In gesprek met Aalsterse schepen Remi Van Vaerenbergh Tand des tijds kreeg geen vat op Verkoopsalon te Wieze Geanimeerde gemeenteraadszitting te Lokeren Laureaten van de arbeid te Lokeren 4 - 5.11.1982 - De Voorpost Aalst. Hoopvol wachten op de komst van de keurders (ad) Lebbeke. Nieuwigheden op het verkoopsalon te Wieze. De foto van uw ploeg op een fanionnetje. Een prima aandenken voor de tegenstander en gadget voor alle sportloka- len. (v) Vervolg van blz. 1 ze de ideale tentoonstel lingsruimte, waar iedereen zich als thuis voelt. Zoals vorige jaren werden de hal len A en B door een over dekte tent met de folklore- halle C verbonden, zodat ook de faktor «slecht weer» tot een minimum herleid werd. Ongelooflijk wat er allemaal geëxposeerd staat! We trachten een overzicht daarvan te geven via het rubriceren van de inventa ris; ook al weten we dat het onmogelijk is alles op te sommen. Bij het bouwen: schrijn-, dak- en schilderwerk, be hangsel, vloeren, muurbe zetting, trappen, poorten, deuren, ramen, isolaties, lambrisering, plafonds, schouwen, smeedwerk, ga rageboxen, duiventillen, tuinhuisjes, veranda's, claustra's, bergplaatsen, af daken, metaal- en alumi- niumkonstrukties, water pompen, tuinaanleg... Indoor: textielwaren, pelzen, tapijten, matten, gordijnen, verlichtings- en verwarmingstoestellen (plus brandstof), TV's en radio's, diepvriezers en koelkasten, was- en droog- automaten, naai- en strijk- machines, allerlei elektri sche apparatuur, aanbouw - keukens, onderhoudspro- dukten enz.... Voor fijnproevers: (Wie- ze)biertjes, wijnen, likeu ren, snoep, honingproduk- ten, vleeswaren, gebak, vis, mosselen, koude scho tels, kaas en fijnkost, sui kerwaren... Allerlei: alarmsystemen, ladders, alles voor doe-het- zelvers, wagenonderdelen en antiroestmiddelen, boe ken, verzekeringen, antiek, muziekinstrumenten, druk werk, geschenken, juwe len, uurwerken, wapens, schoonheidsprodukten, fo toartikelen en... speelgoed (de NCMV-mensen waren de Sint nipt voor), sport- en spelgerei, reisbenodigdhe- den... Als ik deze uiteraard onvolledige lijst afsluit vraag ik me wel ergens af of het niet eenvoudiger ge weest ware op te sommen wat er niet te vinden is... Het salon, waar dus een ieder aan zijn trekken komt, blijft open tot en met zondag 7 november. Te oordelen naar de toeloop van vorige zondag en maandag zal de kaap van 50.000 bezoekers zeker be reikt worden. Uurregeling: in de week van 18u30 tot 22 u., zater dag van 17u30 tot 22 u en op zondag van 14u30 tot 22 u. Vervolg van blz. 1 het schepenambt van bur gerlijke stand, sociale za ken (waaronder gezin) en brandweer toegewezen. Mijnheer de schepen, l' hebt ook reeds een lange loopbaan bij de Vrijwillige Brandweer van Erembode- gem achter de rug. Onge twijfeld zyt U erg kompe tent op dit domein en nu als schepen ook wel «the right man on the right place» met «de brandweer» in Uw be voegdheid? Ja... In 1949 werd ik als «piot» aangenomen bij de Vrijwillige Brandweer van Erembodegem. Maar 10 jaar later werd ik, na met veel interesse heel wat kur- sussen gevolgd te hebben, benoemd tot onderluite nant van het korps. In 1964 werd ik luitenant en in 1967 mocht ik de graad van kapi tein dragen. Tijdens mijn schepenambtstermijn in Erembodegem werd dit brandweerkorps uitgebreid en uitgerust met nuttig en gesofistikeerd materiaal. Sinds de fusie heb ik steeds de belangen van de Erem- bodegemse vrijwilligers verdedigd in de Aalsterse gemeenteraad met alle be grip voor de noden van de Aalsterse beroepsmensen. En... als schepen heb ik nu nog meer de mogelijkheid hun beider problemen steeds verder te behar tigen. En... hoe ziet L' uw taak als schepen van sociale zaken en ambtenaar van de bur gerlijke stand? Op administratief vlak ben ik nu wel van nabij betrok ken bij de levensloop geboorte, huwelijk, overlij den van alle Aalste- naars. De wetgeving leeft. De ver doorgedreven cen tralisatie van de admini stratie in Aalst dient ernstig te worden geëvalueerd, verbeterd en aangepast. De diensten «bevolking», «burgerlijke stand», «socia le dienst» (pensioenen, te gemoetkoming