Geheime» studie bevestigt e hoge koncentraties an zware metalen te Kruibeke BELGISCHE KONFEKTIE KIN ECHT HEEL WIT VOORDELIGER Zwaargewond te Hamme Bromfietser gewond te Lokeren Kindjes verongelukt op grote baan in Belsele Zware metalen: hoe gevaarlijk Trein botst met personenwagen te Buggenhout Oude Dender te Dendermonde toegankelijk voor pleziervaart te LOKEREN De Voorpost - 12.11.1982 - 5 Vorig jaar is er nogal wat te doen geweest in de streek van Kruibeke na de ublikatie van een artikel in een krant waarin melding was gemaakt over nogal loge koncentraties aan zware metalen. Het blad had inzage gekregen van een nderzoek, verricht door de provinciale dienst ter bescherming van het eefmilieu, waaruit de nogal verontrustende gegevens duidelijk werden. Om begrijpelijke' redenen werd het onderzoek geheim gehouden, vooral omdat er olgens de provinciegouverneur «bepaalde konklusies in stonden, die de leek erkeerd zou kunnen interpreteren». Het rapport zelf dateert al van maart f| 980, maar precies het feit dat de Kruibeekse burgemeester het advies van de rovinciegouverneur stipt heeft nagevolgd is er de oorzaak van dat de resultaten binnenskamers' bleven. Ware er niet een lid van Agalev, afdeling Burcht- gg ^wijndrecht, die het rapport onder toezicht en op het gemeentehuis kon faadplegen, maar die van de gelegenheid toch gebruik heeft weten maken om de lundel naar buiten te 'smokkelen' en te fotokopiëren. Alle gegevens zijn dus nu >ekend. In grote lijnen zijn de resultaten weinig bemoedigend. Zo werd er in een aantal gevallen een te hoge koncentratie aan lood en kadmium in de bodem vastgesteld, neervallend stof heeft een direkte kontaminatie voor de vegetatie voor gevolg, steekproeven bij groenten en gewassen hebben uitgewezen dat in de verontreinigde zone de tentatieve normen voor lood en vooral voor kadmium in sommige gevallen zelfs in hoge mate overschreden worden. Waarmee meteen luidelijk wordt waarom men getracht heeft de gegevens 'binnenskamers' te iouden. Het gaat in feite om een ■eede onderzoek dat in de :reek van Kruibeke werd -erricht naar het gehalte tan zware metalen in de idem, stof en op de plan- In 1978 werd een be- zitierkte studie uitgevoerd en lede weinig bemoedigende isultaten waren toen de inzet om een uitgebreider inderzoek op te zetten. De stendige deputatie beslis- heje daartoe op 2 juni 1978. stepfficieel heette het een on- vajerzoek naar de ekologi- jenphe invloeden van Métal- wijhrgie Hoboken in de ge- vaneente Kruibeke. Met de haodemanalyses werd reeds tenjestart in juni 1978. Ver- saolgens werden in aanslui- itiejng op het bodemonder- ïulloek,op verschillende nejlaatsen en tijdstippen tigllanten bemonsterd en on- tlerzocht. Daarenboven stererd gedurende één jaar edontinu het metaalgehalte .blievolgd in zwevend en bjeervallend stof op ver- >eepiillende plaatsen in de tipsiegemeente Kruibeke. larfr werden vooral gegevens pgezameld omtrent de ver- djuiling door lood. zink. ko- scljer en kadmium. omdat die zo»s representatief worden ag^eschouwd voor de stoflo- v^ng van het betrokken najedrijf. Jodemanah st iet! De bodemanalyses wer- ngen op 36 verschillende rdelaatsen genomen. Niet al en te Kruibeke zelf, maar tei ^k op grondgebied van g upelmonde en Bazel. De A xlemanalyse heeft serieus at werk gevraagd, maar as wel interessant omdat L en op deze manier vrij ug een beeld kan vormen in de aard en omvang van vervuiling. Uit