Jozef De Kegel, allerlaatste Meldertse oudstrijder Affligems Allerheiligenfestival beter dan ooit Aalstenaars stellen tentoon in «Netwerk» Fotografievermelding voor Waasmunsteraar Cartoonist Ernest Metz weer uitverkoren Voor God en Evenmens brengt 3 «De Mens Wikt» Theater Rhetorika Zele met «Zeel, hoeveel joar es 't geleen ue voorpost - o.i i.iao* «Boosaardige figuren uit de volksverhalen» ofte heksen, vampieren, weerwolven, duivels, zeemeer minnen en saters, daarrond is de vijfde internationale kartoenale van Beringen, die nog tot 21 november in het casino (Kioskplein 25) van de mijnstad te bekijken is, opgebouwd. Voor deze manifestatie werden 91 werken geselekteerd en daaronder o.m inzendingen van Brasser en nog zeven andere laureaten van de Wereldkartoenale in Knokke-Heist. Ook de drie tekeningen van Sint-Niklazenaar Ernest Metz, als medewerker verbonden aan ons blad, werden weerhouden. Eén van zijn inzendingen wordt hierbij afgedrukt. (wv) Het veertiende Allerheiligenfestival, georganiseerd door VTB-Affligem werd een meevaller van formaat. Aan de vele aktiviteiten werd inderdaad massaal deelgenomen. De weermaker was Laurens Van der Schueren en zijn staf medewerkers inderdaad gunstig gezind en bovendien waren er redenen te over om te vieren. De koninklijke toneelkring «Voor God en Evenmens» is dit jaar 90 jaar jong. Sedert 1892 brengt deze to neelkring jaarlijks ver schillende mooie produk- ties op de planken Op zaterdag 13, zondag 14, vrijdag 19 en zaterdag 20 november opent de to neelkring het nieuwe to neelseizoen met de opvoe ringen van «De Mens Wikt» van A.J. Cronin. Daar het zeker niet de op dracht is van een to neelkring om enkel blij spe len te brengen, hebben zij ditmaal bewust, gekozen voor een ernstiger stuk, zonder daarom in het dra matische te vervallen. «De Mens Wikt» is ongetwijfeld een stuk dat door iedereen sterk zal gewaardeerd wor den, omwille van zijn diep menselijke inhoud. Liefde tegen hartstocht. Eerzucht tegen roeping. Geloof tegen ongeloof. Dit zijn de tegen elkaar opgestelde elemen ten in het gebeuren dat A.J. Cronin in «De mens wikt» ten tonele heeft willen brengen. Roger De Vos, Jan Van Ho ve, Paul Engelbeen, Jean Van Houteghem, Marianne Van Mullem, Anne-Marie De Pillecyn, Chris Van Ker- schaver, en Claudine De Waele zullen er in een puike regie van Marcel Van der Aa, zeker in slagen u een zeer aangename en hoog staande toneelavond te be zorgen, en dit in een dekor, uitgewerkt door de leden van de «Nachtclub». Kaarten voor de- opvoe ringen van «De Mens Wikt» zijn te verkrijgen in lokaal «De Ring», tel. 47.75.85 of bij de bestuurs- en spelende leden. Toegangsprijs: 100 fr. 75 fr. voor C.J.P., kinde ren onder de 16 jaar, hou ders van een 3 pas. (B.D.) Naast toneel-, film-, mime- en muziekvoorstellingen wil Netwerk ook plastische kunstenaars aan bod laten komen. Eon twintigtal Aalsterse kunstenaars stelt dan ook tentoon van woensdag 10 tot en met zondag 14 november, dit in de meest diverse disciplines. Ver koop gebeurt er niet, het gaat er om een kennisma king met him werken. De tentoonstelling staat volledig los van alle ismen en themata Gewoon getoond wordt welke de resultaten zijn van de kreativiteit van jonge Aalstenaars. Werken mede: Raf De Smet (tekeningen), Karei Kieckens (etsen), Patrick Kindermans (tekeningen). Guido Muylaert (tekeningen op plastiek), Thessa Goossens (juwelen), Marc Van Schuylenbergh (kera miek), Luc Van Schuylenbergh (schilderijen), H. De Schrijver (foto's), M. Van Schandewijl (foto's), Jan Hutsebaut (schilderijen), Jef Dierickx en Lucienne Van Sande (pentekeningen). Jan De Nijs (environe- ment). Mare Polleyn (schilderijen), Hugo Klinck (beeldhouwwerk), René Van Gijsegem, Johan Van Geert (keramiek) en een aantal anderen, deze eerse kollektieve tentoonstelling is toeganke lijk op woensdag 10 november vanaf 20 u. bij de vernissage en verder elke dag van 10 k 20 u. LH Men herdacht immers 900 jaar abdij AffLigem, 60 jaar VTB en 20 jaar plaatse lijke VTB-aktie. Met daarbij nog anderhalve eeuw brou werij De Smedt, de brouwer van de «Affligem» naar de formule antiqua renovata. Op vrijdag 29 oktober opende e.h. Abt Joannes Goetghebeur plechtig het festival, niet zonder erop te wijzen dat hem zowat het gras voor de voeten was weggemaaid wat betreft de viering negen eeuwen abdij Affligem. Prof. dr. Frans Vyncke van de RUG stelde, ieder persoonlijk, de kunste naars voor die «Landschap pen van en rondom Affli gem» presenteerden in di verse disciplines. Het wa ren Walter Billet, J.P. Cop- pieters, R. De Waegenaere, Clementina De Wit, Lieven D'Haese, Annie Elpers, M. Gysels, A. Schmidts, Fran- qoise Pletinckx, Donald Stockmans, Ronny Tan- ghe, Patricia Van de Per re en P. Van Holsbeeck. Eregast was de dichter, tekenaar, houtsnijder, folklorist, monumenten- en natuurbeschermer en vriend van de abdij Bert Van den Broeck, pas 65 ge worden. TV-produktielei- der Lambert Van de Sijpe zag in Bert een gelijkge richt en bezield man, reeds aanwezig bij de eerste boomplanting in 1968 en stille bewerker van de klas sering van het Neigembos. Voor bescherming van tal van dorpskernen zette Bert zich aktief in en toen schaalvergroting nog aan de orde was ijverde Van den Broeck reeds voor wat nu de trend is, de kleinschalig heid Dom Stefaan Van de Put te presenteerde een zeer speciale bereiding van de Affligem8e godendrank, de cider uit zuivere kersen. «Te drinken met mate. doch wél regelmatig»! Niet zonder een paar treffende anekdotes waaruit onder andere bleek dat wijnbou wers steeds het beste van het beste voor eigen ge bruik houden, ook te Affli gem schijnt dit het geval te zijn. Het geheel werd geïllus treerd en opgevrolijkt door Eugeen Van den Broeck, broer van de gevierde, met een reuze-knipwerk rond Affligemse roofridders, door Roger De Boeck met een gelegenheidstafereel, door direkteur-generaal van de Opwijkse brouwerij, Freddy Mertens die de lof zong van zijn firma in volle expansie en niet in het minst door de «fluwelen streling» o.l.v. Freddy Van Goethem, verzorgd door strijkers van de muzieka- kademie August De Boeck. Ook natuursierkunstenaar Frans De Block, die mo menteel drie voordrachten houdt, «Breng de natuur in huis» deed zijn duit in het zakje. Zaterdagnamiddag werd een hoogfeest voor de kin deren die Sint-Maarten en Zwarte Piet vergezelden van in De Matteyn naar de abdij met o.a. vier (Waalse) ezels en 's avonds tijdens een geslaagd bondsfeest werd met dia's en film uit de tijd van toen door Karei Witte teruggegrepen naar tal van vroegere VTB-akti- viteiten. Via een bloe- menkwis, volgend jaar viert Affligem 70 jaar bloe menteelt, kwam men tot prins Avilo de 14de (Theo Van Praet uit Lebbeke) en prinses A vila (Delphine Van Goethem). Op zondag stonden reeds te 10 uur een aantal van de 50 deelnemende kramers in de Abdijstraat klaar en de ganse dag was het er een uiterst drukke bedoening waarbij de kinderen hun hartje konden ophalen aan ritjes op de ezeltjes. Op maandag ging het diafestival door over «Land schappen van en rondom Affligem» en op dinsdag namen liefst 250 wande laars. niettegenstaande het mistig weer. deel aan de inwandeling van de «Nieu we ringweg rond de Abdij» waarover u elders in dit blad meer verneemt. Naast deze golfstroom van aktiviteiten üep de rode draad van boeken- en pla tenbeurs. een vaste waarde in dit