i- ^Wase kunstagenda Koninklijke Fanfare Sinte-Cecilia Erembodegem blaast verzamelen voor Ceciliafeesten jSoiree ïAlostoise [^Netwerk rs'Aalst Pieter Vanneste stelt zijn beeldhouwwerken tentoon te Hamme Kleinkunstavond ta|Ul a gü ij 1 in' git Vrijdagavond 22 oktober. Geen Aalsterse avond zoals men die gewoon is, wel muziek gebracht door drie formaties van de Keizerlijke stede. White Light met Gust Guns (leadzang, gitaar), Toon van Tilborgh (gitaar, zang), Helene Corthals (piano), Jo Bogaert (basgitaar), Chris Michiels (drums) we ten op een gesofistikeerde wijze het jonge pubhek door hun muziek te boeien. De formatie He Bit Me is momenteel in Vlaanderen geen onbekende meer. Ze tonen aan hoe goed hedendaagse muziek kan ge bracht worden. Gedurfde akkoorden, wisselende tempoveranderingen zijn de ingrediënten voor de muzikale schotel die He Bit Me brengt. De formatie Lawi Ebbel geniet reeds internationale faam. Terecht overigens want wat Chris Van Rans- beek (gitaar), Mark De Wit (gitaar), Bea Van Rans- beek (piano en zang), Erik Michiels (sax), Erik De Wit (drums). Kristin D'Haeger (zang). Jan Weuts (bugel en trompet), Cas Van der Taelen (zang), Ralbi Rabinovitch (percussie) en Wang (percussie) ons te horen gaven was eigentijdse, originele muziek. De Aalsterse muziekavond was eens te meer ge slaagd en verdient navolging in jeugdclubs en jon gerenverenigingen. Jonge mensen die een groep stichten hebben het hard om door te breken. Kon- certpodia zijn niet altijd even ontvankelijk voor nieuwe initiatieven. Momenteel bezit Vlaanderen heel wat goede formaties, doorbreken kan echter alleen als men de muzikanten gaat aanmoedigen Optreden is een noodzakelijke voorwaarde om ver der te kunnen bestaan. Netwerk Aalst gaf een kans. met welk sukses' HJM In het Internationaal Exlibriscentrum, Regentie- straat 65, Sint-Niklaas, loopt sinds 16 oktober de tentoonstelling over exlibris uit Japan, die wij reeds enkele weken geleden aankondigden. U kan deze tentoonstelling bezoeken tot en met 26 december 1982. In het gemeentehuis van Belsele wordt op 12 november om 19 uur de tentoonstelling Remain Malfliet geopend. Open tot en met donderdag 18 november, telkens van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur. Vrijdag 12 november ook, om 20 uur ditmaal, wordt in de Sint-Niklase Bank Brussel Lambert een -Grafiektentoonstelling Sint-Niklaas - Door nik - Tourooing» georganiseerd door de akade- mie voor schone kunsten, geopend. Deze tentoonstelling is de eerste uitwisselings tentoonstelling van akademies. Ze ontstond uit de regelmatige kontakten van de leraar grafiek aan de akademies te Doornik en Tourcoing (Frankrijk) en de leraar grafiek aan de Sint- Niklase akademie, André Roelant. Een merkwaardige tentoonstelling, want het gaat hier om twee dagakademies (Doornik en Tourcoing) en één avondschool (Sint-Niklaas). Terwijl Tourcoing met 5 en Doornik met 4 leer lingen deelneemt, zal de Wase akademie het grafisch werk van 9 leerlingen tonen. Ook de beide leerkrachten exposeren mee. In een zestig tal werken wordt het specifieke karakter van iedere akademie tot uiting gebracht. De technieken van de werken variëren van vlak- over diep- naar hoogdruk. Zelfs zeefdruk komt als techniek aan bod. Zowel in zwart-wit als in kleur. Op gebied van stijl worden we gekonfronteerd met werken aansluitend bij de klassieke richtin gen enerzijds, en aanleunend bij de moderne kunststromingen anderzijds. Daarom alleen al zal deze tentoonstelling de moeite lonen. Vermelden we nog dat