a Dendermondse politie heeft nieuwe basis Nieuwe akties tegen kernenergie: Grembergen verkiest prins karnaval Sint Maartenfeest te St.-Gillis Dendermonde Alkohol en drugs in Sint-Niklaas De Sint en de krisis «levende» ketting tussen Doel en Tiltange (27 november)| nationale betoging te Doel (mei '83) B.T.W.-vermindering in de bouwsektor Liberaal studiecentrum te Dendermonde Feniks Lokeren heeft ontmoetingsruimte 10 - 12.11.1982 - De Voorpost Dendermonde. Veel kinderen op het Sint-Maartenfeest in café Watertoren te Sint-Gillis (c) Sedert verleden jaar heeft karnaval ook te Grembergen wortel geschoten en meteen was het een schot in de roos. Nu met de komende karnavaldagen in het zicht, beginnen de mensen van de Prinsenorde «Jantje Toerist» in aktie te komen. De eerste aktiviteit is de verkiezing van hun Karnavalprins(ses). Deze heeft plaats op 11 december e.k. in het Parochiaal Centrum en dit met het karnavalorkest Old Fashion. Kandidaten voor deze titel kunnen zich nog richten tot het bestuur en dit tot uiter lijk 13 november. Twee kandidaten hebben zich reeds aangeboden, van elk geslacht één. Zij zullen in elk geval de strijd aanbin den om de titel van Rony I over te nemen. ook reeds opgenomen in het bestuur van de Karna- valfederatie Oost-Vlaande ren en in de Prins- en Prin- sessenkamer derde leeftijd van België. Op de verkiezingen zelf zal er een neutrale jury die kandidaat aanmelden die het beste door de proeven Prins Rony is ondertussen zal geraken. Tijdens het bewuste bal krijgt men ook nog het op treden van enkele karnava- listen en dansmariekens. Dus eigenlijk alle ingre diënten om een geslaagde avond te krijgen. De voorbereidingen voor Karnaval 1983 zijn ook bij na rond. Het volgende pro gramma wordt voorgesteld: 4 maart: de «Derde Nacht der Prinsen» waarop terug de Prinsen van binnen- en buitenland voor de pret zullen zorgen; 5 maart: de tweede Jeugd prinsverkiezing waarop on ze kleinsten zullen kampen om de titels van Katleen en Wim in de wacht te slepen. Waarna ze 's avonds samen met de andere Prinsen de Kroegentocht kunnen deelnemen; 8 maart: tweede reklame en karnavalstoet te 14 uur Tevens groot Karnavalba met de streekradiozende die zal zorgen voor de nodi ge sfeer; 7 maart: eerste namiddaj voor de derde leeftijd me Eddy Hermans-Show me humor, lach en pret. Groepen, muzieken en rek lamewagens die wensei deel te nemen komen ter echt bij Ronny Kets, Bak kerstraat 63 - Gremberget of tel. 052/21.81.63. Zoals ieder jaar, het is trouwens een traditie geworden die men niet meer kan wegcijferen, zorgt de afdeling van de B.G.J.G. van St.-Gillis, voor alle kinderen uit het Dender- mondse voor een groot St.-Maartensfeest. Ook dit jaar is dit gebeuren, dank zij de medewerking van het Ministerie van Nederlandse kuituur, het stadsbestuur en de firma Delhaize tot een groot kinderfeest uitgegroeid. Reeds in de voormiddag werden prachtige prijzen deelden de aanwezige geschonken door de heer Zwarte Pieten met gulle Vanbroekhoven, hand snoepjes en bonnetjes Eindelijk was het dan zo- uit voor een gratis ritje op ver, de komst van de Sint de paardjesmolen. Vanaf werd aangekondigd door 13 uur begon pas het kin- de muziekkapel van de derfeest. De muziekkapel KSA. En ja daar was hij van de K.S.A. zorgde voor dan... gezeten in een oude de muzikale noot. In af- zwart glimmende Citroën, wachting van de komst van een knappe chauffeur en de de Sint werden kinderspe- twee Zwartste Pieten die len op touw gezet. men maar vinden kon. Zoals steeds wist