!invol «bezig zijn» in Sint-Niklaas: «Festival» Sint-Niklaas «kinderstad» De Mens Wikt door Hamse Toneelbond «Voor God en Evenmens» (Daar liegen we ons uit» door Clapdorp-Sint-Pauwels Griekse voordracht in 't Italiaans in Sint-Niklaas Sint-Niklase knipoog naar Tirol Sinterklaasfeest KBG-Waasland De Voorpost - 19.11.1982 - 27 kzigheidsklubs-festival» in Sint-Niklaas. «'t Is nie van te moetenis de titel van een neebtuk dat de afdeling Stekene naar voren bracht. (Iv) oals elk jaar is het toneelgezelschap uit Sint- eenvolgens op zaterdag 27 zicht. Zij vult de groep aan alle andere technische za- suwels weer druk doende om vroeger dan in november, zondag 28 no- waarin ook onder andere ken worden door alle leden lorige jaren een klucht op de planken te brengen, vember, vrijdag 3 decern- Marc Meul, Lucrèce De gezamenlijk ter harte geno- leze keeren dat is het 19de speeljaar alweerk®1"- en zaterdag 4 december Keyser, Francois Daneel, men en hierbij past het mis- Aalst. Hoop in de toekomst speelt in Baardegem Send me no flowers(per) pat het om een stuk in drie bedrijven naar het ™orden erespeeid in het Pa- Hilde Van de Voorde, Her- echten aan te stippen dat de ii rochiecentrum van Smt- man Slowack, Leon Meul, herhaalde vraag om een be- nbekende Britse auteursduo Morris en Wyatt. Pauwels aan Clapdorp nr. Maria Soetens, en Bernard tere zaal beschikbaar te itwi k titel laat reeds vermoe- wanneer hij de volgende 13, telkens met aanvang De Cock aktief zijn op de krijgen steeds op niks uit- ;iev m ^t 6011 verhaal be- ochtend met zijn echtgeno- om 20 uur planken; en verder zijn er liep. De Parochiezaal van Teft waarin heel wat kom- te gekonfronteerd wordt de Het is een stuk waarin met achter de schermen Lydia Sint-Pauwels is inderdaad likaties en verwikkelin- klassieke weg van de leu- een ironisch knipoogje en Van Vlierberghe (voorzeg- een zaal die wat akkomoda- z tn troef zijn. Zo gaat het gen opgaat. Van het een zwarte humor wordt ge- ster). Jozef Braem (toneel- tie en dergelijke betreft, ver rer ene Jack Temple die op komt het ander. Kortom, werkt. Het spelerspoten- meester), Albert Huys (gri- achterligt op datgene wat f en avond de scheve ruim twee uur dolkomische tieel kent alleen Christine meur) en Leon Van de Voor- het overgrote deel van de shaat8 heeft gereden, en gebeurtenissen die achter- Vercauteren als nieuw ge- de (regisseur). Het dekor en omliggende gemeenten be schikbaar heeft. M.N. zigheidsklubs, ziekenzorg: het klinkt een beetje tuttelend. Vooral bij de vermelding van de eerste ning kaptiveren pejoratieve beschouwingen gedachten. Opium voor de andersvalide. Be- {heidsklubs of: hou ze bezig, hou ze samen, hou ze stig ook. Opgeruimd staat netjes. 'Zorg' in Zie- org wijst dan weer vervaarlijk naar het voorhis- iche, niet altijd heilzame gepionier van Volksge- idheid. En toch meen ik dat de Wase bezigheids- ibs een vrij zinvol initiatief zijn geweest. Tenmin- dat leid ik af uit het veelzgdige aktiviteitenpro- nma waarmee de klubs ter gelegenheid van hun Mts opgezette «Festival» uitpakten. Festival, dat Dit omdat men zich in Sint-Niklaas ondertussen al een vijftienjarige, vruchtbare werking kan rheugen. In de C.M.