Het stadsbestuur moet pluralistisch worden, daarom willen wij erbij zijn Marcel Daelman «Eén bouwvakker op twee is werkloos»... Miljoenenplannen voor rijksweg 60 in Sint-Niklaas Dendermondes volksvertegenwoordiger Verberckmoes: Wie voor wat verantwoordelijk in nieuwe bewindsploeg Kruibeke? Kalender Wase ABW-Jongeren Tegen fascisme in Sint-Niklaas Nelly Maes interpelleerde over openbare werken OCMW Dendermonde: bezuinigen is het parool Schepenen in Stekene Georges Anthuenis (PVV) over ruilverkaveling in Meerdonk Parlementair nieuws Ki 4 - 12.11.1982 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 vormen verworpen door vrijwel alle plaatselijke PVV-partijbesturen in het Vlaamse land. Waar er toch kartels te voorschijn kwamen, bleven de ver wachte resultaten weg. De PW achtte zichzelf echter volwassen genoeg om eigen lijsten neer te leggen. Het heeft de Den- dermondse PW-leiding veel plezier gedaan dat de aanhangers van het kartel reeds de avond van de ver kiezingen zelf kwamen be vestigen dat zij mis waren, vooral nadat de uitslagen van Hamme en Buggen- hout bekend waren. Tot zover de voorgeschiedenis van de verkiezingen. Ieder een bleef dus op zijn stand punt en daar had de CVP- meerderheid er zowaar bij na gelegen. Wat eigenlijk niemand had veronder steld, gebeurde toch. De CVP verloor drie zetels en kreeg daardoor een eerder wankele meerderheid. De PW won er een bij en de SP, met de hulp van de 750 kommunistische stemmen, rijfde er twee binnen. De VU bleef op hetzelfde peil. Geen kartel, wel koalitie Wat de CVP heeft bezield om een S.O.S. uit te zen den naar de andere par tijen, kunnen we misschien wel gissen, maar nooit ze ker weten. Waarschijnlijk hadden ze enkele verkoze- nen in hun midden die niet volledig betrouwbaar wa ren. De CVP dus op zoek naar een partner. Volgens de PW waren er kandida ten genoeg. Iedereen zou de CVP het hof hebben gemaakt, maar de PW heeft de kleinste eisen gesteld. Het hoofd doel is geweest om een plu ralistisch stadsbestuur tot stand te brengen en zelf aan het bestuur deel te ne men, wat trouwens een ele mentair streven is van elke partij. Volgens de PW is het politiek doel dus be reikt. Na de verkiezingen werd dus tussen CVP en PW een bestuursakkoord gesloten, wat ook in vijf andere gemeenten van het arrondissement gebeurde. Dat akkoord is ondertussen in Zele opnieuw ver broken. De PW bekwam na de onderhandelingen de zetel van schepen van financiën en de vertegenwoordiging in een reeks instellingen zoals interkommunale e.d. Uiteraard zou er ook me dezeggenschap komen in het bestuursprogramma en in de aanstellingen. De andere oppositiepar tijen die, aldus de PW. ook naar de gunsten don gen van de CVP kregen het deksel op de neus. De PW-partijraad besliste intussen eenparig om het bestuursakkoord te aan vaarden. Realistisch gezien dus. want er moest onder handeld worden met een partner die «nog» de meer derheid bezit. Op die basis waren strengere eisen niet mogelijk. Diezelfde partij raad heeft op donderdaga vond de h. Marcel Borms uit Appels aangeduid als schepen. De PW acht het noodza kelijk dat er na meer dan honderd jaar CVP-meer- derheid inspraak en kon- trole komt van de andere kant. De nieuwe schepen zal moeten betrokken wor den bij alle besprekingen en beslissingen, terwijl ook de PW-fraktie voortaan de vergaderingen van de meerderheid zal bijwonen. Zij zal op