Zilveren balletschool Aurora te Lokeren Vrouwenrockgroep Jezebel in De Spiegel te Beveren Ignace De Sutter verzamelde «Vijftig kerstliederen» Schitterende Poolse avond met «Capella Bydgostiensis» te Mijlbeke H< in Kultureel Centrum te Lede Dirk Vermeir en Bernadette Van Kemseke Zaterdag 27 november Pandora in Antwerps Rubenshuis Incar binnenkort in het zilver To 22- 12.11.1982-De Voorpost Een kapelaan en een organist van een dorpje in de omgeving van Salzburg waren in 1818 de kerstnachtmis aan 't voorbereiden. Maar wat bleek? Het orgel was stuk en de twee vrienden konden hun kompositie niet op dat instrument verklanken, ze zongen ze dan maar. Een paar dagen later kwam een orgel bouwer het orgel herstellen; hij kreeg een kopie van het lied mee en in het Zillerthal liet hij het door zijn Tirolerzangers uitvoeren. Op korte tijd raakte het lied heel bekend, later wereldberoemd «Stille Nacht, Heilige Nacht» heet het. Kerstmis wordt héél stemmig gevierd in Oostenrijk en Duitsland, landen vanwaaruit de «tophit» «Stille Nacht» de aardbol zou vero veren. Maar ook wij, Vlaanderen en Neder land, hebben een rijke volks-muzikale kerst- traditie. Muziekpedagoog Jos Wuytack heeft eens gezegd dat heel Europa ons onze kerstlie deren benijdt, hij riep tegelijk op voor het in stand houden en aktiveren van dat unieke patrimonium. Er zou, schrijft Ignace De Sut ter in «Vijftig Kerstliederen van vroeger en nu» (waaruit ook de visie van Jos Wuytack komt) in heel de zingende westerse wereld géén taalgebied te vinden zijn dat zoveel oude, meestal middeleeuwse Kerstliederen bewaard heeft als de Nederlanden. «Nu sijt wellekome» (13de, 14de eeuw) is vermoedelijk verwant met het Duitse «Sei uns Willkommen», de bood schap stamt van origine uit Limburg. In 1696 schreef Pieter De Cauwe tekst en melodie voor «Herders brengt melk en zoetigheid», men vond het lied terug in een te Duinkerke uitge geven werk. Frans Vlaanderen was toen im mers nog niet verfranst. De uit Gent stammende hymnoloog en mu ziekpedagoog Ignace De Sutter, ook genoemd «Vlaanderens grootste kerkliedvorser», au teur van o.m. het liederenboek «Singhet ende weset vro» en begin dit jaar gelauwerd als «Wase figuur van het jaar» (De Sutter gaf vele jaren les in Sint-Niklaas), besteedt in de uitga ve «Vijftig Kerstliederen» veel aandacht aan de gezangen uit het eigen taalgebied. Terecht dus, want van de vijftiende tot de zeventiende eeuw bloeide dat genre bij ons volop. Verder worden in die fraaie bloemlezing zo'n vijftien liederen uit het Duitse, Franse en Engelse taalgebied opgenomen. De selektie Neder lands- en anderstalige liederen deint stemmig langs barok en romantiek naar de twintigste eeuw, met bij ons komponisten als Preud'hom- me, Lode wijk De Vocht en Huub Oosterhuis. Urbanus van Anus komt niét aan bod. De eerste vijf hoofdstukken geven het Kerstge beuren geleidelijkaan muzikaal gestalte: Ad vent, de Boodschap, de Herders, de Geboorte, de Drie Koningen. Tekst en melodie voor «De herdertjes lagen bij nachte» moeten uit het Utrecht van begin achttiende eeuw stammen, verneem je in het Ignace De Sutter: keur korf kerstliederen (arch.) boekje. Alle liederen worden met hun volledi ge tekst en muziekbezetting geprezenteerd en versierd met mooie afbeeldingen uit oude zangboeken. Ignace De Sutter situeert