-gebouwen en de Renovazaal de het van de belangstelling van Wapenstii- indsdag tot zondag 14 november. Itoe verklank je het ge- men voor wat mensen meer wren van een «werking in mens maaktdat tikkeltje peging», het langzamer- zelfvertrouwen, uit je 1 meer en meer opko- schelp komen en je durven engageren, een eigen hou ding bepalen, en je zegje doen, samen praten en vorm geven aan een pro- jekt, ieder volgens zijn ei gen zijn en kunnen Men sen zo zien openbloeien en weten dat het dan zo weinig uitmaakt of je ziek bent of gezond?» Zo begon Josée Dujardin zijn toespraak tij dens het openingsgebeu- ren. Het festival zelf is het konkrete antwoord op de beginvraag. Hubert De Coster, nationaal voorzit ter van Welzijnszorg en voor een bezielend woord je door de organisatoren onder de arm genomen, zegt niet te behoren tot het groepje notabele inleiders die op weg van de openstel ling van een autostrade naar een akademische zit ting enkele gewichtige vol zinnen op papier zetten. Hij houdt het dus beschei dener. De tentoonstelling vindt Hubert De Ceuster meer een tentoonstelling van waarden dan van dingen, een soort materialisering van moed, vriendschap en arbeid. Heel wat anders dan de fatalistische laissez- faire, laissez-passer-menta- liteit die zich tegenwoordig doorzet. Het festival, vindt hij, verwoordt dat arbeid voor de andersvalide niet zomaar een pretentieloos tijdverdrijf is. De vriend schap binnen de klubs ge- néést hier. Het gaat om een tot in het lichaam ervaren lotsverbondenheid, om een verhouding die meer dan een kleinschalige solidari teit impliceert. En lag de klemtoon bij de vroegere klubs al wat te erg op het bezighouden, tegenwoor dig is het de kreativiteit en bij gevolg ook de arbeids vreugde die speelt. Dit ter wijl de mens in zijn eigen maatschappij nog nauwe lijks gewaardeerd wordt als mens, eerder als produkti- viteitseenheid. Op ekono- misch vlak boet hij aan waarde in; als zinvol en zingevend wezen wordt hij met ondergang bedreigd. Als je weet dat deze neer gang de andersvalide dub bel treft, pas dan ga je de waarde van de Wase klubs inzien, meent Hubert De Ceuster. Voor de toekomst zet hij nog een aantal ver wachtingen op een rijtje. Men moet inspanningen le veren om ook de niet-mo- biele andersvalide bij de klubaktiviteiten te betrek ken, om de jongeren een permanente plaats te ge ven. Misschien maakte men voor dit laatste tot nog toe te weinig gebruik van de bestaande infrastruk- tuur. En tenslotte is een verdere konsolidatie van dereeds uitgebreide samen werking tussen Ziekenzorg en de Kristelijke Mutuali teiten meer dan wenselijk. «Omdat zieken en gehandi- kapten in de samenleving meetellen» en «Kreatief zijn is méér dan knutselen» zijn zowat de deviezen die het «festival» ondertitelen. Het zijn geen ijdele woor den: er is natuurlijk het 'gewone' atelierswerk, maar de klub van Beveren b.v. heeft een film ge maakt, die van Temse een revue, in Eksaarde werkte men een schimmenspel uit, de Sint-Gillise 'bezige bij en' programmeerden een volkse liedjesshow. Leo DE BOCK Aalst. Sint-Jomverbond. Een avond vol animatie voor en door de jeugd. Hier de allerkleinsten aan het werk (per) Een voordracht over het tempelkomplex en het museum van Paestum, en nog wel in het Italiaans. Zuiders onderonsje dus in Sint-Niklaas, op 1 december (woensdag) om 20ul5 in de stedelijke openbare bibliotheek, Hendrik Heymanplein. Paestum is een belangrijke stad in Griekenland. De haast vijf kilometer lange verdedigingsmuur bleef nagenoeg intakt; je kan er getuigenissen zien van de drie Griekse kunstvormen (schilder-, beeldhouw- en bouwkunst); en behalve het wereld vermaarde «Graf van de Duiker» biedt Paestum ook een unieke verzameling Lukaanse grafschilderingen. De voordracht past wonderwel in het kader van Europalia '82 Griekenland. Nunzo Daniele, auteur van een boek dat ook in het Nederlands verscheen («Paestum- Veronderstelling en werkelijkheid») en bekroond werd met de prijs van de akademie van Firenze, spreekt in het Italiaans in Sint-Niklaas. Er worden heel knappe dia's vertoond en er werd voor een keurige Nederlandse vertaling gezorgd. Kaarten voor deze unieke manifestatie kosten 80 frank. Je kan ze op voorhand bestellen bij Herman Cole, Vijfstraten 186 in