1 umor troef op Buggenhoutse raad Eerste Hamse gemeenteraadszitting na de verkiezingen rustig verlopen BELGISCHE KONFEKTIE KIN ECHT HEEL WIT VOORDELIGER Aalsters Milieucentrum aktief -1 «De Wakkere Burger» in Beveren Parlementair nieuws ÜÜWordt Macht ook Dienst Open brief aan verkozenen Baardegem-Meldert Ie financiële toestand van Lokeren te LOKEREN De Voorpost - 5.11.1982 - 3 De eerste raadszitting na de gemeenteverkiezingen verliep in Buggenhout vrij rustig. Toch werd dikwgls de link gelegd met de verkiezingen, want verschillende malen werden de raadsleden gekonfronteerd met stekelijke opmerkingen die afgevuurd werden op het andere kamp. Onder meer de kleurenkodes die gebruikt werden werden te pas en te onpas aangewend om de vrolijke noot in de raad te brengen. Opvallend was wel dat de werd uitgetrokken om on- pas vlak voor de verkiezing raadsleden die zich ter ge- derhoudswerken aan onbe- gebeurde, antwoordde legenheid van de verkiezin- vaarbare waterlopen moge- schepen Van Malderen dat gen verenigden in een kar- lijk te maken. Het betreft de overeenkomst met de tellijst bij de meeste punten hier de Zwarte beek, de eigenaar pas werd bereikt ofwel hun goedkeuring ver- Mostenbeek en de Meer- in de loop van augustus leenden ofwel verdeeld putbeek, samen 13.450 me- 1982. De aankoop van twee stemden. Gezamelijk op- ter lang. piano's voor de gemeen- positie voeren was (nog) Rond een perceeltje grond telijke muziekschool werd niet aan de orde van de op de hoek Vierhuizen-Sta- goedgekeurd. De aankoop dag- tiestraat is tijdens de ver- van instrumenten is bud- De raadszitting had vooral kiezingscampagne veel te gettair mogelijk gemaakt in betrekking op de afwerking doen geweest. De aankoop de begroting en stelt dus ^van administratieve en fi- ervan werd nu op de raad geen financiële problemen, nanciële problemen. Voor geregeld. De gemeente De raad gaf aan het sche de diverse kerkfabrieken heeft een stukje grond aan- penkollege de opdracht om werd de begroting voor het gekocht ter grootte van 64 op basis van de vier voorge- jaar 1983 goedgekeurd. Te vierkante meter en dit voor stelde offertes een be- Opstal bedraagt het ge- het bedrag van 50.000 fr. stelling te plaatsen. Het ge meentelijk aandeel 183.315 De andere stukken werden meentelijk aandeel in de fr (dit was 174.190 dit jaar), verkocht, door de eige- bouw van de watertorens te Wat de parochie Briel be- naar, aan de geburen die Lebbeke en te Baasrode treft zal de gemeente links en rechts van het per- (Dendermonde) werd be- 79.294 bijpassen (69.716 in ceel wonen. Het hele oude paald op respektievelijk 3,3 1982). En in Buggenhout- gebouwtje is met de grond miljoen en 3,7 miljoen. Centrum rekent men op de gelijk gemaakt om het ver-' Zoals voorzien in een vorig financiële steun van de ge- keer een ruimer zicht te gemeenteraadsbesluit, meente ten bedrage van geven op dit gevaarlijk en maar ter verduidelijking er- 307.059 fr (tegenover druk kruispunt. Op de van werd op de raadzitting 389.675 voor dit jaar). vraag van raadslid De Bis- gesteld dat ook pony's be- Het bedrag van 340.537 fr schop waarom de sanering lastbaar zijn wat betreft de gemeentelijke regeling van luxepaardenbelasting. De ze belasting bedraagt 500 fr. Min of meer ter kom- pensatie kon burgemeester De Landtsheer verklaren dat er werk wordt gemaakt van een ruiterpad in Bug- genhout-Bos. De opcentiemen op de pro vinciale belastingen bleven behouden op het niveau van vorig jaar. Enkele