint-Niklaas )e verstuikte voet van De Vidts' kuisvrouw, «jf een geschiedenis van voorakkoorden in Sint-Niklaas Op wacht in de Lievevrouwstraat -- De Voorpost - i5.H3.i9o2 - 3 Wouter Vloebergh Sint-Niklaas, zondagavond. - Enkele dagen al kab belt een bestuursakkoord CVP-VU door de herfst- natte putten in het stratenstramien van een volgens sommigen verkeersonveilige stad. Maar de sprong opwaarts die de socialisten maken is spektakulair, dèt had men zelfs in het kielzog van Freddy Willockx niet verwacht. Om zeven uur zijn z'er in 't felbedampte Gildenhuis al gerust in, besturen zon der de CVP kan bezwaarlijk. Maar ten stadhuize sijpelen de komputerresultaten trèger door, 14 SP en 6 VU na telling in 10 bureaus op 27, een knipoog naar René D'haeyer van de PW zou voor Freddy en de Volksunie niet eens hoeven. Als de scores vanuit 15 bureaus uitgespuwd worden halfacht is het dan spoelt die veertiende SP-zetel terug naar ter- de CVP weg. Om halfnegen hangen de komplete Sint-Niklase percenten, eenheden en duizendtallen aan het bord in de verzusteringszaal gespijkerd: SP 13, CVP 18, VU 6, PW2. In De Spiegel wordt een toontje lager gezongen dan zes jaar geleden. De aanhang zet een kruiske achter de namen der VU-gesneuvelden: Opgenhaffen, Baeckelandt, Vandermeulen, de deelgemeenten deden 't barslecht; Leon Van Hoeylandt valt uit de boot, Willy Toté ook. Min vijf, maar plus één, want neo-VU-er Mare Huys waaide de CVP uit en en tuimelde de VU binnen, róós meteen. En Mare stevent recht op een schepenschap af. De Vlaams- g6. nationale supporters hebben daar op de hoek van uit. het Mercierplein blijkbaar géén weet, doorgaans, ooi van het voorakkoord met de kristendemokraten. be- Daan Anthuenis, schepen-in-de-dop dus, treurt zich era door de nederlaag heen, de rammeling komt hard 3 aan. Hij peilt bij me ongelovig naar de verliescij- iSe' fers, een paar uur later zit hij iets zèliger van z'n sigaar te nippen. Tegen negenen beland ik aan het Heymanplein. Na 9lijli een ommetje langs Het Wiel, waar Gilbert Locke- di feer en z'n sekretaresse de cijfers verwerken, door- igs- bellen. Geen euforie natuurlijk op het CVP-sekre- tariaat, vooral het wegzinken van de Verbe- rekmoesboys in Kruibeke smaakt wrang. De vak- bonders, boeren en middenstanders verdringen zich in het polyvalente ACW-klublokaal, de nieuwsma- )rer kers komen net de trap af als ik de lift naar Bert De 9 jr Cocks braintrust nemen wil. Ferdinand De Bondt, j Etienne De Cuyper, Jan Van Wijck, Paul Ver dij donck, de schepenen, de raadsleden, ze hebben zich een over de toestand «gebogen». Letterlijk staat het zijij licht nu niet meer op rood, het mèg immers van de net achterban, dat samengaan met de Volksunie, de partij toch die de CVP zes jaar eerder zozeer het m0, vuur aan de schenen had gelegd. Blijheid en ontgoocheling tegelijk in 't Gildenhuis. arek Nieuwelingen André Baetens en Roel De Jong ranl raakten met de hakken over de sloot, Wemer va; Rogiers doet z'n intrede denderend, boer Boon uit (der de Smisstraat valt echter buiten de prijzen net als m# Maurits Tachelet en Ingrid Raemdonck. Staf Van oen Daele boert achteruit, zijn naar verluidt peperdure >9kampagne rendeerde allerminst, ook de ACW- 1 schepenen Foubert en Vergauwen komen wat ver- sj5 bleekt uit de strijd. Maar de Belseelse boeren deden het goed, Bernard Deyaert is er opnieuw bij, Karei De Smet zal het voetspoor van zijn vader wel EM drukken. Nieuwkerken zwenkt opnieuw van de VU weg, naar de CVP toe: Jeannine De Boever natuur lijk, maar ook Hilaire D'Hollander en nieuwelinge Christine De Rop, dochter van de vroegere burge meester van Ten Bos en omstreken. Stevige uitslag ook van ACW-ers Marcel Verdonck en Patrick Gorrebeeck, het wordt drummen om schepen te worden. Sluiks muizen de hoge heren nu het Gildenhuis uit. Bestemming van Paul Verdonck, Jan Van Wijck, Bert De Cock, ACW-er