De kalvarieweg van een Sint-Niklase woestijnprediker Planningskoördinator Hubert Cleyman stuurt gemeenteraadsleden «beleidsaanbeveling» Sint-Niklaas was van de partij op vierde Europees jongerenkongres in Colmar IN KOSTUMES EN SPORTVESTEN ZIJN WIJ BAAS E5-M0DE De Voorpost - 12.11.1982 - 7 Op 23 mei 1980 kondigde de Sint-Niklase burgemeester De Vidts officieel aan dat het stadsbestuur inzake ruimtelijke ordening geopteerd had voor de nieuwe, dynamische en open planningsmethode 'struktuurplanning' Iets meer dan een jaar later pas, betoogde hij in de Stadskroniek, onder het hoofdstuk Inspraak en n.a.v. de vraag naar bevolkingsvoorstellen, «een open beleid, een beleid dat erop gericht is ieder lid van onze samenleving zo ruim mogelijk te informeren omtrent de mogelijkheden binnen de stad». Sindsdien, vooral toch de jongste zes maand, is over struktuurplanning en inspraak flink wat te doen geweest. De boude afkeer van praktische demokratie zoals beleefd binnen de vroegere Sint-Niklase bestuurskoalitie is de lezer voldoende bekend. Dé promotor van de struktuurplanningsformule in Sint-Niklaas was en is Hubert Cleyman, planningskoördina tor en dus lid van de (niet erg au sérieux genomen) Centrale Stuurgroep. Als geïnteresseerd ambtenaar woonde hij talrijke kongressen en studiedagen bij en bracht in maart 1978 al een nu nog aktuele promotiestudie uit. Cleyman is, zij het naderhand, zeer tegen de zin van zijn politieke en administratieve chefs, blijven vechten voor een vernieuwde ruimtelijke ordening, voor een strikte eerbiediging van de planningsdeontologie. Na 38 jaar eerlijke betrokkenheid is het niet dan met een doorleefd leedwezen dat hij wat hij noemt de tergend eigendunkelijke aanpak van het stadsbestuur heeft gevolgd. Het feit dat de bevolking ondanks een halve dekade aan mooie beloften nog altijd geen rechtmatig, demokratisch struktuurplanningsproces kreeg, heeft Cleyman ertoe aangezet een uitgebreide, persoonlijke overzichtsnota samen te stellen. Zelf noemt hij de 25 bladzijden tellende nota, die elk raadslid zo'n drie weken geleden wel in zijn bus vond, beleidsaanbevelingeen basisdokumentatie die het kollege altijd angstvallig voor zich heeft gehouden, terwijl ze voor raadsleden die hun taak met kennis van zaken willen uitvoeren een onontbeerlijk recht is». Het pleit voor Cleymans integriteit dat hij deze nota pas na de gemeenteraadsverkiezingen heeft vrijgegeven. >a4 De voet van de Mont Blanc «Al het werk dat in feite de start zou zijn moeten geweest van het eigenlijke proces heeft zich totnog toe beperkt tot een sensibilizerings- en informatie- kampagne, die zeer nuttig was en geenszins als overbodig aangezien kan worden; maar enkel het 'Ontwerp van Richtplan' kan als start van de eerste faze aangezien worden; wij staan dus nog steeds aan de voet van de Mont Blanc», stelt de planningskoör dinator. Zelfs de instrumenten en funkties binnen het bestaande werkingskader zouden te rudimentair zijn getekend en sommige modaliteiten blijven onbesproken. Het fei dat de bevolking nog altijd niet is vertegenwoordigd in de Centrale Stuurgroep, dat op de zeldzame vergaderingen van dit horizon tale beleidsorganisme gemiddeld zes leden afwezig waren, onderstreept de wenselijkheid van een her samenstelling. De Centrale Stuurgroep werkt bij het uitzoeken van zoveel mogelijk solutionele alter natieven volledig zelfstandig en dus zonder inmen ging van het kollege of de gemeenteraad. De