iridgen is een echte denksport Bridgeklub te Dendermonde -iMelderts Parochiecentrum dankt «openhouders» 55 jaar Het Wase Neerhof: bij de (huis)beesten af Hams infocentrum met kabaretgroep Ongehoord BELGISCHE KONFEKTIE KAN ECHT HEEL WAT GOEDKOPER jlet enige kaartspel waarbij geluk wordt uitgeschakeld Veertig jaar geleden De Voorpost - 5.11.1982 - 7 ii Vlaanderen is er geen herberg waar niet gekaart wordt, het mag nog het sjiekste etablissement van de streek zijn, arten is ons blijkbaar aangeboren. Wy kunnen het niet laten. Wij bieden, belotten, whisten en kruisjassen dat het pen plezier is om zien. Op de trein speelt men hartje jagen i wie met twee is kan wippen of Engelse whist spelen. [Van jongsafaan leren wij «liegen», rami-bridge en mand iën. Kortom: een pleiade van mooie spelletjes worden ons zeer vroeg aangeleerd. Van al deze kaartspelen is echter t bridgen het spel dat het hoogst staat gekwoteerd. ridgen heeft een enigszins iklusieve bijklank, een spel enkel gemaakt is voor de tere klasse, vroeger een ;aartspel dat thuishoorde in de fezjsalons van begoede families, dikwijls ook gespeeld door da mes op leeftijd die er de traag 't tkooruitkruipende uren mee ichten om te brengen. Brid- echter geen van dat lies. menen voorzitter van de •endermondse Bridgeklub 'erner Van De Velde en zijn kondanten Tony Roobroeck in Mare Christiaens. Bridgen een volwaardige denksport •als schaken en dammen. nojMen moet enigszins opgeleid 730worden in de regels en regle- t iijmenten maar ook in de ge- ^Jwoonten en geplogenheden. 'Wij hadden de kans om de nbridgers een tijdje gade te 1 ejslaan. Geen stillere en serene- oeffe kaarters dan deze adepten heivan het enige kaartspel waarin Daleen echte kompetitie mogelijk is en waarbij de faktor geluk iejvrijwcl wordt uitgeschakeld. 3eDEen bridgekampioen is inder daad beter dan zijn klubgeno- ren en dame fortuna kan hem ^'^Jgeen handje toesteken. teilHistoriek oeJHet meer en meer veld win- j innende «bridge» (brug) is eigen- ejjlijk ontstaan een kleine eeuw geleden in de Balkanlanden im'waar het «Birritz» werd ge- rie(noemd. Stilaan verspreidde rdehet zich ook in het westen en we vinden het onder verschil- ddende vormen. Er ^jjn verschil- nde mogelijkheden om te iridgen, maar het «contract ridge» zoals het hier gespeeld wordt is op punt gesteld door lenkele Amerikanen. Rond 1925 was het de Amerikaan _J£ly Culbertson die de techniek Van het spel een meer weten schappelijke basis gaf. Reeds in 1932 werd de B.B.F. (Belgi sche Bridge Federatie) opge richt en in 1977 zag de V.B.L. j(Vlaamse Bridge Liga) het le- er^venslicht. Tegen eind 1981 had :nddie liga al 3000 leden, zodat )ndbridge werkelijk de kaarters- iejjwereld verovert. [ejln Dendermonde was men er »l vroeg bij. In 1974 werd de bridgeklub gesticht, nadat ze f^fcntstaan was ut een der aktivi- heteiten van VTB-VAB De Dendermondse bridgers ontplooien een hele waaier ak- tiviteiten. Zo is er elke vrijdag van 20 tot 24 uur bridge in «Het Vaderland», het klublo- kaal. Tijdens de maanden juli en augustus wordt er elke maandag gebridged van 20 tot 24 uur. Twee viertallen nemen deel aan de Midweek-kompetitie Enkele leden gaan er ook op uil om deel te nemen aan brid- ge-avonden in andere omlig gende klubs zoals Sint-Niklaas. Aalst of Antwerpen. Daarbij wordt ook dikwijls aan tor nooien deelgenomen Bridgekursus In de maand november organi seert de klub een interessante Dendermonde. Op de voorgrond Mare Christiaens die de bridgekursus geeft op de