Aangepaste technologie in Rwanda en ekonomische alfabetisatie in Nicaragua Ht vil Aalsterse OCIYlW-begroting met miljoenengat De arrogantie van de macht 11.11.11-aktie in Aalst rond twee projekten: Gedenkplaat voor afscheidnemende zusters te Hamme Sint-Rochuskerk erkend als monument in Sombeke-Waasmunster De koorts is gezakt. Nog effe nakaarten 6 - 22.10.1982 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 volkt. De bevolking bestaat uit mestiezen, indianen, blanken, negers en mulat ten en was tot vóór enkele jaren nog ca. 60% analfa beet. Het door Colombus ont dekte land maakte zich in 1823 los van Mexico en heeft in 1838 een eigen on afhankelijke status verwor ven. Het heeft steeds de bijzondere aandacht van de Verenigde Staten gehad wegens zijn geostrategische ligging. De eerste tientallen jaren na de onafhankelijkheid woedde er een machtstrijd tussen Conservatieven en Liberalen, met afwisselen de machtsovernamen, van 1911 tot 1933 sterk be- invloed door het verblijf van Amerikaanse mariniers in het land en de revolte van generaal Sandino tegen «de Amerikaanse bezet ter». Begin 1933 verdwe nen de Amerikaanse mari niers uit het land, maar datzelfde jaar werd Anas- tasio Somoza door de Ver enigde Staten er aan het hoofd gesteld van de Natio nale Garde. In februari 1934 werd Sandino gedood bij een aanslag op hem. Vanaf 1933 bleef Nicaragua op diktatoriale wijze be stuurd door de Somoza-dy- nastie. De volksoppositie en het verzet tegen het re gime groeide voortdurend. De kloof tussen arm en rijk werd er alsmaar groter, analfabetisme steeg. In de zestiger jaren werd het Sandinistisch Front opge richt. Dit anti-Somoza front ontwikkelde zich en werd aktief op een breed front. Uiteindelijk is in juli 1979, de diktatuur geval len. Vanaf juli 1979, na de «bevrijding» is het Nicara guaanse volk begonnen met de ekonomische we deropbouw van hun land, dat in een erbarmelijke toestand achtergelaten werd door het door de San dinisten overwonnen So- moza-regime. Het land werd gekenmerkt door een enorm gebrek aan onder wijsvoorzieningen, een ho ge graad van analfabetis me, een zeer grote armoe de en een erbarmelijke toe stand van de gezondheids zorg. Van enige participa tie van de bevolking in de ekonomische besluitvor ming was helemaal geen sprake. Binnen het proces van de wederopbouw ne men de alfabetiseringscam pagnes een zeer belangrij ke plaats in en een «Pro gramma voor Ekonomische Alfabetisatie» werd opge steld. Bedoeling van de ekonomi sche alfabetisatie De bedoeling van deze ekonomische alfabetisatie bestaat er niet alleen in de mensen te leren lezen en schrijven, doch. eveneens en vooral een gerichte be wustmaking van de boeren, arbeidefs en technische ka ders te bewerkstelligen, en dit zowel op politiek als op ekonomisch vlak. Zeer be langrijk hierbij is dat de mensen hun positie en hun rol binnen de nieuwe eko nomische strukturen en lo gica duidelijk kunnen aan voelen om alzo hun (poli tiek en ekonomisch) lot in eigen handen te nemen en een basisdemokratie verder te ontwikkelen. Doel van het projekt «Eko nomische alfabetisatie in Nicaragua» van OXFAM- België, dat in Aalst ge steund zal worden Het doel van het projekt van OXFAM-België is het aktief meewerken aan de konkrete uitwerking van deze ekonomische alfabeti- satiekampagne in Nicara gua. Dit zal gebeuren door middel van logistieke steun en allerhande informatie- en animatiemateriaal, waarbij gebruik zal worden