Juul Keppens in Galerij het Pand Kollektieve tentoonstelling; te Waasmunster Georges STEEL Tentoonstelling; kerkschatten St.-Martinuskerk Berlare in ;N A Jc Walter Cremers en Jozef De Loose in Belfortkelder te Aalst Geoges Steel in Galerij Palet te Dendermonde 24 - 29.10.1982 - De Voorpost Vrijdagavond werd in Qalerij het Pand te Dender- ver boven de alledaags- monde de tentoonstelling van Juul Keppens, heid. Er gaat van zijn geopend. Het is de derde tentoonstelling van het werk een sereniteit uit, derde seizoen van deze galerij. Na de verwelkoming zodanig dat de gewone door de galerijeigenaar, kreeg Luc Van Acker het dingen die hij schildert, woord in naam van de Marnixring Dendermonde. en die ons levensdekor Odder de aanwezigen: de hr. A. De Mol, bestendig uitmaken er waardevol- afge vaardigde, en de hr. N. De Batselier, volksver- ler en rijker bij worden, tegenwoordiger. rospirituals aan de beurt. Het is een zeer goed koor. met zuivere stemmen, en een sterke Steeds 010 hchtbron Er In zijn inleiding schetste de hr. Van Acker het ontstaan, het nut en de bedoeling van de Mar nixring. De Marnixring vertolking. Het zal nie- is een vereniging van 35 mand verbazen dat A- Ieder van zijn werken is gekenmerkt door een in nige overredings kracht... En... daar afdelingen. Hun bena ming halen ze in de 16"* eeuw bij Marnix van St.- Aldegonde. De Marnix ring is een serviceclub, gens de glans van een bovennatuurlijk leven dat terzelfdertij d wenkt en hoopgevend is. Ieder z.Vn landschap is een ode aan chiel Vermeir de schil der inleidde. Op Z™,r stolf!rl°OI1ïjkt zijn land, dat zich vlak manier stelde hij Juul jong is. Het is een Vlaamse service-club, waarvan het ideaal is te dienen. Ze beogen een funda mentele trouw aan de Vlaamse stam en de ver spreiding en bevorder ing van de Nederlandse kuituur. Op nationaal vlak is er de uitreiking juul Keppens van erepenningen, ter wijl verschillende afde lingen prijzen toeken nen, zoals de Felix De Boeckprijs, de Dirk Mar tens-prijs, de Robert Do- doens-prij8, en voor de uitrekt of heuvelig dei nend openligt.» Verder Achiel Vermei- ren zijn kerkinterieurs, zijn bloemen, marines, herfstdoeken, alles met evenveel taalvirtuositeit rv,,. als Juul Keppens kleur- Dank zij zijn jarenlange A~,rlp{rt. vriendschan met. dp ^uoeiteit neerlegt Keppens aan de aanwe- die in 1983 vijftien jaar zigen voor en ontplooide ?^Iia iontr is. Het is een een rijk en gevarieerd beeld van de persoonlijk heid van de schilder voor de aanwezigen open. vriendschap met de schilder kan niemand beter dan hij de warme persoonlijkheid van zijn voorstelling laten door klinken. Enkele parel tjes daaruit: Wan neer ik zeg 'ereburger' dan heeft dit wel een z*er bijzondere beteke- nis, omdat dit erebur- elke van zijn doeken. Over de bloemenver- koopsters of moet ik zeggen: zijn stadsge zichten zegt Achiel Vermeiren zijn, hoe parodoxaal het ook klin- ke een verheerlijking van 'den buiten', waar Hij weet in deze werken zo een sfeer van me lancholie en desolaat heid te scheppen dat men er huiverig bij wordt. De regen, en allerheiligenatmosfeer verhoogt nog de meewa righeid en men voelt zo de eenzaamheid van zijn figuren, ook in die van zijn bloemen verkoop sters, die zich schijnen op te warmen aan die kleurige troostende vlekken, die bloemen heten. Over zijn scheepswerven zegt