Jebron: ontmoetingsplaats voor jonge mensen ACV-Waasland tegen afschaffing van «niet-permanente plaatsingsbureaus» Failliet: La Carpette (Hamme) en Temka (Temse) Fijn nieuws voor wie uit werken gaat Wuitensfeesten anno 1983 zijn in voorbereiding Postomat in Sint-Niklaas Stekense «Wakkere Burger» werkt verder De politieke toestand in Sint-Niklaas «Zo leeft Belsele» Lebbeeks rustoord eindelijk erkend! Kristelijke Bonden voor Gepensioneerden mild voor MS Liga 14- 19.11.1982-De Voorpost In een infobrochure deelt Jebron, centrum voor jeugdpas toraal, Begijnhof 1, 9300 Aalst de nieuwe programma's voor dit werkjaar mee. De drie pijlers van Jebron zijn de openhaard, (naam voor de ontmoetingsruimte waar de toevallige of geplande momenten van ontmoeting of gemeenschapsvormende aktiviteiten doorgaan), 't Papperaske (biedt een ruime waaier aan dokumentatie uit tijdschriften, weekbladen, dagbladen). Zeker een hulp voor mensen die pastoraal bezig zyn of voor jongeren die zinnig werkmateriaal zoeken voor een schoolwerk of een viering, en de oase (of de bezinningsruimte, een sober kleine ruimte die een mens tot stil-worden aanzet of geschikt is om in kleine groep eucharistie te vieren). Interessant om hierbij te vermelden is 't Boetiekske waar je zinvolle kaartjes of blye wensen of interessante posters kunnen aangekocht worden tegen demokratische prijzen. Verder staan volgende ak tiviteiten op de agenda: 1. zaterdagavond (weke- lijks) 18.30 u. Eucharistieviering in de Begijnhofkerk. Aalst. Daarna wordt er tijd en plaats gemaakt om bij elk ander te zijn, je weekerva- ringen te vertellen, plannen op tafel te leggen, of veel van jezelf kwijt te kunnen van mens tot mens of van mens tot groep. 2. zondagmorgen (14- daags) 9.30 u. Open trekkers- groep. Dit is de dragende groep van jonge mensen die het geheel van Jebron in zijn onthaal en werking uitbouwt, samen met de verantwoordelijke. Het is de open vergadering waar op iedereen welkom -is die de werking behartigt. 3. maandagavond (14- daags) Om 20 u. komen een zestal mensen samen voor wat we noemen «het leerhuis van de liturgie». Het wil een open groep zijn waarop ook anderen welkom zijn. Deze mensen gaan er van uit dat naast het 'vieren'- liturgie ook een leer- en groeiproces van geloven op gang dient te brengen. Dit wil Jebron uitdrukke lijk plaatsen in deze bijeen komsten waarin van ge dachten gewisseld wordt rond een bepaald «bijbel boek» en van waaruit evo lutie naar een viering op gang gebracht wordt. Deze viering wordt vanuit dit leerproces zo konkreet mogelijk naar het leven uit gebouwd. Iedere bijeen komst kent 3'stappen: 1. evaluatie van de vorige viering 2. eerste stappen van de 3C volgende viering 3. afwerken van de volgen de viering Woensdagavond is de akti- viteitenavond, geweven rond het gebedsmoment (van 19.45 u tot 20.15 u). 1' woensdag van de maand Redaktieraad: iedereen die wil mag meedoen met de vijf mensen die instaan voor de opmaak en ver schijnen van hun maand blad. 2' woensdag van de maand Impulsavond naar plus-15 jarigen toe. 3' woensdag van de maand Werking rond «elementen van dorpspastoraal». 