deze tentoonstelling na Sint-Niklaas achtereenvolgens te bezichtigen is in het kultureel centrum te Doornik en te Tour coing m Frankrijk. Wij worden niet dikwijls in de gelegenheid gesteld werken te bezichtigen van leerlingen van over de grens. Daarom zal deze tentoonstelling voor het Wase publiek zeker de moeite lonen. Nog tot 24 november kan je in galerij De Nieuwe Tijd gaan kijken naar een tentoonstelling met werken van Roger Raveel. «Neen, dit zijn geen gevangenen heet dit recente werk. Te zien in de Prins Albertstraat 60 in Sint-Niklaas. In kunstgalerij Artistiek, Ster 64, 2770 Nieuw- kerken, stellen de kunstschilders Stefano en John Blommaerts tentoon. John Blommaerts, een geboren Brusselaar, woont reeds geruime tijd in Oostende. Zijn werk leunt aan bij het «symbolisch-expressionisme». Stefano is ook een Oostendenaar, naast schilde ren heeft hij zich een hele tijd bezig gehouden met het maken van smalfilms. Door toedoen van een vriend kunstenaar begon hij terug te schilde ren. Zijn stijl heet «Anima-Art». Toegankelijk tot en met 21 november. Zaterdag, zondag en 1 november: telkens van 10 tot 12 uur en van 14.30 u. tot 19 uur. Weekdagen (behalve maandag) van 14.30 u. tot 19 uur In Galerij 't Poortje te Haasdonk wordt vandaag om 20 uur een tentoonstelling geopend met werk van drie Vlaamse kunstenaars uit Parijs: Goezu, Hoen raat en Luce. Deze uitgeweken Vlamingen, reepektievelijk afkomstig uit Antwerpen, Aalst en Hasselt, stellen grafiek tentoon. Tot en met 28 november. Weekends van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Week van 14 tot 19 uur, behalve maandag en woensdag. Het adres: Zand straat 74, Haasdonk. In de GA, Kerkstraat 9, Waasmunster, stelt de avant-gardistische kunstenaar, Joseph Beuys tentoon. Hij is uit Duitsland afkomstig, maar geniet internationale bekendheid. Als inleiding bij deze tentoonstelling werd een voordracht voorzien, op vrijdag 12 november om 20.30 uur onder de titel «Leben ist Warme ist Energie ist Denken ist Plastiek». Spreker is Jan Hoet, konservator van het museum voor heden daagse kunst in Gent. De tentoonstelling zelf, op 13, 14, 20 en 21 november (zaterdag van 14 u. tot 17 uur en zondag van 10 u. tot 17 uur) zal bestaan uit een doorlopende videovoorstelling van de zeven be langrijkste akties van Beuys en 9 tekeningen uit het museum voor hedendaagse kunst te Gent. Een dossier met teksten zal deze tentoonstelling begeleiden. Diezelfde twee weekends kan u in de GA ook het werk van de kunstenaar Paul De Vylder gaan bekijken. «Beelden uit het projekt «Gringo» is een reeks grote «pek-schilderijen», geïnspireerd op de bestaande, alledaagse omstandigheden uit onze onmiddellijke omgeving. Geopend op dezelf de uren. Els DUCHESNE «We hebben te kampen tegen het vooroordeel dat een muzikant een «potten- pakker» is. Gelukkig hebben we dit vooroordeel kunnen overwinnen. In plaats van van de ene herberg naar de andere te trekken, kent Vlaanderen nu muziekmaatschappijen die presteren en koncerteren. Gelukkig de ouders wier kinderen in onze rangen marcheren». Aldus Maurice Torre kens, voorzitter van het muziekverbond van België, op het kongres van het Wereldmuziekverbond, van 22 tot 24 oktober in Sint- Niklaas. Deze gedachten inspireerden wellicht ook het bestuur van de Koninklijke Fanfare S te-Cecilia Erembodegem. Want, samen met een uitnodiging gericht «m.n alle muziekliefhebbers en sympatizanten voor de Ceciliafeesten 1982, stuurden zij ons volgende informatie, die we graag in «De Voorpost» publioeren. Hamme. Er