festival. Andermaal een reeks prestaties die VTB-Affli gem tot eer strekken. Lau rens Van der Schueren, de initiatiefnemer en duivel- doet-al, bracht dan ook een gepaste ode aan de VTB in 't algemeen en aan zijn ver dienstelijke medewerkers in het bijzonder. Die had den het zeker niet gestolen. Uit de pen van Onoré De Vijlder, pseudoniem voor Frank Van Mossevelde, een Zeienaar, die ook als toneelspeler aan het Rhetorika gezelschap zijn strepen verdiende, kwam de geschiedenis van Zele van zowat zeventig, tachtig jaar geleden, in revue stijl. Het is een revue in onver valst Zeels, met veel liedjes en dansjes met veel humor en een tikje heimwee, waar in een uitgebreid Rhetorika gezelschap met de kinderen van jeugdtoneel, de techni sche ploeg, regisseur Ro ger Bolders, muzikanten en vertellers, danseressen en dansers ervoor zorgen dat elkeen net nog eens kan herleven en beleven: «Zeel, hoeveel joar es 't geleen?» De bende van Jan Praet, het Bargoens, de molenaar van de Zandberg, de klippel- wacht, de Kludden, de kan ten sluier voor koningin A8trid, de schramoelzen, den eerste ottomobiel, Saar- ken de Knossel, de Sporting, de leurders met drol, ons Lief Vrouwken van den Tuymelaer, Dolf- ken den Bommensmijter en de Kloddezakken Een verloren vleugje ge schiedenis als folklore. Theater Rhetorika maakt er uiteraard een gezellige bedoening van om de toe schouwers te laten zien hoe het vroeger was te Zele. Toen de mensen veel min der geld en komfort had den, maar elkaar niet dood beten voor een frank, toen ze kontent waren als ze naar het Kaluiterboske of de Donk konden gaan en dat ook al 'vriee ver' vonden. De Zeelse toneelvereniging zal het stuk negen keer op de planken brengen om el keen er te laten van genie ten, want het staat nu reeds vast dat de afwezigen onge lijk zullen hebben. Theater Rhetorika speelt de Zeelse revue op de vrijda gen 5, 12 en 19 november, de zaterdagen 6, 13, 20 no vember en de zondagen 7, 14, 21 november telkens om 20 uur stipt in feestzaal De Kroon, Markt Zele. BENO pen. 's Avonds kvram «mijn biljet» en de volgen de morgen was ik reeds By de herdenking van de wapenstilstand a.s. donderdag zal er ook te Meldert geen enkele oud-strijder van de eerste wereldoorlog meer aanwezig zijn. In vijf jaar tijd overleden er immers niet minder dan tien veteranen 14-18: Philemon De Schrijver van de Klaarhaag, Prosper De Meyst van Parijs, Oscar Nueiant van Huizekens, Clement.-De Backer uit de Koeweideweg, René Van den Bossche uit de Hoogstraat, Louis Bruyninckx uit de KJeindries, koster Alfred De Medts, Arthur Michiels uit de Hoogstraat, in 1981 Theoficl De Coninck en dit jaar Constant De Witte. De allerlaatste oud-strijder, tevens vuurkruiser, kwam hier bij zyn dochter Lea wonen zeventien jaar terug en is infde Meldertse, en dan vooral in de Nievelse gemeenschap, geïntegreerd: Joseph De Kegel, op 26 juli 1894 te Outer bij Ninove geboren en weduwnaar van Maria De Pelsmaeker. Te Outer was hij een begoed landbouwer met een boerderij met paard en in de dorpspolitiek was hij de leider van de oppositie die evengoed met wat meeval burgemeester bad kunnen worden. Achtentachtig jaar oud is houden, feitelijk het énig naar 't kollege doch móest hij nog flink van de tong- fysisch letsel waaraan hij vlug inspringen op de boer- riem gesneden en herinnert onderhevig is. We laten derij. Zowat één maand na zich vaak nog heel nauw- hem dan ook graag aan het het begin van de vijarfde- keurig treffende feiten uit woord bij het vertellen van lijkheden werd ik opgefoe- zijn verleden als soldaat en zijn oorlogsperikelen. A J- 1 oud-strijder. Van het ja renlang verblijf in de loop- ^an «Was van '14» grachten heeft hij