Elaar de oprichting van en Kamiel Heiremanfonds te Aalst? Pioneer opende distributiecentrum in Beveren Zeelse VTB viert zilveren jubileum Oude volksspelen terug te bewonderen in Jeugdhuis Dido te Erpe WINTERJEANS AAN SPOTPRIJZEN De middeleeuwen van alledag in Sint-Niklaas Druppelteller Wij hebben het ganse Jeans-gamma en dit aan spotprijzen... mmm es-mode te LOKEREN De Voorpost - 12.11 1982 - 9 Hoe «duister» waren de middeleeuwen? De his- torikus en publicist Roger Linskens, auteur van de suksesreeks «Wat 'n leven-Het dagelijks leven in de middeleeuwen» licht een top van de sluier op tijdens een belangwekkende voordracht in Sint- Niklaas. Hij spreekt op uitnodiging van de Oud- heidkundie Kring van het Land van Waas op woensdag 17 november om 20 u in de konferentie- zaal van de stedelijke openbare bibliotheek aan het Hendrik Heymanplein in Sint-Niklaas over de mid deleeuwen en hoe men in die tijd leefde. «Men» is dan de gewone man. Roger Linskens is ook prefekt van het koninklijk atheneum in Sint-Niklaas. Sinds jaren is hij dus aktief in het sekundair onderwijs. Op bevattelijke wijze zal hij zijn historische waar aan de man brengen, zonder daarbij afbreuk te doen aan het wetenschappelijke karakter. Eerder oogstte de door de Oudheidkundige Kring georganizeerde voordracht over antiek een geweldig sukses. Volgende maand is Wouter Vloe- bergh van onze redaktie gastspreker over de Wase pers in historisch perspektief. Men reppe zich op 17 november naar de Sint-Niklase bibliotheek, waar Linskens een boekje open doet over ons verre, volkse verleden. Roger Linskens verzorgt volgende week een voor dracht in Sint-Niklaas over het dagelijks leven in de middeleeuwen (arch.) Volgend jaar wordt te Aalst allicht overgegaan tot de prichting van het Kamiel Heiremansfonds. Dit fonds zou ot doel hebben onder meer archiefmateriaal en kunstwer- len van en over Aalst en Aalsterse figuren te verwerven. Dat dit fonds de naam van wijlen pater Kamiel Heiremans tal dragen is geen toeval. Deze jezuiet die zes jaar geleden jverleed, heeft immers een zeer vooraanstaande rol ge peeld in het Aalst van de laatste decennia. lezig man [amiel Heireman werd ge- loren te Aalst op 14 sep- ember 1919 en ging er naar et Sint-Jozefskollege. In 938 zou hij toetreden tot je orde van de Jezuïeten, lij behaalde aan de Kato- eke Universiteit van Leu- en een licentiaatsdiploma leerlandistiek en na twee aar studie van de klassieke llologie, drie jaar filosofie n vier jaar teologie was hij wetenschappelijk en gees- elijk gewapend om de vele ichtingen uit te gaan, vaarheen zijn wakkere en eelzijdige geest en zijn aai doorzettingsvermogen em zouden sturen; de Ne- lerlandse literatuur in het uvenaat van de Jezuïeten, .orrespondent van het per agentschap CIP voor reli gieuze informatie, bibliote- karis van het Lussius Uni versitair college, voorzitter van de biblioteek- en archiefkommissie van zijn orde, medewerker aan we tenschappelijke projekten in internationaal verband, zoals het Gutenberg Jahr- buch 1976 en tussendoor ook dichter en tekenaar. Verder was hij retorikale- raar en literair kritikus voor het tijdschrift «Stre ven». In 1951 werd hij priester gewijd. Pater Kamiel Heireman was geen wetenschapsman die zich opsloot in een ivo ren toren. Hij kwam ook naar buiten met de rijke gaven van zijn hart: zijn vriendelijkheid, zijn be scheidenheid, zijn grenze loze dienstvaardigheid die hem haast niets kon doen weigeren, zijn bereidheid tot luisteren. Hij had over dat alles zijn eigen mening maar niemand zal durven ontkennen dat deze man zich graag en sereen be woog in een wereld van onkerkelijke of ongelovige vrienden die hem ten volle waardeerden. In dienst van zijn geboortestad Een biezondere vermelding verdient de aktiviteit van pater Kamiel Heireman in het belang van zijn geboor testad Aalst. Zijn naam zal voor eeuwig verbonden blijven aan de luisterrijke Dirk Martensherdenking van 1973 waarvan mag ge zegd worden dat hij er de inspirerende en leidende rol vervulde. Bovendien formuleerde hij ten tijde van het Dirk Martensjaar in totaal twintig projekten, waarvan hij meende dat zij