6 Schepen Chris Lievens - Borms: «Nieuwe initiatieven bi] Onderwiis, Kuituur en Toerisme» ll Wie wordt landbouwschepen in Sint-Niklaas la/ CVP staat voor dilemma «Happart Burgemeester?» Aalsterse W.L.A.-Nieuwtjes - 2 -12.11.1982 - De Voorpost Oude Gentbaan, rustige laan in de nabijheid van drukke verkeersaders als Gentsesteen weg en Boudewijnlaan, straat van aktieve politici als Chris Borms en Alois Adriaenssens en van Herman De Cock, wegens zijn permanente aanwezigheid op de zittingen van de gemeenteraad de wakkerste observator van de Aalsterse politieke bedrijvigheid. In een fermette vinden we er Chris Lievens, echtgenote van het hoofd van de stedelijke waterdienst Hilaire Lievens en vanaf nieuwjaar schepen van Onderwijs, Kuituur en Toerisme. By de laatste verkiezingen goed voor liefst 2.641 stemmen waarmede ze als dame de hoogste score behaalde van Aalst en in de eigen partij op de derde plaats kwam na de toekomstige burgemeester Raymond Uytersprot en volksvertegenwoordiger Ghisleen Willems. Ook na de enquête van Raldes erkend als de «meest groene». Een werkpaard. Dat we zes jaar lang zowat overal op het lijf liepen, zo in de stad als in de deelgemeenten. Bij voordrachten, inhuldigingen, uitreikingen, tentoonstellingen, wandel- en fietstochten en noem maar op. Steeds op de bres. Sociaal bewogen zoals blijkt uit haar interpellaties in de gemeenteraad want ze zat er nooit voor spek en bonen bij. Liefst achttien maal interpeleerde ze, steeds goed gedokumenteerd, ze kent haar dossiers o.m. over tewerkstelling ter stede, verkeersveiligheid op de ringlaan, het lot van nomaden en minder-validen, behuizing van werklozendienst, scholen eii akademie, reisvergoedingen voor het personeel en terugbetaling bij waterverbruik. Ook in de provincieraad van Oost-Vlaanderen waar ze zetelde toonde ze zich op de hoogte van haar taak. Aalst. Mevrouw Chris Lievens-Borms in gesprek met onze medewerker (ad) Tussen haar aktiviteiten door, er zijn politieke be sprekingen, voorbereidin gen van de komende be stuursperiode die op nieuwjaarsdag zelf ingaat en ze is bovendien huis moeder, polsen we haar even over haar toekomst plannen en visie op de drie ledige materie. Geen klusje! Zonder in al te veel details te willen treden want alles dient kollegiaal geregeld. Hoe ziet u uw beleid in verband met het onderwijs? Kleinschalig plaatselijk ba sisonderwijs zullen we al leszins in stand houden, al leszins waar het goed funk- tioneert. We staan volledig achter het gemeentelijk on derwijs, de beste voorbe reiding voor het leven in een maatschappij die ideo logisch verschillend is. Qua didaktische uitrusting bood de begroting 81 en 82 Aalst. Mevrouw Chris Lievens-Borms krijgt in het nieuwe schepenkollege af te rekenen met kuituur en toerisme (ad) geen mogelijkheden. De budgetten waren immers fel afgeslankt. In de begro ting 1983 die nog moet wor den opgemaakt wil ik wel trachten een en ander in te lassen. Besparen op onder wijs en kuituur lijkt me niet gemotiveerd. Alleszins ligt het in onze bedoeling, in nauwe samenwerking met het C.O.V., zo enigszins mogelijk zonder financiële voorwaarden voor de deel nemers, recyclagekursus- sen te organiseren wat be treft moderne en vernieuw de wiskunde, leesvaardig heid en volksdans, ritmiek en manuele expressie. Re cyclage en vorming van vol wassenen is voor mij uiterst belangrijk. Wat betreft kindvriendelij ke verkeersreglementering in nabijheid van scholen ben ik voorstander van het behoud van klaarovers maar dan in samenwerking van burgemeester