de ver schillende liedgenres en verstrekt uitleg bij sommige beroemde kerstliederen. Héél geschikt natuurlijk om met een strikje rond onder de kerstboom te deponeren. W.V. «Vijftig Kerstliederen van vroeger en nu» telt 154 blz., werd uitgegeven door Lannoo in Tielt en kost 295 frank. Niemand had zo iets durven verwachten, en het is dan toch gebeurd! Het zilveren jubileum van de Balletschool Aurora van Lokeren heeft 3 overvol le zalen aangetrokken. Als men daarbij al de opvoersters, en alle mede werkers bij telt, dan mag men gerust zeggen dat Aurora een 2000 man op de been heeft gebracht, van Lokeren, en van ver daarbuiten. Het eerste balletrecital had plaats op vrijdagavond, in aanwezigheid van de Lokerse burgemeester, verschillende schepenen, volksvertegenwoordiger Miet Smet, en nog veel meer andere vooraanstaanden. Voor het recital begon werd hulde gebracht aan de pioniers van het eerste uur. Een van de bijzonderste hiervan is wellicht wijlen onderpastoor Vervaet. Het is allemaal heel klein begonnen met een kleine turnkring Aurora. De ou deren onder ons herinne ren zich nog wel de weke lijkse uitstappen naar de zwemkom van Sint-Ni- klaas, want Lokeren was dan nog niet zo rijk. Onder de eerste medewerkers uit die tijd mogen we vooral vernoemen: Mevr. De Vree- se-Van Winckel, en heel ze ker ook Mevr. Dauwe-Ver- haert. In die tijd is reuzen werk verricht. Denken wij maar eens aan de jaarlijkse wafelenbak waaraan tien tallen vrijwillige helpers meewerkten om tot laat in de avond de wafels op him bestemming te krijgen. Uit die turnkring is dan de bal letgroep Aurora gegroeid, die nu zijn 25-jarig bestaan viert. Die groep telt mo menteel 350 leden, verdeeld over verschillende leeftij den, gaande van kleuters van 4 jaar tot vrouwen van de derde leeftijd! Van die 350 zijn er nu tijdens het recital toch een 250 op de planken verschenen. De presentatie van elk num mer gebeurde op meesterlij ke wijze telkens door Anne Verstuyven. Tijdens het eerste gedeelte mochten wij dan beurtelings bewonde ren: Hofdans, Het Zwanen- meer, Pas de Quatre, Hon gaarse dans. Prins Igor, Weerspiegeling, Vrije Dans, Moderne dans, Char lie Chaplin en Tapdans. De muziek hiervan was van Rameau, Tjaikowski, Cae- sare Pugni, Brahms, Boro din, Leo Delibes, Mendel sohn, Claude Debussy, Mo dern Times en When you are smiling. Zonder aan een der groepen iets te kort te doen, mogen we toch zeg gen dat er een zeer groot applaus opging voor de al lerkleinsten. Die heten wel soms een steekje vallen, maar dat kon maar de alge hele charme verhogen. Na de pauze, die omwille van het groot getal aanwezigen, nogal lang moest duren volgden dan Pas de deux (Mozart), Expressionisti sche dans (Kurt Weill), Se renade (Tjaikowski), Jazz A en Jazz B (Rhytming Heri tage en Go to Rio), Disney (Haig Ho) en Mickey Mouse (G. Rossini), Musical (All that Jazz), nog een Musical (The Wizard of Oz en Steam Head), en ten slotte Disco (Bohannon en Let'é dance again). De regie van het ge heel berustte bij Hugo Go- vaert. De bandmontage was van Mare Pringels en een uitstekende pianobegelei ding was van Patrick Cop- pejans De zware en veelom vattende taak van toneel meester was opgedragen aan Dany Van Malderen Voor de choreografie ston den in de uitmuntende lera- rèssen Trees Saey, Els De Geest-DaelmanLuce