de resultaten blijkt at op meerdere plaatsen e door de Wereldgezond heidsorganisatie voor ge stelde limietwaarde wordt overschreden. Vooral de strook langs de Schelde waar voornamelijk weiden zijn gelegen blijkt erg aan getast. Dat geldt ook voor het gebied ten zuidwesten van het bedrijf, waar zich woningen en moestuinen bevinden. Eigenaardig is ook dat zich in het zuidelijk deel van Kruibeke. te Ru- pelmonde dus. eveneens een niet te onderschatten aanrijking voordoet wat betreft lood, kadmium en zink. Men komt tot het be sluit dat er vrijwel over het ganse grondgebied van de gemeente koncentraties worden vastgesteld die ho ger zijn dan normaal. Ook moet worden gemeld dat er bronnen van vervuiling door zware metalen zijn vastgesteld, andere dan de Metallurgie. Stoffen In het tweede luik meer gegevens over de hoeveel heid neervallend en zwe vend stof waarmee men in Kruibeke zoal te maken krijgt. Terwijl het neerval lend stof vooral via bodem en gewassen in de voedsel keten kan worden opgeno men. bestaat bij zwevend stof vooral het gevaar voor direkt inhaleren tot diep in de luchtwegen. Alweer geen leuke konkluzie overi gens. Wat het neervallend stof betreft is de verontrei niging vooral gesitueerd langsheen de Scheldedijk en neemt af in funktie van de afstand tot het bedrijf. Het besluit inzake zwevend stof is positiever: in verge lijking met de toegelaten jaargemiddelden voor Ho boken gesteld, zijn er géén problemen. Te Kruibeke vertonen de waarden enkel bij oostenwind een ver hoogde koncentratie in de lucht. Plantenonderzoek Minder bemoedigend wordt het alweer wanneer we de resultaten van het plantenonderzoek overlo pen. In september 1978 en in maart en oktober 1979 werden in de fusiegemeen te in totaal 77 groenten van diverse aard bemonsterd op 14 verschillende punten. Ook werden in oktober 1978 en in maart, juni en oktober 1979 een 38-tal voedergewassen bemon sterd. Het ging hier louter om steekproeven, dus niet om systematisch onder zoek. Voor ons belangrijk dus, het besluit. Even cite ren uit de studie: «Net zoals de groenten vertonen de gewassen een zekere lood-, maar vooral een kadmiumverontreiniging». En verder: «De normen worden respektievelijk tot 40 en 75 maal overschre den. De maximum waar den voor kadmium zijn nog hoger dan die bij de groen ten. Daar voedergewassen worden verorberd en het neervallend stof een be langrijk deel uitmaakt van de totale hoeveelheid inge nomen metaalhoudende stof, stelt het telen van voe dergewassen ter hoogte van de Scheldedijk, rechtover de Metallurgie en ten zuid westen ervan, zeker pro blemen». Maatregelen Er moet dus in Kruibeke en omgeving zeker iets gaan gebeuren om de nogal verontrustende vervuiling tegen te gaan. en zo moge lijk. te beperken. Alleen al omdat het hier gaat om hoge koncentraties aan lood en kadmium. die vooral via de voedselketen worden ingenomen, is gro te voorzichtigheid vereist. De provinciale dienst die de studie uitvoerde formu leert een aantal maatrege len die zeker niet als over bodig mogen weggewuifd worden. Daarvoor staat er nu eenmaal teveel op het spel, gezondheid van men sen dus. Vooreerst acht de pro vinciale dienst het wense lijk dat de zone vlakbij de Scheldedijk ter hoogte van de Metallurgie zou uitge sloten worden voor land en tuinbouw. Maatregel twee: er moeten hoogstam- mige loofbomen worden geplant die als stofscherm kunnen fungeren. Boven dien wordt er