die manier op de hoogte blijven van de in nerlijke keuken en haar kontrolerende funktie als fraktie in de meerderheid ten gronde kunnen uitoe fenen. Mare DE BACKER Aalst. De eretafel tijdens de jaarvergadering van de Vier Gekroonden te Aalst (per) Aalsterse aannemers zien toekomst somber in Zoals al ruim een maand officieus bekend wordt Antoine Denert (VU) de nieuwe burgemeester van Kruibeke. De 36-jarige verzekeringsmakelaar zal ook de bevoegdheid krijgen over onderwijs, kuituur en informatie, onder zijn toezicht werken ook brandweer en politie. Het team van Denert stuurt zeer op informatie en inspraak aan en komt met een innovatie inzake bezuinigingen op de proppen: de burgemeester zal zijn wedde storten in een «fonds van de burgemeester», SP en VU willen ook dat de schepenen géén telefoon- en verplaatsingskosten meer vergoed krijgen. Alfons Verbruggen(SP) wordt schepen van burgerlijke stand, bevolking en derde leeftijd. De eerste schepen, o.m. ook voorzitter van de harmonie Arbeid en Kunst en sekretaris van de lokale SP-afdeling, zetelt al dertig jaar in de gemeenteraad. Kamiel Van Mieghem (VU), een «groenvriendelijk man». oud-Chiroleider en bestuurslid van het NCMV. krijgt de bevoegdheid over leefmilieu, gezin, jeugd, middenstand, en landbouw. Van Mieghem is 47. Herwig Caluwé (SP), nieuw in.de raad, wordt meteen schepen voor sport en rekreatie. Hij is ook verantwoordelijk voor het beheer van het gemeentelijk patrimonium. Caluwé is voorzitter van de turnkring Gezond en Moedig en van de toneelvereniging Wij willen verheffing. Heinfried Koppen (VU), voorzitter van het karnavalkomitee van Rupelmonde, wordt belast met financiën, ekonomie en tewerkstelling, sociale voorzorg en toerisme. Koppen is 43. Gustaaf Meirte (SP) uit Rupelmonde. voorzitter van de brassband Strijd naar 't Recht uit Rupelmonde en sekretaris van de Rupelmondse SP. wordt schepen van openbare werken. Alfons Claes (VU) zal het voorzitterschap van het OCMW voor zijn rekening nemen. Claes was van 1971 tot 1978 provincieraadslid, is ook arrondissementeel voorzitter van de Volksunie en personeelsdirekteur bij een bedrijf in het Antwerpse. 1 men. Deze kalender is een vervolg op de kalenders van 1980 en 1981 waarin de geschiedenis van de socia- Vervolg van blz. listische arbeidersbeweging in België in geuren en kleu- Pau' e *^ers" Tientallen foto's, enkele ren verhaald wordt. De ka- KamP>- Jozef De Schutter oude affiches in kleur, te- lender is behalve dekora- (Aalst). Raymond Cassi- keningen. getuigenissen, tief dus ook heel bruikbaar ™an (Nieuwerkerken), krantenknipsels enz. bevat als didaktisch materiaal Marcel Adnaens(Nieuwer- de nieuwe maandkalender voor onderwijs of vor- 'ier'<en'- Jean Gits (Nino- van de Wase ABW-Jon- mingswerk. Hij kost Yf' Rem' Van den geren waarin de bewogen 150 frank. Bestellen bij Rerghe (Wetteren). periode tussen de twee we- ABW-Jongeren, Merca- Gouden medaille Orde Leo- reldoorlogen (1918-1940) torstraat 87 in 2700 Sint- P0'" onder de loep van de arbei- Niklaas, dersbeweging wordt eeno- (w.v.) Ernest Troch (Erpe-Mere) Gouden medaille der Kroonorde Willv Scheerlinck (Ninove) en Arthur Spaens (Aalst) Zilveren palmen der Kroonorde Richard De Leeneer (Ni nove), Louis De Neef In een motie konstateren socialisten vinden deze (Ere"Jk°degemMarcel De Neef (Aalst). Gilbert Eeckhout (Welle). Achiel de jongsocialisten van