Freddy Luid gejubel en getier, De Nert er op een fijne soms geschrei van de aller- manier de spanning in te kleinsten. Onderwijl waren houden. Samen met zijn ook de schepenen Verhelst kollega, de heer Janssens, Maes de rangen komen zorgde hij ervoor dat tij- vervoegen. De Sint dankte dens de vele kinderspelen voor de zeer mooie ont strijd geleverd werd om de vangst. Hij gaf dan ook aan eerste, tweede derde of zijn zwarte Pieten bevel al- vierde plaats te veroveren, le lekkers, snoep, koekjes, want voor die winnaars fruit en drankjes aange bracht door de heer Van Broekhoven en zijn perso neel te verdelen onder de kinderen. Meer dan een uur duurde het défilé van reikende kin derhandjes en... de Sint had voor ieder van hen een lief woordje. Daarna dankte de Sint al len die belangloos hadden medegewerkt aan dit mooi feest. Hij nodigde alle kin deren uit om mee op te stappen naar het Gilden huis. alwaar het School- jeugdteater een mooi to neelstuk zou opvoeren. De kleinsten werden met bus sen van Delhaize naar het Gildenhuis overgebracht. Een drink werd aangebo den aan de Sint en zijn gevolg. Hierna vormde zich dan de stoet. Politie op <op, de muziekkapel van de K.S.A. en de zwarte glimmende Citroën met de Sint. Op het ganse parcours werd de Sint zowel door groot als klein uitbundig toegewuifd en deelden de pieten lekkernijen uit. In de zaal van het Gilden huis kon nu het feest verder. Hoeveel honderden kinde ren er waren kon niet ge teld, maar allen volgden gespannen de mooie tonee lopvoering, bewijs hiervan waren de regelmatig uit bundige uitroepen die tot ver buiten de zaal gehoord werden. Tijdens de pauze nam de goede kindervriend af scheid. een laatste maal re gende het lekkers en bal lonnen en zongen honder den kinderen uit volle borst de ons zeer gekende liedjes van Sint-Maarten. Even nam de Sint de mikro en riep tot volgend jaar als jullie braaf zijn, dank je mensen van de bond voor de realisatie van dergelijke feesten. Gisteren was het voor heel wat kinderen waarschijnlijk veruit de leukste dag van het jaar: 11 november Sint-Maarten! Wat hebben ze daar toch lang op moeten wachten! «Moeke, hoeveel keer nog slapen?» Ook dit jaar bracht de lieve Sint heel wat nieuwe dingen mee. Het kamertje met speel goed kan weer worden aange vuld... Maar met de huidige khsis is alles zo duur geworden (en zeker het speelgoed!), dat de vraag rijst: «Kan Sint-Maarten dit nog allemaal betalen?», «Hoe knapt hij dit zaakje op?», «Haalt de Sint nog 11 novem ber 1983?!» We gingen de brave man eens aan de baard voelen toen hij van zijn toernee terug kwam. Duidelijk vermoeid, ja het is een man van jaren, stond hij ons een interview toe. VP: Dag Sint-Maarten, we wil den eigenlijk vragen hoe u dit nog volhoudt. Ondervindt U niet dat we in moeilijke tijden leven? Sint: Jazeker, jazeker. Ik moet zeggen dat de krisis zo n grote omvang heeft aangenomen dat ze zelfs tot in den hemel voelbaar is! We eten ook al een tijdje niet meer met gou den bestek... Ik weet dat de zaken hier financieel slecht gaan, maar bij ons ziet 't er ook niet erg rijstkleurig uit. Weet ge dat Sinte-Pieter zelfs al een voorstel heeft ingediend bij Onze-Lieve-Heer om tol te betalen aan de hemelpoort, een soort douanerecht dus. En wat mij betreft, tia ik moet de laatste jaren steeds meer Pie ten afdanken, ze zijn gewoon niet meer te betalen! Maar wees dus niet ongerust, ge zit er niet alleen mee jongens! VP: Hoe staan voor u de za ken hier op aarde? Ziet u daar nog wat in? Sint: Hier is 