De PvdA in Sint-Niklaas: «Willockx géén alternatief tegen Q.V.P.' Pomhoeh mè fondang Het spiegelgevecht van de V.U. in Sint-Niklaas Raldes-enquête subjektief? Partijreaktie uit Wieze De stuitende schizofrenie van Maurits Coppieters en anderen De PvdA, die in Sint-Niklaas Jan Vandeputte. Jef Maes en hoewel: zo voorspelbaar is dat Patrick De Rudder aanvoerde, behaalde 039 procent van n'et De mensen kunnen in een de stemmen. Géén zetel natuurlek, maar dat lag helemaal Crisissituatie, wat hun kiesge- niet in de verwachtingen. Wij peilden vorige week al naar drag. betreft °P zeer "«teenlo- de eerste en wellicht ook laatste indrukken. pende manieren reageren. Mensen die plotseling per- jIn 1976 haalden jullie nog 0,79 waarde ervan bij de bevolking soonlijk getroffen worden, ge- procent van de stemmen, bij de doordringt. In uiterste situa- bruiken hun stem wel eens ver- parlementsverkiezingen van '81 ties, b.v. in Temse met de keerd. In Nederland heeft de zelfs 1,23 procent. Is het huidi- Boelstaking, begint men zich liberale VVD vooruitgang ge- ge resultaat niet erg ontgooche- Pas te realizeren dat wij het bij maakt b.v., in België deed de tend? het rechte eind hebben». PW het 10 oktober niet Jef Maes: «In zekere zin. Voor Jan Vandeputte: «Ontevreden slecht, ook al voert die partij ons is er natuurlijk een groot z'Jn wij dus niet. Als we onze dan het meest reaktionaire be- jverschil tussen parlementaire uitslagen van '74 tot nu be- leid dat je je kan dromen. De n en gemeenteraadsverkiezin- schouwen, stellen we vast dat mensen volgen niet altijd on- "Lje Kiezer heelt gerede gen. Bij nationale verkiezin- z«ch een langzame vooruitgang middellijk de juiste weg Wil- Q c :n zijn voornamelijk de pro- aftekent. Twee keer is er een lockx volgen b.v.: welke ga- achteruitgang geweest, telkens ranties biedt dat tegen de kri- bij gemeenteraadsverkiezin- sis, tegen het kapitalisme9 gen. Voor de nationale verkie- Geen enkele!» zingen verwachten wij op- SN is dus niet linkser dan voor- nieuw een lichte stijging. Al- heen? JvdP: «Nee. zeker niet. Een stem voor Willockx houdt voor ons geen verlinksing in. De bedoeling van de kiezer is dui delijk geweest: hij stemt tégen de CVP, omdat hij niets heeft gehad aan het voorbije beleid, maar het is een pure illuzie te geloven dat Willockx ook maar iets veranderd zou hebben. En bovendien: je mag toch ook niet vergeten dat het Vlaams Blok geen zetel, maar een be hoorlijk percentage haalt. En Snel? neerd: als het programma Snel zo weinig verschilt van dat van de SP. stem ik liever op Willockx. een stem op Wil lockx is zekerder. Begrijpelijk allemaal hoor». Leo DE BOCK Igramma's van belang, bij loka lk verkiezingen tellen meer de kandidaten, het voorbije dienstbetoon waaronder zij hun naam konden zetten en zo. Als je de zetelverdeling bekijkt, zie je dat alle winst naar de SP gaat. Het effekt Willockx heeft dus duidelijk gespeeld, ook naar progressie ve, linkse mensen toe. Die dachten waarschijnlijk met hun stem de kans op een SP- burgemeesterschap te verrui men om zo de CVP buitenspel te zetten. Wij vinden dat één grote misvatting. Uit de voor bije diskussies uit het SP-ver- kiezingsprogramma ook, is toch gebleken dat de politiek van Willockx alleen maar in enkele kleine nuances verschilt van de lijn die tijdens het vori ge beleid werd getrokken. Als PvdA willen wij een alternatief op lange termijn naar voren schuiven, omdat wij van oor deel zijn dat zelfs gemeentelij ke problemen solutioneei een niet zuiver gemeentelijk, maar noodzakelijk nationaal karak ter hebben. En een alternatief op dat niveau breekt met door Sint-Niklaas op kiesdag. Burgemeester De