Sint-Niklaas, of door overschrijving van dat bedrag op rekeningnummer 001-0375256-39 van Herman Cole, met vermelding «Paestum». De afdeling Italiaans van de technische Leergangen van de Landelijke Bedienden Centrale verleent haar steun. Feest dit weekend Op zaterdag 20 en zondag 21 november wordt er op verschillende plaatsen in Sint-Niklaas een grote verscheid enheid aan aktiviteiten ingericht, die zeker alle kinderen uit de ruime omgeving van de stad zullen aanspreken. De zéér dynamische foto- en diaklub Don Bosco van Sint-Niklaas organiseert een serie vrijdagavond bijeenkomsten over boeiende reisbestemming. Paul Libeert opende de rij met zijn diashow. Op vrij dag 26 november is het de beurt aan de heer Men- schaert uit Wondelgem, die beelden over Tirol voor schotelt. «Glimlachend Ti- rol» wordt voorgesteld in het Dobocentrum, Gladio- lenstraat in Sint-Niklaas. Vanaf 20 u. De toegang is gratis. Bedoeling van het weekend is om heel wat aspekten van het leven van het kind, die ge woonlijk slechts weinig aan bod komen, eens nader te be lichten. Vooral onderwerpen als migranten, het «betere» kinderboek, verantwoord speelgoed, het milieu, het ont wikkelen van de eigen kreativi teit, de vrede, samenwerking i.p.v. prestatiedwang vor men de achterliggende thema tiek. Voor alle deelnemers belooft het zeker een unieke belevenis te worden, waarbij het kind ten volle centraal staat. Zaterdag 20 november: - In het Revalidatiecentrum, Truweelstraat 35: 14 tot 18 uur: kinderboeken beurs en verantwoord' speel goed vanaf 15 uur: Mireille Cottenjé vertelt voor 12-plussers; ter- zelfdertijd wordt er voor kin deren van 7 tot 9 jaar verteld uit het boek «Het Paradijs Sa- lima» aan de hand van dia's. Dit verhaal handelt over het leven van een Palestijns meisje. Om 20 uur: debatavond: «Sint- Niklaas «kinderstad»9 - In de Freinetschool, Kokkel beek 70: Om 16 uur: animatie voor mi grantenkinderen door het Mi grantencentrum Zondag 21 november - In het Revalidatiecentrum, Truweelstraat 35: - 14 tot 18 uur: kinderboeken- beurs en «verantwoord speel goed». - Om 14u30: poppenkast «En- neke Penneke» inkom 20 Uigheidsklubs-festi val 'h> op de planken. (Iv) in Sint-Niklaas. De klub van Sint-Gillb bracht een liedjes- Alle gehandicapte jongens en andere familieleden zijn en meisjes (tot veertien welkom. De Sint brengt jaar) worden samen met voor elk aanwezig kind een hun broertjes en zusjes ver- groot pakket mee; er is ook wacht op het Sinterklaas- een lekkere koffietafel, bo- feest van de Katholieke vendien werd voor ont- Vereniging voor Gehandi- spanning gezorgd én een capten-Waasland. Het ou- tombola, met wel 250 prij- derkomité zet de manifes- zen. Afspraak in Sint-Gil- NiPIIUflfPrlfCP fI tatie op het getouw op za- lis-Waas op 27 november W"®UWIICril5C lllllBgi - JllSa terdag 27 november om 14 om 14 u. Deelnameprijs 60 u in de zaal van de Katho- frank. Je kan bij de lokale lieke Kring, Kerkstraat 64 KBG-verantwoordelijke in Sint-Gillis. inschrijven of bij E. Cor- Voor mentaal gehandicap- thier van het verbondsse- te jongens en meisjes is de kretariaat, Breedstraat leeftijd gesteld op 195, 2700 Sint-Niklaas. maximaal 21 jaar. Ouders frank. Doorlopend animatie voor kinderen. - Om 17 uur: bekendmaking van de resultaten van de teken wedstrijd - Aan dc Frcinctschool, Kok kelbeek 70: Om 14 uur: vertrek van een stadswandeling voor 10-plus- sers, met als thema: «Het kind in het verkeer». - In de jeugdbibliotheek, H. Heymanplein: Vanaf 10u30: kindertoneel door de leerlingen van Anita Daldini. Hierbij wordt ge ïmproviseerd rond het thema «Romeo en Julia» en rond «Marijke's Droom» van Esther Vlieting. Kinderen zelf leren hierbij de problematiek van de echtsceiding verwerken. De