et stadsbestuur moet pluralistisch orden, daarom willen wij erbij zijn lUarcel Daelman Eén bouwvakker op twee is werkloos Lebbeke moet leren tellen Marcel Borms, Dendermondes centenboss Piiriiii - pidermondes volksvertegenwoordiger Verberckmoes: pjalsterse aannemers zien toekomst somber in «De as van Klaas» in Sint-Niklaas (Ex-)provisor Gerard Gaudaen naar Raad van State De laureaten van de aii uitgave van 10 VERU de cuyper 301 V»at 34 A Dttxtormonde ite 52/21.40.60 at KB 442-8601481-36 Hf *oordelijke uitgever CUYPER De Voorpost VRIJDAG 12 NOVEMBER 1B82 35' JAARGANG NR. 44 - 30 F In het kader van de gemeenteraadsverkiezingen berust de bevoegdheid om in eerste aanleg uit spraak te doen omtrent bezwaren bij de Bestendige Deputatie. Ook bij ontstentenis van enige klacht onderzoekt de B.D. ambtshalve het verkiezingsdos sier van elke gemeente, waarbij zij de juistheid nagaat van de zetelverdeling tussen de lijsten en van de rangorde waarin de raadsleden en opvolgers gekozen zijn verklaard. De B.D. wijzigt desgeval lend de door het hoofdbureau vastgestelde uitslag. ïn die optiek werd reeds voor 36 Oostvlaamse gemeenten het onderzoek afgesloten. Voor deze gemeenten werd geen klacht ingediend. De uitslag werd dus niet gewijzigd. In onze regio betreft het de gemeenten Lede, Erpe-Mere, Berlare, Buggen- hout, Waasmunster, Wichelen, Beveren en Sint- Niklaas. Op dinsdag 9 november onderzocht de Bestendi ge Deputatie de situatie in 22 gemeenten waarin wel een klacht werd neergelegd. In volgende gemeenten werd de klacht ontvanke lijk maar ongegrond verklaard: Aalst, Dender leeuw, Haaltert, Dendermonde, Zele, Lokeren en Sint-Gillis-Waas. Tegen uiterlijk 24 november moet er nog een uitspraak gedaan worden voor de gemeenten Hamme, Laarne, Kruibeke en Temse. De BD beschikt dan nog over een termijn, eindigend op 19 december om zich te beraden over de gemeenten Wetteren en Stekene. Merkwaardig is wel dat voor Lebbeke op dinsdag 9 november een hertelling werd bevolen. Wanneer die hertelling zal gebeuren, weten wij vooralsnog niet. De Lebbeke- naars blijven dus nog enige tijd in (angstige?) spanning... ens een zeer korte, maar duidelijk geanimeerde persbijeenkomst heeft de Dender- ise PWvooral bij monde van volksvertegenwoordiger en raadslid Frans lerckmoes haar houding voor en na de verkiezingen uit de doeken gedaan. Het werd oratio pro domo, maar volgens de spreker een realistisch verhaal van wat er naai gebeurd is. Ondertussen wisten we ook dat Marcel Borms uit Appels de PVV- pen van financiën zou worden. Hy zat naast z(jn fraktieleider terwijl die zijn uitleg rom geen kartel? tns de voorbereidingen de gemeenteraadsver- ngen deden in het lermondse de meest geruchten de ronde. »u er ondermeer geij- zijn voor de vorming een kartel tussen de oppositiepartijen, SP, en VU. De PW-par- nts d bevestigt dat er in- e p ele kontakten zijn ge- wajt voor de verkiezin- waarop voorstellen Hi en gedaan om een kar- samen te stellen. :hcens de PW werd het v tief genomen door de :rli unie en genoot het voorstel de steun van de socialisten. Het aanvanke lijke voorstel van de Volksunie was een lijst sa men te stellen met een neu trale kopman, wat zoiets dan ook moge geweest zijn. In de kranten verschenen toen allerlei gissingen. Er werden namen geciteerd van mensen die