Met Lust naar Kunst in Lokeren kijken naar loense schelmenstreken van Spaanse Brabander «Paniek in het Waterkasteel» te Erembodegem... «Wassa Schelesnowa», een kansrijke gooi naar het Landjuweel Erembodegemse «Tijl en Nele» brengt «Over twaalf dagen... middernacht» Aktiviteiten in «Netwerk» De Goudbloem (Sint-Niklaas) gewoon schitterend 28 - 19.11.1982 - De Voorpost «Netwerk», het onafhankelijk socio-kultureel cen trum in de De Ridderstraat te Aalst plant voor de nabije toekomst volgende aktiviteiten. Op 14 november opende Lust naar Kunst haar 108' speelseizoen en op welke wijze! De opvoering van De Spaanse Brabander van G.A. Bredero was een sprankelende vertoning, waarin men de echte volk se sfeer zo kon opsnuiven. En daar zat de bewer king van het stuk en de regie van Achiel Van Malderen voor een overgroot deel tussen. weerspiegeld door het trio patriotten: Jan Knol (Jan Van Driessche), Andries Pels (André Haentjens) en Thomas Treek (Amaat Drossens). Geen betere uit beelding van snollen (sorry hoor) Trijn Jans en Bleke An dan door Dilia De Bondt en Anniek Rombaut. Verdere vertolksters en vertolkers die het stuk bo ven het gewone doen uit groeien: Trijn Snaps, Els Kals en Jut Jans resp. Maggy Buyle, Magda Van de Vijver en Lily Van Hecke. De Vrouw van de dode: Marita Mat- thijs. Koppelaarster: Simo- na Van Bockstael. Huis heer: Ludo Matthijs. Nota ris: Eric Bielen. Klerk: Geert Van Acker. Tinnegie ter: Jan De Rijck. Gouds mid: Paul Jacobs. Buur man: Willy Hereman. Schil der: Kurt Impens. Schout: Paul Poppe. Figuratie: Be- rten De Canne, Wim Ver- vaet, Gerlinde Impens, Trien Note, Tony Van Aver- maet, Bart Van Avermaet, Hf Reina De Clercq, José Van W Monique Fierens, Roxmy M> i Bruno Dursin, Hans Van ja^gPpP ||i| Jl# Voor de grime stonden in: Raymond De Roeck, Bart ~7- m Van Avermaet en Reine De rnadette De Wilde en Igna- -- W£. ce De Wilde. Technische ploeg: Marcel tÊÊ&- fïü Lokeren. André Vervaet als Robbeknol in de Spaanse baut, Gerard Poppe, Andre Dn j j\ in het Cultureel Centrum te Lokeren. De straatmadeliefjes. Ook in de tijd van Bredero Lokeren. André waren zij aktief (md) André Door zijn bewerking bracht de regisseur de tekst direk- ter over, meer aangepast, kortom begrijpelijker in de visie van onze tijd. De gan se bezetting van toneel groep Lust naar Kunst heeft totaal zijn talent (en dat is heel wat) in dit stuk gestoken en ermee het on derste uit de kan gehaald. Waar gaat het over? Een kale Antwerpse avon turier (Jacques Van Aver maet) geeft zich uit voor edelman Jonker Jerolimo. Berooid als hij is, neemt hij toch Robbeknol (André Ver vaet) in dienst. Deze denkt in de boter te zijn gevallen maar ondervindt gauw de rauwe werkelijkheid. De jonker geeft maar weinig om eten en drinken zodat Robbeknol maar zelf zijn bedelschoenen aantrekt. Hij moet zelfs de buit delen met zijn meester. Wanneer Jerolimo toch aan geld ge raakt, wordt het een invasie van schuldeisers. Weer speelt Robbeknol de red dende engel en kan ze met een smoesje afwimpelen. Bovendien krijgt hij nog de kosten van schout en nota ris betaald. De Spaanse Bra bander verdwijnt en Rob beknol blrjft alleen achter. Grote bezetting, puike ver tolking Dit 17* eeuwse schilderij speelt zich af in 5 bedrijven. Wanneer je weet dat de ti telrol gespeeld wordt door Jacques Van Avermaet en deze van Robbeknol door André Vervaet schieten we lovende woorden tekort. Dit duo wordt voortreffelijk ge steund door Floris Har- mensz, Willy Hereman. Het echte volkse wordt puik Lokeren. Lust naar Kunst werkt met een uitgebreide cast aan de kreatie van De Spaanse Brabander (md) Aalst telt heel wat teaterliefhebbers. Elk jaar opnieuw zorgen verschillende Aalsterse toneelgroepen voor een rijkgevulde teateragenda, gericht zowel op jeugd als volwassenen. Maar daarnaast kent Groot-Aalst ook wel het legioen van de poppenspelfans. Het zeer verdienstelijke stadspoppenteater van Aalst heeft reeds een zeer gevarieerd repertoire op zijn