en sche pen van onderwijs. Een materie die beide instanties aanbelangt. Het leerlingenvervoer zal ook onder de loupe worden genomen. Leerlingen van het vrij onderwijs kosten per jaar elk 7.000 fr. Er zal dus iets moeten verande ren. Wat dat juist wordt moet nog besproken wor den. De uitgave die de stad voor haar leerlingenver voer moet betalen kan niet meer volledig worden ge dragen en er moet dus naar een kompromis worden ge zocht. Zonder te trachten de bijdrage tot aan de kos tende prijs te doen komen. Volledige kosteloosheid is echter niet meer haalbaar. Rationalisatie is een must. En wat met het kunstonderwijs? Naar mijn persoonlijke me ning, volgens de financiële haalbaarheid kollegiaal te bespreken, zouden klassen in de Nieuwbeekstraat moeten kunnen overge bracht worden dicht bij de andere van de Akademie voor Schone Kunsten aan de Oude Vismarkt in de gebouwen van Free Dress, firma die zelf naar Erembo- degem zou verhuizen. Zulks ware alleszins inte ressant qua centralisatie en vorming van één entiteit. Dan zouden de vrijgeko men lokalen in de Nieuw beekstraat kunnen worden ingenomen door de Akade mie voor Muziek, Toneel en Ballet. Die zijn momenteel im mers gedeeltelijk behuisd in brandonveilige lokalen aan de Schoolstraat waar herstelling en restauratie niet meer haalbaar zijn. Misschien nog toekomst muziek maar het ligt alles zins in de lijn van de be trachtingen. Ook voor het Archief dat nu niet alleen aan het Vredeplein is on dergebracht doch ook ge deeltelijk in Erembodegem en Moorsel en in kelders waar boeken beschimme len. Onvoorstelbaar. Ook het Archief brengen in de nabijheid van het Oud- Hospitaal ware ideaal en wellicht zou dit kunnen in de gebouwen van Sulb. Daar zijn echter ook mil joenen kosten aan dit ei gendom van de stad. Voor lopig zou echter een deel van het Archief kunnen worden ondergebracht in lokalen aan het Vredeplein die zouden vrijkomen als de muziekakademie er ver huist. Boven in het archief is het maximaal toegelaten gewicht overschreden en de zaak wordt dus meer en meer dringend. Wat nog het kleuter- en lager stedelijk onderwijs betreft is het de moeite waard er voor te vechten. Er zijn immers in het kleu teronderwijs 754 leerlingen en in het lager 1.030. Om kontakt te houden met de schoolhoofden zou ik die om de drie maand samen roepen. Zij zijn best ge plaatst om plaatselijke no den en mogelijkheden tot verbetering aan te wijzen. Ook zou het schoonmaak personeel best onder hun bevoegdheid vallen. Niet een «werkmeester» van de onderhoudsdienst Mevrouw de Schepen, hoe ziet U kuituur en plaatselijke realisaties? Voor mij behelst kuituur een bijdrage tot meer men selijkheid qua denken en doen, een kultiveren van naast de mens en de samen leving ook de natuur. Voortbrengen van kultuur- produkten maar ook sport, ontspanning, vrije tijd en vooral vorming met o.m. maatschappelijk opbouw werk en buurtwerk. Een degelijk kultuurbeleid moet gericht zijn op dienst- Onderwijs Toelagen Stadsaandeel Kleuteronderwijs Lager onderwijs Muziekakademie Kunstakademie 30,5 miljoen 76 miljoen 32,5 miljoen 42,5 miljoen 1,78 9 4.44 1,90 2,49 9 'o van 'o de 'o totale 'o uitgaven 20,5 miljoen 48 miljoen 18,5 miljoen 27 miljoen 67% 63 60 64 10 miljoen 28 miljoen 14 miljoen 15,5 miljoen 0,58 1,64 0,81 0,90 van uitgaven van uitgaven van uitgaven van uitgaven Totaal 181,5 miljoen 10,61 114 miljoen 63 67,5 miljoen 3,95 Bibliotheken 43 miljoen 2,51 'o 22,8 miljoen 53% 20,2 miljoen 1,18% Kuituur Kuituur en Centrum Musea Schouwburgen Historische