was veel volk bij de opening van de tentoonstelling gewijd aan Pieter Vanneste (vh) Onder grote belangstelling had op vrijdag 22 okto ber 1982 te 20 uur de officiële opening plaats in de feestzaal van het gemeentehuis te Hamme van de tentoonstelling die werd opgezet door het kultureel komitee en waarin werken van de Buggenhoutse beeldhouwer Pieter Vanneste te bewonderen zijn. Onder de belangstellenden bemerkten wij o.a. sche pen De Ridder uit Buggenhout, die er aan gehou den had op deze opening aanwezig te zijn. «Uw zoon of dochter is leer- ling(e) aan de Erembode- gemse muziekakademie en heeft dus blijkbaar interes se voor muziekbeoefening. Mogen we hem of haar uit nodigen om als spelend lid aan te sluiten bij onze mu ziekmaatschappij? We stellen ons even voor: Koninklijke Fanfare St.-Ce cilia, gesticht in 1854, dus 128 jaar jong. We zijn ge klasseerd in eerste divisie. Hoewel we officieel de bena ming fanfare dragen, zijn we sedert verschillende ja ren overgeschakeld naar het harmoniesysteemwat betekent dat klarinetten, fluiten en hobo's, kortom alle houten blaasinstru menten bij ons een belang rijke rol zijn gaan spelen. Verder blijven we natuur lijk trouw aan het gebrui kelijke harmonie/fanfare instrumentarium zoals: trompet, bazuin, tuba, bas tuba, bariton, hoorn, de ganse sax-familie en na tuurlijk niet te vergeten het slagwerk in al zijn vormen: kleine en grote trom, pau ken, klokkenspel, enz... Zelfs een contrabas is bij ons op zijn plaats en heeft ooit meegespeeld. In een dergelijke variatie van in strumenten kan iedereen zeker zijn gading vinden. Verder is het muziekbeoefe- nen een aangenaam tijdver drijf en een nuttige vrije tijdsbesteding. Bij ons wordt muziek beoefend in een ontspannen sfeer en in een geest van kameraad schap. Ook is de tijd voorbij dat met de fanfare bij alle mo gelijke gelegenheden van café tot café wordt getrok ken. Alhoewel een wandel koncert nog tot de moge lijkheden behoort en er daarbij dan ook een pintje wordt gedronken, leggen wij ons meer toe op het ge ven van zaal- en kiosk-kon- certen. Zo geven we jaarlijks twee koncerten bij ons in de zaal. namelijk een Lentekoncert in het voorjaar en een Ceci- liakoncert in het najaar ter gelegenheid van de viering van onze patrones. Verder staan ieder jaar o.a. nog op het programma: een kon cert tijdens de Aalsterse Jaarbeurs, een kermiskon- cert bij ons op het dorp ter gelegenheid van het vuur werk op donderdagavond en dan de tweede zondag van kermis Erembodegem, het jaarlijks muziekfestival in de hovingen naast ons lokaal. Bij deze laatste gelegenheid verbroederen we met be vriende maatschappijen uit Aalst, Moorsel, Asse en Af- fligem, welke we dan in de loop van het jaar een muzi kaal tegenbezoek brengen Wat ons repertorium be treft: hier primeert vooral de moderne muziek alhoe wel het klassieke genre ook niet wordt vergeten. Wij trachten muziek te brengen welke een breed pubhek kan aanspreken Wij kunnen U verzekeren dat uw zoon/dochter zeer welkom zou zijn in ons mid den. Een lidmaatschap bij onze muziekmaatschappij zou beantwoorden aan een dubbel doel. Enerzijds zou den wij onze rangen aange vuld zien, want wij, zoals momenteel trouwens elke muziekmaatschappij ziet haar ledenaantal verminde ren en verouderen. Anderzijds zou de inspan ning welke uw zoon of dochter levert om muziek te studeren, niet vruchteloos zijn. Tenslotte kunnen ze niet allen beroepsmusici worden en een aansluiting bij ons korps zou betekenen dat hun verworven muzika le kennis niet