Burgemeester D'haeseleer: «SP aan basis van verbreken van bestaande koalitie» Koalities zorgen voor politiek rumoer Aangepaste technologie in Rwanda en ekonomische aliabetisalie in Nicaragua W< Sinterklaasstoet als (auto)mobiel kinderkarnaval PRIJSDALING. FOTO ROLAND Zaterdagnamiddag in Sint-Niklaas Dendermonde, Zele en Waasmunster met problemen 11.11.11-aktie in Aalst rond twee projekten: De Voorpost VRIJDAG 22 OKTOBER 1K2 35' JAARGANS NR. *1 - 30 F NIKON EM met 50 mm E F1.8 üiOUU FOTO-CINE-VIDEO Prins Albertstraat, m KOOPCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS Twaalfde Sinterklaasstoet, zaterdag, in wat men nogal eens zijn «residentiestad» noemt. Sint-Ni- klaas in idem dus. Razend vroeg natuurlijk. Antwerpen stak echter, zoals gebruikelijk, de loef af. «Als wij het volgend jaar in ons hoofd halen, onze Sinterklaasstoet eind september door Sint- Niklaas te laten trekken, dan gaat zo'n optocht in Antwerpen beslist midden september uit», zegt schepen Foubert van feestelijkheden, volksgezond heid en leefmilieu in de Wase hoofdstad. De Sint-Niklase «blijde intocht» wortelt vanzelf sprekend in enige volkskundige traditie, maar voor al de jongste jaren moet de heilige man zich op (of naast) zijn schimmel een weg banen doorheen een wolk van kommercialiteit. Sprookjes tuffen voorbij dank zij de gratie van autokoncessionarissen en verkopers van koelkasten of stereoketens, tekenend is ook dat «dit ogenblik van vreugde en verrukking» (zoals architekt Femand Weyers het langgerekte zaterdagse moment omschrijft in het fraaie kleur- programmaboekje) niet gepenseeld wordt door de instantie die je in dergelijke omstandigheden ver wachten zou: de kulturele dienst van Sint-Niklaas en/of de schepen van kuituur. Het stadsbestuur marcheert wel mee natuurlijk, maar ook en vooral het Aktiekomitee van Handel en Ambachten, het NCMV en zijn afdelingen Vesiac en Wavectro. En toch wordt het gebeuren geafficheerd als «en stuk levende folklore», Sinterklaas heet te zijn «een stuk van het gezinsleven, een stuk van het familieleven, een stuk van het kinderleven», in het modeme maar dan onverbloemde jargon zou hij speelgoedpromo tor worden genoemd. Duizend betrokkenen De kavalkade brengt haast duizend figuranten en medewerkers op de been. Zo'n zeshonderd figuran ten die in de stadszalen gekostumeerd en gegri meerd worden, nog eens tweehonderdvijftig die ingehuurd worden en over eigen kostumering be schikken en dan zowat honderd die naar verluidt belangeloos «met inzet van al hun kunnen en fantasie» hun medewerking aan de stoet verlenen. Als die allemaal een paar familieleden kunnen optrommelen zal er zeker volk zijn op het parcours. Het zou erg jammer zijn mochten de kindertjes uitregenen. Pakweg vierhonderdduizend frank is er gemoeid met het op het getouw zetten van deze zwaarge- sponsorde manifestatie, de stad draait voor onge veer de helft van dat bedrag op. Niet eens zo'n groot budget, maar dat impliceert óók dat men moet gedogen dat vóór de échte optocht in de échte kern (Stationsstraat, Ankerstraat en zo) een rekla- mestoet met bijna honderd vehikels zijn ronde doet, langs de Don Boscowijk, Baensland. De Hazewind en het Westerplein. Die reklamestoet is een rijdend bisnummertje van de jaarbeurs, het nut ervan ontgaat menigeen. Twinkelende kinderoogjes De organisatoren stippen aan «dat de stoet van nature kan rekenen op een steeds vernieuwd pu bliek», en dat moet dan te danken zijn «aan de tot de verbeelding sprekende legende van Sinterklaas, bij de kinderen en dit sedert meerdere eeuwen». De