aktief. Reeds vanaf 1979 het Jaar van het Kind doet het stadspoppentheater tweemaal per jaar een toernee doorheen Aalst en de verschillende deelgemeen ten. Onze Aalsterse jeugd heeft veel goede herinneringen aan «het geheim van het zingende bos» (dat eerlang nogmaals hernomen wordt!) en «De schat van Koning Swieberling». En ook «Kwik» uit het land van de inktpotten en «De tweehoofdige gevlekte Zwamberianus» blijven onvergetelijke helden in hun kinderfantasie Kinderteater «Peperkoreke» Peperkoreke, ondertussen bekend geworden via radio en beeldbuis, brengt het verhaal van een groep schoolkinderen op bosklas. Wat kinderen en juf er zich van voorstellen en wat het uiteindelijk wordt: een week waarin de kinderen elkaar beter leren kennen, vriendjes maken zoals al tijd, baas spelen als altijd, ontdekkingen doen als altijd. Tot de juf ineens verdwijnt. De kinderen worden dan gekonfronteerd met de vraag «wat nu?». U kan dit meemaken op za terdag 20 november te 15 u. Toegangsprijs 20 fr. Organisatie: de ervarings gerichte school «De Weide». Vuile Mong met «Zoo is 't» Een programma tussen jungle en zoo over vrede en vrijheid. Irène Babbelaar presenteert haar programma «Libido». Live uit de jungle. Onze jungle dan. Professor Openheimer zet uiteen waarom hij een bar re tocht wil ondernemen op zoek naar de vredesduif. Daarna barst de jungle los in verstikkende geweldda digheid. De helikopter van sekretari8-generaal Luns stort neer in de brousse en de vraag is wie de ramp overleeft. Luns of zijn Oost- duitse verpleegster? Of allebei? Tarzan en Jane leven voor alsnog ongestoord met de kleine Walesa tussen de hen vertrouwde omgeving. Bijna in vrijheid en vrede. Of ze echter de vele kon- frontaties met afgevaardig den van vrije en onvrije we relden overleven blijft de vraag. Herdertjes en valse Konin gen, Amerikaanse advi seurs en KBG-agenten, CLA-bisschoppen en Gods plaatsvervanger zelf, ko ning Leonied «Herodes» Bresjnev en nog veel andere wilde en tamme beesten, ge wone en mensapen, mui J slangen, olifanten, giraf* en hulken, Turkse en Pt se generaals... Aan het einde wacht de en de zoo-bewaker. Zeki heid in ruil voor vrijheit Is dat wel de ware keui Moeten we inderdaad k zen tussen de ijzeren van de jungle en de ont drukkende beschermiijSte] van de zoo? Of zijn vrede en vrijht niet zo onverbrekelijk n elkaar verbonden dat vee ten voor het ene ook str den is voor het andere? programma heeft plaats tD" vrijdag 26 november te u. Toegangsprijs in voo verkoop 120 fr. Aan de sa 150 fr. Organisatie: Ki turele Centrale «Tussen Viroin en Alysse Op zaterdag 27 november 20 u. klank- en diamont 8 ge» over een stukje van ze Ardennen door Jerc8' idi ide ik iken ond i- v ibij Coppieters en Daan SI gée. Organisatie Bond Grote en Jonge Gezinne H Toegangsprijs 30 fr. It,'»5 Met bijzonder hoge verwachtingen zijn we zondag jl. naar de stadsschouwburg van Sint-Niklaas geto gen om er De Goudbloem aan het werk te zien. «Wassa Schelesnowa» geschreven door Maxim Gor ki (1868-1936) en geregisseerd door Dré Poppe. Schrijver, regisseur en toneelvereniging vormden minstens drie waarborgen voor een niet alledaags toneelgebeuren Zo was het ook. Wanneer we ons mochten verheu gen in de steengoede produktie van de Koninklijke Toneelkring St.-Genesius en ter onderstreping niet terugdeinsden voor enkele superlatieven, dan is het eerder moeilijk om de nog hogere waarde van het Goudbloem-exploot te omschrijven. Laten we daarom gewoon stellen: De Goudbloem zal met «Wassa Schelesnowa» als deelnemer aan het Ko ninklijk Landjuweel moeilijk te kloppen zijn. Jammer dat dergelijke in- tempo waarin werd De voornaamste zending van het poppenteater is on getwijfeld wel de artistieke, estetische en morele opvoe ding van de jonge kijker tjes te bevorderen. Met goed poppenspel wordt hen de mogelijkheid geboden hun kennis te ontwikkelen en zeker ook hun verbeelding en gevoelsleven. Dat is met een ook het doel van het Aalsters Stadspoppen