er helemaal niets mee te maken hadden en die zelfs van die verga deringen niet op de hoogte waren. Af en toe hoorde men zelfs vertellen dat er CVP-ers zouden meege daan hebben die niet meer akkoord waren met de overheersing van de syndi- kale strekking in hun par tij. Volgens de PW is daarvan niets waar. Wel werden er mogelijke kandi daten genoemd, 'maar dat was nog in het embryonaal stadium van de onderhan delingen. Uiteindelijk werd toch iemand aangezocht, maar deze bleek absoluut niet akkoord om aan de operatie deel te nemen, laat staan de lijst aan te voeren. Wie deze persoon was, wilden de zegslui van de PVV niet meedelen. Het zijn trouwens vijgen na Pasen. Ondertussen lieten steeds volgens de PVV, de socia listen weten dat zij weiger den op te komen met een neutrale kopman. Zij eis ten zelf de eerste plaats op de eventuele lijst en wilden daarover zelfs niet diskute- ren. Deze houding werd door de PW aangevoeld als een «diktat» en boven dien vond zij het elektoraal gezien zeer gevaarlijk. Wie de kop heeft van een kar- tellijst zou profiteren van het aantal kopstemmen en zou bevoordeeld worden voor wat de aanduiding van de zetels betreft. Zo zou de kartelvorming tussen de li beralen en socialisten in 1958, met een liberaal als lijsttrekker, aan de libera len een zetel meer hebben opgelevèrd ten nadele van de socialisten. Iedereen voelde, aldus de PW, aan dat de SP de burgemeesterszetel beoog de. Volgens Frans Ver berckmoes werd er een be rekening gemaakt op basis van de behaalde uitslagen der afzonderlijke partijen maar met „een kartel als som. In dat geval had de Volksunie waarschijnlijk één k twee zetels verloren ten voordele van de socia listen. De kleinste partij zou immers aangezogen worden door de grootste. Maar dat was niet het enige probleem. Heel wat partijen van de PW hebben radikaal met ontslag gedreigd indien er een kartel zou tot stand komen. Nu nog is Ver berckmoes ervan overtuigd dat deze kartelaffaire hem persoonlijk honderden stemmen heeft gekost. Anderzijds werd de ge dachte om een kartellijst te Lees door blz. 4 De ongeveer veertigjarige Marcel Borms uit Appels werd dus door de PW- partijraad aangeduid tot schepen van financiën. Voor velen kwam dit be richt als een donderslag. Nu had men wel Willy De Cock of Mare Verwilghen verwacht, maar niet de eer der stille Borms uit Appels. Raadslid Willy De Cock heeft echter om gezond heidsredenen gevraagd om geen kandidaat te zijn en wegens zijn vele verdien sten en jarenlange aktivi- teiten binnen de partij, werd Marcel Borms door zijn partijgenoten boven de newcomer Marc Verwilg hen verkozen. Al is hij werknemer-boek houder in een bedrijf, toch zal hij zich zoals vele ande re jonge schepenen bekwa men op technisch gebied om zijn ambt naar behoren te kunnen waarnemen. De PW organiseert trouwens op nationaal vlak kursussen over gemeentelijk finan cieel beleid. Uiteraard ge niet hij van de steun die Marcel Bormsde nieuwe PW schepen die de financiën alle partij organisaties hem zal beheren. kunnen geven. v iwezigheid van staatssecretaris Paula D'Hondt-Van Opdenbosch en van schepenen De Maght en Monsieur mocht itter van de Syndikale Kamer der Verenigde Aannemers voor de Bouwnijverheid in het arrondissement Aalst tl Daelman, naast afgevaardigden van beroepsorganisaties een groot aantal werkgevers en werknemers die in erkmg kwamen voor het bekomen van een ereteken in de feestzaal van het Aalsters stadhuis verleden agnamiddag, terwyl buiten de muziekvereniging van de posterijen deuntjes speelde voor St.