en de kleine k De grote Aalstenaars stelden tentoon in Netwerk Gebroeders Geerinckx stellef; tentoon te Moerzeke-Kastel Georges Teugels, Meester-Kunstschilder van de Landelijkheid! Verheugend en merkwaardig Frans Masereelfonds Lokeren; Kongo - Zaïre Javaanse «Batik» in 't Aalsters «Apostelken» Muziek en kunstwerken in Galerij Het Pand te Dendermonde echter v een Voor het eerst werd in het Aalsterse Netwerkcentrum een kollektieve tentoonstelling gehouden met werken van de jonge en jongste generatie Aals terse kunstenaarsDeze merkwaardige tentoonstelling stond los van alle - ismen en themata. Wel werden de resultaten van de kreativiteit van jonge Aalsterse kunstenaars getoond. Deze Aalstenaars komen ons uit deze tentoonstelling te voorschijn als makers van «kunst», die de degelijkheid heeft van hetgeen de ambachts man vroeger vervaardigde en de tevreden verbeelding van de man, die aan een bescheiden erkenning genoeg heeft. Ongetwijfeld herbergde deze tentoonstel- ling jonge kreatieve lui, waarvan het de moeite loont de ontwikkeling te blijven volgen. Deze minder bekende en ook praktisch onbekende artiesten waren Karei Kiec- kens (etsen), Patrick Kin dermans (tekeningen), Raf De Smet (tekeningen), Hen drik De Schrijver (foto's), Jan De Nijs (foto's), Frida De Rijck (etsen), Gust Guns, Jan Hutsebaut (schil derijen), Jozef en Lucienne Dierickx-Van Sande (pente keningen), Thessa Goo88ens (juwelen), Hugo Klinck (beeldhouwwerk), Guido Muylaert (tekenin gen op plastiek). Mare Po- leyn (schilderijen), Johan Van Geert (keramiek), Rene Van Gijsegem, Marc Van Schade vijl (foto's), André Van Schuylenbergh (schil derijen), Lucas Van Schuy lenbergh (schilderijen). Mare Van Schuylenbergh (keramiek). In hoeverre de in Netwerk getoonde keuze representa tief is voor de kreativiteit van de jonge Aalstenaars en wat de belangrijkheid ervan is voor de kunst van deze stad, zowel kwalitatief (als kwantitatief, is uit deze tentoonstelling niet af te leiden. Inhoudelijk is het gamma van de werken en de onderwerpen ruim gaande van de kreaties van Rene Van Gijsegem over de traditionele pentekeningen van het koppel Jozef en Lu cienne Dierickx-Van Sande tot de oogstrelende juwelen van Thessa Goossens. de tentoonstelling heeft dan ook meer betekenis om het verschijnsel dat erach ter schuilt dan om de artis tieke waarde van het ge toonde werk. Het feit dat een twintigtal jonge arties ten nu de kans kregen om hun bestaan in het pubhek te affirmeren is echter even verheugend als merk waardig. De rol en betekenis van het Netwerkcentrum mogen we hierbij niet onder schatten Het zorgde voor het be kendmaken en bevorderen van die artistieke kreativi teit van de jonge Aalste naars. Het het eveneens Aalst kennismaken met dit twintigtal en gaf de gele genheid zich een opinie te vormen over de hedendaag se kreativiteit door middel van een kollektieve ten toonstelling, die ongetwij feld onvolledig was maar waarin, toch een aantal di verse tendenzen van ue laatste jaren vertegenwoor digd waren. Netwerk leverde een in spanning om deze tentoon stelling toegankelijk te ma ken voor de grote massa en dit in tegenstelling met an dere expositieruimten, die nog steeds voornamelijk toegankelijk zijn voor de bevoorrechte klassen, en waar sommige hedendaag se kunststrekkingen bij het pubhek slechts een gereser veerd, zoniet vijandig ont haal vinden. Zo werd er bijvoorbeeld 's zondags de prijsuitreiking van één auto-arme zondag- wandeling-zoektocht geor ganiseerd, en kon vooral een jeugdig pubhek kennis maken met een dikwijls nieuwe wereld... Deze kinderen vormden in feite een interessant pu bliek; voor hen vormden sommige abstrakte schil derijen een vormeloze klad- potterij en een werk dat voor zijn «schepper» gela den is met betekenis was dikwijls onontwarbaar