leningen werden goedgekeurd om grond aan te kopen in de omgeving van de sporthal (700.000 fr) voor de aanleg van fiets- en voetpaden (1.9 miljoen) en voor een uitbreiding van het watervoorzieningsnet (4,2 miljoen). Op de wijk Briel zal naast het reeds vroeger te koop gestelde huisje nu ook een tweede huisje uit het ge meentelijk patrimonium te koop aangeboden worden. De beide percelen met het huis erop zullen in één koop openbaar verkocht worden. Als basisprijs zal uitgegaan worden van het bedrag dat werd vastgelegd door de schatter. (Ivd) De Hamse gemeenteraad heeft voor het eerst na de verkiezingen terug vergaderd op woensdag 27 oktober 1982 te 20 u. en kende een rustig verloop en een vlugge afloop, niettegenstaande er meer dan 70 punten aan de dagorde waren. Vele punten waren echter louter van administratieve aard. Met uitzondering van raadslid Van Geyte waren alle gemeenteraadsleden aanwezig. Na het proces-verbaal van de vorige zitting te hebben goedgekeurd werden ook het kasnazicht van de gemeente en van de grondregie over het 3' kwartaal 1982 goedgekeurd, evenals de wijziging van de gewone dienst van de begroting 1982 van het O.C.M.W. Op 22 januari had te Beveren in de Spiegel een eerste «wakkere burgervergadering» plaats. Zo'n 25 inwoners toonden interesse en vormden twee groepen. Een eerste groep koncentreerde zjjn aandacht op informatie- en inspraakbeleid. Een tweede nam het hele inspraakbeleid onder de loep. Heel wat vergaderingen vonden plaats om nog vóór de gemeenteraadsverkiezingen van oktober enig resultaat te boeken. Dit resulteerde toch in een werkdoku- u ment dat aan het Beverse schepenkollege werd voorge legd. Maar het werk gaat verder: op dinsdag 9 november jkomt De Wakkere Burger opnieuw bjjeen. De verkiezingen zijn nu achter raad moet een voorname be de rug en het wordt tijd om de kommernis zijn, aangezien op handjes uit de mouwen te ste- dat vlak door het schepenkoi- 'ken. De vraag dringt zich op lege toezeggingen werden ge- waarrond dc groep wil of kan daan. Met de vorige aktie K 'yerder werken. Het bijwonen heeft men immers bekomen no);n aktiveren van de gemeente- dat een «plattegrond» zou ce- ovei maakt worden van de raads zaal. zodat de aanwezigen be ter kunnen volgen wie waar zit, wie het woord voert en tot welke partij deze behoort. Het gemeentebeleid trekt zich ook meer open door het ter beschikking leggen van de agenda in de bibliotheken en gemeentehuizen. De geïnter esseerde inwoner kan op die manier gemakkelijk weten wanneer een raadszitting plaats heeft. Men zal ook de princiepsbeslissingen die geno men worden door de gemeen teraad samenvatten in het tijd schrift «Onze Gemeente». Al dus weet de inwoner zeer vlug wat de gemeente van plan is. Dat kan belangrijk zijn als het gaat over verkavelingen, open bare werken, enz. De Wakkere Burger wil ook werk maken van de adviesra den. Volgens de groep die zich hiermee inlaat, houden deze raden zich al te veel op de vlakte van het advies op zich. De eigenlijke inspraak-idee is hier nog niet doorgedrongen, meent men. Wie zich tot deze Wakkere Burger-beweging aangetrokken voelt, moet maar even aanlopen in «De Spiegel», Stationsstraat 28 te Beveren, op dinsdag 9 novem ber a.s. vanaf 20 uut. (wvdv) Begrotingswijzigingen Een van de voornaamste punten op de agenda waren de aanvragen tot begro tingswijziging van de gewo ne dienst en de buitenge wone dienst van de ge meentebegroting 1982. Na de bespreking van dit punt