Auto-arme zondag en 11.11.11. te Lebbeke Auto-arme zondag: jeugdbewegingen nemen initiatief in handen 11.11.11.-aktie te Hamme een sukses 12 -19.11.1982 - De Voorpost Alhoewel de auto-arme zondag geen onverdeeld sukses is gebleken, heeft dit initiatief er toch andere interessante in het leven geroepen en in Lebbeke ook aanleiding gegeven tot samenwerking tussen de BGJG en 11.11.11. In samenspraak met deze aktie besliste BGJG zjjn geplande fietstocht zondagochtend niet door te voeren. Fietsgrage mensen konden in de namiddag aansluiten by de gesponsorde km. fietstocht ten voordele van 11.11.11. Wel ging voor de BGJG de historische wandeling door Lebbeke door, waarna beide akties elkaar terugvonden in de gemeentelijke muziekschool. Historische wandeling Om twee uur begon ge meentearchivaris Jozef Dauwe in een zeer ont spannen sfeer een beeld te schetsen van de wijzigingen en groei van Lebbeke dorp. Hij verhaalde de geschie denis van het dorpsplein en van het gemeentehuis. Haalde enkele waardevolle gebouwen aan en vermeld de dat ook spijtig genoeg het huis Barthier, dat qua stijl helemaal aansluit op de stijl van het gemeen tehuis en de andere huizen op het dorp, binnenkort ook onder de slopershamer komt. Dan begon hij de geschiedenis van de bouw van de kerk bij de gevel. Rondgaand duidde hij, met lidtekens van verbouwin gen, de groei van de kerk en de veranderingen in stijl aan. Ook over de knekel put of het knekelhuis, vroe ger gebruikt om alle been deren van geraamten die nog niet helemaal tot stof vergaan waren in onder te brengen, gaf hij een zeer humoristische uitleg. Elk knekelhuis kreeg ook een kalvarie, vandaar de vele kalvaries aan onze kerken, en een opening, meestal rond, die toegang tot de put verschafte. Het schijnt, dat wie op de sluitsteen stond en vloekte in de put viel. «Als schooljongen,» zei de archivaris, «heb ik er eerst veertien dagen over gedaan om mij af te vragen of ik het durfde, maar ik heb mij altijd aan de tralies .van het vagevuur vastge houden. Ik heb het eigen lijk nooit gedurfd». En of hiermee gelachen werd. Elk van ons kan zich nog iets uit zijn jeugd herinne ren over schrik voor Sint- Maarten of de goesting, buiten weten van moeder en vader, toch iets te doen, dat ten strengste verboden was. De beelden van St.- Jan en O.L. Vrouw van de kalvarie van Lebbeke zijn weg. Enkele jaren geleden, bij een serieuze storm, zijn ze immers naar beneden getuimeld en toen is men tot de konstatatie geko men, dat ze niet van plaas ter waren, maar van hout en «rechtgehouden werden door de verf», aldus Jozef Dauwe, «want binnenin zijn ze helemaal vermolmd. Er werd kontakt genomen met de dienst van Monu mentenzorg, die beloofde ze te restaureren, maar ze liggen nog op de zolder van de kerk te wachten op Brussel. Spijtig genoeg. Na restauratie worden ze in de kerk ondergebracht.» Via het gotische St.-Annaka- pelletje en het gotische hoogkoor, ging het langs de Renaissancezuiderflank te rug naar voorgevel in Bor- rominiaanse stijl (Italiaan se stijl). Het oorspronke lijk plan van de kerk was een latijns kruis, met een middentoren. Deze toren, die in 1650 voorzien werd van een gaanderij, stortte tien jaar later dag op dag in. De reden was dat men wegens verbouwingen aan de kerk twee kruisgewel ven, die de toren onder steunden, weggenomen had. Toen heeft men een steunlening uitgeschreven om de toren herop te rich ten. Vandaar ook dat