Sint- «niet te onderschatten ten- Niklaas «dat rechtse ele- dens van verrechtsing» on- menten (VMO, Vlaams duldbaar en zeggen hun Blok meer en meer hun steun toe nan het AFF. het "r Verdoodt (Iddergem) aktieterrein naar het Waas- Anti Fasctstisch Front - Go"den "almen der Kr<x" land verleggen». De jong- Sint-Niklaas. palmen De Clippel (Her- Kroon orde Albert zele) Bijzondere eretekens van de Beroepsvereniging 2' klasse: Willy .Scheerlinck (Ninove) én Marcel Wij- nendaele (Borsbeke) 1' klasse: Marcel Van Ruyskesvelde (Steenhuize- Wijnhuize). Tijdens de jongste gemeenteraad te Dendermonde onder streepte OCMW-voorzitter mevrouw Buyqe dat ook het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk welzijn daar Schepen Monsieur waar mogelijk aan bezuiniging doet. «Het moet,» aldus Op dit feest dat eerder in mevrouw Buyse die echter ook van mening is dat door mineur zou verlopen, toon- deze bezuiniging de goede werking niet in het gedrang de eerste schepen Eddie Tijdens de tussenkomst van senator Van Ootegem in de senaat op 27 oktober ji. betreffende de begroting van openbare werken verwees Nelly Maes eveneens naar de kosten-batenanalyse van de grote infra- strukturen, o.m. het projekt Liefkenshoektunnel dat als één van de meest rendabele werken van het Vlaamse land naar voorkomt. In dit verband stelde ze konkrete vragen naar de toekomst toe. Ze kloeg aan dat wat er in de begroting 1982 is ingeschreven belachelijk is voor Oost-Vlaanderen. En vroeg dan ook om Doel een kans te geven te blijven leven en dit door de Liefkenstunnel. De industriële vestigingen Bovendien ligt het trajekt van de linker en rechter dat deze gevaarlijke pro- Scheldeoever zijn immers dukten volgen in dicht be verbonden door talrijke volkte gebieden, zowel pijpleidingen. Zo moeten langs de linker-als langs de dagelijks duizenden vracht- rechteroever van de Schei- wagens met gevaarlijke de, o.m. behoren tot deze produkten het trajekt van- produkten de radioaktieve uit en naar de Linkeroever afvalstoffen van de kern afleggen. Thans gaan deze centrale te Doel. gevaarlijke produkten via Van zodra we het antwoord de Kennedytunnel. Er is van de minister betreffende geen andere mogelijkheid, ontvangen, zullen we hier uitvoerig op terugkomen. Oud» VMt34 M «330 Otndwmand* T«. 062(21.40.80 H, Htymnpfeki IC te Sint-Mtdaia Tel. 031/76.43.54 ptxmwe* te Aafot T*. 063/70.41.19 Stef Dewachter, Mark D» Backer an Wouter VtoeboTQh aRctlypef <XKfcV**34 4» Owtftermond* DaOuyper Otxte VMT34 9330 Danetemwnd® T* <*2/21.40.60 Rijksweg 60 Mevrouw Maes had het verder ook over de Rijks weg 60 en stelde dat er nog slechts een tracé moet ge kozen en de werken uitge voerd worden ten einde de Ring rond Sint-Niklaas funktioneel te maken. Haar vraag luidde welke de definitieve plannen zijn voor de toekomst. Hierna geven we u dan ook het antwoord dat de minister hierop gaf: Het tracé, gekozen voor R.W. 60, is het tracé dat voorkomt op het gewest plan Sint-Niklaas. Voor de binnenring van Sint-Niklaas zijn de voor uitzichten als volgt: 1983: vak tussen Guido Ge- zellelaan en de Lage Bok- straat 30 miljoen frank; 1984: vak van de Lage Bok- straat naar de Hoge Bok- straat en voetgangerstun nels 25 miljoen frank. Tevens ziin er nog 9 mil joen voorzien voor de af werking Hofstraat, O.L. Vrouwplein, Guido Gezel- lelaan en de Lage Bok- straat. Tot daar het antwoord van de minister van