Verkoopsalon Middenstand Dendermonde bijna aan zilveren jubileum toe Twaalfde antiekbeurs van het Davidsfonds te Dendermonde Davidsfonds Dendermonde met druk winterprogramma Grote vescheidenheid w in programmatie van p. Sint-Niklase Davidsfonds •42 - 22.10.1982 - De Voorpost tweede op maandag 14 fe bruari van de hand van Lie ve en Rom Duprez met als tema «Getuigen van Vlaan- derens schoonheid: de bloe- menroute». Niet minder dan 650 geselektioneerde dia's in overvlooiing en met aangepaste muziek, kom- mentaar en interviews wor den dan vertoond. Büjft dan nog de maand maart. Op maandag 14 maart spreekt prof. Max Wildiers over een nog te bepalen on derwerp. Voor het komende winterseizoen 1982-1983 pakt de Davidsfondsafdeling van Dendermonde, een van de oudste socio-kulturele verenigingen van de stad. uit met een druk bezet win ter programma. Het werkingsjaar werd ondertussen reeds ingezet met een algemene statutaire vergadering waarop professor Ignace De Sutter het woord voerde. Hij belichtte ten overstaan van de talrijke aanwezigen de figuur van «Orlandus Lassus en zijn tijdgenoten». De vergade ring werd muzikaal opgeluisterd door het kamerkoor «Liederik» en de speelschare «Clemens non Papa» onder leiding van Pol Verstraete. Tijdens het nieuwe werk- gegevens over deze twaalf jaar zal zeer zeker aandacht de antiekbeurs vindt U el- worden besteed aan vele ders in dit blad roemrijke figuren die wor- Maandag 8 november is er den herdacht. Zoals gezegd een zangavond onder lei- Orlandus Lassus die 450 ding van pastoor Walter De jaar geleden te Bergen Beer. Aan deze avond verle- werd geboren, Johann nen hun medewerking: het Wolfgang von Goethe die Sint-Jozefskoor van het 150 jaar geleden overleed, Keur. het Sint-Gregorius- Sint-Lutgardis die 800 jaar koor van Dendermonde en geleden te Tongeren werd het Sint-Lutgardiskoor van geboren en de schutsvrou- Grembergen we van Vlaanderen is en Op maandag 15 november tenslotte Teresia van Avila wordt de figuur van Sint die in 1582 overleed. Naast Lutgardis belicht. Spreker deze herdenkingen is ook die avond is zuster Lutgart de leesclub zeer aktief, or- Pirson. Aan de hand van ganizeert men voor de dia's zal zij de invloed van twaalfde maal de vermaar- deze Vlaamse heilige op de de antiekbeurs, zijn er de kunstenaars in het verle- bijeenkomsten van groen- den en tot op vandaag be- Dendermonde en is er ook handelen Ook deze bijeen - ruimte vrijgemaakt voor de komst heeft plaats op het oecumenische konferen- stadhuis. Een week later, ties. op maandag 22 november staat er opnieuw een roem- Stap voor stap rijke vrouw in de belang- Met dit programma mag stelling. Dit keer gaat het men het Davidsfonds vast om de figuur van Teresia en zeker rekenen onder de van Avila, een Spaanse kar- aktiefstc verenigingen van melites die leefde van 1515 de stad Dendermonde. Een tot 1582. Pater G. Vanden- dynamisch bestuur geleid hende, karmeliet, zal de be door Mevrouw Roos Hey- langstellenden meer vertel- mans-Dompas. bijgestaan len over deze kerkheilige. door de ondervoorzitters Dat zal gebeuren aan de Clement Leybaert en Fran- hand van een diamontage, cois Pauwels, door sekreta- gebaseerd op de beste le- ris Clementine Staelens en vensbeschrijving van Tere schatbewaarder Bea Ghijs- sia «Gods dolende edelvrou- brecht-De Clippel en verder we» van de hand van Mar- beetaande uit Marieke Van celle Auclair. Nog in no de Perre-Pee die instaat vember zijn er de bijbela- voor de agenda en Vera vonden. Telkens op dins- Schellekens