Van Deysel, Vera Zajicek, Aïda De Quick, en voor de tap dansen Roger De Proft. Ook de leraressen turnen verdienen hier eventjes te worden vermeld: Cyrylla De Baere, Daisy Rombout, An ne De Meyer, Anne Die- rinck, alsmede de leraars Willy Borginon en Erwin De Smedt. Want de afstand tussen kunstturnen en bal let is niet zo groot. Op het einde van het tweede ge deelte is men er in geslaagd het voltallig gezelschap van 250 man, klein en groot, samen op de planken te brengen. Een daverend ap plaus viel hen te beurt. Ver volgens werden nog bloe men aangeboden aan Me vrouw De Vree se-Van Winckel, juffrouw De Wit, Nicole Rombaut, allemaal werkers van de eerste dag. en dan ook aan Mevrouw Dauwe. Die kreeg twee rui kers, maar een daarvan was eigenlijk bestemd voor haar man. Die heeft, min stens evenveel aandeel ge had in de opbloei van Auro ra. Maar hij had zich, op de hem bescheiden manier stilletjes teruggetrokken. Hiermee kunnen we nu wel besluiten met de oprechte wens aan Aurora Lokeren: nog verder sukses voor uw volgende 25 jaar! J.V.L. De ter gelegenheid van het Karol Szymanovski-jaar door het Centrum voor internationale Kulturele betrekkingen Azymuth geplande en via de medewer king van Teledienst, CMBV-Mijlbeke, Jebron, Du Pare en de G-bank mogelijk gemaakte koncertreis van Poolse ensembles schonk ons de gelegenheid kennis te maken met de Poolse muziekliteratuur, zowel dan de recente als die uit de Renaissance en de Barok. Vlotte kulturele ontplooiing is momenteel in Polen lang niet makkelijk en Azymuth diende dan ook beroep te doen op de allerhoogste instanties, de minister van buitenlandse betrekkingen inkluis, om de koncertreis mogelijk te maken. Voor opvang van het dertigtal professionele musici zorgden dan een aantal gastfamilies. Het enorme sukses van de tournee met de Nachtega len van Poznan» in april - mei - juni o.l.v. prof. Stefan Stuügrosz toonde de be langstelling die vele mu ziekliefhebbers voor Poolse kunstenaars koesteren dui delijk aan. De «Nachtega len» komen dan ook eerst daags terug: op maandag 15 november te 20 u. in de St.-Pieterskerk te Dender- windeke. op zaterdag 4 de cember in O.L. Vrouw van Zeven Weeën Koevliet te Ze- Ie, op zondag 5 december in de O.L. Vr. van Goede Bij stand kerk te Hofstade en op dinsdag 7 december in de Gemeentelijke Feestzaal te Wetteren. Na de vroegere koncertreis met ruim 50 optredens, TV- en radio-op namen en een plaatselijke produktie kon ongeveer 70 ton kleding en voedingswa ren worden verstuurd naar Poznan, het vroegere Posen. Verleden vrijdag was het nu de beurt aan de «Capella Bydgostiensis» o.l.v. Wlod- zimierz Szymanovski om in de O.L.V.-Kerk te Mijlbeke een schitterend koncert te verzorgen waarvoor de be langstelling echter minder imponerend was al hadden ook hier organisatoren uit meer opbrengst hulp aan Poolse broeders beloofd. De «Capella Bydgostiensis» Ontstaan in 1960 in de schoot van de Pommerse Filharmonie bestaat ze uit een vokaal gemengd en semble van hoog professio neel niveau, een versterkt kamerorkest en een ensem ble van oude instrumenten. Alhoewel hun rijk reperto rium zich uitstrekt over zo wat alle periodes na middel eeuwen en renaissance over barok en klassicisme tot de 20* eeuw, specialiseerde men zich toch in renaissan ce en barok. Szymanovski den gedemonstreerd. We