Dendermondse muziekverenigingen moeten lied van Vlaamse Gemeenschap leren mam Frans Huylebroeck volgend jaar geen OCMW-voorzitter meer te Hamme Meldert elfelfelft Zele heeft nu ook zijn klaarovers! - -I li h 46 - 5.11.1982 - De Voorpost ffekt op de belangstelling Blijkbaar hebben de gemeenteraadsverkiezingen hun pos voor de gemeenteraadszittingen niet gemist. Niet alleen de even vrolijke als frisse jonge dames van het Sint-Vincentiusinstituut verschenen op de zitting, maar ook een aantal gemeentenffadsleden die per 1 januari zullen moeten plaatsnemen in de bruin stoffen zetels, waren present. We citeren op het gevaar af er een te vergeten de nieuwe schepenen Therese Van Gucht en Patric Van Cauter, de raadsleden Willy Eeckhoudt, Ferdy Willems en Marcel Borms. Tussen het gehamer van de antiquairs door beleefden we anders een matte zitting, met weinig hoogtepunten en al evenmin speeches voor de toch wel overvloedig bezette tribune. De twee perstafels moesten zelfs een eind in de ruime vergarderzaal worden geschoven, wat voor te laat arriverende raadsleden wel enige problemen opleverde. Begonnen werd met de goedkeuring van de begro tingswijzigingen van de kerkfabrieken, de stem ming van de begroting van uc kerkfabrieken en het verlenen van een gunstig advies voor het verplaatsen van het barok altaar in de grote kerk en de verdiskon- tering van de staats- en pro vinciale toelage voor de restauratie. Allen waren het daarmee eens, behalve dan de SP die bij monde van fraktieleider De Batse- lier erop wees dat men tel kens weer voor een verho ging komt te staan van de uitgaven van de kerkfabrie ken. Hij vroeg dat de sche penen die deel uitmaken van een kerkfabriek er angstvallig zouden over wa ken dat aan deze systemati sche verhoging paal' en perk zou worden gesteld. Het inleveren, aldus De Batselier, is ook bedoeld voor de ondergeschikte be sturen. En tot die kategorie behoren ook de kerkfabrie ken. Het barokaltaar in de dekanale kerk mag worden verplaatst wanneer de stad hiervoor niet moet opdraai en zo staat in het gemeen teraadsbesluit en dat vond iedereen een goede stel- lingname. OCMW-voorzitter me vrouw Buysse lichtte dan de begrotingswijziging van zowel de buitengewone als van de gewone dienst en de begroting van het OCMW 1983 tpe. Wat dit laatste betreft, hier had men reke ning gehouden met het feit dat er op 1 januari 1983 allicht anderen het roer zul len overnemen en dat men bezwaarlijk deze mensen kon laten opdraaien voor een overdreven begroting. De voorzitter zei ook dat men daar waar het kon heeft bezuinigd. Maar dat belet toch niet dat er een tekort is, zodat de stad toch nog voor 1983 de som van 33,6 miljoen zal moeten bijpassen. Voor de SP was deze toelichting aanvaard baar en volksvertegen woordiger De Batselier waardeerde het feit dat men rekening had gehou den met het feit dat een nieuw beheersorgaan moest instaan voor de uit voering. Hij stelde tot zijn groot genoegen vast dat het tekort niet was verhoogd. Hij had wel graag een kopij van de begroting ontvan gen, zoals hij had gevraagd op de kommissie van finan ciën. Wanneer hij en zijn fraktie die niet zouden krij gen, dan kon de SP onmo gelijk deze begroting toe dienen. De burgemeester beloofde dat hij het ge vraagde zou krijgen. De Batselier voegde aan zijn betoog toe dat het tekort waarover sprake ook deels het gevolg is van de natio nale politiek. De staat, zo zei hij, wentelt nu eenmaal haar tekorten af op de on dergeschikte besturen. Vanuit de Volksunie deed Herman