ten bate van de stad en de streek moesten worden aangepakt. Deze projekten handelen over de meest verscheiden onderwerpen. In de eerste plaats het Dirk Martens jaar zelf, verder het tech nisch onderwijs te Aalst, de oprichting van een profes sioneel dokumentatiecen- trum voor geschiedkundi gen, sociologen en ekono- misten, de organizatie van een tentoonstelling over Pieter Coecke, de publika- tie van een up-to-date mo nografie over Dirk Mar tens, het onderhouden van een kulturele. handels-, ekonomische en technische relatie met Mainz. stad van de eerste boekdrukker van de wereld Gutenberg (Dirk Martens was de eerste in de Nederlanden), het ijveren voor een betere wegsignali- zatie naar Aalst in en rond Brussel, hetzelfde in ver band met de spoorwegen, betere NMBS service te Aalst, Aalst uitbouwen als permanente drukkersstad. valorizering van het Aal sterse museum, herstel van de rechtspraak te Aalst, het telkens ijveren voor een Dp het grondgebied van Beveren heeft de Japanse (lektronika-reus Pioneer vorige week zijn nieuw jtomplex in gebruik genomen. In een eerste fase zijn hierdoor een dertigtal werkplaatsen gekreëerd, naar in de toekomst zal dat aantal nog toenemen, vijfhonderd miljoen trank per maand en in september 1980 werd het bedrag van één miljard overschreden. jezien de uitbreidingsmogelijkheden die Pioneer ï^Spra^eü beeft voorzien. Het gaat hier om een distributiekom- personai,feiten plex, van waaruit men heel Europa wil bevoorra- de inhuldiging aanwezig len. De gebouwen zijn reusachtig. De totale opper- Ook de president van de rlakte beslaat 25.000 vierkante meter waarvan 5000 firma, de h. Matsumoto, rierkante meter kantoorruimte. Met het hele pro- was vanuit Japan overgeko okt was een budget gemoeid van 350 miljoen frank. men Door de heer Van bezien het stijgende om zetcijfer van Pioneer be- Hond er al lange tijd een reële behoefte tot uitbrei- Jing. Begin 1980 rees de Idee om naast de vestiging )p de Luithagen te Mort- iel, die gehuurd werd, een ligen gebouw op te zetten. Daarvoor leek een terrein toodzakelijk van zowat vijf __jektare. Op de rechteroe- n ^er van de Schelde leek VEPo'n oppervlakte niet lan- ras<er beschikbaar, maar de ^peiavenautoriteiten gaven de 's,ulp dat op de Wase Schel- J^eoever wel de nodige Dele voorhanden was. Er terd toen een optie geno- w jen op een terrein van 6,5 gggektare. Van dat ogenblik (er|f is het allemaal erg snel bouwen aanwezig te kun nen zijn. De gemeen schapsminister handelde ook over de toekomst van het Antwerpse havenge bied: «Voor ons is deze opening een duidelijke aanwijzing dat ook buiten landse investeerders blij ven geloven in onze toe komstmogelijkheden. De keuze van Antwerpen als vestiging sterkt ons in de minister uit de Dender streek. prospektje en aktie groenkomitee. de scripties van licentiaten aanmoedi gen. interesse wekken voor oudheidkundige opgravin gen in het terrein van het Sint-Jozefscollege, weten schappelijke ikonografie van Aalst en het land van Aalst, samenwerking tus sen staat en stad voor de ontsluiting van de archie ven van het land van Aalst, publikatie van een ge schiedkundige monografie over het land van Aalst en hetzelfde over de stad Aalst. Zelf startte Karei Heireman met enkele van die projekten of gaf er de nodige stuwing aan. Sinds hij dit ondernam in het me morabele jaar 1973 is het interessant vast te stellen hoe kernachtig hij te werk is gegaan en hoe vrucht baar zijn begin-impuls is geweest. Het geestelijk testament dat hij aan zijn geesteskin deren voor verdere uitvoe ring achterliet, werd een hele opgave, waarbij pater Heireman gelukkiglijk zelf voor de vonk had gezorgd. Maar hij deed meer in de weinige tijd die hem sinds het Dirk Martensjaar 1973 scheidde van de dood. Hij wakkerde, zoals gezegd, voor enkele projekten be stendig het vuur aan. Zorg de bij zijn vrienden en me dewerkers voor de gloed van geestdrift om steeds vol te houden en bereikte aldus dat enkele projekten volle dig werden afgewerkt en andere hoopvol van start gingen. Aan deze oor spronkelijke en eerlijke geest van pater Kamiel Heireman heeft Aalst veel te danken. Het is