Streekrenners aan de orde Ook in Aalst wordt korfbal gespeeld Nieuwkerkse Schapekoppen vierden laureaten Alfons Philips overleden fcze si laams VELDRIJDEN KORFBAL Totnogtoe leek korfbal in de streek van Aalst vrijwel onbekend. In maart echter startte de Stedelijke Sport- dienst met een initiatiekursus. Toen deze gedaan was, waren alle deelnemers zo wild-entousiast dat zonder dralen de korfbalklub KC ACO-Aalst werd gesticht. Elke dinsdagavond van 18 tot 19 uur wordt er getraind ir sporthal Ten Rozen in de Aalsterse Rozendreef ondei deskundige leiding van Etienne Fauconnier, een Gentse korfballer. Omdat korfbal een gemengde en ontspannende familie- sport is, wordt iedereen uitgenodigd om er eens een kijkje te komen nemen. Wie informatie wenst kan zich richter tot volgende bestuursleden: Goossens Leslie, Posthoorn straat 90, Aalst, tel 053-77 65-53, Mare De Nil, Terlmden- straat 20, Aalst, tel. 053-77.25.28 en Veerle Daelemans, Wegvoeringstraat 7, Hofstade, te'. 053-21.75.17. '""9 - 29.J0.1982 - De Voorpost De W.V.W.F. renners klaar ïoor de cyclocross te Moerzeke-Kastel. (vh) Veldrijden te Moerzeke Om 14 uur namen de 27 C- renners (onafhankelijken) de start van de cyclo-cross te Moerzeke. Marcel De Geest demarreerde onmiddellijk en Willy Nuel was mee, maar die werd door twee platte banden teruggeslagen en verachterde fel. Marcel De Geest kon niet meer bijgehaald worden en won op meer dan verdienstelij ke wijze. Zijn konkurrent Willy Nuel deed wel een geweldige remonte en werd nog tweede. Bij de A-veteranen nam Cle ment Van Den Broeck, een plaatselijke vedette, direkt de leiding en zo won hij vrijwel onbedreigd zijn eerste veldrit. Deze Oostvlaamse klepper die thans in vorm verkeert, zal ook tijdens de volgende wedstrij den fel te duchten zijn. Bij de B-veteranen kwamen er 26 renners aan de start. Tot half-wedstrijd kontroleerde Lu- cien Van Impe de wedstrijd maar op 't einde kwam Sergie Bie op de proppen, stak de leiders voortij en won ver diend! Uitslag: A-veteranen: Van Den Broeck Clement (Moerzeke), 2. Felix De Braeckeleer, 3. Georges Wijendaele, 4. Frans Van Impe, 5. Modest Huy- ghens, 6. Francois Bouchez, 7. Paul Nechelput, 8. Guy Soël, 9. Cyriel Pannecouck en 10. Jan Dekens. B-veteranen: 1. Serge Bie (D'leeuw), 2. Ronny Scheer- linckx, 3. Lucien Van Impe, 4. Robert Cobbaut, 5. Willy Van Der Eecken, 6. Robert De Koster. 7. Remi Heymans, 8. Victor Van Vaerenbergh, 9. Etienne Mertens en 10. Marcel Schuddinck. C-onafhankelijken: 1. Marcel De Geest (Hamme), 2. Willy Nuel. 3. Paul Bicqué, 4. Gus- taaf Sonck, 5. Pierre De Baer- demaecker, 6. Herman Ja cobs, 7. Herman De Gent. 8. Eddy De Rop, 9. Willy Penne- waert, 10. Hervé Verstraeten. Bij de veldrijders in Kastel won Hammenaar Marcel De Geest in de B-kategorie en Clement Van den Broeck bij de A-renners, (vh) De leden van de wielertoe- ristenklub De Schapekoppen van Nieuwkerken hebben on langs uitbundig hun kampioe nen gevierd. Na het wel komstwoord van de voorzitter werden drie leden in de bloe men gezet. Deze drie hebben het meeste punten bijeenge- fietst het afgelopen seizoen: Albert Tilleman, Frangois berkmoes en Willy Flies. Ze ontvingen elk een mooie tro fee. Ook de aktieve leden die het in de algemene rangschik king het best deden werden bedacht: Alfons De Wolf, Ludo Despeels, Georges Vermeu len, Antoine Meyntjens. Alfons Heirbaut, Jozef en August Ste vens. De ongelukkigste renner van 1982 was Frangois Berck- moes. Ook de dames kwamen aan bod. Als sportiefste dame ■werd Linda Beck aangeduid. Als blijk van dank omdat ze elke zondag paraat is met de volgwagen, werd Jenny D'Haese gehuldigd. Godelieve Reunes kreeg ook bloemen voor al het gepresteerde werk achter de schermen. Na de uitreiking van bloe men en gelukwensen werd nog druk nagepraat over het in de wielen, dat is duidelijk afgelopen seizoen van De gebleken aan het sterk aktieve Schapekoppen. De wielertoe- ledenaantal en de suksesvolle ristenklub heeft immers wind initiatieven. Toen Dom Stanislaus op 2 augustus 1933 tot Ver- bondsproost te Dender- monde werd aangesteld, was de K.A.J. voor hem geen onbekende. Nadat E.H. Jos. Cardijn in 1924 te Laken de Katholie ke Arbeiders Jeugd in het leven riep, was de reaktie te Hamme vlug doorgezij peld en ontstond daar reeds een K.A.J.