4' woensdag van de maand Impulsavond naar 12-14 jarigen 5' woensdag van de maand Beheerraad Het is zonder meer duide lijk dat Jebron een ontmoe tingsplaats wil zijn waar jonge mensen de zoektocht wagen naar zichzelf, van zichzelf naar de ander en samen zien hoe het leven van Jezus inspirerend kan zijn voor het leven. Ten slotte de openingsuren van Jebron: voor de doku- mentatiedienst kan je er ie dere schooldag van 16 tot 17u30 terecht. En 's woens dags zelf van 14 uur af (Begijnhof 1. Aalst). Werking, onthaal, onder houd en inrichting dient Je bron zelf allemaal te bekos tigen. Wie een financieel steuntje wil geven kan dit op rekening 068-0623040- 36 van hetzelfde adres. Je bron is je zeker dankbaar! (jdb) Het verbondsbestuur van het A'CV-Waasland heeft in zijn vergadering op zondag 7 november uitvoerig de sociaal-ekonomische toestand besproken op nationaal en gewestelijk vlak. De militanten van het ACV drukken hun ontgoocheling uit «ömtrent de manifeste patronale onwil om een nieuw centraal akkoord af te sluiten waarin via arbeidsduurver mindering bijkomende werkgelegenheid wordt tot stand gebracht». Het verbondsbestuur dankt de nationale leiding van het ACV voor de genomen verantwoordelijkheden in de onderhandelingen ter realisatie van het ACV crisispro gramma van 21 september 1982, waarin duidelijke stand punten werden ingenomen ter bevordering van de werk gelegenheid, beveiliging van de koopkracht, bescherming van de zwakken en het financieel evenwicht van de sociale zekerheid. De vergadering was van oordeel dat aan de patronale onderhandelaars een krachtig antwoord moet gegeven worden. Het ACV-Waasland zal in dit protest de natio nale ordewoorden van het ACV krachtdadig uitvoeren. Na kennisname van (o.a. Gonzalescock te Lokeren) van de lokale tewerkstellingsproblematiek in meerdere sekto ren gaf het verbondsbestuur opdracht aan de verbondelij- ke leiding om zich verder in te zetten teneinde tewerkstelling bij het metaalbedrijf Nobels-Peelman veel als mogelijk te beveiligen. De vergadering doet een dringend beroep op alle vera woordelijke instanties, zowel van overheidswege als v privézijde, om in deze aangelegenheid de inkomens v ruim duizend gezinnen vóór alles in acht te nemen. Het verbondsbestuur gaf verder opdracht aan het voerend bestuur om de gevolgen van de technology vernieuwing op de voet te volgen en alles in het werk stellen om in de regio Waasland nieuwe toekomstgericl werkgelegenheid aan te trekken. Tenslotte protesteert het ACV Waasland tegen de plande maatregelen van de RVA om de «nietpermanei plaatsingsbureaus» te Stekene, Sint-Gillis, Kieldrecht Bazel af te schaffen. Het ACV wil dat deze inschrijvin' kantoren blijven bestaan teneinde de verplaatsingsm lijkheden (en -kosten) van honderden werklozen voorkomen. De vergadering betuigde haar akkoord trent de huidige grensafbakening van het werkgebied het Subregionaal Tewerkstellingskomité en betwijfelt gegrondheid van de aangevoerde elementen tot wijzi van dit gebied. Tot zover deze stellingname. Je bent 16, 18, 20 of meer... Je schoolleven is achter de rug. Je gaat werken of je zoekt werk. Je voelt je vrij, maar... je denkt nog □iet af. Heel dikwijls ontdekt, je wellicht bij je zelf zo een verlangen: om meer «mee» te zijn... om over alles wat meer te weten... om goed geïnformeerd te zijn... om samen met anderen te praten over onderwerpen waar we allen midden-in zitten zoals bv. arbeid, werkloosheid, relatievorming, maatschappij, enz... Om aan jonge mensen die kansen te geven, wordt er door V.K.A.J. te Hamme een reeks gespreks- avonden voor werkende meisjes opgezet. Die gespreksavonden streven een algemene mense lijke ontplooiing na, en krijgen daarom de naam van «kursus algemene vorming». Deze kursus staat in het kader van de wet op kredieturen. Er wordt gewerkt