gens ziekte van een paai sopranen onderging pro gramma I, voorzien te Mijl beke, enige wijzigingen. Zo werd ingezet met een schit terend Alleluja van Mikolaj en werd besloten met een imponerend Magnificat. Na de pauze werd het voorzie ne Divertimento van Wolf- Jl He1 Aalst. Pools koor te gast in de kerk van Mijlbeek (ad) koncerteert regelmatig m zowat heel Polen, heeft op tredens voor radio en televi sie en liet reeds merkwaar dige fonoplaten opnemen. Door haar deelname aan festivals in binnen- en bui tenland, o.m. in Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Dene marken en de Bundesrepu- büek Deutschland en ver der de D.D.R.. Roemenië, Joegoslavië, Rusland. Tsjechoslowakije en niet het minst Belgie, levert de Capella een belangrijke bij drage voor de bekendma king van Poolse muziek. Trots van de Capella is haar schat aan oude instrumen ten, diskant- en basgam- ba's. blokfluiten, krom hoorns, luiten, theorben, rebabs, alt- en basdulcia- nen, schalmeien, pommers, een psalterion, een engge- mensureerde bazuin, een veertiende eeuwse oude harp uit Eire, een positief-, portatief- en regaalorgel, een virginaal en een klave cimbel. Des tc meer opmerkelijk is dat het samenspel buiten gewoon juist, kleurrijk en doorvoeld is terwijl, we konden het met eigen han den ondervinden een aantal instrumenten als bvb de hobo, een toch deli- kaat speeltuig, dringend aan herstelling toe zijn. De geldmiddelen daartoe ont breken echter... De «Capel la» komt uit het vroeger Duitse Bromberg, sinds 1919 terug Pools gebied. Een stad van zowat 150.000 inwoners, niet ver van de monding van de Weuchsel en gekend als handels- en binnenha venstad Het koncert Wlodzimierz Szymanovski, wie men het nog kan aan zien dat hij enkele maanden terug een val van trappen deed. zorgde voor een zeer afwisselend programma waarbij beurtelings de di verse mogelijkheden wer- Btrai gang Amadeus Mozart ver-p vangen door een prachtig!?" Lactatus Sum van Gorczyc-"^ ki en het geheel werd afge-PPre rond met het gekende mo-r 11 tet van J.S. Bach «Singetr0, dem Herrn ein neues Lied».PP Al wat er tussen voorkwamf®?:. was van Poolse meesters af-r° wisselend gebracht door madrigalisten, blokfluiten.^®^ gamba's. barokinstrumen-P®^ ten, orgel of kamerorkest. ?®n a Een avond om van te snoe-P®*13, pen waarbij men beurte-P®®1 lings gegrepen wordt doorMwei Slavisch aandoende roman-S®*6® tiek afgewisseld met he-moe^ roïsch klinkende werken P®ter waarbij dan onwillekeurig!®11 de gedachten naar Polen Pr3c* gaan. Polen dat in de ge-wen. schiedenis steeds zoveel Seen moest ondergaan en dat'ersc blijkbaar momenteel weerjeen in een chaos van miserie is*er"b ondergedompeld. Ie» e LH 3p zi 21 n tiet I tchaj Je Tc schwin Claude Sonatine voor fluit en pia^ntr no, Henri Dutilleux. «-J? Les Cyclades voor fluitsolo. Het belooft weer een muzi„ o, Henri Tomaat kale voltreffer te worden!»,, 2de en 3de prelude, Ger- Een niet te missen conoertfcu De gekende Dendermondse pianist Dirk Vermeir en de fluitiste Bernadette Van Kemseke, hebben samen een koncert in het Kultureel Centrum te Lede, op woensdag 17 november te 20 uur. Tevens houden ze een aperitiefkoncert in het Oud Hangbo- genhof te Brugge op zondag 28 november te 11 «Images» «Mouvement», Debussy De twee solisten Bernadette Van Kemseke: geboren te