Van den Abbeele opmerken dat het hem was opgevallen dat de kosten van de kinderdagverblijven onrustwekkend stijgen. Voor 1983 zou dat tekort 1 miljoen bedragen. Burge meester Cool meende dat dit vooral toe te schrijven was aan het feit dat vele vrouwen werkloos zijn ge worden en hun kinderen nu zelf wensen groot te brengen. Vervolgens kwamen een aantal louter administratie ve punten aan de orde zoals het ter beschikking stellen van de kasprovisie tot be trekking van de kinderdag verblijven en de algemene administratie, de medede ling van het kasverslag van het derde kwartaal van dit jaar en de bestemming van uitgelote obligaties. Bij de begroetingswijziging gewo ne en buitengewone dienst deed volksvertegenwoordi ger De Batselier opmerken dat zijn fraktie die onmoge lijk kon stemmen. Nog maals werd volgens hem het bewijs geleverd van het slecht beheer van de stad. Hij voegde er meteen aan toe dat zijn fraktie het evenmin eens kon zijn met een aantal leningen die la ter ter goedkeuring zouden worden voorgelegd. Hij werd bij de stemming over deze punten bijgetreden door de andere oppositie partijen, VU en PVV. Heel even kwam er diskus- sie toen het punt van de belastingsvernieuwing ter sprake kwam. De opcentie men worden niet verhoogd. Maar De Batselier wees op nieuwe mogelijkheden. Men zou de opcentiemen voor de drijfkracht kunnen verhogen en die voor het tewerkgesteld personeel kunnen verlagen. Waarin investeert men: in werkge legenheid of in kapitaal? zo vroeg hij zich af. Er is ech ter een voorwaarde en die is bij wet ook voorzien het totale bedrag mag hierdoor niet worden aan getast. Hij hoopte dat men bij een volgende gelegen heid met dit voorstel ern stig rekening zou houden. Trouwens, hij en zijn par tijgenoten zouden het punt niet goedkeuren. Dat deed ook de PW. De maatrege len om de stukken die afge geven worden aan werklo zen en die moeten dienen voor het solliciteren naar een betrekking in de toe komst vrij te stellen van belasting, werd door ieder een goedgekeurd. Ook het verlenen van een toelage aan de Chiro van Schoon- aarde (12.584 fr) werd goedgekeurd, al kantte SP fraktieleider De Batselier zich tegen het feit dat men niet langs de aangewezen adviesraad was gepasseerd. Hij had evenwel begrip voor de aanvraag van de Chiro en was in principe ook niet gekant tegen de toekenning. Zo kwam men beetje bij beetje terecht bij de fakultatieve uitgaven van de waterregie. Hier werd het punt over de be- drijfsrekening 1981 van de dagorde afgevoerd totdat de raadsleden over alle ge gevens zouden beschikken. SP-raadslid Vermeir kwam tussenbeide toen een bui tengewone toelage werd gevraagd voor de polder van Grembergen voor wa- terbeheersingswerken. Hij vroeg zich af of er vanuit het polderbestuur geen maatregelen kunnen wor den genomen om de stad financieel wat te ontlasten. Nu staat men voor een uit gave van ongeveer 5 mil joen. Hij vroeg om inzage van de inkomsten en uitga ven van de Polder van Grembergen. Dat zou vol gens hem al enige klaarheid brengen. Schepen Dierick antwoordde dat hij dat in zagerecht niet kon verle nen, maar dat elke aange lande het recht heeft de boeken na te kijken, maar dan bij de betrokken grif fier. Bovendien kan er van enige belastingsverhoging geen sprake zijn. Men mag 500 fr per ha vragen en dat gebeurt nu reeds. Een ver hoging zou op de koop toe geen oplossing bieden aan het probleem, aldus sche pen Dierick. Bij de stem ming onthield de SP zich. Op het vlak van de urbani- zatie werd gesproken over het