voor de (jeugdige) toeschouwer. In de katalogus, waarin de afzonderlijke kunstenaars bondig voorgesteld wor den, vinden we. soms rake uitlatingen van deze Aal sterse kunstenaars: een los se greep: Hendrik De Schrijver vindt de vraag of fotografie kunst of geen kunst is on belangrijk. Eén ding staat echter wel vast: Hij kan er zich in uitleven, zijn ge dachten laten in verdwalen. Frida De Rijck is van mening dat kunst de nood wendigheid is dat de mens voelt om zijn stempel per soonlijk en kollektief te plaatsen. Voor haar is het een uitdrukkingsvermo gen. Kunst leert niet alleen te zien, maar ook te zijn Gust Guns: «Kunst is de barometer van wat zich on der mensen (politiek, so ciaal gedrag. relegie, macht, eenzaamheid) af speelt of zal afspelen Kunst kan weergeven maar kan ook voorspelen Kunst kan kwellen. Eenzaamheid speelt hierbij een grote rol: wie de «kunst» maakt staat alleen en bekijkt en voelt. Kunst is een noodzaak hier om en zal nooit doodgaan, zeker niet in tijden van eko- nomische en politieke chaos. Voor Karei Kieckens kan kunst een niet te ver waarlozen bijdrage leveren om de situatie en de belan gen van de werkende men sen duidelijk te stellen, in teresse en inzicht in een socialistisch alternatief (op te wekken en de inzet en strijd ervoor te onder steunen. Voor Marc Poleyn is het schilderen alleen een tijde lijke uitingsmogelijkheid, niet de meest ideale, noch de meest geschikte. Hij zegt Helaas het heb ik geen vi sie over (hedendaagse) kunst, helaas ben ik geen schilder». De tentoonstelling toonde dat deze hedendaagse kun stenaars veelal werkten met kennis en ervaring, weliswaar niet steeds met de traditionele materie maar meestal werd hen werk el met dezelfde achter gronden, emoties bedacht en gemaakt. Ze gebruikten dus wel andere middelen, middelen van deze tijd om beelden van deze tijd, van deze werkelijkheid, deze sa menleving of van een ge woonlijke ervaring weer te geven Je moest de werken in hun nieuw-zij nvindingrij k- heid», «uitdaging», «be trokkenheid» op je laten afkomen. Belangrijk voor de kunste naars was hoe bij dit alles het publiek deze dingen be naarde, hoe het er mee omging. Tot slot hopen wij dat Net werk nog meer dergelijke tentoonstellingen op touw zet. De nauwe verbinding tussen kunst en de boven ste lagen van de maat schappij, (zoals die door de geschiedenis heen te zien is geweest), vindt heden ten dage een voortzetting in de algemene opvatting dat kunst een lukse is. Net werk bewees het tegendeel Eveneens had je er de gele genheid om met andere op vattingen en inzichten ge- konfronteerd te worden. Eén van de essentiële eigen schappen van kunst in het algemeen is immers het feit dat kunst niet dient om ons zelfbewustzijn te bevesti gen, maar om ons bewust zijn te verruimen. Jo De Bruyn (in volgende nummers la ten we de kunstenaars één voor één persoonlijk aan het woord) Kongo-Zaire is sinds 25 jaar niet meer uit het nieuws. Vooreerst waren er rellen, die in 1960 tot de zeer slecht voorbereide onafhankelijkheid leidden. In feite werd het Belgisch kolonialisme vervangen door een multinationaal neo kolonialisme. De voornaamste bewerker van de onafhankelijkheid werd in duistere omstandigheden vermoord: Patrice Lumumba. De gewezen sergeant- journalist Moboetoe speelde zeer handig zijn spelletje: als zetbaas van internatio nale kapitalistische belangen verwierf hij een kwasi-diktatoriale macht en werd hij tevens een der rijkste mannen van het zwarte kontinent. Al wie hem in de weg stond en staat werd weggeterroriseerdHet potentieel zo rijke Zaiëre werd een corrupte en doodarme terreurstaat. Diverse wanhopige pogingen om aan de dictatuur en de verpaupering te ontsnappen werden bloedig onderdrukt (mede onder meer met militaire en financiële steun van