de eerste pilaren in de kerk van Lebbeke zo dik en grof zijn, men heeft ze immers extra verstevigd om de to ren te dragen. Spijtig ge noeg belemmeren deze twee extra bouwsels nu het zicht op het. gotisch koor, dat bovendien iets groter opgevat is. Misschien was de bedoeling op een be paald moment om een heel grote gotische kerk te bou wen. Men begon toen altijd bij het koor, later volgde het schip en de zijbeuken. Maar niet zelden bleef de verbouwing bij een gotisch koor, omdat de parochie inmiddels zonder de nodige Lebbeke. De auto-arme zondag werd begonnen met een fietstocht (vh) Lebbeke. In de muziekschool te Lebbeke was er na afloop een diavoorstelling rond de 11.11.11.-aktie (ks) Benieuwd keken wij uit naar de weerslag van de aktie «auto-arme zondag» op het auto- kast en een (laattijdig) be- verkeer in Lede. Het werd ons al gauw duidelijk dat het auto-verkeer sterk uitgedund zoek van Sint-Maarten. Al was, maar dat het impakt van de aktie die werd gepropageerd door de BGJG en aktie bij al hadden wij meer ver- «Openbaar Vervoer» en de uitgebreide steun kreeg van radio, TV en geschreven pers wacht van een toch wel toe ook nu alleen maar van tel was op diegenen die sowieso al in die richting denken en natuurminnend en milieubewust zijn. In Lede had de plaatselijke voerd. Nadien verzamel- namiddag-met-een-verras- BGJG-afdeling er zich ge- den al de kinderen zich in sing in het Dienstencen- makkelijk vanaf gemaakt. «De Volkskring» waar de trum in Wanzele in de di- Via het plaatselijke «Re- ex-Ledenaar Jan de Coen- rektie van de Rijks VLO- klaamblad» had het BGJG- sel het jonge volkje gepast School van Oordegem trak- bestuur weliswaar erg af- onderhield en het aktief bij teerde de jeugd op poppen- standelijk opgeroepen om het gebeuren betrok. Na de auto op stal te laten. Als zijn optreden, het was toen enige inbreng aan aktivitei- al 18.00 u., werd het po ten in het hele auto-arme- dium ingenomen door de in zondagopzet nodigde het Lede erg geliefde disco-bar BGJG-bestuur geïnteres- Galaxy 2000 en konden de seerden uit om gezamenlijk oudere leden hun hart een wandeling te maken ophalen, langs het «Tussenbeek- Ondertussen waren ook de pad». Wie meer individueel wandelaars die deel hadden ingesteld was stelde zij genomen aan de Tussen- voor toch, eventueel met beekpad-wandeling of die- het gezin, een frisse neus te genen die op eigen initiatief halen. het onlangs ingewandelde Het Marktplein bood aan- Jean Moens-pad hadden vankelijk wel dezelfde aan- verkozen, terug in het cen- blik van andere zondagen, trum gearriveerd. Naarma- Maar naarmate de missen te het later werd en donker gedaan waren, kwam het en het flink begon te rege- plein leeg. De kafees had- nen verschenen meer en den hun wekelijkse na-de- meer auto's in de straten en miskaarters uit het centrum kregen de straten het uit- die gemakkelijk te voet zicht van alle andere zon- weer naar huis konden, dagen te juichen initiatief. Blijk baar zijn wij al te erg «ver kocht» aan onze auto. Want velen vonden allicht een reden om toch maar de auto uit de garage te kun nen halen. Op 13 en 14 november had chiehuis H.-Familie, waar de 11.11.11.-aktie plaats, op een spreker van de Bel- Dit jaar had het 11.11.11.- gisch Palestijnse Vereni- komitee van Hamme een ging de problemen, waar- projekt gekozen voor hulp mede de Palestijnen in Li aan de Palestijnse vluchte- banon te kampen hebben, lingen in Libanon. Hierme- kwam uiteenzetten, de tracht men humanitaire De 11.11.11.