Heemkring Het Land van Beveren jubileert: Sint-Maartenskoek, Hattingakaart en vliegtuigtrip Nov ember-Dodenmaand. Aktie 11.11.11 in Berlare 11.11.11-aktie Baasrode "Steunt Nicaragua met Ongehoord 11.11.11-aktie St.-Gillis steunt Guatemala lil.11.11-aktie Grembergen j steunt dê Filippijnen RTT-Dendermonde huldigt op pensioen gestelde personeelsleden Jt 11.11.11-aktie Oudegem 11.11.11-aktie Dendermonde steunt Nicaragua UITSLAG TOMBOLA TOMBOLA UITSLAG TOMBOLA UITSLAG TOMBOLA Jaarlijks wanneer de oogst is binnengehaald, de velden kaal staan en de blaren zijn verdord, terwijl droeve nevelsluiers de wereld omhullen, herdenken wij onze doden. In de maand november herdenken we ook de kostbare levens van miljoenen gesneu velden in beide wereldoorlogen. Toch mag deze dodenmaand niet voorbijgaan zonder dat wij even stilstaan bij de graven van diegenen die gesneuveld zijn op het veld van de arbeid. Deze onbekende strijders, die niet officieel herdacht worden, hebben zich niet minder verdienstelijk gemaakt. Nog steeds gebeuren er jaarlijks duizenden werkongevallen, anderen lijden aan slepende en dikwijls dodelijke arbeidsziekten. Al te zeer wordt onze aandacht getrokken door grote mijnrampen, door instortin gen, of ongevallen met boortorens, het verdwijnen van schepen en andere spektakulaire dingen die een bepaalde tijd in het nieuws staan. Ondertussen vechten anderen tegen beroepsziekten, zonder daarom hun beroep op te geven. Veel meer arbeiders dan we vermoeden hebben hun leven gegeven in trouwe dienst, daarom echter mogen we ook de «arbeiders met het hoofd» niet vergeten. Zij die dikwijls een gans leven ten dienste hebben gesteld van de vooruitgang, van hun mede mensen. Wij leven door de arbeid. Welvaart en welzijn hangen er van af. Daarom past het om in deze tijd even aan diegenen terug te denken die naamloos voor de mensheid hebben gewerkt... (F. Kestens) De Voorpost - 29 10 1982 - 5 )p voorstel van jeugdhuis Joko Berlare zal dit jaar aktie gevoerd /orden voor een projekt in Eritrea, nl. de bouw en uitrusting van werkplaatsen voor gehandikapten in het vluchtelingenkamp olumna. «et projekt Eritrese bevrijdingsstrijd jegon in 1961 en duurt nu nog altijd voort. Men schat het •Jantal slachtoffers op 100.(XX). .TJaarnaast zijn er in Eritrea faelf een 700.000 vluchtelingen *rlifn 'n ^et buur'ant* Soedan ver- Jplijven er nog eens 450.000. TDe oorlogssituatie veroorzaakt 'wjëen aantal specifieke kwalen ^zoals oorlogstrauma's, brand- .bjVönden ten gevolge van na- ^eialmbommen en een aantal zwaar gehandikapten. Om aan dit laatste probleem iets te doen hebben enkele Eritrese burgers zich georganiseerd om de reintegratie van die gehan dikapten in de maatschappij te bewerkstelligen. De nadruk bij dit projekt ligt op de beroepsvorming van de 3.000 mensen dit verlamd, doof. blind zijn of waarvan ledematen geamputeerd wer den. Deze vorming moet een essentiële aanvulling zijn voor ""baasrode steunt dit jaar een projekt in Nicaragua dat de landelijke ontwikkeling beoogt in de streek van Somo- lillo. Somotillo is een bergachtige streek waar men de voedsel situatie van de kleine boeren wil verbeteren door het yeintroduceren van groententeelt. Daarnaast wil men nieu- gwe werkgelegenheid creëren door het uitbouwen van ïolirtisanale aktiviteiten. raaDm dit projekt te steunen houdt men in Baasrode de «ebruikelijke huis aan huis - aktie op donderdag 11 eenovember. Men kan een vrije bijdrage geven: wenskaar- i dien of ingangskaarten kopen, beide aan 50 fr. stuk. Met oode ingangskaarten kan men dan vanaf 19 u. het optreden e dbijwonen van de Hamse kabaretgroep Ongehoord in de jeigemeentelijke jongensschool te Baasrode, eveneens op elcüonderdag 11 november. Ongehoord brengt spektakel en veknuziek. Tijdens de pauze wordt de diareeks «Ontwape nen om te ontwikkelen» getoond. Iedereen weze er bij. juatemala heeft inderdaad iets te verwachten van St.- jillis. \cht bewegingen, met name KSA Arnout, Jeugdclub Zenith, Frans Masereelfonds, Chirojongens Boemerang, Chiromeisjes Kreale, Jong socialisten, KAV centrum en )nafhankelijke medewerkers werken samen in het ll.ll.ll-aktiekomitee. >t.-Gillis steunt in Guatemala de boerenorganisatie C.U.C. die werkt aan de bewustmaking en de verdedi ging van de boeren. Iet C.U.C. speelt een enorme rol in de strijd voor de )ntvoogding van het Guatemalteekse volk. Op zaterdag 13 oktober zal iemand aan huis uw bijdrage /ragen voor dit projekt te steunen. Het projekt dat Grembergen steunt tracht een basispro- l jramma voor gezondheidszorg onder de Filippijnse be- volking uit te bouwen, het gebruik van medicinale j planten te stimuleren, ter beschikking stellen van medi- cijnen en didaktisch materiaal. ■%)p zaterdag 13 en zondag 14 november zal er o.a. een kerkdeuraktie gehouden worden om dit projekt te steunen. de louter medische dienstver lening. Het programma omvat eveneens een onderwijspro- jekt dat aangepast is aan het niveau van elke patiënt. Het uiteindelijke doel is deze men sen terug in te schakelen in het sociale en ekonomische leven van elke dag. Men beschikt momenteel al over twee werkplaatsen: in de eerste worden sandalen ge maakt uit autobanden die wer den gerekupereerd uit de strijd, het tweede atelier is be stemd voor het herstellen van uurwerken, radio's en casset terecorders. In het kader van deze aktie zullen volgende aktiviteiten plaatsgrijpen in Berlare: huis-aan-huis verspreiding van informatie en briefomslag. Deze briefomslagen zullen op 11 en 12 november opgehaald worden. fototentoonstelling over Eritrea (Lieve Colruyt) in de vergaderzaal van de sporthal stand Wereldwinkel Joko Ber lare vanaf vrijdag 29 oktober tot en met 11 november. De opening van deze tentoon stelling grijpt plaats op vrijdag 29 oktober om 20.00 uur stipt. Diezelfde avond kunt u via foto's en dia's kennis maken met Eritrea en het gekozen projekt. Er zullen ook mensen uit Erit rea zelf aanwezig zijn die een typisch Eritrees gerecht zullen klaarmaken, dit kunt u dan proeven tegen de prijs van 100 frank. Het is ook mogelijk om produkten van de Wereldwin kel (wijn, koffie, noten) aan te kopen. De winst hiervan gaat ook naar de 11.11.11.-aktie. Al deze aktiviteiten hebben plaats in de Berlaarse sporthal. Vorige vrijdag had in de gebouwen van RTT aan de Franz Courtensstraat de viering plaats van drie perso neelsleden die op rust werden gesteld na een verdienstelij ke loopbaan. Het waren mevr. Louise De Muynck uit Sint- Gillis-Dendermonde, de heer Honoré Moortgat uit Lebbe- ke en de heer Robert Van Pottelberghe uit Hamme. De plechtigheid werd bijgewoond door de admi nistratieve afdelingschef Frans Schelkens. de techni sche afdelingschef Jan Schelkens en de admini stratieve