Autoloze zondag te Lebbeke Grepdon en Henderickx ieder drie jaar burgemeester ,°je 0 Radio Dender steunt Blijdorp via artiestenfestival «Herdersem 200» gaat van start Verkeersknelpuntenwandeling te Meldert Leeds schepenkollege samengesteld Belseelse kruispunten levensgevaarlijk Koor Psallite donderdag in Sint-Niklaas Koor Canteclaer was in Parijs Vijf jaar XYZ in Bazel Amnesty International te Beveren Nobels-Peelman: manifestatie in Sint-Niklaas Taken voor het 0CAT Berichten uit Beveren nirl 46 -12.11.1982 - De Voorpost De B.G.J.G. lanceert over het hele land in samenwerking met de gemeentebesturen een oproep en een initiatief: een autoloze zondag. Wie bij het begin van onze krisis de eerste autoloze zondagen meegemaakt heeft, denkt er met een beetje heimwee en amusement aan terug. Toen in die tijd de beslissing voor deze verkeersvrije dagen genomen werd, keken heel wat mensen er met verbazing, verwondering en soms ergernis tegenaan. Nochtans was het een heel raar en wonder gebeuren: die zondag werd ons land naar het begin van de eeuw teruggeplaatst. De wrevel van enkele verwoede automobilis ten maakte plaats voor gewenning. En toch... Een hele reeks kadetten uit de showwereld zullen op vrijdag 12 november in zaal Salamander te Buggenhout- Bos hun opgang maken tijdens een weldadigheidsfeest, initiatiefnemer is Radio Dender uit Mazenzele (Opwijk). Toen na de vierde zon dag de verkeersvrije dagen voorbij waren, ging het le ven weer zijn gang zoals het altijd is geweest. Of toch niet? Deze ekonomi- sche krisis en de gevolgen ervan zijn e* aanleiding toe geweest dat mensen, die het leven anders zagen ook anders zijn gaan leven. Wat nog onder het wateropper vlak dreef, wachtend op de juiste moment, is toen aan de oppervlakte gekomen. ■Oe autoloze zondagen en alle andere gevolgen van de «nekslag uit het Oosten» hebben vele mensen ertoe aangezet zich dieper te be zinnen over de maatschap pij en de vorm waarin wij ze beleven. Na de «golden sixties» is hieruit een hele nieuwe sfeer gegroeid, die de «zeventiger jaren» ge kenmerkt heeft. In dit de cennium zijn nieuwe poli tieke partijen geboren, hebben Oosterse filosofie- of meditatiemethoden zich bij ons een weg gebaand, is een andere kijk gegroeid op de derde wereldlanden, s de 'vierde wereld' een >egrip geworden. De eko- omische explosie van het -vesten is een grote padde stoel geworden, of beter oen woekerplant, waarvan men de omvang niet kent, een zieke plant, die men niet weet hoe te behande len. De monetaire situatie een etterbuil, die men met alle mogelijke middelen ■jet openspringen verhin dert. En toch heeft dat de- rnnium aanleiding gege- -n tot een herwaarderen ,-an een heleboel waarden, in deze tijd een veel gro- r zorg voor het milieu, en en veel groter bekommer- is voor vrede gegroeid. De groei en de explosie van de ekonomie hebben ook gemaakt dat moeilijkheden van één land, grote gevol gen kunnen hebben voor vele landen van de hele wereld. En dat allemaal soms door «kleine» oorzaken. Misschien moet men er ook op kleine schaal aan wer ken. De BGJG noemt ko mende zondag een «auto- arme» zondag. Het is een bewuste poging om andere waarden dan de auio en benzine en zenuwslopend verkeer als dagelijkse kost te ontwijken. In Lebbeke ziet het programma eruit als volgt: om 10 uur 's mor gens fietstocht door Lebbe ke voor jong en oud. Start op het stationsplein te Leb beke. In de namiddag om 14 uur een historische wan deling doorheen het cen trum van Lebbeke. De ge meentearchivaris, Jozef Dauwe, neemt de leiding. Start op de Grote Plaats aan het Gemeentehuis. Voor