Vidts brengt zijn stem uit. Jean-Pierre prognunma^s^t^k'mhoude- Daman, nieuw gemeenteraadslid (voor de SP) wist toen nog niet dat hij de burgemeester lijk en het is wachten tot de gezelschap zou mogen houden in de gemeenteraad (hmc) Wat men ook denkt over «poli tiek», kiezers hebben recht op informatie. Ze willen weten welk vlees ze in de kuip heb ben, welke opvattingen door de "diverse partijen en kandida ten gehuldigd worden. Zeker in ons bestel, gebaseerd op het principe van de «vertegen- woordigingsdemokratie» is dat een noodzaak. Vandaar dat Raldes in vijf gemeenten (Aalst, Lede, Wichelen, Den- dermonde, Erpe-Mere) de di verse kandidaten bevroeg naar hun milieu-inzichten. Uw blad maakte daar op 8 oktober melding van in twee bijdragen. Uw medewerker voor het kanton Aalst gaf een korrekte weergave van de re sultaten, samengevat als •groene, grijze en zwarte kan didaten». De bijdrage over Dendermonde en Wichelen deed dit merkwaardig genoeg niet, verzweeg deze informatie en motiveerde dit door onze bevraging af te doen als «ama teuristisch», «subjektief» en zelfs wordt ons het recht ont zegd de mening van politici als nict-vrijblijvend te be schouwen. U wijst erop dat tal van vragen ook de Raldes-opvatting in houden. Mag die dan niet ken baar gemaakt worden aan kan didaat-politici. die er hun ei gen inzichten aan kunnen toe tsen? Gaan petities en mani festen niet uit van ditzelfde principe? Merk op dat dit een i politieke bevraging was, en geen psycho-sociale. In dit laatste geval zou de vraag in derdaad anders dienen gesteld te worden. Zoals bovendien op onze pers- konferentie meegedeeld, werd op een zodanige wijze geko- deerd, dat wel degelijk reke ning gehouden werd met eigen gemotiveerde inzichten van kandidaten. Raldes heeft hele maal niet de pretentie een al- les-weter te zijn! Of «anders antwoorden dus gelijk zou staan met een politieke zelf moord» zoals de niet-onderte- kenende auteur suggereert, trekken we sterk in twijfel. Ook de «handigheid van de neutralen», die geen mening hebben of kwijt willen, werd voorzien. Wie steeds «ik weet het niet» of «ik ken dat pro bleem niet» antwoordde. kreeg zeker een negatieve uitslag. We willen er nog op wijzen dat onze antwoordformulieren in derdaad geen juridische kon trakten zijn. We vatten ze ech ter wel op als «morele kontrak ten». In een demokratie be taamt het verkozenen immers niet zonder aanwijsbare reden van mening te veranderen. Wat meer niet betekent dat men op grond van nieuwe in zichten niet kan evolueren. Zo is bv. Raldes zelf tot een ande re benadering gekomen van de oude Denderloop in Dender monde. Waar we aanvankelijk een demping voorstonden tussen de Vlasmarktbrug en het Saske pleiten we sinds een paar jaren voor volledig behoud van de oude Dender. We menen dit te kunnen motiveren met de «zeldzaamheidswaarde» van een stedelijke waterloop, zo wel in esthetisch als in rekrea- tief opzicht. We bedoelen: opi nies kunnen en moeten zich soms wijzigen, maar dit dient op gekontroleerde, gemoti veerde wijze te gebeuren! Tenslotte nog een woord van dank aan de vele invullende kandidaten, al dan niet verko zen, die ons bijkomende in lichtingen verstrekten omtrent konkrete milieuknelpunten. Anderen stelden dan weer vra gen... Op die wijze groeit een gezonde wisselwerking tussen politici enerzijds en een (poli tiek onafhankelijke) aktieg- roep anderzijds. Het leefmi lieu ten bate! namens RALDES S. Van Nuffel en W. Jacob (leden dagelijks bestuur) Als S.P.