gebouwen Kunstwerken Boon Tentoonstellingen Kulturele toelagen Toerisme 58 miljoen 4 miljoen 1,3 miljoen 0,4 miljoen 5,5 miljoen 0,2 miljoen 0,4 miljoen 7 3,39% 0,23 0,07% 0,02 0,32 0,01 0,02 3,2 miljoen 0,4 miljoen zeer miniem Totaal 69,8 miljoen 4,08 Bemerkingen: van het totaal 294,3 miljoen zijn 140,8 miljoen af te trekken en blijft er 153,5 miljoen of 8,98% van de uitgaven toerisme is stiefmoederlijk bedeeld (als een V.V.V.) ook Kulturele Sektor (zonder centrum en L.P. Boon, achterhaald) te weinig gezien de bedenkelijke toestand van de stadskas dient het privé initiatief gestimuleerd te worden. verlening op het kultureel vlak, het scheppen-van op timale participatiemoge lijkheden via stimuleren, steunen, koördineren en begeleiden. Een alleszins aanvullende taak die noch de vrijheid noch de kreativiteit be knot. Aandachtig volgen wat er gebeurt en vor mingsprocessen stimuleren en door koördinatie over lappingen vermijden. Kultuurbeleid moet gedra gen worden door een glo bale visie op de mens en hier heeft de gemeente, kort bij de mens staande, zeker een specifieké op dracht. Een goed kultuur beleid moet de hele bevol king erbij betrekken on geacht leeftijdsverschillen, ontwikkelingsniveaus of in dividueel welvaartspeil. Kuituur mag zeker niet worden opgedrongen doch men moet ervoor ijveren dat alle ideologische of filo sofische groepen in alle vrijheid tot ontwikkeling komen. Permanente vor ming dient een leidend be ginsel te zijn als grondslag van het hele edukatieve ge beuren in de samenleving. -Een ernstig, modern en de- mokratisch kultuurbeleid impliceert ruime kontakten met alle betrokken partijen maar tevens de bereidheid van het privé initiatief ver antwoordelijkheid te dra gen voor de kulturele ont plooiing van alle geledin gen van de maatschappij. Praktisch gezien kan dit al les resulteren in o.m. de organisatie van een «Week van de Kuituur», sinds het schepenschap van Bert Van Hoorick niet meer ge beurd, een eventuele vak beurs in september i.v.m. Dirk Martens bij de 10e verjaardag van het «Festi val van Vlaanderen» met o.m. naast de boekdruk kunst moderne informatica (zo het weer financieel haalbaar is), stimuleren van marktanimatie. Verder nog heel wat initia tieven waarover ik liefst nog geen details mededeel. Toerisme stiefmoederlijk bedeeld? Aalst verdient inderdaad ook op toeristisch gebied meer aandacht. Restaura tie dringt zich op van de H. Geestkapel te Aalst en de Rochuskapel te Meldert ten behoeve van wandi kreatie kunnen veldw< worden verhard. Ook een boshut zou nen worden opgericht ii Osbroek en aan de van het Kravaalbos waa ri e tl Bel i b< dan ook edukatieve fal'e k lecl ir d ren aan bod komen. Alleszins sta ik op standpunt dat op kuil f di en onderwijs minst ma) kan worden bezuinigd, ker ook niet op het pe neel van de dienst on ds wijs, kuituur en toeri npic die alleszins grote hi; ,fess vertoont waarbij later 1 tinuïteit een ijdel w< np zou kunnen zijn. p; belt Hoeveel besteedt Aalst aan Onderwijs, Kuituur, Toerisme? Hieronder hoeveel Aalst in 1982 besteedt aan onderwijs, kuituur en toensme. Voor 1983 dient de begroting nog te worden opgemaakt. Het totaal van de uitgaven bedraagt 1.710.000.000 F 3 november 1982. Roger Speleman, de van enkele sensitieve (soms wat oversensitieve) voelhorens voorziene Don Quichote der Wase boerenbelangen alarmeert ons (alweer). Deze keer m.b.t. de naken de gesloten schepenverkiezingen in Sint-Niklaas. Het zou er wel eens erg ondemokratisch aan toe kunnen gaan en het is goed dat de mensen dit