sektiechefs Lucien Carous. Albert Engelaer en Louis Van den Berghe, en de kollega's van de ge- vierden. De heer Frans Schelkens was de spreekbuis van het exploitatiecentrum om de gepensioneerden te huldi gen voor hun verdienste ten bate van de Regie. Hij bracht de loopbaan van de drie personeelsleden in re- trospektieve. Mevr. De Muynck bracht het over grote deel van haar carrière door in het Kantoor van Ontvangsten. De heer Moortgat was te Dender- monde werkzaam in het Commercieel Agentschap. Voordien was hij te Brussel aktief in de radiotaksen en als messbeheerder. De heer Van Pottelberghe bleef gedurende zijn ganse loopbaan trouw aan de uit voerende diensten. Lange jaren werkte hij in de tele fooncentrale te Hamme. Na de automatisatie werd hij overgeplaatst naar de zelfde dienst te Dender- monde. waar hij tot bij zijn oppensioenstelling aktief bleef. Tijdens zijn toe- spraak wees de administra tieve afdelingschef op de problemen waarmee de Dendermondse diensten momenteel te kampen heb ben. Er worden heel wat personeelsleden gepensio neerd. maar de kaders wor den niet aangevuld. Na mens de gepensioneerden sprak de heer Robert Van Pottelberghe een dankwoord. Hij beklem toonde de aangename wer king te Dendermonde en de goede sfeer onder het personeel en de leiding. BENO In Oudegem werkt men voor het ganse 11.11.11-projek- tenprogramma. Hiervoor zal men op verschillende stand jes wenskaarten verkopen en op zaterdag 13 en zondag 14 november met omslagen aan de kerk staan. Tevens wordt iedereen uitgenodigd op de grote Derde Wereld- kwis op vrijdag 5 november ingericht door jeugdhuis Move. Dendermonde-centrum steunt de economische alfabeti- satie in Nicaragua. Hiermee beoogt men de bevolking te informeren over de werking van de ekonomie, zowel de familiale, lokale als wereldeconomie. Het pedagogisch materiaal dat hiervoor gebruikt wordt, is aangepast aan de huidige kennis van de bevolking. Voor de deelgemeenten van Dendermonde waarvoor geen expliciete 11.11.11-aktie wordt gevoerd, wordt gevraagd rechtstreeks een bijdrage te storten op postre kening 002. Hiermee steunt men dan het ganse projek- tenprogramma. Tevens wordt nog eens de aandacht gevraagd voor de politieke terugzendkaart. om deze in te vullen. Hiermee oefent men druk uit op regering en parlement om tot een ander Zaïre-beleid te komen. Ter gelegenheid van haar zilveren jubileum (1957- 1982) richt de heemkundige kring Het Land van Beveren een aantal merkwaardige aktiviteiten in. In het kasteel Cortewalle zal van zaterdag 6 tot en met zondag 14 november een tentoonstelling te bezichti gen zijn rond Sint-Martinus in kunst en volkskunde. Deze expo omkadert uitstekend de Beverse Sint- Maartensviering van 11 november en nodigt tegelijk de bezoekers uit, een blik te werpen op de belangrij ke heemkundige aktiviteiten van deze Beverse ver eniging. Haar verdiensten zijn in het Waasland bekend, niet in het minst door de uitgave van honderd tijdschriftnummers. «Vandaag is 't Sint-Maar- nieuwigheid te lanceren: ten» is de titel van de the- een zogenaamde Sint- matentoonstelling, die ge- Maartenskoek of taart. On- doopt werd naar de eerste dergetekende genoot, sa- regel van het gekende Be- men met de Beverse pers- verse volksliedje. Het kollega's. de eer en het wordt een expositie van smakelijk genoegen om de- kunstvoorwerpen en