Eenzame bankzitter heeft gezelschap gekregen Herman De Cock, «Wakkere Burger» avant la lettre akt H< en g «algel it s gescht ens gaf v tief eerli unit comm keien dag op straat, doelld m ied opp woordiger van een dingswarenbedrijf ontsid b gen. Over zijn vroegere ele tron wil hij geen woord horen. De man gewoon genoodzaakt man De Cock, die le voldoening had ken» en «blijk dienst waard igheid heid, initiatief en ciële geest», op zetten. «Het is een bijzonder pi gjc lijke ervaring» zegt Hf man «van de ene dag andere sta je op leven is eensklaps geworden, je kan dag gaan doppen-...» slaat met de vuist op en zijn donkere ogen ten gensters. «Maar wilde ik niet. Ik zou gewoon niet kunnen )we2 dragen om gelaten in de itter te gaan staan voor ei D: stempeltje... Daarom Ierkii ik dit genomen». lagn; «Dit», is een BTK-job Ikon het Priester waar Herman met de kenmerkende ijver tie voor voert, zich gelukkig tussen ge mensen. «Die kontal houden je jong» zegt hij je kan het hem aanzien het klopt ook. Pluralist Hejman is altijd een I vent sportman geweest! dat heeft er eveneens! bijgedragen om hem f alleen geestelijk, doch lichamelijk fit te hou< Hij is marathonloper weest, kanaalzwemi voetballer. Dat is er nu tuurlijk voor een ie korpulente vijftiger meer bij, maar iedere 1 legt hij het trajekt tuT de Oude Gentbaan eiJ Korte Nieuwstraat fieti af. Een kleine man t vol energie, honderl vertellend over wat hij I argusogen heeft gevolg! «Wat mij nog altijd P doet is dat er ieder jaar moties moeten ingedi worden om amnestie te komen. Het is bescham voor een land als België de gevolgen van die deloze repressie na jaren nog niet defii^ zijn opgeruimd!» De toon is oprecht veij waardigd. Herman De Cock isl pluralist in de ware zinf het woord, een manj een eigen overtuigingT echter overal waardef mensen ziet, links, en in het centrum. Als je objektieve info iverjj tie wilt over het na-ooi Vwt 3 se politieke leven in ga eens met hem prate 52/21. Je zal er beslist wat opsteken... Ik. KB •oor lo 48 -12.11.1982 - De Voorpost Dat zowat iedereen in Aalst Herman De Cock kent, hoeft geen verwondering te baren: er kan in de stad haast niets worden georganiseerd of Herman is present. In de na-oorlogse periode heeft deze kleine, vinnige man een wellicht uniek rekord gevestigd. Sinds 1946 heeft hij niet één gemeenteraadszitting gemist, een prestatie die generaties gemeenteraadsleden het schaamrood naar de wangen zou moeten jagen. «Ik ben door de politieke mikrobe gebeten» zegt hij. «Ik moet er gewoon bij zijn, ik heb me altijd by het bestuur van de stad betrokken gevoeld, ik kan het niet missen...» Herman De Cock is een man die je overrompelt met een schier onstelpbare woordenvloed, maar die ook een heleboel dingen te vertellen heeft waar je geboeid naar luistert. Dat hebben we dan ook gedaan. De zevende Als op 1 januari 1983 Ray mond Uyttersprot de lei ding van het Aalsters sche penkollege in handen neemt is Herman aan zijn zevende burgemeester toe. Onmiddellijk na de oorlog was de socialist Alfred Ni- chels nog even aan het be wind, doch de eerste na -oorlogse verkiezingen brachten een homogeen katoliek kollege aan het roer. Jozef Borreman werd burgemeester. In 1952 werd de jonge socialistische comingman Oscar De Bun- ne burgemeester, maar dat zou amper twee jaar duren. Nadien mocht zijn partijge noot Frans Blanckaert tien jaar de burgemeesterssjerp omgordelen. Marcel De Bisschop volgde hem in 1970 op en zes jaar later werd Louis D'haeseleer de eerste burgemeester van wat onmiddellijk na de fu sieoperatie van CVP-minis- ter Michel Groot-Aalst werd genoemd. En over zeven weken is het de beurt aan de vroegere burgemeester van Moorsel, Raymond Uyttersprot, om zes jaar burgervader te zijn van alle Aalstenaars. 