-verantwoordelijke voor Wieze las ik vorige week in dit blad de persoonlijke reaktie van onze lijsttrekker Vlassenroot betreffende de uitslag der gemeenteraadsver kiezingen van 10 oktober j.l. Mijn persoonlijke reaktie hier over? Waarom zou het uitsluitend de schuld van Wieze zijn dat wij geen 4 zetels behaalden? Nochtans, bij het tot stand ko men van de fusie was Wieze de eerste om voor te stellen met Lebbeke en Derbelle politiek samen te werken! Dit werd zowel in 1977 als 1978 door mij persoonlijk voorgesteld te Lebbeke! De vrienden van Lebbeke hadden geen tijd om mijn voorstel aan te nemen gezien hun talloze groeperin gen voorrang moesten genie ten. Zo kwam er van politiek voeren tussen de 3 gemeenten weinig in huis bij de SP! Slechts enkele vergaderingen gedurende 6 jaar, geen enkel politiek kontakt tussen bestuur gemeenteraadsleden en O.C.M.W. lid. En dan, 6 maand voor de verkiezingen, schiet de S.P.-Lebbeke plots wakker. Persoonlijk wenste ik dan ook geen kandidaat meer te zijn. het is slechts op her haald aandringen van het fede raal bestuur dat ik nog één maal mijn kandidatuur stelde. En persoonlijk wenste ik in geen geval aanspraak te maken op een nieuw O.C.M.W.-man daat! Dat onze vrienden van Wieze niet zo strijdlustig naar de ver kiezingen togen ligt voor de hand! Immers, het S.P.-be stuur van Lebbeke eiste for meel dat Wieze in geen geval aanspraak mocht maken op een O.C.M.W.-mandaat! Per soonlijk hoop ik nu dat de vrienden van Lebbeke zich ernstig zullen bezinnen, hun eigen mogelijke politieke fou ten opsporen, ten einde hen in de toekomst te vrijwaren van politieke ontgoochelingen. William Maes Verantwoordelijke S.P. Wieze door Wouter Vloebergh Vroeger plachten de allerminst vrome, zéér verpau perde en in schamele optrekjes van een ase achter buurt hokkende werkers aan den bassèng over 't water hun schoofzak te verorberen, of ze stoomden de Schelde over naar Hemiksem en Hoboken. of ze hielpen sigaren aanmaken voor de deftige burgers. Nu sleutelen ze militant aan der kameraden vorming, snuisteren z'in paperassen waarin sierlijk beschre ven staat hoe kollektivistisch de gezondheidszorg wel hoort aangepakt of, nóg straffer, infiltreren in de gemeenteraad van menig boerendorp of, allerstrafst, bevlekken het kaduke blazoen der katholieken met hier en daar een schepenschap. De charme van socialistische sjofelheid is afgeslist tot het reikhalzen naar rijkdom: het roje proletariaat van Kruibeke en Lokeren moet zich er wel voor hoeden, niet in 't gemeentehuis een kaartje te gaan leggen, zulks ge beurt bij voorkeur in 't Volkshuis, in een nog authentieke rookwalm die naar 't portret van Moy- son, Anseele of, jaja, Willockx opkringelt. Vroeger heette het hèiligschennis dat weliswaar nog een béétje misdienende. maar zwèèr door hun oor- logse gedweep met een ènder ideaal bezoedelde onderwijzers, witte boorddragers en andere klein burgers aan politiek begonnen te doen. Zó fel echter verhieven de flaminganten hun stem op kleinkunst- avonden, pseudostudentikoze cantussen en in mar sen of betogingen dat het dra tot in de vlakbij de kerktoren bijeentroepende gemeenteraden begon te daveren. Oostfrontstrijders strandden op Stekens awoertgeroep, dat wel,"maar na het vertelselken dat Maurice De Wilde opdiste omtrent Leemans, Van Dorpe en Van Severen beukten de ooit eens héél gehate fanatiekelingen nog méér robuuste deuren van Belgisch gebléven kabinetten open. De opstandigheid van Sturm und Drang-boyscouts werd getemperd tot trikolore instemming: ze verwisselde van gedaante én van behuizing, voortaan dus in de tempels waar nog immer de portretten van de koninklijke familie onder het glitterlicht van té dure luchters prijken, en niét de beeltenis van dokter Borms of pater Brauns. Vroeger namen de fabrikanten van wie pas na hun dood aan het licht kwam