ikono- ze koek in primeur te proe grafie rond de figuur en de ven. En jawel, het is een verering van de heilige baksel dat er best mag zijn. Martinus. aangevuld met een appelcake, die jong en de folklore in verband met oud zal doen watertanden, de devotie tot deze volks- Op 11 november, met de heilige. viering van Sint-Maarten, De geschiedschrijving van zal dit gebak bij alle brood deze tentoonstelling be- en kleingoedbakkers van perkt zich niet enkel tot Beveren te koop worden Beveren, maar strekt zich aangeboden. Deze koek is uit tot het hele bisdom een idee van kollega Her- Gent. man Cools, hoofdredak- Een ander, maar tevens be- teur en zeer aktief be langrijk, onderdeel van de- stuurslid van Het Land van ze tentoonstelling wordt Beveren. gewijd aan een terugblik op De eigenlijke Sint-Maar- 25 jaar werking en een tensviering te Beveren be- overzichtelijk aantonen staat reeds meer dan vijftig hoe het driemaandelijks jaar en werd destijds door tijdschrift Het Land van het Davidsfonds nieuw le- Beveren tot stand komt. ven ingeblazen. Aangezien Tijdens de vooropening deze kring de laatste tijd van vrijdag 5 november .zal niet meer zo bloeiend was bestuurslid Walter Meuris te Beveren. werd de orga- een toespraak houden. Hij nisatie van het jaarlijks kin- zal daarin gevolgd worden derfeest met «griel» op de door Etienne De Cuyper. wijken en de markt door de bestendig afgevaardigde jeugdraad beredderd. Ga- van de provinciale raad. en briël en Richard Willems, door Lisette Bourdiaudhy. Freddy Janssens en Danny voorzitster van de Beverse Thoen hebben hier bijzon- kulturele raad. Aan de be- dere verdiensten. Enkele zoekers zal een geïllus- jaren geleden werd ook een treerde katalogus aangebo- Sint-Maartenslied gekom- den worden die een nuttige poneerd door de toenmali- leidraad moet wezen. Hier- ge dirigent van de harmo- in zijn ook een aantal Sint- nie Kunst en Vreugd, De- Maartensliederen opgeno- nis Nicolas. Het was de men, die voor de gelegen- heer D'Hooghe, direkteur heid werden opgespoord. van de Centrumschool, die dit lied aanleerde aan dui- Sint-Maartenskoek zende Beverse kinderen. Naar aanleiding van deze tentoonstelling werd aan de L'itgave Hattingakaart bakkers gevraaed. een Ter gelegenheid van en als aandenken aan het 25-jarig bestaan van de kring, zal een kaart worden heruitge geven van onze streek in 1745 door Willem Tiberius Hattinga. De Hattinga- kaarten zijn niet alleen be kend om hun nauwkeurig heid en volledigheid, maar ook om de inkleuring, die door de moderne repro- duktietechnieken uitste kend wordt weergegeven. De facsimile in kleuren is getiteld: «Schelde bij Lillo en naast gelegen landen, gemaakt door W.T. Hattin ga» Zij omvat naast pol ders en gemeenten uit het Land van Beveren ook het «Verdronken Lant van de Heerlvkheit van Saeftin- gen» en «Hulster-» en «Axel Ambagt». Het weer gegeven gebied wordt in het zuiden begrensd door de lijn Wachtebeke. Moer- beke. Sinaai, Belsele. Ba zel en Kruibeke. De Schel de vormt de westelijke noordergrens en ook Ant werpen en de erboven gele gen gemeenten komen er nog op voor tot en met het «Marquisaat van Bergen op Zoom in Staats Brabant.» Dc met akwareltinten fraai gekleurde kaart is uitge voerd op schaal 1: 84.000. Ze meet 54 maal 34,5 cm en is uitgegeven in een op lage van 250 exemplaren. Vanaf 5 november zal deze kaart aan