vernieuwing ligt hierin dat de kinderen van vroeger groot zijn geworden en met meer opdagen, maar de zuigelinkjes van een paar jaar geleden leven dus naar het spel van schouw en spekulaas toe; zo'n stoetspektakeltje is dan mooi meegenomen. Marcel Philips, NVMV-voorman en tegelijk Acha- sekretaris (Acha staat voor Aktiekomitee van Han del en Ambachten), gaat zowaar de romantische toer op in het kleurboekje: «Welke volwassene kan weerstaan aan de twinkelende oogjes van de kinde ren en denkt niet terug aan zijn eigen kinderja ren?». Volgens een andere tekst in de persmap is het heel logisch dat de stad Sint-Niklaas deze stoet organiseert, het gaat toch om de patroonheilige en het is «in feite niets anders an inpikken op een folkloristisch gebeuren waaraan de naam van de stad onvervreemdbaar verbonden is». Om 14.30 uur zaterdag komt Sinterklaas in het station aan, om 15 u. zet de optocht zich naar de Grote Markt in beweging en rond 16.30 uur wordt de stoet ontbonden. Waarna het verkeer, dat wel een uur of vijf in een knoop zal hebben gelegen, weer normaal kan verlopen en de talrijk gecharter de agenten voor andere doeleinden kunnen ingezet. Van Immerseel Authentieke optochten brengen, zonder veel kom- mercieel nevengedoe. 's zondags animo, show, folklore: de heksenstoeten van Beselare en Nieuw- poort, de kattestoet van leper, de Lokerse Kove- kensstoet, de volkskundige optocht in Doel, de Aalsterse karnavalommegang, enz. De allang opge doekte Sint-Niklase bloemenstoet placht ook op zondag door de straten te trekken. Vaak werd met de gedachte «gespeeld», de Sinter- klaasstoet opnieuw 's zondags te laten plaatsvinden. Lees door blz. 4 |u een aantal vaak wilde geruchten, veronderstellingen en give waarheden de ronde doen over hoe de huidige CVP- !W-koalitie tot stand kwam, hield burgemeester Louis f'haeseleer eraan de voorgeschiedenis ervan uit de doe- n te doen. Naar hij ons zegde met de nodige bewijsstuk- n op tafel. te laten hem dan ook aan het woord. Bij de bespreking van een stuursploeg raakte zoek. pentuele koalitie PW-SP- De VU duidde eveneens in 1976 te Brussel in onderhandelaars aan en de lijn kabinet werd een PW volgde schoorvoe- (yereenkomst bereikt met tend. De namen van de SP- t principieel akkoord dat onderhandelaars werden e partijen samen 12 jaar echter ook medegedeeld koalitie zouden vor- aan de CVP. Voorstellen doordrukken werd moeilijker en moeilij- onverwachts door de ker, vooral dan het «krisis- p onderhandelaars aange- beleid» waarvan de PW Vanaf dat ogenblik voorstander was. 3 veel mank in de schoot Op 27 juni 1979 besliste de jen. Nadat Mare Galle mi- Ister was geworden wer- het schepenkollege en gemeenteraad tot aanslui- de topvergaderingen het algemeen beleid :rd uitgestippeld. De vernam de aandui- ig van Mare Galle, Alois den Bossche en Roger 'Hondt tot onderhande zonder enige voldoe- ig uiteraard. Het minis- :hap van Galle bezorg ing de SP een soort triomfa le waarbij geen wensen ctrpch vragen meer werden iteld doch wel eisen. Het ting bij de nieuw op te richten interkommunale voor gas, elektriciteit en kabeldistributie. Beslissing die door het kabinet van minister Galle niet werd goedgekeurd met als moti vering dat eerst een onder zoek moest gebeuren be treffende een eventuele aansluiting bij de zuivere interkommunale «Interre- gies», interkommunale met alleen de openbare sektor. Aalsl Burgemeester D'Haeseleer, vanaf 1 januari 1983 met Op de topvergadering van gemeenteraad, (ad) 12 februari 1980 werd de PW op een totaal onver wachte manier gekonfron- teerd