-Maarten, fn jTf'J«Feest der vier gecroonden» grijpt terug naar 4 bouwvakkers, vereeuwigd in een te Brussel >ro nde triptiek, uit de tijd van de Romeinen die gemarteld werden en tot heiligen verklaard, roiDaelman vat de kri" werkloos». Zo erg is het aanziet Daelman als een tegem), Roger Van de y()ald samen met «één nooit geweest! Men moet erkenning van beroepsver- Wiele (Haaltert), Jan Bap- |fakker op twee is terug vertrouwen schenken diensten en trouw aan de tist Jacobs (Roosdaal), An- Marcel Borms zelf laat er zeker geen gras over groei en. Hijzelf vindt zijn funk- tie zeer interessant. Niet alleen volgt men het beleid van nabij, meent hij, de ken), Norbert Schoors schepen van financiën heeft (Geraardsbergen), Frans ook een kontrolerende Dan ga ik me op het stad De Backer (Gijzegem), Lees door blz. 4 funktie op zijn kollega's. Al zal het jaar 1983 niet gemakkelijk worden, met een begroting die reeds in 1982 werd opgesteld. «Vrij dag begin ik eraan, zegt hij. huis stilaan in de materie inwerken». Wij zijn ervan overtuigd dat de huidige meerderheid hem graag al le faciliteiten zal ver lenen... Marc DE BACKER De 55-jarige Sint-Niklazenaar Gerard Gaudaen heeft in z'n leven al wat bijeengetekend en - gegraveerd. In die mate dat hij tot in Rusland en de Verenigde Staten ging exposeren, met zoveel brio ook dat hij een hele resem prijzen of beurzen in de wacht sleepte. Hij hielp een exlibriskring stichten en gaf de impuls tot de oprichting van het zo befaamde exlibriscentrum in Sint-Niklaas. Gaudaen «staat» ook al 35 jaar in het onderwijs te Sint-Niklaas, in het koninklijk atheneum, de school waar hij voordien twaalf jaar de lessen volgde. Begin september 1981 werd hij, als oudste leraar in dienst bij het atheneum, aangesteld als provisor, ter opvolging van George Demey die met pensioen was gegaan (provisor is zowat onderdirekteur). De man van het exlibris is nu ex-provisor. Hoe dat zo komt? Onderwijsminister Daniël Coens benoemde iemand anders. «Een zuiver politieke benoeming», zegt Gaudaen. «Een belediging» schrijft de kunstenaar-leraar aan de burgemeester van Damme, die van de Sint-Niklazenaar overigens één van, de tien houtgravures die hij maakte ter illustratie van «Tijl Uilenspiegel» naar het boek van Charles De Coster kado krijgt (de houtsnede werd in 1960 bekroond met de eerste prijs van de Vlaamse kunstakademie). De minister vond dezer dagen trouwens méér dan dat wat vergiftigde ge schenk in zijn bus: een brief vol verontwaardiging. Willekeur Gerard Gaudaen wil bij de Raad van State klacht neerleggen tegen de wijze waarop hij uit zijn funktie werd ontzet. De Belgische staatsburger moet tegen politieke willekeur beschermd worden, vindt Gaudaen. De (ex-)provisor heeft al een en ander meege maakt. Werd drie keer terzijde geschoven, zegt hij, door de Sint-Niklase CVP-meerderheid nadat hij (1949, 1951, 1962) zijn kandidatuur gesteld had bij de Sint-Niklase kunstakademie, als primus uit de examens kwam en telkens ook als eerste kandidaat werd voorgesteld door de beheerraad van de akade- mie. «Driemaal