1 li IL Ylet Stenen i i 83 wonden iiï Jacques Bruynseraede met prachtige akwarellen te Dendermonde Kulturele week te Lokeren Mayakuituur in Sint-Niklaas «Lijf» voor derde maal in Netwerk te Aalst Veelbelovend «Allerheiligenfestival» te Affligem Tentoonstelling te Hamme cl Internationale exlibriswedstrijd op science fictiontoer Walter Cremers in de Belfortkelder te Aalst [L Jc ai si >o! Dom Modest Van Assche-herdenking te Erembodegem Jaak Van der Helst regisseert Zangfeest EBBE'XL 22 - 22.10.1982 - De Voorpost Een verrassend beeld van het zo vaak geschilderde stadhuis van Dendermonde, een aparte kijk op het museum, pittoreske vakantiehoekjes uit Frank rijk, gekende beelden uit Spanje en Duitsland vormen de voornaamste ingrediënten van de prach tige akwarellen die Jacques Bruynseraede tentoon stelt in het BAC agentschap te Dendermonde, dit nog tot 26 november. Men kan deze tentoonstelling bezoeken elke werkdag tijdens de kantooruren. Bruynseraede is een Brug- moeilijke techniek van de geling die kunstakademie waterverf. Het werd een volgde in zijn geboortestad lange weg die stilaan zou Hij debuteerde met olieverf- leiden naar de perfektie die schilderijen om in 1965 we vandaag kunnen bewon- over te schakelen naar de deren. Toch is Bruynserae de anders dan de anderen. Hij gaat anders tewerk. Zijn onderwerpen komen uit onze tijd, uit onze va kantielanden. Het zijn stadsgezichten, onder meer ook specifieke beelden uit Dendermonde, landschap pen. stranden en haven- beelden. Het zijn telkens weer werken die af zijn, bij na gemaakt in een vlugge trek, zoals een vakantieher innering ook vlug kan voorbijgaan. Maar toch ver tonen ze allen dezelfde tref zekerheid, verraden ze het ia het raam van de (lan delijke) viering van zes tig jaar VTB-VAB belegt de Sint-Niklase afdeling van deze belangrijke toe ristische vzw op vrijdag 29 oktober om 20 u in de konferentiezaal van de stedelijke openbare bi bliotheek, Hendrik Hey- man plein, een voor dracht over de Mayakui tuur. Spreker is Antoon Volle- maere, eminent kenner van deze beschaving. Dr. Volle maere hielp aan het eind van de zes tiger jaren het Maya- schrift definitief ontcij feren, gaf aan de Madri- leense universiteit kolle ges over Precolumbiaan- se schriften en hoe die ontcijferd kunnen wor den en stichtte in 1973 het Vlaams Instituut voor Oud Amerikanis tiek. (wv) meesterschap van de vak man, die bovendien nog zijn grote liefde voor deze kunstvorm in zijn werken weet te leggen. Hij weet een aangepaste kleur aan te brengen en dat maakt het extra moeilijk. Want de ak- warel laat geen bijwerken mogeüjk. Bruyseraede is in feiten een uniek kunstenaar. Hij kiest met zorg zijn materiaal. Gaande van glad tot grof papier, van wit tot grauw weet hij telkens weer ver rassende werken te bren gen. Hij dompelt het papier in een teil water, laat het wat doorweken en begint dan aan het schilderen. De afwerking met potloodlij nen is de laatste stap. Vele onderscheidingen Bruynseraede is een kun stenaar die zichtbaar geniet van zijn scheppingaktie en van zijn kunnen. Kunst is voor hem enerzijds een ge not, maar anderzijds ook een beheersen van de ele menten, van de materie die men dient te benutten om een werk kunstig af te ma ken, Hij wil telkens weer zijn vreugde meedelen. Bruynseraede is een veel gelauwerd kunstenaar. Hij is bekend in binnen- en bui tenland en nam deel aan tentoonstellingen in Na pels, New York, Parijs, Lis sabon, le Touquet, Zoeter- meer, Breda en Amsterdam om die maar te vernoemen. Hij werd meer dan eens on derscheiden. Onder meer kreeg hij de gouden medail le van de stad Brussel (1969), de gouden medaille van Parijs (1970), de gou den medaille van Nice (1971), de gouden medaille van New York (1971) Verrassing Dat Bruynseraede ook