opmaken van een bpa voor Meirdam. Als dat er maar niet op neerkomt om onwettige situaties wettig te maken, aldus SP-er Ver- leyen. Maar schepen Ver- helst stelde hem onmiddel lijk gerust met te zeggen dat men precies onwettige situaties wil voorkomen. Dan werden ook de rooi lijnplannen goedgekeurd voor een aantal buurt wegen. Een technisch centrum Toch enige deining toen schepen Verhelst aankon digde dat de stad op het industrieterrein de gebou wen van Rau zou aankopen om daar een technisch cen trum uit te bouwen. «Het komt ons veel goedkoper dan zelf een gebouw te moeten rechttrekken», al dus de schepen. Volgens Frans Vermeir mocht men echter geen kat in een zak kopen. Trouwens in het dossier zat geen schattings- verslag. «Kan ook niet», aldus de schepen, «want eerst moet de raad zijn toe stemming geven om het aan te kopen en pas dan kunnen we vragen om een schatter». Hij voegde er nog aan toe dat men niet te lang mocht treuzelen «want we moeten in de kazerne weg». Frans Vermeir herin nerde dan aan de plannen die hij destijds had ont vouwd en zei ook dat de plannen van de stad vroe ger veel te groots waren opgevat. Waarop burge meester Cool gewaagde van een gunstkoopje: «Voor 10-12 miljoen kun nen we dat ginder aanko pen». Na lang wikken en wegen werd dan gestemd. De meerderheid en de PW was voor, de VU en de SP wenste zich te ont houden. De raadszitting werd afge sloten met een aantal pun ten die betrekking hadden op openbare werken en zoals de traditie dat wil, stelde schepen Verhelst ook voor die in een keer te behandelen. Niemand zag er graten in en zonder al te veel omhaal van woorden werd een netuitbreiding van de openbare verlich ting, het plaatsen van ver keerslichten op de Gel- droplaan, de ruimings- en onderhoudswerken aan de Waterlopen van de polder van Vlassenbroek, de ver nieuwing van het waternet wegens de aanleg van kol iektoren, een aantal meer- werken in het administra tief centrum, een wijziging van het werkregime van de aannemer in de basisschool te Grembergen, het aanleg gen van een dienstriool op de Mechelsesteenweg en het uitvoeren van wegen- en rioleringswerken in de Kapellestraat te Appels ge stemd. Schepen Hermans kreeg het laatste woord toen hij om de goedkeuring vroeg van een aantal va kante betrekkingen bij de brandweer. Bijgevoegde dagorde Vier punten op de bijge voegde dagorde; broeder lijk gedeeld door SP-raads lid De Batselier en VU-er Van den Abbeele. Volks vertegenwoordiger De Bat selier had het in zijn eerste punt over het versturen van uitnodigingen ten laste van de stad en hierbij zwaaide hij met een omslag ver stuurd door een KWB-af- deling met de hoofding van de stad. Dat kan toch niet, aldus de volksvertegen woordiger die het natuur lijk bij het rechte eind had. Hij had ook nog een om slag van Teledienst bij zich. Hij wilde weten wie van het portvrijdom van de stad kan genieten. Wat Tele dienst betreft, aldus burge meester Cool, daarvan weet ik iets af. Dat is in het schepencollege besproken. Maar van het andere, he laas, dat wist hij niet. Hij zou in elk geval de hele zaak laten onderzoeken. Tweede punt had betrek king op de problemen bij de verkiezingen. Er waren nogal wat misbruiken, overtredingen op een ge meentelijk reglement dat iedereen had goedgekeurd en dat blijkbaar toch met de voeten was getreden door diegenen die het er mee eens waren. Een toe stand die niet duldbaar is en De Batselier wierp in het midden dat er in een school te Baasrode propa ganda was gevoerd voor een bepaalde