ACV-Eremboüegem viert 75-jarig bestaan Volkstuinen van Wieze bloeien nog... Elf november in Erembodegem Herdenking 11 november te Lokeren verdienstelijke NSB-ers vereremerkt Staat het gezin dan toch op de helling Herfstmijmering... Moorselse 10 -19.11.1982 - De Voorpost Erpe-Mere. De werkgroep van de ll.ll.ll.-aktie aan het werk in het oud-gemeentel van Erpe (P Cl) Donderdag elf november werd in gans het land niet alleen de wapenstilstand van 1918 passend herdacht. Maar ook de lange, bittere oorlogsjaren '14-'18 en '40-'45 werden bij velen nogmaals in herinnering gebracht. 1914-1918: vier jaar lang vochten soldaten aan de Ijzer. De meeste daar gevallen Belgische soldaten hebben een ereplaats gekregen op het kerkhof van hun woonplaats. Éénentwintig jaar na de wapenstilstand van 1918, woedde opnieuw een wereldoorlog. En gedurende deze stryd verloren opnieuw heel wat landgenoten het leven door het oorlogsgeweld. Om hen te gedenken werden in steden en dorpen oorlogsmonumenten opgericht. De namen van alle oorlogsslachtoffers werden er ingebeiteld. Hun namen worden ieder jaar opnieuw in herinnering gebracht tijdens de «dodenhulde» van elf november... Zij vochten voor de vrede. In Erembodegem-Centrum werd de herdenking te 9ul5 ingezet met een korte op tocht, begeleid door de Ko ninklijke Fanfare Sinte Ce cilia Erembodegem, door de centrumstraten, naar de O.L. Vrouw Hemelvaart- kerk. Daar werd te 9u30, door de parochiepriester, een plechtige zieledienst opgedragen, met offer, voor de militaire en burger lijke slachtoffers uit Erem bodegem, van beide we reldoorlogen. Na deze dienst volgde aan het mo nument van de gesneuvel den, vóór de kerk, een kor te plechtigheid. Na een bloemenhulde, kreeg Erembodegems oudste vuurkruiser, Franciscus De Pelsmaeker drie medailles opgespeld. «Het heeft zijne Majesteit de Koning be haagd het kruis van officier in de Leopoldorde met gul den zwaarden, het kruis van officier in de Orde van Leopold II met zilveren zwaarden en het kruis van officier in de Kroonorde met gulden zwaarden toe te kennen aan de heer Franci scus De Pelsmaeker», zei plechtig gemeente- en pro vincieraadslid Freddy Pijck tot de gedekoreerde oude strijder 1914-1918. Frans woont op de Hogeweg nr. 20 en werd geboren te Erembodegem op 21 ja nuari 1893. Na deze plech tigheid volgde nog een kor te -optocht door het cen trum van Erembodegem, begeleid door de fanfare en een receptie in de raadszaal van het oudgemeentehuis van Erembodegem: een ideale gelegenheid voor Frans om herinneringen aan zes jaar soldatenleven en verscheidene oorlogs verhalen aan vrienden en kennissen op te dissen. Frans heeft de slag aan de Ijzer meegemaakt, is krijgsgevangen geweest en heeft in een kamp in West- falen gezeten... Begin 1914 luidden de klokken in Erembodegem, gelijk overal in 't land, alarm. De Duitsers rukten het land binnen, bezetten ook Erembodegem, depor teerden Erembodegem- naars en stuurden opgeëis- ten naar Duitsland en Frankrijk, bemoeiden zich met het bevoorraden van onze bevolking, voerden de rantsoenering in en deden allerlei opeisingen. Tijdens deze wereldoorlog vielen een dertigtal soldaten uit Erembodegem, 't zij in de strijd, 't zij in hospitalen, 't zij als krijgsgevangenen. En van onze opgeëisten stierven er een twintigtal in de vreemde of kort na hun terugkomst in eigen ge meente. En ook acht bur gers verloren hier het leven ten gevolge van oorlogs feiten. Om hen te gedenken werd in 1925 in het centrum van Erembodegem het monu ment der oorlogsslachtof fers opgericht: een werk van H. Vanhee. Enkele ja ren later woedde opnieuw een