Krappe CVP-meerderheid noopt tot koalitie te Dendermonde Raymond Uyttersprot burgemeester van Rooms-Blauwe koalitie te Aalst De Wase hiezers en de juichende verliezers I Verliezende partijen vormen nieuw Schepenkollege ORE 4 - 15.10.1982 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 ven. hvenmin is men te spreken over Raldes en zijn aktie van de laatste weken. Men neemt zich nu al voor om in de toekomst op der gelijke verraderlijke din gen niet meer te reageren. Het allerbelangrijkste is evenwel dat Dendermonde niet langer een CVP-burcht is, die men voor oninneem- baar waande. Dat is nu voorbij. Een paar schepe nen hebben voor de meer derheidspartij de zaak ge red, maar dat blijft niet duren Tenslotte had men er ook een woordje over de moties allerhande die men kreeg voorgeschoteld. On der meer de motie van de vrijzinnigen die de Volksu nie stemmen heeft gekost. Men is trouwens verbolgen over het feit dat in deze motie de houding van de daar steeds zeer veel voor- naar Buggenhout en Ham- VU verdraaid is weergege- keurstemmen kreeg en in me, waar het kartel op een PVV: vooruitgang afgeremd Ofschoon de PVV er een zetel heeft bijgewonnen, zegt volksvertegenwoordi ger Verberckmoes dat de vooruitgang van zijn partij is afgeremd. Door twee faktoren: het verdwijnen van oud-burgemeester Van Gaever te Baasrode die de tweede plaats door het mislukking is uitgedraaid, in de minderheid was feit dat men de PVV heeft Ook in Dendermonde zou drongen. Van arrondisse- aangewezen als de partij het geen effekt hebben ge- menteel CVP-voorzitter die de kartelonderhande- had», aldus Verberckmoes Vincart kwam voor de CVP lingen heeft doen afsprin- die zich niet wenste uit te het goede nieuws dat men gen. «Ik wil daarover eer- spreken over een mogelijke in vijf gemeenten de vol- koalitie met de CVP. «De uitnodiging moet van de CVP komen en dan kunnen we daarover praten in het partijbestuur.» zo zei hij en hij voegde eraan toe «Moest ik in dezelfde situa tie zitten, ik zou tien keer nadenken». In elk geval een passend cijfer voor de ze verkiezingen. een paar dingen zeg gen. De mensen moeten ook daarover de waarheid kennen.» aldus de PW- leider die toch blij is met de zetelwinst. Hij stelt ook vast dat de meerderheid ge slonken is tot 18 zetels, daar waar het er vroeger 21 waren. Toch is Verberck moes gelukkig dat het tot geen kartel is gekomen. Men heeft maar te kijken strekte meerderheid haal de: in Berlare. in Buggen hout, in Hamme. in Den dermonde en in Waas munster. In drie andere ge meenten gaat men een be- stuurskoalitie aan en levert Dendermonde. In alle ernst narekenen hoeveel zetels erin zitten. men de burgemeester: in Smekens (VU) en Michel Van Assche (PW) best aankunnen, (v) Lebbeke (Moeyersoon). Een taak die Wichelen (Roosen) en in Wetteren (Uyttendaele). In Zele wordt ook een CVP-burgemeester aange steld. De verkozenen Bij de SP heeft men nu acht zetels. De Batselier, CVP: afwachten wat het wordt CVP-voorzitter Marcella Aerts zag er bleekjes uit. Ze wist niet goed wat te vertellen, want wat moet je zeggen als de partij een Verleyen, Vermeir, Verbe- flinke ojxloffer krijgt? ke, Coussement, Vera, De Toch stipte ze aan dat de Man en De Cock. Bij de CVP niet minder dan 11 CVP zijn er 18 zetels te gemeenteraadsleden dien- begeven: Cool, Maes, Buy- de te vervangen. Onder se, Dierick, Hermans, De hen ook drie schepenen en Bonte, Meulebroeck, Van twee oud-schepenen die Damme, De Smet, Van om allerlei redenen gaande van hoge leeftijd tot zwak ke gezondheid en politieke moeheid, verkozen zich geen kandidaat meer te stellen. Dat was er blijk baar teveel aan. Het posi- den