teater. De nieuwste produktie van dit teater brengt de Aalster- se poppenspelfans naar Moorsel, een deelgemeente van Aalst. De «première» van het stuk, «Paniek in het Waterkasteel» getiteld, was reeds op woensdag 27 okto ber jl. te bekijken in de stadsschouwburg van Aalst. Zondag 14 november was het teater te gast in de «ou de» gemeenteschool, Gas ton De Schepperstraat, te Erembodegem. Heel het stuk speelt in en rond het prachtige 16* eeuwse «wa terkasteel», het kasteel van Moorsel. Kan men zich een omgeving indenken, die meer tot de verbeelding spreekt van het jeugdige publiek? Dank zij de vindingrijke enscenering van de heer L. Meesens auteur, toneel- ontwerper, regisseur en enige poppenspeler van zijn stukken hebben opnieuw meer dan honderd jonge en ook volwassen-zieh- jong-voelende-kijkers met veel entoesiasme, enke le genoeglijke uurtjes be leefd. En intussen had hij ook de gelegenheid even de sluier op te lichten van de toch reeds zeer oude drama tische kunst van het pop penspel. Of... is het soms niet geniaal voor een pop penspeler «dode» poppen en voorwerpen tot «leven» te brengen en hiermee zowel bij kinderen als volwasse nen, 8ympatie of haat, ge lach, gehuil, verbazing of aanmoediging op te wek ken? De sobere dekors, op een sprookjesachtige manier verlicht en de sfeerschep- pende muziek en geluiden, zorgden voor een bijzonde re sfeer. Toch bleven Schui ver, Swiebke, de champet ter, Amadeus (de over-over- over-grootoom van de abt van de abdij van Affli- gem en vooral Kwik, de ridderlijke grapjas en Sofie de krokodil, centraal ele ment in het afwisselend prettig en spannend spel. Het eerste tafereel speelt zich af bij de woning van Kwik; het tweede op het binnenplein van het kasteel en daarna dalen we af naar de kelder. Kwik raakt wel eens in paniek, ook Sofie de krokodil en Amadeus. Maar op 't eind van het stuk krijgen we een «happy end» en zingt de ganse zaal «Lang zal hij leven in de gloria...!» Het «samen-spelen» van pu bliek en poppenspeler kwam vlug op dreef. En, dank zij het goede samen spel tussen Kwik en zijn vriendjes en het jonge pu bhek in het. spijtig ge noeg ietwat klein en onge zellig zaaltje van de vroege re gemeenteschool werd toch aan het toverachtig schouwspel, op de beperkte ruimte van het toneel behoorlijk gestalte gege ven. Voor het «volwassen» pubhek getuigde het geheel van een verbluffende fanta sie van de heer Meesens. Deze geslaagde en aanbeve lenswaardige produktie van het stadspoppenteater van Aalst is nog te bekijken in Gijzegem (Gemeen teschool, Damkouter 6) op zondag 21 november; in Moorsel (Gemeenteschool, Kaalberg 1) op woensdag 24 november, in Nieuwer- kerken (Gemeenteschool, Edixvelde) op zondag 28 november, in Meldert (Ge meenteschool, Dorpsstraat) op woensdag 8 december, in Baardegem (Gemeen teschool, Dorpsstraat) op zondag 12 december, in Aalst (Binnenstraat) op woensdag 15 december en in Hofstade (Gemeen teschool, Zijpstraat) op woensdag 22 december. Aanvang: zondag telkens om 10 uur en woensdag om 14u30. De toegangsprijs bedraagt 30 fr. En... zo je het «waterkas teel» nog niet kent «Dit vroege barokke kasteel in Moorsel is opgetrokken in zand en baksteen. Het ge heel geeft een rustige en voorname indruk. Bij na der toezicht bemerken we de sierlijke hoekgebouwen met vleugelkonsoles welke aan de topgevels zijn ver bonden door gelijke vleu gels die een stemmig bin nenplein omsluiten. De toe gangspoort is geflankeerd door twee ronde torentjes en wordt bekroond door een geveltop met hardsteen vo luten. Onder het bouwjaar 1526 zijn de schilden aan gebracht van de huidige en vroegere bezitters Boven de kelderverdieping bevin den zich cirkelvormige nis sen met borstbeelden. De versiering ligt echter in hoofdzaak in het kleuren spel van het gebruikte ma teriaal De mooie waterpar tijen die het geheel omrin gen: de brede brug met de vijf roodbakstenen bogen over de wal: het neerhof met zijn in lood gevatte ruitjes, scheppen met