'n Pintje, Herman? Herman De Cock heeft ze zien komen en gaan, perso nen en wisselende koali- ties. Hij was altijd een ge boeid toeschouwer en kent de Aalsterse politiek dan ook op zijn duimpje. En alle politiekers kennen hem. Hij maakte in feite deel uit van de gemeente raad. Een sprekend bewijs daarvan is het volgende: toen een tijd geleden tij dens een incidentrijke zit ting met P.P.J. Van der Beke in de hoofdrol de raadszaal door het publiek moest worden ontruimd, maakte men er burgemees ter D'haeseleer op attent dat hij iemand vergeten was. Herman De Cock was doodgemoedereerd blijven zitten en de burgemeester vond dat normaal. De man die er altijd al was bijge- weest mocht ook nu blijven! Grote indruk «Louis D'Haeseleer heeft van al die burgemeesters die ik heb gekend de lastig ste opdracht gehad» zegt Herman op besliste toon. We zijn hem gaan opzoe ken in het pand nummer 12 aan de Korte Nieuwstraat, vlak tegenover een hele rij drankgelegenheden waar een groot deel van de Aal sterse jeugd doorgaans zijn vertier pleegt te zoeken. Herman is er als BTK-er tewerkgesteld bij het Pries ter Daensfonds. In het nog al kaal aandoende gebouw hebben ook het «Aalsters Sociaal Overleg» en «Aalst 2000» een onderkomen ge vonden. Herman De Cock leunt licht voorover op het bu reau waar gewoonlijk het nieuw SP-gemeente- raadslid Dolores Baïta pleegt te zitten en kijkt ons ernstig aan. «Als burgemeester heeft D'haeseleer op mij een grote indruk gelaten» zegt hij nadrukkelijk. «Hij werd gekonfronteerd met de fu- sieproblematiek en met de ekonomische krisis, maar heeft die op de hem eigen manier kordaat aangepakt. En eerlijk gezegd, zijn ver kiezingsnederlaag van tien oktober heeft mij pijnlijk getroffen. Dat had die man beslist niet verdiend! Hij heeft keihard gewerkt in ondankbare omstandighe den. Ik vond hem een groot burgemeester en ik denk dat Raymond Uyttersprot het lastig krijgt om hem te evenaren. Maar ik geef hem kre diet...» voegt hij er lachend aan toe. Wonderdokter Zo kennen we Herman al lang: hij weet precies waar het om gaat, hij kent alle huidige en toekomstige ge meenteraadsleden en hij heeft niets dan lof voor de dossierkennis en het uitste kend werk dat Raymond Herman De Cock uit de Aalsterse Oude Gentbaan, momenteel verantwoordelijke van het Priester Daensfonds, werd bij de inzet van de voorlaatste gemeenteraadszitting van de huidige bestuursperio de door Burgemeester D'haeseleer in de bloemetjes gezet voor zijn aktieve belangstelling voor het politiek leven in de Ajuinenstad. Ruim 35 jaar lang, van in 1946, de periode van burgemeester Nichels, volgt hij ononderbroken alle raadsvergaderingen en was daarbij getuige van zowat alle belangrijke beslissingen. Soms zeer een zaam maar de laatste tijd krijgt hij wel meer gezelschap op de plaatsen voor het publiek. Ray mond Uyttersprot wordt dan eerlang zijn zevende burgemeester. Wellicht een prestatie nog niet goed voor het «Guinnessbook of Records» doch alleszins zeer merkwaardig. Lang vóór «inspraak» een modewoord werd kon De Cock zich een objektief oordeel vormen over de politieke bedrijvigheid in zijn stad. Dat de belang stelling nu fel gegroeid is kan hem alleen maar verheugen. De burgemeester wenst deze waarne mer dan ook nog liefst 35 jaar nauwlettend volgen van het politiek spel toe en overhandigde hem daarbij een mooie reproduktie. Een Aalsters zicht uiteraard. Met een opdracht. Toekomstig burgemeester Raymond Uyttersprot voegde graag zijn felicitaties bij die van burgemees ter D'haeseleer, wenste hem nog veel luistergenot en ziet hem nog maar eens een zevental burgemees ters «verslijten». Oh) Uyttersprot de afgelopen zes jaar in de oppositieban- kcn heeft geleverd. Maar hij houdt het toch nog even bij de figuur van burgemeester D'Haese leer, die hij de kampioen van het sociaal dienstbe toon noemt. «Hij heeft iedereen gehol pen en daarbij denk ik bij voorbeeld aan de mensen die na de oorlog door een vaak nietsontziende repres sie werden getroffen. Louis D'haeseleer heeft hen onvoorwaardelijk ge holpen en dat heeft hij ge daan met alle mogelijke problemen waar, de kleine man mee te kampen heeft. Ik heb ze