t DE VIDTS L DRINKS-SERVICE Bezoek Vlaanderens mooiste wijnkelders y' in het nart van 't Soete Waasland -Parlementaire vragen Ferdinand De Bondt (CVP) ileit voor buurtspoorwegen «Tussengas» met «De Wakkere Burger» Volksvertegenwoordiger Verniers (VU): «Schaf luchtvloot bij leger af!» WIJNSPECIALIST V n.v. Désiré Van Riet burgemeester in Temse CVP-Sint-Niklaas haalt uit tegen SP Sint-Niklase «fascisten» en «antifascisten» zijn boos op elkaar amerlid Norbert De Batse- :r (SP) heeft aan de minister in openbare werken ge- aagd welke werken in het rondissement Dendermonde lorkomen op de prioriteiten- jjst opgesteld ingevolge de we- schappelijke kosten-bate- ialyse dit in volgorde met van rangorde en de ling van de kost? Welke de igorde is die aan deze wer- :n werd gegeven ingevolge de idie met gewijzigde parame die de minister zelf liet oeren? En in welke rangor- deze werken effektief zullen rordert uitgevoerd en hoeveel zullen kosten? 'at het bestuur der wegen P^treft. daar is een verbreding gt|an de rijksweg 16 Mechelen- ndermonde. meer bepaald Mechelsesteenweg te Den- rwjermonde, voorzien. Kostprijs miljoen fr. Nr 19. ik de modernizering van de ijksweg 60 van Moerzeke tot lettermuit staat op het pro- imma. Kostprijs 209 mil- :n. Nr. 60. Nog de rijksweg - rijksweg 867 rondweg rond ndermonde van de rijksweg 60 tot de rijksweg 16. Kostprijs 715 miljoen. Nr. 114. Rijksweg 16 verbinding van de nieuwe rijksweg 56 met toegangskom- pleks AIO te Wetteren en mo dernizering van het komplcks. Kostprijs 324 miljoen. Nr. 120. De provinciale weg 345. zuide lijke omlegging van Zele pro vincieweg. 180 miljoen fr. Nr 258 en tenslotte nog de provin ciale weg 345 verbreding Bie- zestraat te Hamme. 24 miljoen fr. Nr. 408. De opstelling van de rangorde tengevolge de aktualizering van sommige parameters is momenteel nog aan de gang. Wat de effektieve uitvoering betreft, kan worden meege deeld dat in de rondweg rond Dendermonde reeds een spoorwegbrug in uitvoering is. Tevens komt de rijksweg 60 - Biezestraat te Hamme voor op het investeringsprogramma 1982. Wat het bestuur der waterwe gen aangaat: Zeeschelde: vak Sint-Amands tot Gent, kali brering voor scheepvaart tot 1.350 ton. Raming 700 miljoen fr. (prijsbasis januari 1981). 'req eho al!iv m0e stal en de knechten mef buurtspoorwegen in België, de NMVB dus, oefenen _jen vervoeraktiviteit uit die op het stuk van reizigersaan- fcllen niet veel moet onderdoen voor «het groot spoor». Waar in vergelijking met de NMBS en met de andere Stedelijke vervoermaatschappijen (Brussel, Antwerpen. jent, enz.) bedragen de investeringsmogelijkheden voor ligje NMVB bijna nihil. Dat zei de Sint-Niklase CVP- jjenator Ferdinand De Bondt tijdens de bespreking in de oofenaat van de begroting van verkeerswezen '82. Het he^ase parlementslid wil dat de Maatschappij voor Buurt- :heipoorwegen méér uit de financiële pot ter bevordering [Wian het stedelijk vervoer zou mogen meeëten. izeVolgens De Bondt is de equipering van de NMVB onpmentabel, op korte termijn moet deze maatschappij in iagitaat worden gesteld, haar net te voorzien van een rieiverkeersopleiding», gebruik makend van het mobilo- <aijoonsysteem. Via die «verkeersleiding» moet de NMVB koinvermijdelijk haar exploitatieresultaat op een hoger ceipeil kunnen brengen. geJiHet gaat niet op», zegt De Bondt. «om ons dertig jaar in erie spannen om kwaliteiten als frekwentie. stiptheid en zaïjietrouwbaarheid van aansluitingen te installeren' op anflechts één procent van het net. en dan nog op een -ejDverdreven wijze, terwijl op de overige diensten zelfs het itciieest elementaire instrumentarium ontbreekt om een 18&impele aansluiting te regelen of om de kapaciteit te bijregelen naargelang de behoefte». Ferdinand De Bondt erdrukt het zelfs nog plastischer uit: «Als je een paardestal tl^vil proper krijgen dan moet je de knechten ook een Vppezem geven, anders is het duidelijk dat je op de kdmechten mikt en niet op de stal». erbe