Tand des tijds kreeg geen vat op Verkoopsalon te Wieze In gesprek met Aalsterse schepen Remi Van Vaerenbergh Daan Anthui»nis toch hultuur schepen in Sint-Nihlaas? R.VERGEYLEN ZOON Een diablerie FOTO ROLAND 8.800F VRIJDAG 5 NOVEMBER 1W2 35' JAARGANG NR. 43 - 30 F «In zijn diablerieën gaf hijin symbolen die ons vreemd voorkomen, maar door zijn tijdgenoten werden verstaan, zijn critiek, zijn protest, zijn angst om een nabij gericht. Het is de critiek van een gelovige, die het heilige ziet besmeurd-. Analyse door Jan Engelman (in «Nederlandsche Schilderkunst in Beeld», Van Holkema Warendorf, Amsterdam) van het tegelijk diabolische en moraliserende oeuvre van Jeroen Bosch. Rond diens schilderij «Kruisdra ging» kolkt een affaire van echte of vermeende valsdoenerij, de zaak situeert zich in de p- varendrie hoek Gent - Antwerpen - Brussel en heeft haar parapolitieke epicentrum in Sint-Niklaas. Op het schimmige raakvlak van kuituur, kommercie en politiek beweegt zich Daniël A. (zoals de kranten hem «welvoeglijk» noemden in hun «onthullende» uitgaven van vorige vrijdag en in de «rechtzetting» van 's anderendaags). Daniel A. verbleef een dag of drie in de Nieuwe Wandeling in Gent, in Sint-Niklaas heet hij in de wandeling gewoon Daniël Anthuenis. Den Daan, pleegt men te zeggen. De verdelers .en heersers uit het (Wase) politieke milieu worden zeer beziggehouden met de twistvraag of de net-niet-begonnen politieke karrière van An thuenis écht uitgegomd is door zijn zogenaamde betrokkenheid bij de diablerie met Bosch dan wel of hij de «heksen, vampiers, kobolds en flagellanten- (wéér een citaat uit Jan Engelman) die hem belagen vermag t& overtuigen van zijn onschuld. Terwille van de zindelijkheid vier politieke zeden werd de vroegere Sint-Niklase ambtenaar (kuituurat taché op het stadhuis), huidige uitgever, kunsthande laar en galerijhouder in quarantaine geplaatst door zijn op properheid gestelde partij. Zes jaar geleden sneuvelde Daan in "t zicht van de meet. deze keer werd hij eigenlijk na het overschrijden van de streep «betrapt Op doping, zouden ze bij de wielerbond zeggen. Politieke loopbaan ge-Daan Toen Daniël A. bij het ingaan van het Allerheiligen weekend over de tongen reed in Sint-Niklaas en verre omstreken besliste het politieke kollege van zijn partij dat Maurits Coppieters en Mare Huys, respek- tievelijk als meest ervaringrijke en meest beloftevolle renner, de schepentrui mochten omgorden. Die be slissing wordt zeer aangevochten door Anthuenis, in die mate dat gisteren donderdagavond een delegatie van het landelijke bestuur van de Volksunie, o.l.v. vermoedelijk Vik Anciaux, naar Sint-Niklaas kwam afgezakt. Het is niet de eerste keer dat de nationale VU-leiding in de Wase hoofdstad tussenbeide moet komen, herinner u de hoog oplopende links-rechtsru- zie met het oog op de samchstelling van de parlemen taire lijsten (vorig jaar rond deze tijd) waaraan véél getouwtrek tussen de linkerzijde (Nelly Maes e.a.) en de veeleer rechtse strekking (rond Jan Verniers) was voorafgegaan; dat onfraaie gekibbel werd postelekto- raal, in de euforie van de goeie stembusuitslag, uitgewist, bijgelegd mag je zeggen. Gaapt er thans opnieuw een kloof tussen beide -denkrichtingen» binnen de Volksunie in Sint-Niklaas? Het helleverhaal waarin Daan Anthuenis verwikkeld raakte, een story die je, als je de met de vinger gewezene