het publiek wor den aangeboden tegen de prijs van 250 frank. Per vliegtuig Een origineel initiatief ter gelegenheid van het 25-ja- ng bestaan van Het Land van Beveren is ongetwij feld de vlucht van ongeveer 45 minuten boven het Land van Beveren zoals het zich vandaag presenteert. De vlucht is zo opgevat dat hij zowat kan doorgaan als een geleid bezoek aan een «life- tentoonstelling». Men overvliegt het hele gebied tot en met het Verdronken Land van Saeftinghe. Voor meer inlichtingen en even tuele afspraken verwijzen wij de geïnteresseerden naar bestuurslid Richard Dendermonde. Bij de RTT te Dendermonde werd afscheid genomen van een verdienste lijk personeelslid ks Willems, Donkerstraat 84 te Beveren, tel. 775.65.24. Daarmee is echter de jubi leumviering nog niet ten einde. Op vrijdag 17 de cember staat nog een aka- demische zitting gepro grammeerd waarop G. Asaert. rijksarchivaris in Beveren. aan de burge meester en aan voorzitter van de heemkundige kring Roger Van Roeyen. een exemplaar zal overhandi gen van de «Inventaris van het oud archief Beveren», door hem zelf voltooid. Om de viering te besluiten wordt op 18 december een jubieumkoncert gehouden in de Sint-Martinuskerk. Te gast zijn: het orkest van de gemeentelijke muziek school van Beveren o.l.v. direkteur Frans van den Berghe en het vierstemmig koor Con Amore uit Gent o.l.v. Jos van den Borre. Dit koncert staat in het te ken van Kerstmis. Toe gangskaarten zijn te beko men bij de bestuursleden. Bij een latere gelegenheid komen wij terug op deze laatste twee aktiviteiten. Wilfried VAN DE VELDE Eind september verscheen de nieuwe uitgave «Beknopte Gids» van de stad Antwerpen. Traditiegetrouw wordt op de eerste pagina's een geschied kundig overzicht gegeven van de stad om vervolgens aan dacht te besteden aan de ver schillende musea en het water toerisme. Deze gids is tegen de prijs van 40 fr te verkrijgen bij de Dienst voor Toerisme van de Stad Antwerpen, Suikerrui 19 te Antwerpen. AUTO RODEO CROSS TEAM GOLD-DRIVERS INGANGSKAARTEN T-DANSANT 594 493 549 702 453 777 617 202 508 488 669 049 614 806 892 482 819 618 859 312 303 803 634 Prijzen af te halen café-restaurant Pompierken, Dorp plein 1. Baasrode tot 30 november 1982. JUDOCLUB K0H0R0 KWAI LEBBEKE 1672 2902 2645 947 1245 5985 2344 1690 5828 3740 4234 3253 2205 854 2761 5330 1442 990 5722 794 2742 5110 2258 844 5761 4194 2798 2693 3403 3994 2878 4004 2730 5114 5438 Prijzen af te halen lokaal De Stoofpot, Nieuwstraat, Wieze, voor 1.12.1982. KAATSVERBOND LEBBEKE van 16 oktober 1982 4497 2564 1843 5432 7493 3347 1814 6204 2474 1098 2452 5509 6318 7429 4518 5307 3333 1704 2402 4318 1117 1373 2213 4704 1945 5997 6314 2109 4483 6471 1483 7432 5865 6472 Reservenr. 1e prijs: 3816 PrljzN tot 1 december 1M2, Korts Mlooestraot 45, Ingericht door het feestkomttee «Oude God ten voordele van de Loopwedstrijden» Bedsprei 1413 2 onderleggers 2429 Hoofdkussen 2322 Overall 1139 Weegschaal 2043 Hemd 1727 Weegschaal 1269 Pantoffels 1667 6 glazen 1349 Zonnebril 2235 Karaf Pintendoos 2387 Voetmatje 1539 Eierkoker 2400 Kader 1237 Fruitkorf 1628 Schuimwi|n 1252 Beeld 2099 Rode wijn 1055 Doos m. 7 pinten 2430 Rode wijn 1435 HU bestuur denkt iedereen roo zijn medewerking. Prljzte etkalen tot 1.12 82 bij R. De Fey er-Rlnooot. Beesrodestreet 127A, Lebbeke 44.1580-RD

De Voorpost | 1982 | | pagina 5