trouwens in deze geest dat velen op woens dag 10 november het zesde jaargetijde van pater Ka miel Heireman bijwoon den. Zijn familieleden en vrienden, zijn ordebroe ders de Jezuïeten, het Dirk Martenskomitee en de ve len die de vreugde en de weldaad van pater Heire man hebben gekend, troos ten zich met de idee dat de herinnering aan deze man velen ertoe aanzet in zijn geest verder te blijven werken. Zele. In Zele werd het zilveren jubileum van de VTB gevierd. Algemene direkteur Karei De Meulemeester huldigde er de plaatselijke voorzitter A. Van Wichelen (gb) De V laamse Toeristenbond vierde tijdens het voorbije weekend op vele plaatsen zjjn diamanten bestaansjubileum. De Zeelse afdeling werd 25 jaar geleden heropgericht door Arthur Van Wichelen. Tijdens de feestzitting mocht hij een geschenk in ontvangst nemen en zijn echtgenote Laura Lenssens werd met bloemen bedacht. Bloemen waren er ook voor Katrien Van Driessche, die na Arthur Van Wichelen de VTB-vertegenwoordiging voor haar rekening nam. De huidige VTB-VAB-ver- VTB Zele voor haar ver tegenwoordiger Lucien nieuwde werking kan reke- Boone verwelkomde de nen op bijna 500 leden, is aanwezigen op de feestvie- dat grotendeels te danken ring. Algemeen direkteur aan de aktiviteiten die 25 Karei De Meulemeester jaar geleden aanvingen, schetste de vroegere en Arthur Van Wichelen be- huidige aspekten van de gon tijdens het werkjaar specifieke VTB-werking. '57-'58 en dat was de start De hoofdbrok van de vie- van een drukke periode, ring was een feestelijke dia- De eerste dienstverlening en filmavond over reiserva- was het verstrekken van ringen van de Zeelse VTB- toegangskaarten aan ver- ers. Robert Arens belichtte minderde prijs voor Expo in een diareeks het bloe- '58. meneiland Madeira. Etien- Al vlug ontstond dan de ne Quintijn maakte een mi- VTB-volksdansgroep «'t ni-trip naar de Midde- Weverkijn». die gedurende leeuwse kunststad Canter- een vijftal jaren aktief was burry. Mare Vael verfilmde en een 40-tal leden telde, een zwerftocht door Bre- De winteraktiviteiten had- tagne. den plaats in lokaal Het Nadien werd er door aan- Hert. Het werd een be- wezigen nog nagekaart scheiden start van de toe- over de mooie jubileuma- ristische voordrachten met vond en werd de 25 jaar een voorstelling van «Lif- Zeelse VTB nog eens door- tend door Afrika en Ame- genomen. Historiek Als het huidig bestuur van rika». door Hugo Rau. Suksesrijke avonden uit de beginperiode waren «Ja pan» door Maria Rosseels rr|jegaan. Na de vereiste stu- ies van boven- en onder- rond werd aan de aange- uur aan"emers gevraagd De nieuwe vestiging van Pionier in Beveren. mb^m nog voor het bouwver- 27-fca" 198ie?n voorstel 'n worpen. Een perfekte Hoof, direkteur van Pio- Jenen-Ook moesten zij kommunikatiemogelijk- neer-België, werd gewezen 1 fn' i verk'aren om heid tussen alle onderdelen op de kwaliteit van de be- ,v, rTT'? Jï "a bouw" van het bedrijf werd pri- schikbare arbeidskrachten, derf mCt werkzaamhe- mordiaal gesteld. De toe- De heer Van Hoof voegde wefn e starten- De maga- gang tussen bureaus en ma- er nog aan toe dat het nieu- r Jjnruimtc moest ^2.000 gazijnruimte is probleem- we komplex voor het per- ojerkante meter groot wor- loos en aan de laadkade soneel een hogere graad s pn, de bureauakkomoda- kunnen zestien vrachtwa- van arbeidszekerheid en gens tegelijkertijd moeite- een mogelijkheid voor ver loos geladen en gelost wor- dere tewerkstellingsuitbrei- den. Voldoende uitbrei- ding betekent. Naast dingsmogelijkheden zijn staatssekretaris Akker voorhanden zowel wat mans was ook Hugo Schiltz magzijnruimte als kantoor- van de partij, die ver ruimte betreft. klaarde het erg aangenaam te vinden in een tijd van In het nieuwe komplex sombere berichten over de werden drie afdelingen on- algemene ekonomische dergebracht: hifi-audio. au- ontwikkelingen, bedrijfs- to-adio en new-audio. Het sluitingen en stijgende !t^ gebouw van Pioneer omzetcijfer van Pioneer be- werkloosheid bij de ope- droeg jn november 1978 njng van njeuwe hedrijfsge- e 3000 vierkante meter. lp 1 oktober 1981 werd ■et de werken begonnen het geheel werd