vertoont de begroting 1982 nu volgende uitslag; gewo ne dienst - boni van 5.963.099 fr. buitengewone dienst - boni van 11.517.903 fr. De opbrengst voortvloei end uit verkoop van effek- ten zal aangewend worden voor de aankoop van een elektrische schrijfmachine. Het rooi- en onteigenings plan van het gedeelte van de Neerstraat, vanaf Spurt tot Hammestraat werd vastgesteld. De wegenis, infrastruktuur en nutsvoorzieningen naar garages begrepen tussen Acaciastraat. Oostkouter- straat en Zilverberkstraat in de Oostkouterwijk wor den door de gemeente kos teloos overgenomen van de staat en de S.V. De Zonni ge Woonst. Dit is ook het geval voor de Hölstwijk te Moerzeke. De gemeente zal instaan voor het onder houd van de wegenissen. Om de bouw van het zuive ringsstation Scheldebekken te Moerzeke te kunnen ver wezenlijken werd overge gaan tot de aankoop van een drietal percelen grond. Aan de S.V. De Zonnige Woonst werd machtiging verleend om het water voorzieningsnet uit te brei den in de wijk Vlierkouter. om zodoende 20 woningen te kunnen aansluiten. De eindafrekeningen voor de levering en plaatsing van de centrale verwarmingsin stallatie. sanitaire installa tie en elektrische installatie in de nieuwbouw van het GITO «Burgemeester Van Driessche» werden goedge keurd. Voor de centrale verwar mingsinstallatie, elektri sche installatie, sanitaire installatie en liftinstallatie van de gemeentelijke sporthal in het Meulen- broek, dienden de ontwer pen aangepast. Deze wer den opgemaakt door het Studiebureau Ir. Vander- busse te St.-Niklaas. Aan de S.V. De Zonnige Woonst werden de gronden aan de Calvarieberg. Drap- straat, Mandemakerstraat verkocht. Deze bouwmaat schappij zal hierop sociale woningen bouwen. De gemeentelijk opcentie men op sommige provincia le belastingen zijn verval len op 31.12.1982. De ge meenteraad heeft beslist de opcentiemen te her nieuwen. Leningen Uit de lange lijst van lenin gen die worden aangegaan bij het Gemeentekrediet van België, sommen wij hierna enkele op: aankoop van een gras- veger en gazonbanden voor bestaande traktor verbeteringswerken aan de verbindingsweg Noord- straat- Driegotenkouter aankoop van een vrachtwagen met sneeuw ploeg aankoop van materiaal voor de gemeentelijke bi bliotheek schlammagewerken als onderhoud van wegen en pleinen Nadat reeds de dringende herstellingswerken aan het dak van het Spaans Hof werden gegund, is er nu vastgesteld dat ook de westgevel gevaarlijk scheurt en uitkankert. Een herstelling van het dak al leen is zinloos zonder aan pak van de gevel. Aan de annemer wordt opdracht gegeven om ook de gevel te herstellen. Geheime zitting Hierin werden o.m. vol gende beslissingen geno men. De heren Julien Ver- hofstadt. Michel Geltmeyr, Guy Bogaert, Peter De Witte. Tony Cras en Mej. Huguette Maes werden aangesteld als leerkracht in tijdelijk verband aan het GITO «Burgemeester Van Driessche» voor het school jaar 82/83. De heer Hubert Veldeman en Mej. Kanne Moonen, Hèléne Quidé, Michèle De Kimpe, en Myriam Van Lysebetten bekwamen een verlenging van aanstelling als leerkracht aan het GI TO «Burg. Van Driessche» voor het schooljaar 82/83. De ontslagen ingediend door mevr. Marleen Bergé en door de heer Louis Van Passen als lesgevers aan de gemeentelijke muziek school werden aanvaard. Mevr. Norbertine Van Damme en mevr. Anne- Marie Rogiest en de heer Christiaan Matthynssens werden aangesteld als leerkrachten aan de ge meentelijke muziekschool voor het schooljaar 