Bondt wil 12 procent van de bestedingen in het kader arfan de Dienst ter Bevordering van het Stedelijk Vervoer i88laten toekennen aan de NMVB. er.Volgens de minister van verkeerswezen wordt de NMVB deftièt buitenspel gezet. In Luik en Charleroi bijvoorbeeld cetprofiteren de buurtspoorwegen in grote mate van de reitedelijke vervoerinvesteringen. it- (wv) Rangorde 4. Dender: kalibre ring voor scheepvaart tot 1350 ton. Raming 2.790 miljoen fr. (rangorde 15). Een nieuwe studie met gewij zigde parameters werd voor de projekten aangaande de verde re uitbouw van het waterwe gennet niet bevolen. De effek tieve uitvoering van de werken is afhankelijk van de beschik bare budgetten. Senator Walter Peeters (VU) heeft een vraag gesteld die handelde over de gemeente raadsverkiezingen die in Voe ren weer aanleiding hebben gegeven tot franstalige terreur. Hij vroeg aan de minister van binnenlandse zaken wie er ver antwoordelijk was voor deze terreur. Er was immers maar een patrouille van 2 rijkswach ters voorhanden, dat ofschoon er versterking was gevraagd. Waarom werd dan het aantal manschappen van de rijks wacht in Voeren opgedreven tot 25. Uit de recente gebeur tenissen leidt de senator af dat deze terreur maar een doel heeft: de Vlamingen dermate terrorizeren dat ze uit Voeren verhuizen. Hij vindt dat de betrokken minister tegen deze terreur moet optreden. En ten slotte wenste hij te weten of Happart onwettelijk de neder- landsonkundige burgemeester van het Vlaamse Voeren wordt? Senator Peeters heeft het ook gehad over de tewerkstelling en de grote onzekerheid die het gebrek aan werk bij de bevolking teweeg brengt. Hij wees erop dat het aantal werk lozen de laatste maanden weer flink is gestegen. Hij loofde de inspanningen van de regering die via een aantal projekten allerhande de werkloosheids- problematiek probeert op te vangen Hij betreurt het echter dat er in de begroting geen voldoende uitzicht wordt gebo den op een afdoend integraal tewerkstellingsbeleid. Het is trouwens de reden waarom de Volksunie deze begroting on mogelijk kan goedkeuren Mi nister Hansenne reageerde hierop dat bepaalde bevoegd heden inzake werkgelegenheid werden toevertrouwd aan de gemeenschappen en de gewes ten en dat hij zich hieraan ook wenste te houden. Ook volksvertegenwoordiger Jan Caudron (VU) hield een tussenkomst tijdens de bespre king van de begroting van mid denstand. Hij verwijt de rege ring dat ze geen globale aan pak van de problemen heeft en dat alle maatregelen zeer op pervlakkig zijn. Toch kan hij het eens zijn met drie prioritai re punten: werk maken van de afschaffing of vermindering van de formaliteiten en ver plichtingen die een belasting vormen voor het onderne- mingshoofd; grotere doeltref fendheid van de verschillende juridische en technische instru menten die bestemd zijn om de schepping en expansie van de KMO's in de hand te werken. En tenslotte de fundamentele hervorming van het geheel van de sociale zekerheid. Maar in het beleid ontbreken precies die punten die een gunstige atmosfeer scheppen waarin het initiatief en het werk van de zelfstandige ondernemer wordt beloond. Kamerlid Caudron vindt het derhalve doeltreffender een rechtvaardig belastingssysteem uit te dokteren waardoor de zelfstandige arbeid niet meer wordt gestraft, maar beloond voor hard werk, initiatief en genomen risiko. Het Aalsters «Wakkere Burger-Komitee» werkt mede aan een landelijke aktiviteit a.s. zondag 31 oktober te Brussel onder het motto «Tussengas». Hoofdtema is «hoe moeten informatie en inspraak na de verkiezingen waar ge maakt worden?». Wat met de beloften van partijen en politici? Wat met beleids nota's, eisenpakketten uit gewerkt door Wakkere Burger en door andere ko- mitees? Hoe kan effektief werk worden gemaakt van informatie- en inspraakga ranties? Hoe kan een ver dergaande demokratisering van het gemeentebeleid worden opgebouwd? 