Primeur fruit en groenten in Lokers Shopping Center Kieldrechtenaar Georges Van Nerum wil school voor mandenvlechters oprichten V AI - 29.10.1982 - De Voorpost «Minder belangstelling voor oude am bachten? Daar geloof ik niets van. In tegendeel zou ik zeggen. Gelijk waar ik kom zijn zowel jong als oud geboeid door het ambacht dat ik beoefen, manden vlechten dus, in die mate zelfs dat er nu meer en meer mensen dat ambacht willen aangeleerd krijgen». Georges Van Nerum uit de Kieldrechtse Merodestraat is 54 jaar. Naast zijn dag taak houdt hij zich vooral bezig met het aanleren van mandenvlechten, een 'stiel' waarin hij op jonge leeftijd is terechtge komen. Georges Van Nerum stamt inderdaad uit een mandemakersfamilie en de traditie wou in die tijd dat de 'stiel' van vader op zoon overging. Zijn grootvader was af komstig van Temse, zijn vader van Vrase- ne en beide waren ze mandenvlechters. Voor Georges was er geen keuze: hij ook zou mandenvlechter worden. Op zesjarige leeftijd al moest de Kieldrechtenaar, die in 1928 te Kemzeke werd geboren, «op de plank» zoals ingewijden het wel eens noemen. Wanneer hij van school kwam moest hij eerst een uur «op de plank» en pas daarna mocht hij gaan spelen. Toen Georges zeven jaar was maakte hij zelf standig een mand af. Georges over die beginperiode: «Zo'n mand maken leer je in feite vlug, maar om een goed resultaat te hebben, moet je toch enkele technie ken onder de knie krijgen en vooral 'voeling' hebben. Dat is nu precies iets dat mensen die bij mij een kursus in het mandenvlechten volgen, niet zo meteen snappen. Oefening, daar komt het op aan Pas daarna komt de echte vaardigheid». Georges zou dus mandenvlechter worden. Eerst heeft hij nog de lagere school afge werkt (tot zijn veertien jaar) en daarna heeft hij lessen gekregen bij de Kamer van Ambachten en Nering. Geen pro bleem voor Georges. Er moesten drie proeven worden afgelegd: beroepskennis, algemene kennis en praktijk. De Kiel drechtenaar haalde een grote onderschei ding en meteen kon hij zichzelf een vol waardig mandenvlechter noemen. Vader Van Nerum kon de hulp van zoon Geor ges best gebruiken. Er was in die tijd erg veel vraag naar gevlochten manden. Landbouwers bijvoorbeeld kochten er vaak tien tegelijk. Daarnaast gingen ook wasmanden de deur uit, muilkorven, manden voor blokmakers. Georges ging vooral 'op de baan'. Met afgewerkte pro- dukten geladen zette hij zich per fiets op weg naar gemeenten in noordelijk Waas land, maar ook Sint-Niklaas, Belsele en Nieuwkerken behoorden tot zijn werkter- Een kursus mandenvlechten: in Kieldrecht en Kemzeke rein. Hoeveel kilometer Georges «ver teerd» heeft is niet exakt bekend, maar het zullen erin elk geval véél zijn geweest. Georges over die tijd: «Het was soms wel hard. Door weer en wind. geladen als een ezel. viel het soms niet mee. 'k Ben af en toe wel eens met de rijkswacht in kontakt gekomen, omdat ik te zwaar geladen was». De Kieldrechtenaar heeft die zware karwei zo'n 23 jaar volgehouden. De vraag naar manden was toen al gevoelig gedaald en de 'stiel' bleek gewoonweg géén leefbaar beroep meer te zijn. Vader Van Nerum is zachtjesaan uitge hold tot zijn pensioen, Georges heeft er in 1956 een punt achter gezet. Hij is toen beginnen werken op een veevoederbe drijf. is getrouwd en ging wonen in Kiel drecht. Mandenvlechten was voor hem een voorbije zaak. maar toen hij herstelde van een ziekte is die mikrobe terug begin nen werken: Georges begon manden te vlechten om de tijd te doden. Georges vertelt: «De eerste keer waren mijn han den gezwollen, maar de techniek en de feeling had ik niet verleerd. Na enkele dagen ging het al stukken beter». Begin van de zeventiger jaren begon de belangstelling voor oude ambachten ge voelig toe te nemen. Men kon nergens meer komen of er was wel een klompen maker, pottendraaier, schepenscheerder of mandenvlechter van de partij. En ais oudgediende in het vak wist men Georges maar al te goed wonen. In 1973 werd hij gevraagd om zijn 'stiel' te demonstreren tijdens de «Meimuze» te Stekene. Geor ges is op dat aanbod ingegaan en van het een kwam het ander. Als oud-Kemzekenaar kwam Van Nerum in kontakt met mensen van de volksdans groep Reintje Vos en daar bestaat nogal wat