82/83. Mej. Huguette Maes werd ook aangesteld als lerares Frans en mej. Magda D'Hondt werd verder aan gesteld als lerares dactylo grafie voor het schooljaar 82/83 aan de gemeentelijke avondcursussen achterthof. De heer Carl Jacobs werd tijdelijk aangesteld als le raar aan de gemeentelijke akademie voor beeldende kunsten voor het nieuwe schooljaar 82/83. De aan stellingen van mevr. Marie- Louise Verheyden en mej. Delphine Malfliet als schoonmaaksters aan de bijafdelingen van de ge meentelijke akademie voor beeldende kunsten werden verlengd voor één jaar. In gevolgde het ontslag van mevr. Margaretha Wauters als schoonmaakster, werd mevr. Rita Vlaminck aan gesteld als schoonmaakster aan de gemeentelijke jon gensschool Kastel voor een periode van drie maand. (B.D.) tsltf gerAan de verkozenen van Meldert en Baardegem Anny De dMaght, Annie Dierick, Robert De Pauw en Lambert Van de Sype bezorgden de verenigingen «Jonge kerk Baarde- Ivt^em-Meldert», VVKS St.-Margareta Baardegem, VVKS «Hopduveltjes» Meldert, VVKS «Jins Genesis» en de Baardegemse «Chiromeisjes een door hun leden genaam- tekende open brief «Macht is Dienst». ien schrijven van de dioce- ane kommissie «Recht- raardigheid en Vrede» waarbij beklemtoond vordt dat de macht die van iet volk werd verkregen in Ie eerste plaats een dienst noet zijn aan dat volk. iMacht» dan als het ken- len en bezitten om dingen te realiseren en tegelijker tijd een mandaat van de bevolking hebben om zulks te realiseren. Met «dienst» wordt dan bedoeld het spreken, denken en hande len vanuit die groep men sen en in overleg ermee. Dienst die de inhoud en de richting van de uitoefening van macht bepaalt. Dienstbaar zijn vraagt ak- tieve inzet waarvoor tijd moet worden uitgetrokken, eventueel via politiek ver lof. Zomaar wat doen tus sen andere aktiviteiten door schaadt aan de kwali teit van het werk. Ander zijds impliceert dienstbaar heid bekwaamheid en mo tivatie. Prestige, winstbe jag en kumul van tijdroven de of privémandaten zijn daarbij uit den boze. Anderzijds mag «dienstbe toon» niet ontaarden in kliënten-partijpolitiek maar moet er gezorgd wor den voor goed funktione- rende sociale of ombuds- centra. Ook de achterban moet aan bod komen via vereni gingen, aktiegroepen, buurtkemen, wijkraden met recht op inspraak en participatie. Als verkozene wordt ver ondersteld met de achter ban rekening te houden bij het nemen van beleidsbe slissingen. LH Bij de bespreking van de be groting openbare werken in de senaat heeft senator Walter Peeters (VU-Hamme) de aan dacht van de betrokken minis ter gevestigd op de zware ver keersproblematiek waarmee de streek van Dendermonde - Hamme - Smt-Niklaas heeft af te rekenen als gevolg van de aanleg van de rijksweg 60. In het verantwoordingspro gramma van de begroting is een gebudgetteerd krediet van 125 miljoen voorzien voor de twee spoorwegbruggen en de Volaardestraatbrug op het grondgebied van Dendermon de en 15 miljoen voor de aan passing van de Biezestraat te Hamme. Maar er is nergens iets te bespeuren van een kre diet voor de openbare verlich ting van de rijksweg op het grondgebied van Hamme, al dus senator Peeters die er ook op wees dat slechts drie van de vijf belangrijke kruispunten werden voorzien van verkeers lichten. Op het grondgebied Hamme zijn er sedert de open stelling van de weg reeds 11 mensen het slachtoffer gewor den van een dodelijk ongeval. Haast allen bij avond of nacht. Verlichting is dus geen overbo dige