de kinderen is een ander programma voor zien: initiatie in de ver keersregels met medewer king van de plaatselijke po litie. Ofwel een grote spel- namiddag. Samenkomst achter de dekanale kerk. Om 16u30 een diavoorstel ling met bespreking van en kele gevaarüjke verkeers punten in onze gemeente. Plaats: gemeentelijke mu ziekschool, Stationsstraat. Heerlijke koffie en een lichte versnapering zijn voorzien. In geval van slecht weer gaat de fiets tocht in de voormiddag niet door. Wij hopen dat heel wat Lebbekenaars zullen deelnemen aan deze «auto- arme» zondag en wensen BGJG-nationaal veel suk- ses met hun aktie. Tijdens de «eerste nacht der naastenliefde» zullen tijdens de nacht van vrijdag op zaterdag niet minder dan dertig vedetten uit de showwereld voor het voet licht treden. Zij worden naar de Salamander in Buggenhout-Bos gehaald door de verantwoorde lijken van radio Dender en meer bepaald door twee DJ's: Eddy Van Brabant en Pi toe. De man achter de schermen blijkt Mare Teek te zijn, een entoesiasteling van radio Dender. De volgende vedetten ver lenen hun medewerking: Bobby Prins, Marc Manuel en Yvan Elegast, Ed Ga- ryy, Dannie Nieland, Lydia Martino, La Esterella, Ni cole Jery, Benny Scott, Jos Rocking, Alex Andry, Mis pel en de Splinters, Yvan Brunetti, Jo Valley, Anita Leona, John Horton, Eddy Van Kluisbergen, Anous- ka, Wanted (ex-Stampen en Dagen), Danny, Bobby Ranger, Chris Barrow, Ma ria Helena, Dany Fabri, Jo- han Dylyan, Steve Wood en als speciale gast uit Ne derland: Henk Wijngaard. De presentatie van het ge heel wordt verzorgd door Zaki (BRT), Hugo De Markies (radio Contact) en DJ's van Denderradio. De techniek wordt ver zorgd door Frank Van Vlaanderen en Joost Van Gelderen (radio Tros). Mogelijk zijn op de zwarte markt nog enkele kaarten te verkrijgen, maar de offi ciële kaartenverkoop is reeds achter de rug. Alle toegangstickets waren bie- zonder snel de deur uit. De opbrengst van deze be nefietavond wordt inte graal geschonken aan het mindervaliden-tehuis Blij dorp II, gevestigd te Bug- genhout. (lvd) Zaterdag 20.11 17.30 u: aankomst in «De Kletser» 18.00 u: verwelkoming minister Poma 18.10 u: akademische zitting, sprekers: Antoim Muylaert, Maurice Torrekens, Minister Poma, Gus- taaf Lambrecht; inleider: Hubert Michiels; inter mezzo's o.l.v. Remi Van den Abbeele 19.00 u: receptie 19.35 u: koorkonsert door het Nationaal Vokalen ensemble W. Mommer o.l.v. prof. H. Schoon broodt, Eupen. Zondag 21.11 10.00 u: plechtige dankmis in koncelebratie met Abt van Goetghebeur, pastoor Mussche, superior Van Spaendonck. opgeluisterd door parochiaal ge mengd zangkoor o.l.v. Jozef Coppens vlaggewijding door de 40' abt van Affligem. Hoog eerwaarde Heer Goetghebeur muzikale intermezzo's o.l.v. Remi Van den Ab beele Optocht en banket. LH Ter gelegenheid van de au to-arme zondag, nu zondag 14 november, organiseren Jins en BGJG Meldert een verkeersknelpuntenwande- ling van zowat 7 km., ge koppeld aan een kortere gezinswandeling (3 km.) voor ouders met kleinere" kinderen waarvoor dan on derweg een paar spelletjes worden voorzien. De verkeersknelpunten wandeling richt zich echter tot elke bewoner, en ge bruiker en dat zal dan wel elk Meldertenaar zijn, van de stilaan berucht gewor den «kasseistraten». De toekomstige be- stuursploeg verleent priori teit aan de verbetering er van die voor vele decennia het uitzicht van onze woon gemeenschap zal bepalen. Iets wat ons dan ook niet onverschillig kan laten. Bedoeling van de wande ling is inlichtingen, wensen en adviezen onder elkaar uit te wisselen, die dan op