schepen, dat er vanwege de CVP span doeken waren gehangen, dat het stadspersoneel toe vallig of niet druk aan het werk was om de «CVP- tent» op de Grote Markt op te trekken, dat het stadhuis zelfs een tijd versierd was met CVP-vlaggen (hij had daarvan een foto die hij liet rondgaan), enz. Dat was koren op de molen voor burgemeester Cool die on- Dendermonde. Rau Belux, dit gebouw wil de stad aankopen om er een technisch centrum in onder te brengen (foto Piet Hermans gisc. vog< dan ien Niei sant les too Dendermonde. Rau Belux in het industriepark. Ruimte te voor een prikje te koop (foto Piet Hermans) middellijk in de tegenaan- Kwamen dan de twee pun- val ging en op zijn beurt de ten van VU-raadslid Van interpellant enkele overtre- den Abbeele aan de orde. dingen opsomde: aanplak- In Schoonaarde zijn er ver ken op openbare gebouwen schillende sluikstortplaat- en op verdeelkasten van de sen, zei hij en hij citeerde RTT, organizeren van een de Paddenhoek, de Opstal niet toegelaten betoging op en bepaalde Kouters. Bur- de Grote Markt, enz. Nog gemeester Cool beloofde voor de diskussie dreigde te onmiddellijk te zullen op- ontaarden in een scheld- treden en de overtreders partij kwam VU-raadslid voor hun verantwoorde- Herman Burghgrave voor lijkheid te stellen. En dan het eerst die avond tussen- was er nog de vraag om op beide. Hij noemde het hele incident typisch voor het geheel. Een zelf gestemd reglement wordt niet nage leefd en dan wordt de dis kussie verlegd naar wat an deren hebben gedaan. «Triestig is dat», aldus Burghgrave. officiële plechtigheden ook het lied van de Vlaamse Gemeenschap te willen la ten vertolken. Ook daar was burgemeester Cool het mee eens, al kon hij niet nalaten eraan toe te voe gen: «Als er muziekmaat schappijen zijn die dat kun- over in elk geval en bovendien 1 nen spelen». Hilariteit na tuurlijk in de raadszaal. Maar het lachen verstomde toen Herman Burghgrave alles weer in zijn rechte plooi trok: «Is het niet droevig dat men om een zo triestige mentaliteit moet lachen», zo stelde hij de vraag. «En is het niet even triestig dat er inderdaad muziekmaatschappijen zijn die het volkslied van de Vlaamse Gemeenschap niet kunnen spelen. Dat ze zich dan een cassette aan schaffen». Meteen viel het doek over deze vergade ring, die misschien wel de voorlaatste van de huidige legislatuur is geweest. wij: ene ste< |zigl ten hij de klu me Th< Rie taa Vorige week heeft het CVP-bureau te Hamme in aanwezigheid van alle kandidaten, de verkiezingsuitslag besproken. Het bureau stelt vast dat de bevolking op uitdrukkelijke wijze het gevoerde beleid op de gemeente heeft goedgekeurd. Het verheugt zich daarbij dat burgemeester Louis Baert met zijn groot aantal voorkeurstemmen de waardering heeft gekregen, die hij verdient als eerste beleidsverantwoordelijke van de CVP. Men is vast overtuigd van een sterke ploeggeest. Amper een paar weken nadat de gezichten van politici ons zowat van alle borden toelachten, worden we gekonfron- teerd met de harde realiteit van de Derde Wereld. 100.000 mensen sterven dagelijks... van honger. De 11.11.11-aktie wil andermaal trachten daaraan iets te doen. Samen met groot-Aalst richt men zich dit jaar spe ciaal naar twee projekten: Rwanda, een der armste landen in het hart van Zwart-Afrika en Nicara gua, een van de verscheur de landen in Midden-Ame- rika waar de bevolking maar al te vaak het slach toffer is van «de grote poli tiek». 