w Wase aannemers feestten in Vlaanderens bouwvriendelijkste stad (ert D'Haese onder grote belangstelling ten grave gedragen Dan toch een glazen huis Van Remoortel Dendermonds stadhuis VAN LIMBERGEN VAN LIMBERGEN Rouwkransen in zijde - plastiek en levende bloemen Patriarch van Vlaanderen» overleden Voorzitterswissel bij Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waasland Merkwaardig schilderijtje verdwenen - Inbraak in nntvangerij De Voorpost I VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 35' JAARGANG NR. 42 - 30 F BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat, 73 Tel. 21.56.00 AALST BIORmoncenter Nleuwebaan 2, 9180 BELSEL£ - Tal. 831/72.37.75 p 93-jarige leeftijd, nog steeds helder van geest, vol belangstelling voor de eigentijdse vblematiek en begaan met de toekomst, overleed de bekende Vlaams-Nationalistische diticus Bert D'Haese. Te Knokke op bezoek bij schoonzoon Dr. Herman Lecompte, :riater, is hy in zijn slaap gestorven. fcze steeds katoliek gebleven Brussel te trekken, ex-volks- de in de katholieke «Jonge laamse-Nationalist werd ver- vertegenwoordiger Marcel De Wacht». Tijdens de wereldoor den zaterdag na een plechti- Ridder die naar de heide te log 1 zette hij zijn studies ver- dienst in de St.-Michiels- Waasmunster verhuisde en ve- der aan de vernederlandste *rk te Affligem bij een in- le anderen. Onder de regiona- Gentse universiteit en trad toe ukwekkende opkomst ten le figuren o.m. gewezen volks- tot het aktivisme. Later be- ■ave gedragen vertegenwoordiger Bert Van haalde hij het doktoraat in de Onder de vele Hoorick, schepenen Jan De rechten voor de centrale nwezigen herkenden we heel NeVe en Marcel De Bisschop examenkommissie en na zijn it prominenten als oud-mi- en ujt Daensistische kringen huwelijk met Paula Tinei, iter Ludovic Moyersoen. ge- voorzitter van het Daensfonds nicht van de toonkundige Ed- :zen nationaal VU-voorzitter Luc Delafortrie en CVP-raads- gar Tinei, vestigde hij zich te ans Van der Eist. ex-Verdi- jjj willv De Turck. Aalst als advokaat In een he- kso-schepen te St -Niklaas renhuis aan de Albert Liénart- ïllem Melis, tevens gewezen Geboren in 1889 te Geraards- straat, huis dat op 10 mei 1940 oofdredakteur van «De bergen uit een gezin behorend bij het bombarderen van het tandaard», ex-volksvertegen- tot de kleine middenstand stu- station, door een Duitse bom oordigcrs Ernest Van den deerde Bert D'Haese Ger- werd getroffen, ergh en Rik Bbrginon, Pajot maanse filologie te Leuven. ie te Aalst volksvertegen- periode tijdens dewelke hij Komend uit een katoliek mid- oordiger werd vooraleer naar een vooraanstaande rol speel- den en steeds Vlaming in hart en nieren trachtte hij in de periode na de eerste wereld oorlog de katolieke en de Na tionalistische krachten in één partij te verenigen. Van 1933 tot 1938 was hij sche pen van de stad Aalst maar toen zijn verzoeningsplannen faalden, werd hij op 24 mei 1936 volksvertegenwoordiger van het Vlaams Nationaal Ver bond. het VNV. Zetel die hij in 1939 voor een senaatszetel ruilde. Tot bij de verkiezingen van 1946 bleef hij er trouwens titularis van want tijdens de tweede wereldoorlog onthield hij zich van politieke aktivitei- ten en bleef aldus buiten de kollaboratie. In het VNV be hoorde hij trouwens steeds tot de demokratische, sociaalvoe- lende en met-autoritaire vleu gel Bij de heropening van het parlement sprak hij een fel opgemerkte rede uit waarbij hij de uitwassen van de repres sie streng hekelde Hem zelf trof geen enkele blaam vanwe ge de Belgische overheid en de financiële tegemoetkomingen zijn hem nooit onthouden ge weest: andere zaak is daaren boven dat hij de door het Bormsfonds aangeboden ver goeding voor geleden schade door aktivisten in WO I steeds heeft geweigerd Na zijn parlementaire op dracht belandde hij in de jour nalistiek Bij «De standaard» waar hij vanaf 1947 lid werd van de politieke redaktie en de veel gelezen dagelijkse rubriek «Feiten en Beschouwingen» verzorgde. Rubriek waarin hij naast het op de korrel nemen van de repressie de zaak van Leopold III verdedigde en ij verde voor de verruiming van de CVP naar radikale Vlaams- gezinden toe. Ingesteldheid die hem zelfs in eigen kringen niet