verloren gaat maar wordt omgezet in een hobby waar men een leven lang kan in opgaan! Die muzikale kennis kan trouwens bij ons nog aan gescherpt worden, daar voor staat onze dirigent borg! Onze fanfare wordt name lijk geleid door de h Ray mond Merckx, eerste prijs bazuin, contrapunt, fuga en kamermuziek aan het Koninklijk Conservato rium te Antwerpen en le raar aan de plaatselijke mu ziekschoolafdeling te Erembodegem. We nodigen u uit om samen met uw zoon of dochter te komen kennismaken tij dens één van onze volgende repetities welke plaatsheb ben iedere dinsdagavond, van 20u30 tot 22u30 in ons lokaal. Zaal Eekhoorn, Brusselbaan 155 te Erem bodegem. Beter nog ware het ons aan staande Ceciliakonoert te komen beluisteren op zon dag 31.10.1982. Zondag 31 oktober, te 20 uur stipt, programmeert de Koninklijke Fanfare Sinte- Cecilia Erembodegem in de zaal «De Eekhoorn», een fij ne muzikale avond, geleid door dirigent Raymond Merckx. De bind teksten worden zoals gewoonlijk keurig verzorgd door muzi kant en bestuurslid Pierre Luyts. Geopend wordt met Florentiner-mare van Fu$ik. Vervolgens kunnen de muziekliefhebbers Lich te Ruiterij (F. von Suppé), Gravin Maritza (Em. Kal man) en Annie Get Your Gun van Irving Berlin be luisteren. En na de pauze staat Peanuts (Arr. M. De- cock). Gospel Rhapsody (Pi Scheffer) en... Menu a la Carte van Ernest Majo op het programma. Tijdens de ze koncertavond wordt ook nog hulde gebracht aan een Vein de oudste en verdien stelijkste leden. Ruyssinck Leopold. Tevens worden twee marsen uitgevoerd van zijn hand: Gustaafmars en St. Ceciliamars. Zaterdag 20 november wor den opnieuw heel wal mu ziekliefhebbers en f&nfare- svmpatizanten verwacht in de zaal «De Eekhoorn» voor het tweede gedeelte van de Ceciliafeesten 1982. Een blik op het feestpro gramma: Bijeenkomst te 16 uur in het lokaal. Te 16u30 kleine optocht met muziek, en bezoek aan de deelnemende le den herbergiers. Terug in het lokaal om 18 uur. Omstreeks 18u30 feest maal. gevolgd door ge zellig samenzijn. Op de spijskaart: Rose zalm in cocktail saus. Tomaten- roomsoep, Jagersscho tel met kroketjes. Kof fie, Gebak. De deelnameprijs voor het banket bedraagt 600 fr. Inschrijven vóór 17 november! Het bestuur en de muzi kanten van de Ko ninklijke Fanfare St.- Cecilia Erembodegem verwachten een ruime belangstelling en wen sen iedereen nu reeds veel luister- en smaak- genot! D.B. Op vrijdag 22 oktober expo seert in de ontvangsthall van de BP Building aan de Jan Van Rijswijcklaan 162 te Antwer pen de Franse kunstenaar Ber nard Cathelin. De tentoonstel ling is te bezichtigen tot 14 november van 10 uur tot 17 uur, ook op zon- en feest dagen. Hamme. Beeldhouwer Pieter Vanneste uit Buggenhout stelt zijn werken tentoon in de feestzaal van het gemeen tehuis (vh) De heer Van der Meersch, voorzitter van het kultureel komitee Hamme, wenste de aanwezigen hartelijk wel kom en gaf vervolgens het woord aan de heer Wilfried Vannerum, leraar aan het H. Maagdkollege te Den- dermonde en lid van het Goethe-Gesellschaft in Wei- mar. In zijn inleiding wees de heer Vannerum op de vorm die in het werk van Pieter Vanneste te vinden is aan de hand van enkele voorbeelden die op de ten toonstelling te bezichtigen zijn. De «mens» staat als centraal thema in deze kunstwerken en dan vooral het geestelijke dat in de mens schuil gaat. Tussendoor zorgde Bart, het zoontje van Pieter Van neste, voor enkele muzikale nummertjes, waarvoor hij herhaaldelijk applaus kreeg De heer L. Baert, burge meester van Hamme, felici