11.11.11 is niet de énige aktie die er wat wil aan doen. «Gelukkig maar» zouden we zeggen? Dat im pliceert dan ook dat regel matig aan uw deur, en beurs, wordt geklopt. Dat doet 11.11.11 ook nu weer. We hebben wel een voor stel. Wanneer we zondag middag aan tafel gaan kun nen we normalitair soep, ten hoofdschotel en een nagerecht verwachten met een drankje. Kunnen, wil len we nu voor één keer wat anders op het menu zetten: rijst met spiegeleie ren. Dat is zelfs nog geen «hongermaal» te noemen. Voor een gezin van 4 per sonen hebben we dan ech ter een flinke besparing be reikt. Het zondagmenu met soep (20 fr.), erwten en wortelen (15 fr.), 1/2 kg. karbonaden (150 fr.) nage recht (39 fr.) en 2 flesjes bier (13 fr.) kost 237 fr. Het ll.ll.ll.-rijstmenu echter 200 gr. rijst (8 fr.) en 8 eieren (24 fr.) of 32 fr. Netto-resultaat 205 fr. 205 F beschikbaar voor de aktie als iedereen meedoet. Voor Meldert wordt dat dan 205 F x 750 F 153.750 F. Een mooie St. Maartenweekend in 't vooruitzicht. In elke wijk van Meldert zullen omslagen worden af gegeven die zullen worden opgehaald, met uw gift erin, door Linda en Her man Bruyninckx op Dorent fen Grotendries, Monique en Pierre Walraevens in de Eeckhoutstraat, Staf Fiers en Willy De Greef in de Putstraat, Pierre Van den Cruyce en Alfons De Ko- ninck op het Dorp, Alfons Maesschalck in Stevensveld en Mutsereel, Ingrid en Fred Van den Branden in de nieuwe wijk, Hubert Baert en Louis Jacobs in de Huizekensstraat. Jean Van den Cruyce in de Parijsstraat, Roger Plets en Luc De Vis in Hoogstraat en Kapellenberg, Mw. Jo zef Van den Steen en Louis Beeckman op Kokerij en in de Kerkweg, Pierre Amandt en Piet Bernaert in Klaarhaag, Kamme- en Achterstraat, André Beké en Luc D'Hooghe in de Molen- en Molenkouter- straat en de Niveldriesweg, Walter Van Brempt in de Horingstraat en de Aalster- sedreef en Jos Mattens en Jos Maesschalck in de Kleindries-, Abdij- en Huisveldstraat. De animatoren Roger Cal- lebaut en Luc D'Hooghe vonden daarenboven de Meldertse kandidaten voor de laatste gemeente raadsverkiezingen die uw vertrouwen genoten bereid dat vertrouwen niet te be schamen. Als groep willen ze zich inderdaad inzetten voor verkoop van prent kaarten -prachtige kaarten voor allerhande wensen- om bijkomende fondsen in te zamelen voor de projek ten in Rwanda en Nica ragua, Misschien komt wel één van hen bij u: Pia Calle- baut-Hanssens, Anny De Maght, Annie Dierick, Piet De Coninck, Willy De Valck, Frans Lievens, Mat- hieu Saeys, Lambert Van de Sijpe, Gilbert Van Ransbeeck of Leo Wille. Ook zij willen zich inzetten voor de Derde Wereld. LH Zij wil haar beleid even krachtig doorzetten en sa men met alle verkozenen in grote eensgezindheid wer ken aan de uitvoering van haar programma. Het CVP-partijbestuur, hierbij gesteund door alle verkoze nen, hekelt scherp de han delwijze van de h. Leonard Segers, als woordvoerder van Gemeentebelangen, die kort na de gemeente raadsverkiezingen twee verkozenen van de CVP heeft benaderd om hen er toe te bewegen naar de op positie over te stappen en zich zo op te stellen tegen over de CVP. De betrokke nen Omer Van Hecke en Cesar Van Goethem heb ben deze voorstellen krachtdadig afgewezen en uitdrukkelijk gesteld dat zij geen verraad wensen te plegen tegenover hun eigen partij en kiezers. De CVP waardeert de korrekte hou ding van beide verkozenen. De CVP laakt ook he't ver spreiden van beledigende affcihes door kandidaten van Gemeentebelangen. De daders van deze laster campagne zijn ondertussen bekend en zullen zich bin nenkort voor deze feiten voor de bevoegde recht bank