dat ze framassons waren vrede met het ronddelen van suikerklontjes in een Wase randgemeente. Verder dan hockey of tennis spelen, verontwaardigd doen over de fïskale wurg greep waarin de kommersanten gekneld raken of met andere Rotariërs aanzitten aan het banket reikten de ambities van de blauwe breiers of brouwers niét. Tot de kerkgaande kompanen aan het ruziën gingen in Temse en Waasmunster en de liberalen een flard macht in hun schoot zagen dwarrelen: het renaissan- cekasteel in Waasmunster waar vervolkste volgelin gen van de Neve de Rode en de Lovinfosse straks zetelen zullen heet héél toepasselijk Blauwendael. Vroeger werden de ingedutte Wase vlekken bestuurd door barons of notarissen die, nobel als ze waren, zo nu en dan een caritatieve geste deden én er zorg voor droegen dat kantschool, klooster of rustoord gul betoelaagd werden (de term sponsorship kiemde pas op toen de werkman écht geld begon te verdienen). Maar aan het uitsterven is de generatie die nog over de naastenliefde van dynastieën als Vilain XIV in Bazel, Annez de Zillebeke in Kruibeke, de Broucho- ven de Bergeyk in Beveren en Melsele, Thuysbaert in Lokeren en Stekene, Boëyé in Sint-Niklaas en Kallo of Van der Gracht in Sinaai weet mee te spreken. Nu het Wase streekbier nog enkel kunstmatig klotst terwille van retro en zo moeten brouwers als Paul Goossens in Vrasene. Paul Van Goethem van Steen- dorp en Armand De Baer uit Sint-Niklaas een ferme deuk in het elektorale biervat inkasseren. Vroeger, maar niet zó lang geleden, kabbelden de laatste politieke dynastieën endgültig weg en tegelijk doemde een kolonie angry young men op, bij voor keur bij de socialisten en vlaamsnationalisten. Maar ééuwig jong blijven die sloebers niét en hun boosheid vermag enkel nog te weerklinken als ze - node - aan de overkant van de macht postvatten: Fonny dus in Temse, en Freddy in Sint-Niklaas en verre omstre ken, allebei van de eerst tot BSP, later tot SP omgeturnde Werkliedenpartij; én, in Sint-Gillis, Ro bert Van Duyse. die wel het merendeel van de Klingse klompenmakers op zijn Vlaamsgezinde hand mag hebben maar niet meer zó jong is. Nelly Maes inkarneert dan weer uitgerekend niét wat met -angry young man» bedoeld wordt: haar boosheid is sedert een week of twee gekoeld, haar jeugdigheid werd een paar dagen vóór kiesdag door het cstablishmentblad Libelle geëtaleerd en schemert dus tot bezadigdheid weg en. al stond ze dan zo vaak haar man. ze behoort tot het andere geslacht. Het Oostfrontpark in Stekene. Wordt de ene helft nu bedevaartsoord, de andere zaailand? (zie ook de bijdragen over de toestand in politiek Stekene' (archieffoto) Jeugd en boosheid in de Wase politieke gelederen, je moet er tegenwoordig met een loep naar speuren. Ach ja, de konjunktuur was geschikt voor een Beverse groene dame en heer. Maar voor de rest valt het op dat het vooral bij de partij waar je dat voorheen allerminst verwachtte dènig aan het zinderen is. De kristendemokraten van Waasmunster vertonen nei ging tot gespletenheid, hoewel het ongenoegen zich daar bij een paar terzijde geschoven ouderen mani festeert. De kristelijke jongeren van Temse. aange voerd door Luc De Ryck (wiens vader Albert nog burgemeester was) doen een nieuwe wind waaien, maar aan heuse boosheid hoef je je niet te verwach ten. vooralsnog. Jong zijn ook dat handvol onafhan kelijke Sint-Niklase CVP-ers, maar Werner Rogiers en Roel De Jong zullen pas écht boos worden als ze over zes jaar géén schepen mogen worden. Echte angry voung men? In het Land van Waas weggesplin- terd tot in een paar onbeduidende linkse forma- tietjes. Goed dat de vrouwen in opmars zijn, óók in de schepenkolleges: Marie-Thérèse Maes in Waasmun ster, Georgette Van Wouwe wellicht in Lokeren, misschien Godelieve De Meyer in Sint-Gillis, enkele VU-dames rukken op in Kruibeke, vermoedelijk mag Christiane De Saegher schepen blijven in Stekene en Jeannine De Boever doet moeiteloos haar tweede termijn uit in Sint-Niklaas; en ook de tijd van Jacqueline Baetens in Lokeren of Kristien De Rop in Sint-Niklaas komt nog wel. Als 't straks oudejaar geweest is zal men bij de eedaflegging (op z'n Belgisch dus, en déftig, mensen van de Volksunie!) heel evident konstateren dat de vroegere burchten volop afbrokkelen; de nieuwe heersers zullen, gestild als ze zijn in hun honger, hun militant taalgebruik van lang geleden en onlangs inslikken. In de wandelgangen zullen er wat snugge- ren bedeesd doen opmerken dat Wouter Vloebergh toch schone stukskes kan schrijven én dat het verorberen van pomkoek mè fondang (zoals Jefke Burm dat zo smakelijk kon) in onbruik is geraakt. Maar zullen de flamingantische scouts uit Sint- Niklaas die nu meeëten Tan ons aller pomkoek dra gaan pleiten voor het opnieuw neerheien van vismijn, kiosk en lindebomen? Kunnen de roje en vlaamsna- tionale milieuvrienden uit Kruibeke écht niets aan de tewerkstelling doen of blijven ze zich alléén om het lot van de kerkuilen bekommeren? Slaagt de gelijmd- schizofrene koalitie van Stekene erin, de kloof met de bevolking te dichten nu de dorpelingen daar geen barst meer verstaan van het politieke schaakspel? Zaterdag trekt de Sinterklaasstoet van garagisten en videoverkopers door de Stationsstraat van gebuisde Ingrid Raemdonck. Die van Agalev zoeken beschut ting onder het heimwee van lindebomen. Benieuwd ben ik of de sponsors van deze kommerciële kavalka- de in Sint-Niklaas pomkoek te grabbel zullen gooien. En of er fondang bij is. 15 oktober, en in de lokale pers het relaas van een partijpolitiek klapstuk vol professioneel vertolkte effektrollen; een voortreffelijk gemimde. nauwe lijks nog gesouffleerde boulevardklucht, eigenhan dig en een hele tijd al geschreven door de voor naamste protagonisten themselves. Een lege parter re en enkel, verspreid over de benedenloges. het tolerant gedoogde proletarische persgepeupel om de abele harlekinade met ijver en in fait-accompli- stijl voor de afwezige ticketbetalers te verslaan. Vooral de foto's van breed blootgelachen denturen treffen mij nu, en het is verrijkend en heilzaam even enkele (bij voorkeur «De Voorpost»-)bladzijden terug te slaan. Tot 7 mei b.v. Toen berichtte ik over een vier dagen eerder door de VU gehouden politiek kollege betreffende kuituur, onderwijs en sport. Vooral Daan Anthuenis en de 'eminente' ex- europarlementariër Maurits Coppieters trokken hard van leer tegen de toenmalige CVP-SP-koalitie Even bloemlezen: -Er is zes jaar geen kultuurbeleid geweest in Sint-Niklaas.'», vond Daan Anthuenis. Bij ons in Sint-Niklaas is het geen krisis, het lijkt meer op een faillissement». Voormalig kuituursche pen Theofiel Heyndrickx zou zijn kommissies voort durend belachelijk hebben gemaakt, een expliciet inkoherent beleid hebben gevoerd en bovendien kultureel totaal ongevoelig zijn. Het was allemaal terug te brengen tot onbekwaamheid, een gebrek aan verbeelding, luiheid. Anthuenis hekelde ook zeer fel de machtsjaloershcid tussen de schepenen en de enige machtskoncentratie waarbij gemeente raad. jeugdraad en beheerraad -nog slechts schijn- lichamen», zijn Enkele waarderende mondhoeken toch voor de SP: die heeft haar tienpuntenprogram ma voor sport tenminste gerealiseerd. Maar de C.V.P., nee, zelfs met de beste wil van de wereld kon Anthuenis het CVP-kultuurbeleid niet met één goed woord