de hr. Vermeiren het volgende: «Ze zijn voor mij het meest fasci nerende deel van zijn werk, omdat ze een mas sa gevoelens bergen en voor mij een meervoudi ge betekenis hebben. In hun babelachtige kon- struktie, hun werveling van kleuren, lijnen en mag ik zeggen bewe ging. dragen ze iets in- zich als een profetie! Ze zijn alarmerend! Juul Keppens schildert hier onze leerwereld, die in vuur en vlam staat. Een gevoel van dreigend ge vaar bekruipt me, angst grijpt me aan, angst om vernietiging en onder gang. Het is alsof Juul Keppens met dit werk het licht op rood zet. Het is alsof hij zegt: 'dat is het waarin de mens dreigt ten onder te gaan. omdat hij alles behalve de mens centraal gesteld Dendermonde. In Galerij Het Pand werden werken van Juul Keppens geëxposeerd (ks) een schilderij van Keppens kijken is 1 rust komen, is dieper.o. het leven ingaan en <j dekken dat de liefde eindelijk overwint, de hoop en het licht I] duistere overschaduw en in het niet laten dwijnen, of het als ware verlichten en j hun zwaarmoedigb bevrijden. Naar een schilderij Juul Keppens kijker een warme persoonb- heid met een om woestbaar geloof inj- mens, ontmoeten, mij is een ding zel»% Juul Keppens behcj bij de groten. Zijn gu1_ bescheidenheid en ej voud maken van h een aangenaam me mens. Maar zijn kuj* 1 raakt het diepste zich in elk van ons I vindt, en dit kan all» heeft Maar... het zou wenste hij Juul Keppens van het leven, vallen bij Juul Keppens met zijn sukses toe met zijn ten- het ^en van deze rijk- e„ mi aan aui als hij ook hier met dat toonstelling. Werkelijk dom harmonische omdat hy zijn persa h^?fnVk^rt?ïad,,Van 8611 f inleider Meuren van Je Juul Hjltheid m lichte toeti* licht en klaarte had aan- men met kunnen vin- Keppens neemt in zijn over het kleurpaneel i gebracht. Want dat zijn den. Met drie liefdeslie- schilderijen afstand van spreidt, als een stem de twee mensehjke ge- deren en twee stem- de realiteit om de essen- van innigheid Een t voelens waarop het werk mtngshederen - sfeer- tie te laten spreken. Of rine is niet zomaar van Juul Keppens ge- vol en gaaf vertolkt misschien verstaat hij bouwd is: hoop, maar lijstte het Zwijvickekoor de kunst om achter de vooral liefde Liefde het ernstige gedeelte af. grauwe realiteit voor zijn land, zijn volk. Wie Juul Keppens' werk licht marine, een ruiker ij zomaar een ruiker, en het zou je kunnen ver! Dendermondse afdeling gerschap voor Juul Kep- de Prudens Van Duyse- pens 'geschapen' werd, prijs. De drie laureaten en hem toegekend ter daarvan waren: Wies gelegenheid van een ge- Moens, de aktie: «waar slaagde en onvergetelij- Vlamingen thuis zijn...» ke retrospektieve «Juul en Walter Brems. Ver- Keppens 70» met daarbij der staan er op hun pro- passende huldiging. Ik gramma nog twee aperi- noem Juul Keppens een tiefkoncerten en een oprecht kunstenaar om- kerstkoncert in de kapel dat hij niet schildert, zo van het Begijnliof op 19 maar, maar als onder Nog tot 8 november loopt de expositie van W. Cremers en ning, zo ontving hij een december. Het is dan een met te stuiten schep- jozef De Loose in de Belfortkelder te Aalst. We gingen prijs in Osaka (Japan) ook vanzelfsprekend dat pingsdwang en schep- even een babbeltje slaan met beide kunstenaars. Walter Cremers is een in- Juul Keppens .wie pmgsdnft, om uitdruk- ,roVert kunstenaar