die de ledenlijs- dagavond en dit op 12, 23 ten zorgvuldig bijhoudt en en 30 november in de abdij de leden Pieter Batselier, te Dendermonde. Maandag Ludo Bruyninckx, Roos 13 december is er een voor- Bruyninckx-De Beir, Ma- dracht door de heer Jos riette Buyse, Magda Snoek- Janssens, professor in de Verspeet, Harold Van de Middennederlandse litera- Perre en e.h. Maurits Van tuur aan de Ufsal, over Vossole, is de uitzonderlij- «Reinaert De Vos», ke draaischijf van deze wer- Januari 1983 is de maand kelijk schitterende vereni- van de oecumene. Er zijn ging die op haar manifesta- twee voordrachten voor Leesclubs en groen-Dendermonde Wat de leesclub betreft zijn er twee reeksen. Een eerste die de Vlaamse klassiekers omvat en een tweede reeks die het heeft over de wereld literatuur. Een eerste avond in het ka der van de Vlaamse klassie kers is reeds voorbij. Op woensdag 20 oktober be handelde men inderdaad «Langs de wegen» van Stijn Streuvels. Maar men kan nog terecht op woensdag 17 november voor «Kaas». «Lijmen» en «Het Been» van Willem Elsschot en op woensdag 15 december voor «Wijlen Sarah Silber- mann» van Hubert Lam po. Deze leesclub wordt geleid door Nelly Maes. De reeks wereldliteratuur start op woensdag 26 januari met een bespreking van «Drama op jacht» van Anton Tsje- chov. Op woensdag 23 fe bruari komt «Tocht door het vuur» van Patricia Wright aan de beurt en de derde avond is voorbehou den aan «de behouden tong» van Elias Canetti. Blijft dan nog Groen-Den dermonde. Dit jaar zijn er twee bijeenkomsten. De eer ste heeft plaats op maandag 29 november en brengt Vanuit een christelijke over tuiging. met een strijdend Vlaams karakter en een flinke dosis sociale bewogenheid is Dendermonde. Het Davidsfondsbestuur en de exposanten die deze 12' Antiekbeurs te 'iet Davidsfonds aktief op een -J-J breed kultureel terrein. Het Davidsfonds wil met zijn vor- mingwerk de Vlamingen mon dig. kreatief en bekwaam ma ken om in te staan voor hun persoonlijk welzijn en de op bouw van een rechtvaardige samenleving. Daartoe geeft het literaire en geëngageerde werken, cartoons en grammo foonplaten uit en organizeert het voordracht-, toneel-, kaba- ret-, kleinkunst- en filmavon den. Het doet dit volledig vrij en zelfstandig, niet gericht op klasse- of partijbelangen en niet gebonden aan de kerkelij ke struktuur. Bij het opstellen van de pro grammatic voor het werkjaar 1982-1983 heeft het bestuur van de Sint-Niklase Davids- fonds-afdeling getracht een zo groot mogelijke afwisseling in te bouwen, zodanig dat de ver schillende facetten van de DF- Dendermonde mogelijk maken, (v) Met in het recente verleden namen als Hubert Lamjcht n Clem De Ridder. Louis Davids. Bernard Kemp, T|| te I Ruysschaert, Leo Tindemans, Maurits Coppieters jnor i Walter Luyten op de affiche en een ledenaantal datn-epe: enkele jaren halverwege tussen drie- en vierhond|itue< schommelt, mag het Davidsfonds zich één van de mfl aktieve socio-kulturele verenigingen van Sint-Niklria N noemen. jspari h zot frontstreekverkenning in p bij Westhoek, de uitstap vanLnnj Davidsfonds en de Wase JcTje Leeuwen naar Frans-VlaaiL,e||. ren. de Ijzerbedevaart en^ vierde Volkskunstweek enr'^ tentoonstelling «VlaandjFW1S beweegt». i- M Op dinsdag 26 oktober tejsterei uur spreekt op initiatief jn Be het Davidsfonds de historLje v en publicist Arthur De flrujter in het auditorium van het CKvelk trum op de Grote Markt ivf wies Moens, dichter-taaikum naar en politicus». De Vlaaif tie iedereen van harte