moeten verantwoor den. Het CVP-partijbes tuur wijst terzake op de dubbelzinnigheid van de groep Gemeentebelangen, die zich tot dergelijke lage praktijken laat verleiden, maar terzelfdertijd meent klacht te moeten indienen voor vermeende onregel matigheden bij de verkie zingen. De CVP heeft nochtans alle vertrouwen in de objektiviteit en sereni teit van de bevoegde in stanties. De CVP heeft on dertussen ook al een eerste gedachtcnwisseling gehou den over de verdeling van de verschillende mandaten in schepenkollege en OCMW. In dit verband stelt het partijbureau er prijs op de houding van huidig OCMW-voorzitter Frans Huylebroeck. Be trokkene heeft in alle dui delijkheid en ongedwongen zijn mandaat ter beschik king gesteld. De CVP brengt hulde aan de inzet en de werkkracht van de h. Huylebroeck als raadslid en voorzitter van het OCMW. Op haar eerstvol gend partijbestuur zal de CVP-Hamme overgaan tot de aanduiding van de kan didaten voor de verschil lende mandaten. P.V.G. Het Zeelse politiekorps doet inspanningen ten behoeve van de verkeersveiligheid. In samenwerking met de verkeers- kommissie werden er reeds heel wat initiatieven uitge werkt en gerealiseerd, met als voornaamste doel de jeugd veilig door het verkeer te loodsen. Bij het begin van het nieu we schooljaar werd er een begin gemaakt met de op leiding van verkeersbriga- diers. Het zijn de jongens van het zesde leerjaar van de lagere jongensschool Koevliet Kouter, die de spits afbeten. Sedert enkele dagen vatten ze hun nieuwe taak aan. Indien de test positief uitvalt zal er kon- takt genomen worden met andere scholen om het sys teem uit te breiden. Op de verkeerspunten in de Kouterstraat ziet men bij het begin en het einde van de lessen de verkeers- brigadiers of klaarovers hun kameraadjes maar ook de volwassenen helpen om veilig de baan over te steken. De klaarovers zijn gekleed in een felrode jas en een reflekterende gordel en ze dragen een reflekterend verkeersbrodje. De twee verkeersbrigadiertjes staan op de rand van het voetpad aan de oversteekplaats voor voetgangers te wach ten met hun bordje naar mekaar. De beide jongens kijken elk naar een kant uit en als het verkeer veilig is roept één: «klaar», de an der antwoordt: «over». Ze begeven zich naar het mid den van de baan, draaien zich naar het verkeer en steken het verkeersbordje op. De voetgangers kunnen van dan af oversteken. De beide klaarovers gaan dan terug naar de rand van het voetpad. Het systeem bestaat in België sedert 1954 en er hebben zich nog geen ongevallen voorge daan, zodat het systeem veilig kan genoemd wor den. De jongens hebben in de klas het nodige verkeer- sonderricht gekregen en hebben op de schoolkoer reeds meerdere keren het principe ingeoefend. Ze worden steeds bijgestaan door een volwassenen per soon. In het begin is er nog altijd een politieagent, die een oogje in het zeil houdt, maar er is steeds een leerkracht aanwezig. De initiatiefnemers ver wachten heel wat van het nieuwe systeem. Het is ver boden door te breken door een groep voetgangers on der de supervisie van een leider, een verkeersbriga- dier of een leerkracht. Men dient te stoppen en te wachten tot de verkeersbri- gadiers terug op de stoep staan. Ook de fietsers moe ten stoppen. De verant woordelijken hopen dat de volwassenen het voorbeeld geven en tevens ook van de geboden dienst gebruik maken. De eerste optie is de veiligheid van kinderen en volwassenen. BENO Aa Rij En Kv hoi Tei dei klu Bo enl het der

De Voorpost | 1982 | | pagina 22