een te plannen informatie avond kunnen doorge speeld worden aan de over heidsinstanties. Voor ieder «wakker Meldertenaar» al vast een kans tot inspraak. Meewandelen in het eigen belang maar misschien ook in dat van zijn geldbeugel. Start op zondag 14 novem ber te 14.30 u. aan het parochiecentrum. Hoofdkondukteur Hugo Van Cauter, nauw betrok ken bij de ontwikkeling van dit wegenplan, verschaft uitleg over de huidige stand van zaken. (lh) In Lede werd zopas de nieuwe bestuurskoalitie gevormd. Het wordt opnieuw een gedeeld burgemeesterschap met uittredend burgemeester Alfons Grepdon de eerste drie jaar in de begeerde zetel en Jules Henderickx de volgende drie jaar. Onder de bevoegdheid van de legislatuur beheert de de burgemeester vallen: SP'er Cobbaut dit departe- public-relations, personeel, ment. algemeen beleid, politie en Roger De Paepe (PW) be- verkeer, militie, kerkho- heert voor zes jaar Open ven, de eredienst. SP'er Maurits Minnebo wordt eerste schepen en krijgt financiën en burger lijke stand toegewezen. Antoon Mertens (VU) krijgt kuituur, biblioteek, muziekschool, socio-kultu- rele raad, informatie, mo numenten, stedebouw en ruimtelijke ordening. Landbouw, middenstand, brandweer, Rood Kruis, bejaardenraad en sport val len de volgende vijf jaar onder de bevoegdheid van PW-man Jozef Ras- schaert, het laatste jaar van bare Werken, gebouwen, voertuigen en materiaal, nutsvoorzieningen en we- geniswerken. Jules Henderickx krijgt drie jaar sociale zaken, marktkramers, jeugd en gezin, feestelijkheden, tot hij burgemeester wordt. Daarna wordt hij vervan gen door Alice De Coensel (SP). Het voorzitterschap van het Feestkomitee wordt op gesplitst in Feest- en Kar- navalkomitee en die posten komen respektievelijk toe aan PW en VU. SP krijgt het Sportkomitee en de on afhankelijke Roger Quin- tijn wordt voorzitter van socio-kulturele raad. Het OCMW wordt vc drie jaar aan de groep-i pdon toegewezen, dan de VU. Een hele boterham Leedse beleidskoek! Iet ierij In verband met het tragisch ongeval in Belsele, waarbij een vrouw met haar twee kindjes betrokken was, heeft Urbain Vercauteren (toekomstig SP-raadslid) een brief gestuurd aan burgemeester De Vidts waarin hij de burgervader verzoekt om zo gauw mogelijk de bevoegde instanties samen te roepen en de verkeerstechnici te raadplegen. Men weet dat de probleemsituaties in Belsele al vaker besproken werden in de verkeerskommissie. Het kruispunt RW 14-Schoonhoudt- en Vijverstraat, het kruispunt Vijverstraat-Belseledorp en de kruising Bookmolenstraat-RW 14 zijn stuk voor stuk situaties die erg dringend herdacht moeten worden. Vanuit Sint- Niklaas, zegt Urbain Vercauteren, moet dringend een gefundeerd dossier aan het provinciebestuur worden overgemaakt. Vercauteren hoopt dat de burgemeester alles in het werk stellen zal om de veiligheid te waarborgen of in de hand te werken. (wv) Jeugd en Muziek nodigt belangstellenden uit tot een koncert met het gemengd koor Psallite o.l.v. Mathias Pieters op donderdag 18 novem ber om 19.30 u. in de Sint-Niklase Stads schouwburg. Op het programma werken van o.m. Brahms, Handel, Carl Orff, Orlandus Lassus en Vic Nees en ook volksliederen uit o.m. Israël, Tsjechoslowakije en Zweden. Het Sint-Niklase gemengd koor Canteclaer ondernam met Allerheiligen een koncertreis naar Parijs waar in de Notre-Dame werd ge musiceerd. Volgende week een artikel daar over. Volgende vrijdag in De Voorpost een bijdrage over vijf jaar toneelkring XYZ in Bazel. T.g.v. het vijfjarig bestaan brengt de vereniging op 20, 21, 27 en 28 november «Mijn zoons» van Arthur