een man is die graag andere blij maakt, werd duidelijk toen hij op de vooropening van deze tentoonstelling die he laas door slechts weinigen werd bijgewoond, aan de kantoorhouder Marc Block een akwarel met histori sche waarde overhandigde. Het is een beeld van de Kerkstraat die voor de aan leg van de koliektoren open ligt en waarin de statige gebouwen zich weerspiege len in de vele plassen die als gevolg van de vele regenval van deze straat een modder poel maakten. Het Kultureel Komi tee-Hamme ontvangt Pieter Vanneste, beeldhouwer, in de feestzaal van het gemeentehuis te Hamme, van 22 tot 31 oktober 1982. Pieter Vanneste werd geboren te Menen op 23 oktober 1939 en studeerde aan de Koninklijke Aka- demie voor Beeldende Kunst en aan het Stedelijk Instituut van technisch onderwijs te Mechelen en beëindigde zijn studies als beeldhouwer aan het Hoger Instituut voor Schone Kunsten te Antwerpen waar hij in 1973 zijn laureaatschap behaalde. Hij is leraar aan de Gemeentelijke Akademie voor Beeldende Kunsten te Hamme en te Berchem. Hij behaalde reeds verschillende prijzen, heeft 7 individuele en 16 groepstentoonstellingen op zijn aktief en is tevens de vervaardiger van de standbeel den te Ruisbroek a/d Rupel: De Ijzervreter en De Redder. Gezien beeldhouwers minder aan bod komen in tentoonstellingszalen en galerijen, heeft het Kultu reel Komitee-Hamme er aan gedacht dat het nuttig zou zijn deze geboren kunstenaar aan zijn publiek voor te stellen. De vooropening, met receptie en een inleiding door de heer Wilfried Vannerum, leraar aan het H - Maagdkollege te Dendermonde, lid van het Goethe- Gesellschaft in Weimar, heeft plaats op vrijdag 22 oktober te 20 uur. De officiële opening geschiedt door de heer Louis Baert, burgemeester te Hamme. Op vrijdag 29 oktober heeft reeds de derde avond met «Lijf» in Net werk, De Ridderstraat 28 te Aalst plaats. Mis schien nog geen traditie maar alleszins flink op weg om er een te worden. Bedoeling is steeds ver schillende vormen van muziek, teater en kunst allerhande bij elkaar te brengen. Deze keer wordt het Wil ly Pi eters, het «In erak- tionalistisch Kunstcen trum» en «Stratos 4». Willy Pieters brengt poppenteater en sketches op onorthodok- se manier waarbij satire en ironie de komponen- ten zijn van zijn act. Ook politieke en sociale on derwerpen behoren tot zijn aktualiteitenreper- toire. Zelf noemt hij zijn vertoning «satirisch poppenteater». Het Interaktionalistisch Kunstcentrum» telt twee onderafdelingen. Fotografie teistert de Westerse wereld en een gepast antwoord erop wordt dringend. Impro visatie en grafische hoogstandjes voldoen daarbij niet. De Werk groep Toerisme ijvert dan ook voor bevrijding. dekolonisatie van het dagelijkse leven en de media. De tweede onder afdeling ijvert in navol ging van Boal die te Pa rijs het onzichtbaar tea ter ontwikkelde wil ijve ren voor het onzichtbaar maken van de kunst. «Stratos 4», een kersver se, jonge groep brengt nederlands talige tek sten en poëzie met mu ziek, aanleunend bij de eigentijdse New Wave. Dit met Eric Citters, Chris Latour en Wim Thy baert. Begin te 20 uur. Inkom gratis. LH Wie één of meerdere exlibris ontwerpen wil rond het thema «science fiction» kan meedingen naar één van de bijna overtalrijke prijzen die worden uitgeloofd t.g.v. het uitschrijven van een internationale exlibris- wedstrijd in Sint-Niklaas. Het internationaal exlibriscentrum van deze stad organiseert deze wedstrijd onder grafische kunstenaars, die hun inzending wel vóór 14 januari 1983 moeten klaar hebben. Voor elk van de drie hoofdtechnieken (hoogdruk, diepdruk, en vlak druk) zal een afzonderlijk klassement worden opgemaakt. Alle grafische technieken zijn toegelaten, maar enkel gedrukte exlibris worden aan vaard. Inlichtingen