gemaakt van alle beschik bare media radio. TV, pu- blikaties, tijdschriften, dagi bladen enz) om de kamp het panje over het gehele lanjot on; te verspreiden. Tevens zalwnidc meegewerkt worden aan d&VP- kadervorming van de ekofentiu nomische alfabetisadorenfkaw aan de hand van seminalta hlo nes. |e CV1 ■ndac ïldt .peck r «n Voor meer inlichtingei over deze projekten en d^"1 11.11.11-aktie in Aalst ka^n^5Jll men terecht in het Jeugd?. de a( servicecentrum, Kapellej/L J straat 15, Aalst. Tel. 053ur 77.34.23. j,p van D.B|jen c >nd» y? p rwoci logen Itraatje pit, i fccheu Cortorr laandi frug o Onze kritiek moet onze lei-B rwi ders behoeden vooiruwe machtswellust, omdat der^ grote meerderheid van hetLhter volk zijn hele leven langogen van enige macht verstokenjiherm. blijft. De basis, de meer-jonkell derheid, is tot eeuwig zwij-fat m< gen gedoemd. jÜ/zÜ preker peelde «Wat staat ons nu weer teFussen wachten?» zucht de genera-ichter tie die volop van de over-*0 be vloed heeft genoten en zichpev® afvraagt hoe het nu verdew^® moet- Eeten Wij willen dat ook de gene-[p.sch< raties na ons dezelfde kan-jchteni sen krijgen als wij. jen hc Er moet worden gedachtlandel aan de toekomst van onze^g6" kleinkinderen en daar israrsc staatsmanschap en politie-r" ke visie voor nodig. Ook opL*j,an lokaal vlak. h^p De periode 1950-1980 isHoewe een definitief afgeslotenjiarva tijdperk. Zelfs in het ziehtlen,_w van de eenentwintigsteNcint eeuw wil de mens geen ro-rnder bot zijn die zich gewilligd door een komputer laat*aba programmeren. L, jestuu Hoelang nog duurt hetnj^ voor het gevoel van onbe-c m0 hagen omslaat in een groei-net end verzet tegen de koele- ech arrogantie van de macht? net ei lie dar Zou de verbeelding?... fedde; Cyriel Temmermant)CP ferd leed (rant i Ford Genk heeft een nieuwe testbaan' op het testcentrunr van Lommei ingehuldigd in aanwezigheid van talrijkd vooraanstaanden. Het is een (j w* kilometer lange baan die ge 1^ bouwd werd volgens de karakj teristieken van bepaalde type] rende Europese wegen. Deze 11 komfortbaan is het resultaat van een investering van meei dan 50 miljoen fr. I N. Lokeren. De verkozenen van de Lokerse SP. Vastberaden het beleid te aanvaarden (md) Voor de eerste vergadering van de Aalsterse gemeenteraad na de verkiezingen was het publiek talrijk opgekomen. Verwachtte men iets spektakuiairs, dan was men alleszins bedrogen want de hele zitting duurde minder dan een kwartuur wat aan de stadskas dan toch zowat 50.000 fr. kostte. Bij de raadsleden een aantal verontschuldigingen, doch ook gewoon gaten. Een «gat» was er trouwens ook by het énige punt op de dagorde, de begroting van het OCMW. Een gat van 80 miljoen. Misschien, volgens de schepen van financiën, terug te brengen tot 73.000 fr. Alleszins nog een diepe put om te vullen. Schepen Gaston Van den Eede was bij zijn uitleg over de begroting 1983 zeer kort. Er was trouwens ge zorgd voor een overzicht waarop dan kon ingehaakt worden. Wel werden van wege het OCMW lofwaar dige pogingen vastgesteld om de financiële situatie te verbeteren doch wegens de zeer strikte onderrichtin gen van de hogere overheid en het ontbreken van pas sende beslissingen werd dit niet mogelijk. Het tekort van het stedelijk hospitaal beloopt 47 mil joen en hiervan dient 60% gedragen door de atadskas. Feiten die vanzelfsprekend een zware last leggen op de stadsfinanciën. Schepen Van den Eede roept op er het beste van te maken want «noch kiesbeloften, noch slogans, noch tijdelij ke hulpmiddelen kunnen de stadsfinanciën saneren». Traditioneel ligt het paard gebonden bij de gestichten en dienstverleningen. Hier is een verhoging van de uitgaven voorzien van ruim 11 miljoen waarvan 1,2 mil joen voor St.