rond thema's zoals: de persoon lijkheid, de mens die ik ben, het gezin, het werk, de maatschappij, relaties, liefde, huwelijk, derde we reld, geloof... en alles wat jonge mensen interesse ren kan. Dat «werken rond» gebeurt niet op een schoolse manier, maar op een zeer kreatieve en eigentijdse wijze: film bekijken en bespreken, ten huize van, interviews, gebruik van informatief spelmateriaal, rollenspel, groepswerken, getuigenissen, enz... Wij starten op 25 november van 18.30 tot 21.30 u. in lokaal Den Bond, Kapellestraat 1 te Hamme met een daverende kennismaking. Verder zullen wij regelmatig 's avonds samenkomen drie keer een zaterdag, tot begin april. Ben je jong en geïnteresseerd, dan mag ook jij beslist deze bijéénkomst niet missen, het kan echt een fijne en verrijkende ervaring voor jou worden. Wie meer wil vernemen over dit initiatief of zich onmiddellijk wil laten inschrijven, kan dit bij Mar leen Mannaert - V.K.A.J.-sekretariaat, Oude Vest 166 te Dendermonde, tel.: 22.04.00. Het gaat niet goed met de Wase ekonomie. Nu de toekomst van het metaalkonstruktiebedrijf Nobels Peelman (negenhonderd werknemers) op de helling staat kan de melding dat La Carpette (Hamme) en Temka (Temse) over kop zijn gegaan een futiliteit lijken, maar alles samen gaat het in die twee gevallen toch om zo'n honderd werkplaatsen die verdwijnen. Het bedrijf La Carpette, waar vloerbekleding en ta pijten worden gemaakt, verhuisde enkele jaren ge leden vanuit het centrum van Sint-Niklaas naar het industrieterrein Zwaarveld in Hamme. Zowat een jaar geleden kwamen de moei lijkheden al aan het licht, de firma moest een gerech telijk akkoord afsluiten. De korte termijnschulden waren inmiddels tot 355 miljoen frank opgelopen: maar de redding leek haal baar indien de verkoop zou vlotten. Gebleken is nu dat de direktie haar schulden bij vooral de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid niet kon delgen. De NMKN draaide de financiële kraan dicht en vrijdag legde de direktie neer bij de handelsrecht bank in Sint-Niklaas, waar na spoedig de faillietverkla ring volgde. Er werken zo wat tachtig mensen bij La Carpette. Een deel van hen zou na een tijdje eventueel opnieuw aan de slag kun nen mocht het tapijtbedrijf door een andere onderne ming worden overge nomen. De firma Temka is ook fail liet. Vrijdag legde de direk tie van de nv Temka en de nv Construktiewerkhuizen de boeken neer bij de Sint- Niklase handelsrechtbank. Temka is vooral gekend onder de naam Construc- tam, een caravanbedrijf uit Temse waar in de zeventi ger jaren nogal wat sociale konflikten losbraken. Ruim tien jaar geleden werd ook in het Limburgse Houthalen een gelijkaardig bedrijf onder dezelfde lei ding (de gebroeders Van der Herten) opgericht. Tussen 1973 en 1976 ver wierven Nederlandse en Britse maatschappijen be langen in Constructam, maar in 1976 namen de ge broeders Van der Herten opnieuw de touwtjes in handen. Er ontstonden twee vennootschappen: nv Constructiewerkhuizen (die zich toespitste op produktie) en nv Tei^ (verkoop vooral); in Ho halen waren drie zustef drijven aktief. Toen in 15 enkele tientallen arbeid werden afgedankt bl< dat het het vroegere G structam niet voor de w ging en de hele produl werd naar Houthalen ov gebracht. In Temse perkte men zich van dan tot de reparaties, de cent le administratie bleef in Waasland gevestigd. Enkele jaren geleden verdween in Sint-Gillis caravanbedrijf De Roe nu is de Wase caravani verheid