aan minder- validen), «militie» en «stempelkontrole» blijven, met de grootste diskretie, totaal gericht op het dienst betoon. Deze dienstverle ning is misschien wel wat verschraald. Een eerlijk en doelmatig dienstbetoon blijft voor mij van essen tieel belang. De dienstver lening aan de bevolking van de deelgemeenten moet nieuw- leven ingebla zen worden. Soberheid blijkt essentieel. Verschil lende diensten van mijn de partement zullen in dezelf de vleugel van het Aalsters stadhuis worden onderge bracht wat de dienstverle ning ten goede zal komen. Wat mijn «kerkhovenbe- leid» betreft: dit was reeds vele gemeenteraden lang het stokpaardje van «onze» nieuwe burgemeester Uy- tersprot die tegenstander is van centrale kerkhoven, en ik ben er mij van bewust dat ik tijdens mijn ambts periode moeilijke proble men daaromtrent zal moe ten oplossen. Over mijn toekomstig beleid, in de brede zin van het woord, kan ik nu nog geen nieuwe detailpunten meedelen. Mijnheer Van Vaeren bergh, nog één vraag: «Vóór de voorbije gemeen teraadsverkiezingen stelde de C.V.P.-Aalst een pro gramma op. Wat zijn de objektieven waaraan de C.V.P. zich houdt i.v.m. «Gemeenschapsuitbouw» en dus ook Uw komend beleid? Wel. de C.V.P. ziet het zo: Het gezin blijft de vitale cel van de gemeenschap en het plaatselijk beleid moet daarop afgestemd worden, inzonderheid voor gezin nen waar ziekte van kinde ren en materiële zorgen de ouders voor problemen stellen. Het bejaardenbeleid is erop gericht de voorzienin gen op gebied vooral van woning, verzorging en hulp zo in te richten dat de ou derlingen zolang mogelijk in hun eigen milieu kunnen verblijven en wanneer dit niet meer kan, dat zij in rustoorden een verblijf vin den die de «thuis» bena dert. Het gehandikaptenbe- leid is afgestemd op de fun damentele vereiste die erin bestaat de grootst mogelij ke integratie van de gehan- dikapten in de samenleving te bewerkstelligen op ge bied van verkeer, huisves ting en tewerkstelling. Het vreemdelingenbe leid dat aan belangrijkhek wint. dient ervoor te zor gen dat immigranten niei uitgesloten worden van d< gemeenschap waarin zi dagelijks leven. De algemene gemeen schapsuitbouw vereis overigens om doeltreffeni te zijn. een perfekte sa menwerking tussen ge meentelijke overheid O.C.M.W. en privé-initia tieven die terzake een groti rol kunnen spelen en waar van de erkenning moe worden benadrukt. Vai belang is. in die samen hang. de inventarisatie vai het sociaal gericht voorzie ningsaanbod per deelge meente en van de stadseij gendommen die voor sociaj le doeleinden in aanmer king kunnen komen. Van uit deze gezichthoej wil ik mijn beleid nu vei) der. gedurende de volgenj de legislatuur, uitbouwen.: D.B Wat wij in Lokeren gedurende zes jaar niet hebben meegemaakt, namelijk een veelbewogen gemeenteraadszitting, is nu op het einde van de legislatuur toch gebeurd. Op vraag immers van volksvertegenwoordiger Georges Anthuenis was volgend punt aan de agenda toegevoegd: «Bespreking politieke toestand na het vormen van een nieuwe bestuurskoalitie». En wat ook nog nooit was gebeurd: de vergaderzaal was te klein om alle belangstellenden een plaatsje te geven. Lebbeke. In de strijd tegen de krisis zijn Voordelig en ook sfeervol, (v) nu ook openhaard-inzetvuren. De PW had natuurlijk een groot aantal sympathi santen opgetrommeld. Maar ook de andere par tijen hadden zich niet on betuigd gelaten. Zodat er meer dan honderd kijklus- tigen in de zaal waren. Zelfs in de beste tijden van de «Wakkere Burger» is men nooit tot meer dan 30 toehoorders gekomen! Een voorsmaakje van wat ging komen kregen we al bij punt 7 van de agenda. Het ging over de aanneming van werken, leveringen en diensten. Voor zover de bedragen de 2.300.000 fr. niet overschrijden kan die aanneming op een eenvou dige manier gebeuren door het schepenkollege. Nu kan dit bedrag zelfs ver hoogd worden tot 3.300.000 fr. Schepen Huy- brechts gaf daarop een uit eenzetting en een uitleg waarbij hij toonde dat hij nu al reeds in de oppositie zit. En zijn rede werd door. de leden van zijn clan op uitbundig applaus