wereldoorlog. Ook in 1940 verloren Erembode- gemnaars, soldaten en bur gers, het leven door het oorlogsgebeuren. In 1943 werd verzetsman Gaston De Schepper terechtgesteld en begin september 1944 vielen Benoni Elskens, Van Bever Albert, Frans Spanhoven en Ernest De Beer, allen verzetsleden. Ook hun namen werden op het oorlogsmonument bij- gebeiteld. Zij delen in de «dodenhulde». In Erembodegem-Terjoden werd om 10 uur een H. Mis, gevolgd door Te Deum. opgedragen in de St. Jozefkerk. Vervolgens werd door de Heer Raymond Snel, de naamafroeping gehouden van de militaire en burger lijke oorlogsslachtoffers van de parochie. Hij herin nerde ons de namen van oudstrijders 1914-1918: Henri De Pauw, Cyriel Roelandt, Jan Scheerlinck, Constant Van der Zijpe. Adolf Van Den Steene en de opgeëisten Jozef Var Den Steene en Jozef Var Impe. Felix Van Haverbe- ke en Cesar Lievens zijr gesneuveld in mei 1940 Benoni Elskens viel als weerstander op 9 septem ber 1944 en Catherina Nelis en Nathalie Roelandt wer den burgerlijke slachtoffers van de laatste wereldoor log, in mei 1940. Na deze naamafroeping werden door Schepen Roels en afgevaardigden van vaderlandse verenigin gen van deze oorlogsslacht offers een korte bloemen hulde gebracht. En nadien volgde een optocht, bege leid door de fanfare De Terjodenaren door de Ge- raardsbergsesteenweg en de Ninovestraat. Wij herinnerden ons de leuze van de meeste solda ten in de Ijzervlakte, die nu nog te lezen staat op de Ijzertoren in Diksmuide: «Nooit meer oorlog!». En vroegen ons weifelend af «Zal deze vredswens in ver vulling gaan?» (D.B.) De traditionele 11 novemberviering ging ook te Moorsel door bij een mooi herfstweertje. Begeleid door de Koninklijke Harmonie St.-Cecilia wer den na een plechtige dienst voor de oorlogsslachtoffers bloemen neergelegd aan het gedenkteken en aan de monumenten (Moorsel heeft er verschillende) op het kerkhof. In het dienstcentrum. waar wél gezorgd was voor drank voor de receptie doch niet voor enige verwarming ontving raadslid Oscar Redant in aanwezigheid van Raymond Uyttersprot, Isidora Carlé en Louis Saerens oud-strijders en muzikanten. Hij memoreerde de dubbele betekenis van deze viering. Een herinnering aan een tijd van schrijnende ellende die ons het huidige inleveren wellicht wat makke lijker doet aanvaarden, maar tëvens een blije dag als de herdenking van de inzet van een betere periode na de wereldoorloefen). De jonge generatie past het dan ook deze die voor het vaderland alles veil hadden dankbaar te blijven. Voorzitter Petrus Wille merkte hierbij op dat als de receptie volgend jaar in een even koele temperatuur moet verlopen men dan liever niet meer boven zou komen. Bij de aanvang van het feestmaal in lokaal Katolieke Kring werden volgende verdienstelijke leden-oud-strijders wegens hun respektievelijke verdiensten het gulden erete ken NSB opgespeld: - ondervoorzitter Alfons Van der Beken; - sekretaris-penningmeester Désiré De Meyst; - Louis Van den Abeele; - Xaveer Van den Meersche. Bij de plechtigheden werden zowel de «Brabanqonne» als «de Vlaamse Leeuw» gespeeld zodat dit jaar geen incident te betreuren viel. (Ih) Op zondag 21 november viert het ACV-Erembodegem zijn 75-jarig bestaan. Dit jubileum gaat gepaard met een grootse viering waarop alle AC V-leden met hun familie uitgenodigd zijn. Wat staat er op het programma? Om 9 u 30 wordt er verzamelen geblazen aan het ACV- sekretariaat. Stationsstraat 10A te Erembodegem. Om 10 uur wordt er een plechtige hoogmis opgedra gen in de O.L.Vrouw He- melvaartkerk. Deze eucha ristieviering wordt opge luisterd door het A Capel- lakoor