H Viering zestig jaar V.T.B. te Wieze Pien kwam naar Mere vijftig jaar in 't bootje WINTERJEANS AAN SPOTPRIJZEN Tamboer-majoor van St.-Cecilia-Wieze Beter werk», ien vormingscyclus in Aalst Hollandse mosselen en Belgische bieren in Koninklijk lyceum te Aalst Wij hebben het ganse Jeans-gamma en dit aan spotprijzen... te LOKEREN De Voorpost - 5.11.1982 - 9 il- Iedere gemeente die zich respekteert wil een steentje m bijdragen tot de algemene viering van het diamanten bestaansjubileum van de Vlaamse Toeristenbond. Ook de i- afdeling Wieze, Denderbelle, Lebbeke, Herdersem wou hierbij niet achterblijven. H Was het de opening van let Verkoopsalon en de Iflaamse Klub-Boeken- |eurs... of lag het aan het Iptreden van De Strangers n Lebbeke-Centrum... een feit is dat de opkomst voor Ie viering in het Gildenhuis net in verhouding was met Ie kwaliteit en de schoon- leid dié er door een twee- al Dendermondse kunst- jroepen gebracht werd. toespraak De h. Jos Abeel, sedert 1973 dynamisch VTB- V AB-vertegen woordiger verontschuldigde vooraf burgemeester Mertens en schepenen, maar heette an derzijds twee aanwezige oud-voorzitters van VTB- Wieze, namelijk Lowie Meert en Edgard Saeys, alsmede raadslid Johan De Mol, welkom. Nadien gaf hij een historisch overzicht van de VTB. Op 29 januari 1922 werd de VTB opgericht. Die da tum betekende de start van de vernederlandsing van het socio-kulturele leven in Vlaanderen. Het toerisme, tot dan toe nog in handen van de Brusselse franstali- gen, werd meer en meer een Vlaamse zaak. Met het automobilisme ging het net zo: onder stuwing van de VTB werd in 1923 de V.A.B. gesticht. Steeds on der impuls van de VTB kwam de Vlaamse Vereni ging voor Watersport en de Vlaamse kampeertoeristen tot stand. De VTB bleek dus wel een vruchtbare moeder te zijn. Door zijn stuwende kracht ontstond in de An twerpse Kempen de eerste V.V.V. en nadien volgden NCMV-jongeren, vormingsdienst voor toekomstige en jonge zelfstandigen, organizeren onder het motto «Beter erk» een vormingscyclus in Aalst over het zelfstandig eroep voor mensen die eraan denken zelfstandige te [«orden. Het is dus een initiatief voor zelfstandige helpers, ensen die werken in loondienst, werklozen en studenten. kursus loopt over vijf nden en de eerste heeft ds plaats gehad op dins- ig 2 november. Deze eer- te bijeenkomst ging over Ie opvolging, overname of Jreuwe start, de formalitei- tn en reglementeringen er zake. de handelshuren In de imagovorming. Op londerdag 18 november fordt er gesproken over de ndernemingsvorm met üezondere aandacht voor leen of samenwerken en juridische, financiële, Sychologische en sociale Ipekten. Op dinsdag 23 ïvember komt het finan- ieel beleid aan de beurt iet onderwerpen als finan ciële struktuur, herKomst van financies (banken) en verzekeringen. Op dinsdag 30 november is het boek houdkundig beheer ter stu-. die. Men heeft het dan over de boekhouding als baro meter (wat en hoe bijhou den, stelsel, nut, informatie uit boekhouding, zelf doen of uitbesteden of beiden) en het sociaal statuut. De laatste avond is gepland voor dinsdag 14 december met als tema kwaliteitsbe leid. De omgang met klan ten, de publiciteit, etalage en winkelinrichting, perso neel en grootte van het be drijf resorteren onder dat onderwerp. De avonden zijn op eenzelfde stramien geborduurd. Een zelfstan dige leidt in vanuit zijn er varing, aangevuld met des kundige toelichting. Dan bespreekt het publiek de inleiding en bepaalt men de