en in t j -- het abstrakte gaan... Misschien n Liefde die hij gestalte nog met gezien heeft, licht - van hoop telkens hier nog best de tel geeft m zijn omvangrijk mag zeker met nalaten weer te laten opvonken van Von Hügel «Wc oeuvre, maar ook en in 't Pand een uurtje te en de duisternis van het zwijgzaam wer git ook wel eens verwijlen bij zijn «ter- grijze te verjagen. Naar waarheden...», lvg gezegd gestalte heeft ken. Het verveelt beslist gegeven in zijn loopbaan niet. Integendeel, de van onderwijzer Verder drukte van de stad en Vlaanderen nauw aan king en gestalte te ge- Jozef De Loose het hart ligt en die ook ven aan wat in hem leeft. Geboren te Brugge in 1925. een stukje Vlaanderen Zonder in uitersten te Studeerde aan de Akade- op vaak intense wijze en vervallen of de extra-va- mie voor Schone Kunsten met velerlei schakerin- gante toer op te gaan te Brugge en aan het gen tot nieuw leven betekent zijn werk toch IDHEC te Parijs. De laat- brengt» aldus de hr. Van vernieuwing. Een ver- ste tijd werkt hij alleen in Acker, de kunstenaar nieuwing die stoelt op de koper en brons, werd die onder impuls vaste waarden van de Hij gaf heel wat tentoon- loosheid maar ook harts- van de Marnixring ten- kunst, herkenbaarheid stellingen in binnen- toonstelde. en figuratieve vormge- buitenland o.a. Kisangani, trots. Zijn beelden wekken Dan volgde een stukje ving. Het blijft de weer- Parijs. Munchen... muzikale omlijsting gave van een beeld, Zijn werk door het Zwijvicke-koor maar dan zo dat het een Fernand Bonneure schrijft zijn surealistische werken was ik erg geboeid door zijn marines. Poëtiscbe schilderkunst mag je het noemen, de zee in een lich te mist, een soort David Hamilton-effekt, maar toch uniek. De tentoonstelling ia elke dag toegankelijk van 14 tot 19 uur. Tijdens het week end van 10 tot 19 uur. HJM van Dendermonde onder sterke persoonlijke leiding van de Heer Dirk genheid krijgt. Een ei- Vermeir. Een zeer goed genheid die geprojek- getraind koor met een teerd ligt in zijn hele zeer gevarieerd reperto- oeuvre. Het werk van rium. Na een tweetal Juul Keppens bezit eén drinkliederen, kwamen zekere spankracht die een Duits en drie neg- het schraagt en verheft over hem het volgende si- taat. Jozef De Loose bezit een onuitputtelijk ideeën- arsenaal, technische vaar digheid, ervaring en vooral inspiratie. Dit komt zeker tot uiting in de tentoongestelde werken "\Aalst- De ver" zijn etsen tekeningen en schijnt in zijn beelden in schilderijen die onder de een beheerst versoberd noemer van het surrealisme maar dwingend vertikahs- kunnen geplaatst worden, me met langgerekte lede- voelt men een uiterst maten, finaal in de wereld voc|ise aandacht voor ede geworpen met zijn kwets- k]eine di Cremers baarheidJreiging. hulpe- creëert een atmosfcer dje ons in een meditatieve tochten als zinnelijkheid en stemming brengt Naast trots. Zijn beelden wekken door hun soberheid, door hun verschrompeling para doksaal genoeg bij de be zoeker gevoelens van ver tedering. Walter Cremers In 1974 heeft kunstschilder Walter Cremers zijn eerste tentoonstelling te Haaltert gegeven. In het buitenland kreeg hij heel wat herken- In de zaal «Onder den Toren», gelegen in de schaduw van de kerk van Waasmunster, heeft vrijdagavond, 29 oktober e.k. de vernissage plaats van een Interessante tentoonstelling. Zij