weten. De kiezer heeft de vorige landbouwschepen Van Rumst op 10 oktober jl. een pak voor de broek gegeven, vindt Speleman. Het feit alleen al dat, na zes jaar, Hilaire D'Hollander uit Nieuwkerken, een gewoon en op de kieslijst slecht geplaatst gemeente raadslid, meer stemmen naast zijn naam brengt dan 'mijnheer de schepen van landbouw' vindt hij boekdelen spreken. Je mag dus in alle ernst verwachten dat deze keer D'Hollander het schepenlint zal omgorden, meent Speleman. Het zou een goeie zaak zijn; hij mag niet dénken aan nog eens zes jaar Van Rumst. Het zou een ramp betekenen voor de landbouw, een paradijs voor de heren die zich blijven buitenmatig verrijken met ongeoorloofde grondspekulaties. De landbouw- kommissie is een schijnlicht geweest; twee keer per jaar slechts wers ze samengeroepen - de afzonder lijke vergaderingen met enkel de Boerenbondleden terzijde gelaten - en de leden werden nauwelijks betrokken bij het beleid. Hun aanhoudend aandrin gen op de sanering van het grondbeleid, op konkre- te maatregelen tegen het funktieverlies van land bouwgronden, bleef totaal zonder gevolg en eigen aktie kreeg géén steun. Zo bijv. de boer die de landbouwgrondbebossing bij zijn buurman officieel aangeeft, maar hulpeloos moet zwichten onder diens represailles. D'Hollander heeft beloofd dat hij de spekulatie zal aanpakken, vertelt Speleman mij. Hij hoopt dat de man zijn woord zal houden of kunnen houden. Maar hij vreest het ergste voor 22 november a.s. Van Rumst zou iemand zijn voor wie in de eerste plaats de partijkaart van tel is; alvorens zelf te knikken zou hij eerst voorzichtig naar de burgemeester kijken. En nog zes jaar de schepen- pree natuurlijk en het pensioentje achteraf, da's niet niks, zelfs al ben je dan al 63 en is de tijd om het linkt door te geven lang gekomen. Terwijl D'Hol lander niet alleen de man van de partij zou zijn, maar ook de man van de boeren, van èlle boeren. Het kiesresultaat mag dat bewijzen, besluit Roger Speleman. D'Hollander zélf Hilaire D'Hollander is 50 en reeds 12 jaar gemeen teraadslid: zes jaar in Nieuwkerken en zes jaar in de fusie Sint-Niklaas. Met de gemeenteraadsverkiezin gen van 10 oktober stond hij 16de op de CVP-lijst, fttsje Komen en met ingang van 1 januari a.s. di Nieuwkerkenaars in de gemeenteraad van Sint-Ni klaas? Jeanine De Boever (rechts) is een certitude bi de CVP, Maurits Coppieters van de VU midden1 wordt nog steeds als alternatief voor Daan Anthuenq naar voren geschoven hoewel natuurlijk de kaï bestaat dat Anthuenis toch schepen wordt, en Hilaii D'Hollander van de CVP (links) eist de bevoegdhei op over landbouwzaken... Onze-Lieve-Vrouw-tei Bosse ofte Nieuwkerken oververtegenwoordigi straks in de gemeenteraad van Sint-Niklaas? Met probleem en nog een portie dndere netelighei zitten zowel VU als CVP momenteel gewrongi (arch.) I.C. was daarmee de vierde boerenkandidaat en gofmoc voor 1.038 naamstemmen, een kleine honderd méPera£ dan Van Rumst die als eerste boerenkandidaat fk d derde plaats kreeg toegewezen. ptie Om de man zelf even over zijn kandidatuur M polsen por ik de motor aan en kies richting Nieuf geu kerken. Zijn grove rechterhand wenst mij op a Breugelhof een zacht welkom. D'Hollander d(£ zeer bescheiden en eenvoudig, voorzichtig Ook. enkele vragen antwoordt hij liever niet, nóg nij eigenlijk. Hij wil wel nadrukkelijk de door lokale pers verspreide mening als zou hij kandidaat zijn voor het landbouwschepenam! tegenspreken. D'Hollander betreurt de mania waarop hij binnen zijn partij altijd al