Schepen Etienne Bogaert wil Aalst uit financiële put halen. Moet, moed en mentaliteitsverandering! Om haar kliënteel nog beter te dienen! SUPER PRESS1 EEN NIEUWE REALISATIE VAN PVBA FAMA SHOP ZELE Happart burgemeester het vlak van stukwas, kilo- nieuwkuis en alle moge- nevenspecialiteiten kan Pvba Fama Shop, die ge- d is aan de Gentse- te Zele, bogen op jarenlange ondervinding. De firma viert het komende genomen, met als enige be- jaar haar 35-jarig bestaan en doeling het kliënteel steeds is reeds 20 jaar gespeciali- beter te dienen. Moeder Mar- seerd in nieuwkuis. Dit sped- tha Famaey met haar zoons fiek familiebedrijf, gerund door Louis, Frans, Willy en Roger specialisten in het vak heeft en hun respectievelijke fami- steeds een grotere uitbreiding lies hebben zich steeds onver droten ingezet om van de PVBA FAMA SHOP een mo dern bedrijf te maken, dat on der alle oogpunten voldoen aan de strenge normen, die van dergelijke firma's wordt verwacht. Met een ongebrei delde persoonlijke inzet ge paard aan de meest moderne machines, doorbroken ze de lokale grenzen en verwierven bekendheid in de omliggende gemeenten. PVBA FAMA SHOP overkoe pelt een vijftigtal depots, was serijen en eigen shops. Ze zijn ingewerkt in het reinigen van onderhoudskleding en het wassen voor klinieken. De twee jongste verwezenlijkin gen Twin Shop aan het Twee- bruggenplein 9 te Hamme en 'De Geest', Dijkstraat te Den- dermonde, zijn het bewijs dat Fama Shop het met haar aan pak bij het rechte eind heeft. Super Press: De Nieuwe aanwinst De familie Famaey beseft, dat stagneren in zaken achteruit gaan betekent. In die optiek moet de realisatie gezien wor den van de opening van een nieuwe shop: SUPER PRESS, aan het nummer 4 van de Oudbrugstraat te Zele. PVBA FAMA SHOP wil hiermee haar Zeels Kliënteel de mogelijk heid bieden om nog meer dan vroeger gebruik te maken van het gamma aan mogelijkhe den. die ze biedt. De uitbating is in handen van Willy en Monique Famaey-De Wilde Willy's echtgenote Monique wordt voor de Zeienaars een ideale gastvrouw, die reeds van kindsbeen af in het vak staat en alle echelons van het wasserijbedrijf heeft doorlo pen. Ze is meer dan wie ook bekwaam om de klanten met raad en daad bij te staan. Gesteund door het moederbe drijf Fama Shop staat ze borg voor de hoogste kwaliteit aan de laagste prijzen. Onder het motto «bekijk U voordeel» presenteert SUPER PRESS alle mogelijkheden van luxe nieuwkuis aan zeer voordelige prijzen, die ze on danks alle huidige economi sche problemen, in ieder geval wil in stand houden. Zoals het iedere nieuwe zaak past, heeft ook Super Press zijn speciali teiten. Het reinigen van DAIM - LEDER - SCHAPENVACHT - BONT - TAPIJTEN. STOPPA GE krijgt speciale belangstel ling. Ook de zelfdoeners kun nen terecht in SUPER PRESS voor het huren van een tapi- nette. Drempelvrees moeten de kandidaat-klanten zeker niet hebben. Een vriendelijke gastvrouw en een perfekte De PVBA Fama Shop heeft de glimlach met hun nieuwe realisatie de Super Press service kan men ér in ieder geval verwachten. Maar toch geeft SUPER PRESS nog een bijkomend steuntje. Bij middel van waardebons krijgt men op de zeer lage prijzen nog een bijkomende vermindering van 50 fr. bij het binnenbrengen recht geven op een gratis kuis beurt voor een broek. De klant heeft keuze tussen de klanten kaart of zegels, van drie stuks. Anderzijds heeft SUPER PRESS klantenkaarten, die voorzien van 12 stempels SUPER PRESS: Waar en Wanneer? Oudbrugstraat 4, 9140 Zele Tel.: 052-44.42.54 na 19 uur: 052-44.71.53 Uitbating: Willy Monique Famaey-De Wilde Openingsuren: iedere dag van 8.30 tot 18.30 