belangstelling voor oude ambachten In 1974 dan heeft Georges een eerste maal meegewerkt aan de jaarlijkse «Meivie ring» in Kemzeke. Sindsdien is hij nage noeg altijd van de partij geweest en vorig jaar werd Georges lid van de volkskunst groep. «Het is daar één familie», zegt de Kieldrechtenaar. «We zijn daar met zo'n zeventig mensen en voorzitter Chris Van Remoortel weet iedereen zó aan te pak ken dat de sfeer in de groep altijd goed blijft, 't Is normaal dat er al eens wordt gediskussieerd. maar dat is gezond. Ik word daar zowat bekeken als de 'papa' van het gezelschap». Georges is een man die veel houdt van het mandenvlechten, maar vandaag ziet hij het vooral als hobby. Het moet bij hem dus allemaal spontaan kunnen gaan. hij wil vandaag niet langer gebonden zijn. Of anders gezegd: Georges wil beginnen maar ook stoppen wanneer hij d'er zin voor heeft. In die zin is de eerste uitstap met «Reintje Vos» naar Normandië niet meteen een meevaller geworden. Het leek erop of Georges was voor de tijd dat hij daar verbleef 'verhuurd', zoals hij het zelf uitdrukt. Dat was goed voor één keer. want later is het zoveel beter geworden. Als absoluut hoogtepunt onthoudt Geor ges de uilslap met de volkskunstgroep naar de Verenigde Staten, nog maar enke le maanden geleden. «Mocht ik vijf jaar naar Amerika trekken, dan was mijn broodje wel gebakken. Ongelooflijk hoe sommigen daar met dollars smijten. Er was een Amerikaan uit Florida die abso luut zo'n mandje in handen wou krijgen. Probleem nu was dat dat dingetje al besteld was. Geen probleem voor die man. die duidelijk dollars tevéél had. Hij heeft uiteindelijk veertig dollar gegeven, terwijl zo'n mandje hier voor 250 frank de deur uitgaat». Ook de belangstelling daar was erg goed. «Handenarbeid lijkt in de States iets te zijn uit lang vervlogen tijden. Ze zijn daar gewoon om alles kant en klaar in te kopen. Ze staan er dan ook van te kijken hoe een gewone mand in elkaar wordt gevlochten». Belangstelling blijkt er dus nog wel degelijk te zijn voor oude ambachten, hoewel wij soms de indruk hebben dat «oude ambachten-markten» soms te veel van het goede worden. Geor ges kan ons daarin geen gelijk geven. Volgens hem beleeft de handenarbeid vandaag een heuse heropleving en Geor ges ziet daarin niet direkt verandering te komen. En als dat zo blijft, rest er voor de Kieldrechtenaar vooralsnog genoeg werk. Een uitstap naar Griekenland behoort eerlang tot de mogelijkheden. Bij demon straties geven blijft het niet. Er zijn ook nog de kursussen in mandenvlechten die vorig jaar zijn gestart te Kemzeke. later kregen ze navolging in Kieldrecht. «Ik zou echt niet willen dat dit ambacht voor de volgende generaties zou verloren gaan. Het komt er dus op neer. die vaardigheid door te geven Dat is iets dat me erg bezighoudt. Onder impuls van Chris Van Remoortel, voorzitter van Reintje Vos. zijn we in november 1981 gestart met een lessenreeks van tien Tijdens een mossel souper was eerder al gebleken dat er voor zo'n onderricht voldoende belangstellingly bestond. We zijn begonnen met 21 deel-j nemers». Met die kursussen blijkt het allemaal vlot te verlopen. Belangstelling is er genoeg, want dit jaar doet Georges het over op£ initiatief van de A. Verbruggenkring injjez®9' Kieldrecht. Daar bedraagt het aantal "et deelnemers vijftien. Over de lessen zelf,van ;;i972 i zegt Georges: «Het komt erop aan de baas te blijven. Er zijn er altijd wel een paar die vaardiger zijn dan anderen, maar ik moet er dan voor zorgen dat die zich niet vergalopperen. Iedereen die het wil fle,e9< - tieke los Mc liefd i daar c kan mandenvlechten leren, maar oefening na de kursus blijft absoluut noodzakelijk. reel i Wie dat niet doet. zal er nooit veel van Aalsti terecht brengen». waarc «topp School riaal. En zo komen we dan bij iets waarover Georges hardop droomt: de oprichting Carlos van een heuse mandenvlechtersschool, Paard waarmee de Kieldrechtenaar zich zo tegen flram zijn pensioen volop zou willen bezighou- man j den. Tegen die tijd zou hij een paar .r.'ic mensen willen opleiden, die bekwaam strijde genoeg moeten zijn om hem bij die lessen 1 bij te staan Want hoezeer het ambacht tig 1 van mandenvlechter ook een bloeitijd naar heeft gekend, vandaag