voorzitter en niet het kollege zal dus de vergaderin gen moeten beleggen en de agenda samenstellen. De stedelijke Plangroep die de werkzaamheden van de Centrale Stuurgroep pragmatisch-technisch moet voorbereiden en in eerste instantie al werk maakte van het veelbesproken 'Ontwerp van Richtplan'. funktioneert vrij goed, vindt Cleyman. Een 'bij schaving' zou slechts ter sprake komen naar gelang de vordering van het proces de medewerking van nieuwe deskundigen vereist. Waakzaamheid is wel geboden voor wat betreft de afdeling 'Ruimtelijke Ordening' die de planningskoördinator helpt bij zijn uitgebreide taak. Nu de struktuurplanning als verplichte plannings- en methode in de wetgeving zal worden opgenomen, de acht Cleyman het noodzakelijk dat de bevoegdhe- •ej den en taakomschrijving van deze derde afdeling de worden aangepast. Hij verwijst naar andere steden iji en gemeenten die bij 'Ruimtelijke Ordening' een de Planologische Dienst hebben ingebouwd. Deze ijj maatregel impliceert geenszins een uitbreiding van ej het personeelskader en vormt samen met de instal- I latie van de derde partner (de bevolking) een nd conditio sine qua non voor een optimale verdere lej afwikkeling van het proces. De planningskoördina- k- tor rekent er echter mee dat men de leiding van de afdeling wel eens bewust, om het proces te onder vragen, aan een juridisch en technisch onvoldoende deskundig ambtenaar zou toevertrouwen. Uiteraard heeft Cleyman heel wat opmerkingen bij het inspraakgegeven. Hij is niet de eerste die stelt dat de kwaliteit van de inspraak een verantwoorde lijkheid is van het stadsbestuur. Eminenties als minister Marc Galle en prof. k. Maes waren hem daarin vóór. Maar goed: inspraak en participatie stellen heel wat eisen; er is de openbaarheid van de beleidsdokumenten, er moet een struktuur worden gevonden waarbinnen de besluitvorming van de bevolking kan worden getoetst aan de bevindingen van de overige twee partners, een feedbacksysteem ook dat het de burger mogelijk maakt na te gaan of zijn advies wel gespeeld heeft. Vooral een deskun dige begeleiding is van belang: het besluitvormings proces moet kunnen terugvallen op een rijtje eerlij ke afspraken. Als Cleyman vraagt naar de reprezen- tativiteit van de te kreëren participatiestrukturen, de manier waarop een eventuele latere bureaukrati- zering kan vermeden worden, naar de plaats van de ambtenaar in het geheel van de inspraakbeweging, is hij aangekomen bij enkele belangrijke knelpun ten die nog niet het nodige innoverende denkwerk "e kregen. Neutraal organisme De organisatie van het inspraakproces is inderdaad een komplexe aangelegenheid die, gezien vanuit de déontologie van de struktuurplanning noodzakelijk wordt toevertrouwd aan een neutraal organisme Een privé-studiebureau. aangesteld en betaald door de gemeente, zou bij de bevolking een begrijpelijk wantrouwen losweken, meent Hubert Cleyman. Gemeenteambtenaren van de andere kant, zijn niet altijd deskundig in alle technische aspekten van het gemeentelijke beleid. «Rekening houdend met de vereiste kennis van kommunikatiemethodes en de elementen van volwassenenvorming en samenle vingsopbouw en met de eveneens vereiste bereid- ieid een pak avond- en weekendwerk erbij te nemen, betwijfel ik sterk of iemand of een team van ons eigen personeel die taak volledig op zich kan kernen», aldus planningskoördinator Cleyman. ^ee. hoe je het ook draait of keert, het eigen Maatschappelijk Opbouwwerk