10 oktober kan geen einde van één jaar werking «Wakkere Burger» zijn. Nu moet er... tussengas komen. U kan deelnemen aan Mocht de Volksunie ooit de minister van landsverdediging mogen leveren je houdt het niet voor mogelijk natuurlijk dan zou de Sint-Niklase fraktieleider in de gemeenteraad Jan Verniers beslist in aanmerking komen voor die post. Verniers ontpopt zich de jongste tijd als specialist inzake militaire aangelegenheden, zie zijn voorstel tot kommunautizering van onze defensiemacht waarover eerder in dit blad werd bericht, lees hierna over zijn wetsvoorstel strekkende tot afschaffing van de luchtvloot bij de luchtmacht". Verniers, kamerlid sedert een jaar en bovendien reservekolonel bij het Belgische leger, noemt zijn goedgemotiveerde suggestie «een steen in de kikkerpoel». Wellicht wordt het voorstel nog mee gesigneerd door andere kamerleden. Krisisbewust wordt het wetsvoorstel genoemd omdat de goedkeuring ervan met zich zou brengen dat een smak geld bespaard zou worden: nieuwe F 16- vliegtuigen hoeft men in dit land niet meer aan te kopen, je kan de piloten beter in Duitsland of de Verenigde Staten laten opleiden. Het voorstel houdt een ferme ommezwaai in. minder geld moet volgens Verniers naar de luchtvloot gaan en dan kunnen méér centen aan het operationeel houden van de landmacht worden besteed. Luchtmacht niet afschaffen De Navovloot (2.900 vliegtuigen) wordt voor één twintigste (144 vliegtuigen) door België overeind gehouden. Op grond van de bevolkingscijfers en de verhoudingen in dat opzicht tussen de verschillende lidstaten is dat voor ons land een schromelijk overdreven getal, het zou hooguit de helft horen te zijn. De Navo verwacht ook dat een gevechtspiloot 240 vlieguren lang praktisch geschoold wordt, België kan zich niét aan deze richtlijn houden en voorziet slechts 150 vlieguren. De opleiding van gevechtspiloten is bij ons dus ontoereikend. In de loop van vorig jaar deden zich bij ons nogal wat vliegtuigongevallen voor, grotendeels te wijten aan zowel sleet op het materiaal als aan «menselijke fouten». Bij één zo'n ongeval moest de staat bijna één miljard aan schadevergoeding betalen. Eén F 16 kost algauw 17 miljoen dollar, zeg maar bijna een miljard De luchtmacht is de grote slokop bij landsverdediging als je tenminste rekening houdt met de voorgenomen aankoop van F16-vliegtuigen. Jan Verniers vindt dat ons land ekonomisch te zwak staat om zich die miljardenuitgaven te kunnen veroorloven; het luchtleger drukt het landleger inzake geldmiddelen in de hoek: de luchtmacht verbruikt veel dure brandstof, de luchtvloot moet. wil ze efficiënt blijven, normaal gesproken na verloop van jaren vernieuwd worden. Verniers wil de luchtmacht niet afschaffen maar veeleer de landmacht met haar lichte vliegwezen uitbouwen. België moet nabij de Oostduitse grens b.v. een strook van 50 tot 60 km verdedigen, met de snelheid van vier keer 340 meter per sekonde die een F16 ontwikkelt is deze lap grond makkelijk in enkele sekonden te overvliegen, je kan die karwei gerust aan andere Navopartners laten klaren. België moet zich op de landstrijdkrachten toeleggen. In vredestijd, zo luidt art. 1 van het voorstel Verniers, mag België voor zijn leger géén aankopen meer verrichten voor de luchtvloot van de luchtmacht. Verniers is overigens van oordeel dat Europa zich t.a.v. de Navo wat autonomer zou mogen opstellen, het oprichten van een eigen defensiegemeenschap zou nuttig kunnen zijn. Omtrent de aankoop van vliegtuigen zegt Jan Verniers nog: «We worden ekonomisch gemanipuleerd. Er wordt teveel geïnvesteerd in materiaal, te weinig in mensen». In de nabije toekomst wil de Sint-Niklazenaar nog een voorstel indienen dat de verkoop van jachtwapens zou verbieden. W.V. ESS3 KJ «Tussengas, a la carteuw eigen werk- en animatiedag van 31 oktober samenstel len. Bij aankomst krijgt U immers een gamma aktivi- teiten aangeboden van «zwaar op de hand» over «licht-klassiek» tot «totaal naast de kwestie». Er is keuze genoeg. Zo o.m. een tweede groot Wak kere Burger-debat