-Job, 1,7 mil joen voor St.-Lieven, 2,6 miljoen voor Hopperank, meer dan 5 miljoen voor gezins- en bejaardenhulp en 0,8 miljoen voor bede ling van maaltijden. Anderzijds laat de tussen komst van de staat in zie kenhuistekorten wel erg lang op zich wachten. Oppositiewoordvoerder in deze materie, Etienne Bo- gaert, memoreerde dat de stad verleden jaar om een tussenkomst voor het OCMW verzocht van 91 miljoen en dit jaar van 80, wellicht 73 miljoen. Hij hoopt dan ook dat men de hand wil houden aan verde re stijgingen van kosten. Zoals gebruikelijk zal de CVP deze begroting onder zoeken. Ze werd trouwens reeds goedgekeurd door de OCMW-raadsleden. Niet in het beheerskomitee ui teraard want daar is zijn partij niet vertegenwoor digd. Na analyse zal de CVP in de loop van de uitvoering er de sterke hand aan houden en kor- rekties aanbrengen via be grotingswijzigingen. De door SP-raadslid ge vraagde hoofdelijke stem ming werd door alle raads leden positief beantwoord. LH De dagen na tien oktober verklaarden alle grote Belgische partijen eendrachtig en in beide landstalen dat zy de verkiezingen hadden gewonnen. Maandag al zwegen ze in alle talen over het gevit om kieskwotiëntjes van de avond tevoren en interpreteerden ze «de wil van de kiezer» zoals het hen het voordeligst uitkwam; dinsdag kon je hen als zegevierende gladiatoren achter hun triomfantelijk trommelende en hoge noten blazende muzikanten zien opstappen. Op dat ogenblik zit Jan Doorsnee, met heel wat minder noten op zyn zang, al twee etmalen de uitslagen te verwerken en nadat hy de krant vol cijfermateriaal van zich af heeft geschoven en de TV-kommentaren de knop heeft ingedrukt, vraagt hy zich zuchtend af: «Wat staat ons nu weer te wachten?» Dit jaar hebben de eerw. zusters afscheid genomen van de Sint-Anna-parochie te Hamme. Sedert 6 april 1883 waren ze daar werk zaam in de bewaarschool, het lager onderwijs en de breischooi. Naar buitenuit hebben ze heel wat dien sten bewezen aan de paro chie. Zuster Amanda was de eerste overste. Samen met twee andere zusters legde ze de grondvesten voor bijna 100 jaar kloos tergemeenschap op Ham me St.-Anna. Het eeuw feest werd dus net gemist. Zondag werden de zusters van Hamme St.-Anna nog eens teruggeroepen om sa men een gedenksteen in te huldigen. De gedenksteen in de gevel van hun kloos ter zal een blijvende getui genis zijn van hun bijna 100-jarige aanwezigheid hier. De gedenksteen vermeldt «De Sint-Annaparochie dankt de Zusters van Barmhartigheid 1885-1982. Zij kwamen om te dienen». Al de zusters die werkzaam waren te St.-Anna waren present: Cecile, Anna, Hil- degard, Mariette, Adelheid en Emilienne. E.H. Water schoot dankte de zusters en de hele gemeenschap om dat ze zo talrijk waren sa mengekomen voor het in huldigen van deze gedenk steen. Hij verzocht dan ook zuster Anna (Bartomé) de gedenksteen te onthullen, wat ze onder handgeklap ook deed. Burgemeester Baert onder streepte dat de dankbaar heid jegens deze zusters nog niet getemperd was. De tekst op deze steen «Ze kwamen om te dienen» dekt helemaal de aanwezig heid van deze zusters. Ze stonden klaar voor ieder een. Van groot tot klein, van jong tot oud, altijd wa ren ze klaar om te helpen. Ze hebben dat gedaan een heel leven lang. In een pe riode dat er veel in vraag wordt gesteld mag dat eens onderstreept worden. Ze deden dit alles uit liefde tot God en de mensen. Bij hun was dat geen voorbijgaan de bevlieging. Hij hoopte dat de eerw. zusters die nu links en rechts verspreid in andere gemeenschappen hun taak voortzetten, St.