volgens ■anning beëindigd eind ju- 1982. Het hele komplex dus uit de grond gerezen een tijdspanne van zowat gen maanden. biktioneel fcrd zeer funktioneel ont- overtuiging dat wij in Euro pa een belangrijke rol kun nen vervullen mits het no dige geloof in onszelf en het oordeelkundig gebruik van onze mogelijkheden en middeien.» Pioneerpresident Matsu moto tenslotte zei nog dat de nieuwe vestiging een zichtbaar bewijs is van de lange termijninvestering in de Europese elektronika, audio- en amusements- markt. Als lokale politici bemerk ten we bij deze inhuldiging de heer Van der Aa. sche penen De Roeck en Van Overmeiren. Ook Gustaaf Deckers van de interkom- munale was van de partij. Luc VAN BROECK Onder de kundige leiding sjoelbak waren ook van de vanzelf. In de loop van dat van de families Van Der partijDe meeste spelen weekend waren de talrijke Sijpe en Verleijsen werden kwamen uit het Antwerpse bezoekers het eens met de de oude volksspelen terug en West-Vlaanderen. Het inrichters, deze spelen mo- nieuw leven ingeblazen te IS wel verrassen dat elk spel gen echt niet verdwijnen. Erpe. Het tafelkegelspel een beeld oproept uit onze was een van de eerste spe- jeugdherinneringen maar len die we bemerkten, praktisch geen enkel spel is Naar verluidt kent dat spel n?g in voege en dat kunnen veel sukses in de streken wij alleen maar betreuren. van Tessenderloo, Rotse- Bij mijn weten zijn het al- Australische ingenieurs heb- en Betekom. Bij dit leen nog het kaartspel, get- ben een betonnen kano ont- eenvoudig kegelspel moet rcbollen en bakschieten die worpen en gebouwd, die niet de bal achter de kegels ge- 'n ons gewest nog het meest alleen op een efficiënte manier worpen worden zodat bij het terugkeren een aantal kegels omvergeworpen worden. Antwerpen en West-Vlaanderen De taptafel. pe in trek zijn. Jeugdhuizen Een goede tip voor onze jeugdtehuizen om de oude volksspelen in leven te hou den, installeer ze en geloof en ons vrij, het bespelen komt kan varen, maar ook nog t internationale prijs voor het beste ontwerp in de wacht heeft gesleept De kano is 6 meter lang en weegt 25 kilo gram. Hij is zeer handelbaar en ook zeer snel. De kano kreeg de naam «Aurora Aus- tralis». en «Zuid-Afrika» door de toenmalige kulturele atta che van dat land. Een trou we gast van VTB Zele was Renaat Van Dessel, goed voordrachtgever met tech nisch puik verzorgde dia montages: «Fokus op de Balearen». «Onder 8 mil joen Bulgaren». «Bretoens Panorama». «Turkije zon der sluier». VTB kon in de 25 jaar ook rekenen op vele tientallen voordrachtge vers, onder wie vele Zeie naars, die borg stonden voor külf irele avonden, o.a. Mare Vael, Wilfried De Loose, Robert Arens, Donaat Van Akeleyen. Rudy Bockaert, Etienne Quintijn, wijlen Alois De Wilde. Een hoogtepunt in de VTB-werking was de voor stelling van 'Zele Oud en Nieuw', door Etienne Quintijn. VTB organiseerde groeps- uitstappen, was medewer ker aan plaatselijke initia tieven. De nevenorganisa tie, de filmclub, geleid door Mare Vael, zorgde voor merkwaardige hoogtepun ten. met talrijke lescycli, filmforum en voorstellin gen door eigen leden. VTB Zele had van 1966 tot 1979 een eigen kontaktblad, 't Klein Toeristje, dat zes maal per jaar verscheen. In 1969 startte de VTB met een eigen pechtverhel- pingsdienst, waartoe on middellijk 225 Zeelse leden toetraden. De huidige VTB bestuurs- kern is uitgebouwd met Lu cien Boone Van Wouwe, als plaatselijke vertegen woordiger. Katrien Brus selmans Van Driessche, af gevaardigde bij de kulture le raad. Etienne Quintijn en Arthur Van Wichelen, adviseurs bij de socio-kul- turele werking. Mare Vael, verantwoordelijke voor VTB-filmklub. BENO OP 11 NOVEMBER - 12 NOVEMBER - 13 NOVEMBER open van 9.30 u. tot 18 uur (gesloten van 12.30 u. tot 13.30 u.) Gewone Jeans (Denim of velours) 595 F-795 F Gevoerde Denim-jeans 995 p Jeans in glanzende regenstof. gedubbeld met ruitflanel 995 F Jeans met tricotboord a- p IFABRIEKSBOETIEK^^^ op de industriezone langs de E3 OPEN; Elke narniddaq van 13,30 u. tot 18 u. Zaterdag van 9.30 u, lot 12,30 u. en van 13,30 u. tot 18 u.

De Voorpost | 1982 | | pagina 9