Ipendeurweek in jongensschool te Oudegem lertig jaar ).M.B.V.-Sint-Niklaas- lentrum bestaat Paul Everaert ACV-Voorzitter Aalst 141 flaputen in Belsele .eerlingen maakten kennis met wereld van het boek Westvlamingen feesten En de muts van Vonck De Voorpost - 29.10 1982 - 7 en uitverkochte zaal, een smaakvolle tafel versie- ng, iedereen in opperbeste stemming, en het iag speciaal vermeld worden vele echtgenoten Ie hun dame vergezelden. Kortom: de viering van klett dertigjarig bestaan van deze C.M.B.V. modelaf- wagUng was een sukses. ;t ,0levrouw Verstraeten. alle bestuursleden in haar ""g^Jorzitster. sprak het wel- dankwoord, evenals de le- a"'4mstwoord uit. In haar den waarvan er zovelen ee<jngevoelige toespraak lange jaren trouw gebleven ?w ]Cht Z'J hulde aan Z'J die zijn aan hun beweging. Wairtig jaar geleden alles Mevrouw Wiemeersch, Paainuit het niets gestart en provinciaal adjunkte, was ^gebouwd heeft, dan de tolk van het provin- kSjM B-V- propageerde in daal bestuur van öbei\ns de streek en de afde- C.M.B.V. en dankte op ^PsJig kundig en waardig ver- haar beurt allen die zich le in de pro- inzetten. 1 fajnciale en nationale orga- Als feestredenaar kwam ►n: mevrouw Van Garsse. dan Jos Ghysen aan het was de ziel van haar woord. Dat deze keuze een Heling en werd door haar schot in de roos was. be- Izet en enthousiasme een wees niet alleen de talrijke iar symbool van opkomst, maar ook de M.B.V. Ook mevrouw reaktie van het publiek. oor 2 Sint-Niklaas. Impressie van de viering van dertig jaar CM BV-centrum (lv) denJJ.ivajvwv >aii iivi echte OCwas er vanaf Het was Jos Ghysen op zijn j ...et prille begin, als eerste best. een beetje onder- d fymingmeesteres. Nog koeld. die de waarheid en f 'tee andere werksters van niets dan de waarheid zeg- tela- °'na ^et eerste uur wer" de- maar dan een waarheid der|en speciaal belicht: de da- in een scherpgetypeerd, \es Heeman en Goedertier. fijngevoelig en humoris- k Je werden niet alleen fi- tisch taalkleedje gestoken, 'iiurlijk maar ook letterlijk Over het gevoelig avondri- l de bloemen gezet. tueel bij het slapengaan laarna dankte de voorzit- van zijn zoontje, naar hu- jer al haar bestuursleden, welijksperikelen. de vrouw onder wie een degelijke achter het stuur, een doch- :rkkring ondenkbaar is, ter die plots volwassen ook zij werden met een wordt, studèntenwederwa- ooi bloemstukje bedacht, righeden, de evolutie van lan betrok zij de leden in bepaalde zeden, een Hol- ar hulde, leden die uit- landermop, een nachtvlin- idelijk toch het doel van der en de demobilisatie, de vereniging zijn. «De autosnelweg en de groene atsten zullen de eersten jongens. Allemaal alle- jn»: ook de proost werd daagse dingen, maar beke- eciaal bedankt voor zijn ken door de bril van een ïtaflatende inzet. Het attente, diepmenselijke irm applaus bewees dat toeschouwer, aanwezigen het met de -Met Julia, het weergevon- irzitster eens waren, den vriendinnetje uit zijn (evrouw De Caluwe, ge- jeugdjaren, zeggen we: testvoorzitster, nam dan «Bedankt dat ik'u nog eens :t woord. Ze legde vooral gezien heb!» nadruk op de historische Tijdens de pauze werd een itekenis van de Sint-Ni- versnapering aangeboden lase afdeling voor het ge- met een glaasje wijn. Sober est en de rol die mevr. en toch feestelijk, n Garsse daarin ge- Aan het officieel gedeelte :eld heeft. Ze bracht ook kwam dan een einde met 1de aan de inzet van me- een dankwoord van de rouw Verstraeten en de voorzitster, waarna velen imulerende invloed van nog gezellig bleven na- ïevrouw Wiemeersch. praten. iok zij betrok de proost en In vervanging van de betreurde Piet Rousseau, ACV- voorzitter en OCMW-raadsiid, op 6 juni plots overleden, koos de verbondelijke ACV-raad waarvoor liefst 289 afgevaardigden waren opgekomen met