Berghe. Van Caute- ren. De Bonte, Van Dam me, Pauwels, Eeckhoudt, Mannaert, Van Gucht en Cool. Bij de PW gaan de ze tels (5) naar Verberck- tieve aan deze verkiezing is moes. De Cock, Verwilg- een van beide in de raad hen. De Smedt en Borms zetelt. Vermits we durven en bij de VU (4 zetels) naar te veronderstellen dat Al- Burghgrave, Van den Ab- bert Cool het burgemees- beele. De Beul en Willems. terschap zal blijven waar- Bij de CVP is het onder- nemen, zal Arthur de tussen zo dat de familie- plaats moeten ruimen voor banden tussen Albert en Roger Van den Abbeele PJPBPfoR' w JB dat er zich een aantal jonge M krachten hebben aange- HW&ÊË my' diend, die van de eerste i Mm K keer al hoge ogen gooien. y- - Ze dacht hier meer bepaald A aan Therese Van Gucht, WÊÊr André Pauwels, Patrick Dendermonde. SP-fraktieleider De Batselier kijkt met de glimlach de resultaten in. De Van Cauteren en Jan Man- Arthur Cool beletten dat Dat geeft dan per deelge- woordigd SP sleepte twee zetelsuit de verkiezingsstrijd en rekent nu op een sterke oppositie, (v) naert. D^hebben het nu Dat" heeft ons wat gekost^ Dendermonde. Schepen Dierick is zielsgelukkig. Hij haalde de meeste voorkeurstem- Uiteindelijk was men nog men. (v) zeer tevreden dat men niet Hu Dendermonde. Herman Burghgrave (VU) kontroleert de eerste resultaten, tevreden, (v) meente een volgend resul taat: Dendermonde cen trum, 9 raadsleden, Sint- Gillis 7, Schoonaarde 1, Appels 2, Grembergen 8, Oudegem 5 en Baasrode 3. De enige deelgemeente die niet in de raad is vertegen- Mespelare. Maar die had ook maar enkele kandidaat lijst. Vermelden ook nog dat het blok 246 lijststemmen de en niet in aanme kwam voor een zetel. Vervolg van blz. 1 Op 10 oktober 1982 is daar ris Chris Willems en met wat minstens zo belangrijk een einde aan gekomen. zjjn naaste medewerker j? a's regeren. Tien dagen voor zijn een- Louis Kiekens een meer 9ver de wlJ*e enzeventigste verjaardag dan bevredigende oplos- nieuwe ko» m leed Louis D'haeseleer een s,ng aan. Het is hem blijk- gekomen Diinliike nederlaag. Van baar niet in dank afgeno- cialistische pijnlijke nederlaag zijn 9.099 voorkeurstem- H. waarop de nieuwe koalitie tot stand gekomen is zal men in so- en Vlaams-na- tionaie rangen ongetwijfeld baar niet in dank afgeno- h,m men, evenmin als zijn libe- - - men in 1976 bleven er zon- rale aanpak van de ekono- en terecht bedenkm- dagavond nog amper 3.824 mische problemen van de S60 hebben, doch men kan over. De PW verloor twee stad. Maar tenslotte is bur- van zijn elf mandaten in de gemeester Louis D'haese- gemeenteraad, koalitie- leer in de eerste plaats on- partner VU bleef verras- getwijfeld het slachtoffer send op een status-quo geworden van een gemene hangen, de oppositiepartij fluisterkampanje rond zijn CVP verloor eveneens persoon. De stad Aalst is twee zetels in de Aalsterse sinds de fusie blijkbaar een raad. groot dorp geworden... 7 Alleen de SP boekte twee Hoe het ook zij, hoe men 'oos worden verkwanseld, zetels winst en haar lijst- ook tegenover de vaak om- Nationale beslissingen van trekker Mare Galle verza- streden persoonlijkheid melde maar liefst 6.062 ro- van Louis D'haeseleer mo de bolletjes achter zijn ge staan, het kan niet wor- naam en werd meteen de den ontkend dat hij altijd grote overwinnaar van de een man van de daad is kieskampagne. Aalst geweest, vaak hard voor maakte zich al klaar om anderen, altijd hard voor binnen te treden in het tijd- zichzelf. Hij is een goed perk van Mare Galle. burgemeester geweest en Doch al spoedig bleek, dat zijn opvolger Raymond men daarop in Aalst nog Uyttersprot lijkt ons best in zes jaar zal moeten