geadviseerd om de evolutie inzake pol lutie. vooral wat het neer vallend stof betreft, konti- nu op te volgen. Mijn vraag: was zou gebeurd zijn of niet gebeurd zijn indien het rapport nooit uit de lade was geraakt? De nieu we koalitie te Kruibeke weet wat haar te doen staat. Luc VAN BROECK De volledige tekst kan men bekomen voor 200 fr. bij Edwin Thoen, Heirbaan 140 te Burcht. Ook kan men een stor ting overmaken ten be drage van 250 fr. op re keningnummer 001- 1252381-90 op naam van Agalev-Zwijndrecht, Heidestraat 218 te 2730 Zwijndrecht. Zaterdag rond 7u. 's morgens kwam de personenwagen be stuurd door Armand Eeckhoudt. Ridderstraat 15. Hamme op de rijksweg 60. te Hamme. ter hoogte van de firma Coulier. naast de weg tegen een elektriciteitspaal terecht. De wagen vloog vervolgens in de gracht De elektriciteitspaal brak doormidden en een ge deelte kwam op het voertuig terecht De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder liep zware verwondingen op. Hij werd nqar het ziekenhuis te Hamme overgebracht. Uit een onderzoek is gebleken dat de bestuurder achter het stuur in slaap is gevallen. In de Molenstraat werd brom fietser Patrick Versmessen uit Lokeren aangereden door de personenwagen bestuurd door Carine Stvlcm.ui. eveneens uit Lokeren. Patrick Versmessen werd gewond. rien Twee kindjes verongelukt in Belsele Het zoveelste ongeval op het kruispunt van de grote baan (rijksweg 14 Antwcrpen-Gcnt) en de Schoonhoudt- en Vijverstraat. Beioeiing in heel de streek, medeleven ook. En verbittering bij de mensen uit de Populierenwijk; men had al lang aangedrongen op het aanbrengen van verkeerslichten, het is daar héél gevaarlijk. Vrijdagvoormiddag wéér een klap dus. Met katastrofaal gevolg. De voertuigen bestuurd door Maurice Meganck uit Lokeren en Mynam Van Poucke-Mariman uit de Gouden Leeuwstraat 18 in Belsele botsten tegen elkaar op. De Lokeraar kwam uit de richting Gent en reed in een kleine bestelauto, de vrouw van Belsele wou de baan oversteken. Myriam Manman werd zwaar gekwetst. Erger nog was het met haar dochtertjes gesteld: de pas drie maand jonge baby Katrien werd op slag gedood, de bijna^riejarige Ellen verkeerde bij het drukklaar maken van ons blad in zorgwekkende toestand in het Middelheimziekenhuis te Antwerpen. Als je vanuit Gent-Lokeren. van het kruispunt Duizend Appels dus komt moet je eigenlijk snelheid minderen met je wagen, maar doorgaans worden de verkeersborden op de vierbaansweg genegeerd. Te laat vaak worden de auto's die de bocht naar Sint-Niklaas toe nemen opgemerkt door de mensen dio het kruispunt aan de -Tti Schoonhoudtstraat- Vijverstraat willen oversteken Knipperlichten aanbrengen zou al veel helpen. rode- Do groene lichten zouden de veiligheid zéér in de hand werken. Met de term zware metalen' bedoelt men meestal de elementen lood. kwik en kadmium. Nochtans zijn er nog andere elementen en hun verbindingen die niet tot de zware metalen worden gerekend, maar toch potentieel gevaarlijk kunnen zijn als kontaminant in het voedsel. Het betreft de zogenaamde spoorelementen zoals fluor, ar seen, beryllium e.a. In de provinciale studie is nogal eens sprake van toxische elementen. In dat verband is het belangrijk te benadrukken dat er als dusdanig geen toxische elementen bestaan. Datgene wat het toxisch zijn bepaalt is de dosis van het element of de verbinding die door de mens wordt opgenomen. Van de verschillende elementen