Waasland, dat ten volle het vertrouwen van de bevolking geniet en a net o.m. haar 'Opmerkingen bij het Ontwerp van lichtplan', haar 'Afsprakennota over Inspraak bij j, Jtruktuurplanning' en niet in het minst door haar ivijkwerking een meer dan bevredigend bekwaam- 0 leidsdiploma afleverde, is en blijft wel de aangewe zen partij. M.O.W. stelde zich al herhaaldelijk 0 vergeefs kandidaat voor de inspraakorganizatie. Toen de Koning Boudewijnstichting eerder dit jaar Jleidde, een participatieprojekt tot een bedrag van 50.000 frank te willen betoelagen, hoopte M.O.W. >p deze manier in het proces te zullen worden ngeschakeld. Hun voorstel werd echter met een 1 age belofte en een bij voorbaat door de Koning Joudewijnstichting afgekeurd (tegenjvoorstel afge- laan. Op 8 september jl. vroeg M.O.W. het stads bestuur het 'patroonschap' over het nieuwe B.T.K.- projekt 'Struktuurplanning in Sint-Niklaas' te willen aanvaarden. Drie weken later volgde een alweer ontwijkend antwoord. Enfin, wij noemden het in vroegere artikels al zeer onomwonden een boycot. «En nochtans», poneert de om zijn scherpe inzicht met argusogen gevizeerde planningskoördinator «is dit de eerste stap die gezet moet worden om het planningsproces vlot te krijgen». De planning zelf blijft een aangelegenheid van het beleid. Of zoals de heer Vlaeminck al schreef: «De gemeente moet zichzelf tot inhoudelijke opdrachtge ver promoveren en zo de basisfilozofie van haar struktuurplanningsprogramma zélf uitwerken». Sint- Niklaas heeft dit gedaan, werkte van bij het begin met eigen mensen en dat moet, voor wat de organizatie van het algemene proces betreft, zo blijven, meent de planningsdeskundige. Alleen zou den tijdens de voorbije informatieronden enkele tekorten aan het licht zijn gekomen. Deelstudiege- bieden als het winkelbestand, de tewerkstelling, de verkeers- en parkeersituatie zijn nog altijd niet ten gronde verkend en misschien kan men deze op dracht wel toevertrouwen aan een door de bevoeg de stadsdienst geleid B.T.K.-team? Cleyman besluit zijn hoofdstukje inspraak met een ontwerp van «inspraakreglementering», een getrou we kopie van de op 6 mei '82 door M.O.W. opgestelde 'Afsprakennota over inspraak bij Struk tuurplanning'. In zijn organizatieschema onder scheidt hij binnen de Plangroep, naast de Dienst Ruimtelijke Ordening en enkele aanvullende dien sten, ook een team externe deskundigen; in de overleggroep stimuleert en koördineert het begelei- dingsorganisme M.O.W. de funklionele en territo riale bevolkingsgroepen. Beleidsgroep (kollege plus gemeenteraad), Plangroep en Overleggroep hebben elk een gelijke vertegenwoordiging in de Centrale Stuurgroep. Het gekende, maar nog steeds niet gerealizeerde patroon dus... Kommissie voor Advies Nog een organisme dat een rol kan spelen in het struktuurplanningsproces is de Gemeentelijke Kommissie voor Advies of de G.K.A. De kommis sie, zoals de omschrijving al bijna zegt. advizeert het schepenkollege gevraagd of ongevraagd m.b.t. ruimtelijke ordening en is samengesteld uit manda tarissen en vertegenwoordigers van belangengroe pen. Alhoewel de stedebouwwet voorziet in de oprichting van een G.K.A. en een betreffende goevernementele omzendbrief van '79 dateert, heeft Sint-Niklaas, in tegenstelling tot zeven andere steden en gemeenten in Oost-Vlaanderen, nog altijd niét toegehapt en blijft zij aangewezen op de Regionale Kommissie in Gent. Aan een G.K.A. zijn ook heel wat nadelen