Termuren. De traditionele 11 november herdenking te Lokeren had plaats onder een stralend herfstweertje. Was het daardoor dat er zoveel oud-strijders waren opgekomen? Want het is wel wonderbaarlijk te Lokeren: waar iedereen zou veronderstellen dat hun aantal van jaar tot jaar vermindert, dan is dat in Lokeren niet zo. Dat Is wel te danken aan de degelijke werking van het overkoepelend orgaan van alle vaderlandse verenigingen, dat al het mogelijke doet om zijn leden samen te houden en er telkens nog nieuwe weet by aan te sluiten. In alle geval de hele mid- denbeuk van de niet kleine Sint-Laurentiuskerk was helemaal bezet, iets wat we de laatste jaren niet dik wijls konden zeggen. De ken Lebacq droeg samen met zijn twee onderpas toors de herdenkingsmis op. Tijdens zijn homilie haakte hij in op de woor den van het Evangelie «Mijn vrede geef ik U». Hij legde vooral de nadruk op het zinloze van beide we reldoorlogen, waarin al wat menselijk is, werd teniet gedaan. Na de optocht naar het monument der gesneu velden werd de stoet ont bonden aan het stadhuis. Daar had de gebruikelijke receptie plaats en zoals ie der jaar was nu ook de raadzaal veel te klein. Bur gemeester Liebaut aan het hoofd van het voltallig schepencollege sprak het welkomwoord uit. Hij ver welkomde heel speciaal de 6 oudstrijders van '14-'18: Roger Adam, hun voorzit ter, Pierre De Naer, Emiel Van Bocxlaer, Julien Moors, Theophiel Martens en Alfons De Vos. Een van die zes heeft het zelfs klaar gespeeld de hele oorlog, steeds in de voorste linies, door te maken zonder eni ge verwonding te hebben opgelopen. Of hij tijdens de schaarse periodes in Pa rijs of in Schotland ooit door een amor-pijl is ver wond, heeft hij ons steeds zedig verzwegen. De bur gemeester bracht ook hul de aan de jongere oud-strij ders van '40. Velen ervan hebben niet geaarzeld, na sen gevangenschap van we ken en zelfs van maanden, het weer op te nemen tegen de bezetter. Zij sloten aan bij de weerstand. En ook hier zijn nog slachtoffers gevallen. Ten bewijze daar van de gedenkplaat in de hall van het stadhuis, waar ook telkenmale bloemen worden neergelegd. Ver volgens werd overgeggaan tot de vereremerking van alweer vier verdienstelijke mannen: Pierre De Naer, reeds voornoemd, kreeg het Kruis van Officier in de Leopoldsorde met Gulden Zwaarden. Bij de jongeren kregen Jan Van Rumst en Ernest Van Sever de Her inneringsmedaille van de regering van Albert I. En Marcel Rogiers verwierf het erediploma van vaan deldrager. Na een heil dronk op alle gevierden en op alle aanwezigen gingen de verschillende groepen dan naar hun eigen lokalen om er nog van een welver diende feestmaaltijd te ge nieten. J.V.L. Vorige vrfjdag verzamelden een 40-tal leden van het van vele natuurverschijnse- Bruylandt, Kamiel Lede- «Werk van den Akker» uit Wieze in café «Oud-Gemeen- len benaderen; en dat met gen en Wilfried Vertongen tehuis» voor de prokiamatie van de uitslag van de andere mensen, zodat er (85); Frans Comelis, Julien bofkenspryskamp. Ter inleiding overliep voorzitter Louis vaak een sociaal engage- Van Haudt, Louis Van den Van den Steen even de agenda, stelde het jaarlijks eetmaal ment uit voortvloeit- Steen en Pierre Van Mol in uitzicht en verleende dan het woord aan E.H. Dom (84%); Gustaaf Troch, Joris van de abdy te Afïligem, een geboren verteller door A. Gemengde tuinen: Maurits Van de Velde en - velen gekend om zyn T.V.