maandagen 8, 15, 22 en 29 november (foto Piet Hermans) ^(Kompetitie jJVelen zullen het vrijwel niet geloven dat het mogelijk is om L In het kaarten de faktor geluk lit te schakelen. Toch heeft nen bij het bridgen een sys- eem uitgedokterd dat zoiets lf toelaat. Niet alleen speelt te iedereen verschillende keren legen iedereen, men speelt )k met dezelfde kaarten, aarom wordt er geregeld van ifel verwisseld. Natuurlijk speelt elke ploeg maar één lalkccr hetzelfde gedeelde spel. oejMaar iedereen krijgt het op :ei dezelfde avond eens voorge- il ichotcld. ti(Aan de uitslagen kan men dan tien wie er met dezelfde kaar ten de beste resultaten heeft jeboekt. De ene faktor die men met kan uitschakelen is de sterkte of de zwakte van de tegenstander. Bridge is een spel waarin men eigenlijk eerst lang kan praten tooraleer er kan gespeeld wor- len. Men speelt met een vaste ploegmaat die (zoals bij kleurwhist) een bepaald bod- doet. Aan dat bod kan zijn ploegmaat al weten welke laarten zijn maat in de hand heeft. Aan hem is het dan om mekaar verder op de goede weg te helpen. Beide ploegen bieden zo tegen mekaar op tot er één het bijltje moet neerleg gen Dan is het kontrakt ge maakt. Nu moet er gespeeld worden om te zien of dat kon trakt inderdaad nageleefd wordt. Vanaf hier lijkt het spel heel goed op whist, alleen is er een blinde. De speler die voor de partij die het eindbod doet. het eerst de spcelsoort van dat bod heeft genoemd wordt de «leider» nadat het bieden is gesloten. Zijn partner is de blinde en legt zijn kaarten na de eerste kaart op tafel. De leider speelt dan met beide kaarten. We gaan hier niet ten gronde de spelregels van het bridgen uitleggen maar het is vooral de roetine die een grote rol speelt. Hoe komt het nu dat iedereen eens dezelfde kaarten krijgt? Dat kan alleen door de slagen niet werkelijk samen te steken. Iedere speler toont alleen maar de kaart die hij speelt en legt ze in dezelfde volgorde opnieuw bij zich. Na het spel worden die vier hoopjes kaar ten dan in een soort doos ge stoken. waarna andere spelers aan deze tafel plaatsnemen als alle dozen met kaarten zijn gespeeld. Je moet het eigenlijk eens zien om deze rotatie goed te verstaan. Dendermondse bridgeklub die gaat over tien ronden en dat brengt verplaatsingen met zich mee naar Sint-Niklaas. Bornem. Temse. Aalst en Be- veren ln de maand oktober heeft het klubkampioenschap plaats en op zaterdag 23 okto ber werd het klubfeest gehou den met de uitslagen van het kampioenschap, een etentje en een gezellig samenzijn. In het begin van het seizoen geeft men een «Valentijntor- nooi» dat is een open tornooi waaraan 50 paren kunnen deelnemen. kursus. Telkens op een maan dag. nl. 8. 15. 22 en 29 novem ber geeft Mare Christiaens de lessen en nadien zijn er geleide bridgeavonden. De onkosten bedragen amper 300 fr. Inlich tingen kunnen bekomen wor den elke vrijdagavond in het lokaal «Het Vaderland» op de Grote Markt te Dendermonde of bij de h. Tony Roobroeck. Brusselsestraat 46 te Dender monde, tel. 052-21.29.85 (mdb). De Bridgeklub van Dendermonde organiseert een bridgekursus in het Gasthof Het Vaderland, Grote Markt 16 te Dendermonde op de maandagen 8. 15. 