Miller voor het voetlicht. Dagelijks worden in talrijke landen, in oost en west, in noord en zuid, mensen opge pakt, opgesloten zonder vorm van proces, gefolterd, omdat ze zich op politiek vlak vrij hebben uitgesproken of voor hun overtuiging zijn uitge komen. Deze mensen zijn blootgesteld aan machtsapparaten voor wie het belang van de «staat» bo ven de fundamentele rechten van het individu staat. Voor deze gewetensgevangenen werkt Amnesty International op een efficiënte, doortastende wijze sinds 1961Ook in het Waasland heeft Amnesty In ternational zijn medewerkers. Sinds 1978 bestaat er een Adoptiegroep en onlangs werd een werkgroep opgericht. Naar aanleiding daarvan wordt op woensdag 17 november te 20 u. in kasteel Cortewalle, Beve ren, een informatieavond inge richt. De bedoeling is op een konkrete manier het publiek te informeren over de aktivitei- ten en doelstellingen van A.I. in het algemeen en van de bestaande groepen in het Waaslarfd in het biezonder. Een massa volk aan het station te Aalst toen Sint-Maarten zijn blijde intrede maakte (ad) De bezorgdheid van de werknemers van Nobels-Peelman omtrent de toekomst van het Sint-Niklase metaalbedrijf kwam dinsdag jl. nogmaals op pregnante wijze tot uiting. Ze trokken massaal naar het stadhuis en gaven daar uiting aan hun bekommernis om de vrijwaring van de werkzekerheid: de beloofde steun van overheid en privé-instanties moet er zo gauw mogelijk komen, aldus de afgevaardigden van de werknemers, die er ook bij de burgemeester op aandrongen om alles in het werk te stellen opdat de in het vooruitzicht gestelde fondsen zouden worden vrijgemaakt. Dinsdag was een welgekozen dag omdat woensdag het Nobelsdossier zou ter sprake komen in de Vlaamse deelregering. Sint-Maarten te gast te Aalst (ad) Wat de toneelkringen «De g Schakel» Aalst en «Hoop in de Toekomst» Baarde- gem zopas overkomen is - in een tijdspanne van am- per een paar weken opvoe ring door beide groepen van hetzelfde stuk, in casu «Send me no flowers» - staat ook de «Claerhaegse Comedie» te wachten. De «Claerhaegse Come die» die voortaan om de twee jaar in augustus een stuk in openlucht wil bren gen afgewisseld, eveneens dan om de twee jaar met een «binnenstuk» brengt eind dezer maand, met als eerste opvoering van «De Mirakelmakers» op 27 no vember, plande voor au gustus 1983 opvoeringen van «Onder één dak» van Fabricius. De rolverdeling was reeds gemaakt toen Fons De Koninck, na een krantenbericht, een tele foontje kreeg van Mare De Bie die hem mededeelde dat «Hoop in de Toe komst» eveneens «Onder één dak» wil brengen. Zulks in februari e.k. Een streep door de rekening van Meldert. Wie enigszins vertrouwd is met de moeilijkheden die een toneelgroep in dergelij ke omstandigheden te wachten staan begrijpt dan ook best de ontgoocheling. Keuze van een ander stuk schept dan weer een heel aantal problemen. En toch bestaat er reeds jaren een OCAT, een «Overlegcentrale voor Amateurtoneel» die zich dan onder meer met prakti sche regelingen en afspra ken bezig houdt. Keuze van stukken, van data, stadszaal-afspraken e.d.m. Ook bij onvoorziene wen dingen in toneelplanning zou het OCAT kunnen dienstig zijn bijv. bij ziekte of onmogelijkheid te spe len van basispionnen door Homeopathie De Spiegel richt vrijdag 12 november te 20 uur een!!"