aan het woord hoort, aan Dante of Bosch of Kafka denken doet. wordt -opgesierd» door een notaris, een luchtwaardin (vriendin van een zéér prominent man) en wat kunstkenners. Het lek naar de media speelde de Gentse onderzoeksrechter par ten. de Gentse advokaat Frans Baert (VU-parle- mentslid ook) deed heel ironizerend over de wijze waarop het schilderijengeschemer in de kranten was gesukkeld. Daan Anthuenis pleit onschuldig, beweert ook met klém dat hij straks schepen wordt. Van Bontmantels Manufactuur van Bontmantels Molenstraat 58-60 9300 AALST FOTO-CINE-VIDEO Prins Albertstraat. 44B KOOPCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS kuituur. En zegt dat hij, na al dat geschrijf en het bezwadderen van zijn naam en imago, zijn kunsthan del sluit, moet sluiten. Zou hij sowieso toch gedaan hebben, je kan immers bezwaarlijk als schepen voor kunst en konsoorten ook nog handelaar in kunst zijn. Net als Hieronvmus Bosch ziet Daan het heilige besmeurd-, 't Was allerminst netjes, stelt hij, wat vorige vrijdagavond en zaterdag achter de schermen gebeurde bij de VU in Sint-Niklaas. Toen hij, in zijn galerij vlakbij het stadhuis, in de late avond vrijdag een perskonferentie gaf om zijn onschuld in de verf (van Bosch en Delvaux) te zetten kwatn niemand van zijn partijkompanen opdagen. Wèl bedisselden een handvol VU-ers, zo zegt hij. een nieuwe strategie. Die dan uitmondde in een «politieke raad» in de stad Nantes, zaterdagmorgen, toevalligerwijs in het lokaal waar ook de ase Persklub aan 't vergaderen was. wat de plaatselijke olksunieprominenten hadden uitgekiend en besloten (Coppieters en Huys schepen) was dus meteen drukklaar voor de dinsdageditie van de kranten. Volgens Daan Anthuenis was de V l -bijeenkomst van zaterdag jl. niet in overeenstemming met de statuten. Het zou een «links» onderonsje geweest zijn. belang rijke afdelingen als Sinaai en vooral ajdeling 17 (de grootste formatie in Sint-Niklaas) waren naar zijn zeggen niet vertegenwoordigd. Daan Antheunis, op wie je eigenlijk ternauwernood een etiket kon en kan kleven, wordt blijkbaar in het rechtse hoekje gedrumd. Stel dat Daan de kulturele schepenzetel niet bezetten mag (maar daarover werd gisteravond een anderslui dend oordeel van hogerhand verwacht). Dan moet hij z n hoge intellektuele en kreatieve gaven gauw aan wenden tot het schrijven van een autobiografie. Een diablerie dus, uit te geven door zijn eigen uitgeverij Danthe die dat is eigenlijk een ander verhaal op de aan gang zijnde boekenbeurs in Antwerpen vreemd genoeg met geen enkel nieuw boek aanwezig is. De Kruisdraging van een Kunsthandelaar- zou het kunnen heten. Daniël A. heeft voor het samen- schrijven v an zijn spookstorv niet eens een ghostwri ter nodig. Het woelt alvast weer erg binnen «Ie Volksunie in Sint-Niklaas. een dag of veertien voor de nieuwe koalitiepartner. de CVP. aan de aanduiding van de schepenen toe is (ook bij die partij wordt met -de vinger gewezen naar een kandidaat-schepen). Daan Anthuenis. de voormalige «filozoof van "t stadhuis», vindt dat hijzelf en niemand anders schepen van kuituur moet worden. Kranteberichten die andere namen vooropstellen zijn alvast voorbarig. Wouter VLOEBERGH Een receptie in het Brouwershuis, een trits toespraken, ekonomische lasten toch tegen wapenen Als licht- een showprogramma van de Sint-Ceciliafanfare van Wie- nog de moed opbrengen punten zie ik de minder ze en een officiële rondgang naar de 200 verkoopstanden: om hun artikelen op het snelle aangroei van de dat zijn de krachten waarmee de arrondissementele salon voor te stellen. Uit werkloosheid en het scoren N.C.M.V.