bedenken. Furieuze aantijgingen en vaststellingen, ja, gedekt door een mitrailleus vuur werk aan zo leek het wel gemeende, absolute adjektieven. Binnen de nieuwe stadshuishouding neemt op de stoel van Theofiel Heyndrickx nu Daan Anthuenis plaats. Het staat buiten kijf dat de man als germa nist. oud-kultuur-attaché en uitgever terzake vol doende bevoegd is. maar het is afwachten of zijn partij en hij vanuit hun bijna potsierlijke minder heidspositie (de toewijzing \an het Intergem-voor- zitterschap was tussen haakjes een CVP-stunt: de bevoegdheid hiertoe lag theoretisch elders) ten eerste iets zullen ondernemen en ten tweede iets zullen vermogen tegen wat zij op 3 mei jl nog zo hemeltergend vonden Blaast Anthuenis de kulture- le raad nieuw leven in (zelfstandig adviesorgaan, eigen dotatie... zal hij het beleid wél samenhang en evenwicht kunnen geven, de raden depolitizeren en ze een meer dan louter voorbereidende of advizerende funktie toebedelen? Of laat het CVP- VU-scoutshuwelijk bij voorbaat al de kampleider té duidelijk de kans de weinige welpjes uit het vreem de vendel weg te intimideren? Verkrachting is in een huwelijk énkel theoretisch een strafrechterlijk feit. Tot daar Anthuenis. Flagranter is het gesteld met Maurits Coppieters die op voornoemde perskonfe- rentie woordelijk het volgende stelde: ••Het hele schepenkollege en bijgevolg elke beleids- raad wot dl zwaar overschaduwd door een soort van Aztekenopperman. Met een Lodewijk de Veertiende allure maakt die man elk groepswerk kleurloos; elke persoonlijke inbreng legt hij zonder veel kommen- taar naast zich neer. Er is maar één macht, één grote zon waarnaar iedereen moet opkijken. Wat betreft het leiden van een gemeenteraad hebben wij één van de slechtste burgemeesters van heel Oost-Vlaande- ren!» Coppieters mag dan nog van oordeel zijn dat een koalitie van verliezers goed kan zijn voor de demokratie de kiezer zal dat in '88 wel zelf uitmaken tegen deze stelling is zijn houding van 10 oktober stotend. Een dergelijke tweeslachtigheid is plat en indecent en getuigt van een buitensporig gebrek aan zelfsrespect. Met een Aztekenopperman met ondemokratische Lodewijk de Veertiende-allures stapt men des uiter sten noods nog wél in een koalitie: men slaat echter nooit, uitbundig als een dronken Pallieter, lachend, de armen om zijn schouders. Dat. mijnheer Coppie ters. dat nooit! Of was het dan uiteindelijk toch niet meer dan een hoogst schijnheilig spiegelgevecht!? Leo DE BOCK Wordt Maurits Coppieters dan tochr*5Chepen? Ver moedelijk wel. want nieuweling Mare Huys lijkt wat té nieuw om meteen al in die funktie aanvaard te kunnen worden. Hoe lang zou schepen Coppieters het volhouden? «Een poos» wellicht, en nadien kan dan eventueel Jan Verniers of Nelly Maes schepen worden, want als deze regering tuimelt en er opnieuw verkiezingen worden uitgeschreven moet men er ten zeerste mee rekening houden dat de VU tenminste een parlementariër verliest in het Waas land. Nelly Maes was overigens gekoöpteerd en niet rechtstreeks verkozen. Nog een mijmering: stel dat Jan Verniers een stedelijk mandaat verkiest boven een nationaal, je weet maar nooit, dan zou Daan Anthuenis in de kamer van volksvertegenwoordi- gers kunnen geloodst worden. Zou. want Anthuenis heeft bewust voor zijn schepenambt gekozen, en je mag dus met een zekerheid grenzende waarschijn lijkheid stellen dat hij dat zes jaar lang zal blijven. Indien niet dan grijpen we wel terug naar dit nummer van 22 oktober 1982 en gaan aan het citeren. W.V. Sint-Niklaas. Daan Anthuenis en Freddy Willockx SP en VU wisselen stoeltjes in de gemeenteraad (hmc)

De Voorpost | 1982 | | pagina 5