-aktie mag in hulp te geven aan de Pales- Hamme een sukses ge- tijnse vluchtelingen, meer noemd worden omdat de specifiek wil men de oor- omhalingen een bedrag van logsslachtoffers en de ge- 161.767 fr. opleverden, handicapten de mogelijk- Voor het komitee en de heid geven zich zo goed vele medewerkers, die zich mogelijk in de samenleving gratis ter beschikking stel- te integreren. den, van harte proficiat Sommigen waren per fiets De VTB-VAB-afdeling Op vrijdag 12 november te voor dit behaalde resultaat, afgezakt gekomen om hun Impe, Wanzele. Lede had 19.30 u. had er een ge- In 1981 werd ongeveer wekelijks kaartje te leggen, de kinderen uitgenodigd spreksavond plaats in de 143.000 fr. verzameld. Zelfs schepen Henderickx vopr een spel- en filmpjes- bovenzaal van het paro- (bd) had z'n fiets uit de opberg- kast gehaald en was - mjrynjmrjrb plein aangekomen. De te- wmmwsr": 1 rmi rugweg durfde hij echter r/p'r* *^jr I op om hem met de auto op Wt De jeugd had het origineel een gezamen- begon met een H. Mis in het Kollege, waarna de kin- ^9 1' I*"4 deren zich verkleedden, ^9 :|M|_^9 groepen vormden en de ^9 9 ^Ër straten introkken. De auto- ^9 ^9r V V yjgp mobilisten werden aan de mu- jH auto-arme zondag herin- nerd en hier en daar wer- Aalst. Vandaag rijden we eens niet met de wagen. We doen het te voet (ad) den nummertjes opge- financiële fondsen zat om het werk te realiseren. Bin nen in de kerk ging de aandacht naar de houtsnij werken van Philips Nijs voorstellende de 15 myste ries van de rozenkrans en de schelpmotieven, door Adriaan Nijs. Deze werden alle gefinancierd door de St.-Jorisgilde. Een kruis boogschuttersgilde, die reeds rond de 13de en 14de eeuw bestond en een con- frerieboek had, dat de na men van alle leden bevatte, maar spijtig genoeg in de brand van Dendermonde verloren ging. Ook het ba rok altaar van O.L. Vrouw loont de moeite. De beel den van Joachim en Anna, zijn ook van de hand van Philips Nijs. Het beeld van O.L. Vrouw zelf, is niet het oorspronkelijk beeld, dat vermoedelijk een sedes sa- pientiae was. Het is een Mechels beeld uit de 17de eeuw, gesneden in kersela- rehout. Dan is er ook nog de kerkschat van Lebbeke, goddank redelijk goed be waard, niettegenstaande de vele verwoestingen en overheersingen, waaraan Lebbeke onderhevig is ge weest. In deze schat zijn een paar merkwaardige, zeldzame en waardevolle monstransen. Vermelden we maar de monstrans van Jan De Hamer van 1616. De oudste bewaard geble ven. Het mqrmeren hoog altaar is een verwezenlij king van Pieter Verbruggen de jonge in 1679. Het rech- terzijaltaar, van de Confré rie van het H. Kruis, was vroeger het H. Geestaltaar, of het altaar der armen. Ook de begijnhoven ken den een H. Geesttafel, die voorzag in behoeften der armen. Dit was de voorlo per van de bijstandvoorzie ning voor minderbedeel den. Later is het het altaar van het H. Kruis gewor den. Het bevat nog een mahoniehouten schrijn van Pieter Philips uit 1654. Het was het énige kunstvoor werp dat gaaf overbleef na het instorten van de toren in 1660. Ook de preekstoel heeft zijn geschiedenis. Hij werd begonnen in 1787, maar niet betaald. Na een twintigjarige procedure ontving de beeldhouwer zijn geld, maar het bene dendeel, dat nog moest af gewerkt worden, kreeg een soberder uitvoering omwil le van geldnood. De beeld houwer is Kerrickx. Ook het orgel, van de beroemde familie Van Peteghem, or gelbouwers, is de moeite waard. De restauratie zal vermoedelijk tegen einde 1983 klaar zijn. De hout sneden in de rechterbeuk, met de geschiedenis van de legende van O.L. Vrouw van Lebbeke, van de hand van Heilbrouck, zijn de énige overgeblevene van deze kunstenaar. Zijn an der werk in de St.