met de mededeling van de aanduiding van nieuwe SP-onderhande- laars die de koalitie 83-99 zouden voorbereiden. Het waren Jan Van der Veken, Roger D'Hondt, Mare Gal le en Alois Van den Bossche. Namen van de onderhan delaars die door de SP eveneens aan de CVP wer den doorgespeeld. De CVP doet hetzelfde aan de SP: Ghis Willems, Raymond Uyttersprot, Frans De Haeck. Via Alois Van den Bossche beginnen dan on derhandelingen CVP-SP. Op 2 april 1980 eist de SP dat de gemeenteraad drin gend een beslissing zou ne men over de keuze Inter- gem of Interregies en zulks uiterlijk op 20 april 1980. Hier zit duidelijk de bedoe ling voor druk uit te oefe nen op de CVP om een koalitieakkoord te maken en aldus Interregies door te drukken. Lees door blz. 4 Blijkbaar zitten er velen met een verkiezingskater. Heeft men in Dendermonde een -bond gesloten tussen de CVP en de PW, dan komt er in Zele weer niets in huis van de litie die de lyst van burgemeester De Bruyne in de kou wilde zetten. Dat komt omdat CVP'ers gewoon een stapje naar de andere kant hebben gezet. In Waasmunster is er al niet beter aan toe. Ook daar rommelt er wat, zelfs zo erg dat burgemeester iklandt er bleekjes by werd toen hem het nieuws werd meegedeeld. De CVP-PW-koalitie is ner het ambt van schepen ze zou kunnen belonen van financiën krijgt. Daar- voor zijn goedgemeende en naast zullen nog een aantal ook gewaardeerde inzet postjes in interkommuna- van de voorbije zes jaar. Of les, in het OCMW en in gaat de voorkeur uit naar bouwmaatschappijen tus- de coming-man Verwil- sen beide koalitiepartners ghen, van wie nu reeds worden verdeeld. Maar het wordt gefluisterd dat hij kalf lijkt hem gebonden te liefst zo snel mogelijk de zijn wat betreft de verde- eerste man in de PW-ran- ling van de schepenamb- gen van Dendermonde wil ten. De PW kreeg dus zijn. Bij de PVV heeft financies en was daarmee men. zo vernemen we uit opgetogen. Vraag is alleen doorgaans goed ingelichte 'Dendermonde. Een historisch moment. Etienne Laureys, sekretaris PW. Jan Lenssens, wie deze post gaat bekle- bron, terzake nog geen be- gemeenschapsminister, Marcella Aerts. CV P-voorzitster, Frans Verberckmoes PVV- den. Wördt dat Willy De slissing genomen. volksvertegenwoordiger ondertekenen het akkoord. Een en ander had plaats op neutraal Cock die men op deze wij- Lees doQr 4 terrein: in de bovenzaal van Den Hert (v) Dendermonde dus een jit. Daarmee wordt een Rde gesteld aan de al- fcnheerschappij van de 'listen-demokraten in de ps Beiaardstad. Het ak- pord werd donderdag- and zeer laat op neutraal Tein ondertekend door gevaardigden van beide tijen, die eerst afzon- rlijk in vergadering bij waren geweest. De ereenkomst voorziet dat CVP de burgemeester leveren en dat de part- .11.11: rond 11 uur van de 11de dag in de elfde maand van 1918 werd het «staakt het en» geblazen. herdenking van deze belangrijke gebeurtenis is meteen ook, reeds verscheidene ;n, het ogenblik waarop zowat overal te lande, de aktie 11.11.11 wordt gevoerd. Heel kreet gaat het om een bewustmaking van de problemen in de Derde Wereld, door een ftde informatie-verstrekking, een politieke aktie en geldinzamelingen tot steun van zeer krete projekten in ontwikkelingslanden die er rechtstreeks de plaatselijke bevolking goede komen. De projekten variëren dan van steun aan zinvolle arbeid, landbouw, ery, huisvesting, onderwijs, opvoeding, gezondheidszorg enz. Als algemeen tema van aktie die dit jaar van 11 tot 14 november wordt gevoerd werd «Vrede en ikkeling» en «Zaïre» gekozen. dit tema zullen nu eerstdaags