't ook erg duur geworden.. Ik kom met moeite rond met mijn budget, 't Is niet meer gelijk vroeger, nu willen ze allemaal van die elektroni sche spullen, van die video spelletjes, en 'k blijf ekik maar zitten met mijn poppen en mijn matchboxkes. Een positief punt vind ik wel die kabel-TV. De antenne wordt dan overbo dig en sommige mensen bre ken die dan af. Dat zouden ze allemaal moeten doen, dat maakt het voor mij veel ge- makkelijker om over de daken te kruipen; ik blijf wel eens ii die kabels hangen en dat ii niet prettig, begrijpt ge. (Sint-Maarten kan zo moo vertellen dat we besluiten geen vragen meer te stellen] maar alleen te luisteren). Sint: Maar eigenlijk valt hel nog mee. Ik doe mijn werk graag, en dat is al veel. VolJ gend jaar kom ik zeker terug, dat kan je alvast aan de kindei ren vertellen. Maar of ik nog evenveel speelgoed zal heb ben en of iedereen iets krijgt, dat weet ik nu nog niet. Wel ik moet maar eens op| stappen. Geef die jongens nog iets Piet. 't Was echt gezellig met jullie te babbelen. Tot voÜ gend jaar dan! VP: Dag Sint-Maarten! (n.b. Woensdagnamiddag bracht het huidige Dendermondse schepenkollege een bezoek aan de nieuwe lokalen van de stedelijke politie die nu sinds enige dagen in gebruik zijn genomen. Deze lokalen zijn opgenomen in het stedelijk administratief centrum en de toegang bevindt zich rechts in de hall, ingang Franz Courtensstraat. Na jarenlange omzwervin gen is de Dendermondse politie dan eindelijk terug gekeerd naar de thuisha ven. Het werd trouwens de hoogste tijd want de loka len zowel in het nieuwe gemeentehuis van Sint-Gil lis als in de vroegere gebou wen van de RVA, Dijk- straat te Dendermonde vol deden niet meer aan de eisen die een modern korps mag stellen. De Dendermondse politie bestaat nu uit 63 manschap pen en dat is op het eerste gezicht zeer veel. We mo gen echter niet vergeten dat een korps van een ar- rondissementshoofplaats veel taken heeft te vervul len. Zo werkt een gedeelte van de manschappen voor het parket of het openbaar ministerie en worden de agenten ook gebruikt om allerlei administratieve klusjes op te knappen. Van de jongste verhuis, waaraan de manschappen zelf gemotiveerd hebben deelgenomen, heeft men gebruik gemaakt om ook enkele moderne hulpmid delen te installeren. Niet alleen wordt men er nu ontvangen in vriendelij ke bureaus en ruime kanto ren, waar elke dienst zijn eigen plaats heeft gevon den, het werk voor de le den van het politiekorps kan nu veel efficiënter ge daan worden. Beneden vinden we de planton die de mensen ont vangt, maar boven is er een soort operator die de toe stellen voortdurend in het oog houdt. Zo wordt de toegang tot de garages die zich achteraan het gebouw op de Noordlaan bevinden voortdurend gekontroleerd door tv-camera's. Tele foons die binnenkomen kunnen onmogelijk nog anoniem zijn, onmiddellijk verschijnt op het scherm het nummer dat oproept. Op de telefoonlijn is dan weer een bandopnemer aangesloten die elk gesprek kan registreren. Om de administratie ge makkelijker te maken zal het politiekorps kunnen ge bruik maken van dezelfde computer als de stedelijke administratie. Aan beide zijden kan men er gegevens instoppen en beide dien sten kunnen van de infor matie gebruik maken. Zo gaat het steeds maar ver der. Dendermonde krijgt volgens kommissaris Pele- man en adjunkt-kommissa- ris Bourgeois een ultramo dern korps dat technisch vrijwel zo goed is uitgerust als het vooruitstrevende korps van Brugge. De manschappen zijn ech ter de