Amerika, Frankrijk en Belgie. Amnesty International en onlangs nog het Internationaal Volkerentribunaal» veroordeelde het Moboetoe-regime, maar voor de Belgische regering bleef Zaïre een bevoorrechte partner. «Ik hou van dit land, zijn volk en zijn leiders» zei ons aller Wilfried na zijn bezoek. Vrijdag 26 november 1982 om 20 uur, in het nieuw kultureel centrum lokaal B/C (kelder) brengen Masereelfonds en Jong-socialisten Lokeren: Dokument-Zaïre, met Zaïre deskundige Ronald Van den Bogaért, vooraf video montage. Vrije toegang voor alle geïnteresseerden. Video-montage: «Wederzijdse Gijzeling» een programma van de Nederlandse T.V. Inhoud België steunt voortdurend het Moboetoe-regime om zijn ekonomische belangen in Zaïre veilig te stellen. Moboetoe is van deze buitenlandse steun afhankelijk voor het verkrijgen van de noodzakelijke deviezen Maar anderzijds probeert hij voortdurend het politiek en gerechterlijk systeem in Belgie aan banden te leggen door druk uit te oefenen en te dreigen dat de Belgische belangen zullen vervangen worden door Franse belangen. Kontaktadres: Masereelfonds, Roger Bussens, Dr. Vannestestraat 28, Lokeren. Jong Socialisten Jacques D'Hooghe, Daknamstraat 57, Lokeren Tijdens het komende weekend stellen de gebroe- nebloemen. Van in n le ge ders Geerinckx hun schilderijen tentoon in zaal De kinderjaren had ik bels 1 Al Wijngaard, Vrij boomstraat te Moerzeke-Kastel. stelling voor de schift dr Bij deze gelegenheid zal de heer Luc Van Uytvanck s een lezing houden, waar hij een aantal tentoonge- stelde werken van deze twee kunstenaars nader zal op 'deze liobby "heeft "ta d dc toelichten. Gemeenschapsminister Jan Lenssens legd. Hij heeft reeds ee: i he zal na een toespraak van burgemeester Baert en tal tentoonstellingen ad zi, schepen De Ruysscher de tentoonstelling officieel de rug, die telkens gi bew openen. sukses kenden. idur iep» ellin; nrte TOOI in d< mtoo: liklaa m se i eer mier al v£ jente ng w ll bela aagi aast happ d wai petten bs te ntooi irk rder aar estein ienn< de 1 et te 3 kc eeds I ek, n Sin In aanwezigheid van toekomstig schepen van kuituur Chris Lievens-Borms en BGJG-voorzitter Van Caeckenberghe mocht schooldirekteur Antoine Pari- daens in de turnzaal van de Hofstaadse gemeenteschool heel wat belangstel lenden verwelkomen ter gelegenheid van de vernissage van de tentoonstelling van werken van Georges Teugels, begenadigd kunstschilder die reeds inter nationale lauweren wist te oogsten. Zo behaalde hij onlangs in het Internatio nale Kunstsalon van Blois in het indrukwekkend kasteel van Frangois Ier als eerste Vlaamse kunstenaar de grootste onderscheiding. de Vlaamse gouwen, op zoek naar nog ongerepte schoonheid die hij dan in een periode van tomeloze kreativiteit vastlegt. De tand des tijds daarbij liefst enkele lengten vóór blij vend. Met zijn Lebbeekse types, personages die men en tentoonstellingen houdt aan de lopende band. Hij wil immers zijn eigen werk- ritme volgen en via een eer der langzaam verlopend produktieproces in de mo gelijkheid blijven maksi maal resultaat te bereiken. Liefde voor het vak blijft 0È Van tekengrage knaap tot gewaardeerd kunstenaar Georges Teugels, schilder van landelijk volksleven, is een van de weinigen die de gave bezitten het moment te grijpen en het vast te leg gen m gratievolle lijnen, verrijkt met harmonische en sfeervolle tinten waarbij hij de wegstervende schoonheid van Vlaanderen centraal stelt en bewaart voor het nageslacht. De te St.