verscheidene niet-goevernementele organizaties aktie n: Broederlijk Delen, het NCOS (Nationaal Centrum voor Ontwikkelingssamen- ing), Vredeseilanden, Oxfam-Wereldwinkel en Wereldsolidariteit. Rwanda is gelegen in het dem. De uitvoer van land- Afrikaanse binnenland, bouwprodukten (voorna- daar waar Midden- en melijk koffie) brengt wei- Oost-Afrika tesamenko- nig op. Ook mijnen en .preksavond plaats over men, in een gebied van gro- steengroeven hebben geen oroiekten die de A il- te meren en vulkanen. Op- hoge produktie. In dit land itie 11.11.11 te Aalst dHonderdag 14 oktober had 5 ii^ de feestzaal van het Aal- 'er-jers stadhuis, een dia projekten die de Aal- se bevolking tijdens de nojomende 11.11.11-aktie wil ceraeune t iiplogii hefcmist heficara «etterse bevolking tijdens de pervlakte: 26.338 km In- organizeren verschillende -A- 11.11 11-aktie wil woners: 4,8 miljoen per- organizaties aangepaste tech- sonen- woners: 4,8 miljoen per- organizaties een grote ver scheidenheid aan ontwik- De Rwandese landbouw, kelingsprojekten. Eén er- die 93% van de beroepsbe- van is ATOL (Aangepaste volking omvat, wordt in Technologie voor Ontwik- zijn ontwikkeling afgeremd kelingslanden) die er het 0iangep&ste technologie in door het gebrek aan grond projekt ITARA steunt en jwuida en de. verwering van de bo- hiermede plaatselijke ini- si iunen: ilogie in Rwanda en eko- lische alfabetisatie icaragua. tiatieven op technisch vlak wil helpen. Het koncept van dit projekt is uitge werkt door een groep Rwandezen. ITARA Het «Comité de Coordina tion». zo heet de groep Rwandezen die met het projekt gestart zijn. heeft vooraf de statuten uitge werkt voor een organisatie, die de naam ARDI kreeg (Association Rwandaise pour la promotion du De- veloppement Integré) en waarvan ITARA een eer ste projekt zal zijn. De doelstellingen zijn bewust zeer ruim gehouden. In es sentie komt het hierop neer: stimuleren en onder steunen van niet-goeverne mentele plaatselijke initia tieven in de uitbouw van een aangepaste ontwikke ling. ITARA stelt zich konkreet tot doel de plaat- .elijke initiatieven op tech nisch vlak te ondersteunen. De inbreng van ITARA Bestuderen en uitwer ken van projekten die dooi de basis voorgelegd worden Dokumentatie verza melen die nodig is om die projekten uit te werken Vormingsprogramma's ter beschikking stellen. Eerste hoofdakthitei- ten: uitbouw van de infra- struktuur. onder vorm van een sekretariaat en een do- kumentatiecentrum. die ter beschikking gesteld wordt van het «Comité de Coor dination». Ook worden ste vige kontakten gelegd met mensen die iets van het projekt verwachten of die iets aan het projekt te bie den hebben. Ook de kon takten met gemeenten, het Ministerie van Binnenland se Zaken, andere projekt- organizaties worden uitge breid. Om bekendheid te geven aan het projekt heeft het «Comité de Coordination» ook voorgesteld om te doen wat zij «information active» noemen. Daarom zal ITARA haar technische informatie vulgarizeren en verspreiden. Uit die infor matie moet dan ook blijken wat aangepaste technologie is en welke rol ITARA eventueel kan vervullen. Rond vier tema's wordt zulke informatie nu opge steld, nl. over: smeden verbetering van smeedtech- nieken: over de verwerking van ananassap: maken van rietsuiker en over leerlooi- en. Naar al deze onderwer pen bestaat er reeds een latente vraag. Ook doen er reeds heel wat organizaties beroep op ITARA, Ekonomische alfabetisatie in Nicaragua Nicaragua, gelegen in Mid- dcn-Amerika is dun be- Lees door blz. 6

De Voorpost | 1982 | | pagina 1