lukse. Een ander prob leem is dit van de Biezestraat te Hamme. Daarvoor zijn wel de nodige kredieten voorzien in de begroting. Maar in de Biezestraat is tot dusver nog niets veranderd. Integendeel, de situatie wordt van dag tot dag erger. De Biezestraat is de voornaamste en belangrijkste afrit en toegangsweg van rijks weg 60 naar het Hamse dorps centrum en verder naar Waas munster en Zele. De toestand van deze toegangsweg is ge woon onvoorstelbaar slecht, dat hij gewoon onberijdbaar is. Het zware vervoer kan er gewoon niet door. Aan deze beide situaties moet dringend een einde worden ge steld, zo besloot senator Pee ters zijn tussenkomst. Bij de bespreking van de be groting van ontwikkelingssa menwerking bracht kamerlid Jan Caudron (VU-Aalst) een zeer opmerkelijke toespraak naar voor. Hierin zei hij dat het nog steeds niet mogelijk is de Belgische inspanning voor ontwikkelingssamenwerking (OS) ernstig te evalueren om dat alleen de Abos-begroting en de buitenlandse betrekkin gen ter sprake komen, maar niet het pakket van financiën Tot zijn grote verwondering stelt kamerlid Caudron vast dat dc begroting van OS, in tegenstelling tot alle andere, nooit wordt overschreden en zelfs nooit volledig is uitgeput. Verder spreekt hij over een tweesporenbeleid: enerzijds de zogenaamde harde sektor en anderzijds de zachte aanpak. Maar tussen die twee sporen bestaat een onevenwicht. Bo vendien moet men zich na 20 jaar ontwikkelingsbeleid nog steeds afvragen hoe regering en administratie zich ontwik keling voorstellen. Vervolgens stelt kamerlid Cau dron enkele vragen: moet Bel gië nu ten koste van alles parti ciperen in de aankoop van een Boeiing voor Rwanda of in de bouw van de mooiste bank van Soedan of betekent ontwikke lingsbeleid instaan om de le vensomstandigheden van de lokale bevolking van de derde wereld te verbeteren? Het ant woord op deze vraag kent iedereen Of toch niet9 Hij hekelde ook het stripverhaal dat door de staatssekretaris voor ontwikkelingssamenwer king werd gepubliceerd onder de titel «Bingo in Yama-kara» en waarin de Belgische O-wer- ker Frank terecht komt in een landbouwkoöperatief van de zwarten. Hij logeert er in een hut zonder deuren en slaapt op de grond. Van enige objektie- ve voorlichting is geen sprake aldus Caudron die besloot dat zijn fraktie onmogelijk deze begroting kon goedkeuren, te meer daar ze reeds zonder be spreking voor tien twaalfden is uitgegeven. laar aanleiding van de laatste begrotingswijzigingen gaf e schepen van financiën in de gemeenteraad een vry essimistische uiteenzetting. De aanvragen voor nieuwe iredieten beliepen in de loop van '82 al gauw op tot 15 Biljoen. jaar is verslechterd. Loke- dient iedereen in te leveren ren is geen rijke stad. Po- en op lagere stand te gaan Iet was dan ook nodig rastisch te besnoeien in de ïedietaanvragen en deze beperken tot de beschik- are 6 miljoen. Het indie- en van een defïcitaire be- rotingswijziging loopt ans afgekeurd te worden ii hierdoor zou de regula- satie van meer dan 3 mil- >en uitgaven over dienst- tar 81 onmogelijk worden, ij het hanteren van de hakbijl» werden volgende riteria gehanteerd. Alle redieten die werden aan- tvraagd in funktie van de :eds verbruikte kredieten erden afgewezen. Dus een bijkredieten meer. Ien diende rond te komen iet de voorziene sommen, itzondering werd ge laakt voor kredieten aarvan de ingekomen fak- iren reeds een overschrij- ing te zien gaven. Sommi- diensten storen zich ech- r