ruime meerder heid de Zottegemnaar Paul Everaert als nieuwe verbonds voorzitter. Bestuursleden van de afde lingen en militanten van de diverse beroepscentrales waren dan ook verleden zondag in het verbondsge- bouw «Groen Kruis» pre sent. Twee kandidaten voor het voorzitterschap werden voorgedragen en naar écht demokratische geplogenheid mochten de stemgerechtigden hun keu ze doen zodat de uitverko- zene dadelijk aan den lijve ondervindt dat hij bij de basis «gewild» is. Jan Renders van de natio nale ACV-Studiedienst schetste de noodzaak tot vermindering van de ar beidsduur om de werkgele genheid te stimuleren. Keuze te maken door de (nog) werkenden ofwel verdeelt men het werk on der mekaar met als het moet loonsvermindering ofwel zal meer RMZ en belasting voor de werklo zen moeten worden be taald. Willy Peirens, nationaal ACV-sekretaris, brak een lans voor blokvorming bij de onderhandelingen pa troons-regering. Na zijn verkiezing dankte de nieuwe verbondsvoor zitter Everaert en beloofde totale inzet referend naar wijlen Piet Rousseau ter wijl hij dankwoorden had voor de tweede kandidaat Herman Moreels. Everaert is een 36-jarig Zottegemnaar en meteen de jongste ACV-voorzitter van de Vlaamse verbon den. Hij woont met zijn gezin echtgenote en twee kinderen in de so ciale wijk «Bijloke» te Zot- tegem. Als oudste uit een gezin met 11 kinderen groeide in hem het syndi- kaal bewustzijn en inzet en groepswerk ervaarde hij in de KAJ-rangen. Jarenlang was hij als socio loog leraar aan de Sociale Hogeschool te Heverlee waar jonge syndikalisten gevormd worden. Everaert is zeer aktief en als voorzitter van ACV- Zottegem steeds nauw be trokken bij de problema tiek van de arbeiderswereld in de regio, zowel op alge meen vlak als in het biezon- der in de tekstiel- en brei- goedsektor. Als wijkmees ter van de KWB verzorgde hij meerdere vormingskur- sussen. Hij is trouwens een «ouvriërist». die het sterk opneemt voor de kleinste arbeid(st)ers. Zulks met een op de jongeren toege spitste aandacht en een zin voor open diskussie. over leg en groepsvorming. LH i De hele week drentelden ouders naar de gemeentelijke jongensschool te Oudegem- "lendermonde, niet om er plaats te nemen op de schoolbanken naast hun van gezondheid ikende kinderen, maar gewoon om in de klas het van dichtbij mee te maken hoe hun m vertrouwd werd gemaakt met de wereld van het boek. Zowel voor de ouders, de ■erkrachten als voor de leerlingen werd het een week vol verrassingen, een aangename zelfs die velen zich nog lang zullen herinneren. Dendermonde. «De fantastische meneer Vos» leende zich goed tot een toneelstukje dat de leerlingen zelf in elkaar staken. Rond het tema 'het boek 1 al zijn aspekten' werd in |"de gemeentelijke jongens- «school deze opendeurweek ■opgezet in samenwerking de direktie. de Weerkrachten en het ouder- Ikomitee. Het werd een ■Sukses en elke dag kon men |in elke klas wel enkele ou- ers weervinden die even jretig als de kinderen zich neten mee introduceren in pet boek. Sommige ouders hadden £elfs een dag extra vakantie genomen om toch maar dit initiatief met gunstig gevolg kunnen beantwoorden. En naar we konden verne tten hebben zij zich dit he lemaal niet beklaagd. In elke klas werd door de ■leraar een kinderboek uit- jgekozen. Dat werd dan be sproken en doorgelicht tot ■in de puntjes. De kinderen kregen dan de kans om het oek met eigen woorden en niddelen uit te beelden, de lenen aan de hand van teke- Iningen. de anderen bij mid- 'el van opstelletjes en nog ianderen kregen de kans om |het boek uit te beelden in «zelf geschreven toneeltjes Jen ook in miniatuur. Dat maakte dat het in de I klassen een leven van je- Iwelste was, want niemand Iwilde voor zijn makker on- jderdoen. En toch heerste orde, want iedereen I