- Anna niet zullen vergeten. Het ga je goed, zusters De verkiezingen gebeuren in dit land voorlopig nog altijd op demokratische ba sis want je mag in alle vrij heid je stem uitbrengen. Of zo'n op gemeentelijk vlak om de zes jaar weerke rend ritueel echter nog veel zoden aan onze inspraak- dijk zet valt evenwel zeer te betwijfelen. Nog maar pas beginnen de nieuwe verhoudingen zich af te tekenen op de politie ke landkaart of de onder handelaars gaan op pad. Het pad van de glorie, op weg naar de macht... Het komt er immers op aan er hel vlugst bij te zijn en het spel handig te spelen. De plaatsen zijn beperkt en wie er één kan bemachti gen zit safe en heeft het zes jaar lang voor het zeggen! «Inpakken en wegwezen» klinkt het her en der en het is zielig de verliezers te zien en beangstigend de grijns van de overwinnaars. «Vae victis», wee de over wonnenen, sprak Brennus, de aanvoerder van de Gal liërs die in 390 vóór Kristus de Romeinen versloeg en Rome innam. De mens is het wreedste van alle levende wezens als hij er eenmaal in geslaagd is het gezag op zijn mede mens te veroveren... Macht... Het soort mensen dat beze ten is door macht noemt men politiekers. In de regering vragen zij verlenging aan van de vol machten, in dorpen en in steden zal de strijd om de macht nog lang sporen nalaten. Sporen van bloed, zweet en tranen... Als in 1966 in de States de gezaghebbende senator J. William Fulbright «The Ar- rongance of Power» publi ceert, heeft Amerika een koude oorlog en een hek senjacht achter de rug, Ko rea en de Varkensbaai. En er is Vietnam. «De arrogantie van de macht is te onderkennen aan de manier waarop de Amerikanen zich gedragen in het buitenland» schrijft Fulbright. «Macht heeft de eigenschap om het beoor delingsvermogen aan te tasten; mensen" en naties die overigens verstandig zijn laten zich begoochelen door grandeur...». «Politiek is ook de macht om je ideeën te realiseren» zegt Gui Polspoel in «Con frontatie» van 17 oktober jl.waar hij samen met Geert Van Istendael de Agalev-mensen Nicole Delbecq, Wilfried De Vlieghere en Jan Michiels het vuur aan de schenen legt. Maar het wordt een geslaagde vuurdoop voor de groentjes! Hun basisdemokratie blijft in het geheugen hangen. De basis van de demokratie is het volk en Agalev wil zijn mensen beletten be- roepspolitiekers te worden. Daarom ook wordt Mark Dubrulle ondanks zijn ver diensten door de stuur groep uit de partij gezet. «Allesoverheersende meer derheidspartij» noemt Jan Michiels van «Stad voor de Mens» uit Turnhout de CVP. Mensen die het in derdaad van huize uit ge woon zijn de macht uit te oefenen en met tegenzin in de oppositiebanken gaan zitten. Wij hebben het zelf meegemaakt hoe een min zaam man van hooghartig schepen tot wrokkig oppo sitielid werd. Een angstwekkende meta morfose. «Macht vereenzelvigt zich met deugd en heeft de nei ging zich als almacht te be schouwen» zegt Fulbright, die non-konformisme in een demokratie als ëen daad van vertrouwen be schouwt en in bepaalde ge vallen zelfs als een hogere vorm van vaderlandsliefde. «Wanneer