verder uit te werken pro blemen. waarna vanuit het publiek specifieke vragen worden behandeld. Ook de volgende avond wordt zeer in het kort toegelicht en wie het wenst kan na afloop nog steeds terecht voor een individueel gesprek en vraagstelling. Deze avonden vinden plaats in Netwerk, De Rid derstraat 18 te Aalst. De kostprijs per avond be draagt 75 fr. Voor meer informatie en inschrijvin gen kan men zich richten tot het NCMV arrondisse ment Aalst. Dirk Martens- straat 67 te 9300 Aalst (053- 21.57.78). M v RUIMTEVAART k Bpi® ^1^1- T Op 4 oktober 1957 lanceren -I* I» 1\ 1 de Sowjets de eerste kunst- ris BS \y l^ffp maan Spoetnik I genaamd, er bT X. Korte tijd later, op 3 no- )e vember 1957 reeds gaat ,e Spoetnik II de lucht in. De us Mere. Armand Pien in zijn element te Mere tijdens de ze historische feiten heb- r- viering van 60 jaar VTB (pillo) ben een grote invloed op PIEN Armand Pien Gent - 1920) voorstellen is eigen lijk overbodig. Oud en jong, groot en klein kent hem. Hij heeft de reputatie van deskundig metereo- loog, vlot humorist, naar 't weekend toe optimist en voor velen is hij Pientje de leugenaar. Toch is hij een weerman die ons door alle buiten landse T.V.-stations wordt beneden sedert 31 okto ber laatstleden is hij reeds 29 jaar lang T.V.-weer- voorspeller. Naar hem werd zelfs een nieuw woord genoemd pienen wat naar verluidt betekent: liegen zonder dat het kwalijk genomen wordt. In het eerste deel van de avond schetste Armand Pien het ontstaan en de ontwikkeling van de ruim tevaart. Vooral de invloed op het dagelijkse leven van ons allen wordt ongemeen nauwkeurig ontleed en ge spekt met gedurfde voor spellingen over de toe komst en opvattingen over onze maatschappij. En dat alles onder het motto 1 «Pien pient en vertelt toch de waarheid». De V.A.B./V.T.B. bestaat 60 jaar, aanleiding voor de ds pverse afdelingen op een speciale aktiviteit te organi- reeds kon men opveral affiches zien met de nmiere tekst: «Pien komt». Geen programma, noch litel, alleen de naam Pien werd vermeld. En dat was voldoende om vorige donderdag de bovenzaal -van Hof ten Dale te Mere te laten vollopen. Weken Isummier ons allen. Deze lancering viel niet uit de lucht; reeds tijdens W.O. II deden de Duitsers, onder leiding van Werner von Braun proefnemingen met raketten. De beruchte V 1 en V 2 werden vanaf een basis te Peenemünde afgevuurd. Op het einde van W.O. II gaf Werner von Braun zich over aan de Amerikanen hij verscheen weinige jaren later op White Sands U.S.A. waar hij de Ameri kaanse raketten ontwikkel de (Explorer I in 1958). Het personeel van von Braun werd door de Sow jets gevangen genomen en in Rusland voor hetzelfde doel ingeschakeld. In deze eerste fase van de ruimtevaart, waarin de Sowjets een voorsprong hebben op de U.S.A.. werd de nadruk gelegd op politiek prestige, veel we tenschap was er nog niet bij. Toch werden reeds in de beginfase foto's genomen, onder andere van de ach terkant van de maan. De eerste praktische toe passing van de tuimtevaart was de lancering van weers- satelieten (U.S.A. 1960). De eerste waren poolsatel- lieten, die om de 12 uur op dezelfde plaats op aarde passeren. Daarna kwamen de geostationaire satelie- ten. die stil staan tegenover de aarde. Nu zweven zo'n honderdtal weerssatelieten rond de aarde, waaronder de «Le- teosat» een Europese kunstmaan, die sinds 1966 operationeel is en waarvan Armand Pien reeds sinds 1968 foto's toont op het T.V.