wel- zien. De eerste op maandag overzicht van de bedreigde kom heet. 17 januari over de brugfi- punten in Dendermonde en Op maandag 25 oktober om guren voor een verdeeld de tweede vergadering is 20.00 uur is er op het stad- Europa en een verdeelde voorzien voor 21 maart, huis te Dendermonde een kristenheid: Cyrillus en Dan wordt aandacht Goethe herdenking. Zoals Metodius. Spreker is pater steed aan de Vlassenbroek gezegd overleed Goethe 150 Karei Verleye. direkteur jaar geleden te Weimar, van het Europa-Huis Meester Wilfried Vanne- Rijckvelde te Sijsele. De wandeling rum, leraar aan het Heilig tweede voordracht heeft Maagdcollege te Dender- plaats op maandag 24 ja- monde en lid van het Goet- nuari. Dan spreekt profes- he-Gesellschaft in Weimar, sor dr. Urbain Vermeulen zal er spreken over «Goet- uit Gentbrugge over de hes geestesimpuls voor on- grondslagen en basisprin- ze tijd» De volgende mani- cipes van de Islam. Deze festatie in de rij is de beide voordrachten vormen twaalfde antiekbeurs op het de oecumanische konferen- stadhuis te Dendermonde. ties. De vooropening van deze Onder het algemeen tema «Wij reizen om te leren», hebben er in de maand fe bruari twee voordrachten plaats met diamontage. De unieke beurs is voorzien op 29 oktober om 20.00 uur Het publiek is welkom op zaterdag 30 en zondag 31 oktober evenals op maan- eerste op maandag dag 1 november telkens van bruari over Indonesië door 14.00 tot 22.00 uur. Meer de heer Daniel Liévois en de be ek- polder en worden de deel nemers meegenomen op t doorheen dit unieke gebied De deelname in de onkosten voor de manifestaties be draagt voor de leden 40 fr. per avond of 60 fr per cy clus; voor de niet-leden 50 fr. per avond of 75 fr. per cyclus. Studenten betalen per avond 20 fr. Wie aan de leesclub wil deelnemen be taalt als lid 100 fr. voor de hele cyclus en als niet-lid 150 fr. Alle avonden hebben plaats op het stadhuis, be halve wanneer anders vermeld. Voor de twaalfde maal al organizeert de Davidsfonds afdeling van Dender monde zijn antiekbeurs in het unieke kader van het stadhuis. Aan deze beurs nemen ook nu weer negen exposanten deel, die borg staan voor de verkoop van waardevolle voorwerpen. Van 30 oktober tot en met 1 vertrouwensrelatie tussen meubels, pvba Oude Vlaam- november wordt deze on- klant en verkoper te be- se Galerij uit Sint-Amands dertussen wijd en zijd be- werkstelligen. Of zoals ie- met schilderijen. Galerij faamde antiekbeurs gehou- mand van de exposanten Beakert uit Gent met Ou den. Op een perskonferen- het zag: «Deze beurs is voor denaard se wandtapijten en tie werd vanuit de kant van ons belangrijk omdat we Chinees porselein, Galerij de inrichters de vraag ge- daar de nodige kontakten - steld of het in deze krisis- kunnen leggen. Het is een tijd wel zinvol is nog een ideale ontmoetingsplaats dergelijke beurs op te zet- met geïnteresseerde men- ten. Vraag die meteen posi- sen en voor wie zich niet tief werd beantwoord, want veilig voelt in de wereld van deze beurs is niet alleen een het antiek is het de kans om belegging, het is evenzeer op een ernstige wijze er een aangename en vooral kennis mee te maken», leerrijke kennismaking Geen wonder dus dat de met een vergane kuituur, antiekbeurs voor de inrich- Er zijn trouwens nog enke- ters een waar troetelkind le andere gegevens die het is. organizeren van de antiek beurs kunnen verantwoor- Alleen kwaliteit den. In de eerste plaats het De exposanten zelf zijn er bezoekersaantal dat jaar- zich van bewust