teerde het kultureel komi tee voor het genomen initia tief en hoopte dat zij de ingeslagen weg zouden blij ven volgen. Hij wees erop dat beeldhouwwerken min der aan bod komen in ten toonstellingszalen en bracht vervolgens hulde aan de heer Pieter Vanneste voor zijn unieke kunstwer ken en dankte hem ook voor zijn inzet als leraar aan de gemeentelijke aka demie voor beeldende kun sten te Hamme. De burge meester verklaarde de ten toonstelling officieel voor geopend. Aan de aanwezi gen werd een receptie aan geboden. Onder het drin ken van een glaasj' schuim wijn of vruchtensa; kon men de beeldhouwwer ken van deze kunstenaa bewonderen. De meest werken zijn in brons. Enk* le zijn in keramiek en in terra-cotta (gebakke aarde). De twee grote bee den, die menselijke afme tingen hebben zijn in pc lyester. Deze éénmalig kunstwerken kunnen or dergebracht worden onde de stijl-benaming «nieuw figuratie» die ontstaan ei groeien in het geestelijk* van de kunstenaar. Deze tentoonstelling is nog toegankelijk tot en met 31 oktober 1982, tijdens de weekdagen van 18 tot 20 u. en in het weekend van 10 tot 12 en van 16 tot 20 u. In «De Spuier» te Sint-Gillis-Dendermonde. Rechtover het gemeentehuis van Sint-Gillis-Dendermonde is een literair café gevestigd. Het kreeg de naam «De Spuier» en op geregelde tijdstippen kan men er terecht voor kleinkunstavonden. Zo ook op zaterdag 30 oktober is er weer een kleinkunstavond ten bate van «Survival Expedition». De populaire folkzanger «Howard Bond» brengt er zijn beste bedjes vanaf 20.30 uur. Wie belangstelling heeft doet er best aan nu reeds kaarten te bestellen bij de Spuier, Sint-Gillislaan 14 te Dendermonde. Ook tijdens het Allerhci bgenweekend loopt nog in het Apostelken de ten toonstelling gewijd aan de kunstenaar Kamiel Herman, een autodidakt die in zijn schilderijen poogt het optimisme dat hem kenmerkt ook weer te geven. Kamiel Herman heeft zo zijn eigen opvattingen. Hij schildert niet met de bedoeling uit deze bezig heid enig financieel voordeel te halen. Het schilderen is en blijft voor hem een aangena me hobby. Vandaar ook dat zijn schilderijen bin nen het betaalbare lig gen. «Waarom zou een volksmens zich geen schilderij mogen aan schaffen», aldus de kun stenaar die op deze wijze zijn bijdrage wil leveren tot de volksverheffing. Kamiel Herman is geen topkunstenaar. Dat weet hij maar al te goed. Maar zijn werk steekt toch flink boven de mid delmaat uit. Hij schil dert haast postkaarten, lieftallige hoekjes en kantjes, dingen die iedereen en alleman kan herkennen. Zijn winter landschappen zijn enig. Ze kunnen vele mensen bekoren. Steeds weer puurt hij zijn ideeën uit de streek Landschap pen om en rond Aalst, zijn legio. Vaak zijn de Aalst. Kamiel Herman, een uitgesproken volkse scnuaer <aa Aalst. In zaal 't Apostelken schilder Kamiel Herman zijn kleuren cue hij geDruikr wat overdreven, te ge waagd soms. Maar daar aan went men zeer snel. Maar het spijtige is dat hij in vele gevallen ver geet de derde dimensie, de indruk van diepte weer te geven in zijn werk. Kamiel Herman is op zijn best in de kleinere schilderijen. Men kan te Aalst exposeerde heimat werken (ad) zijn werken nog gaan bekijken en ervan genie ten tijdens het Allerhei- bgen weekend. (HJM) Europalia probeert dit jaar een zo volledig mogelijk beeld op te hangen van Griekenland. In dat kader hebben niet minder dan 400 manifestaties plaats in de maanden oktober en no vember. Onder meer een Eu- ropaliaprijs voor literatuur.

De Voorpost | 1982 | | pagina 25