-scherm, in de ons om ringende landen worden op T.V. nu nog steeds geen dergelijke foto's getoond. Een andere toepassing van de ruimtevaart, die het le ven van de gewone man sterk veranderde, is het ge bruik van telekommunika- tiesatelieten, zodat de ge beurtenissen uit de ganse wereld op T.V. nagenoeg, onmiddellijk kunnen ge toond worden. Na Italië is België trouwens het eerste land dat via T.V. over zijn grenzen laat kijken, mede dank zij de teledistributie- maatschappijen. Met een schotelantenne nu 15.000 F zal het trou wens binnen enkele jaren mogelijk zijn zo'n 63 sta tions te ontvangen. Op 12 april 1961 nog zo'n memorabele datum voor de ruimtevaart gaat de eerste mens. Yoeri Ga garin. de ruimte in. Na hem volgen nog zo'n 132 ruimte vaarders. waaronder echter een 10-tal. die het met hun leven moeten bekopen, de eerste ruimtevaartslachtof fers. Teresjkowa en Svetlana waren tot nog toe de enige vrouwen, die rond de aarde cirkelden. Aan de Sowjetvoorsprong komt plots een eind toen in juli 1969 de eerste mens op de maan landde, een feit dat reeds in 1962 door pre- Mere. Een aandachtig en talrijk opgekomen publiek luisterde geboeid naar Armand Pien (pillo) verenigingen voor alpinis ten, speleologen en heem kundigen; er werden dia- voordrachten (voordien lichtbeelden genaamd) ge geven en tevens bezoeken aan toneel en opera, naast reizen in binnen- en buiten land georganiseerd. De VTB. thans 200 afde lingen sterk, heeft dus wel degelijk iets betekend in Vlaanderen. België en zelfs in Frans-Vlaanderen. Als slot citeerde spreker in het kader van de viering nog zinvol de naam van een pionier, de h. Jozef Van Overstraeten en herinner de aan een halve eeuw VTB. Na die fel toegejuichte inleiding voerden de meis jes van de balletschool Hardies uit Dendermonde enkele gesmaakte num mers op. Elke Heyvaert zette het spektakel stijlvol in met de wals van Brahms en nadien vergastten enkele danseres jes op een nummer van Tsjaichowski en een ballet van Offenbach. Met hun «Bloesem» (Herman Van Veen) rondden de Hardies- meisjes hun prachtige show af. De artistieke groep Rey- nout bracht na de pauze een gouden parelsnoer van volksdansen. Bij de opvoe ring van «Razende Wind», met een agressief begin en een broederlijk einde, ging de Gildenhuiszaal warem pel aan het daveren. Na dien gingen de leeuwen vlaggen) aan het dansen. Maar vooral de «Rozen- wals» (een bruiloftsdans) werd op luid applaus ont haald. Samengevat: het werd een feestelijke viering met naast artistieke subtili teit. een warme uitstraling van de Vlaamse eigenheid in de zo mooie en kleurige Vlaamse volksdansen. sident Kennedy was voor speld. Eind 1972 eindigt de eerste fase uit de ruimtevaart, de fase waarbij wetenschappe lijk onderzoek slechts op de tweede plaats komt. Die ganse periode, en ook nu nog, is de ruimtevaart in handen van militairen, die aldus een soort gewapende vrede kreëren. Reagan en Brejnev kunnen immers, via de kunstmanen, de gan se wereld bespioneren. TWEEDE FASE In januari 1973, met Sky- lab. start de tweede fase van de ruimtevaart, het we tenschappelijk onderzoek wordt het hoofddoel. Vrij vlug ontstaan nieuwe wetenschappen. nieuwe technieken. Zo is er de ruimtegeneeskunde, waar bij kwalen opgespoord worden door middel van minuskuul kleine minia tuurkamera's en waar de computer ingeschakeld wordt in het genezingspro ces. Dergelijke dure tech nieken kunnen in België alleen toegepast worden in de akademische zieken huizen. Via geostationaire satelie- ten werd in de U.S.A. ge