steeds in dank werd afge nomen Op het einde van de vijftiger jaren verliet hij de journalis tiek en wijdde zich totaal. naast aan zijn talrijk gezin, aan zijn hobby, de studie van de geschiedenis. Bekende werken van Bert D'Haese zijn «Rond vraag over de éénmaking van de Katholieke Partij», bij «Het Vlaamse Land» verschenen in 1924 en in 1937 een werk ter stimulans van het sukses van de toenmalige KVP Bert D'Haese is vader van tien kinderen waaronder de beeld houwer Roel D'Haese. echtge noot van de letterkundige Chris Yperman. wonende te Nieuwpoort en de laatste tijd vooral in de aktualiteit wegens het monument voor Jan de Lichte. Zijn oudste zoon. Piet D'Haese kreeg in 1938 als eer ste van zijn promotie de «de gen des konings». Feit dat evenmin in het VNV werd geapprecieerd en dochter Beg- ga huwde de omstreden arts Lecompte D'Haese is zijn leven lang zijn eigen weg gegaan, overtuigd voor het goede vechtend en naast eenvoud gekenmerkt door een diep geloof LH >e Wase hoofdstad rijgt superlatieven aan haar kroon, rekords "cpn zowel rampzaligheid als roem. Belgiës grootste marktplein, 71aanderens meest belabberde karnaval, wereldtrefpunt voor tallonvaarders, thuisstad van Klaas in speelgoedverpakking, JW tpilootstad» inzake verkeersonveiligheid. En sedert kort ook de j^ioimvriendelijkste stad van Vlaanderen. :n,p Sint-Niklaas kan je dus ge» bouwbedrijven en idem len op het SKBW-feest enpuwen. En dat komt goed de Terekenwijk die volop aanwezige bouwaannemers dejt nu cementmengers, gestalte krijgt. toen kabinetschef Coen :n,Ucbeklimmers en timmer- (medewerker van minister an (den alom alarmkreten Tempeestdagen toch Buchmann voor huisves- ujt aken, 't gaat globaal ge- Burgemeester De Vidts za- ting) zei dat het vólle inves- ót-omen allerminst goed met terdagavond tijdens het teringsprogramma 1982 zij i bouwsektor. In Sint-Ni- jaarfeest (met banket. Gas- voor bouwprojekten van de fo-|aas zijn de stadsfinanciën ton en Leo, tombola, sfeer Vlaamse regering zal wor- isbg gezond, voorlopig en vee| Volk) van de zo enlch, en derhalve kan de a|ttjeve Syndikale Kamer a»hd rustig bouwopdrach- het Bouwbedrijf Waas- dein blijven geven, mits bij t„nj (SKBW): «Sint-Ni- anjstanties als het Gemeen- klaas wil de bouwvriende- de(krediet leningen worden lijkste stad van Vlaanderen de (ingegaan of subsidies bij blijven, ikzelf zal trachten rasjinisteries worden afgebe- een vriendelijke burge- intld. meester te blijven». Char- anlartikulieren die de bak- mante kru] achter een larjeen uit hun maag willen speech die én bekommernis Mi lten wegopereren worden én hoop op beterschap ■n,laartoe gestimuleerd door ademde. Bezorgdheid, ie-jc stad: honderden bouw- Want we beleven volgens 30 jpe kavels worden tegen paui p)e Vidts volop «tem- dejaordelige prijzen ter be- postdagen». laten de :ij-chikking gesteld en boven- bouwondernemers elkaar larp de bouwpremie van het njet maken door on- "Haams^e Gewest ^moedigt jgj. prjjs werken, laat a u krediet goedkoper worden. Hoop, kroonorde» kreeg José De Geest ook (tijdens zijn toe spraak) een krop in de keei én een uniek schilderij van Sombekenaar Jacques Ne ve kado: exkuus voor de wat hortende zin van me. proficiat alvast ook vanwe ge De Voorpost. Zes «Geestige» jaren lig gen achter de rug. De woordspeling komt uit de extra-editie van het vak blad van de Nationale Kon federatie van het Bouwbe drijf. Een periode waarin de Syndikale Kamer intens schreef de SKBW als een kamer die het goddank niet zonder verwarming stellen moet. ze' is bovendien «rijk aan onbaatzuchtigheid». Dèt moet José De Geest danig plezier hebben ge daan. het zal hem ook wel hebben opgemonterd dat de Sint-Niklase burgemees ter zijn bezieldheid in de verf zette. Gedekoreerden Kort enkele gegevens over de nieuwe SKBW-voorzit- ter Francois Heynderickx. want Sint-Niklaas zal zich dus blijven inspannen om de bouw op alle manieren aan te porren. us.Int-Niklaas de lieden extra ;man door het kwistig rond elen van percenten-pre- ogbies. De Sint-Niklase totWaatschappij voor de uwiuisvesting verricht flink perk inzake volkshuisves- ing. zie o.m. het Reynaert- Tempeestdagen. José De lark cn de Clementwijk. Geest, uittredend SKBW- nrtWen tracht intens aan wo- voorzitter, metselde er zich üngrenovatie te doen (zie vinmg-vernuftig doorheen te «kijkwoning» vlakbij zaterdag, zijn toespraak |et station), het Baudelo- was zoals immer een kloek lomplex was een ferme op- tracht voor «werkhongeri- een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oud* Vest 34 •330 D*nd«fmonde T«l.