haast helemaal de kaart geveegd. In Ten werkten bij Temka twintigtal mensen, in Ho halen een tachtigtal. De houders van een postre- de post haar klanten aan- Lottoformulieren, een fila- pen kan, een fotokopieer- kening kunnen nu ook in biedt in Sint-Niklaas. An- telistisch loket waar je bij- machine enz. Sint-Niklaas van de auto- dere diensten: verkoop van zondere postzegels aanko- W.V. matische biljettenverdeler van het Bestuur der Post- checks en van de Regie der Posterijen gebruik maken. Maximaal negen biljetten per «operatie» kunnen worden ontfutseld aan het toestel, maximaal twintig duizend frank per week. Het Postomatnet is een ser vice die zowel in Frankrijk, Luxemburg als België ver leend wordt. Sedert dins dagavond, toen in het post kantoor aan de Grote Markt in Sint-Niklaas de voorstelling van de Posto mat plaatsvond, beschikt het Land van Waas over twee zo'n toestellen. Loke ren stak Sint-Niklaas im mers de loef af. Postontvanger Van Kerck- hove noemde het in ge bruik nemen van de biljet tenverdeler het sluitstuk van de dienstverlening die Sint-Niklaas. Cardijn in zijn eigen laan. Mariette Van Overloop en Marcel Van Hende onthulden het beeld van de kajotterspionier. (Iv) Ook de Stekense «Wakkere Burger» blijft verder werken. Ondanks het feit dat enkele partijpolitiekers die reeds had den afgeschreven. Zoals vóór de verkiezingen voldoende duidelijk werd gemaakt in al lerlei publikaties: «Ook na de verkiezingen blijft de «Wakke re Burger» als groep werken, boven èlle partijen heen.» Het is en blijft een werkgroep die openstaat voor iedereen. Daarom wordt dan ook een beroep gedaan op alle wakkere Stekenaars zonder onder scheid (partij, overtuiging, re ligie, klasse speelt géén rol!) om aan te sluiten bij deze werkgroep. Of toch minstens eens naar de eerstvolgende vergadering te komen: op woensdagavond 24 november in de bovenzaal van lokaal «Het Anker» aan de markt te Stekene. Hier zullen de strate gie an aktiepunten en/of pro gramma voor de komende maanden worden besproken. DeBeEr ik had graag een CULTUURZETEL Nu de gemeenteraadsver kiezingen voorbij zijn, de Saatste resten van slogans, beloften en foto's van mu ren en panelen zo goed als verdwenen zijn, de euforie voorbij en de wonden ge likt, is het weer tijd gewor den om aan het serieuze werk te denken. De Wui tensfeesten 1983 komen met rasse schreden aan. De eerste twee vergaderin gen zijn 'al achter de rug, zodat de inloopperiode ook al tot het verleden behoort. We kunnen dan ook reeds enkele belangrijke data meedelen. Op 12 novem ber is er al een inleidende vergadering geweest met al de groeperingen die aan de Sport, ontspanning, kui tuur. En vooral plaatselijke toestanden. Naar jaarlijks gebruik in Belsele verpakt in een film- en sportpro gramma. Wie mee wil te rug- en vooruitblikken op de rijke aktiviteitenwaaier van de verenigingen kan te recht op vrijdagavond 26 november om 19u45 in de zaal van het parochiaal cen trum aan de kerk. In de prent «Zo leeft Belse le» wordt aandacht besteed aan o.m. schoolfeesten, de Muco-fietstocht, sportma nifestaties en de inhuldi ging van e.h. Oelbrandt. De film wordt die vrijc^g in première voorgesteld. Na de pauze komen sportvedetten zoals wiel renners Franky Polfliet en Luc Beniers, motorcrossers Peter Heyninck en Eddy Van Damme en paardrij der Serge Stremersch op het podium, Marc Van Landeghem interviewt ze. Diezelfde Mare mag het karnavalprogramma voor 1983 ook toelichten. De avond wordt