dat ze zich lijks rond de 2.000 draait, geen enkele misstap kun- evenzeer het feit dat het Da- nen veroorloven. Het anti- vidsfonds in zijn doelstel- quariaat moet weggerukt lingen heeft ingeschreven worden uit de louche kleine te werken aan de volksver- hokjes, waar sjacheraars heffing. Mensen de kans allerhande met heel wat geven om kennis te maken kitsch dagjesmensen pro met waardevolle zaken, be- beren ervan te overtuigen hoort beslist tot deze volks- dat zij het ware verkopen, verheffing. Zowel het aanschaffen van antieke stukken door de Troetelkind antiquair als het verkopen De antiekbeurs is slechts ervan is een echte kunst op een aktiviteit van het Da- zichzelf. Een vak dat men vidsfonds. Deze socio-kul- alleen met liefde, met veel turele vereniging organi- geduld en vooral met veel zeert eveneens leesclubs, kennis van zaken moet gespreksavonden, koncer- beoefenen. Het is deze basis ten en andere bijeenkom- die ons ertoe leidt om te sten. Toch blijft deze an- zeggen dat de antiquairs tiekbeurs zowat het uit- die in Dendermonde hun hangbord van deze vereni- waar tentoon stellen alleen ging die hiermee een grote met kwaliteitsprodukten bekendheid heeft verwor- uitpakken. Het zijn specia- ven in en om Dendermonde. listen die wonderwel de Wanl de beurs wordt be- weg weten in de wereld van zocht door mensen van ver het antiek en die graag hun buiten de streek, door an- kennis willen overbrengen tiekkenners en -liefheb- op de anderen, de kijkers, bers, ook door nieuwsgieri- de kopers, gen. Dat is ook de bedoe- Deze antiekbeurs ling, de nieuwsgierigheid evenement waar flink wat opwekken en van die gele- mensen naartoe leven, genheid gebruik maken om Vooral omdat men weet dat de mensen wat bij te bren- men er uitzonderlijk hoog- gen, in kontakt te brengen staande kwaliteit krijgt met oude kuituren, ze leren aangeboden. Het loont dus zien en begrijpen hoe men de moeite om de spaarpot vroeger leefde, handelde en rond die tijd om te keren, wandelde. Het is trouwens De deelnemers aan deze ook in deze geest dat de twaalfde antiekbeurs van exposanten werken. Zij zijn het Davidsfonds zijn me- steed8 bereid om de bezoe- vrouw Magda De Ro uit Ou- kers met raad en daad, met degem met Franse en ande kennis van zaken bij te re meubels en met Friese staan. Voor hen is het im- staartklokken. Antiek Bo mers belangrijk een soort gaert uit Kastel met Franse Terlinden uit Appels met bronzen beelden, mevrouw Hendrika Galle uit Opwijk met Lodewijk 13 en 14 meubelen en Vlaams en Frans aardewerk, pvba Kunstgalerij Aktueel uit Gent met een belangrijk werk van Franz Courtens, schilderijen uit de Latemse school en impressionisten en mijnheer en mevrouw Muller uit Sint-Niklaas met .16' eeuwse wandtapijten, meubelen en Delfts porse lein. De twaalfde antiekbeurs is toegankelijk van 30 okto ber tot en met 1 november, telkens van 14.00 tot 22.00 uur. De inkom bedraagt 40 fr. De vooropening heeft plaats op vrijdag 29 okto ber om 20.00 u. op het stad huis waar de beurs plaats heeft. Sprekers zijn dan mevrouw Heymans-Dom- pas, voorzitster van de Da vidsfondsafdeling Dender monde, de heer Hugo Van den Abbeele, voorzitter van de kulturele raad van Den dermonde en de heer D'hul8t, sekretaris-gene- raal van het Davidsfonds nationale schrijver en strijf Wies moens overleed in reg" bruari van dit jaar op 84-jai»n D leeftijd in Nederlandse ballijn schap en verwierf bekendhj. als expressionistisch dichterLste! als mede-oprichter Verdinaso. Sanjen met de Kultuurkn