-spreekbeurten. Jozef Cooreman, Paul Frans Van Driessche D'Hondt en Alfred Lam- (83%); Dirk De Schepper Voordracht natuur te herstellen. brecht (93%), Hendrik De en Emiel Schepens (81%); Op het thema: «De filozo- In die optiek beklemtoon- Schrijver, Karei Heuvinck, Petrus Maes, Remi Van fie van het groen» schetste de de voordrachtgever de Louis Lambrecht (Aalster- Haudt en Roger Van Keer hij de problematiek van de waarde en het nut van vere- sestraat) en Virgile Van (80%); Roger Buys (79%); natuur, daarbij uitgaande nigingen zoals «De Volks- Hove (92%), Louis Lam- Freddy Van Praet en Karei van de bijbel die ons ver- tuin», de groenkomitees brecht (Bontegem: 91%); Verhaven (78%), Prosper haalt hoe God vele milen- e.a.m. Daar leert men im- Marcel Lambrecht (90); Colson en Theo Vermeir nia geleden de Mens in een mers weer vreugde (en ge- Benoit De Mol, Jozef Put- (77%), Gaston Heyvaert mooie Tuin plaatste, waar- zondheid!) in de arbeid te teman, Paul Van den El- (75%). aan hij echter in de loop vinden en enigszins afstand zen, Frans Van Hecke en B. Siertuinen: der eeuwen vervreemdde te doen van financieel ge- Alfred Van Medegael 1. Willy Van Lysebeth en terechtkwam in de maal- win; daar leert men zich (89%); Frans Bosman, Al- (92%), 2. Norbert Willems stroom van een konsump- verdedigend op te stellen bert Cami, Jean De Wolf (89%), 3. Mevr. P. Calle- riemaatschappij met alle tegen natuurverkwisting en en Achiel Moens (88%), baut en André Van Steen - gevolgen vandien... Heden milieubezoedeling;... daar Robert Merckx (87%), (85%) en 5. Frans Van tendage telt bij de mens kan men nog op konstruk- Marcel Troch en Jozef Van Steen (80%). - nog slechts het nuttigheids- tieve wijze het Waarom Geerteruv (86%), Willv effekt. «Vandaar dat hij als het ware bezeten is van de slogan «Time is money» en zelfs niet terugschrikt om er de gezondheid van de bevolking aan op te offe ren. Spreker zei verder nog: «De mens is een ver woed verbruiker gewor den; wat verbruikt wordt is echter voorbij... metalen, mineralen, energie... en eens komt de dag dat alle reserves uitgeput raken. Wat dan?... De uiteenzetting door pa ter Joris was dus wel meer dan een gewone leervoor- dracht! Ze was als het ware een waarschuwing aan alle verbruikers om niet achte loos en ongebreideld te konsumeren, en om zoveel mogelijk de banden met de Teledienst nodigt alle belangstellenden vriendelijk uit tot een informatie-avond over «staat het gezin dan toch op de helling?» door Dokter L. Hoppenbrouwers, psychiater-sexuoloog uit Borsbeek, op dinsdag 30 november 1982 om 20 u. in het stadhuis te Dendermonde. Huwelijk en gezin zijn de jongste jaren van hun glans aan 't verliezen. Dat is niet altijd zo zichtbaar, want trouwen en (maximum twee) kindjes krijgen, is voor de meerderheid nog het standaardideaal. En wie niet tot een gezin behoort, wordt bijna bekeken als een marginale... Maar dat onvolprezen gezin blijkt vaak niet bestand te zijn tegen de harde botsing met de realiteit: echtscheidingen en andere, meer verborgen maar daarom niet minder pijnlijke mislukkingen, nemen toe. M.a.w. voelen mensen zowel jong als oud zich nog thuis in een familiaal verband? Er stelt zich het probleem van de menselijke relaties in de familiale gemeenschap. Waaraan ligt dat en wat is er aan te doen? Op die vragen wordt tijdens de gespreksavond van Teledienst dieper ingegaan door een deskundige, vertrouwd met de praktijk. Inlichtingen: Teledienst (Centrum waar mensen met vragen en moeilijkheden terecht kunnen Dienst voor vrijwilligershulp), Vlasmarkt 29, 9330 Dender monde, tel. 052-21.51.35. Na de H. Mis is er een optocht naar de Volkskring, met de fanfare «Niets zonder Arbeid», waarna receptie. Rond 12u30 is er een feestmaal in het Parochiehuis. En daar na worden er verscheidene verdienstelijke ACV-leden vereremerkt. Robert Van Depoele, nationaal sekre- taris van het ACV, zal er een toespraak houden en de eretekens overhan digen. Om 15 uur is er een kwis met IQ-kwismaster en pre sentator van TV-Touché Herman Van Molle. 