-lokomotief voor de 24ste maal op gang getrok- zijn kernachtige toespraak van betere export-cijfers» ken werd voor een spektakulaire tocht van negen dagen, lichten we volgende zinsne- Tot daar een enigszins opti- den: «Ofschoon de hande- mistische voorzitter. Toespraken De akademische ope ningszitting van zaterdag omvatte een drietal toe spraken. Arrondissemen teel voorzitter Famelaar kwam eerst aan het woord. Hij schetste een korte his toriek van de midden standsbeweging en de er mee parallel lopende ver koopsalons. van in de be gintijd toen alles nog over rozen liep tot er een tiental jaren geleden donkere wol ken aan de horizon ver schenen. gevolgd door de huidige moeilijke jaren van onzekerheid, falingen, slui tingen. werkloosheid, uit de hand lopende prijzen e.d.m. Niettemin verwacht spreker van de overheid - niet zo bijster KMO- vriendelijk - enkele tege- - r moetkomingen voor de Lebbeke. Van links naar rechts: NCMV-voorzitter Dendermonde Van Hoyweghen, middenstanders zoals ver- arrondissementeel sekretaris Minsaer en voorzitter Famelaer, gastspreker Lieven Le- i soepeling van de admini- naerts, NCMV-bestuurslid Vermeiren en schepen Vincart van Hamme, wandelen door 7 stratieve rompslomp, be- het Verkoopsalon, (v) wijskracht voor een een- i voudige boekhouding, be scherming van het privé- l bezit, vermindering van de sociale lasten, mogelijk heid tot verweer tegen be drieglijke praktijken, lage re intresten voor lening tot r investering door de zelf standigen. Met de vaststel ling dat de strijd nog verre van gestreden is deed hij een oproep tot de hande- laars om de NCMV-rangen te vervoegen en solidair het hoofd te bieden aan de hui dige krisis. Hij drukte nog zijn waardering uit voor de eigen aktie van de NCMV- studiedienst en besloot met de uitlating: «Trots alle moeilijkheden heeft de tand des tijds nog niets van de glans van het verkoopsa- Ion weggeknaagd.» De h. Van Hoyweghen, voorzitter van uit uitvoe- over de video laserplaat, fv) rend komitee was vol lof Nog een nieuwigheidje. Minister Lenssens buigt zich met veel belangstelling over de bedrijvigheid de middenstanders op vak technisch gebied: vooral loofde hij hun inzet om via een goed klantenonthaal, kwaliteitsgoederen en fijne nieuwe snufjes, een gezond kontakt en een blijvende relatie met de mensen te scheppen, als ideaal uit gangspunt tot kopen». Het komt er op aan, zei de voorzitter nog. dat we sa men doen wat alleen niet kan! Verder verstrekte hij nog enkele cijfergegevens inzake expo-oppervlakte. (in totaal 6850 m;). orde ning van de stands, en ge maakte publiciteit. Eregast. Lieven Le- naerts, voorzitter van de Europese Middenstandsbe weging, verwelkomde de senatoren Uyttendaele en Van den Broeck en bracht een eresaluut aan de 200 exposanten, die spijts de laars het moeilijk hebben, is hun taak toch niet zo uitzichtloos als het planten van rozelaars in de Sahara. Wij konstateren bij de ne ringdoeners een mentali teitsverandering ten goede, niet in die zin dat ze mogen verwachten dat het einde van de krisis nabij zou zijn. Naar het salon Met een zwierige mars bij een puik herfstweertje