staat om hetzelfde te doen, wachten. al zal het moeilijk zijn in Toen hij zes jaar geleden deze benarde ekonomische zijn funktie van staatssek- krisistijd de beloften waar retaris opgaf om de eerste te maken die in dure ver burgemeester van Groot- kiezingsbrochures werden Aalst te worden, be- gedaan... schouwde Louis D'haese- Voor de winnende SP en de leer dit niet zomaar als een VU zit er na respektievelijk komfortabele fin de carri- zes en twaalf jaar beleids- ère. Zoiets ligt niet in zijn verantwoordelijkheid nu aard. Energiek pakte hij de niets anders op dan op fusieproblemen aan en gaf waardige en opbouwende er samen met stadssekreta- wijze oppositie te voeren. zich troosten met de ge dachte dat het vroeger ook al op die manier is ge beurd... De politieke zeden zijn inderdaad jammer ge noeg de jongste decennia verworden tot een koehan deltje waarbij de rechten van de brave burger achte- de partijbesturen worden tot op het gemeentelijk vlak doorgetrokken en tas ten de autonomie van de gemeenten fundamenteel aan. Op die manier heeft zelfs de meest wakkere burger niet veel meer aan zijn demokratisch stem recht. In Aalst net als in alle andere Vlaamse steden en gemeenten hoopt de burger alleen maar dat de gemeenteraadsleden, die hij of zij op die regenachti ge tweede zondag van ok tober 1982 heeft verkozen, zijn plicht zal doen tegen over degenen die hem of haar hun vertrouwen heb ben geschonken. Belofte maakt schuld, zegt een oer oud Vlaams spreekwoord en al maakt men zich in deze keiharde Westerse maatschappij daaromtrent nog weinig begoochelin gen, het leven blijft on danks alles de moeite waard en hoop op een bete re toekomst is nog altijd toegelaten. We zijn het met zijn allen aan onze kinderen ver plicht een maatschappij op te bouwen waar mensen opnieuw leren elkaar on geacht rang of stand als evenmens te respekteren. Vóór tien oktober beloofde de SP «een beleid op men senmaat» en stelde de CVP «een programma naar men senmaat» voor. De win naars in de oppositie, de verliezers op de beleids- banken hebben nu de mo rele plicht zes jaar lang het beste van zichzelf te geven in dienst van hun medebur- gers. Alleen dan zullen zij in 1988 nog geloofwaardig óverkomen Cyriel Temmerman Druppelteller Het Nationaal Komitce Week end-Verblijven organizcerde op 15 oktober een bijeenkomst te Bcrchem waarop alle wee- kendverblijvers, vrienden sympatizanten waren uitgeno digd. Op die vergadering wer den een aantal punten bespro ken zoals de strijd tegen de milieuverenigingen en waai men de medewerking in werkgroep «open ruimte heeft opgeschort door Wouter Vloebergh Vervolg van blz. 1 zullen hun deelname aan het beleid met een vloed van erwensingen in Den Aschranten gepaard zien gaan: vergeten is de «woordbreuk» van zes jaar geleden, nadat het PTT-kabinet van Freddy Willockx moest opkramen hoefden de Lokeraars hooguit een jaartje geduld te oefenen eer ze wéér van de - zij het lokale - macht proeven konden. En de kaaikontesteerders dan, ze werden voor schut gezet in Temse; Gemeen tebelangen lijkt daar bovendien slechts een tijdelijk verschijnsel, want straks zijn ook dat handvol koe- reurs op hun retour. Er zijn er die, zoals Maurits Coppieters in Sint- Niklaas. verklaren dat het wél de demokratie ten goede komt als verslagenen zoals hij gaan participe ren in de macht. Diende de door Manu Ruys ooit eens charismatisch genoemde eresenator zich zes jaar geleden - hij was toen nog senator - niet als «machts breker» aan? Maurits legde het zondagnacht zo uit tegen me: Willockx en zijn roje rakkers zijn de nieuwe macht; niet letterlijk zei hij dat, wel in die sfeer. Rem op de macht