! gespreksavond in met als thema «de homeopathische k huisapotheek». Mevr, Suzy De Hondt is de begeleidster. Kreatief spel voor kinderen Nog in de Spiegel start zaterdag 13 november een vijf^n t weken durende reeks voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar. Dansen, springen, verkleden, bewegen op muziek en verhaaltjes vertellen. Vandaag is 't Slnte Merten De heemkundige kring Het Land van Beveren bestaat 25 jaar. Te dezer gelegenheid richten-zij een tentoonstel ling in op Cortewalle over volksheilige Sint-Maarten en dein kunst die rond deze figuur geschapen werd. Er wordt e bi tevens een prachtige Hattinga-kaart uitgegeven uit 1745 m 0 Wie er alles over wil weten moet vast en zeker naai tite Cortewalle tot 14 november, alle dagen van 14 tot 18 uur m Voor de «life-tentoonstelling» per vliegtuig over het Larx U(j van Beveren kun je afspraak maken met Richard Willems, tel.: 03/775 65 24. Jaarvergadering Ziekenzorg In de Katholieke Kring op de O.L.Vrouwparochie ttL,,,, Beveren zondag 14 november, met aanvang te 14 uur detrain jaarlijkse grote bijeenkomst in samenwerking met de Sint- Martinusparochie, dit voor alle leden van Ziekenzorg. D« organisatie berust bij Ziekenzorg O.L.Vrouw de g je en wax I je i z D< af Idoo len i air Brit Het gezin Dinsdag 15 november om 20 u start in de Katholiek» Kring te Beveren een spreekbeurt onder het tema «Gezin stelli en Geloof». De heer Vanhaute zit de vergadering voor, rerw die ingericht wordt door KAV O.L.Vrouw. Er zal ook aar t dat kleinkunst gedaan worden en er zal veel gezongen its e: worden. Verbruiker8klub Vrasene beet€ op Maandag 15 november houdt de Bond voor Grote en q de Jonge Gezinnen te Vrasene een algemene vergadering voor de verbruikersklub. Op het programma: vleeskeuze Spreker is Van Biervliet. Om 20 uur in de Katholieks om Knng. jegev Kookles te Kleldrecht Wie nog wat wil bijleren voor een goede keuken, kan en, L terecht op de les van K.V.L.V. op dinsdag 16 november te:. De 13u30 in «Het Centrum» te Kieldrecht. Onderwerp van dejfronti les: «Geef kip een vaste waarde in uw voeding» Bakken te Kallo van eelijk ondi De K.V.L.V. van Kallo nodigt iedereen uit op een bakle lödel op maandag 13 november vanaf 13u30. Op het menu 1 allerlei cakevariaties. In het Parochiehuis. Ame een s xligi mon ihe. Zeg meel leger Fanfare Slnt-Cecilla Haasdonk Zondag 14 november zal de plechtige hoogmis van 1( uur opgeluisterd worden door de Koninklijke Fanfare Sint Cecilia. De mis wordt gelezen voor de overleden ledei van de fanfare. Verzamelen aan de kerk te Haasdonk on 9u30. Natüur en energie Ook te Haasdonk en wel op dinsdag 16 november te 2(1 uur in de zaal Bauwmans richt de plaatselijke C.M.B.VJ afdeling een gespreksavond in rond het tema «Natuur energie». Ruilklub Sint-Pieter Zaterdag van 14 tot 17 uur zijn er te Haasdonk allerfel ruilgelegenheden. De plaatselijke ruilklub richt deze aktivj teit in ten parochiehuize op zaterdag 13 november. Folklore te Verrebroek De Amedee Verbruggenkring van Verrebroek richt ojfl zaterdag 13 november een folkloristische avond in m| oude volksspelen: pieren, tjoelen, bakschieten enz. café Sportwereld vanaf 20 uur. Lichtkunst Melsele De jonge fotoklub Lichtkunst van Melsele is dit weekel bijzonder aktief. Zondag 14 november richt men een fotl uitstap in o.l.v. J. Rummens. Afspraak te 8u30 aan hl Kerkplein van Melsele. Het onderwerp: 'de herfst'. Maal dag 15 november wordt te 20 u een les gegeven in hl Parochiehuis over overvloei-inrichtingen en het zelf ortfl werpen van wenskaarten. het Ung? ordee e Co| het opzetten van een soort Wie neemt het initia «reserveteam» waarbij ie- Op «de Claerhaegse O dere kring elk jaar één spe- die», aan een come-bf Ier zou afvaardigen waarop doende, kan men in bij noodsituaties beroep geval rekenen. vleide kan worden gedaan. schot

De Voorpost | 1982 | | pagina 22