Baensland verleent het Ifns vidsfonds op vrijdagavond)81 ee november zijn medewerkL - aan het optreden van het if1 ninklijk Gemengd Koor SJniste Gregorius in de Kollegekerljn op werking aan bod kunnen ko- Tijdens de laatste twee malt 2. Wie de tot nieuwjaar den van het jaar staan er opIrfj. de aktiviteiten nver- agenda van de Davidsfondsi nog een drietal aktiviteita^esC men geplande aktiviteiten over loopt, mag besluiten dat de bestuursleden in hun opzet ge- die" telkens doorgaan s'aagd zijn. De bestuursploeg auditorium van Het Centi van het Davidsfonds in het Gp de Grote Markt hart van het Waasland bestaat gen te 20 uur. momenteel uit Leo en Paul De - Meulenaer, Louis Bosteels, Guido Goedemé. Frans dracht rond het thema Noyen, Dirk en Kris Verguit, tder aanvfter c seni Op dinsdag 16 november geè Max Wildiers een vo% |ev ziek der sferen». Alfons Fabienne Verbeke, Guido hove ontsluiert op dinsdag Moons, en Lieven Dehand- november «De moordzakftr et schutter. Het 108' werkjaar van Beernem». Tenslotte hei'^ op dinsdag 14 december ef wij Davidsfonds Sint-Niklaas werd film- en voordrachtavousser reeds in september ingezet met plaats over het Westafrikaariid ei een uitstap naar de Zwalm- iand Benin (het vroegere Dk, hl streek. Op zaterdag 23 oktober homey) met ir. Van Asschc L Ha te 20 uur wordt in de feestzaal Basiel Maes. van café Hemelrijk op de Gro- Na nieuwjaar voorziet het D[fnS te Markt samen met het Ver- vidsfonds o.m. een voordracpheic bond VOS, de Wase Jonge over stress door dr. J. Li Leeuwen en de Gebr Van hembre, over Italië door H< Raemdonckkring een dia- man Cole, een orgelkonct voorstelling over de hoogte punten van het plaatselijk fla- mingantisch verenigingsleven taafgrensstreek of^Zeeïai georganiseerd Jos D hollan- Alleszins voor elk wat wils! der projekteert dia's over de deelname aan het Vlaams Na tionaal Zangfeest, de VOS- Lokeren. In het Kultureel Centrum had het gouwfeest plaats van het Davidsfonds. Van 30 oktober tot en met 7 november wordt voor de 24' maal al het Salon van de Middenstand gehouden in de prachtige tentoonstellingshallen van het rustige YVieze. Een traditie dus. die door het Nationaal Christelijk Middenstands verbond, arrondissement Dendermonde, zeer hoog wordt geprezen. Met recht en reden, want dit verkoopsalon is ongetwgfeld op een na het belangrijkste van Oost-Vlaanderen. Alleen Gent beschikt over een grotere handelsbeurs. Het verkoopsalon komt qua oppervlakte op de tweede plaats, maar biedt het grote voordeel dat het vooral Ls toegespitst op het gezin en het huishoudelijke. Al wordt dit jaar met zeer veel aandacht uitgekeken naar de energiebe sparende produkten. Op een perskonferentie omdat het salon al na 9 koopsalon wordt hen dan verklaarde voorzitter Van dagen de deuren sloot in ook de kans geboden een Hoyweghen dat het 24' plaats van na de gebruike- demonstratie te brengen Verkoopsalon ongetwijfeld iijke 11. Het rekensomme- van hun kunnen op vak een topper van formaat zal tje is dus vlug te maken, technisch en commercieel worden. Men heeft immers Dit jaar worden het er be- gebied. Het spreekt vanzelf een grootscheepse campag- slist 50.000 zegt een zelfbe- dat deze handelaars zullen ne gevoerd, niet alleen lo- wust sekretaris Minsaer die uitpakken met de aller- kaal en arrondissementeel, wist te vertellen dat er liefst nieuwste snufjes, dat zij maar evenzeer nationaal. 