-Gillis-Dendermon- de in 1937 geboren en nu te Lebbeke, Potaarde verblij vende professionele schil der was reeds als knaap door de tekenmikrobe gebe ten. Van in de kleuterklas kon hij met talloze pijpjes kleurkrijt de in hem woeke rende kreativiteit botvieren en de hele buurt werd vaak gekonfronteerd met ge kleurde deuren, muren, omheiningen. Op 16-narige leeftijd begon hij tekenlessen te volgen aan de Akademie van Parijs waarna hij zich verder be kwaamde te Brussel Reeds daar werd hij geloofd om de verfijnde weergave, de zin voor het detail en de uiter ste zorgzame afwerking. Toch bleef hij nauw in kon- takt met natuur en eigen omgeving en van in zijn kamer observeerde hij het erf van «Pollietekens» waar vier vrijgezellen samen- huisden. Dankbare objek- ten voor een kunstenaar met observatiegeest en be langstelling. Niet alleen de piitoreske typen interes seerden hem. Evenzeer het gescharrel van kippen op het erf, het gedoe in de stal ling, het hele boerenleven Stoere trekpaarden bleven uiteraard de bhkvangers, en zijn voortdurend nauw lettend toekijken in de Deze tentoonstelling is ver der voor het pubhek toe gankelijk op zaterdag 20 november van 16 tot 20 u. en op zondag 21 november van 9 u. tot 12 u en van 13 u. tot 21 u De officiële ope ning heeft plaats op 20 no vember te 15 u. gevolgd door een receptie. Kunstenaar Frangois Gee rinckx heeft lessen gevolgd aan de akademie van Den- dermonde en is eerst begon nen met pentekeningen, akwarellen en brandglasra- men. Nadien maakte hij ook olieverfzichten uit sluitend marine- en houts koolschilderijen. Het schil deren is ook voor hem een hobby. Hamme. Tentoonstelling in zaal «De Wijngaard». An Hij werd reeds gevolgd en Frangois Geerinck uit Hamme stelden er hun wet tentoon (vh) door kunstenaars afkom stig uit het kunstenaars dorp Sint-Martens-Latem. Frangois doet ons denken Voor deze tentoonstel]! pin Frangois 35 jaar stelde aan deze van wijlen groot- van de gebroeders C om reed8 zijn werken tentoon, meester Achiel Van Sassen- rinckx wordt er dan Toi te Baasrode (ingericht door broeck uit Hamme een zeer ruime belang* het Willemfonds) te Den- Thuur Geerinckx 32 jaar ling verwacht. Velen zul l dermonde, Schoon aarde, heeft de knepen van het van deze gelegenheid Hamme, Moerzeke en Sint- vak geloerd van zijn broer, len gebruik maken om Niklaas. In Kastel zal hij Zijn schilderijen zijn vooral herfstwandeling erbij te_ ongeveer een 30-tal werken stillevenslandschappen en men in het bekende gla ^er tentoonstellen. De stijl van bloemstukken meestal zon- dorp Moerzeke-Kastel. P.V rk i Van vrijdag 19 november tot en met zondag 28 november kan U in de Kunstgalerij van «'t Apostel ken» bij de kerk van Mijlbeke terecht voor een tentoonstelling «Batik uit Java» in een authentieke Indonesische sfeer. Mart ine Van Geel en Jef Van Baelen presenteren er Indonesische handgemaakte batikschilderijen «Batik» is een uitsparingstechniek, een verfmetode waarbij de kunstenaar bepaalde delen van het weef sel afdekt zodat deze niet kunnen kleur vatten. Dat afdekmiddel is hete vloeibare bijenwas die op de stof aangebracht onmiddellijk stolt. Zo behoudt het afge dekte gedeelte van het weefsel dat in het verfbad wordt ondergedompeld zijn oorspronkelijke kleur. Het echtpaar Van Baelen-Vangeel kwam voor het eerst in kontakt met batik tijdens het rondzwerven in Zuid-Oost-Azië. Ze besteedden er heel wat tijd om thuis te raken in batik als schilderkunst, een origi nele en vrij arbeidsintensieve kunstvorm. Als aan denken kopen ze dan ook hun eerste twee doeken. In 1982 zijn ze terug in Java en nemen er kontakt op met wereldbefaamde kunstenaars als Agus, Astuti, Kurwadji, Lukman, Wien e.a.m. Met een uitgebrei de en sterk gevarieerde verzameling komen ze dan 90k terug thuis. De grote belangstelling die ze in dit voorjaar te Mol bij een tentoonstelling in Studio 14 mochten genieten resulteerde in de huidige expo in «'t Apostelken». De tentoonstelling is open op vrijdag, maandag en woensdag van 19 tot 21 u., op zaterdag van 14 tot 21 u. en op zondag van 10 tot 13 en van 15 tot 19 u De andere dagen