zal worden ingeleid door Bestendige Gedeputeerde Etienne De Cuyper, voorzitter van de Interprovinciale Kuituur- raad voor Vlaanderen en van Openbaar Kunstbezit. Een kwartet van kunstenaars Victor Suy, Lucien Van de Velde, Jerome Mets en beeldhouwer Jozef Van Acker. Victor Suy is er vertegen- schilderen is voor hem een naamheid uit. Niets wijkt woordigd door een aantal fascinerende bezigheid en af van zijn geliefkoosd en van zijn hoogst merkwaar- een getuigenis van wat hem uniek thema de mens: af en dige portretten van Vlaam- bezielt en in verwondering toe geïdealiseerd maar se «groten» die in de jong- brengt, dag aan dag. Deze ste jaren, zo wat overal, zo- kunstenaar heeft geen ho- veel bewondering en vere- ge pretenties gekoesterd, ring hebben losgeweekt. De Maar wat hij poogde, nl. eminente konterfeiter van het artistiek vastleggen dertig vooraanstaande van een brok schoonheid en Vlaamse overleden en le- het schenken ervan, aan vende dichters en auteurs, kunst- en schoonheidlie- is het sukses dat hem ten vende medemensen is een deel is gevallen, blijkbaar roeping en levensopgave niet naar het hoofd geste- me door elkeen te apprecië- gen. Hij is ook eens graag ren is. Temeer daar wat Je- te gast in eigen nederig rome Mets tekent, akwarel- midden, onder eigen volk. leert en schildert getuigt Het is weer eens een gele- van vakkunde en kennis genheid voor velen de glansrijke portretten op- Jozef Van Acker is de beeld- nieuw te gaan aan- houwer van Waasmunster, schouwen. die het geheel nog een bij- Met Lucien Van De Velde komende glans verschaft wordt iemand ingeschakeld Jarenlang leerling van de die zijn sporen reeds lange Dendermondse beeldhou- jaren terug dik heeft ver- wer Jos De Decker leerde diend. Eveneens schitte- hij van deze wel de diverse rend portrettist (dezer da- technieken m.a.w. de stiel gen schilderde hij de voor zitter van de Ooetvlaamse genoeg maar zette diens Provincieraad), is hij daar- stijl om in een meer eigen naast uitbeelder van onver- tijdse vormgeving en the- getelijke stillevens, land- matiek. Jozef Van Acker be- sc happen, figuren en in te- wijst de waarheid dat men rieur8. Lucien Van de Velde nooit volleerd is, dat een bleef tientallen jaren opge- oeuvre eens en voor altijd houden in afzijdigheid, volgroeid is, dat het eens maar doet terug zijn optre- moet bij het oude blijven, den. Een optreden onder de Integendeel evolueert regenboog. Werk wat be- steeds zijn werkzonder dat koort, imponeert, uitnodigt hij afstapt van wat voor om mee te nemen. Lucien klassiek en wat voor tradi- Van de Velde, leerling van tie staat. De oude begrippen Walter Vaas, moet niets blijven gerespekteerd maar meer worden wijsgemaakt, met moderne inslag. Jozef Hij kent de afga en de ome- Van Acker ia een door de ga van de schilderstechniek beeldhouwkunst a.h.w. be zeten kunstenaar die heel wat materialen aankan maar het liefst werkt met hout en polyester. Wat hij met deze laatste materie kan bereiken na overi gens jarenlange ervaring is indrukwekkend. Alles straalt leven en voor meestal in omstandigheden van het werkelijke leven. De tentoonstelling, waar van sprake, is vrij toegan kelijk van 30/10 t.e.m. 7/11/ 1982, op zaterdag van 15 u tot 19.30 u. en op zondag en feestdagen van 10 u. tot 12 u. en van 15 u. tot 19.30 u. Zaal «Onder den Toren», Kerkstraat 63, Waas munster. Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM Tel. 052/21.46.10 UITNODIGING Kunstschilder van 29 oktober tot 11 november Alle werkdagen van 9 u. tot 19 u Zon- en feestdagen van 10 tot 12 u. en van 14 tot 19 u Aalst. Figuren uit een andere wereld in de Belfortkelder Toen in de lente van dit jaar voltrekt met het oog op het dorp al de wens om de Honoré Verstraeten, leraar trompet aan het Koninklijk Muziekconservatorium enkele mensen die zich latere publikatie toch kerkschatten van de Sint- sterk voor de geschiedenis vond men het raadzaam dat Martinuskerk tentoon van liet dorp interesseren, de vereniging op tijd en stellen. Bij gebrek aan de ^/"'brengt er met zün de hoofden bij elkaar sta- stond met historisch in te- nodige organisatorische in- ken, rees al spoedig de ressant materiaal in de frastruktuur kwam daar groot koperensemble (9 ui tv.) pareltjes van renais- vraag naar wat er in de openbaarheid zou treden, toen niets van terecht. De „ance-Vn barokmuziek ten nakiia «nalrnmtrf snol oo-r, Tm 1 ODA voroobonn „om Ar. SailCC- Bil UttTUKIIlUZIKK. leil gehore (H. Purcell, J. nabije toekomst zoal aan In 1980 verscheen van de oprichting van de Heem- heemkundige aktiviteiten hand van hetachtbaar lid kundige Kring opende Haydn, J. Clarke, T. Susa- zou kunnen worden op het Edmond Van den Breen het nieuwe perspektieven en to A Holborne J S Bach) getouw gezet. Ook al staat lijvige boek «Geschiedenis het oude plan werd dra Kaarten voor dit koncert ^t bmten kijf dat de hoofd- van de kerk van Berlare», „eer te berde gebracht. zijn tegen de prije van 100 bezigheid van een heem- dat door de Berlaarse bevol- E.H. De Malsche betuigde frJ verkrijgbaar bii de vol- kundige zich grotendeels king warm werd onthaald, van mee taf aan zijn instem- eende kernleden Theo en dat zegt reeds positief binnenskamers tussen boe- Op dat ogenblik koesterden „üng met het initiatief en Em Hertecantlaan ken en oude dokumenten heel wat kunstminnaars m archivaris Jef Dauwe werd bereid bevonden om alle stukken te katalogiseren Raf en zijn gemoed staat open voor onvervalste schoon heid. Jerome Mets is tekenaar en schilder die gevat wordt door de romantiek die uit gaat van ongerepte natuur, oude huisjes en geveltjes, mooie bloemen. Tekenen en In de Galerij Palet, Franz Courtensstraat 33 te Dendermonde exposeert van 29 oktober tot 11 no vember kunstschilder Georges Stoel. Hij is geboren te Sleidinge op 13 juni 1923 en studeerde aan het Sint-Lucasinstituut te Gent en het Nationaal Hoger Instituut voor Schone Kunsten van Antwerpen. Als talentvol leerling van Baron Isidoor Opsomer en Constant Permeke, vestigde hij zich aanvankelijk in een eigen atelier te Antwerpen Vervolgens trok hij op reis en schilderde verschillende jaren in Libanon Egypte, Turkije, Jordanië, Syrië. Griekenland, Ma rokko, Italië. Portugal en Spanje Sedert 1956 ves tigde hij zich definitief in Granada. Het zijn de werken uit Spanje die worden tentoongesteld (Georges Steel van 29 oktober tot 11 november in Kunstgalerij Palet te Dendermonde. De tentoonstel ling is alle werkdagen open van 9 tot 19 uur. Op zon- en feestdagen van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Toegang vrij). 12/2, 9290 Berlare; Verstraeten, Sluis 19 c, 9290 Berlare; Leon De Veir- Immere, een historische man Dorp 94, 9290 Berla- tentoonstelling zonder ka- re; Médard Adam. Em. Her- talogus of brochure is als tecantlaan 83. 