werd gediskn mineerd; achteruitgestoken zegt hij zelf. Heeft h zich niet al meerdere keren bewezen, misschien? C is dat juist een handicap? Werd hij een té groi bedreiging voor de gevestigde Van Rumst en kre§ hij daarom nu die weinig benijdenswaardige 16< plaats? Hij vraagt het zich af. Onlangs nog is hij met een- fifty-fifty-voorstel nai Van Rumst getrokken: elk drie jaar, om moeilijB heden te vermijden. «Zolang ik erbij ben, heb I geen enkele kans», zou de schepen geantwool hebben. «Als het partijbestuur het op 22 november in 't eerlijk speelt, moet ik wel schepen worden», v Hilaire D'Hollander. «De Landelijke Raad zal r ongetwijfeld samen met Van Rumst voordrage! dus...» Over het syndikalisme laat de man schoorvoetel los dat hij er voor iedereen zal zijn: «Elke boerl iemand voor wie ik zal vechten». Beste lezer, De Voorpost bijt zijn tanden in del zaak! (leo de b Vanwege Aalstenaar Luc Delafortrie bereikt ons namens het «Priester Daensfonds» volgende persmededeling. «Het Priester Daensfonds verneemt met stomme verba zing dat Happart, een Nederlandsonkundige, zou be noemd worden tot burgemeester van een Vlaamse ge meente en dat hij verklaart dat hij de wet wil wijzigen (niet naleven) in een voor Vlamingen ongunstige zin. Heeft men ooit al gehoord dat in een Zwitsers kanton een burgemeester wordt benoemd die de taal van het kanton niet kent? De Werkgroep Leefmilieu Aalst meldt in het Info blad o.m. wat volgt. - Het aantal voorbijrijdende voertuigen op de Boudewijnlaan werd geteld de week vóór de verkiezingen. - Bij verkeersongevallen wordt het wrak wel weg gesleept doch glasscherven blijven dikwijls ach ter. WLA suggereert dan ook dat de politie ofwel de reinigingsdienst zou verwittigen (duur?) of zelf het karweitje opknappen. - Niet omhakken van bomen in de tuinwijk Hof Somergem waar roetdauw, afscheidingsprodukt van een soort bladluis, is een valabele oplossing. Wel gewoon afspuiten. - Het fietspad aan de Parklaan blijft gevaarlijk. Een fietspad mag geen rechtstreeks onderdeel zijn van de rijbaan. Witte strepen beschermen de fietser onvoldoende. - Reklame via hefschroefvliegtuigen boven een Alleen in België is zoiets mogelijk en steeds ten nadele de Vlamingen. Of zou er in Wallonië een burgemeester kunnen zijn geen Frans kent en openlijk verklaart dat hij zijn te wil losmaken van Wallonië? Heel Wallonië zou in opstand komen. Wij zetten de Vlamingen ertoe aan hetzelfde te doen. Voerstreek is Vlaams en moet het blijven. Zoniet staan alle Vlamingen op en slaan ze dit konink n twe in gruizelementen. En ieder Vlaams minister die iu n drai waardig dient ontslag te nemen als Happart bemx e tevc wordt» erhan loten nt aan :t ong et Ma; autc "gnor allemi iloene mir ar Pai Ie b stadscentrum is te vermijden. Lawaaihinder gevaar van ravage bij eventueel motordefekt. - WLA herhaalt het voorstel van Jan Caudron vangrails aan te brengen aan de Denderoeve :t Moeten er eerst doden vallen? - Machinegeweren blijven verboden voor gebr jdL door weidelijke (goede!) jagers. Niet-weideli, ïistisc mogen ze, buiten de bebouwde kom, gebi last d< ken... p|anj - Zopas verscheen «Naar een ekologisch groenl eldert; heer te Aalst» te verkrijgen op de Dienst Le »en ol milieu, Kapellestraat 8, 3e verdieping (0 m( 77.11.11, toestel 269). - Voor zover nodig meldt men nog dat hoogsUtermaj, mige bomen op 83 cm van de scheidingslijn fl litge, gen geplant worden, een scheerhaag tot l,60](jjk hoogte op 45 cm en een kaphaag tot onbegreö |pen hoogte op 83 om.

De Voorpost | 1982 | | pagina 2