Sint-Gillis- Waas, studeerde aan het Lemmensinstituut te Leu ven, waar zij het diploma laureaat dwarsfluit-mu- ziekpedagogie, tevens eer ste prijzen notenleer, har monie, contrapunt en ka mermuziek behaalde. Mo menteel studeert zij verder bij Karl Lenski voor het be halen van een hoger diplo ma fluit. Ze geeft les in het stedelijk muziekconserva torium te Brugge en in de gemeen telijke school te Knokke-Heist. Meestercur- sussen volgde zij bij Trevor Wye, William Bennett en Peter-Lucas Graf. Dirk Vermeir, geboren te Dendermonde, behaalde eveneens het diploma lau reaat piano muziekpedago- gie aan het Lemmensinsti tuut te Leuven, alsook eer ste prijzen notenleer, har monie en contrapunt. Hij geeft pianoles aan de Mu ziekacademie te Dender monde en te Lede, harmo nie en praktische harmonie aan het Lemmensinstituut te Leuven. Hij is dirigent van verschillende koren te Dendermonde, Wetteren en Zele. Piano studeerde hij bij Maria Tomasino, Jean- Claude Van Den Eynde, Ro bert Groslot en J. Genty. Een greep uit het veelbelo vende programma: Fantasie voor fluit en* pia no, Gabriel Fauré Variaties op Schubertliede- ren, Theobald Boehm «Le Piccadilly» «Airs a faire fuir» «Gymnopedie I», Satire be werkt door Trevor Wye Sicilienne, Gabriel Fauré «Reflets dans l'eau uit De reeks «Koncerten van Oude Muziek» in het Rubenshuis te Antwerpen vervolgt op zondag 14 november met een optreden van «Pandora» Dit ensemble bestaat uit Ludwig Van Gijsegem (zang). Marcel Ketels (blokfluit), Philippe Malfeyt (luit en cister), Eric Boone (vedel en kromhoorn), Lieven Misschaert (luit en cister) en Maria-Christina Ky- priendes (gamba). Pandora, een ensemble uit het Dendermondse, brengt tijdens dit koncert werken van P. de la Rue, Th. Crecquillon en C. de Rore. Het koncert vangt aan om 16 uur. De toegangprijs bedraagt 150 fr. De jongeren, leden van jeugdverenigingen en houders van een +3 pas betalen 100 fr. Plaatsbespreking elke dag van 10 tot 17 uur in het Rubenshuis, Wapper 9-11. ïeolb Jelsc ëati poen iteih »ns d •ever üng ïaam ikalc iche. >m e< verki iet ir iet Ve g chep ierin ii maf Het initiatief moet nog verder worden uitge werkt, maar er bestaan plannen dat het socio- kultureel centrum De Spiegel volgend jaar op nieuw zou uitpakken met een festival. Hoe men dat zou uitwerken is nog niet geweten, maar Jan Buikmans benadrukt wel dat het geen zoveelste uitgave mag worden van festivals die tijdens het voorbije zomerseizoen (te) welig hebben getierd. De affiche is wel al gekend: 2 Belgen en De Kreuners. Als datum werd 26 maart vastgelegd. Aandacht nu voor het optreden van de vrouwen- rockgroep Jezebel, zaterdag 27 november in de Spiegelzaal. Die formatie is nog relatief onbekend, al hebben ze wel veel publiciteit gekregen door aan de zijde van 2 Belgen een paar keer op te treden (Rockfeest te Waasmunster, Belgium Pop te Zwijn- drecht). Komt hier dan nog bij dat het gezelschap pas in mei 1981 muzikaal aktief is geworden. Toen verscheen in een aantal Vlaamse muziektijd schriften een advertentie waarin een zekere Annie De Maesschalk en Viv van der Linden aankondigden dat ze nog enkele vrouwelijke muzikanten zochten «om een nieuwe rockgroep op poten te zetten». Viv en An nie hadden het klappen van de zweep al leren kennen als zangeressen bij The Jets. een snelle rockgroep met als