via tel. nr. 776.07.53, stedelijk museum, Zaman- straat 49 Sint-Niklaas. Science-fiction en exlibris? Als schepen Anthuenis straks de twaalfde biënnale van de kleingrafiek (12 maart-8 mei 1983) opent, gebeurt zulks dan in science fictionsfeer? Daan schepen van kulturele science fiction? (wv) y,y Onder het motto «900 jaar Abdij Affligem», verjaardag die luister rijk zal worden gevierd tijdens het komend ju beljaar, 60 jaar Vlaamse Toeristenbond, inder daad gesticht op 29 ja nuari 1922 als o.m. start voor vernederlandsing van Vlaams kuituurle ven en 20 jaar plaatselij ke VTB-V AB - werking o.l.v. Laurens Van der Schueren vindt op vrij dag 29 oktober de plech tige opening plaats van het 14' Allerheiligenfes tival in en rond de alou de abdij Affligem. Bij de opening door Hoogeer waarde Heer Abt Dom Joannes Goetghebeur O.S.B. belicht prof dr Frans Vyncke van de RUG het werk van de tentoonstellende kun stenaars en brengt TV- produktieleider en pas herverkozen gemeente raadslid te Aalst Lam bert Van de Sijpe een warme hulde aan Bert Van den Broeck. Voor een «fluwelen streling» zorgen violisten van de plaatselijke muziekaka- demie Gust De Boeck o.l.v. Freddy Van Goet- hem en na een ode aan de Abdij en de VTB volgt een heildronk met een edel Affligems vocht en een hapje Affligemkaas. Op zaterdag 30 oktober komt dan St.-Maarten met Piet en een stel ezel tjes naar Affligem waar tussen 14 en 16 u alle kinderen in ruil voor een handje aan de Sint op snoepgoed worden vergast. Te 19.30 uur volgt dan een denderend bonds- feest met de klemtoon op «de tijd van toen» via diamontages van Alfons Martin en unieke film- dokumentaires van 40 jaar terug door Karei Witte. Vertoond worden o.m. reportages over Kluizekermis, het Stro- muziek en allerhande sportevenementen. Een uitgelezen programma gevolgd door een gezel lig onderonsje in onver valste VTB-Affligem- stijl... Op zondag 31 oktober komt dan de 7* Antiek en Rommelmarkt vanaf 14 u. Iedereen die antiek of rommel te koop wenst aan te bieden kan er, mits tijdig in te schrij ven, kosteloos zijn kraam opslaan. Speciale attraktie wordt wel «ezeltje-strek-je», ezel ritjes in de Abdijstraat. Op Allerheiligen zelf brengt VTB-Diaklub Af fligem te 19 u een diafes tival met als hoofdtema «Landschappen van Af fligem en Omgeving». Het festival wordt dan met Allerzielen besloten met een vrijlijke inwan deling van de nieuwe ringweg rond Affligem. Start te 14 u stipt. Af stand 9 km. Volwassen rorii prog stel ,e b« •elp ma llet anc «lal teil scht jon* Aal ken |aar jiend Ier, i pen Wille Eige ale e; jvan Van 22 oktober tot 8 no- werken van Cremers z vember exposeert de ten aan tot nadenkei kunstschilder Walter Een zeer subtiele maae Cremers in de Belfort- geraffineerde droomwaouw kelder te Aalst zijn wer- reld vormt meestal hekte ken tentoon. Op deze ex- onderwerp van zijP1"1 positie zullen ook beeld- werken. 0001 houwwerken van Joz. De Loose te bekijken De vooropening van d< zijn. Van Walter Cre- ze tentoonstelling heel ftin mers wordt gezegd dat plaats op vrijdag 22 okwere hij een introvert kunste- tober om 20.30 u. Ef, me naar is wiens werk men kunstenaars zullen woi kan onderbrengen bij den ingeleid doo^®1 het surrealisme. Hij kunstkriticus Remi Den heeft een biezondere Cnodder. De tentoonstel aandacht voor kleine ling is toegankelijk all dingen en de sfeer van dagen van tot 19 uufdex het geheel waarin ze en tijdens het weekench. worden opgenomen. De van 10 tot 19 uur. ukk I we deelnemers worden er 19u30 volgt dan nog del vergast op een Christ- laatste van de reeksC mas-pater geschonken voordrachten «Breng deP^ door de Brouwerij De natuur in huis». Smedt, 150 jaar jong. Te Programma's naar ieders smaak Voorzitter van de kulturele raad. Mare Bussens, glunderde op