22 en 29 november 1982. Na deze kursussen zijn er geleide bridgeavonden. Het is de heer M. Christiaens die zal instaan voor de lessen. De bijdrage in de onkosten beloopt 300 fr en men kan inschrijven elke vrijdagavond vanaf 20 u in Lokaal Het Vaderland of bij de h. Tony Roobroeck. Brusselsestraat 46 te Dendermonde - tel. 052/ 21.29.85. (M.D.B.) (erleden vrijdag had te Meldert het traditioneel dankfeest llaats voor de openhouders, een veertigtal gezinnen die op leurt een weekend lang in het Parochiehuis als gastheer n cafébaas fungeren. Voorzitter Alfons Rogge- alleszins aankoop van ei- tan verheugde zich in de gentijds meubilair en. zo eropbloei die het Mei- mogelijk, realiseren van erts Parochiecentrum al- een supplementaire keuken •szins zeker beleeft met achter de toiletten vooral inke opkomsten tijdens geakseerd op de jeugd van e weekends en dan ook Meldert en niet in het minst nancieel renderende re- op de vele kamperende iltaten. groepen die er onderdak Met boni ervan kon een en vinden in de beide paviljoe- nder worden gerealiseerd, nen. Dergelijke realisatie terken aan ramen en dak Zou het mogelijk maken n verfraaiing. De voorzit- dat het centrum zelf minder r van de Parochiecen- afhankelijk zou zijn qua lo- rumraad wees verder op kalen van deze kamperen- te merkwaardige inbreng de verenigingen. Nadat se- an de VVKS -Hopduvel- kretaris Jan De Geyselaer es», de Meldertse scouts, het financieel verslag had ie o.m. via hun taartens- gebracht verslag dat al- ig en het etentje een paar leszins rooskleurig was 'eken terug ter gelegen- werden voorzitter Rogge- spanningen en het op diplo matische wijze oplossen van sommige eerder kiese kwesties en ook Roger en Delphine Plets-Peerlinck. dagelijks gekonfronteerd met hepl wat werkjes en beslommeringen in het cen trum zelf. kregen naast ap- eid van de verkiezingen tad in 't bakje brengen. In et vooruitzicht stelde hij man en zijn dame Francine Moens in de bloemen gezet voor de volgehouden in- Op 10/11/82 zal het 40 jaar geleden zijn dat een eerste reeks van 8 verdienstelijke verzetstrijders gefusilleerd werden in het bos van Loppem. Daar onder waren er 3 stadsgenoten, Anselmus De Meirsman. A. Hannoset en Rente Verleyen. De herdenking van deze verdienstelijke doden zal plechtig gevierd worden te Moeskroen waar in feite de zetel was van de spionagegroep. Een Dendermondse afvaardiging zal de plechtig heid bijwonen onder geleide van Dom Hildebrandt, vertegenwoordiger van de Abdij. Maken ook deel uit van de afvaardiging, mevrouw weduwe Verleyen en Frans Maes, de laatste nog in leven zijnde terdoodveroordeelde van het fameuze proces te Brugge. Dit weekend opnieuw kleinveetopper in Sint-Niklaas Het houden van huisdieren stamt reeds uit de tijd van de voorhistorie. De geit moet wellicht het eerste huisdier zijn geweest bij de mens. In spreuken, legendes en vertellingen van de Romeinen en Grie ken lezen wij dat Zeus, Jupiter of de Dondergod, het opperhoofd van al de andere godheden, door de nimf Amalthea met geitenmelk werd opgekweekt. Bi) de Egyptenaren treft men geitenafbeeldingen aan op gedenkzuilen. Bij de komst van de Romeinen waren de Menapiërs de leveranciers van opgevulde ganzen aan de wereldstad Rome. Het houden van duiven was tijdens de middeleeuwen een privilege voor kasteelheren en grootgrondbezitters. Het houden van konijnen was vorige eeuw een welkome gelegenheid om het rantsoen van de arbeider aan te vullen. De vorige generatie kent nog zeker de stukjes tuinbouw- grond die aan de kleine lui toebehoorden in het kader van Het werk van de Akker-, Huisdieren en kleinvee zijn mensenvrienden dus. Uit de «schoot» van de K.M. Werk van de Akker is in 1927 Het Wase Neerhof gesticht. Dat deze mensen van aanpakken wisten bewijst hun deelne ming in 1930 met een bloemenwagen aan