verbonden. De aanwezig heid van gemeenteraadsleden in de kommissie kan b.v. erg absurd lijken. Er is ook de funktionele dualiteit tussen de G.K.A. en de binnen struktuur planning gekreëerde stuurgroep. Heel wat geïnter esseerden noemen de G.K.A. een bliksemafleider voor de échte participatievormen. Samenstelling, werking en funktie ervan zouden de deelname van de gewone burgers aan de besluitvorming eerder onwaarschijnlijk maken. Maar Hubert Cleyman ziet ook twee voorwaardelijke voordelen. Een ei gen advieskommissie betekent de herwinning van de vroegere autonomie, het wegsluiten van de Gentse Regionale Kommissie. «Anderzijds», be toogt Cleyman, «zou op deze manier onze bevol king vertegenwoordigd zijn in een vaste advieskom missie en zouden de wederzijdse belangen en sug gesties van alle stedelijke raden en bijzondere kommissies op één vergadering van dit overkoepe lend organisme tegenover elkaar kunnen worden afgewogen». Wel moet men zich beperken tot een minimale politieke vertegenwoordiging en opteren voor een maximale reprezentatie van belangen groepen. Werk aan de winkel! Een eerste opdracht bestaat erin, de eerste faze (die van de doelstellingen) van het driefazige planproces te voltooien. Tussen 1 juli en 13 november van vorig jaar stuurde de bevolking op verzoek van het stadsbestuur in totaal 1200 suggesties in. Zes maand later pas was men klaar met het 'Ontwerp van Richtplan'. de uiteindelijke verwerking van de suggesties en het basisdokument van de eerste faze. Alweer enkele maanden later vinden de zowat 150 spontane medewerkers in hun bus het richtplan plus een uitnodiging naar de in de loop van de maand oktober te plannen informatievergadering. Die uit nodigingen moeten nog altijd verstuurd worden en we zijn november. Wil de nieuwe koalitie een de mokratisch beleid, dan moet zij een nieuw samen gestelde stuurgroep onmiddellijk de kans geven, deze vergaderingen te beleggen, vindt Cleyman. Het gaat tenslotte om een Ontwerp van Richtplan. Wijkkomitées en groeperingen moeten de kans krijgen, bijzondere deelaspekten uit te diepen. Met de bemerkingen van de bevolking maakt de Plan groep een eenheidsrapport op dat na goedkeuring door de Centrale Stuurgroep en de gemeenteraad de eerste faze zal afronden. Intussejps het de plicht van de stuurgroep, te zorgen voor een permanente informatieverstrekking. Waarom zou men niet de kijkwoning aan de Leopold II laan als informatie- kantoor inrichten? Waarom niet op het stadhuis een tentoonstelling met alle belangrijke dokumenten. plannen en nieuwe ontwerpen opzetten, waar de bevolking zich de hele duur van het planningsproces kan dokumenteren? Hubert Cleyman denkt ook aan een bijzondere planningsrubriek in de Stadskroniek. HERWAARDERINGSGEBIEDEN333 De introduktie van de twee herwaarderingsinitiatie ven (Hazewindstraat en Stationswijk) op het einde van de bij mijn weten laatste stuurgroepvergadering leidde op onbegrijpelijke wijze tot een kentering in de vooraf gestelde bedoelingen. Heel plotseling beschouwde de stuurgroepvoorzitter Paul De Vidts de beloofde toelichtingsvergaderingen omtrent het richtplan als overbodig. Op zich zijn de herwaarder- ingsprojekten waardevol, maar ze zijn totnogtoe volledig ongesitueerd en ongestruktureerd geble ven. Zo stelde de gemeenteraad géén territoriale stuurgroepen samen. Een betreffende nota van Cleyman mocht haar bestemming niet bereiken. Verder is men er niet in geslaagd, de