95.000 koperskaarten zijn zullen proberen de toevalli- Verder is er de traditie. De verspreid door deelnemers ge relatie die er ontstaat bezoekers en ook de han delaars weten dat zij op het Verkoopsalon in de aller beste omstandigheden za- en inrichters. tussen verkoper en klant om te buigen tot een ver- Gevarieerd trouwensrelatie, waarbij de w Men heeft ruim 200 stand- dienstverlening een zeer ken kunnen doen. En er is houders bereid gevonden belangrijke rol speelt, ook de garantie dat het om deel te nemen aan het Het aanbod is ook dit jaar Verkoopsalon. Het zijn weer enorm. Ook zeer ver- evenveel zaakvoerders die scheiden. Gaande van NCMV Dendermonde leen kwaliteitsfirma's toe laat. Dat is men zich nu er zich van bewust zijn dat meubelen, over kleding eenmaal verplicht. het in deze moeilijke tijd er voor mannen, vrouwen en Men rekent erop dat 50.000 vooral op aan komt zich te kinderen, naar de voe- bezoekers de kassa zullen manifesteren, niet bij de dingssektor, de elektrische passeren. Vorig jaar had pakken te blijven zitten en apparaten, maar vooral men ook al dit cijfer voor- vooral op de goede ogen- ook naar alles wat te ma- opgesteld, maar men ge- blikken het eigen produkt ken kan hebben met ener- raakte er niet. Gewoon aan te prijzen. Op het ver- gie en energiebesparing. Het zal dus niemand ver wonderen dat op dit stuk heel wat firma's hun vin dingrijkheid willen demon streren en de vele voorde len van de door hen voor gestelde oplossing aan een voor iedereen nijpend pro bleem willen aanprijzen. Energiebewuste kopers kunnen er dus zeker te recht. Ze kunnen er rustig wandelen in de brede gan gen, doorheen de hele op pervlakte van het Verkoop salon dat liefst 6.850 m; nuttige verkoopoppervlak te heeft. Is men moe van het wandelen, dan kan men op verschillende plaatsen terecht voor een zitje, een verfrissing en zelfs een lek ker hapje. Het verkoopsa lon kan best een namiddag uit zijn voor het gezin, ge woon omdat jong en oud er flink aan zijn trekken komt. Vervelen zal men er zich niet. Nog springlevend Voorzitter Van Hoywe ghen is niet weinig gelukkig en fier te mogen vaststellen dat er op de formule nog steeds geen sleet is geko men. Het wil gewoon zeg- Dendermonde. Het NCMV- (v) gen dat men van bij de aanvang goed heeft geko zen. Het aantal deelnemers is bestendig gegroeid, de verkoopoppervlakte heeft nu stilaan een maximum bereikt. Het is een spre kend bewijs van het dyna misme dat de middenstand heeft gekenmerkt en ook een bewijs van de vitaliteit van het salon. Toch heeft men voor de eerste keer dit jaar een aantal firma's niet meer bereid gevonden deel te nemen. De krisis heeft ook hier lelijk huis gehou den. Om uiteenlopende re denen besloten 11 hande laars van deelname af te zien Hun plaats werd on- uit dat men het zilvere jubileum volgend jaar mi grootse luister zal kunne r" vieren. Praktische inlichtingen Het 24' Verkoopsaloi vindt plaats van 30 oktoba tot en met 7 november. Hr wordt plechtig geopend c, 30 oktober om 17.00 uur i\ het restaurant Brouwers huis, in aanwezigheid val de heer Lieven Lenaertsj voorzitter van de Europesj Middenstandsbeweging, i Het Verkoopsalon is o pel 1 op de zondagen en op j november van 14.30 toj 22.00 uur, op de weekdaj gen van 18.30 tot 22.00 uul en op de zaterdagen vao middellijk ingenomen door Kortom, het verkoopsalon 17.30 tot 22.00 uur. andere kandidaten die een staat nog steeds stevig lange wachtlijst uitmaken, overeind en het ziet er naar '-bestuur dat voor de 24' maal reeds een Verkoopsalon inricht. Dendermonde. De BGJG afdeling van Oudegem bestaat ook 60 jaar v)

De Voorpost | 1982 | | pagina 18