de eerste bloemenstoet van Sint-Niklaas. In 1931 en '32 namen ze met hun konijnen al deel aan internatio nale tentoonstellingen in Rome en Londen. Door de tweede wereldoorlog kwam er een stilte in de aktiviteit, maar in 1950 organiseerde men een provinciale tentoonstelling die werd overgedaan in 1951. Door de kleine belangstelling verdween deze tentoonstelling en deze klub werkte verder door het organiseren van spreekbeurten in haar lokaal Her tog van Windsor aan de Plezantstraat in Sint- Niklaas. Nieuwe bloei Deze toch glorierijke vereniging stond op punt totaal te verdwijnen toen in 1964 een jong bestuur het waagde om een klubtentoonstelling te organise ren met 27 dieren. Dat initiatief werd het jaar nadien herhaald en in 1966 waagde men het op nieuw. een provinciale tentoonstelling te organise ren in de zaal Ons Huis. Met een stijgend sukses bleef men daar zes jaar tentoonstellen. In 1972 sprak men Willem Melis, toen schepen van landbouw, aan. en er werden plots grootse plannen op tafel gelegd. In het toen pas in gebruik gestelde stadszalen in Sint-Niklaas werd de eerste grote tentoonstelling Fauna en Flora Wasiana gereali- zeerd, met een onverhoopt sukses. Alle verenigin gen die op één of andere manier bij de natuur betrokken waren verschenen in de ruime hal, en het initiatief deinde uit tot een unicum in Belgite en zelfs ver daarbuiten. Toch moeilijkheden Bij de zesde uitgave, in 1977, kwamen ruim driedui zend schoolkinderen die knappe «levende doku- mentatie» bekijken. De stadszalen werden voor 1978 echter niet meer beschikbaar gesteld voor deze traditionele tentoon stelling. en dat juist op het moment dat de vereni ging haar vijftigjarig bestaan vierde en werd verhe ven tot koninklijke vereniging. En zo kwam men dan terecht in het Sint-Niklase kollege waar sindsdien deze kleinveetentoonstelling elk jaar haar verloop kent. 55 jaar aktief Dit jaar viert Het Wase Neerhof het 55-jarig bestaan. Bij deze feestelijke gelegenheid heeft koning Boudewijn eraan gehouden. Armand Cor nells. voorzitter, te onderscheiden met de zilveren medaille in de kroonorde en bestuursleden Con stant Thijsman en Robert Van Mele met de gouden medaille in de orde van Leopold II (voor hun 25 jaar bestuursverantwoordelijkheid). Tijdens het komend weekend organizeert deze jubilerende klub haar jaarlijkse kleinveetentoon stelling opnieuw in het kollege te Sint-Niklaas. De tentoonstelling wordt plechtig geopend op vrij dag 5 november om 19 u. en is dan voor het publiek open tot 21 u. Zaterdag gaan de deuren weer open van 9 u. tot 21 u. In de namiddag prijsuitreiking van de jeugdtekenwedstrijd om 14.30 u. met nadien een jeugdfilm. Zondag 7 november zijn de deuren weer voor het publiek open van 9 tot 17 u. In de voormiddag is er dan een geiten- en schapenkeu ring. Om 10 u. jeugdwedstrijd met huisdieren. Hieraan mogen alle kinderen deelnemen met hun kat. hond. schildpad, konijn of wat ook voor een dier. de deelname is gratis en elke deelnemer krijgt een gepaste beloning. In de namiddag heeft dan de prijsuitreiking plaats voor de deelnemers aan de kleinveetentoonstelling. Men verwacht op deze jaarlijkse tentoonstelling ruim duizend dieren: cavia's, raskonijnen, sierdui- ven. hoenders, park- en watervogels, schapen en geiten, enz. Tijdens deze tentoonstelling zal ook een grote kollektie zang- en siervogels aanwezig zijn. U komt de elfde Fauna en Flora Wasiana binnen langs de feestzaal in de Van Britsomstraat in Sint- Niklaas. Dendermonde. Momenteel