openbare werken Olivier. Protest tegen 130 kilometer per uur Ook tijdens de zitting van dinsdag 26 oktober over de begroting van verkeerswe zen deed senator Nelly Maes een tussenkomst waarbij ze zei dat het haar verwonderde dat ze via de pers moest vernemen dat de minister van verkeers wezen De Croo van plan is de maximumsnelheid op de autowegen en wegen te verhogen. In de kommissie voor het energiebeleid had de regering nochtans ge steld dat het petroleumvcr- bruik moet worden vermin derd. De snelheidsbeper king werd trouwens onder meer met het oog op een rationeler energieverbruik ingesteld. Naar haar zeg gen zal de verhoging van de maximumsnelheid dan ook meer verkeersslachtoffers tot gevolg hebben. Ze wil voor dergelijk beleid dan ook niet mede verantwoor delijk zijn. mag worden gebracht. Het onderwerp kwam ter sprake bij de diskussie over de nieuwe begroting. «Die werd opgemaakt rekening houdend met het feit dat een nieuwe Raad voor Maatschappelijk Welzijn zal moeten instaan voor de uitvoering van de begro ting. Om die reden is de inhoud van deze begroting best te vergelijken met de ze van 1982.» Dat vond iedereen van de gemeente raad een goed uitgangs punt. «Het eigen dienst jaar, zo ging de voorzitter dan verder, laat een tekort van 44.549.647 fr., terwijl dit tekort voor 1982 werd vastgesteld op 44.383.801 fr. Niettegenstaande verde re prijsstijgingen en index aanpassingen kon de globa le last behouden blijven door besparingen op min der belangrijke posten. Zo werd de onderstandslast aangepast aan de huidige noodzaak en opgevangen door de besparing voort vloeiend uit het vervangen van BTK-projekten door gelijkaardige projekten in het derde arbeidscircuit. Door een belangrijker ge raamd boni op 1 januari 1983 in vergelijking met 1 januari 1982, is het moge lijk de stedelijke tussen komst te verminderen met 2.515.000 fr. De tussen komst van de stad voor 1983 bedraagt 33.633.000 fr. en is de weerspiegeling Monsieur zich, als vak den te zwaar zou worden, bondsman, op de hoogte zal de nieuwe Raad te ge- van de problematiek van de paste tijde de nodige schik- bouw. Bouw die de diepste kingen moeten nemen om de verstrekte dienstverle ning aan de gebruikers aan te rekenen tegen een voor hun toestand draagbare kostprijs.» Mevrouw Buyse zie ook dat «de nieuwe Raad ook de nodige opties zal moeten nemen met be trekking tot het nieuw dienstencentrum van de Breestraat (Klein Parijs). De hieruit voortvloeiende last zal onvermijdelijk de stadstussenkomst beïnvloe den.» Tot slot dankte zij de raadsleden voor de wijze waarop ze positief hadden meegewerkt aan het OCMW-beleid en onder streepte ze ook dat het OCMW de vaste wil heeft te bezuinigen, maar even zeer ermee begaan is dat iedere burger die in moei lijkheden zit te helpen in een aangepaste vorm van maatschappelijke hulpver lening. krisis doorworstelt sinds de dertiger jaren waarbij het arrondissement Aalst aller minst gespaard bleef. Het hoofd boven water houden is momenteel reeds een he le prestatie. De bouw is een biezonder arbeidsintensie ve sektor en oplossen van de huidige krisis zal moeten gebeuren via de bouwsek- tor. De schepen hoopt dan ook op passende maatrege len waarvoor hij beroep doet op de aanwezige staatssekretaris Paula D'Hondt-Van Opden- bosch. Groep «S» Namens de «Sociale Sa menwerking». de «Groep S», feliciteert beheerder E. Rombaut de vereremerk- ten voor hun verdiensten op het beroepsvlak, stich tende voorbeelden van toe wijding. plichtsbesef en zelfopoffering. Viering Na een receptie in de Bel fortkelder aangeboden door de Syndikale Kamer en een plechtige H. Mis in de St.