nog niet altijd aan de Iministratieve voorschrif- n (geldige bestelbons!), 'e reserve brandstof en Twarming werd definitief rdeeld. Voor de post «te- ërkgestelde werklozen» eft de schepen tot zijn ijt moeten vaststellen dat fteindelijk meer werd uit gegeven dan vorig jaar, niettegenstaande er over eengekomen was op deze post te besparen. Voor de post «openbare verlich ting» konden de geplande besparingen niet doorgaan en is dus een bijkrediet ge vraagd. Na de wijzigingen die in de laatste minuut werden meegedeeld sluit deze laat ste begrotingswijziging met een boni van 56.000 fr. Maar volgens de schepen is de werkelijke toestand veel ernstiger. Het kasnazicht oktober '82 vertoonde een verantwoord vermogen van 17 miljoen, wat zeer laag genoemd kan worden. De rekening courant B ver toonde een mali van 62 mil joen, waarop hoge interes ten dienen betaald. Het be drag aan onbetaalde man daten beliep 31 miljoen. De betaling van het perso neel voor november tot ja nuari kon slechts veilig ge steld worden door een ver discontering aan te vragen bij het Gemeentefonds. De begroting voor 83 begint met koptabel in mali van 30 miljoen. Als besluit mogen we dus zeggen dat de finan ciële toestand van jaar tot gingen om een betere bede ling te krijgen van het Ge meentefonds bleven zonder gevolg. In de tijd die komt leven. Zo ook voor de stad Lokeren. J.V.L. Sinds 1 augustus is het Mi lieucentrum Denderstreek van Raldes, de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde, open in de De Ridderstraat 28 te Aalst. In het Netwerkcen trum. Dit met een twee voudige bedoeling. Ener zijds moet er een vlottere doorstroming komen van leefmilieuklachten met het oog op aktie en anderzijds ligt er ten behoeve van de bevolking heel wat infor matie ter beschikking. Dit zowel juridische als weten schappelijke en verder nieuws van Raldes zelf en van andere leefmilieuorga nisaties. Insturen van tijdschriften, brochures of folders i.v.m. de leefmilieuproblematiek zou dan ook een verrijking zijn voor dit milieucentrum en er dus zeer welkom zijn. Raldes neemt trouwens ook geregeld deel aan info- beurzen waarop ook graag uw organisatie zal worden voorgesteld. Het milieu centrum is toegankelijk op maan-, woens-, donder- en vrijdag van 9 tot 12 en van 13 tot 17.30 u. Op dinsdag van 9 tot 12 en op zaterdag van 10 tot 12 u. U wordt er ontvangen door verant woordelijke Peter Dauwe. LH Het bijscholingsprogramma voor maatschappelijk wer kenden van Tiem richt zich tot al wie bij het begeleiden van mensen de nood ervaart aan een meer eigen begeleidende stijl. Meer informatie en een uitgebreide brochure is ver krijgbaar op het adres: Tiem vzw Pieter De Nefstraat 9 te 2300 Turnhout (014-41.36.75) In de reeks gastvoorstellingen speelt op woensdag 3 novem ber in dc KNS te Antwerpen het «Westvlaams Teaterkol- lektief Malpertius» uit Tielt (Richard III» van William Sha kespeare. Plaatsbespreking al le dagen van 11 u tot 16 u. en telefonisch van 10 u tot 18 u. op het nummer 03/231.07.50. De Vlaamse confectiefabrikanten heb ben van niemand iets te leren als het om blousons gaat... Rechtstreekse distributie maakt ze nog goedkoper bij E5-mode... FABRIEKSBOETIEK E5-MODE op de industriezone langs de E3 OPEN: Elke namiddag van 13.30 u. tot 19 u. Zaterdag van 9.30 u, tot 12.30 u. en van 13.30 u. tot 18 u. OP 11 NOVEMBER - 12 NOVEMBER - 13 NOVEMBER open van 9.30 u. tot 18 uur (gesloten van 12.30 u. tot 13.30 u.)

De Voorpost | 1982 | | pagina 3