wordt er een bridgekursus gegeven. Tweede van links is voorzitter Werner Van de Velde (foto Piet Hermans) Reeds gedurende een klein jaar zijn een aantal mensen bezig met de voorbereiding van een infocentrum te Hamme. Dit infocentrum is in de eerste plaats bedoeld voor jongeren. Het bevindt zich in het jeugdcentrum. Nieuwstraat 8 te Hamme. Als eerste doelstelling wil het aan jongeren informa tie en dokumentatie ver strekken over allerhande onderwerpen. Een greep uit de vele: derde wereld, politiek, drugs, vrijetijds besteding. racisme, ekono- mie, nationalisme, seksua liteit. voorbehoedsmidde len. media, armoede, bur gerdienst. legerdienst, be wapening. huren, rijbewijs, stempelen. Daarvoor heb ben we een artikelenarchief dat zowat 2500 artikels be vat, een reeks brochures, ongeveer 200. en een adressenstand van vereni gingen die informatie bie den. Je kan er komen inkij ken of het eventueel lenen. De uitleendienst is gratis. Ten tweede willen we ter beschikking staan van jon geren die antwoorden vra gen op problemen die hen bezighouden. We denken aan vragen om trent de reeds hoger ver melde materies. Rond al deze thema's kunnen ook brochures verkregen wor den en worden info-avon- den georganiseerd. Jonge ren met persoonlijke pro blemen worden opgevan gen en er wordt samen naar een oplossing gezocht. Om de nodige financies te ver werven. wordt er grote stic kerverkoop georganiseerd en een benefietoptreden van de Hamse kabaret groep Ongehoord, met de première van hun program ma De Rode Draad. Deze gekende Hamse ka baretgroep geeft wel een mooi openingsgeschenk voor het infocentrum. In derdaad, ter gelegenheid van de opening werd een benefietvoorstelling en te vens première van De Ro de Draad gegeven. Het viertal (3-maal Hamme en 1-maal Kessel-Lo) be looft weer het eigen belang met veel humor en vlijm scherpe kritiek te keer te gaan. De Rode Draad, een publiciteitsstunt voor het socialisme? Nee hoor. het kind moet een naam heb ben. en toch ook weer zo maar een naam. Waarom, waartoe, wat zit er achter, wat heb ik eraan? Dat zijn vragen die de luisteraar zich terecht zal stellen en waarop hij het antwoord maar moet zien te vinden. Is er na de produktie van «Doodgewoon» wat veran derd? Wel Jo (die van Kes- sel-Lo), die er iets later bijkwam dan Ron. Peter en Pat, zijn naar elkaar toege groeid. Ze hebben het we ten te gebruiken en met de drie jaartjes dat ze nu bezig zijn en een beter technische installatie zou het wel eens de moeite waard worden. De Rode Draad kunt u gaan schouwen in de zaal van 't Klokhuis op zaterdag 6 november te 20.30 u. Als je denkt dat dat alles kan voor een luttele 70 franks- kes en dat je hiermee het nieuw info-centrum steunt... dan is het eigen lijk ongehoord en te gek om dit te missen. Iedereen die zichzelf belangrijk vindt, moet dit zien. Vraag tekens? Gaan kijken is de boodschap! plaus alleszins zeer ver diende bloemen. Tot in de vroege uurtjes werd er na een zeer ge smaakte maaltijd gevierd. De «werkers» waren dan inderdaad zelf eens «de feestvarkens». LH Kwaliteitsmantels in rechtstreekse distributie zijn veel goedkoper dan je denkt... Superlama 3.995 F Shetland 3.295 F (met sjaal) FABRIEKSBOETIEK E5-MODE te LOKEREN op de industriezone langs de E3 OPEN: Elke namiddag van 13.30 u. tot 19 u. Zaterdag van 9.30 u. tot 12.30 u. en van 13.30 u. tot 1B u. OP 11 NOVEMBER - 12 NOVEMBER - 13 NOVEMBER OPEN VAN 9.30 UUR TOT 18 UUR (gesloten van 12.30 u. tot 13.30 u.)

De Voorpost | 1982 | | pagina 7