de perskonfe- rentie. Mare en zijn medewerkers hebben tijd noch moeite gespaard om van deze week iets enigs te maken. De daad is nu aan de belangstellenden: ze kunnen kiezen uit een nooit geziene grabbelton. De meest kieskeurige moet aan zijn trekken komen. -3ÜV. Alfons Van Assche werd in Erembodegem geboren op 18 mei 1891. Na de lagere school te Erembode gem en de humaniora in de abdijschool van Steen- brugge deed hij in 1906 zijn intrede in hetzelfde klooster en luisterde voortaan naar de naam Modes- tus. In 1907 deed hij zijn tijdelijke geloften, in 1910 zijn plechtige professie en op 21 december 1913 werd hij priester gewijd. Tijdens de eerste wereldoorlog was hij eerst bran- kardier en later aalmoezenier. In 1923 stichtte hij het «Liturgisch Parochieblad» (later Kerk en Volk tot 1944) en op 5 mei 1932 werd hij abt van de Benediktijnerabdij te Steenbrugge. Hij was een van de promotors van de ^«Liturgische Beweging». Hij was ook aktief Vlaamsgezind, werd in 1944 geinterneerd en overleed op 31 oktober 1945 als een van de vele slachtoffers van de repres sie, met als enig testament: «Ik ben onschuldig, ik heb vreselijk geleden, ik vergeef alles en allen». Op 23 juli 1961. werd op initiatief van het Dom Modest Van Assche-komitee van Erembodegem. een grootse Dom Modest Van Assche herdenking georganiseerd in Erembodegem. Na een pontifikale heilige mis, opgedragen door Dom Lambrecht. abt van Steenbrugge. in de O.L. Vrouw Hemelvaart- kerk volgde de onthulling van een standbeeld (werk van Frans Tinei) op het Dorpsplein en een akademi- sche plechtigheid, 's Namiddags werd door VTB- VAB een gedenkplaat onthuld op het ouderlijk erf (Ontwerp van Sam De Vriendt. uitgevoerd door Mare De Bruyn). Het monument werd later verplaatst naar de Dom Modest Van Asschelaan, naast de St. Amandus- kerk, waar het nu nog staat. Op initiatief van het plaatselijke «Dom Modest Van Assche Komitec» wordt op donderdag 28 oktober terug een herden kingsmis opgedragen in de St Amanduskerk (wijk Ten Bos) te 19u30. Nadien volgt een bloemenhulde aan het monument met toespraak namens het inrichtend komitee. DB. De voorzitter beklemtoonde dat elke vereniging aange schreven werd om hun in zichten kenbaar te maken. Zij hadden de vrije keus ei gen initiatieven naar voor te brengen De inrichters wilden ook een beetje van het imago af dat Lokeren «aan kuituur met de strik- das deed». Een opsomming geven van alle medewer kende verenigingen is on begonnen werk. Vanaf woensdag 27 oktober tot en met dinsdag 2 november is er een nonstop programma om van te duizelen. Woensdag 27/10/1982 Polyvalente zaal Kerkplein - 20 uin officiële openstelling kul turele week. Verwelkoming door Mare Bussens, voorzitter van de kulturele raad. Literaire evokatie door Chris Van den Durpel met o.a. teksten, gedichten en poëzie van Mare Bussens. Optreden van de «Blue Jazz Band» Torenstraat lokaal 3, 19.20 u. Officiële openstelling van het Fotosalon. Organisatie Lokerse Fo toclub. Torenstraat, Grote Zaal, 19.30 u. - 20 uur Inwandelen van tentoon stelling en demonstratie. Organisatie stedelijke sportraad. Donderdag 28/10/1982 Polyvalente zaal Kerkplein - 10 u. en 14 u. Schoolvoorstelling: «Grie zelen met E A. Poe», Hor- rorkonfrontatie door Chris Van den Durpel. Polyvalente zaal Kerkplein - 20 uur Open zangstonde met di verse koren en Jubilate. Zwarte zaal (achter cafeta ria) Kerkplein - 20 uur Debatavond over K.W.B en kuituur met nationale KWB-voorzit- ter J. Foubert Organisatie K W B Torenstraat. Grote zaal. Sportdemonstratie 17 uur: Bodybuilding door Hugo's Sportcentrum 20 u.: Onderwaterdia's door Duikersclub «Orka» Organisatie stedelijke sportraad. Vrijdag 29/10/1982 Foyer - Kerkplein 19.30 u. - 21.30 u. Demonstratie grime door «Kameleon» en fragmenten