die als kontaminant in ons voedsel kunnen voorkomen, dit wil zeggen in abnormale koncentratie. willen we het vooral hebben over deze die men ook in de streek van Kruibeke heeft vastgesteld. Lood De verspreiding van lood is de laatste decennia in ons milieu sterk toegenomen. Daarvoor moet niet enkel de toenemende aktiviteit in de loodindustric verantwoorde lijk worden gesteld, maar zeker ook de uitlaatgassen van auto's, die de verbrandingsprodukten van het aan benzine toegevoegde tetra-ethyllood bevatten. Akute loodin- toxicaties komen steeds zeldzamer voor. maar de bezorgd heid voor de kronische loodintoxikaties neemt erg toe. De loodopname bij de mens gebeurt in normale omstandighe den voornamelijk via het voedsel. Bij een volwassene wordt ongeveer vijf tot tien procent van het ingenomen lood in het lichaam geresorbeerd. Voor een kind van tien kilogram worden resorptiepercentages van 25 tot 50 pro cent genoteerd. Het opgenomen lood is voor plantaardige levensmiddelen voornamelijk afkomstig van de op de plant neergeslagen stof. De schadelijke inwerking van hoge koncentraties aan opgenomen lood kan in vrijwel alle weefsels vastgesteld worden. Nochtans zijn bepaalde weefsels bijzonder gevoelig, het bloedvormend apparaat, het zenuwstelsel, de spieren en de nieren. Door zijn aanwezigheid in de bloedvormende organen stoort lood de aanmaak van hemoglibine. In 1972 heeft de Wereldge zondheidsorganisatie de voorlopig maximale wekelijkse opname in het voedsel vastgesteld op 3.000 mikrogram voor een volwassene. In België werd in 1981 vastgesteld dat de gemiddelde opname 2.100 mikrogram bedraagt. Algemeen is ook bekend dat kinderen een grotere kans hebben op lood-intoxikatie dan volwassenen. Kadmium Kadmium. dat in de natuur bijna steeds met zink voorkomt, wordt in ons leefmilieu vooral verspreid als afvalstof van de industrie, steenkoolverbranding en als onzuiverheid in fosfaatmeststoffen. Planten nemen kad mium gemakkelijker op. zodat het hele voedselpakket kan gekontamineerd worden. Slechts een geringe fraktie van het opgenomen kadmium wordt geresorbeerd. maar de opstapeling is kontinu en systematisch Dat gebeurt in de lever maar vooral in de nieren en dit op een onomkeerbare wijze. De nierbeschadiging leidt tot verschillende ver schijnselen (o.a. verhoogde uitscheiding van kalcium) zoals sclerose en hypertensie. Ook blijkt kadmium een cancerogeen. mutageen (beschadiging erfelijk materiaal) en een teratogeen (embryo-beschadigend) effekt te heb ben. In 1972 stelde de WHO als voorlopig aanvaardbare wekelijkse opname 400-500 mikrogram per persoon voor. In 1981 werd voor Belgie een gemiddelde opname van 350 mikrogrammen vastgesteld. L.V.B. Aan de onbewaakte spoor overweg ter hoogte van het kruispunt Hopveldstraat en Reigerstraat te Buggenhout (in de buurt van de Mandekens straat) reed zaterdagvoormid dag de bestuurster van een personenwagen, mevr. Jozefa Aelbrecht. Torrekensstraat 27. Sint-Amands naast de verhar ding van de weg en raakte met haar voertuig vast tussen de spoorwegrails Juist op dat mo ment kondigde zich de trein Mechelen-Dendermonde aan De bestuurster kon tijdig haar voertuig verlaten. De be stuurder van de trein kon nog een paar tientallen meters remmen, maar reed toch nog aan een tamelijke hoge snel heid op de auto in, die pakweg vijftig meter werd meege sleurd, om dan in een naastge legen weide te belanden. Het voertuig werd totaal