georgani seerd door de vzw Belsele Sportief van voorzitter Gaston De Vijlder en se- kretaris Alfons Smet. Kun stenaar Edgar Heirman sponsort een en ander, er wordt onder de aanwezigen trouwens een schilderij van hem verloot. Kaarten voor deze bijeen komst kosten 50 frank. (wv) kavalkade willen deelne men. Zij die zich wensen kandidaat te stellen voor Prins Karnaval en onze po pulaire prins Michel I wil len opvolgen, kunnen dit doen vanaf 18 november tot en met 2 december. De verkiezingen hiervoor gaan door op vrijdag 10 december. Het prinsenbal heeft plaats op zaterdag 5 februari. Or kest Sergei Popovski met o.a. Freddy Sunder en liefst drie zangeressen met sprankelende optredens waaronder Liiiane Saint- Pierre! De eigenlijke Wui tensfeesten gaan door op zaterdag 12, zondag 13 en maandag 14 maart. Ten ge- pasten tijde volgen er nog meer nieuwsjes en inlich tingen. Begin alvast U voor te bereiden op de grootse Hamse feestdagen, want leute en plezier zit er zeker in. Tot dan! Vorige week kreeg het OCMW-bestuur van Lebben ke van het Ministerie van Volksgezondheid Gezin het bericht van erkenning. Dit is voor hel OCMW en het gemeentebestuur van Lebbeke zee® goed nieuws. De erkenning van het rustoord voor bejaarden «Hof ter Veldeke» was reeds sedert f november 1966 aangevraagd. Ongeveer 16 (leesl zestien) jaar heeft de betrokken instantie op bericht moeten wachten. De erkenning geldt vo< huisvesting van maximum 78 personen, bejaarde® uiteraard. Vroeger werd dit rusthuis wel gekontro] leerd door het ministerie van Volksgezondheid! Deze erkenning houdt onder andere in dat hel bestuur niet meer persoonlijk verantwoordelijk is if verband met de veiligheid van de bejaarden. Geziei de ongevallen, hoofdzakelijk branden, die in oude® lingentehuizen kunnen voorkomen, is dit wel he<| verheugend nieuws voor het OCMW-bestuur val Lebbeke. Het is ook de eerste legislatuur die dezl erkenning voor het Openbaar Centrum voor Ma: schappelijk werk heeft kunnen verwezenlijken. Nal tuurlijk waren ook alle voorwaarden om erkend tf kunnen worden, vervuld. Het is voor het uittreden! gemeentebestuur dan ook een zeer positief pun® Wij wensen hen en het OCMW-bestuur proficia met deze erkenning. yf Maandagavond had in het kabinet van Dr. De Wulf op de Noordlaan I Dendermonde in het bijzijn van de voorzitter en de verantwoordelijken van d Multiple Sclerose Liga de overhandiging plaats van een cheque ter waarde val 136.600 fr. bestemd voor de werking van deze MS Liga. Het geld werd bij elkaar gebracht door de 18 afdelingen die de Kristelijkj Bonden voor Gepensioneerden in het arrondissement Dendermonde telt. u naam van de leden van de KBG overhandigde de heer Gilbert Van Vaerenbergl verbondsvoorzitter het bedrag aan de voorzitter van de MS Liga. KBG was o deze overhandiging verder nog vertegenwoordigd door Alfons Thienpondlj verbondsondervoorzitter, Jozef Van Belle voorzitter KBG seniorenakademie e Herman De Leeuw verbondssekretaris. De voorzitter van de MS Liga dankte de KBG-leden en het bestuur van hartl voor dit gebaar van sympathie en onderstreepte dat het geld goed zal besteel worden. Het was voor hem een bewijs van het feit dat ook de mensen van ff derde leeftijd begrepen hebben dat zij in onze maatschappij nog een vooraalj staande rol te vervullen hebben. Herman De Leeuw van zijn kant zei dat het in de bedoeling van KBG ligt om o in de toekomst andere analoge initiatieven uit te werken.

De Voorpost | 1982 | | pagina 14