Merenaar Marcel Lievens door Koning Hoessein uit de penarie geholpen Vlaamse Zwemweek om zwembaden te promoten Motor gestolen en wereldreis even in gevaar «r Ken je de fietsroute «Grenzen van Aalst»? Natuurwandelingen in november 48 - 5.11.1982 - De Voorpost Op zaterdag 11 september, toen de zon nog niet eens hoog aan de hemel stond, begon de 33- jarige Merenaar Marcel Lievens aan zijn derde wereldreis. Hij had het allemaal netjes uitgestippeld: via Duitsland, Oostenrijk, Joegoslavië, Griekenland, zo naar Turkije, Syrië, Jordanië en Israël waar hij een tijdje in een kibboets wenste te vertoeven en dan verder te rijden naar Saoudi-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten, Oman en India om uiteindelijk in Nepal aan te komen. Daar was een verblijf van een zestal maanden geprogrammeerd. Marcel had zich voorgenomen een tijdlang rond te trekken langs de flanken van de bergen, het leven in de geïsoleerde dorpjes rond de Tibetaanse kloosters te gaan bekijken en als het kon er ook zijn intrek te nemen. Later zou hij dan verder reizen naar Sri Lanka, China en Shangai, vervolgens naar Japan en Australië. Maar tegen die dag zou men reeds 1985 schrijven. Op een dagje stak het dus niet. Marcel Lievens startte zijn onmenselijke tocht te Hamme, met een pracht van een motor Honda, een Silver Wing 500. En die stak in Jordanië blijkbaar de ogen uit van een al even trekgrage globetrotter. Marcel zag zijn wereldreis in duigen vallen. Maar koning Hoessein van Jordanië kreeg evenwel weet van dit hele voorval en schonk de Vlaamse wereldreiziger een nieuwe motor: een Honda Silver Wing V2 500", een juweeltje van een machine, een droom om er een wereldreis op verder te zetten. In wereldbelangstelling Waarschijnlijk waren wij veruit de enigen die in juli gewag maakten van het grootscheepse avon tuur dat Marcel Lievens zou ondernemen, zoals wij ook alleen waren om zijn vertrek bij te wonen. -Niemand vond het nodig om het toch wel aparte verhaal van Marcel Lie vens in geuren en kleu ren neer te schrijven. Maar deze week haalde hij de kranten, gewoon omdat zijn motor was ge stolen. Weliswaar in Jor danië. Marcel Lievens werd een stuk wereld nieuws, de binnen- en buitenlandse kranten stonden er bol van. Stel je voor, een jonge levens- Den Baardkwam in het wereldnieuws. lustige kerel uit het verre Vlaanderen, uit het Mere waarvan men in Frankrijk alleen maar weet dat Lu- cien Van Impe ook uit die streek afkomstig is, die Marcel Lievens was bezig aan een alles overrompe lend verhaal, goed voor een plaats in het Guiness book of records. Toch is Lievens niet aan zijn proefstuk toe. Zijn eerste werkelijke stunt dateert van 1977. «Den Baard» zoals iedereen hem in Mere kent, vertrok toen op 13 maart rond 11.00 uur voor een werel dreis met een motorfiets nog wel. Hij werd uitge breid Mere «uitgereden», omringd door zijn vele vrienden en kennissen en door iedereen die in Me re en omgeving een hel se motorfiets bezat. Mar cel Lievens was die dag de koning te rijk. Zijn dro om werd werkelijkheid. Hij kreeg echter af te re kenen met pech. In Mala ga (Spanje) werd Marcel betrokken bij een onge val en zijn BMW 900 was nog maar goed voor de schroothoop. In Mere werd gelachen. «Den Baard» was gestrand en zou nu wel een toontje lager zingen. Maar men kende Marcel blijkbaar niet al te goed. Met enge lengeduld begon hij zijn machine te repareren en op donderdag 14 april 1977 klom hij opnieuw op de motor voor een twee de poging. De lachers en de spotters werden de mond gesnoerd. Marcel