u. zaterdag van 9 tot 13 uur Tekst foto's: B G Van Winckel De Voorpost - 19.11.1982 - 13 Met reserve-kolonel en kommissaris NMBS Etienne Bogaert hebben we in zijn herenwoning uitgerekend in de majoor Glaserstraat bij het station te Aalst een babbeltje. Over de stadsfinanciën uiteraard want na Nieuwjaar wordt deze man als schepen van financiën medeverantwoordelijk voor het financieel beleid. Met een weinig aanlokkelijke erfenis en een even weinig dankbare taak in het verschiet. Voor zover (nog) nodig laten we deze druk bezette man die zijn kantoor heeft in de hoofdstad, strikt gescheiden van zijn aktiviteiten als politiek mandataris, zich even voorstellen. Geboren Aalstenaar! <Ik kom uit een gezin van vijf kinderen, drie zussen en één broer. In de magis tratuur. Vader was leraar aan het Sint-Jozefskollege en deed eveneens zaken. Momenteel blijf ik alleen van het hele gezin te Aalst over. Ik studeerde bij de lieten doch raakte er in een konfliktsituatie omdat ik de Akademie van Mu ziek volgde en er toevallig een meisje in mijn klas zat, wat volledig taboe was. Ik jraoest met de muziekstudie dan ook stoppen wat me enorm pijn heeft gedaan doch mijn belangstelling -oor de muziek niet deed ;o|len. Samen met Gaston /an den Eede en Chris- tiaan Willems werd ik later nderdaad de promotor van iet Festival van Vlaande- en waarvan ik de énige ien die nog geen enkel ioncert heeft gemist. Zelf ras ik aktief muziekbeoe- toaar en speelde niet on- iardig viool en amateuris tisch gitaar en klavier. Nu heb ik er maar weinig tijd :er voor over. Wel ben ik oorzitter van de aloude koninklijke Harmonie «Al [roeiend bloeiend», idies Ik studeerde verder be- lurswetenschappen aan Universiteit te Gent en als spoorstudent regel- itig op de trein met Mare ille. Voor studiën van ;er handelsonderwijs be idde ik echter uiteinde- Ijk te Brussel waar ik me ;on te specialiseren in mntancy, fiskaliteit en dale wetgeving. Na een paar jaar de stageperiode te hebben doorlopen heb ik me onderworpen aan de vrij moeilijke voorwaarden om bedrijfsrevisor te wor den. Bedrijfsrevisor Een beroep dat ik nu reeds 17 jaar uitoefen en waarin ik reeds heel wat heb mee gemaakt. Ik raakte in het beroep aan de top, was ja renlang ondervoorzitter en weigerde zelfs het voorzit terschap van het Instituut. Wegens tijdsgebrek. Een zelfstandig beroep met volledige specialisatie in kontrole, kommissariaten van maatschappijen. Een brede waaier van kontrole- mogelijkheden: parastatale instellingen, privé-maat- schappijen, notarissen en daarbij^eeds 25 jaar exper tises voor de rechtbanken. Taken waarin ik met nogal wat begrotingstechnieken word gekonfronteerd dat dan wel van pas komt. Mijn hobby: de politiek! Een andere hobby dan mu ziek? Ja, de politiek. Als zeer jong kommissielid startte ik in de toenmalige COO, de Commissie voor Openbare Onderstand, in 1958 in vervanging van Be- noni Ringoir die schepen werd. Men is het me trou wens zelf komen vragen. Het was nog in de «schone periode» van de COO nog zonder zitpenningen en waarbij men dan ook nog niet stond te dringen om er bij te geraken. Van de 11,5 jaar dat ik als COO-lid ze telde waren er bijna tien nog zonder zitpenning. Bij de volgende verkiezingen werd ik bij mijn eerste kan didatuur als gemeente raadslid verkozen en ku- muleerde dan dit mandaat met dat van COO-lid zoals voorganger Ringoir trou wens ook had gedaan. In '70 werd ik schepen van financiën, voor mij alles zins minder lastig dan voor andere politici vermits ik in de materie thuis ben. En nu na zes jaar oppositie wach ten me terug de financiën van de stad. Vóór de fusie: geen déficiet! Bij het