in lange rijen zien wachten met een uitdruk king op hun gezicht of ze sen oprecht leren waar deren!» Hij spreekt over Fred Ni chels, een volkse figuur die in de moeilijke periode kort na de oorlog naar Brussel reed bij de kommu- nistische minister van ravit- taillering Lalmand en reso luut op tafel ging slaan en zei: «Er moet eten komen, onze mensen hebben hon ger!». Herman's vader, die de leiding had over een distributiebedrijf, was erbij toen burgemeester Nichels kordaat naar de hoofdstad trok om voor «zijn» Aalste naars te pleiten. «Ik heb de kommunisten in de raad zien komen en er weer uit verdwijnen, ik heb Oscar De Bunne een onge looflijk knappe man, zien lend en onverstoord pijpjes rokend, Laurent De Wolf, begaafd debater; Bert Van Hoorick, begeesterend re denaar en bekwaam sche pen van kuituur. En Ray mond De Smet, een begin selvaste kommunist die door vriend en tegenstan der werd gewaardeerd om wille van zijn warme men selijkheid. Een man die je nooit meer vergeet. Applaus voor Spaak «En Gilbert Claus» zegt Herman «een formidabele schepen. Die man be schouw ik als de redder van ons Oud Hospitaal. Zonder hem was dit uniek gebouw verloren gegaan». Als je Herman De Cock zo geestdriftig over politiekers hoort praten zou je haast denken dat hij het door het publiek vaak verachte men sen in bescherming wil nemen! «Ik heb het allemaai van zo nabij gevolgd, ik ben met al die mensen wel eens een pintje gaan drinken en zij Aalst. Herman De Cock heeft een brede belangstelling (ad) bij de wonderdokter op be zoek gingen, bij iemand die overal raad op weet. Die man heeft dat tientallen ja ren gedaan, als volksverte genwoordiger, als staats- sekretaris, als burgemees ter... En dan komt er zo'n verkiezing en merk je hoe ondankbaar de mensen zijn. Ik heb eens gezegd: «Burgemeester, gij hebt duizenden mensen aan hun pensioen geholpen en zélf hebt ge de tijd niet gevon den om met pensioen te gaan!» Komen en gaan We moeten vooral niet denken, dat Herman alleen maar bewondering heeft voor Louis D'haeseleer. «De mensen hebben van bet hele politieke bedrijf geen hoge pet op» zegt hij «ik heb daar heel wat men- komen en gaan, ik heb de opkomst van de Volksunie meegemaakt...» Achteraf bekeken is het ongemeen boeiend ge weest, de geschiedenis van je eigen stad voor je ogen te hebben zien evolueren, ongestoord en vanop de eerste rang. Herman De Cock praat vlug en wat hij vertelt is nauwelijks bij te houden. Gelukkig kennen we ook wel wat van de recente ge schiedenis van onze ge boortestad, zodat het geen probleem is om het alle maal te volgen. Wij hebben ze ook gekend, figuren als Jan Bomon, een brutale bek maar met een peper koeken hart, notaris Willy Breckpot, blijvend gete kend door de eerste wereldoorlog doch monke- Aalst. Herman De Cock (ad) noemen mij Herman en ik hen Jan, Frans of Toon en noem maar op... Ik ben altijd bezeten geweest van politiek, ik wilde er altijd bij zijn, het persoonlijk meemaken. Ik heb vrien den in alle partijen, ik ben net als die politiekers door dat geheimzinnig virus aan getast. Je hebt de konings kwestie gehad, de school strijd, de stakingen tegen de eenheidswet van Gaston Eyskens... Ik heb dat alle maal op de voet gevolgd. En hier in Aalst... behalve naar de gemeenteraadszit tingen ben ik zowat overal naartoe geweest. Vroeger had je bijvoorbeeld die po litieke meetings, dat heb je nu niet meer. We hebben hier Frans Van Cauwelaert horen spreken, Achiel Van Acker, Omer Van Auden- hove en Paul-Henri Spaak. Spaak kwam hier in de Rink in 't Frans spreken zoiets zou nu natuurlijk niet meer kunnen en de eenvoudige luidjes van de Hoge Vesten applaudis seerden geestdriftig hoewel ze geen iota begrepen van wat de man daar vertelde. Maar hij kan het dan ook zo mooi zeggen...» Voor geen geld had ik het willen missen! Dolores Baïta komt even informeren of we koffie willen, maar we danken voor de vriendelijke at tentie. Herman herinnert zich nog dat Kamiel