gesloten. Zulks tot en met zondag 28 november. LH Aalst. Inleider Paridaens in gesprek met vader en zoon Teugels bij de vernissage van de tentoonstelling te Hof stade (per) dorpssmidse van «den Bels» nu nog kan ontmoeten in primeren, maakte hem vertrouwd met hun ontwapenende een- iets wat dan ook resulteer de anatomie van deze edele voud, toont Teugels zich de in talrijke onderschei - dieren in zowat alle moge- een sociaal bewogen mens, dingen in binnen- en bui lij ke houdingen. Ook de na- vol liefde voor jan met de tenland. tuur, de wisselende seizoe- pet. Daarbij de «oude tech- Ook nu werd hij andermaal nen, elk met eigen pracht, nieken» van «glaceren (het geselekteerd op internatio- hielden hem voortdurend leggen van een doorschij- naai niveau voor een kunst- in de ban. nende verflaag om de ande- treffen in het «Palais des Het landelijk leven re te verdiepen) en patine- Nations» te Parijs in janua- Het landelijk leven blijft ren" met sukses toepas- ri 1983. Andermaal een of- Teugels boeien, zowel de 8011(1 Werken die ons doen ficiéle erkenning van zijn landschappen in aUe diver- denken aan het oeuvre van talent, siteit als de volkstypen. Ge- Rembrandt en Vermeer. Teugels schildert bloemen, wapend met de nodige te- Optimale afwerking landschappen en oude boer- kenattributen zwerft hij Teugels is niet de commer- derijen met alles derop en dan ook voortdurend door ciële man die zalen afloopt deran realistisch, trouw qua weergave en reëel, qua si levend in de Vlaamse om geving. Als niet een beheerst hij de techniek van het zo impone rend clair-obscur en geeft door de speling van het licht aan elk doek diepte en realiteit. Geschraagd op een meesterlijk beheersen van de tekentechniek, een conditio sine qua non, kan hij ons nog lang parels schenken die ons doen te rugdenken aan de glorie tijd van de oude Vlaamse Meesters. U kan deze tentoonstelling nog meemaken op zaterdag 20 en zondag 21 november van 15 tot 20 u in de ge meenteschool aan de Zijp- straat te Hofstade-Aalst. Aalst. De blikvanger op de tentoonstelling Georges Teu- gels te Hofstade een drieluik met paarden (per) is voor hen een gelei viteit voorzien gec het konoert. Melsele. In de lokalen van de toneelkring Reynaert «loopt» een knappe tentoonstd van akwarellen van Ch. Huysmans. Jan Buytaert verzorgde de inleiding tijden opening, (dw) Het weekend van 20 en 21 november is in Galerij Het Pand (Oude Vest te Dender monde) druk bezet. Na de tentoonstelling Juul Kep- pens, die biezonder veel be langstelling genoot, wordt er uitgepakt met een dub- bel-ekspositie. An Van Gas sen en Frida Baeyens krij gen de gelegenheid om van 20 november tot 13 decem ber hun schilderijen, pas tellen, akwarellen en serti tentoon te stellen Zij zullen worden ingeleid door Su zanne Cool die tijdens haar inleiding zal pogen de link te leggen tussen poëzie en. het werk van de kunste naars. Zondag 21 november wordt er in het Pand een aperitief- koncert gegeven. De Mar- nixring Dendermonde Ros Beiaard presenteert Roger Nauwelaers (altviool), Phi- libert Mees (piano) en Eddy Frans (kommentaar) die werken brengen van B. Marcelli, C. Stamitz, Fr. Schubert, H. Vieux temps, L. Mortelmans, M. Ravel en N. Pagarüni. Het koncert vangt aan om 11.00 uur stipt. Aperitief om 12.00 uur. De inkom bedraagt 100 fï\ voor volwaseenen en 40 fir. voor studenten. Kin deren tot 12 jaar gratis. Er Medewerkers van het 1 Natuurkundig Laborati te Eindhoven hebben a tuur voor medisch ondt ontworpen, waarmee pijnlijke ingrepen en zo röntgenstraling afbeeld van inwendige organen ct ndei dere weefsels kunnen «o ileu verkregen. Daarbij word* bruik gemaakt van de schap dat waterstofkente 1- toe gebracht kunnen w e' radiosignalen uit te zendö 24- 19.11.1982- De Voorpost

De Voorpost | 1982 | | pagina 24