vernield en het spoorwegverkeer liep grote hinder op. De trein zelf werd ook beschadigd en moest naar het station van Dender- monde worden weggesleept. Vermits er ontploffingsgevaar bestond diende de Buggen- houtse brandweer tussenbeide te komen. (edm) Omtrent de definitieve bestemming van de oude Dender in de binnenstad van Dendermonde verkeert men veelal in onzekerheid. Meer dan eens werden er plannen ontvouwd en even snel werden die weer in de doofpot gestopt. Telkens weer was er wel een of andere politieke partij, een vereniging, die haar afkeuring liet blijken. Nu schijnt er schot in de is geweest dat tussen minis- zaak te komen. Nadat er ter Galle (toen bevoegd midden 1981 talrijke ak- voor landschappen) en ties. studievergaderingen Chabert (openbare wer en info-avonden aan dit te- ken) werd afgesloten en ma werden gewijd, verne- waarbij men overeenkwam men we langs twee verschil- de Dender verder af te lende zijden dat men eer- dammen, evenwel zodanig lang zal beslissingen nemen dat de opening van de Ou- dienaangaande. Het Libe- de Denderloop voor ple- raal Studiecentrum van ziervaartuigen in elk geval Dendermonde heeft im- zou voorzien worden. Hier- mers bij Minister voor Kul- uit kon men toen al aflei- tuur Poma een dossier aan- den dat de bestemming van hangig gemaakt met het de oude Dender ook in die verzoek dat zo snel moge- richting moest en zou ge lijk te laten bestuderen en zocht worden, ook goed te keuren. An- Op 14 oktober van dit jaar derzijds heeft minister Oli- kwam dan het bericht van vier laten weten dat er op Minister Olivier met de zijn diensten een vooront- melding dat zijn diensten werp voor de verbinding een voorontwerp n opge- tussen de oude en de nieu- maakt hadden. «Deze ver- we Dender is opgemaakt. binding tussen de oude en Wanneer we even teruggra- de nieuwe Dender heeft tot ven in het verleden, dan doel de oude Dender toe kunnen we stellen dat een gankelijk te maken voor de belangrijke fase in deze he- pleziervaart en dient dus le geschiedenis het akkoord uitsluitend toeristische en rekreatieve doeleinden te hebben. Gelet op de bie- zondere wet van 8 augustus 1980 op de hervorming van de instelling behoort deze materie tot de bevoegdheid van de Vlaamse Gemeen schap. Het voorontwerp wordt dan ook door mijn departement voor verder gevolg overgestuurd aan deze instantie», aldus Mi nister Olivier. Wat de konkrete inhoud van dit voorontwerp is, weet evenwel niemand. Aan de voorzitter van de Vlaamse executieve. Minis ter Geens, werd dienaan gaande een onderhoud ge vraagd en aan minister Po- ma werd gevraagd dit dos sier ter harte te nemen en eveneens werk te maken van de definitieve klasse ring als landschap van de oude Dender. Een onderzoek heeft uitgewe zen dat muizen joggen fantas tisch vinden. Het is namelijk gebleken dat muizen die regel matig uitputtende lichaamsbe weging kregen, in hun lichaam een natuurlijk opiaat met pijn stillend effekt begonnen te produceren. De Vlaamse confectiefabrikanten heb ben van niemand iets te leren als het om blousons gaat... Rechtstreekse distributie maakt ze nog goedkoper bij E5-mode... FABRIEKSBOETIEK E5-MODE op de industriezone langs de E3 OPCNi Elke namiddag van 13.30 u. tot 19 u. Zaterdag van 9.30 u. tot 12.30 u. en van 13.30 u. tot 18 u. OP 11 NOVEMBER - 12 NOVEMBER - 13 NOVEMBER open van 9.30 u. tot 18 uur (gesloten van 12.30 u. tot 13.30 u.)

De Voorpost | 1982 | | pagina 5