organisatoren van dit kin derfeest zijn: De Geus, Mase- reelfonds. Migrantencentrum, Revalidatiecentrum, 't Kon- sept en Wesp. De Culturele Centrale af deling Nieuwkerken orga niseert op vrijdagavond 26 november 1982 een uiter mate interessante avond waarop vier films worden vertoond die betrekking hebben op het reilen en zeilen in de gemeente. Er is een film over dé gebeurte nis van elk jaar: de klom- pentochten. Verder films over de kleuterschool, de fanfare en de film ontrent het leven van Adolf Van Buynder, de man die net geen honderd jaar werd. 26 november te 20 uur in zaal De Klok, Ten Bos. Inkom is 50 frank met gra tis tombola. Iedereen welkom! Op zaterdag 13 november te 20 u. opende deze toneelkring het nieuwe seizoen met de opvoering van «De Mens Wikt», een toneelspel in drie bedrij ven door A.J. Cronin, in zaal De Hing te Hamme. fiettegenstaande dat dit Iers werd bewust gekozen een ernstig stuk is, zonder voor dit werk van de Engel- T laarom in het dramatische se auteur A.J. Cronin, die 9 vervallen, was toch een in de dertiger jaren diverse •j. alrijk pubhek opgekomen thema's in de medische Tjoor deze eerste opvoering, branche op schrift heeft >r het bestuur en de spe- gesteld. In dit toneelstuk «De Mens Wikt» of anders nog ge noemd «De Hoogste Zen ding» stelt de auteur vol gende elementen als ingre diënten voor zijn werk voor: Liefde tegen hart stocht, eerzucht tegen roe ping, karaktervastheid te gen zwakheid, geloof tegen ongeloof. In een bekende Engelse kliniek «Good will amme. In zaal «De Ringvoerde de toneelgroep «Voor God en de evenmens» het stuk De mens wikt» op (vh) Park» staan twee groepen mensen quasi tegenover el kaar. Direkteur Dr. Bragg, de door eerzucht en roem gedreven zwakkeling, om ringd door een jaloerse mondaine echtgenote Gla dys, een verbitterde huis houdster Miss Leemning en een door zijn sport bezeten neef, Thorogood. Zij staan dwars tegenover de weten schapsmens en idealist Dr Venner, bijgestaan door een begripvolle oudere col lega Dr. Drewett, een tijde lijk plaatsvervangende doktores Dr. Davis en een eenvoudig dienstmeisje Jenny. Dr. Venner wordt gedwars boomd door eerstgenoemde groep, in zijn eerlijk zoeken naar een heilzaam serum tot bestrijding van een be paalde ziekte, waarin hij uiteindelijk zal slagen. In de evolutie van het ge beuren beleven wij, ont roerd, het louteringsproces van de ongelovige Venner, die in de ontmoeting met de gelovige doktores Davis, al le roem opgeeft en zijn ver dere leven zal slijten in dienst van de lijdende mensheid. Marcel Van der Aa stond in voor een puike regie van dit stuk. Hij is geen onbekende in het Waasland. Vroeger was hij ook reeds te gast als regisseur bij de toneelkring «Voor God en Evenmens». Hierdoor kent hij de ak- teurs zeer goed en kan hij de juiste man-vrouw op de juiste plaats brengen. De akteurs: Roger De Vos, Jan Van Hove, Paul Engel been, Annemie De Pillecyn, Jean Van Houteghem, Ma rianne Van Mullem, Chris Van Kerschaver en Claudi- ne De Waele zorgden voor een prachtig resultaat. Zij vormden een homogeen ge heel. Geen enkeling stak met kop en schouder boven de anderen. Ook de leden van de «Nachtclub», die zoals altijd instaan voor het verzorgen van het dekor en de belich ting, mogen in deze lof be trokken worden. Er zijn nog twee opvoe ringen van «De Mens Wikt», namelijk op vrijdag 19 en zaterdag 20 novem ber telkens te 20 u. Kaarten hiervoor zijn te verkrijgen in het lokaal De Ring, De Ring 1, Hamme of bij de bestuurs- en spelende le den. Toegangsprijs: 100 fr. C.J.P., kinderen onder de 16 jaar en houders van een 3 pas: 75 fr. (B.D.) De toneelvereniging Edelwebs was aktief op de Ruiter te Waasmunster (md)

De Voorpost | 1982 | | pagina 27