opvoering uit «De Spaanse Brabander» door «Lust naar Kunst». Polyvalente zaal Kerkplein - 20 uur Popkoncert met «The Glit ter Galvanaise Rok'n Roll- band en The Machines Organisatie stedelijke jeugdraad. Inkom 120 fr. - CJP 3pas 100 fr. Kaarten te bekomen bij de kulturele dienst, VVV-To- renstraat. Tel. 48.28.05. Zwarte zaal (achter caféta- ria) Kerkplein - 20 uur Voorstelling 11.11.11 -aktie 1982 Organisatie Stedelijke Werkgroep Ontwikke lingssamenwerking. Torenstraat - Grote zaal - 20.30 u. Koncert door de «Ko ninklijke Katolieke Stede lijke Harmonie» Cafétaria - Kerkplein - 21 uur Jazz met de «New Orleans Train Jazzband» Organisatie Lokerse Jazzclub Zaterdag 30 10' 1982 Polyvalente zaal - Kerk plein - 15 uur «Voorstelling van de mu ziekinstrumenten Organisatie van de Stedelij ke Muziekakademie Zwarte zaal (achter caféta ria) Kerkplein - 20 uur Dia-voorstelling over Lokeren. Organisatie «Heemkring - De Souveremen Torenstraat, Grote zaal - 20 uur Gespreksavond: «Is het Daensisme dood in Vlaan deren?» met Jef Ulburghs. Organisatie K.V.S. Polyvalente zaal - Kerk plein - 20.30 u. Toneelvoorstelling «De stil te ervoor». Theaterprojekt Interakt. Organisatie stedelijke kul turele raad. Inkom 120 fr. CJP 3-pas 100 fr. Kaarten te bekomen bij de kulturele dienst, VVV-To renstraat. Tel. 48.28.05. Zondag 31101982 Polyvalente zaal - Kerk plein - 10 uur Koncert door de «Liberale Harmonie Ste-Cecilia» Zwarte zaal (achter caféta ria) Kerkplein - 20 uur «Griezelen met E.A. Poe» Horrorkonfrontatie door Chris Van den Durpel Torenstraat: Grote zaal: Sportdemonstratie: 14.30 u. - 18.30 u. Judoclub en Turnkring «Voor geest en lichaam». 15 uur: bodybuilding door Hugo's Sportcentrum. Organisatie stedelijke sportraad. Maandag 1 11/1982 Zwarte zaal (achter caféta ria) Kerkplein 20 uur «Griezelen met .EA. Poe» Horrorkonfrontatie door Chris Van den Durpel Stedelijke Openbare Bibliot heek - 20 uur «Literaire Evokatie» Organisatie Stedelijke Werkgroep Ontwikke lingssamenwerking onder auspiciën van de Stedelijke Openbare Bibliotheek Torenstraat - Grote zaal. Sportdemonstraties 15 u. - è9 u Bodybuilding 19 u - 21.30 u. Turnkring Dinsdag 2/11 1982 Polyvalente zaal - Kerk plein - 20 uur Koncert door de Harmonie «De Moedige Vlamingen» Torenstraat - Grote zaal - 20 uur Filmvoorstelling «Looks and Smiles» van Ken Loachgevolgd door een de- bat-forumgesprek over Jeugdwerkloosheid Organisatie Stedelijke Jeugdraad. Doorlopend van 28 oktober tot 2 november: Kelderver dieping - foyer (kerkplein) en Torenstraat Hal-lokaal 3 en Grote zaal: tentoonstel ling door diverse Lokerse sociaal-kulturele - sport - jeugdverenigingen, stede lijke raden, feestkommissie en andere Lokerse kommis sies en jong en onbekend talent. Deze tentoonstelling zal ie- dere dag geopend zijn van 9 1 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 18 u. en van 19 u. tot 23 u. Stedelijke openbare bibliot- c heek, Kerkplein: open- deur-dagen van 9 tot 12 en van 14 tot 18 uur. André We vernemen dat Jaak Van der Helst, u kent hem als de massaspelmaker van Kallo en Stekene, de regie zal voeren voor het Vlaams Nationaal Zangfeest dat plaatsvindt op 24 april 1983. Inmiddels is diezelfde Jaak Van der Helst druk doende met de herhalingen en de bandopna men voor het massaspel te Lebbeke. Dit mas saspel met als titel «Het stenen wonder van Lietbeka» wordt opgevoerd ter gelegenheid van het 875-jarig bestaan van Lebbeke. Het embleem van dit massagebeuren hierbij is spiksplinternieuw V (W-D.O.)-e[ S Ri tel spe ze inti Ide. sch «da, roch trekk :bou renij dein oneel ond verge br. V onde en d •eze t el D enhui ideit gend e ve 'Igde inuar: ert B iven u wa all pakl derz ining iderc eid b< eel ii d, er en todzi ;n w< Isns 1 ging

De Voorpost | 1982 | | pagina 22