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 PrlJ» voor los nummer 30 F Jureb. 1.350 F Verantwoordelijke D. DE CUYPER bouwsel van zowel krisisbe- wustzijn als reikhalzen naar relance. Eén bouwvakker op twee is werkloos, één werkloze bouwvakker kost per jaar 1.464.000 frank en het opnieuw tewerkstellen van zo'n arbeider kost hooguit 1.025.000 frank: schrijnende toestand. De btw mag dan al sterk gere duceerd zijn. de belas tingen doen menigeen de das om. Vreemd toch dat de openbare sektor van de sociale woningbouw een héél gezapig tempo aan houdt precies nu de hele bouwsektor zo in de zorgen zit. José De Geest claimde snelle en drastische maatre gelen om de bouw nieuw leven in te blazen, de natio nale en Vlaamse overheid mag zich gerust aan de stad Sint-Niklaas spiegelen. Applaus bij die vele tiental den uitgevoerd. Maar zéér waakzaam blijyen de wak kere mensen van de Syndi kale Kamer. Francois Heynderickx de nieuwe SKBW-voorzitter. stipte in een korte beleidsverklaring aan dat men op sociaal, ekonomisch. politiek en wetenschappelijk gebied de toestand in de bouwsektor uur per uur volgen zal, di- rekteur André Audenaert en zijn team zijn immers géén stilzitters. Zes «Geestige» jaren Komen en gaan bij de Syn dikale Kamer van het Bouwbedrijf. Zes jaar gele den volgde José De Geest de dynamische Hamme- naar Remi Geerinckx als voorzitter op. zaterdag gaf de man die zich van kleine aannemer van glaswerken tot heuse industrieel had opgewroet het roer over aan Francois Heynderickx. Behalve de onderscheiding «gouden palmen der kon worden uitgebouwd: vernieuwd dienstenpakket, belangwekkende voor drachten. het op het ge touw zetten van de jaarlijk se groepsreis, de affiche campagne «Nieuw Ver trouwen». «Nu Bouwen». («Hier Vertrouwen. Hier Bouwen» parafrazeerde Paul De Vidts). het supe rieure jaarfeest telkens, het zéér verdienstelijke tijd schrift De Wase Aannemer (dat ai vijftien jaar be staat). vooral toch ook het hameren op het belang van de bouwsektor voor de Wa se samenleving, voor heel Vlaanderen en België. Aan de uittredende voor zitter werd spontaan hulde gebracht door de heer Coen van het huisvestings ministerie. door Francois Heynderickx natuurlijk, door de hele ploeg van de Syndikale Kamer, door alle mensen die zaterdag het feest bijwoonden. Burge meester De Vidts om- Burgemeester Cool toont de rijk bewerkte kader waaruit het schilderij werd gestolen, (v) Sint-Niklaas. De Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waasland wordt nog tot eindt '82 geleid door José De Geest (links), begin volgend jaar neemt Franqois Heynderickx het roer over (rechts de nieuwe voorzitter). Centraal SKBW-direkteur André Audenaert (M Hij was vroeger voorzitter en is nu ondervoorzitter van de Internationale Fe deratie der Dakdekkers, is voorzitter van de L.B.I.S., lid van de Hoge Raad voor de Middenstand, lid van de Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf, sociaal rech ter bij de Gentse arbeids rechtbank en ook onder voorzitter van Sofibo. Een goedgestoffeerd c.v. heeft de Sint-Niklazenaar dus be slist. en je moét ook van aanpakken weten om de Syndikale Kamer doorheen menige storm te sturen. Werd deze instantie, zoals Edgard Maes zei, onder impuls van José De Geest tot een gesmeerd draaiende en initiatiefnemende ge westelijke groepering uit gebouwd. men twijfelt er niet aan dat ook Francois Heynderickx zijn steentje bijdragen zal tot de bloei van de SKBW en het beleid Lees door blz. 6 Waarschijnlijk heeft burgemeester Cool het niet zo bedoeld toen hij temidden van de zeventiger jaren oprecht meende dat van het Dendermonds stadhuis een glazen huis moest gemaakt worden. Daarmee bedoelde hij dat de bevolking mocht weten wat er omging en dat ze op elk moment om raad en bijstand mocht komen vragen. Het blijkt nu echter dat niet iedereen deze mooie kiesslogan op dezelfde manier heeft