-Martinuskerk had in de Salons Carlton een feestbanket plaats met stemmingsmuziek door or gelist Jo De Witte waarna het gezellig samenzijn ver liep op de tonen van het showorkest «The Swinging Band». Tijdens het banket, in aan wezigheid van Minister [odei Mare Galle en talrijke parjen. 1 lementairen wees voorzitterkti ter Marcel Daelman andene w maal op de huidige noodfesult toestand met 100.000 werkianze lozen in de bouwsektor. Ejnder is echter gewettigde hoopiestei De Konfederatie van heje da: Bouwbedrijf wees Ministepffici Geens op het probleem vaierzoi achterstallige betalingenphe i van uitblijven van toewijprgie zing van opdrachten, vaneent het traag verloop bij heloden vastleggen van kredietenlestar van de financiering van scjolger ciale huisvestingsrealisatiejng e.a.m. Samen met de huljoek, van de media wil mellaats trachten de weigerachtigilante motor van de relance tlerzoi laten starten. Ministererd Geens wil alleszins via edontir klachtencel bouwprobljevolg men centraliseren en bieerv: spreken. Er is nog geethille reden tot paniek. Wel t4*siegi samenwerking en solidair we teft. pgeza Minister Galle had in djuilinj verband optimistischer en voorstellen: tijdelijk zojls re den subsidiepercentagleschc voor gemeentewerken vang 60 naar 80 en van 30 najedrijl 50% worden opgetrokkö plus een subsidiëring tegtf0"®' 100% voor aanleg van fietj De paden en een Investeringen t fonds zou kunnen wordfaatsc opgericht dat op basis vi vooraf bepaalde kritei voor verdeling onder meenten zou instaan, leszins een licht in de du ternis. «Wie mijn arrondissement bezoekt dient géén landbouwspecialisl te zijn om direkt in te zien dat precies te Meerdonk de ruilverkaveling zeker géén landbouwkundige prioriteit is. Juist in die gemeente liggen de grootste kavels met de beste wegen en afwatering". Citaat uit een vraag van volksvertegenwoordiger Georges Anthuenis (PVV, Lokeren) aan de gemeenschapsminister van ruimtelijke ordening, landinrichting en natuurbehoud. Het parlementslid vertolkte daarin nogmaals het ongenoegen van o.m. het «Aktiekomité tegen de gedwongen ruilverkaveling», hij had het ook over de vele protesten tégen die herschikking van gronden en bracht in herinnering dat zowel de Beverse gemeenteraad als de algemene vergadering van de Polder van het Land van Waas zich hadden uitgesproken voor de opschorting van het ruilverkavelingsprojekt in Meerdonk en omgeving. Anthuenis vroeg aan de minister hoeveel de kostenraming voor het projekt in Meerdonk bedraagt, in welk jaar die werd opgesteld, hoeveel geld de gemeen schap voor haar rekening nemen moet, hoeveel geld er op de begroting van het departement van de minister voor 1982 werd ingeschreven voor het Ruilverkave- lingskomité Meerdonk en welke sommen dit jaar desgevallend al werden uitgegeven, of de mogelijkheid bestaat om met de voorziene budgetten dit jaar nog aanbestedingen uit te schrijven en wat de budgettaire planning voor de volgende jaren voor de ruilverkaveling in Meerdonk is. (wv) en te i ok c upeli A 3dem at w as w L en c ug e< n de ver Uit at of doe den in het afgelopen jaar be- sche dagprijs reeds berekend taald? Hoeveel