75 jaar ACV: driekwart eeuw geschiedenis. Het is een lange weg die reeds werd afgelegd! Even een terugblik in het verleden? Fons Van de Maele: werk man-dichter, op 22 januari 1874 te Erembodegem ge boren en op 30 september 1938 overleden was reeds gesindikeerd van in 1894 of '95! En hij ijverde er toen reeds voor om in Erembo degem een kristen sypdi- kaat op te richten. In 1907 was het zover: «De Wederzijdse Hulp», het vakverbond van Erembo degem werd opgericht. Als stichters staan vermeld: Fons Van de Maele: eerste voorzitter, Sooi Cardon, de schoonbroer van Fons Van de Maele, was eerste bode, en Petrus Verbestel. In die tijd bedroeg de bijdrage 15 centiem per veertien da gen. Het vakverbond streed toen voor de verbe tering van de arbeidsvoor waarden en tegen het drankgebruik. Op 12 mei 1935 werd in het Groen Kruis te Aalst Fons Van de Maele gevierd als voorzitter van het bloeien de vakverbond van Erem bodegem. En voor zijn kristelijk sociale inzet werd hem het ereteken «Pro Ecclésia et Pontifice» toe gekend. Op 30 juli 1939 vierde het Kristen Syndikaat van Erembodegem zijn 550" lid. Tijdens die viering werd nogmaals hulde ge bracht aan de stichters, de grote pioniers van het syn dikaat. In de loop der jaren heeft de Kristelijke Arbeidersbe weging in Erembodegem steeds «grote» namen in zijn rangen gekend. Den ken we maar aan Temmer man, Veldeman, Walgraef, Lambrecht. Dit waren of zijn mensen die zich met hart en ziel inzetten voor de sociale beweging. Dank- zij hun daadwerkelijke in zet en inbreng is het ACV .in Erembodegem steeds aktief gebleven. Denken we maar even aan de aktie- ve medewerking aan de ACW-aktie «Veilig Ver keer». voor het 75-jarig ACV- Erembodegem. En onge twijfeld groeit de feestvie ring van toekomende zon dag uit tot een echte mijl paal in de geschiedenis van het Kristelijk Vakverbond. Daarvoor staat volgende bestuursploeg borg: Denise D'Haese (voorz.); Leona De Wilde (ondervoorz.); Paul Conruyt (sekr.); Eddy Lippevelde - Josephine Bosmans (schatbew.); de boden Louis Baeyens, Hu- bert Fonck, Danny Philips en de andere bestuursleden Jef Lambrecht, Achiel Borms, Arsene Verfaille, Willy Coppens, Maurits Baeten, Liliane Solen. Henri Matthijs. Remy Etienne. Paerewijck Karei. Jan Van De Voorde en Paul Van Damme. D.B. Fons Van de Maele. de «werkman-dichter» werd op 22 januari 1874 te Erembodegem geboren. Op 30 september 1938 is hij er overleden. In talrijke «verzekens» van zijn hand domineert zijn «liefde tot de natuur». Ter illustratie volgend gedicht: Herfst Ze vallen al maar aan. De geelgeworden blaren. Het windeke dat waait. Nu met de felste kracht. Dan met een zacht geruis. En zal geen enkel sparen. Maar strooien over "t land En weide, weg en gracht. Nu is het mij een lust Alleen hier rond te dwalen, In stille mijmering. Gelukkig als een kind. En wat ik dan geniet Zal niet mijn pen verhalen. Het najaar met zijn goud Ik heb het steeds bemind! En toch, met ieder blad. Dat neervalt van de bomen. Van ruigte en struikgewas. Valt er wat schoonheid mee. Wat blijheid en wat zon. En zal hij nader komen De lange winter met Zijn noden en zijn wee. Hamme. 11 november viering. De voorzitter Van Riet en Roels legden bloemen r, de gedenkplaat van de gesneuvelden te Kastel (vh) Er is echt reden tot juichen Hamme. Bloemenhulde aan het monument van de gesneuvelden (vh)

De Voorpost | 1982 | | pagina 10