Huysmans naar Aalst kwam om de stadsbi bliotheek in te huldigen. Kuituurschepen Bert Van Hoorick en gemeente raadslid Briek Nichels ston den in de Kattestraat te wachten. Huysmans kwam te laat en toen zijn chauf feur het portier van de auto openhield en Kamiel uit stapte, vroeg Briek, doe lend op de veel jongere echtgenote van de bejaarde staatsman: «Awel, presi dent, ge zet in retard... ma dame es toch zeiker nie nor 't moederhois?» Huys mans, die zelf nooit om een grapje verlaten zat, lachte ontkennend. «Zulke dingen heb ik als het ware zelf meegemaakt en ik denk daar met enorm veel plezier aan terug. Ik zou het voor geen geld van de wereld hebben willen missen!» zegt hij, zichtbaar nagenietend. En hij wil het ook in de toekomst alle maal op de voet blijven volgen. «Het - is een ongewoon boeiende bezigheid» vertelt hij verder. «Nu is er alweer een nieuwe generatie in aantocht waar ik persoon lijk veel van verwacht. Je hebt hier Dolores Baïta, een jonge dame met ver schillende universitaire di ploma's, werkt hier net als ik in het BTK-projekt van «Aalst 2000». Ze is iemand met een glashelder ver stand, eerlijk en op alle terreinen aktief. Ik kijk met spanning uit naar de raadszitting na nieuwjaar, als de nieuwe lichting aan bod zal komen...» Bewondering Herman heeft heel erg lang moederziel alleen gezeten om de gemeenteraad te volgen. De jongste jaren is daar gelukkig wel veran dering in gekomen. «Ze hebben nu al sinds en kele jaren de mond vol over inspraak» stelt Her man vast «het is een mode woord en dat klinkt dan wel mooi, maar ik zie dat eigenlijk niet zo zitten om alle burgers hun zegje te laten hebben over het be leid. Ze willen persé mee praten over politiek en ze volgen het niet eens. De burgers praten zonder eni ge kennis van zaken over politiek, ze veroordelen politiekers zonder hen te kennen. Moet je eens zien wat voor wilskracht een man als D'haeseleer nu nog altijd uitstraalt? De politiek is veranderd, van een manda taris wordt tegenwoordig nog meer geëist dan vroe ger. Ik kan daar alleen maar bewondering voor hebben. Politiekers zijn als slaven, die mensen hebben geen gezinsleven daar heb ben ze het te druk voor, maar daar wordt nogal licht overheen gestapt. Het is de burger die «in fout» is, hij zou moeten komen kijken en luisteren. Er is daarin al een merkbare verbetering te konstateren, ik kan uit eigen ervaring zeggen dat ik jarenlang alleen heb ge zeten in die bank. Het hui dig bestuur heeft heel wat in beweging gebracht: het begon met de inspraakver gaderingen, de stadsberich- ten, «In de raad». Vroeger moest ik steeds vragen wanneer er een zitting was, nu kan iedere burger zich moeiteloos informeren over het beleid. Het stads bestuur heeft de belangstel ling van het publiek fel in de hand gewerkt. En maar pennen... «Straks krijgen we onze ze vende na-oorlogse burge meester» mijmert Herman na «maar het is pas de tweede stadssecretaris sinds die tijd. Die mannen gaan langer mee» lacht hij. «Twee fameuze kleppers. Eerst Frans De Meyst en nu Chris Willems. Het ge zicht van de eerste kreeg je tijdens de raadszittingen nauwelijks te zien. Hij zat de hele tijd maar ijverig te pénnen en te pennen... Een buitengewoon gewe tensvol ambtenaar. De puntjes zette hij bij wijze van spreken eigenhandig op de i's. Nu is er een sekretariaat dat de notullen van de vergaderingen regi streert. Maar Chris Wil lems heeft het ook echt niet onder de markt. De fusie problemen heeft hij als geen ander onder de knie gekregen, in Aalst zijn die in de meest gunstige zin opgelost. Je zou in andere gemeenten eens moeten zien hoe het daar gesteld is. In 1976 dacht men in de deelgemeenten dat Aalst hen als een moloch zou opslokken, maar nu blijkt het tegendeel: «den bui ten» heeft bezit genomen van de stad!» Aan de dyk gezet In november van vorig jaar werd Herman als eenen- vijftigjarige» om ekonomi sche redenen» als vertegen- Cyrlel Temmer SSJÏ!

De Voorpost | 1982 | | pagina 24