Waterschoot en burge meester De Vidts onbekend. Ik ruik echter lont en kuier met fotograaf Henri Codenie langsheen de cafés van de Markt naar de Lievevrouwstraat. Jan Van Wijck is al gearriveerd op de binnenkoer van het Huis van de Middenstand, zit duidelijk verveeld met onze aanwezigheid. Ja, we zullen ophoepelen. Bedeesd vatten we post in een portiekje aan de overkant van de straat. Tien uur is het. Hé, daar heb je ze: Maurits Coppieters, Jan Verniers en Roger Van Ranst, Volksunie-onderhandelaars, ko men aangewandeld. Of ze twee schepenmandaten én het voorzitterschap van de welzijnsinstelling claimen? Géén eisen, zeggen ze. 22.17 uur noteer ik als het luik in het komplex waar het NCMV huist naar beneden tuimelt, Paul De Vidts' privesekreta- ris is buitengesperd. Ik ga een pak friet eten, bij Putifar bots ik op een dame met «België Barst»-sticker op de handtas. Er staat géén kijkkast in het smalle patatkraam, ik heb het dus van horen zeggen dat Freddy Willockx via het scherm naar de gunst van zowel VU als PW dingt. Freddy, wiens ultieme burgemeesterbood- schap in alle brievenbussen van Sint-Niklaas duide lijk effekt heeft gesorteerd, wordt géén burgemees ter, al doet de BRT-radio tot in het maandagoch- tendnieuws of de journalistieke neus (rood) bloedt. Tegen elven is het onderonsje van scoutsmasters Paul De Vidts en Maurits Coppieters afgerond, zo vang ik op. 'k Heb een poos moeten wachten bij Putifar, m'n frieten dampen nog na als ik langs de politie weer het stadhuis binnenslenter, Maurits Coppieters mag een patatje proeven. Burgemeester De Vidts, ondanks alles toch geklommen op de hitparade van voorkeurstemmen, laat stoom af, drukt handen in de verzusteringszaal, wil wel een en ander aan informatie kwijt. Officieel meldt hij het: CVP en VU besturen Sint-Niklaas voortaan samen, zes jaar lang. En of we niet naar zijn kabinet komen? Doen we. Vooruitstrevend, Vlaams Maandagmorgen, 00.05 uur. - Perskonferentie één verdieping lager dus, één dag later zelfs. Open deur in 't kabinet en de onderhandelaars en nog een stel partijbonzen nestelen zich in een zetel die min of meer met hun nieuwe belangrijkheid in overeen stemming is. De pers knielt en schrijft. Maar eerst brengt kolonel Verniers de kousen van de huidige en toekomstige burgemeester in de goeie plooi. Jan Van Wijck leest voor. De eerste paragraaf luidt letterlijk: "Na de wederzijdse programma's te heb ben onderzocht en met het oog op een vooruitstre vend sociaal-kultureel ekonomisch en ideologisch en tevens Vlaams beleid hebben de CVP en VU Sint- Niklaas heden een bestuursakkoord ondertekend voor de periode 1982-1988». Een scoutshuwelijk omzeggens. En vooral ook, bijna een halve eeuw nadat Gerard Verniers zich eenzaam in de meerder heid dropte, de (her)intrede van de Vlaamsnationa listen. Roger Van Ranst hamert er nog eens op dat de verbintenis de goedkeuring van zijn Volksunie wegdraagt. En dan zweet Paul De Vidts zich van het uit het nog aan gang zijnde verleden naar het strakse nu: «Ik ben heel gelukkig m.b.t. de evolutie der dingen. Hulde wens ik te brengen aan de loyauteit van de vroegere partner. Het gaat om de Sint-Niklazenaar. En deze mensen (de VU-ers, n.v.d.r.) zijn van dezelfde grond geboren». Een geïmprovizeerde speech, hortend een beetje. Een opgeluchte burgemeester, dat merk je, voél je ook. De Volksuniemensen glunderen. 