ëxperimenteerd met lesge ven via sateliet en T.V.. de alfabetisering van de derde wereld kan aldus mis schien gerealiseerd worden. Ook een nieuwe vorm van fotografie, de thermofoto- grafie. dankt zijn ontstaan aan de ruimtevaart. Daar door kan men op foto's van de aarde aan bodemonder zoek doen Zo blijkt Afrika een nieuw Ruhr-gebied en is Zuid-Afrika het rijkste land ter wereld wat betreft grondstoffen. De ontwik keling van de wetenschap geraakt aldus in een stroomversnelling, er is als het ware een explosie van wetenschap. DERDE FASE De raketten, tot dan toe gebruikt, konden maar éénmaal, gebruikt worden, ze stortten immers ergens op aarde te pletter. Sinds de Space-Shuttle kunnen de ruimtetuigen in glij vlucht opnieuw op aarde landen, wat de ruimtevaart veel goedkoper maakt om dat de tuigen na grondig onderzoek en herstelling opnieuw kunnen gebruikt worden Mede dank zij de elektroni- ka en de informatika, is er op Piens gebied ook heel wat veranderd: waar men nu slechts voorspellingen kan maken voor 5 dagen, zal men via 10 dagen (in 1985) komen tot één maand (rond het jaar 2.000) en verder nog voor één seizoen. EEN GESPREK Na nog ccn film uiter aard over ruimtevaart en een vragenhalfuurtje had den wij de gelegenheid even met Armand Pien te praten. «Zo'n avonden, Armand, doe je dat dikwijls?» A.P.: «Ik kan alleen spreekbeurten zoals vana vond geven op dinsdag- en donderdagavond. De ande re avonden ben ik belet door mijn werk. Ik beperk mij daarbij tot de winter maanden. zodat ik veel ver enigingen moet teleurstel len. Ook tijdens de week ends geef ik geen spreek beurten, ik heb toch ook recht op enig privé-leven. Overigens doe ik het wel graag; je komt in kontakt met zeer veel mensen en voelt wat er onder de be volking leeft.» «Vele mensen vragen zich af wat je moet studeren om weerman te worden?» A.P.: «Volgens mii ziin li centiaat wiskunde en fysika de beste voorbereiding. Dan kan je reeds tijdens de licenties specialiseren in sterrekunde. Later op het K.M.I. gaat deze speciali satie dan verder.» «En het planetarium?» A.P.: «Het planetarium is sedert zijn oprichting een reuze-sukses gebleken. Ge durende 6 jaar ben ik er nagenoeg full-time mee be zig geweest, nu ben ik op nieuw op het K.M.I. Reeds meer dan 350.000 bezoe kers hebben de voorstelling meegemaakt, die door mij zelf in het Nederlands. Frans. Duits en Engels op band voorgesteld worden.» Ondertussen verkoopt Ar mand Pien zijn boekje Bewolkt met opklaringen gratis, alleen de handte kening kost 50 F. Een versje, zo graag door hemzelf tot slot van zijn weerpraatje opgezegd, wordt hem door het be stuur van de V.T.B. voor gedragen: Armand Pien, beste vriend, je hebt het ons lekker voor- gepiend. U hier begroeten was ons een eer, zorg nu maar verder voor '1 goede weer. Nog vele jaren op T.V., dit wenst U de hele V.T.B. J.V.M. Elk jaar organiseert de Vriendenkring van het Koninklijk Lyceum, Rijksmidden school 11 te Aalst, een aktiviteit, die er hoofdzakelijk op gericht is de ouders, vrienden en sympathisanten van deze aloude Aalsterse onderwijsinstelling, in de schoolgebouwen zelf, een prettige avond aan te bieden. Dit jaar opteerde de Vriendenkring voor het opzetten van een dubbel evene ment. Allereerst kunnen de liefhebbers van Hollandse mosselen wie is dat overigens niet in de refter van de school, genieten van een fantastische mosselslag. Tegen een werkelijke anti-krisisprijs van 150 F wordt een ruime portie mosselen met frieten of brood