eersten die van de nieuwe akkomodatie kun nen profiteren. Niet alleen zijn er nu ruime kleedka mers en douches, er is een gezellige refter met volledi ge keuken, een ruime ver gaderzaal en een nieuwe schietstand in de kelders van het gebouw. Het wa genpark wordt gestald in een garage die uitgeeft op de Noordlaan zodat men snel op de belangrijke ver keersaders komt. Al die wagens blijven via de radio in verbinding met de cen trale waar voortaan iemand dag en nacht van dienst zal zijn. Over die vernieuw*g in de struktuur van het Dender mondse politieapparaat zal wel niemand verwonderd zijn. Ook het stadsbestuur heeft ingezien dat de eerste faze van afwerking in het nieuw administratief cen trum de afdeling van de politie moest zijn. Belangrijke nieuwigheid is nog dat de bevolking in dringende gevallen zal kun nen gebruik maken van het nummer 906 om hulp te bekomen. In dat geval komt de politie. Wie 901 draait vraagt hulp aan de rijkswacht. Het is geen kwestie van konkurrentie, meent men, maar het blijft een feit dat «oom agent» toch nog altijd dichter bij de bevolking blijft staan dan de rijkswachter. Kom missaris Peleman en zijn manschappen zijn nu heel mooi gelogeerd en dat was wat het schepenkollege die woensdagnamiddag wel eens wou gaan bekijken. Dendermonde. De BGJG van Sint-Gillis nodigde Sint-Maarten uit. Vraag is, waar de heilige man op de foto te vindei is (v) De aktie tegen kernenergie, eind augustus te Prosperpol- der, is zeker géén daverend sukses geweest. Daar waren een heleboel redenen voor, maar de belangrijkste was wel dat er geen medewerking werd verleend door de Verenig de Aktiegroepen voor Kernstop. Die groepering uit Ant werpen weet inmiddels wel wat organiseren is en in het verleden zijn daarvan al mooie bewyzen geleverd. Om de belangrijkste te noemen: de grote antikernenergie beto ging op 2 juni 1979, waarvoor ruim 18.000 mensen vanuit alle delen van het land naar Doel waren afgezakt. Zo'n volkstoeloop had men te Doel, zelfs te Beveren nog nooit gezien. Hoe ook, dat er zo'n nieuwe nationale aktie zou komen, komt niet helemaal onverwacht voor mensen die het anti-kerngebeuren van nabij volgen. vervolgens over. Datum van afspraak: 27 november. Nationale aktie Er is dan nog de nationale betoging tegen de bouw van bijkomende centrales te Doel die in mei 1983 zal plaatsvi den. Daaraan wordt er menteel volop gewerkt, houden de lezer in elk geval I de hoogte van de verdere of wikkelingen. L.V.I In het Belgisch Staatsblad van 21 oktober jl. ver schenen de statuten van de vzw «Liberaal Studie centrum Dendermonde». Dit centrum, dat reeds geruime tijd in werking is, telt 18 leden en 5 beheerders. Het ligt in de bedoeling om via cjit studiecentrum nog beter te kunnen optreden, inzonderheid inzake milieu-aan gelegenheden Naast talrijke adviezen kan het stu diecentrum reeds bogen op een beknopte feasibilli- ty-studie voor huisvuilverbranding met energiete rugwinning, een dossier over het klasseren van de Dender in Dendermonde en een bestemmingsplan bij de gemeenschapsminister voor Kuituur. Poma. evenals een technisch gefundeerde beleidsvisie voor de stad Dendermonde. Iets waar men in Feniks enkele maanden geleden enkel kon van dromen is er dan toch van gekomen. Feniks Lokeren heeft zijn ontmoetingsruimte Een lokaal waar leden en sympathisanten elkaar kunnen ontmoeten. Een plaats waar Feniks zijn tafelten- nisafdeling kan herbergen, waar men de intentie heeft om regelmatig diverse avonden (film, debatte organiseren Zondag 24 oktober