ont haald. Burgemeester Lie- baut was er nogal rap bij om het enthousiasme stil te leggen. Van de toehoor ders wordt geen kommen- taar geduld. Zoniet zouden harde maatregelen geno men worden. Die harde taal van de burgemeester sloeg in. en verdere inci denten vanuit de zaal zijn er niet meer geweest. Op het einde van de zitting kwam dan volksvertegen woordiger Georges An thuenis aan het woord. Hij richtte zich heel speciaal tot de burgemeester die hij de oorzaak vindt van alle mo gelijke huidige en toekoms tige plagen in Lokeren. Hij meent dat de burgemeester door^het samenstellen van een nieuwe koalitie een daad heeft gesteld die niet goed is voor Lokeren en die tevens door minstens 65% van onze bevolking niet gewenst, niet gewild wordt. Spreker werd hier voortdurend onderbroken door de woordvoerder van de CVP, de h. Maréchal, die ondermeer die 65% ten stelligste betwistte. En Ma réchal besloot: «Ik zal blij ven onderbreken, tot zo lang de burgemeester mij het woord niet afneemt. Achter de burgemeester staan misschien nog wel an dere verantwoordelijken, zoals de voorzitster Miet Er werden een negental verdienstelijke Lokeraars gehuldigd wegens het be komen van een ereteken van laureaat van de arbeid. Burgemeester Liebaut schetste heel in het kort de betekenis van dit ereteken. Het gouden ereteken viel te beurt aan Willy Daeyaert, van de bekende brood- en banketbakkerij van de Groentenmarkt. En zijn zoon, Guy. die nu me dewerker is in de zaak en ze later wel zal voortzetten, was er ook al bij als kadet van de arbeid. Met zoon Guy is nu al, naar ons be kend, de vijfde generatie «Bakkers Daeyaert» in Lo keren aan de arbeid. Wij zelf hebben er vier gekend: grootvader van Willy «non kel Gustaaf» had zijn bak kerij op het Zand. Nadien vestigde diens zoon Omer zich in de Eekstraat, tegen de Heirbrug. Nu zitten Wil ly en Guy op de Groenten- markt. Voor overgrootva der Gustaaf moet er min stens nog één Daeyaert ge weest zijn. Dit staat nog vast. Gustaaf Smet kreeg de zilveren medaille. Hij is de man die als kleine huis schilder is begonnen, zijn bedrijf heeft opgebouwd. samen met zijn vrouw, tot een van de grote familiale bedrijven van Lokeren. Daarom klinkt de naam Staf Smet in Lokeren als een klok! Voor het bronzen ereteken kwamen dan nog in aanmerking: Norbert Aelterman van het Zand en Lucien Vervaet van de Heirbrugstraat, beiden ook in de tak van de brood- en banketbakkerij. En daarbij ook Theofiel Laureys. han delaar in voedingswaren, en bij de Sportingsuppor- ters maar al te goed ge kend. Ten slotte werden nog buiten Guy Daeyaert, reeds vernoemd, verere- merkt met het ereteken van kadet van de arbeid: mevr. Marie-Christine De Don der uit de Slagveldstraat, Roland De Ruyte uit de Eekstraat, de bekende wijnkenner uit Delhaize. en Dirk Verdonck uit de Sint-Jozefstraat, allemaal gekomen uit de tak «Voe dingswaren». Smet, wellicht uit wraak om haar persoonlijke ne derlaag bij de laatste parle mentsverkiezingen» (sic). Maar volgens de h. An thuenis blijft Hilaire Lie baut de grote hoofdverant woordelijke. Volgens de h. Anthuenis heeft de SP Lo keren de CVP zes jaar lang opgevrijd. En de CVP heeft overspel gepleegd. De CVP is een onbetrouw bare partner gebleken. En daar zal de CVP nu zes jaar lang de gevolgen moeten van dragen. De PVV is te sterk geworden in Loke ren, en daarom alleen wil de ze de kop van Anthue nis. Spreker beweert dat de PVV geen enkele kans heeft gekregen om te on derhandelen. Reeds lang voor de uitslag van dé ver kiezingen gekend was, was de nieuwe koalitie reeds in kannen en kruiken. En Georges Anthuenis belooft aan de nieuwe koalitie een keiharde oppositie. Het antwoord van de bur gemeester en ook van woordvoerder Maréchal was niet minder raak. Het is toch zo dat in alle steden, daar waar nodig, nieuwe koalities worden gevormd en vroegere worden ver broken. Dit behoort tot de normale spelregels van de demokratie. De PW ver drong in de bestendige de putatie. in de regering en in vele andere steden een an dere partij uit het bewind. Alleen in Lokeren zou dat niet mogen gebeuren. De