00.10 uur. Open deur in het kabinet, toevallig zag Freddy Willockx de deur openstaan. De SP-vedette komt Paul De Vidts feliciteren. Er ontspint zich echter gauw een met zowel gulheid als wrok geladen dialoog. Freddy Willockx: «Je hebt korrekt gehan deld. burgemeester, ik heb nog maar één keer twee gezichten van je gezien en dat was twee uur geleden». Burgemeester De Vidts: «Geen komedie hé, meneer Willockx». De vrienden of kameraden van nu gaan net niét op de vuist... Eerder, in de verzusteringszaal nog, had René De Winne het over de unfaire gang van zaken, de CVP Sint-Niklaas. Paul De Vidts en Maurits Coppieters blij met de nieuwe bestuurlijke situatie, (hmc) zou toch éérst met de SP praten, niet? Paul De Vidts toen: «Het spijt me geweldig voor de mensen met wie ik zoveel jaren heb samengewerkt, maar dat is het spel van de demokratie». En na een verontwaardigde SP-reaktie van medunkt René De Colvenaer: «De schepen moet de oorzaak in eigen boezem zoeken», waarmee de burgemeester onder meer doelde op dc ultieme brochure van Freddy Willockx. Hoe de Sint-Niklase socialisten van leer trokken en nog trekken tegen het nieuwe team en de wijze waarop dat tot stand kwam verneemt de lezer van Leo De Bock die de voorbije dagen de SP op de voet heeft gevolgd. Nog even toch Paul De Vidts. Hij relativeerde het socialistische sukses met de bemerking dat de CVP niet de partij «in dienst van één man» is. In die wat verbitterde, verbeten sfeer gingen CVP en SP maandagmorgen elk hun eigen gang. Er zijn huwelijken die het niet eens twaalf jaar of zelfs zes volhouden. Lenaerts? Verdonck? Vergauwen? Twee schepenen Volksunie, zes CVP dus in Sint- Niklaas. Eerst de VU-regeerkandidaten onder de loep. De situatie is vrij eenvoudig bij deze toch fel Vóór ze, zo tegen tienen, naar het overleg met de CVP gingen werden de VU-afgevaardigden in Sint- Niklaas door Wouter Vloebergh van De Voorpost gepolst naar hun eisen, (hmc) uitgedunde formatie. Nelly Maes en Jan Verniers zullen natuurlijk parlementariër blijven, en ge meenteraadslid ook. Maurits Coppieters zei me letterlijk: «Ik blijf liever fraktievoorzitter, we moe ten onze man kunnen staan tegen die krachtige SP- oppositie. Ik hoop géén schepen te moeten zijn». Heel waarschijnlijk wordt Daan Anthuenis, de vroegere kuituurattaché, schepen, hij zal dan ver antwoordelijk zijn voor kuituur en onderwijs, ook de verzustering valt vermoedelijk onder zijn be voegdheid. En wie anders dan Mare Huys, de gloednieuwe VU-er, verkeersspecialist gerekru teerd uit het CVP-milieu, leraar ook aan de Berken boom, wordt de tweede schepen van openbare werken en verkeer, stadsverfraaiing ook? Roger Van Ranst, zéér beslagen inzake het OCMW (het regende de voorbije jaren personferenties vol Volksuniegrieven, de leraar aan de Boederschool, goochelde met miljoenen tot René Heyninck er bleek van werd), zal ongetwijfeld het voorzitter schap van het OCMW in de wacht slepen, dat is géén habbekrats. Verveeld zit men bij de Volksunie met de deelge meenten, mensen als Oswald Opgenhaffen, Arnold Vandermeulen en Arthur Baeckelandt zouden via het OCMW heropgevist kunnen worden. De VU mag bovendien de voorzitter van de energie-inter- kommunale Intergem leveren. De oogst is niet zo povertjes. Zes schepen (plus de burgemeester) zullen van CVP-origine zijn. Wie? Roger De Roeck van de boeren liet er geen twijfel over bestaan dat Albert Van Rumst opnieuw in zijn bestuurlijke traktor zal worden gehesen. Namens het ACW is Jeannine De Boever, die haar stemmenaantal nog zag verhogen, een certitude. Ook Vincent Foubert treedt beslist weer aan. En Ward Vergauwen geniet veel aanzien bij het Werkersverbond, dat spreekt vanzelf; mocht hij om een onverklaarbare reden toch «te oud» worden bevonden, dan komt vanuit het ACW blijkbaar enkel nog Marcel Verdonck in aanmer king, want noch Julien Vergeylen noch Patrick Gorrebeeck kunnen of zullen zich van hun vak bondswerk loskoppelen. André Baetens, de CMO- direkteur, haalt het ongetwijfeld óók, op midden stand bijvoorbeeld; daarmee zou Belsele dan zijn schepen hebben. De zesde en extra zetel dan: misschien Lieven Lenaerts, in afwachting van zijn Europese overstap, tenzij men van oordeel zijn zou dat dat net iets tevéél zou zijn voor Sinaai. Te vroeg lijkt het voor de goed in het markt liggende Werner Rogiers. ook al van Sinaai, of voor Christine De Rop van Nieuwkerken. zeker