was vertrokken en zou meer dan een jaar later terug te Mere arriveren. De kilometerstand op zijn motorfiets duidde toen 80.000 kilometer aan. Net genoeg om twee keer de wereld rond te rijden. Door de Sahara Toen Marcel op 1 sep tember 1978 om 17.45 uur voor de ouderlijke woning stopte, wist hij de nieuwsgierigen te vertel len dat hij met zijn motor dwars door de Sahara was gereden en dat hij flink wat landen had aan gedaan. Zijn verhaal ging spoedig van mond tot mond. Marcel wist te ver tellen dat hij in de Sahara vaak maar 50 kilometer per dag kon afleggen. Dat kostte hem telkens 12 uur zwoegen en zweten en sleutelen aan de motor, want het woestijnzand deed de motor meer dan eens sputteren. Kwam daarbij nog de ondraag lijke hitte. Vijftig graden wees de termometer daar aan. En in die lood zware lucht, onder een alles verblindende zon legde Marcel Lievens ki lometers en kilometers af. Met voor zich de zoete hoop dat hij er wel door heen zou geraken. Wat ook gebeurde, want hij arriveerde op een be paalde dag in Centraal Afrika. Ook een episode apart. Marcel geraakte er betrokken in een onge val. De hoofdverantwoor delijke hiervoor was een geit. Marcel moest weer op zijn motor wor den gezet en pas een heel stuk verder sukkelde hij een hospitaal binnen. Hij verbleef er vier dagen voor de allernoodzake lijkste verzorging. Ook Zaïre deed hij toen aan. Daar werd hij bestolen. Na Kenya, Nairobi, Zam bia, Botswana bereikte hij Rhodesië waar hij te midden van het oorlogs geweld terecht kwam. De oorlog zou hem trou wens een vertraging van vier dagen opleveren. Marcel Lievens bij zijn vertrek te Hamme. Fier als een gieter vertel de Marcel Lievens dat hij met zijn motor ook het «dak van Afrika», de Kili- mandjaro veroverde. Zo ging de reis verder naar Australië. Daar verbleef hij voor een langere tijd. Port Elisabeth was een beetje zijn pleisterplaats. Hij nam er deel aan een wedstrijd voor motorrij ders en won ook. Dat kwam zo: «De deelne mers die de grootste af stand per motor had af gelegd om naar de Buffa lo Rally te komen kreeg een prijs. Dat was ik zon der twijfel.» Maar het bleef niet bij pretjes en spelletjes. Marcel Lie vens stak ook de handen uit de mouwen. Hij werk te enkele maanden aan een nikkelprojekt in de mijnen van Leinster in Australië. Dat was nodig, want zijn geldbeurs mocht hij gerust binnen ste buiten keren: ze was leeg. Met de zuur ver diende dollars kon hij zijn reis verder zetten naar Singapore, Maleisië, Thailand, India, Nepal, Afganistan, Iran, Turkije en de nodige Europese landen om veilig en wel in Mere aan te komen. De smaak had hem te pakken. Marcel zou een tijdlang thuisblijven, maar dan alleen om een nieuwe trip voor te berei den. Dit keer naar de nieuwe wereld: Amerika. Hij vertrok opnieuw op 3 december 1979. Dit keer was alleen zijn eigen fa- De Vlaamse Zwemweek is stilaan een begrip geworden in de openbare zweminrichtin gen. Zowel jong als oud kijkt uit naar de biezondere aktiviteiten die in hun zwembad worden georganiseerd. En gedurende die zwemweek die van 13 tot 20 november wordt gehouden, worden heel wat manifestaties georganiseerd. De direkties van de zwembaden trachten niet alleen de trouwe bezoekers te verrassen, maar willen vooral de potentiële klanten, mensen met de klassieke drempelvrees bereiken door een gevarieerd program ma aan te bieden. Want zwemmen is meer dan van de ene naar de andere muur te zwemmen. Het rekreatieve zwemmen komt meer en meer aan bod. De Vlaamse Zwemweek is een middel om dit facet van het