burgemeester hekelt ook de zwijgende rol die de PVV zes jaar lang in het stadsbestuur heeft ge speeld. De rol van de mees te leden beperkte zich met te gaan pronken met ander mans veren, telkens er ie mand was aangesteld, of als er een huis was toegewe zen... Erger nog wordt het nu als de PVV scheldt over de onbetrouwbaarheid van de CVP. Voor de verkie zingen onderhandelde de PVV met de SP en de VU, om de CVP te wippen. De SP wees toen onderhande lingen met de CVP af. Zij waren te goeder trouw, maar zij kwamen bedrogen uit. En ook nu heeft de PW al gedaan wat zij kon om een voorakkoord te be reiken met de SP. Maar de SP. geleerd door de lessen van 76, heeft niet gebeten. Wetend tot wat de PVV in staat was, is het maar lo gisch geweest van de CVP om zelf voorzorgsmaatre gelen te treffen. Er zijn dus wel kontakten geweest tus sen de CVP en de SP. Dat wordt door niemand ge loochend. Maar beide groepen waren het snel eens om elkaar als bevoor rechte partner eerst te zien na de uitslag. De woede van de liberalen is wel zeer begrijpelijk: alles in het werk stellen om de CVP te wippen, en dan zelf gewipt worden! Voor de CVP houdt hier nu alle polemiek op. Het werk wacht: dat is: Lokeren in zijn geheel en voor allen zes jaar lang trachten goed te besturen in deze moeilijke tijden, en zonder partijdigheid trach ten goed te doen voor zo veel mogelijk inwoners. Na de opgemerkte tus senkomst van de burge meester kwam CVP-raads- lid Omer Schatteman aan Vri. laai glo« Mil pen afg. aan lint j A'e het woord. Hij heeft zien voo niet meer verkiesbaar ge-! gen steld en kan dus zeer vrijuit mo; spreken. Hij vond het erg mie wat die avond aan het adre^De van de burgemeester alle] date maal verteld is. Zes jaar 1968 lang was alles om ter best e h- verk aans Er waren geen konflikten werc en nu deugt er plotselingwerl niets meer. En de burgelsuite meester is in de ogen van dooi de liberalen plots hetvorn schurftig schaap geworden.; ^en bou' Dal is iets wat Omer Schat] jggj teman niet kan begrijpen. ting Ook Willy Van Kerckhovejkind van de SP zegde dat hij, na gem wat hij uit de mond van dedror liberalen allemaal gehoorcturn had, zeer blij was dat hijstaa i ,'vooi met die partij niet in d^- e boot is gestapt. De libera ver|( len hebben vandaag ge Van toond dat zij geen betrou-zaai wen waard zijn. Vanwegéen de PVV kwam dan natuur] 8®'n lijk ook nog de h. Lauwaer aan het woord. Maar da werd nu een spelletje var |QZ^ <nietes-welles». Hij be weerde dat er wel een ak koord op voorhand geslo een ten was tussen de nieuwi koalitie-partners. Terwij de CVP blijft volhouden en wel op grond van zee geloofwaardige getuigenis sen, dat er alleen kontak ten zijn geweest. Er is tocl nog een groot verschil tu& tral< sen kontakten en akkoorjden den! Daarmee was het hall stol< twaalf geworden, en deindd doP de raadszitting langzaam ge uit. De PVV heeft hiermeé een getoond dat zij niet op januari in de oppositie zal pUn zitten, maar dat ze vanaf nn voo al volop bezig is met haaf de aangekondigde oppositie, j n'ci J.V.L, één Hie One gem een met gon Lokeren. Tijdens de opening van de kulturele week werden eretekens van de arbeid uitgereikt aan enkele handelaars; Willy Daeyaert, Gustaaf Smet, Norbert Achterman, Theofiel Laureys, Lucien Vervaet, Guy Daeyaert, Marie-Christine De Donder, Roland De Ruyte en Dirk Verdonck (dm) De provinciale prijs van Oost- Vlaanderen voor de fotografie werd door de Bestendige De putatie toegekend aan de heer Michel Hendryckx uit Gent Hij kreeg een bedrag van 15.000 fr. Aan Mare Roelant uit Waasmunster werd een eer volle vermelding toegekend. Die is gedoteerd met 5.000 fr. De industriële ckonomen be steden in hun marktstruktuur- onderzoeken vooral aandacht aan het aanbod. Ze hebben daartoe een reeks indikatoren ontwikkeld die de konkurren- tieverhoudingen zo verfijnd mogelijk weergeven In dc ••Weekberichten» van de Kre dietbank wordt aan de hand van dergelijke konkurrentie- indikatoren de aanbodstruk- tuur van de Belgische industrie geschetst Aalst. Netjes poseren voor de keurders (ad)

De Voorpost | 1982 | | pagina 4