-Pauls" cathedral in Londen ging immers in de vlammen op, toen daar voor een paar jaar brand uitbrak. Er zou over Lebbeke, kerk, kunst schatten en geschiedenis nog veel kunnen gezegd worden, zeker door Jozef Dauwe. Er is niemand meer onderlegd dan hij op dat gebied voor Lebbeke. Bovendien is zijn grondige kennis van zaken gepaard aan een humoristische kijk. Werkelijk boeiend. 11.11.11. De gesponsorde fietstocht van 11.11.11. die voor 10 km rond Lebbeke reed en voor 15 tot in Wieze, bracht 20.027 fr. op. Een goed resultaat voor dit voor de eerste maal gerealiseer de initiatief. Het hoogste bedrag werd verzameld door Steven Hofman, nl. 1.450 fr. Ongeveer 30 jon gelui waarbij, het mag gezegd, de jeugd van Wie- ze hoofdzakelijk sterk ver tegenwoordigd was re den zondagnamiddag bij dit toch frisse weer, hun Lebbeekse ommegang uit. Proficiat aan alle deelne mers. Het was in alle geval een bevredigende opkomst. Diamontage Rond vier uur verzamelden de jongeren van de fiets tocht en de volwassenen zich, met een potje koffie of een pintje bier, ten voor- BÉ dele van 11.11.11., zich in de muziekschool. De voor zitter van de BGJG gaf een diamontage over enkele moeilijke verkeerspunten in Lebbeke. De politie- kommissaris was aanwezig voor kommentaar. Enkele punten uit de diamontage, samengesteld door Guido Lebbeke. Archivaris Jef Dauwe legt de vinger op de u plek: veel van ons bezit is voorgoed verloren gegaan (k Lebbeke. De Bond van Grote en van Jonge Gezinnen hield er een wandeling, deelnemers waren op de afspraak aanwezig (vh) Breckx (jeugdraad). Het dingsweg betreft, merkte de kommissaris dat Kruispunt O.L. Vrouw- de kommissaris op dat er voor zeker iets zou mot straat-Stationsstraat, Om- nog heel wat gevaarlijke gedaan worden. Er leidingsweg, Meisveldbaan punten zijn, maar dat deze ook klacht van één a - Minnestraat, Fabrieks- op 17 november door het aanwezigen tegen de j straat - Klein Antwer- gemeentebestuur zullen be- luidshinder op de Kajx penstraat, Kruispunt De sproken worden op het mi- kensbaan, veroon Nayerstraat - Lindekens- nisterie van openbare wer- door wachtende vracht straat - Potaarde - Heizij- ken met de bevoegde in- gens die in een daar g destraat, de bocht aan de stanties. Op die dag is er tigd bedrijf, willen lo: Nayerswal, de bocht in de immers daarvoor een ver- Zo besloot Lebbeke di Rossevaalstraat en in de gadering voorzien. Het ge- to-arme zondag. Het ini Wi Stationsstraat. Spijtig ge- vaarlijkste punt bleef wel tief mag wel geslaagd noeg liet de jeugd het reeds het kruispunt Heizijde - ten, ook de samenwerl na 10 minuten afweten. Potaarde - Lindekensstraat tussen jeugdraad en BG j Het grootste percentage en De Nayerstraat. Schepe- verliep vlot en kan verkeersslachtoffers ligt nen Abbeloos en Hiel, ook ding geven tot verdere nochtans bij de schoolgaan- aanwezig op deze manifes- tiatieven. de kinderen. Wat de omlei- tatie, beaamden samen met De aut Aalst. Aandachtig luisteren naar de wijze raadgevingen en dan op zondag te Terjoden was een sukses (ad)

De Voorpost | 1982 | | pagina 12