je je land kriti seert bewijs je het een dienst en breng je het hul de. Het is een dienst, om dat kritiek het land kan stimuleren de zaken beter aan te pakken; en het bete kent een hulde, omdat het getuigt van een geloof dat het land het inderdaad be ter zou kunnen doen.» Bij besluit van de Vlaam se Exekutieve werd de dorpskern van Sombeke- Waasmunster nu definitief beschermd. De paro chiekerk wordt beschermd als monument. Deze keer werd opgetrokken tussen 1639 en 1643. Het oude koor werd afgebroken in 1888 en vervangen door een nieuw, een kruisbeuk en twee sakristijen. De ou de kommuniebank uit de 17de eeuw werd voor het nieuwe koor geplaatst. Naar tekening van De Noyette werd een nieuw eikenhouten altaar ge maakt. In 1890 werd het houten torentje afgebroken en een nieuwe stenen toren op de voorgevel gebouwd. Deze toren werd in 1891 gewijd. Naar ons verder werd meegedeeld heeft de definitieve klassering van de Sint-Rochuskerk voor gevolg dat de restauratie nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Ze is alles zins noodzakelijk. Men diende enkel nog op de rangschikking als monu ment te wachten om het dossier door te zenden naar Brussel. Tevens kan men rekenen op 80 t.h. staats- toelagen voor deze restau ratiewerken. De herstelling van het dak, de muren en de voorgevel, werden im mers in 1980 geraamd op 13 miljoen 615.883 fr. Zonder klassering zou de gemeente deze restauratiewerken zelf moeten bekostigen. Te meer omdat de kerkfabriek zelf niet over dergelijke fi nanciële middelen be schikt. Tevens werd de om geving van de Sint-Rochus kerk mede gerangschikt als merkwaardig dorpsgezicht. De financiële last wordt al dus voor de gemeente heel wat draaglijker met de klassering van dit kerkge bouw. v Inderdaad, de koorts is gezakt en van kiesplichtige zijn we terug gewone «ordinaire» burgers geworden. We hebben opeens geen stem meer, ofwel heeft ze voor niemand voorlopig geen enkel belang meer. De lau werkransen werden intussen al uitgedeeld, de gelauwerde hoofden buigen zich nu in een soort konklaaf over de grote koek: wie krijgt wat? Zij krijgen in elk geval iets en dat is een niet te versmaden part waar ze zich gedurende zes jaar tegoed aan kunnen doen. Wie echter helemaal niets krijgt, dat zijn die zogeheten lijstvullers. Hun populariteit was een kort leven beschoren en samen met hun plakborden, kammetjes en stekjes, verdwijnen ze terug in de anonimi teit. Over deze mensen wilden we het nu eens hebben. Lystvuller Als je de lijsten van de traditionele partijen eens overloopt, dan zie je dat er zo per lijst een dertigtal namen voorkomen van mensen van wie nooit werd gedacht dat ze politieke ambities koesterden. Het zijn bijna allen eenvou dige mensen zoals jij en ik. Jan met de Pet. Waarom gaat zo iemand zich opeens in dat koortsachtige gejaagde kiesgedoe storten? Waarom dat risiko genomen in je familie- en vriendenkring eens flink voor schut gezet te worden? Het is nu eenmaal niet voldoende dat je konter feitsel her en der te kijk heeft gestaan, of samen andere kilo's nutteloos verkiezingsdrukwerk direkt naar de open haard of de vuilniszak verwezen wordt. Nee, de mensen moeten dat bolletje achter je naam gaan rood maken. Voor jou gaan stemmen. En dan zit het risiko er dik in dat je op maandag met één enkele solidaire stem tussen gniffelende kollega's terug aan de slag moet. Waarom doen die mensen het dan toch'' Een bittere pil van vernedering zit er altijd dik