werd deskundig en met veel begrip door de leerkracht begeleid in zijn taak en voor de ouders die het wensten was er zelfs de kans om ook de handen uit de mouwen te steken en bijvoorbeeld een stukje te boetseren. Ging de meeste aandacht uit naar deze pro- jektweek rond het boek. dan werden toch niet de andere vakken verwaar loosd. Integendeel wiskun de, geschiedenis, aardrijks kunde, katechese en noem maar op. ze werden op een zelfde wijze bijgebracht. Maar het boek stond cen traal en daar werd de nodi ge tijd voor uitgetrokken. Er werd voorgelezen, ver teld. een kringgesprek ge houden. opstellen ge maakt. titelpagina's ont worpen, radio-uitzendin gen werden de ether in ge stuurd. strips getekend, een rollenspel gedaan en ga zo maar door. om het dan Dendermonde. Dat de ouders voor dit initiatief zoveel belangstelling zouden hebben, was voor velen een verrassing. nog niet te hebben over het tekenen en knutselen. On dertussen konden de ge ïnteresseerde ouders - cn ze waren zeer talrijk - dit alles van naderbij aan schouwen. Ze konden hun kinderen in hun dagelijkse doen en laten op school volgen en puurden uit hun bezoek misschien meer dan uit een open klasdag. Tijdens het weekend werden dan de deuren wa- gewijd opengezet voor een boekenbeurs en informa tiedagen over spel en speel goed. Hieraan verleende ook de Bond van Grote en Jonge Gezinnen zijn mede werking. Zowel in de meis jesschool als in de jongens school mocht men een mas sa nieuwsgierigen verwel komen In de meisjes school kon men terecht voor een uitgebreide boe kenbeurs. waar men vooral nuttige geschenken kon aanschaffen voor de ko mende feestdagen. Vor mende boeken, ontspan nende boeken, natuurlijk veel prentenboeken, peu ter- en kleuterboeken, kin- der- en jeugdboeken en Niemand vermoedt het. maar het Wase Belsele herbergt dezer dagen al 141 rasechte Westvlamin gen. In Sint-Niklaas zelf zouden er zich nog heel wat méér hebben gevestigd. Het was de zoektocht naar werk. geld - jobs betalen beter bij ons, beweren ze -. naar de geliefde man of vrouw die hen hierheen bracht. Je kan het een bescheiden volksverhuizing noe men en dat moet ook de Belseelse onderpastoor Jozef Temmerman zich zo'n goeie zes jaar geleden al bedacht hebben. Bij steeds meer van zijn paro chianen hoorde hij een bijzondere, onmiskenbaar Westvlaamse tongval. Waarom die niet allemaal samenbrengen, vond hij. Een dergelijk initiatief kon de sfeer in het dorp enkel ten goede komen. Temmerman was. is een man van daden: hij be zocht persoonlijk alle Westvlaamse inwijkelingen en nodigde hen uit naar een verbroederend volks- treffen. Oktober 1976. Marcel De Cocker, één van de talrijke gasten toen. weet het nog zeer goed: het werd een daverend sukses. een vitaminepilletje voor het hart ook. want een Westvlaming zou het hier de eerste maanden meestal niet zo makkelijk hebben. Het duurt vaker tot de kinderen naar school toemoeten. eer er kontakten zijn met de. zeg maar autochtone bevolking. Niet dat de Westvla ming gesloten is: integendeel: hij is zeer openhartig, een echte, zij het rustige flapuit zelfs. Nee. De Cocker meent dat het andersom ligt: de gemiddelde Sint-Niklazenaar doet rij gerezerveerd tegen onbe kenden. De mentaliteit verschilt gewoon en dat maakt er de aanpassing niet makkelijker om. Met de taal vlot het wel. al begreep men mevrouw De Cocker niet toen zij heel in het begin in een meubelzaak, na het uitbetalen van een rijk voor schot. vriendelijk vroeg of het riie te lettere' (te weinig) was. De verkoper toonde een tweede keer hoge wenkbrauwen toen zij de voorgestelde leve ringsdag 'te tielijke' (te vroeg) vond. Zinnetjes als 'de ruut isteruut en astreent reentrin' (de ruit is eruit en als het regent, regent het binnen) houdt men wel binnenskamers... Sinds 