staat Van Nerum P®nn' er nagenoeg alleen voor. Hij weet nog éen van mandenvlechter wonen in Sinaai. maar dauei daarmee is in de nabije omgeving de kous wage ook af. Voor Georges is dat wellicht een natui extra stimulans om ermee door te gaan. zon' De oprichting van zo'n school behoort in ^P®01 elk geval tot dc mogelijkheden. manr Luc VAN BROECK dat h lig v Moei wadi had herh aan mate bij d op c kuns won geld aan Carlc ondi de v prod mee kunt Reintje Vos was op tournee in Amerika, ;an de partij en mandenvlechter Van Nerum was ook In 't kort Primeur groenten en fruit Peter Van Herpe - Van den Brande Lokeren Shopping Center Lokeren (091/48.78.98) Open elke dag van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 uur. Op vrijdag tot 19.00 uur en op zaterdag tot 18.00 uur. Gesloten op zondag en maandagvoormiddag. Hoog bezoek In de nieuwe zaak hebben Peter en Linda hun eigen ideeën de vrije loop gela ten. Tot grote genoegdoe ning van de vele klanten die sedert vrijdag (de dag dat de zaak openging) op bezoek zijn geweest. Trou wens de spelers van Loke ren lieten hun bewondering niet onder stoelen of ban ken steken bij hun bezoek. Onder meer Preben Lar- sen, Arnor Gudjohnson en Van Cauteren waren op de opening aanwezig. Man nen die van gezond voec sel houden en het dus b fruit en groenten zwerer Fruit en groenten van d allerbeste kwaliteit. Va1 Peter Van Herpe en Lind Van den Brande dus. (publireportage DC d. Mango's, kiwi's, papaja's, naam naartoe als je gekon- Je rijdt gewoon naar het prachtige nieuwe winkel men biedt geen seizoenge- lemons, kokosnoten, ana- fijt of gedroogd fruit wil Shopping Center in het van Peter Van Herpe en bonden produkten aan. Zo nassen, de beste peren en hebben om het je genodig- hartje van de stad, parkeert Linda Van den Brande, in kan je bievoorbeeld asper- de smakelijkste appels, den aan te bieden op een je wagen op de ruime par- Lokeren en omgeving be- ges kopen. Verse wel te waar kan je die vinden? En gezellig avondje? In Loke- king en stapt doodgemoe- kend om de uitzonderlijke verstaan. Ze komen uit de waar moet je in hemels- ren geen enkel probleem, dereerd binnen in de kwaliteit van groenten en Verenigde Staten en de fruit. smaak verschilt in niets Ze zijn al een poosje bedrij- van de onze. Natuurlijk zijn vig in deze sektor Wan- er ook de zuiderse vruch- neer we U verklappen dat ten, de specialiteitjes die ze tot voor kort gevestigd een feesttafel af maken, waren in de Kapellestraat maar die ondertussen ook te Lokeren, dan weet ieder- burgerrecht hebben ver een over wie het nu precies worven in de familiale sfeer gaat van elke dag. Mango's, ki wi's en andere lekkernijen Peter en Linda hebben van zijn er dagelijks vers ver- de bouw van het Shopping krijgbaar. Center gebruik gemaakt Speciale aandacht gaat om nu eens hun eigen win- naar het gekonfijt en ge- kel te maken. Luchtig en droogd fruit. Ook daarin is ruim, toch gezellig en voor- de keuze ontzettend groot, al met persoonlijkheid. De Gouddadels, turks fruit, zaak werd uitgebouwd losse vijgen, gedroogde naar hun persoonlijke mango's, gedroogde ap- ideeën. Dat kan je merken, pels. tuttifrutti, gekonfijte want er zit ook een stuk pruimen, sinaasappelschil- rationeel denken in. Fruit len en ga zo maar door. moet mooi en netjes ten- Kortom een nergens terug toon gesteld worden, over- te vinden assortiment, zichtelijk, met telkens de «Een volledig gamma» k juiste benaming en natuur- zoals Peter het zelf zegt l'jk ook de prijs. Geen Tussendoor maakt Linda ^9 H nood, het is bij Peter en een fruitkorf klaar Met de F Linda tiptop in orde. Het ingrediënten die de klant f speciale is dat men er ge- zelf wil. Maar liefst bestelt i woon alles kan kopen, van men die op voorhand. Een j de bovenste beste kwali- stuk heerlijke chocolade, v 1 l teit. «We verkopen alleen een ananas, bananen, si- I IPWljL'i primeur groenten en fruit» naasappelen. appelen, f zegt Peter met rechtmatige druiven, ze worden er alle- i, M trots. Alles wat minder- maal m verwerkt en extra P*" 8 waardig is, tweede keuze tentoon gespreid. Te mooi i - 8 komt gewoori de winkel opgemaakt eigenlijk om f 'm jf - JPIs ^8 niet binnen. En bovendien, van te eten.

De Voorpost | 1982 | | pagina 8