-afdeling die op 24 augustus 1925 werd ge sticht, door Albert Fierens, Gustaaf de Bondt e.a. Nu is het zo dat door de aktiviteiten van Dom Sta nislaus' vader in de ontwik keling van de Christen Werkliedenbond, in het ge zin Buggenhout de verwe zenlijkingen en de groei van de organisatie in vele details gewoon werden be sproken. Daarbij waren zijn broers in diverse vere nigingen: muziek, turngil- de, studiekring e.z.m. Dus het gezin leefde en groeide met die beweging mee. Dat is ook de oorsprong van het sociaalvolks fundament dat Dom Stanislaus zal uit dragen. Het was zijn broer Cesar die circa 1929 lid werd van K.A.J. Hij begon, buiten de plaatselijk werking, ook de gewestelijke vergaderin gen cn studiekringen bij tc wonen. En zijn bevindin gen ging hij in de abdij met zijn broer in geuren en kleuren bepraten. Toen Dom Stanislaus in Steen- brugge was, werd hij schrif telijk op de hoogte ge bracht over de ontwikke ling van de jeugdbeweging in afdeling en verbond. In het gewest Dendermon- de was E.H. de Smet, ver- bondsbestuurder van So ciale werken (geb. Hamme St.-Anna). Door de nauwe samenwerking van de be stuurder met Karei Bug genhout was reeds heel vroeg, zelfs vóór Dom Sta nislaus priester werd, het oog van E.H. de Smet op de jonge Benediktijner- monnik gevallen, die. vol gens zijn eigen verklaring: «zeker de nodige sociale achtergrond moest hebben. Want, als de zoon bezat wat de vader bezat, dan was de funktie van ver- bondsproost K.A.J. in vei lige handen». Inderdaad, de pater kon open E.H. de Smet aankijken. Na het onderhoud met va der Karei die maar alleen kon inbrengen «Hij kan het» werd door bemid deling van Eerwaarde Moeder Stanislaus der Zwarte Zusters, in kontakt getreden met Abt Dom Maurus-Peleman o.s.b En de zegén werd gegeven. De beginperiode was niet makkelijk. Het aanpassen aan de nieuwe omgeving vooral. Het wennen aan kontakten met plaatselijke leiders, proosten en leden. Verder aan gewestleiders en propagandisten, aan het geheel der groeiende bewe ging. Mits aanpassen en aanvoelen langs de twee zijden, kwam dit alles ge stadig tot één geheel. Dom Stanislaus heeft in zijn «verbondsproostleven» circa 10.220 dagen, 122.640 uren, aan het Dender- mondse K.A.J.-gewest ge spendeerd. Dagen en uren van overgave, bezieling, in spiratie, verdieping; dagen en uren van ontgoocheling, droefheid, vermoeidheid: om dan na meditatie in de stilte van de abdij, na een opbeurend woord van Va der Abt, of moeder, of va der. om dan weer op te staan en verder te gaan met nieuwe moed. Zijn zending was gericht op de ontvoog ding van de kristelijke ar beidersjeugd. Zichzelf wegschenkend om die jon ge arbeiders, die kajotters, zijn levensinspiratie in zich te laten opnemen, en zijn benediktijnervisie op de gemeenschap aan die volksjeugd mee te delen om hen op te heffen tot een hoger levensniveau. Vooral in de vele retraites en re- kollekties «dan voelde ik mij in mijn element» zegt Dom Stanislaus «daar kon ik hen iets meegeven van mezelf, van mijn eigen rijkdom, die ik in mijn reli gieus leven ontdekte». Maar ook zagen wij hem in «zijn element», bij honder den gelegenheden, wan- kunnen vermijden dat daardoor een tweespalt is gegroeid van propagan disten. gewestleiders, en plaatselijke vertegenwoor digers die beschikten over tijd. en opgenomen werden «om een verantwoordelijke taak in de christelijke ar- beidsbeweging waar te ma ken». Daartegenover de massa, de plaatselijke ele menten, waaruit harde idealisten zijn gegroeid, idealisten die hebben begre pen dat men geen kajotter is voor enkele jaren, maar voor het hele leven. Dom Stanislaus Buggenhout >e I Tergelegenheid van het tienjarig bestaan van de K.A.J. te Hamme de Hamse^ burgemeester Jos Van Driessche. Z.E.H. Deken, abt Dom Maurus Peleman Dom Stanislaus Buggenhout o.s.b. en E.H. Jos Cardijn. talk Dendermondse. Waar uw fpj|( naam niet vreemd aandoet, waar uw naam met simpa- tie