zwemmen ingang te doen vinden. Vele gemeentebesturen maken van deze gelegenheid gebruik om speciale animatie-aktiviteiten te organiseren om het zwembad te promoveren. Voor de vierde keer De Vlaamse Zwemweek wordt reeds voor de vierde keer georganiseerd. Het begon allemaal door toe doen van Mathieu Lam- brechts. sportdirekteur te Hasselt en nu voorzitter van de Bond van Zwemin richtingen, sport- en re- kreatiecentrum en Jan Van Damme, direkteur van de ipterkommunale Olympos ie Dendermonde die een kommissie samenstelden om het projekt «Vlaamse Zwemweek» uit te werken. De eerste inrichting van een Vlaamse Zwemweek was eigenlijk een poging om alle inspanningen en prestaties voor de zwem badpromotie te koördine- ren, het zwembad zo maar eens in het zonnige daglicht te stellen en alzo het zwem- badbezoek te verhogen. De kommissie die zich bezighoudt met de Vlaam se zwemweek bestaat uit Jan Van Damme die voor zitter is. Jan Deckers (di rekteur Sport Essen). Mar cel Van Damme (direkteur v.z.w. Dilkom Dilbeek). Paul Mangelschots (zwem badbeheerder Hasselt). Marcel Van Brande (zwembadbeheerder Sint- Niklaas). Willy Demeria (direkteur gemeentelijk zwembad Waregem). pro vinciale promotors en Erik Roelandt (direkteur ge meentelijke sportcentra Beveren) als sekretaris. Hun opdracht bestaat erin een uniforme aktiviteit te vinden die in alle zwemba den kan plaatsvinden. Vo rig jaar pakte men uit met de zwempromotieaktie voor 6- tot 12-jarigen. Alle kinderen tussen die leef tijd. die gedurende de Vlaamse Zwemweek kwa men zwemmen kregen een deelnameformulier voor een wedstrijd waaraan ver schillende interessante prij zen waren verbonden. Dit jaar werkt men in dezelfde richting verder. De prijzen bestaan uit badpakken, badcaps. opblaasbare dol fijnen. strandballen, sporttassen, sportcaps en winterzwemmutsen. De Vlaamse Zwemweek wordt ook nu weer het re sultaat van een waslijst kreatieve. klassieke, spiri tuele en ludieke ideeën en akties zoals diplomazwem- men. trimzwemmen. over- levingszwemmen. gezinski lometer. zwemwedstrijden, demonstraties (sierduiken. kajak rollen en kanovaren, onderwaterduiken. kunst- zwemmen en waterballet). verkleed zwemmen en ko misch duiken, zwemmen voor minder-validen, aperi- tiefzwemmen. Zweeds fa miliespel. water-fit-o-meter enz. In de zwembaden In het gemeentelijk zwembad van Beveren worden vakantieherinne ringen opgehaald onder het tema «spelen met eigen speelgoed». Er staat ook een zeejacht, verkleed zwemmen, discoswimming, zweminstuif en volksspelen op het programma. In het interkommunaal zwembad Olympos te Dendermonde is er zwemmen voor min der-validen. een zwemin stuif. schattenjacht, ver kleed zwemmen, scho lencross. demonstratie diepzeeduiken, waterpolo, discoswimming. gratis zwemmen voor jarigen, stickeraktie. In de Krieke- pitte te Kieldrecht houdt men het bij vakantieherin neringen. een zeejacht. verkleed zwemmen, disco swimming en een zwemin stuif en in het Durmebad te Lokeren heeft men geop teerd voor een interscolaire wedstrijd. waterspelen. voor zwemmen met disco- muziek. initiatiezwemmen. eskimotage. surfen, en diepzeeduiken. zwemin stuif, aperitiefzwemmen en medaillezwemmen. In het stedelijk zwembad van Sint-Niklaas gonst het tij dens de Vlaamse Zwem week van aktiviteiten: zwe minstuif, muzikale water show. dag van de jeugdbe weging, overlevingszwem- men. reddend zwemmen, autobandenrace, matras- zwemmen en surfplank- zwemmen. interscolaire zwemwedstrijden voor jon gens- en meisjesscholen. In het Scheldebad te Temse is er