in. En bovendien kost een dergelijke kampagne toch nog altijd een hoop geld De talloze pintjes nog daargelaten die je uit eigen beurs moet spenderen aan een «potentiele» stem. Wat nu volgt is het verhaaltje van zo'n lijstvuller Gewoon iemand uit de velen, een typisch voorbeeld. In elke partij vind je ze terug Ja, de lijsten met ronkende namen zijn nu eenmaal niet zo vlug opgevuld. Je moet toch met iets voor de dag komen. Makkelijker ware het eenvoudigweg de Gouden Gids te nemen en namen uit te pikken waar mevrouw Fortuin haar vinger liet vallen. Maarzo ging het niet. Een partij heeft immers figuren nodig die in de kijker lopen en elke dag Jan met de Pet minstens goeiedag zeggen of hem even het polleken schuddei'. Dat ritueel natuurlijk alles in en uit naam van de partij. Zoals bijvoorbeeld een postbediende. De man wist voor ie eraan begon dat het een hopeloze zaak werd. Nochtans is ie het ganse jaar door één der meest vriendelijke loketbeambten bij onze lokale Posterijen, 't Had natuur lijk nogal wat voeten in de aarde voor men hem op die bepaalde lijst kreeg. Verkiesbaar werd ie sowieso nooit, alleen was hij goed door konnekties en relaties voor een paar honderd stemmen. Maar ja, hij had nu eenmaal het (on)geluk een Bloemenfee in huis gehad te hebben en zo'n fee dat is toch niet niks. Een gans jaar lang, en nog een tijdje erna, moet ze met haar smoelwerkje propaganda plegen. En in haar kielzog de fiere verwekker van dergelijk pronkstuk. Ja, en zo kom je onder de mensen. En zo gebeurt het dat je op een goeie dag je eigen smoelwerk voor ramen en deuren ziet hangen als kandi daat nummer zo en zoveel. En dan begint het pas. Een campagne voer je niet alleen - dat is zoals met Belga - affiches volstaan reeds lang niet meer. Je stemmen worden gekocht. Jawel, gekocht. Met prulletjes zoals kammen, spiegeltjes, stickers, stofdoeken, aanstekers, sigaartjes, en een slof stekjes op de koop toe. Niet veel waard zullen we zeggen, maar ze zullen er op springen zoals de mussen op een verse paardevijg. En dan verdwijnt hun oogst in een heel diepe lade naast al die andere ballonnetjes. En dan is het toch opmerkelijk die uitslagen eens te bekijken, want het zat er namelijk dik in dat ie met dik 1 stem - namelijk de zijne als ie die dag geen ruzie had met meeder de vrouw - uit de bus zou komen. Maar nee hoor, en het opmerkelijk fenomeen deed zich op elke lijst voor: al deze anoniemen rijfden elk honderden naamstemmen binnen en waren soms bepalend voor de forse vooruitgang van een partij. Voor een andere partij hielpen hun naamstemmen een zeker verlies binnen de perken te houden. Een hoogst merkwaardig resultaat. Opeens verscnijnen aan het politieke sterrenfirmament namen die als raketten uit het niets verschijnen en plots openbloeien tot volwaardig gemeenteraadslid. Dat zijn uitzonderingen, maar het gros verdwijnt toch maar terug in de vergetelheid van de dagelijkse sleur. Tot men ze nog eens nodig heeft. Of indien niet, voor de rest van hun dagen. Het triomfgezang en de fanfares hielden op Iedereen heeft gewonnen. We knikken beleefd naar toekomstige prinsen en prinsessen van de komende koalitie. Maar we zeggen toch «chapeau» naar die honderden «lijstvullers», naar de mensen die ondanks alles de moed en durf konden opbrengen hun reputatie op het spel te zetten om hun partij terwille te zijn. Hopelijk worden ze nu door die partij ook eens niet vergeten! R.S.

De Voorpost | 1982 | | pagina 6