geserveerd. Wie geen mosselen lust krijgt smakelijke stoofkarbonaden op het bord. Terzelfdertijd, en dit betekent een primeur voor het Aalsterse, kan elke bezoeker, in de turnzaal, kennismaken met een keuze van minder bekende, maar dubbel zo speciale Belgische bieren. Deze beide aktiviteiten hebben plaats op vrijdag 19 november a.s. in de eet- en turnzaal van het Koninklijk Lyceum, Rijksmiddenschool II. Pontstraat 51, te Aalst - tel. 053/21.11.55-77.95.23. Om organisatorische redenen verzoekt de Vriendenkring de geïnteresseerden van te voren in te schrijven. Iedereen is welkom. Het is niet alledaags dat een jubilaris buiten zijn eigen gemeente gevierd wordt. Deze eer viel te beurt aan de St.- Gillissenaar Raymond De Beul, 72 jaar jong, en die al verscheidene jaren de St.-Ceciliafanfare van Wieze op haar uitstappen voorafgaat. Van Steen: «Blijf bij ons, wij zien U graag!». Deze schone viering werd besloten met een etentje, en het ledigen van een vat bier, een gewaardeerde gift van erevoorzitter Jan Van Roy. (J.V.L.) Gewone Jeans (Denim of velours) 795 F «Te Velde» van Freddv ste van de fanfare. Daarna ^f.Wiezer[fa"(are aktief te Perdaens. gevolgd door zorgden de bestuursleden Jven Blijkbaar was hij een daverende Brabancon- R Van Roven A. Macha- ge,nsP'reerd door de slogan ne door het hele korps. De ris voor de attenties: een aan e 23 (van ^r- tamboer-majoor als militair tinnen schotel voor meneer toch heel wat gewoon, was en 50 rode rozen voor me ten zeerste ontroerd door vrouw. Kunstschilder Van deze onverwachte inlei- Steen Frans schonk hem ding. Voorzitter Willems een mooie pentekening Muzikant en militair fare afgehaald en plechtsta- en erevoorzitter J. Van met foto van de jubilaris als De h De Beul zag het tig naar de muziekzaal ge- Roy dankten hun «gouden» militair, levenslicht te St.-Gillis- troond. Daar werden ze muzikant om de vele voor- De gevierde dankte om de Dendermonde. waar hij al verrast door een zinderend beeldige prestaties ten gun- vele huldeblijken en be vroeg te leer ging bij Jules D'Hauwer. In 1929 ving hij zijn militaire loopbaan aan en bracht het tot Sergeant- Klaroen; wie hem kende noemde hem wel eens «tamboer-majoor van de 3 koningen (Albert. Leo pold. Boudewijn)». Na zijn krijgsgevangenschap trad hij in 1941 in het gewapend verzet, en toen de oorlog voorbij was hervatte hij zijn funktie van tamboer majoor. Volgens hem is het mooiste wapenfeit uit zijn loopbaan de parademars aan het hoofd van zes mu ziekkorpsen in het «Köl- nisch» Stadion; dit had plaats in 1948 op persoon lijke uitnodiging van gene raal Piron. De tweede voornaamste gebeurtenis uit zijn carrière is wel zijn echtverbintenis anno 1932, die nu uitgere kend een halve eeuw oud is. Deze verjaring wilden zowel members als muzi kanten en bestuursleden van de Wiezerfanfare niet zonder meer laten voorbij gaan. En waar konden ze hem beter vieren dan in zijn zo vertrouwd muziek- lokaal aan het Wiezeplein. Feest Vorige donderdagavond j Werden de heer en me- vrouw De Beul in het i Brouwershuis door de fan- Gevoerde Denim-jeans 595 F 995 F Jeans in glanzende regenstof. gedubbeld met ruitflanel 995 F Jeans met tricotboord 1.195 F FABR1EKSBOETIEK E5-MODE op de industriezone langs de E3 OPEN: Elke namiddaq van 13.30 u. tot 19 u. Zaterdag van 9.30 u. tot 12.30 u. en van 13.30 u. tot 18 u. OP 11 NOVEMBER - 12 NOVEMBER - 13 NOVEMBER open van 9.30 u. tot 18 uur (gesloten van 12.30 u. tot 13.30 u.)

De Voorpost | 1982 | | pagina 9