werd deze Feniksklub in gebruik genomen met een open-deur-dag waarbij én de leden, én de pers, én de sympathisanten een kijkje konden nemen in wat een centraal punt van de Feniks vzw moet worden. Moet worden, want er valt nog heel wat te doen Op het programma van de Feniksklub staat voor de volgende maanden: Deceber 82: filmavond Januan 83 nieuwjaarsparty Februari 83: filmavond Maart 83: debatavond. April 83: bonte namiddag. Mei 83: filmavond. Over al deze aktiviteiten zult u later zeker meer vernemen. J.V.L. Eerlang zal immers een beslis sing worden genomen of men het nukleair vermogen in ons land al dan niet gaat uitbrei den. Konkreet spreekt men in termen van Doel V en/of Doel VI, om de eenvoudige reden dat er bij Tihange geen plaats meer is voor bijkomende kern centrales. Niet nodig? Tegenstanders van kernener gie weten dat er zo'n beslissing op til is en zijn niet zinnens om bij de pakken te gaan neerzit ten. Volgens hen zijn nieuwe centrales gewoonweg niet no dig, en interessant daarbij is dat ze in opdracht van de dien sten van de eerste minister werd samengesteld. Ekonoom A. Verbruggen, verbonden aan de universitaire fakulteit Sint-Ignatius Antwerpen, heeft het uitrustingsplan van de 'elektriciens' bestudeerd en komt op zijn minst tot tegen strijdige konklusies. Volgens Verbruggen is het ook zo dat de groeipercentages, die de «elektriciens» in hun studie hanteren, aan de (te) hoge kant zijn. Volgens het rapport moet er zeker vandaag niet beslist worden over de uitbrei ding van het nukleair vermo gen. Verbruggen ziet meer heil in onderhandelingen over Chooz en het ontwikkelen van warmtekrachtproduktie. Ook zouden de kosten van over- investenng aanzienlijk hoger liggen dan die van onder-inves tering. Wanneer alles volgens planning verloopt zal de heer Verbruggen begin volgend jaar een voordracht houden te Be- veren. Een datum is nog niet bekend Levende ketting Bij de Verenigde Aktiegroe pen voor Kernstop worden nu voorbereidingen getroffen voor het organiseren van een «levende ketting» tussen Doel en Tihange (nabij Hoei). Dat wordt ongetwijfeld een ludieke maar zeker fel opgemerkte ak tie. Om de tweehonderd meter zou er een aktievoerder post vatten langs de weg cn dit over een afstand van 150 kilometer. De mensen van Agalev-Beve- ren zorgen voor het gedeelte tussen Doel en Kallo, de Zwijndrechtse afdeling neemt De Vereniging van Aanne mers-Schilders, Sieraadschil ders en Plaatsers van muur- en vloerbekledingen aangesloten bij de Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waasland wenst de aandacht van het pu bliek erop te vestigen dat de tijdelijke b.t.w.-vermindering geldt voor de gehele bouwsek tor en dus ook voor: alle schilder-. verfraaiingswerken aan uw w ning. Zowel binnen als buitf zowel bij nieuwbouw als in e bestaande woning. het plaatsen van vloerli kleding. Er werd een kleurige afficl ontworpen die werd overgeti men en verspreid door i schildersverenigingen van I Vlaamse Gewest. De onthutsende resultaten van een onderzoek naar de voorlichting in de scholen geven aanleiding tot een koerswijziging in het beleid. Hoe jongeren met alkohol en drugs omspringen en wat de beleidsin- stanties doen kunnen, daarover houdt dr. Jo Cassel- man, docent aan de Leuvense universiteit, een voordracht in Sint-Niklaas. Een en ander kan je meemaken op dinsdag 16 november om 20.30 u. in de foyer van de stads schouwburg. De voordrachtavond wordt op het getouw gezet door de Katholieke Gilde-KVHU

De Voorpost | 1982 | | pagina 10