van Georges Anthuenis, rem op het misschien ooit té sterk worden van Fonny Boesmans, de nieuwe en verslagen machtigen kunnen het goed explikeren. Maar zes jaar mogen VTJ-Sint- Niklaas, PVV-Temse en SP-Lokeren toch de lakens uitdelen, gewoon omdat de verzwakte CVP daar handig hun zwakte aan die van de eigen formatie lijmde. Het politieke bestel berust op een demokraliache onderbouw, beslist, maar laat veel armslag aan clevere cijferaars, en je trouwt tenslotte met wie je zélf wil ook al ga je vaak bewust een verstandshuwe lijk aan. De socialisten van Sint-Niklaas en Temse worden dus met hun neus op de feiten in Kruibeke gedrukt, de liberalen van Lokeren moeten maar eens in Temse een kijkje gaan nemen. Zo te zien heeft de Volksunie hier nog het méést van de buit binnenge haald, want in Kruibeke en Sint-Niklaas wou het sukses nogal wisselen en hebben ze *t nu méé voor het zeggen terwijl het Vlaamsnationalisme in Temse afbrokkelt en in Lokeren bijna onbestaande is, nog steeds. Alleen in Sint-Gillis bijten ze op hun tanden, de VU-ers in de Gembelploeg. Zelden was de roem zo vergankelijk als op 10 okto ber in politiek Waasland. nhfciiMin rl werden goed- geoliede geweren van iiiiuuésr sss'wissaid, je sou er oorn h jn a foorc artiji Ie B :r P lok, o M; m e« loud( writ haast het noorden bij kwijtraken, iwplf «en trend p w aan te duiden. En die tendens luidt, alle schermutse- de re lingen en akkoorden ten spijt, dat de SP alom t de (behalve in Lokeren) in opmars is - het Willockxef- (tree fekt dus de Volksunie in de twééde ring t%nd Sint- p de Niklaas vaste voet krijgt, dat de PW niet van de (en w grond komt in Sint-Niklaas maar des te meer in et Lokeren en nu ook in Be veren, dat Agalev mits een favot meer doordachte kampagne féller van zich son doen freuj spreken dan alleen middels de twee verkosenen in iet Be veren, dat de kleine linkse groeperinkjes vrijwel ps IT van de kaart zijn geveegd, dat het Vlaams blok op m: C een nieuw Egmont wachten moet om in Sint-Niklaas Bar door te breken. pr De drempel was nét iets te hoog voor de Sint- fet 2 Niklase Gemeentebelangen, het Vlaams Blok en voor- r al Agalev in de Wase hoofdstad. Wie heeft hem zo hoog gelegd, en strookt zulks met de demokratuche re(u8 geplogendheden? Wie als caféploegske in het «serieu- P- ze» voetbal van start wil gaan moet vanuit vierde ®P n provinciale de hele hiërarchie doorspartelen. Indivi- r dueel kom je zo nu en dan makkelijker aan de bak, als je talent hebt of je erin slaagt, je naar een grote klub te laten transfereren. En zo duiken, vanuit het vacuüm bijna, ongetwijfeld héél bekwame lieden op in de arena: Werner Rogiers, Roel De Jong en Mare Huys in Sint-Niklaas, Luc De Ryck in Temse, een hoop anderen nog. Eer je je eerste stappen in de politiek zet moet je vooral goed weten hoe deze demokratie ineenge- schroefd zit. Het staat je vrij, deze of gene partij te kiezen, niet? Da's de primaire keuze, je hypothekeert jezelf vanaf dat moment, of je stevent op het sukses af. De zogenaamd échte keuze, die van het elekto- raat, van het volk op 10 oktober b.v., daar wordt aan getimmerd en bijgeschaafd tot er vaak geen j spaander meer heel blijft van wat ze soms «de wil van k- de kiezer» noemen. En uiteindelijk rest je maar één keuze: de komedie mééspelen of hout gaan hakken in de brousse. L^t Na elven in de Lievevrouwslraal in Sint-Niklaas, zondag. De CVP-en VU-delegaties verlaten het pand. -We zijn j»°i er persoonlijk voor u» luidt de middenstandsboodschap van Paul Verdonck, Bert De Cock en Jan Van Wijck én e% van Roger Van Ranst, Maurits Coppieters en Jan Verniers, (hmc)

De Voorpost | 1982 | | pagina 4