stuktuurplan- ningsprocedure en de procedure herwaarderingsge bieden op elkaar te betrekken. De uitbouw van deze gebieden biedt nochtans de mogelijkheid, de theoretische planningsopties als verwoord in het richtplan te vizualizeren. Hoe ook. ik noemde het in een vroeger nummer al «De Grote Sprong Voor waarts» en dat is het ook; met het initiatief is men in derde faze van het proces, nl. het Plan van Aktie, aanbeland, terwijl men nog lang niet aan de tweede faze toe is! «Alleen de eerste partner, het beleid, blijft in gebreke bij de organizatie van het planningspro ces», besluit Hubert Cleyman. De nieuwe gemeen teraad zal een duidelijke keuze moeten maken en we zullen er spoedig achter zijn wélke keuze werd gemaakt. Vele ogen staan gericht op Roel De Jong, op Mare Huys. De beloften van twee maand geleden laten het allerbeste vermoeden. Maar. zo besloot hij met een oud gezegde, «die roomwafels beloofd hebben, menen dat ze al veel doen als ze eens koeken bakken» (Grootmoeder Zaliger. Nieuwjaar van het 85*" Levensjaar). Leo DE BOCK Met 16.000 werknemers is Bider- mann de grootste... en meest presti gieuze kostuumfabrikant van Europa. Uit zijn Parijse fabrieken komen we reldmerken uit... Bij E5-Mode verkoopt hij onder eigen naam rechtstreeks aan verbruiker... FABRIEKSBOETIEK te LOKEREN op de industriezone langs de E3 OTOt: Elke namiddag van 13.30 u. tot 19 u. Zaterdag van 9.30 u. tot 12.30 u. en van 13.30 u. tot 18 u. OP 11 NOVEMBER - 12 NOVEMBER - 13 NOVEMBER OPEN VAN 9.30 UUR TOT 18 UUR (gesloten van 12.30 u. tot 13.30 u.) Na een eerste Europees kongres in Colmar in februari 1980 en dat van Sint-Niklaas en Lucca in het 1 november- weekend van 1980 en 1981, had dit jaar opnieuw begin november het vierde Europees jongerenkongres over jeugduitwisseling plaats in Colmar. Een heel weekend lang werkte daar een Sint-Niklase delegatie jongeren, bestaande uit Patrick Van Landeghem. voorzitter van de SNJCE, Willy Van de Voorde, bestuurslid opzoekings- werk, en Karin Tavernier, bestuurslid pers en redaktie, samen met afgevaardigden uit de jeugdkommissies uit de andere Sint-Niklase zustersteden: Abingdon. Gorinchem, Lucca, Schongau en natuurlijk ook Colmar. Als voornaamste doelstelling had dit kongres in het jaar van de twintigste verjaardag van de eerste jeugduitwisse ling het veilig stellen van de toekomst van de jeugduitwis seling. Daarvoor moeten de diverse jeugdkommissies hun lies verwachtten de kongres- gangers voor het avondeten, 's Avonds was er een gezellige dansavond in de MJC. Een welkome afwisseling tussen de lange vergaderingen met uren lang heen en weer gepraat in het Frans, Engels en Duits om toch maar tot de juiste en voor iedereen aanvaardbare beslis sing te komen. Maandagmor gen 1 november werd heT kon- gresweekend officieel besloten met de laatste algemene verga dering. Na de lunch in restau rant Beau Sejour werd een kort bezoek gebracht aan Ri- quewihr, voor een diavoorstel- volledige samenwer- iïng over de afgelopen twintig- A"u:"— ste jeugduitwisseling. 