een watervolleybaltor- nooi. rekreatief zwemmen, waterspelen. diepzeedui ken en schattenduik. milie aanwezig op zijn «uitvaart». In Genua scheepte hij in met bes temming Latijns-Ameri- ka, waar hij via Brazilië naar Paraguay en Argen tinië en Venezuela trok. Ook in Ushuaia was hij terug te vinden en dat is meteen het zuiderste punt van Zuid-Amerika. Ontelbare lekke banden dit keer, want de grintwe gen zijn ginds legio. Lan den als Peru, Columbia, Chilin, Bolivië en Ecuador hebben voor hem geen geheimen meer. Hij heeft ze allemaal doorkruist. Het probleem stelde zich toen hij van Columbia naar Panama wilde rij den. «Uitgesloten» zo werd hem ter plaatse ver teld. «Tussen beide lan den is er een moerassige strook die dat belet». Marcel dus met zijn mo tor het vliegtuig op en zo van Latijns- naar Midden- Amerika, waar Panama, Costa Rica, Honduras, El Salvador, Guatemala en vervolgens Mexico wer den aangedaan om uit eindelijk in Noord-Ameri- ka te arriveren. In het koude noorden verkocht Marcel Lievens zijn trou we gezel voor de flinke som van 2.000 dollar en schafte zich een vliegtui gticket aan met bes temming Europa. Kost prijs 263 dollar. Zo kwam Marcel vroeger dan ver wacht in Mere aan. Maar zijn familieleden en vrienden waren toch blij hem weer te zien. Derde keer Alle goede dingen be staan uit drie meende Marcel die halfweg juli liet weten dat hij voor de derde keer op wereldreis zou trekken. De drang naar het avontuur, zijn liefde voor de natuur en zijn weetgierigheid noemde hij zowat de voornaamste redenen om een dergelijke helse tocht te gaan wagen. Trouwens, Marcel is al tijd al een avonturier ge weest. Hij wilde dood- graag matroos worden, maar zijn ouders waren daar niet voor te vinden. Hij werd dan maar scha liedekker en hoog op de daken voelde hij zich best in zijn element. Later opende Marcel een ca feetje. Maar ondertussen verslond Marcel boeken over Marco Polo, Amundson en Vasco da Gama. Het trekkersbloed bleef door zijn aderen stromen. Hij moest en zou op wereldreis gaan Met een motor dan nog wei. Marcel had geluk Op een avondje ontmoet hij Jean D'Hollander uit Moerzeke, een motor freak die een bekend Honda-dealer is. Die stel de hem voor de rally Pa rijs-Dakar mee te rijden Marcel is dadelijk ak koord, maar Honda schrijft niet in voor deze wedstrijd. Ondertussen is tussen beiden een vriendschap gegroeid en wanneer Marcel zijn plannen voor de werel dreis op tafel legt, is Mar cel dadelijk bereid een van zijn prachtmachines af te staan. De Honda Sil ver Wing 500 wordt goec genoeg bevonden voor het avontuur. Dat eindigde bruusk in Amman, de hoofdstad van Jordanië, waar de fonkelnieuwe machine werd gestolen. Onmid dellijk schakelde Marcel Lievens de politie Maar het stevige en snel le speurwerk leverde geen resultaat op. De kranten in Jordanië had den het over de grote tegenslag van deze moe dige Vlaming. Koning Hoessein vernam zo het verhaal en liet Marcel we ten dat hij hem graag zou verder helpen. Dat moest men Marcel Lievens geen twee keer zeggen. Hij trok met bekwame spoed naar het koninklijk paleis en kreeg daar een spik splinternieuwe Honda Silver Wing V2 500 als geschenk. Het verhaal verscheen ook in de kranten hier. Zo vernamen de familiele den en vrienden van Mar cel ook nog eens wat nieuws over hem. Nu wordt het wachten tot 1985. Dan komt de no maad weer naar huis. Op initiotief van het stedelijk komitee voor vrijetijdsbesteding werd ter gele genheid van de «Week voor Vrijetijds besteding» in 1979 een fietsroute uit