met na tionale partijvoorzitters Guy Verhofstad (PW), Karei Van Miert (SP), Vic Anciaux (VU). Bob Gys (CVP - senaatsfraktievoor- zitter). Minister Mare Galle over zijn «inspraak vergt inzicht»-kampagne premier Martens over «nationale grendels op ver dergaande demokratisering van het gemeentebeleid» vertegenwoordigers van kleine en grote partijen, van oude en nieuwe, van meerderheid en oppositie gemeentelijke informa tiediensten van binnen- en buitenland deskundigen in de ge meentematerie als Herman Wuyts, Renaat Roels, prof Maes. prof Suetens. prof De Wachter, adviseurs van de Vereniging «Belgische Steden en Gemeenten» landelijke organisaties werkzaam rond één of an der specifiek beleidsterrein plaatselijke groepen die het wel en wee der verkie zingen zijn doorgekomen: dorps- en wijkraden, ad viesraden. aktiegroepen, lokale radio's, stadskran ten, e.d.m. vertegenwoordigers van schrijvende en sprekende pers animatie met Madou. St.-Juttemis, Erik De Vol der. de Noufa's, Kurt Van Eeghem. De Nieuwe Snaar, enz. pianorecital door Willy Claes zaaldiskussie. debatten, vraaggesprekken m.m.v. BRT-journalisten William Van Laeken. Martine Tanghe. Guy Polspoel en de Nederlander Koos Pos- tema Het UFSAL waar alles doorgaat ligt aan de Vrij heidslaan, Koekenberg- Brussel nr. 17 en ligt in de omgeving van het Simonis- plein en de Basiliek. De aktiviteiten hebben plaats op zondag 31.10 van 10 a 18 u. Toegang: 80 fr. Broodjes en hapjes ter plekke. Acht restaurants in de omgeving. Kinderopvang en -animatie voorzien. Voor verdere info: Wakke re Burger-Aalst, p.a. «Aalst 2000», Korte Nieuwstraat 12, (053- 78.89.84). 18 If Ji industriepark noord, 35 2700 St-Nikl tel:(B 7765355 De nieuwe schepenen én de burgemeester zijn bekend in Temse. Maandag jl. heeft het plaatselijk CVP-bestuur zich in een geheime stemming uitge sproken over de nieuwe burgemeester en de vijf schepenen die de partij toebedeeld krijgt: Désiré Van Riet wordt dus toch burgemeester, hoewel men aanvankelijk veeleer Felix Bulteel had verwacht. ACW-er Bulteel wordt wel eerste schepen. Temse wordt voortaan door de vroegere schepen voor informatie en NCMV-voorman Désiré Van Riet geleid, op bestuurlijk en beleidsvlak. De vier ande re CVP-schepenen heten Siegfried Buvtaert (Tiel- rode). Emiel Naudts (Elversele). Albert De Cau- wer (Temse) én Luc De Ryck (Temse-Velle). Zoals bekend is Luc De Ryck al van bij de start in het Waasland van ons weekblad De Voorpost (1975) medewerker aan onze publikatie, hij is CVP-jonge- renvoorzitter in Temse en skoorde meer dan dui zend voorkeurstemmen (wat enorm veel is voor iemand die voor het eerst opkomt). Luc De Ryck is regent, hij geeft les aan het Heilig Maagdkollege in Dendermonde. Eerder al had de PVV, de andere bestuurspartner in Temse. Armand Felix uit Steendorp als schepen aangeduid. Alle deelgemeenten zijn dus in het schepenkollege vertegenwoordigd, zelfs de volkse wijk Veile. Voorzitter van de Bouwmaatschappij wordt PVV-er Jozef Van Landeghem. Voor de samenstelling van het OCMW-bestuur is het nog iets te vroeg, men moet bij beide partijen nog de kandidaturen indienen. (wv) De CVP-afdeling Sint-Niklaas zal tijdens het partij bestuur van maandag 22 november de kandidaten voor een schepenambt aanduiden. Naar verluidt zou het ACW een extra zetel claimen, maar ook b.v. Theofiel Heynderickx (nu op kuituur) wil opnieuw een schepenzetel, die van burgerlijke stand. En eventueel zou ook Lieven Lenaerts schepen kunnen worden. Certitudes zijn bij de CVP: Jeannine De Boever. Vincent Foubert, hoogstwaarschijnlijk André Baetens en Ward Ver- gauwen. Albert Van Rumst wordt beslist wéér schepen. In een persmededeling betreurt de CVP-Sint-Ni klaas «de brutale aantijgingen van de SP die de CVP beschuldigt van weerwraak en woordbreuk». Gesteld wordt dat het vooral «de arrogante manda- tenhonger van de SP» is die de CVP ertoe dwong, uit te kijken naar een nieuwe koalitiepartner. De SP zou, zoals via dit blad