wordt uitgesproken,]p Si waar uw naam nog eenpuwt schittering brengt in dejt i ogen van die twee mensen, kkbe die denken aan «de tijd vankden toen» Waar Dirkske uit aker Wichelen zei tegen groot- Dmei moeder (80 jaar) toen zij e bo samen naar het familiefo-jaas toalbum keken: «en dat isbg de pater, en dat is eenfch. vriend van mama en papa» ad «Ja, dat weet ik» zei dein b grootmoeder, en een traan istan liep langs de wang van dejkrei lieve vrouw «ik kende de&nge pater toen hij zo groot wasiinis als gij wij speelden infeld. dezelfde straat. En danjartil heette hij Stafke». Daarieen kon Dirkske niet overheen, iten Die honderden gezinnen,aart pater, dat zijn uw adelbrie-le st ven, de «apoteoze» van 30|jpe jaar volle inzet waar deporc Kristus niet naast kan kij-chik ken. Die gezinnen waar to d< een stukje van uw «ziel» Haai leeft en waar de Kristus,jmt-1 met U en het Gezin in Hemen één zijt. pier Ad muitos annos.! Noglies. zeer vele, vele jaren.. totMaaf 1985, november bij uwluis' 60 jaar professie. rerk mg. lark L. Van Meldertlfen lingi Ie "let torn] ftracl Dendermonde «Ik blijf nog steeds geloven in een echte K.A.J. waarin de K haar volle waarde krygt». «Het ergste vind ik evenwel dat een christelijke beweging zijn evangelische en apostolische gerichtheid kwijtspeelt». Het Volk - 22-23 november 1975. p. 16. Deze uitspraak van Dom Stanislaus, na bijna 30 jaar Yerbondsproost der K.A.J. te zijn geweest in het gewest Dendermonde 2 augustus 1933 tot 16 april 1961, geeft ons een gevoel, van de diepe droefheid die de pater verzwijgt, wanneer hij denkt aan wat er overblijft van de totale inzet van velen uit de beweging. De rest, pater, een handjevol bureaukraten, die samen met een stel politiekers roepen: El Salvador! El Salvador!! terwijl er honderdduizenden Vlaamse jonge arbeiders staan aan te schuiven aan de «stempellokalen». Treurig genoeg kunnen wy in het huidig tijdsbeeld boven aangehaalde citaten met groot gemak veralgemenen tot alle katholieke en kristelijke bewegingen, zonder de «partij» te vergeten. Wielertoeristenklub De Schapekoppen uit Nieuwkerken huldigde de laureaten, (dw) Dom Stanislaus Buggenhout en zijn moeder Rosalia Buggenhout-Boel. neer hij spontaan, met een gulle lach. toetrad op «het gewone lid in de afdeling». En God weet waar hij het haalde. Hij sprak Fons met Fons aan, en Albert met Albert. Hij kende een en- cyklopedie vol kajotters met naam en toenaam. Want die jongens kregen geen verlof van hun «baas» op hun atelier of fabriek, om naar een studieweek, een retraite, een rekollek- tie te gaan. Maar die had den «dat woord van de pa ter» ook nodig. Ook dat heeft Dom Stanislaus nooit vergeten. Al heeft hii nooit Deze evolutie, Dom Stanis laus, is er één, die U niet kon tegenhouden, omdat daar andere faktoren hun zeg hadden; faktoren van persoonlijke diepgang, tus sen de gearriveerden uit de «k» bewegingen en de ka- jottersmassa van vroeger, die nog steeds «K» denkt en leeft. U stond echter niet alleen in uw pedagogische bena dering van onze volks jeugd. U behoorde tot het driemanschap met E.P. Norbertus Broeckaert en E.P. Nestor Poppe (de broer van Priester Poppe) minderbroeders. Die door het stimuleren van het kajottersindividu de bedoe ling hadden, dit «individu» te plaatsen en voor te be reiden tot een kristelijke harmonie die hij moest waar maken in zijn later «gezinsleven». Kennen wij E.P. Norbertus in de «ver- loofdenkursussen» in Regi- na Pacis te Weelde-Statie, met Maria Ricbcrghe, E.P. Nestor in de kursussen te Linkebeek met Jan Ver- wilghen. Dan denken wij aan uw resultaten van hon derden gezinnen in het Donderdag overleed te Dendermonde de h. Al fons Philips. Geboren te Appels was hij geduren de vele jaren de hulsbe waarder van het Dender mondse stadhuis, waar hij trouwens zijn woning had. ledereen uit de streek heeft ooit op de een of andere manier Iets met de sympathieke Fons te maken gehad. «Fons van 't stadhuis» bereikte ondanks een zware en slepende ziekte de leeftijd van 56 jaar. De Voorpost biedt aan de fa milie haar blijken vsn deleven aan.

De Voorpost | 1982 | | pagina 20