nu Jeaijnine De Boever zo bevestigt. Roel De Jong als deus ex machina? Of een ACW-er meer (Marcel Ver donck)? De dupe van de histrie wordt haast zeker Staf Van Daele, hij verloor tevéél naamstemmen. Neemt hij opnieuw genoegen met het voorzitter schap van de bouwmaatschappij? Over enkele we ken weten we daaromtrent méér. r Op de SP-perskonferentie van dinsdag 12 oktober fxot jl. wordt één en ander duidelijk omtrent de rondeta- vafelgesprekken die CVP, SP, VU en PVV Sint-Niklaas >^met het oog op mogelijke verkiezingsrezultaten met elkaar hadden. Eén pot nat, zult u wel denken na het lezen van volgende tekst, waarin naast Bert De '°"jjCock, Jan Van Wyck en Nelly Maes ook de kuis- H vrouw van burgemeester De Vidts wordt ten tonele .IgJtevoerd. )e *Vier bijeenkomsten tus- D SP en CVP zijn vooraf- otfj, gaan aan de charismati- na ie datum 10 oktober. De ^an ta's die door Jan Van weeJijck en Bert De Cock van aar 4 ene kant en Pros Mat- ein jys, Freddy Willockx en pné De Winne van de dere kant werden opge- ikt als proces-verbalen de vergaderingen, wor- ons ter inzage gegeven. CVP geeft tijdens het •rjaar te kennen, de be ide koalitie met de SP nè de verkiezingen te len verderzetten en no- haar beleidspartner uit de modaliteiten op juni '82 samen te be ken. In de schriftelijke lenvatting hiervan lezen enkele voorwaarden op id waarvan een alge akkoord werd be lt. In geval de SP min- dan de helft van het ital CVP-zetels zou ha- zouden de verhoudin- ongewijzigd blijven. :ht de SP de 19/8 drem- wél overschrijden zou partij een geproportio- :rde, additieve vertegen- irdiging krijgen. Een :de punt betreft de si- ^tie binnen het iC.M.W. De koalitie moet ook hier een toepas sing vinden, oordeelt men. De eerder genomen optie die voorzag in een OCMW- voorzitter van de SP en een meerderheid aan CVP- mandatarissen in de raad kan niet langer van toepas sing zijn. Verder gaat iedereen erover akkoord dat de CVP De Vidts zal voordragen, behalve wan neer de SP als de sterkste fraktie uit de strijd zou ko men. In dat geval wordt Freddy Willockx burge meester van Sint-Niklaas. Goed, De Vidts moet het verslag handtekenen, maar telefoneert dat zulks niet mogelijk is, omdat Bert De Cock nog altijd in het bui tenland verblijft. Maar wees gerust, belooft de burgemeester, ik vind alles goed; «behalve dat laatste stuk, da's voor 't Pallieter- ke».Tenminste: aldus Freddy Willockx. Op 23 september jl. komt men opnieuw samen met de bedoeling de vorige nota verder uit te werken. Bert De Cock schrijft de volgende dag ijverig het verslag. De CVP vraagt het laatste punt weg te laten. I.v.m. dan toch de beweeg lijkheid van de onderschei den schependisciplines (b.v. De Winne schepen van feestelijkheden i.p.v. Foubert) geeft de burge meester «zijn woord dat hij zal instaan voor gebeurlijke aanpassingen». De SP sug gereert verder om i.p.v. de grens voor een wijziging van de verhoudingen scherp op de helft te bepa len, tussentrappen in te stellen. Als volgt: haalt de SP de helft, dan krijgt zij de voorzitter van de bouw maatschappij, wanneer de partij drie vijfden van het aantal CVP-raadsleden haalt, wil zij een extra sche pen en wordt de verhou ding twee op drie over schreden, dan ambieert men bij de SP vier schepe nen, de OCMW-voorzitter en de voorzitter van de bouwmaatschappijDe CVP heeft liever dat er in dat laatste geval nieuwe on derhandelingen komen. Wat betreft het burgemees- tersvraagstuk stelt voor noemde partij nu dat zij Paul De Vidts in de vader lijke stoel wil, ook al wordt de SP de sterkste fraktie in de gemeenteraad. Het ver slag besluit met de vermel ding dat «beide partijen in middels geen verbintenis sen met andere partijen zullen aangaan». De volgende vergadering is voor 1 oktober. «De sfeer was tot hiertoe ge woonweg formidabel,» ver meldt Willockx bij de fei len, «alleen wilde de CVP alles nog wat binnenska