einde van de be stuursperiode vóór de fusie was het ook al moeilijk doch ik kon via de oprich ting van de Groep Cen trumsteden heel wat berei ken. Ik was voorzitter van de vereniging van schepe nen van financiën en samen met kommunistisch senator en schepen van financiën van Bergen werd zulks na tionaal georganiseerd met als bekroning de «konsoli- datielening». Via uitste kende relaties met minister Michel kreeg ik liefst twee maal 60 miljoen zulks op een budget van 200 miljoen voor het hele land. Som men 'die Aalst bereikten toen het reeds gefusioneerd was. Toen we bij de fusie het bestuur afstonden was er 800 miljoen schuld (schuld leningen) waar bij dan nog zowat 400 mil joen schuldenlast van bui tengemeenten kwam. In de deelgemeenten werd im mers de laatste zelfstandige periode fel gewerkt en wer den dan ook schulden ge maakt. Waar men meest werkte dan vanzelfspre kend meest schulden. Erembodegem waar fel ge- investeerd was in het indus triepark en Moorsel waar praktisch elke baan een goede beurt kreeg. De bo ni's van enkele randge meenten bedroegen eerder kleine sommen. Toen we het bestuur verlie ten eind 1976 was er dan ook praktisch geen deficiet meer, enerzijds wegens de resultaten van de konsoli- datielening en anderzijds wegens het feit dat nog heel wat sommen in te vorderen waren. Konsolidatie die zich onderscheidt van de huidige saneringslening door meer mogelijkheden. De saneringslening geldt immers voor thesaurie moeilijkheden voor beta ling van personeel en toela gen aan OCMW doch leve ranciers blijven ermee in de kou staan. De politiek van St.-Maar ten: 2,165 miljard schuld en een half miljard deficiet! Mijn gelanceerde slogan «gedaan met de politiek van St.-Maarten» werd door onze opvolgers aller minst gevolgd. Met de 120 miljoen werd gezorgd voor prachtige afwerking van schepenkabinetten, voor wagens voor schepenen en chauffeurs die meer dan één miljoen 's jaars ver dienden. Ondertussen is de toestand dramatisch gewor den. De schuld van 800 plus 400 miljoen is aange groeid tot 2 miljard 165 miljoen. Eén miljard aan groei! De totale schuld op een rij gelegd met bankjes van duizend a zes per meter brengt U tot in Parijs en dan hebt U nog heel wat over. Aalst geeft immers één miljoen per uur uit. Elke dag... De inflatie kan hierdoor maar gedeeltelijk verant woordelijk zijn want nooit was het inflatiecoëfficient zo-hoog als in '70-'76. Gebrek aan kordaatheid ligt er voor een deel aan de basis van doch toen sche pen Van den Eede waar schuwde, ook via de BRT, sloeg men zijn verwittigin gen in de wind wat noodlot tig werd. Daarbij komt dan nog het deficiet van een half miljard! Ooorzaken van de belab berde financiële toestand Aan de basis van de drama tische toestand liggen voor al de personeelspolitiek, de openbare werken en het OCMW. Het kader werd veel te makkelijk met toegeving van Binnenlandse Zaken quasi volgepropt en wan neer men in 1976 400 mil joen 's jaars aan personeel uitgaf is dit nu reeds meer dan 800 miljoen. Met daar bij een resem familiale be noemingen, ongewone be vorderingen en de gevolgen van het statuut van Gent. Zonder op voorhand te be rekenen of het allèmaal wel betaalbaar zou zijn. Het aanstellen van werklozen zonder waarborgen van de staat kostte aan de stad 172 miljoen. Naast de personeelspolitiek was nog veel erger de poli tiek van openbare werken gepaard aan leningen met aflossingen en lasten in de gewone begroting wat dan wel enorm doorweegt. En de resultaten? Het zwem bad waarvan 't vorig be stuur het dossier klaar maakte is nog niet af. het kultureel centrum dat in de vorige periode de ruwbouw kreeg evenmin, het