9290 Berla re; Willy D'Haese, Turfput- straat 101, 9290 Berlare, Luc De Bruyne, Dorp 91, 9290 Berlare; Herman Steenhaut, Sparrendreef 19, 9290 Berlare; Antoine periode de barok geldt Adam, Gaver 10, 9290 I soep zonder zout. Wetende dat een heleboel kerkschatten en kerkinter ieurs hun ontstaan vonden in de renaissance- en barok - immer8 als de artistieke emanatie van de contra-re formatie werd besloten de opening van deze ten toonstelling in een feeste lijk muzikaal kleedje te steken. Daarom nodigen de Ber laarse heemkundigen u vriendelijk uit tot het bijwo nen van het openingskon- cert op donderdag 11 no vember 82 om 20.00 u. in de St.-Martinuskerk. rlare, Erna De Schutter, Molenhoek 15, 9290 Berla re; Jozef Van Derschot, St.- Annaplein 20 - 9290 Berlare. De tentoonstelling zelf zal op 12 en 13 november van 14 u. tot 20 u. en op 14 november van 14 u. tot 17 u. geopend zijn DIENSTBETOON VOLKSVERTEGENWOORDIGER NORBERT DE BATSELIER ma. 1 nov. geen di. 2 nov. vanaf 18.00 u. tot 18.30 u. 18.45 u. tot 19.15 u. zat. 6 nov. vanaf: 9.30 u. tot 10.20 u. 10.30 u. tot 11.20 u. 11.30 u. tot 12.30 u. ma. 8 nov. vanaf: 17.30 u. tot 18.30 u. di. 9 nov. vanaf: 18.00 u. tot 18.30 u. 18.30 u. tot 19.15 u. zat. 13 nov.: 10.00 u. tot 10.20 u. 10.30 u. tot 11.20 u. 11.30 u. tot 12.30 u. dienstbetoon Berlare, Volkshuis Hamme, Volkshuis Grembergen, 't Ros Beiaard Dendermonde, Volkshuis St. Gillis, Potterken Wetteren, 't Geheim Waasmunster, Bond Moyson Hamme Buggenhout, Brouwershuis Baasrode, Volkshuis St. Gillis No Tij vai het 60 I 1 J ma. 15 nov. vanaf: 17.30 u. tot 18.30 u.: Zele di. 16 nov. vanaf: 18.00 u. tot 18.30 u.: Berlare 18.45 u. tot 19.15 u.: Hamme zat. 20 nov. vanaf: 9.30 u. tot 10.00: Lebbeke, Volkshuis 10.05 tot 10.25 u Denderbelle, Volkshuis 10.30 u. tot 11.20 u.: Dendermonde, Volkshuis 11.30 u. tot 12.30 u.: St. Gillis ma. 22 nov. vanaf: 17.30 u. tot 18.30 u.: Wichelen i di. 23 nov. vanaf: 18.45 u. tot 19.15 u.: Hamme zat. 27 nov. vanaf: 10.00 u. tot 10.20 u Appels, Volkshuis 10.30 u. tot 11.20 u.: Oudegem, Volkshuis 11.30 u. tot 12.30 u.: St. Gillis ma. 29 nov.: GEEN DIENSTBETOON dl. 30 nov.: GEEN DIENSTBETOON Elke vrijdag in Bond Moyson, Noordlaan 21, Dendermon-: de van 10 u. tot 12 u.: Zat. 4 dec. vanaf: 9.30 u. tot 10.20 u.: Grembergen, 't Ros Beiaard 10.30 u. tot 11.20 u.: Dendermonde, Volkshuis 11.30 u. tot 12.30 u.: St. Gillis, Potterken ma. 6 dec. vanaf: 17.30 u. tot 18.30 u.: Zele, Volkshuis dl. 7 dec. vanaf: 18.00 u. tot 18.30 u Berlare, Volkshuis 18.45 u. tot 19.15 u.: Hamme, Volkshuis zat. 11 dec. vanaf: 10.00 u. tot 10.20 u.: Buggenhout, Brouwershuis 10.30 u. tot 11.20 u.: Baasrode, Volkshuis 11.30 u. tot 12.30 u.: St. Gillis ma. 13 dec. vanaf: 17.30 u. tot 18.30 u.: Wetteren, 't Geheim di. 14 dec. vanaf: 18.00 u. tot 18.30 u.: Waasmunster, Bond Moyson 18.45 u. tot 19.15 u.: Hamme zat. 18 dec. vanaf: 9.30 u. tot 10.00 u Lebbeke, Volkshuis 10.05 u. tot 10.25 u.: Denderbelle, Volkshuis 10.30 u. tot 11.20 u.: Dendermonde, Volkshuis 11.30 u. tot 12 30 u.: St.-Gillis Elke vrijdag in Bond Moyson, Noordlaan 21Dendermon de, van 10 u. tot 12 u. Vanaf maandag 20 december 1982 tot en met dinsdag 3 januari 1983: geen dienstbetoon

De Voorpost | 1982 | | pagina 24