gemeld, met 13 raadsleden op evenveel mandaten als de CVP hebben aanspraak willen maken. Verder aanziet de CVP de SP- beschuldigingen aan het adres van burgemeester De Vidts als «laagbijdegrondsnatrappen». de afdeling betuigt haar respekt en aanhankelijkheid aan Paul De Vidts. De onderhandelingen met het oog op de vorming van de nieuwe koalitie verliepen, aldus nog de CVP, korrekt en kordaat. De Sint-Niklase afdeling houdt eraan, de bijna achttienduizend CVP-kiezers te danken voor hun vertrouwen en de kandidaten voor hun inzet. (wv) Van onder naar boven: Dé siré Van Riet burgemees terj en Luc De Rijck (sche pen) uit Temse Op zondag 14 november heb ben in de koncertzaal De Sin gel. Jan Van Rijswijcklaan te Antwerpen, de 17' dagen van het Vlaamse lied plaats. Tre den op: het Sint-Agneskoor uit Borgerhout en het Philharmo- nisch koor uit Antwerpen. Tussen twee legislaturen in spoelen vaak nogal militante berichten onze redaktie binnen. In Sint-Niklaas b.v. woelt het volop. En omdat de SP uit de koalitie werd gebonjourd, én vanwege een voor 13 november in het vooruitzicht gestelde betoging van de Vlaamse Militanten Orde (VMO). Links beukt tegen rechts aan, en omgekeerd. Het Anti-Fascistisch Front van Sint-Niklaas vraagt met nadruk aan de burge meester dat die VMO-betoging zou verboden worden. Volgens het AFF wil het VMO méér dan alleen maar betogen tegen abortus, men zal volgens deze bundeling van linkse groeperingen van de gelegenheid gebruik maken om een pakket aan fascistische ideeën te spuien. Masereelfonds. Jamklub, Socialistische Gemeenschappelijke Aktie. Syndikale Jeugd ABW. PvdA. De Barst. Ral. Snel, Rooie Rok. ABW-Jongeren en Onafhankelijkheidsfront zien opnieuw zwarte laarzen opdoemen in de stad. met afgrijzen wordt aan de gruwelen uit de tweede wereldoorlog gedacht. Wie, aldus het AFF, heeft in de Veldstraat een door een gastarbeider uitgebaat café aangevallen? Wie haalde «de leeuw van 't Marktje» (Regentieplein) van zijn voetstuk toen het Vlaams Blok betoogde in Smt-Niklaas? Het AFF verwijst nog naar de branden in progressieve boekhandels en filmzalen in Antwerpen en Mechelen, herinnert ook aan de brand bij het weekblad Pour en stelt dat het VMO als privémilitie gewoon niet mag komen betogen in Sint- Niklaas. Neofascisme? Gilbert Van Bel van het Vlaams Blok trekt dan weer van leer tegen wat hij noemt «de vonk van de onzinnige haat tegen al wat Vlaams is en ijvert voor een onafhankelijk Vlaanderen». Die haat. zegt hij. smeult in vele rode harten, het gaat niet op dat sommige Vlaamsnationale verenigingen al die verwijten van neofascisme en racisille toegestuurd krijgen. Had Vlaanderen iets uitstaans met wat er in de Duitse koncentratiekampen gebeurde? Nee. zegt Van Bel. die meer heil ziet in de nieuwe CVP-VU-koalitie dan in het samengaan van CVP en SP. Want, zo zegt en schrijft hij. «zo bleef onze stad gevrijwaard van een spinnijdig burgermannetje dat klaarstond om gedurende zes jaar de lakens en de plaatskens uit te delen». En verder luidt het: «De hatelijkheid waarmee Willockx zich in het verleden steeds heeft opgesteld tegenover andersdenkende Vlaamsna tionalisten. tegenover de onderscheiden verenigingen van de Vlaamse Beweging en tegenover de slachtoffers van de Belgische koncentratiekampen en gerechte lijke repressie, liet het ergste vermoeden».» Volgens Gilbert Van Bel «is het niet omdat de lijstaanvoerder van Agalev, wiens vader en grootvader en andere verwanten jarenlang onschuldig in de gevangenis zaten, zijn eigen familie en de Vlaamse zaak in de rug schiet, dat Willockx zich begoochelingen moet maken. De repressie is niet vergeten.» Oorlogje op papier dus tussen links en rechts in Sint-Niklaas. Of de echte fascisten willen opstaan. En dat die anderen zich koest moeten houden. En dat die anderen schuld hebben aan veel leed. En dat die anderen moeten zwijgen verdorie. Maar in De Voorpost mogen beide standpunten gehoord worden. (wv)

De Voorpost | 1982 | | pagina 3