geïnterpreteerd. Op het einde van vorige week verdween uit het kabinet van de stadssekretaris een merkwaardig schilderijtje dat een vioolspeler voor stelt. Groot is het niet, maar het wil niet zeggen dat het daarom minder mooi of waardevol zou zijn. Het werd geschilderd door een Marco Bach (volgens het koperen plaatje dat zich op de kader bevindt) of volgens Merco Bach, zoals men de handtekening zelf kan lezen. Het dateert van 1871 en is geschilderd op hout. Het is een fijn geschilderd tafereel dat voor vele kenners beslist waardevol was. Degene die het schilderij heeft ontvreemd moet zeer koelbloedig tewerk zijn gegaan. Hij is gewoon de trappen van het stadhuis opgeklommen, heeft zich toegang verschaft tot het kabinet van de sekretaris na eerst gevonden te hebben jj dat een der schepenkabinetten niet gesloten was en is dan via het kabinet van de burgemeester tot bij de staatssekretaris doorgedrongen. Daar heeft hij de schilderij gewoon uit de overigens zeer mooie, maar te opvallende kader getrokken en heeft het weinig plaatsvragende schilderijtje in een aktentas laten verdwijnen. Hij is rustig verder gewandeld, zowat alle zalen van het stadhuis doorkruisend. Deze nette heer met aktentas werd gezien door verscheidene bedienden maar niemand zag graten in deze keurige man die blijkbaar de kunstschatten van het stadhuis bewonderde. Men kan trouwens nooit weten welk belangrijk man ergens op een andere dienst wordt verwacht. Overdag kan men op het Dendermondse stadhuis immers vrij rondlopen. Zowel de hoofd- als de zijingang zijn permanent open en niemand kontroleert wie er binnen- of buitengaat, tenzij de prikklok die enkel de glijdende uren van d& bedienden in het oog houdt. Over een rustige, onopvallende en net geklede heer die hier en daar wat trappen op- en afloopt maakt men er zich zeker geen zorgen. Allicht zal er nu wel iets veranderen. Burgemeester Cool was ten zeerste verbolgen over deze diefstal en hij troonde ons zaterdagavond mee naar het kabinet van de sekretaris om de lege kader te laten zien. «Ongelooflijk, zei hij. wat de mensen nu toch allemaal durven. Hij heeft door drie bureaus moeten lopen om tot hier te geraken en dan heeft hij doelbewust dit precieuze schilderij meegenomen. Het kan vrijwel niet anders of die man was vertrouwd met het stadhuis of werd uitstekend getipt door iemand anders.» Al beschikt men over een gedetailleerde persoonsbeschrijving, de dief zal zeker niet gemakkelijk worden teruggevonden. Daarom heeft men nu besloten om een afdruk van het schilderij naar de antikwariaten te sturen. Vermoedelijk zal de dief of de heler het kunstwerk echter niet in eigen land aanbieden. Het transport is te eenvoudig en het risiko hier te groot. Daarom ook is het spijtig dat we geen afdruk kunnen publiceren, zoniet zouden langs die manier misschien nuttige inlichtingen kunnen doorgespeeld worden. Ondertussen is ook bekend dat er vorige week of tijdens het weekend gewoon werd binnengebroken in het stadhuis en dat uit de ontvangerij een som geld is verdwenen. Volgens sommigen zou deze som niet belangrijk zijn. maar toch wijst alles erop dat we onze openbare gebouwen moeten gaan beschermen. De wintertijd is in aantocht en iedereen weet dat dan het aantal diefstallen fel stijgt Ondertussen denken we ook even aan het voorstel dat raadslid Norbert De - Batselier deed in verband met een inventaris van het Dendermonds kunstpatn- i monium. Hij zag het verloren gaan van sommigfe kunstvoorwerpen ondermeer als een reden voor de samenstelling van zo'n inventaris. Ook de toekomstige bevolking mag immers weten wat zoal tot het Dendermondse patrimonium behoorde, zei hij. Deze bewering wordt door de jongste diefstal gestaafd. Het zijn trouwens niet alleen de mensen van buitenuit die al eens gemakkelijk iets mee naar huis nemen en dan vergeten het terug te brengen. De stad heeft er goed aan gedaan een archivaris in dienst te nemen die misschien eindelijk ook een Z overzicht kan bezorgen van de oude handschriften, registers, notulen, akten. enzovoort die op weinig ordelijke wijze werden bewaard. Het wordt zeker nog een werk van lange adem, maar ook dat zal de moeite lonen. Mare De Backer.

De Voorpost | 1982 | | pagina 1