's Avonds was er dan nog gele inzichten bundelen, komen tot een king en streven naar eenvormigheid binnen de verschillen de jeugduitwisselingen. Het was die vrijdagavond al na ma's besproken, 's Avonds was 8enhe'd v°or het ophalen van middernacht toen de Sint-Ni- er een gezamenlijke maaltijd 0eugd-) herinneringen en het klase delegatie de Franse zus- door de Ajec klaargemaakt. smedcn v-an fantastische toe- terstad bereikte. Men kon im- voor de kongresleden. gastfa- komstplannen. Ook het verste- de dag- milies, en Franse kommissiele- K— Daarna ging men een mers pas vertrekken taak, en Colmar ligt nog altijd den zeven uurtjes treinen weg. Blij kijkje nemen waren ze dan ook. nog een Franse diskotheek. dertigtal vrienden uit de diver- Zondagmorgen 31 se zustersteden te mogen be groeten, die zo laat wakker vigen van de banden tussen de diverse jeugdkommissies en de een (dure!) zustersteden is erg belangrijk. Men kan onmogelijk goed sa- oktober menwerken met onbekenden, werden al vroeg de gesprekken Dinsdag werd dan de terugreis in de werkgroepen verdergezet aangevat naar de thuissteden gebleven waren om de Waas- en na het middagmaal in de om daar met de nieuwe plan- landers te verwelkomen. Vlug gastfamilies werd de algemene nen en ideeén zo vlug mogelijk werd men^dan bij diverse erg vergadering waarin de kon-te beginnen werken. Co)mar gresbes|uiten werden goedge- De voornaamste gesprekspun- keurd, ingezet. Het was 's ten in de drie kongresgroepen uur toen waren de evaluatie van de be- voorlopig sluiten van de drie voorbije erd beëindigd: de gastfami- jeugdkongressen, de evaluatie gastvrije families ondergebracht Zaterdagmorgen 30 oktober avonds al°na zev werd het kongres geopend met deze vergadering een algemene vergadering in de MJC onder voorzitterschap van Eric Brulez. voorzitter van de Ajec (Association de la Jeu- nesse Européenne de Colmar). Om kwart over elf werd men op het stadhuis van Colmar verwacht voor de officiële ont vangst van de delegaties. M. Sexouer. verantwoordelijk ambtenaar voor de verzuste ring, verwelkomde en bracht zijn hoop op een suksesvol kongres cn even belangrijke jeugduitwisselingen tot uiting. Nadien kwamen de woord voerders van de diverse dele gaties aan het woord. Het was de heer Gerrer. burgemeester van Colmar. zelf die daarna uitnodigde voor de receptie met Elzasser wijn en Kougel- kopf, ccn strcckgcbak Nadien kregen de diverse delegaties de gelegenheid tot een persoon lijk gesprek met «Monsieur Le Maire». Na een gezamenlijke lunch in restaurant Pfeffel en een korte wandeling in de ou de stad. werden in drie ge spreksgroepen de diverse the- van de voorbije jeugduitwisse ling, zoeken naar verbetering en oplossen van problemen in verband met de «krisis» in de jeugduitwisseling in sommige steden, zoals b.v. het vinden van gastfamilies, het rekrute ren en informeren van nieuwe jongeren om op jeugduitwisse ling te gaan Er werden na tuurlijk ook talrijke nieuwe ideeën naar voren gebracht om de jeugduitwisseling in de toe komst nog te verbeteren en veilig te stellen. Daarvoor is uiteraard een goede samen werking tussen de verschillen de kommissies onderling en met de diverse stadsbesturen vereist, welke samenwerking dan ook werd besproken. De besluiten van dit kongres, die door alle delegaties onder tekend werden, zullen aan alle burgemeesters van respektieve zustersteden bezorgd worden, als advies voor de burgemees tersvergadering die in februari volgend jaar in Colmar plaats vindt. Alle kommissies kijken hoop vol uit naar de resultaten van deze burgemeestersvergade ring. maar intussen is het werk in de jeugdkommissies reeds gestart om van de eenentwin tigste jeugduitwisseling in 1983 een topper te maken. K.T. Aalst. Het bestuur dat de geslaagde vogelshow te Hofstade best geklasseerden van de tentoonstelling (per) organiseerde, samen met de

De Voorpost | 1982 | | pagina 7