gestippeld, woarvan het parkoers de deelnemer tot de uiterste grenzen van de sinds de fusie op 1 januari 1977 gevormde entiteit Aalst voert. Met vertrek en aankomst op de Grote Markt van Aalst kan eenieder over een totale afstand van ongeveer 55 kilome ter rustig fietsend en ontspannen nader kennis maken met vele mooie schilderachtige hoekjes van Hofstade, Gijzegem, Herdersem, Moorsel, Baar- degem, Meldert, Erembodegem en N ieu werkerken Met de bedoeling deze ontspannende fietsroute voor elke belangstellende verder te bestendigen en om iedereen ook toe te laten het uitgestippelde parkoers in familieverband te volgen, heeft het college van burgemeester en schepenen van de stad Aalst, in sa menwerking met het stedelijk komitee voor vrijetijdsbesteding een informatie brochure met stratenplan van deze fietsroute gepubliceerd. Deze folder kan worden bekomen aan de receptie van het stadhuis, Grote Markt 3 en op de dienst «Vrije Tijd», Kattestraat 33. Ook op telefonisch (053-77.11.11 toestel 283) of schrifte lijk verzoek wordt hij tevens aan alle belangstellenden overgemaakt. DB. De Hamzogse ploeg Onder de leiding van een gediplomeerde natuurgids van het Centrum voor Natuur- beschermingsedukatie vzw kan men gra tis deelnemen aan volgende natuurwande lingen, die ongeveer twee uren duren: Zo 7 november: Grote Geule Kieldrecht - laarzen - om 14u.30 - Brug vóór het dorp Kieldrecht Zo 7 november: Molsbroek, Lokeren - laarzen - om 9u.30 - Infopaviljoen. Mols- bergstraat te Lokeren. Wie een lijst wenst te ontvangen van alle geleide natuurwandelingen gedurende dit jaar kan kontakt opnemen met het C.V.N., Ommeganckstraat 26, 2000 Antwerpen - tel 03/231 84.81. Ook kunnen scholen, verenigingen en aller lei groeperingen natuurgidsen aanvragen voor een zelf gekozen terrein met een datum naar keuze. Dan wordt wel een vergoeding gevraagd. Verdronken in de Dender Woensdag rond 11 uur werd aan het nieuwe Den- dersas te Dendermonde het stoffelijk overschot van de 76-jarige Rosa Corthals uit Aalst opgehaald uit de Dender. Een schipper had het opgemerkt en verwit tigde de sasmeester die er op zijn beurt de rijkswacht bijhaalde. Met de hulp van de Dendermondse brand weer die een dingy liet aanrukken, werd het lijk bovengehaald. De bejaarde vrouw die in de Hove niersstraat woonde was vermist sedert 29 oktober. Men vermoedde dat ze in het water was terechtgeko men en daarom had men de schippers verwittigd om uit te kijken. Poging lol gewapende diefstal In de nacht van woensdag op donderdag werd er geklopt bij mevr. Godelieve Saeys. Smidsestraat te Grembergen. Toen zij openmaakte zag zij twee kerels waarvan een zijn gelaat had bedekt met een nylon kous. Ze wou de deur terug sluiten maar de overval lers trachtten de deur met geweld te openen. Toen hen dat niet lukte, bliezen ze de aftocht niet zonder eerst een schot te hebben gelost. De rijkswacht van Dendermonde kwam ter plaatse. Vandalisme In een chalet, eigendom van de heer Maurits Verstraeten, Grootzand 44 te Grembergen, wer den in de nacht van woensdag op donderdag vrijwel alle ruiten stukgegooid. Men vermoedt dat dit het werk is van jeugdige vandalen ol onverantwoordelijke kinderen. Dictstal in Lokeren In de elektriciteits- en hifi-zaak van Jacques Reniers, Grote Markt te Lokeren werd een vi deorecorder gestolen. De diefstal gebeurde overdag door twee onbekenden die om inlich tingen vroegen. Terwijl de uitbater de gevraag de dokumentatie ging zoeken, ging het tweetal er met een videorecorder vandoor.

De Voorpost | 1982 | | pagina 24