voorman Niko De Haan, die in hun goeie tijd meer optredens bijeenspeel- den dan er preselekties in een Rock Rally zijn. Bij de oproep reageerde Katrijn Elsemans, die toen nog bas speelde in een Leuvense new-wavegroep Achter de drums kroop Mik Taver- nier, die van Mousetrap, ook een vrouwengroep-in- spe. werd afgesnoept, en als gitariste werd ex-Eski mo Gerdje Van den Berghe uitverkoren. Ondertussen had Anme de dorpsfanfare vervoegd om altsax te leren spelen, thuis kreeg ze ook nog de synthesiser onder de knie en toen Viv op over tuigende wijze de zang voor haar rekemng namwas Je zebel meteen een feit. Na enkele maanden in tensief repeteren, trad de groep een eerste maal op in september, tijdens een openluchtkoncert op het Conscienceplein te Antwer pen Hun muziek sloeg in. zowel bij de punks op de eerste rij als bij de brave huisvaders die achteraan reikhalzend een glimp van vrouwelijk schoon probeer den op te vangen Sinds dien is het allemaal erg snel gegaan: de optredens volg den elkaar regelmatig op, en in eigen beheer werd een cassette opgenomen, die al vlug aan een tweede oplage toe was (o.a. te verkrijgen bij Brabo Records te Ant werpen). Jezebel heeft géén duide lijke stempel, maar wel raakpunten met muziek van groepen als Lawi Eb- bel, Au Pairs, Raincoats, Tom Tom Club, Nina Ha gen, Bow Wow Wow. Ken nismaken met Jezebel dus zaterdag 27 november in De Spiegel. Ook Gust De Coster (BRT-«Piekuur» en «Vrijaf») zal van de partij zijn. Luc VAN BROECK Jezebel: rockende dames op 27 november in De Spiegel te Beveren Incar, de alom bekende kunstgroep uit Lebbeke, viert volgend jaar zijn 25-jarig bestaan. Een zilveren jubileum dat niet zonder meer zal voorbijgaan. Men heeft voor de herdenking van deze heuglijke ver jaardag geopteerd voor een sober maar zeer stijlvol feestpakket. Hoogtepunt van het jubeljaar wordt ongetwijfeld de presentatie van een gelegenheidsprogramma dat voorlopig alleen in de eigen gemeente Lebbeke zal worden voorgesteld. Ondertussen blijft immers het huidige programma Egovisie doorlopen. De première van deze zilveren kreatie vindt plaats op vrijdag 8 april te 20.30 uur. De overige voorstellin gen hebben plaats op zaterdag 9 april te 20 uur, zondag 10 april te 19 uur, vrijdag 15 en zaterdag 16 april telkens om 20 uur. Wellicht komt daar nog een optreden voor de derde leeftijd bij op 16 april om 15 uur. Al deze voorstellingen hebben plaaats in de zaal Ons Huis. Leo Du Boisstraat 23 te Lebbeke. Belangstellenden, individuele personen of groepen, die een van de voormelde voorstellingen willen bijwonen, doen er best aan nu reeds deze data te noteren. Ze kunnen ook kon takt opnemen met het sekretariaat van Incar om plaatsen te bespreken en de nodige informatie dienaangaande te ontvangen. Men doet er best aan te telefoneren naar het nummer 052-21.96.14. In het kader van deze jubelviering werden nog een aantal andere aktiviteiten voorzien. Onder meer een officiële viering in de gemeente, een speciale feeste lijke samenkomst voor de leden, ouders en oud leden, de uitgifte van een speciaal Info-nummer, van een Incar-krant. een foto album en nog veel meer. Maar aan al deze initiatieven wordt momenteel nog druk gewerkt. 'onei lie oi en s leels duel den rare oor *ran: lach lebbe erda remb >p zc e 19

De Voorpost | 1982 | | pagina 22