Huis Van Langenhove heeft er zes jaar in lamentabele toe stand gestaan en nog niet afgewerkt en het nieuw zie kenhuis gaat problemen scheppen qua uitbating want ook ziekenhuizen moeten saneren. Onbegrij pelijk dat waar andere kli nieken boni maken het stadsziekenhuis een defi ciet heeft van 120 miljoen dat passeert zonder enig ernstig onderzoek. Derde oorzaak is het OCMW waarvan het be heer de laatste periode in vraag kan worden gesteld. Er moet een waarnemer zijn in het OCMW en ik zal die taak ter harte nemen. Schepen Van den Eede heeft enorme inspanningen gedaan doch werd niet ge volgd door zijn kollega's. Ik wil er wel alleszins de hand aan houden, heb een ander karakter en ben geen 75. De knoeierij moet er uit! Ik heb met schepen Van den Eede eens de toestand overschouwd om de aard van zijn moeilijkheden te kennen, wil een duidelijke inventaris opmaken en aan het quasi-kollege mijn voorstel voor de begroting 1982 voorstellen gezien de huidige ploeg zulks niet meer doet. Ik heb reeds een sanerings plan in petto waarover ik later in extenso wil uitwei den. Wel wil ik er reeds van kwijt dat het enerzijds gaat om uitschakeling van mis bruiken wat reeds niet min der dan 25 punten omvat. Er is dus zeker te saneren alhoewel dit veel moed zal vregen. Als we willen voor uitkomen is dergelijke moed echter onontbeerlijk om uit de netelige toestand te geraken. «Elke maand op zoek gaan naar geld wil ik zeker niet». Mijn werk- dokument zal door het nieuw kollege besproken worden. Ik dring niets op doch eens we akkoord ge raken komt er een protokol dat moet en zal uitgevoerd worden. Daar wil ik streng de hand aan houden. Ik wil mijn verantwoordelijkheid zeker niet uit de weg gaan. Met saneren alleen kan het geheel vanzelfsprekend niet worden opgelost. Toch gaat saneren vóór alles. Eventuele verhoging van de fiskaliteit kan pas na sanering komen. Ook de mentaliteit moet verande- Aalst. De toekomstige schepen van financiën: Etienne Bogaert. ren in de stad. Ook bij het personeel. Alleen dan kan aan de bevolking een in spanning worden gevraagd. Een gedetailleerd plan zal tijdig aan de pers worden overgemaakt waarin ik me zelf verbind zodat U ach teraf vragen kunt stellen waarom een of ander (nog) niet is gerealiseerd. Even tueel wegens nieuwe om standigheden, nieuwe feiten. Alleszins zie ik er een op lossing voor doch wil zeker niet via belastingen aan for cing doen. Eerst moet de knoeierij er uit!» LH «Van de hand van mijn voorzitter Luc Delaforterie (nvdr Luc Dclafortcric is voorzitter van het Priester Dacnsfonds) citeer ik onder bovenvermelde titel de voorlaatste zin: «zoniet staan alle Vlamingen op en slaan ze dit koninkrijk in gruizelementen». Ik. Herman De Cock, promotor Priester Daensfonds Aalst, distanciccr mij van mijn voorzitter. Ik protesteer met klem tegen dergelijke onbesuisde uitlating. Steller weet goed dal de Koning hier geen enkele verantwoorde lijkheid of bevoegdheid draagt. De monarchie is nog altijd de beste staatsvorm en wordt door niemand in vraag gesteld, zelfs de kommunistische partij aanvaardt de monarchie. Onze koningin Fabiola spreekt dankzij de Nederlandse lessen van minister Mare Gallc zeer behoorlijk onze taal. De koning is en blijft het bindtckcn van de natie. Herman De Cock Promotor Priester Daensfonds Aalst Korte Nieuwstraat 12 9300 AALST Super Press een blikvanger in de Zeelse winkelstraat. Press is ook binnen modern en komfortabel ingericht De uitbaters Willy en Monique Famaey-De Wilde. uitbaters van de Superpress shop toasten met Burgemeester De Bruyne i hoop op succes voor dè nieuwe zaak.

De Voorpost | 1982 | | pagina 13