heeft de as van Klaas op mijn hart gebonsd», zo omschrijft de zich van veel onrecht bewuste Gaudaen zijn ervaring van twintig en méér jaren geleden; diè zaak is bekoeld, want «het fanatisme van de plaatselijke politici in die tijd kennende ben ik dit onrecht als een eer gaan beschouwen». Het recente (naar Gaudaens zeggen politieke) ma neuver slikt de Sint-Niklazenaar heel moeilijk weg. Hij verwijst naar het feit dat hij door een selektie- kommissie als dé geknipte man voor het ambt van provisor werd naar voren geschoven, zwaait ook met positieve rapporten van prefekten Schoups en Linskens en van zijn inspekteurs tekenen. De afzetting is voor Gaudaen een kaakslag, een onrecht. Beroering heerste deze week in kringen van het Sint-Niklase rijksonderwijs toen men op de hoogte werd gesteld van de beslissing van minister Coens. Gerard Gaudaen was immers vergroeid met de vroegere «école moyenné» die mede onder zijn impuls tot het grote atheneum (met 875 leerlingen) kon worden uitgebouwd. Gaudaen was ook jaren lang voorzitter van de Vriendenkring der Oud- Atheneumstudenten en nauw betrokken bij tal van kulturele intitiatieven in de Wase hoofdstad. Heel de rijksscholengemeenschap van Sint-Niklaas toon de zich verontwaardigd ovèr Gaudaens «degrade ring», want hij mag voortaan weer gewoon teken leraar zijn. En derhalve werd «de openbrief» die Gaudaen naar de minister schreef flink mee-onder- tekend door de kollega's en werden door plaatselij ke politici stappen ondernomen om Coens' beslis sing ongedaan te laten maken. W.V. Vier Gekroonden broederlijk rond de minister geschaard tijdens de vereremerking (per.) aan bouwinvestering en onderneming. dré Capeau (Brakel), J.B. van politici wordt verwacht Eretekens met passend Van den Driessche (Nino- dat een bouwfonds zou brevet werden uitgereikt ve) en Jozef Van den worden opgericht voor aan volgende werknemers Driessche (Groot-Biieaar- makkelijkere afbetaling en -gevers. den). Van Verm'ndering Ereteken van de arbeid 2' Ereteken van de arbeid 1' van BTW-voet, bouw- en klasse klasse saneringspremies laten een Lucien Meert (Erembode- Laurent Brewaevs (Zotte- heropleving verhopen doch gein). Oscar De Smet (lm- gem), Paul Capiau (Schen- tra JF 20 r. 'v i?1' Van Mo1 (Aalst>- delbeke). Robert De Brae- hlhkr' elea,r°-shock Gaston Berghman (Op- keieer (Nederhasselt), An- bltjkt nodig om de relance wijk), Willy Brondecl dré De Groot (Aaigem) te bespoedigen Ook de (Wanzele). Alfons De Paul De Groot (Aaigem) bouworgantsattc vecht om Graef (Opwijk), Jean Van Prosper De Meerleer (Hep bijkomende maatregelen af der Eist (Opwijk). Benoit dersent). André De Moor te dwingen die de inzinking Bayens (Grimminge), Ro- (Denderwindeke), Michel in de bouw zouden helpen ger Langhendries (Octin- Goossens (Woubrechte- v,°rTh VO°r 8e" ge)' E' Ruyss««We (Den- gem), jSïef Van Caenegem ver is het tevens onaange-- derleeuw), Van Geit Willv (Burst). Marc Van den naam trouwe medewerkers (Aalst). Valere Viaene Eeckhaut (Erondegem) naar het stempellokaal te (Lteferinge), Alben Ver- Willy Van den Eeckhout moeten verwt,zen... hulst (Meerbeke). Ferdi- (Aalst), Stefaan Van de Eretekens nand Bayens (Nederhas- Velde (Oordegem). Etien- De uit te reiken eretekens seh). Willy Waeytens (Zot- ne Melckebeke (Kerks-

De Voorpost | 1982 | | pagina 1