personeelsle- voor 60 inrichtingen, terwijl den bij de MPI's wachten op reeds 16 inrichtingen de dag uitbetaling van lonen of wed- prijs 1981 kennen. Voor 121 den? Welke zijn de oorzaken instituten van de 270 zouden -_0—0van al deze vertragingen die kaskredieten opgenomen zijn situatie in de sektor van de zowel voor de gehandicapten, ten belope van 502.883.927 fr. medisch-pedagogische institu ten. Voor hoeveel instituten werden opgestuurde bctaalsta- Volksuniesenator Walter Pee- ters heeft aan de minister van de Vlaamse deelregering be voegd voor het gehandicapten beleid, mevrouw Steyaert, en kele vragen gesteld over de Tijdens een vergadering op 27 oktober hebben de Ge meentebelangen uit Steke ne de schepenen aangeduid die, in samenwerking met de CVP, beleidsverant woordelijkheid zullen dra gen. Het zijn in volgorde Arnoud Heyse, Paul Kop pen en Jo Cornu. de instellingen, hun perso- De betaalde interest zou neelsleden, leveranciers als 30.469.553 fr. bedragen. Dic- voor de gemeenschap nadelig zelfde 121 instituten geven ook ten nog niet betaald? Hoeveel zijn? een achterstand op bij de beta- De minister deelde mee dat de ling van de fiskale afhoudingen informatie die beschikbaar was en de RSZ-bijdragen ten belo- nige wijze iedere bewoner lingen werd de ligdagprijs voor gebaseerd is op gegevens die pe van 212.028.845 fr. Hier van het sinds jaren gevoer- bedragen de achterstallige be de beleid: op de meest zui- talingen? Voor hoeveel instel- en pedagogische zorg voor handicapten en de zeer ge< tailleerde subsidieberekenil die praktisch aansluit bij reële personeels- en werkinj kosten van de - inrichting voor gehandicapten. Tiem heeft voor de komen maanden nog flink wat kurs sen gepland. Voor meer inlk tingen en inschrijving! Tiem, P De Nefstraat 9 2300 Turnhout (014-41.36.75 van de stad in de mogelijk- 1980 nog niet berekend? heid stellen een leven te En voor 1981? Hoeveel bedra- leiden dat beantwoordt aan gen de kaskredieten die door de menselijke waardighe.d. de MPI> wcrden opgenomen- In die geest wordt het Zil- verpand beheerd en even- Hoeveel interest wordt door de instellingen aldus betaald en mogen deze interesten in de eens de drie rusthuizen dagligprijs worden verrekend? voor bejaarden. Om te Hoeveel bedraagt de achter- vóórkomen dat de last van stand van de MPI's bij de de rusthuizen voor bejaar- RMZ en hoeveel boeten wer- bij de MPI's werden opge- door zouden boeten en interes- vraagd op 29 maart 1982. ten verschuldigd zijn voor een Eveneens wordt aangestipt dat bedrag van 8.412.934 fr. Voor de begrotingskredieten voor achterstallige lonen wordt een 1979 en 1980 ten laste vallen bedrag van 13.656.885 fr op- van de nationale begroting, gegeven. De oorzaken van de- Alle instituten, die betaalsta- ze achterstand inzake dagprijs ten hebben opgestuurd betref- berekening ligt vooral in een fende onderhoudsdagen. personeelsonderbezetting van wachten op de overheidstoela- de administratie voor het gen Voor 1980 werd de prakti- Fonds voor medische, sociale De Dienst voor Toerisme de stad Doornik heeft nu een antwoordapparaat dienst gesteld. Wie het K foonnummer 069-23.34 draait kan dan luisteren alle kulturele, artistic folkloristische en sporti evenementen uit het Do nikse. Jé- Twei Ant\ verb: verki Vrije Meg: teger Belst doch verki Antv Als j met j de ai Scho groei

De Voorpost | 1982 | | pagina 4