wel reu- Ik ging te Outer naar de weg. Een aantal miliciens ma aan de knieën overge- school en daarna te Ninove van de klas 14 was reeds vroeger, vóór het uitbreken van de wereldoorlog opge roepen doch op het «con- seil» te Aalst werd ik. met voorspraak van een majoor uit onze gemeente, inge deeld bij de kanonniers te voet en zou dan ook later binnengaan. In september '14 dan. Via Denderleeuw en Zottegem belandde ik samen met twee makkers in het dépot te Kontich. Wa pens hadden we nog niet. Wél reeds een schupje aan de ceinturon bengelend. Na twee dagen werden we er echter gebombardeerd en de kerk van Duffel werd, voorzorgsmaatregel als eventueel mikpunt, in brand gestoken door het eigen leger. Achtergelaten paarden en koeien, huilend van dorst in de weide, jon den we er echter zo maar niet laten staan en als j>oe- rezonen, zorgden we ook voor deze dieren. Via Burgt kwamen we met de trein te Diksmuide waar we eind september in het tram station «gelogeerd» wer den. Daar kregen we wa pens en exerceerden er een achttal dagen. Met bevel in het Frans uiteraard. Te voet trokken we met onze oude Franse geweren naar Aalst. Elke dag een stevig maal, dat is het recept voor een Duinkerke waar we met goede gezondheid (ad) een 2000-tal manschappen inscheepten voor Cher bourg in Bretagne. Daar aangekomen werden we verdeeld, gewoon volgens het aantal zonder enige an dere norm, en ingedeeld in kompagnies en pelotons, elke met verschillende be stemming. Wij moesten naar Vallogne in Norman- dië. In een leegstaand ge bouw, een vroeger restau rant, namen we onze intrek en bleven er tot we volledig geoefend waren. Tot begin februari 1945. We sliepen er weliswaar op planken doch de kost was er goed en voldoende. Tot een eer der pikant majoor, een ge neraalszoon zich er tegen verzette. Bij het passen van een broek, geen legerbroek maar wel een enigszins erop gelijkende bruine flu welen broek, vond ik een geldbeugel erin, achterge laten door een ander sol daat die wellicht deze broek ook gepast had. Ik droeg de porte-monnaie naar het kompagniebureel en werd voor de troepen als voorbeeld gesteld qua eer lijkheid en solidariteit. Kwaliteiten die ook aan het front alleszins noodzakelijk bleken te zijn. An het front Met onze kompagnie inge deeld bij het 10* linieregi ment Chartreuse te Luik trokken we dan naar De Panne waar divisies met rust kwamen. De mannen van de klas van 14 werden er als versterking, even tueel vervanging, tussen geschoven. Wij belandden aldus bij het 4' Chasseurs. Wc kregen er een blauw vestje met rood streepje van de Zouaven, een kepie en een Franse grijze kapo- te. We trokken langs de kerk van Lampernisse en door Zoutenaaie doch toen we in de loopgraven aan kwamen werden we er ver welkomd met een bombar dement dat horen en zien verging. Dat was te Stuive- kenskerke. Niet ver van de «boyau de la mort» en van Voor het jaar 1982 was de provinciale prijs voor fotografie voorbehouden aan mensen ge boren in Oost-Vlaanderen of er tenminste vijf jaar woonachtig. De deelnemers dienden een reeks van min. 4 tot max. 8 foto's (in zwart-wit of kleur) op zelfgekozen thema's in te sturen. De inzendingen werden onder het wn. voorzit terschap van P. Huys, kultureel advizeur, beoordeeld door volgende juryleden: Erik Claerhout, Walter De Mulder, Jan Roose en Armand Verspeeten. Op advies van deze jury werd door de bestendi ge deputatie de provinciale prijs ten bedrage van 15.000 f toegekend aan Michiel Hen- dryekx uit Gent en een eervolle vermelding ten bedrage van 5.000 f aan de heer Mare Roelant uit Waasmunster. Tevens werd beslist dat een selektie van wer ken ingezonden voor de provinciale prijs voor fotografie 1982 zal gepresenteerd worden op een tentoonstelling die zal plaatshebben in het Centrum voor Kunst en Kuituur te Gent van 3 tot 19 december e.k. de «petrooltank». Een uit erst gevaarlijke sektor. 