1976 treffen nagenoeg alle westerse provin- cieburen. jong en oud. nieuwelingen en lang gese- denteerde veteranen, elkaar nog jaarlijks. Het is een uitbundige vriendenkring geworden. Jozef Temmerman geeft zijn welwillende zegen nog wel. maar de eigenlijke organizatie is in handen van het Westvlaams Komitee. De vriendelijke huis-aan- huis-bezoekjes zijn nu voor voorzitter Verscheure (in Belsele beter gekend als 'de postmeester'), voornoemde Marcel De Cocker, die penningmees ter is Daniël Verschoore en mevrouw Huyghe. Als kriterium om iemand al dan niet eervol te erkennen als Westvlaming, neemt het komitee de geboortep laats. Het heeft postmeester Verscheure al flink wat opzoekingswerk gekost. En hoewel het komitee zich beperkt tot Belsele. zijn geïnteresseerde Westvlamingen uit Sint-Niklaas óók welkom. Zij kunnen terecht bij A. Verscheure, Belseledorp 196 in Belsele (tel.: 772 30 69) en bij Marcel De Cocker, Ernest Claeslaan 26. ook in Belsele (tel.: 776 58 21). Wie weet neemt iemand uit Sint-Niklaas niet het initiatief om ook daar verzamelen te blazen? Leo DE BOCK In vorige editie pikten we. voorzichtig en met allerlei reserves zoals U nog kan nagaan, in op een artikel in een nieuwsblad waarbij gemeld werd dat de muts van Vonck. die berustte in het stedelijk archief aan het Vredeplein te Aalst, zou overgedra gen zijn aan het Boerenkrijgmuseum te Overmere- Berlare. De Brabantse Omwenteling was immers een voorloper van de Boerenkrijg en in die optiek was dergelijke overdracht alleszins denkbaar. Na ons bevraagd te hebben, nog voor het plegen van bewust artikel, scheen het ons echter eerder voorbarig om het zachtjes uit te drukken. Overhe velen van een kostbaar en uniek stuk van ons patrimonium aan een andere gemeente gaat zo maar niet zonder officiële tussenkomst. Er is een konsensus nodig vanwege het schepenkol lege en een beraadslaging van de gemeenteraad en die was er vanzelfsprekend niet. Konservator van het Boerenkrijgmuseum, de Leb- beekse advokaat Jozef Dauwe. logenstraft dit be richt ten andere ten stelligste. Hij schrijft het gewoon toe aan een verkeerd begrijpen door een kollega-persmedewerker. De muts blijft dus. althans voorlopig, waar ze is. Te Aalst. Wat niet belet dat konsenator Dauwe de hoop uitdrukt dat wat in het onjuist, misleidens en alleszins voorbarig krantenartikel werd gesteld ooit bewaarheid zou worden. LH een massa informatie over het kinderboek kon men er bekijken en ook kopen. Je kon er ook terecht voor een tentoonstelling met als te- ma kinderen werken met boeken en de parochiale bibliotheek had gezorgd voor een informatiestand. Bovendien kwam Christina Guirlande. een jeugd- schrijfster van eigen bodem die heel wat boeiende ver halen heeft geschreven en daarvoor flink wat onder scheidingen in ontvangst mocht nemen, te gast. Zij vertelde voor jong en oud een spannend verhaal. In de jongensschool was er informatie bij de vleet over verantwoord speel goed, kon men kijken naar een diamontage «een ver haal over kinderen, spel en speelgoed» en was er de tentoonstelling van de wer ken die de leerlingen had den gemaakt over het boek. Prachtige tekenin gen, wondermooie spreu ken die kleurrijk werden uitgebeeld, een jeugdboek in miniatuur in beeld ge bracht. opstelletjes en ga zo maar door. Kortom, een uniek gebeuren in Oude gem Tussen dat alles fla neerden ouders en kinde ren rustig rond. werd aan de leerkrachten honderduit gevraagd over de hele week en kon iedereen iedereen gelukwensen met het prachtige resultaat dat werd behaald. Van 19 november tot 12 de cember heeft in het BP-ge- bouw te Antwerpen een ten toonstelling plaats gewijd aan de werken van Vic Gentils. De BP-building is gelegen aan de Jan Van Rijswijcklaan 162 te Antwerpen

De Voorpost | 1982 | | pagina 7