leidde de Sint-Ceciliafanfa re de genodigden en expo santen naar de Oktoberhal- len met het specifiek dekor van lampjes, vlaggen en schilderjuweeltjes. Passend verwarmd, goed geklimati- Toch zijn er al velen die seerd, met brede wandel- mei een zeker voluntarisme gangen. waarin hier en het kluwen van de recessie daar verbruikershoekies. is willen verteren en er zich Lees door blz 4 Erembodegem mag zich gelukkig prijzen bij vorige legislatuur deze man naar de (meenteraad te hebben gestuurd als zijn vertegenwoordiger. Remi Van Vaerenbergh eet wat van hem gevraagd en verlangd wordt». Lazen we op een verkiezingsdrukwerk •n vóór de laatste gemeenteraadsverkiezingen, li Van Vaerenbergh stelde zich toen opnieuw kandidaat op de C.V.P.-lyst. «Ik reken uw vertrouwen, in de hoop bij een eventuele deelname aan het stadsbeleid, nog meer uwen dienste te kunnen staan. U mocht steed op mij rekenen. Mag ik nu op U ;enen?» schreef hij aan de Aalsterse kiesplichtigen. de verkiezingsuitslagen van 10 oktober 1982 vinden we uittredend gemeenteraadslid Vaerenbergh terug, met 2127 voorkeurstemmen naast zijn naam. Hij werd opnieuw kozen en was kandidaat-schepen in eeirC.V.P.-P.V.V. koalitie: bij de verdeling van schepenambtcn kreeg hij zopas burgerlijke stand, sociale zaken (waaronder gezin) en indweer onder zijn bevoegdheid, lge week stond de nieuwe beleidsvoerder ons graag te woord toen we hem op de ;eweg 51 te Erembodegem even kontakteerden voor een vraaggesprek over zijn Jzijdige nieuwe opdracht. jnheer Van Vaeren- Ja, eigenlijk sta ik reeds 36 Groot-Aalsterse raad. Ja- ;h, vooraleer over Uw jaa. aktief in de politiek, renlang was ik militant ikomstig schepenbeleid in Dertig jaar lang zette ik mij C.C.O.D. Onder invloed nieuw Aalsters stadsbe- in Erembodegem in voor van Camiel Walgraef. Wim lur te praten, hadden we het welzijn van de bevol- Verleysen en Frans Boel »g nog eerst even een king en vanaf 1976 tot gis- werd ik, in 1946 aktief lid gblik van U op Uw poli- teren was ik C V P.-ge- van de C V P. Het jaar e loopbaan. meenteraadslid in de nadien werd ik sekretaris Aalst. Nieuwe schepen Van Vaerenbergh in gesprek met onze medewerker (per) van de C.V.P.-afdeling Erembodegem. Daarop volgde een lange periode van werken in stilte en van vergaderen, zonder daar om zef naar buiten te treden. In 1970 kwam ik voor het eerst voor op de C.V.P.- lijst voor de gemeente raadsverkiezingen te Erem bodegem. Ik werd verko zen als gemeenteraadslid en kreeg het schepenambt van openbare werken toe gewezen. In die funktie zorgde ik voor de realisatie van verschillende .waarde volle projekten. Bij de gemeenteraadsver kiezingen in 1976 na de fusie van de gemeenten werd ik opnieuw tot Aal sters gemeenteraadslid ver kozen. Als lid van de oppo sitie in het stadsbeleid von den heel wat tussenkom sten en interpellaties er de gepaste weerklank. Verleden maand stelde ik mij opnieuw kandidaat op de C.V.P.-lijst. Ik werd op nieuw verkozen en... bij de verdeling van de schepen ambten voor de volgende legislatuur werd mij zopas Lees door blz. 4 een uitgave van ►X UITGEVERIJ DE CUYPER Oud* Vnt 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21 40.60 Bankrek. KB 442-6601481-36 Prijs voor los nummer 30 F Jaarsb. 1.350 F 6 maand 700 F 3 maand 360 F Verantwoordelijke uitgever D DE CUYPER NIKON EM met 50 mm E F1 8

De Voorpost | 1982 | | pagina 1