's Nachts moesten we vaak op patrouille om de toe stand bij de vijand te ver kennen en vaak ook moes ten we in samenwerking met mannen van de genie zakjes, «vaderlanderks», vullen en plaatsen op weke plekken. Een groot gedeel te van de vlakte voor de IJzer stond blank nadat de sluismeester de sluizen had opengezet wat aan de Duit sers, maar ook aan ons, heel wat moeilijkheden be zorgde. Ons «eten» werd gebracht van in Oostkapelle. Soms eens op tijd doch meestal te laat. Volgens de omstan digheden. Het kwam aan in grote ketels en als we het lauw konden krijgen waren we reeds heel tevreden. La ter werden dan «dopuches» gezet zodat we er zelf voor iets warms konden zorgen en nog later kwamen dan veldkeukens. Een hele ver betering alleszins. Afgezien tijdens de loopgrachtenpe riode hebben we niet alleen soms van honger maar ook veel van kouden en bijna voortdurend van de mod der. Meest van de voortdu rende natiigheid die velen, ook mij, reuma bezorgde. Ook van gas. Na op rust te zijn geweest kwamen we in de sektor van Pervyse waar opeens alle mogelijke klokken be gonnen te luiden: gasa- larm. De Duitsers vielen immers aan met gas doch de wind keerde en het ge vaarlijke gas keerde, na in onze rangen heel wat scha de te hebben aangebracht, weer naar de vijandelijke linies... We moesten er 's nachts zakjes vullen of an ders «sentinelle» staan. Alles gebeurde en in 't Frans doch er kwam verzet. Toen we in Alveringen «la gen» stapten een 100-tal manschappen op naar het koninklijk verblijf in De Panne alhoewel 170, rijskwachters hen trachtten de weg te versperren. Deze laatste trokken zich echter uiteindelijk terug en een afvaardiging van de solda ten er door de Vorst werd ontvangen. «We komen niet als opstandelingen maar we willen meer soldij, beter eten en Vlaamse offi cieren», zegden ze. «Keer in alle kalmte terug, uw eisen zullen worden inge willigd», antwoordde Al- bert en dat werd inderdaad bewaarheid. Geleidelijk uiteraard. Op 8 september 1917 werd ik echter krijgsgevangen genomen te Stuivekensker- ke bij de «petrooltank». Er was in onze loopgrachten een zeer zenuwachtige stemming met bevelen en tegenbevelen, aanbrengen van granaten en weghalen. We voelden dat er iets op til was. De mannen met de projektoren moesten ech ter blijven en daarbij nog drie manschappen. Eén van die drie was ik dan. Al de rest trok zich terug. We mochten niet schieten alvo rens uitdrukkelijk bevel er toe te krijgen doch dat be vel liet zich zolang wachten dat het pistool om signalen te geven voor de achterlig gende artillerie te laat kwam en we in de loop grachten zelf door Duitsers werden overvallen naar een soort «Kommandantur» te Lichtervelde waar men mij langdurig ondervraagde doch ik loste niets over on ze eigen stellingen. Later werd ik meer landinwaarts gebracht en belandde zelfs voor een paar weken te Aalst in een danszaal recht over «de zwarte man» waar een kennis me via enige bemiddeling kon bereiken dat ik erdoor zo opgelucht was dat ze helemaal her stelde en nog zeer lang mocht blijven leven. Maar van te Aalst blijven was uiteraard geen sprake en ik belandde in verschil lende plaatsen in Westfalen waar ik, enkele dagen na de wapenstilstand mocht vertrekken. Neer Etterbeek waar andere kledij kregen en dan met de trein naar Den derleeuw en te voet verder naar Outer waar zowat het hele dorp me opwachtte. Terug thuis! LH Aalst. Jozef De Kerpel, de oudste oud-strijder van Meldert (ad)

De Voorpost | 1982 | | pagina 23