mers houden omdat zij vreesde ten eerste dat De Bondt het zou te weten komen - die wacht wel niet om zoiets uit te spelen, re deneerde men - en ten tweede dat een voorak koord wel niet zo'n beste indruk zou maken op de kiezer. Wijzelf hadden lie ver al onmiddellijk met open kaart gespeeld». Daarna hebben de onder handelingen in Sint-Niklaas een onverwachte wending genomen. De SP krijgt te horen dat de kuisvrouw van De Vidts een voet verzwikt heeft, dat de samenkomst van 1 oktober ten zijnen huize dèèrom niet kan doorgaan. Enfin: of 4 okto ber ook niet goed was? Tij dens deze vergadering ver scherpt de houding van de CVP zich nog. De Sint- Niklase socialisten worden ongerust als zij vernemen dat Nelly Maes plotseling haar liquide inkopen doet in de Drive-In van de bur gervader. nog ongeruster als het gerucht als zou de CVP vóór 1 oktober en dus tegen de afspraak met ge- mantateerde onderhande laars naar de VU zijn toe getrokken, ophoudt enkel maar een gerucht te zijn. De SP voelt zich genood zaakt kontakt op te nemen met de VU en meldt dit openlijk aan haar koalitie- partner-voor-hoelang-nog. «Waarvoor begrip,» ant woordt De Vidts. «Ik heb het niet meer in handen». Dan komt het stripverhaal van Lenaerts; de SP ziet het niet meer zitten. Tij dens een geheime zitting besluit de voltallige partij het open." maar op twee vlakken verder te spelen. Pros Matthys werkt een voorstel uit dat omwille van de anomalie niet meer met breuken werkt, maar wel rekening houdt met alle mogelijke hypothezes. Evenwel: de CVP acht de materie de laatste donder dag vóór de verkiezingen voorlopig niet bespreek baar; zij wil liever het wer kelijke kiesresultaat af wachten. Te nemen of te laten was dat. Diezelfde dag nog houdt de SP na de korte beraadslaging met de CVP in de OCMW-lokalen partijraad. De onderhan delingen met VU en PW hebben ondertussen geleid tot «een zeer nauw naar mekaar groeien van de nieuwe koalitie». Maar toch: centrum-rechts van de VU. verzameld rond Jan Verniers, heeft het gehaald en de CVP-VU koalitie krijgt langzaam 'in- croyable-mais-vrai'-allures. Konkluzies Die kennen we eigenlijk al uit het zondagavond af genomen interview met de effektmakelaar. maar nu dinsdag had die alweer wat meer te vertellen. «Hoe reageert de basis van de VU?», interviewt hij zich zelf. «Ik heb telefoontjes gekregen van mensen die zich bijna verontschuldig den voor wat gebeurd is. En inderdaad: het schepen kollege is nu zeer oneven wichtig samengesteld: ze ven CVP tegen twee VU en in het OCMW zes tegen 11 oktober is het al op het Sint-Niklase stadhuis als Freddy Willockx Paul De Vidts en Maurits Coppieters komt feliciteren. Een wrang shake-hands toch. (hmc) twee. Dat schept moeilijk heden waarover wij kun nen meespreken. Het is een slechte zaak voor het beleid in Sint-Niklaas». De SP heeft het spel loyaal gespeeld, vindt Willockx, zijn partij is bij de CVP 'te laat' gekomen, omdat zij niet ook, tégen de afspraak in, dubbele onderhandelin gen heeft gevoerd. Om af te ronden nog een nieuwtje rond uittredend OCMW-voorzitter René Heyninck. Die had al eer der beslist zich bij een eventuele verkiezing full-ti me aan zijn taak te zullen wijden. Nu dit niet het ge val is heeft hij besloten zich voor te stellen als OCMW- raadslid. Uittredend frak- tieleider Hunfred Schoe- ters neemt als eerste opvol ger zijn plaats in de ge meenteraad over. Bij leven en welzijn, beste lezer, tot in 1988! Leo A.E.L. DE BOCK Ups and downs bij de VU in 't Land van Waas. Maurits Coppieters en Roger Van Ranst (links) hebben in Sint-Niklaas een koalitieakkoord gesloten, Raoul De Ryck (midden) blijft in Temse in de oppositie zitten en gaat er zelf inzake stemmenaantal op achteruit en Antoine Denert (rechts) wordt zowaar de nieuwe burgemeester van Kruibeke nu de SP en VU samen besturen in de Scheldegemeente. (arch)

De Voorpost | 1982 | | pagina 3