het gebouwencomplex een wa re poëtische schoonheid die tevens de middeleeuwse weerbaarheid en herinne ring brengt» Het kasteel van Moorsel is als historisch monument spanningen niet «met volle zalen» worden beloond! (Za terdag zowat tweehonderd, zondag idem). Begrijpelijk wanneer we kunnen aan vaarden dat de dagelijkse sleur, de «zorgen», en de «rompslomp» van alledag aan de basis liggen van het feit dat schouwburgbezoe kers weinig (of geen) brood zien of geen ontspanning vinden in het zwaar-op-de- handse-gedoe van stukken als deze «Wassa». Voor de rolverdeling zou den we ons willen beperken tot enkele bijzonder knappe vertolkingen, zonder daar om afbreuk te willen doen aan het uiterst homogene totaalbeeld. Daarbij denken we in de eerste plaats aan Lea Van der Aa (Wassa Schelesno wa), de eigenlijke rugge- graat van het toneelwerk, aan Suzy v Cappendijck (Ljoedmilla) om haar schit terende typering, en aan Rita Van Hecke (Anna On- osjenkowa) om haar echt «beleven». Achiel Schepens (Sergej), een tikkeltje te mechanisch akterend, en door de grime te jong gelaten (twintig jaar ouder dan Wassa?) kon ons minder overtuigen. Het waarin speeld zal wel één van de diskussiepunten blijven. Strikt persoonlijk houden we wel van gewilde stiltes met af en toe een wat druk kend tempo. De trage ka- dans aan deze «Wassa» doorlopend meegegeven, leek ons toch wat van het goede teveel, te uitgespon nen, soms storend lang zaam. Er kwamen wel prachtige kleur- en plaat singsbeeldjes tot stand, uit stekend geschikt voor het glazen kastje maar minder voor het theater Het «ge sprek» tussen Wassa en Rachel, met Kolja als inzet, bleef zó berekend hard, ge voelloos, ontdaan van bijna alle emotie of van hetgeen er binnen in «de mens» om gaat, dat het bijna uitmond de in een bijna ongeloof waardig gebeuren, in een dialoog die de realiteit ont vlucht. Dat was zeker niet de bedoeling van Gorki Het lied gezongen door Harry Deswarte (Prochor) bleek passend en keurig uitge voerd (musikoloog Steve Verwee) maar werd voor een groot deel in de tweede orde gezet door té grote be wegingsvrijheid van Pjat- jorkin (Dirk Luyckx) die daarbij wat te luidruchtig rondhuppelde (dansen wel een ietsje anders). Het dekor was gew< prachtig, funktioneel vlot bespeelbaar. Toch nen we dat voor de coi kant zaal de brede ledei stoel een jiogal grote hi dernis was voor een dej lijk «zicht» op de eetkai (derde niveau). Het scl derij in de fond «stoord het knappe interieur, kleine «werkjes» langshe de trap hingen in een juist perspektief t.o.v. stijgende lijn. Samen enkele andere d( (schoenen en kledij) zijn kleinigheden diè alleen een zeer strenge (of wisp turige) jury puntjes aan min-kant opleveren ms toch mits wat goede makkelijk op te lossen zij In de verdere rolverdel' vinden we: Minouche Vi der Aa (dochter van Wass Monique Driesmans (1 chel Moïseievna), Dirk Corte (Melnikow), Rank Beule (Jevgeni), Frans dron (Gouri Krotkich), L ve Van der Aa (Liza) Leen Ver helst (Polj dienstmeisjes van Wasi Verder Johan French (Jakow) en het koor (fi| ratie) waarin we leden het Sint-Niklase Belcan gezelschap meenden te kennen. den kom TOU irna Achter de schermen: Lil Van Broeck (regie-assisl te), Thérèse Schoen) (kostuumadvies), schouwburgpersoneel (t voering dekor), Willy Vi Gucht (belichting, prad werk!!). Herman Van de (toneelmeester), en Caramin-Bernaus gingsadvies). We duimen met De Gou bloem voor een schittera i Landjuweelresultaat, ciat met «Wassa wa» zoals we het zagen! pelijk mogen we kele maanden met onze citaties in herhaling Willy DE ,(X or- r o. 11 ad i 011 lied 'n rdra 11 Ideli kooi Tr< Is e nevi ff -iel 11 volg lta eens is :i 1] k I CcO] V imn h! i itat op arle «k"» ®nc tal Imir het 1 Bnfchtei Ra; (bev di. Toneelgroep «Tijl en Nele» van de KWB afdeling Erembodegem brengt zaterdag 20 en 27 november en zondag 28 november om 19 uur hét blijspel «Over twaalf dagen... tegen middernacht» van de auteur G. Nielen in de parochiezaal te Erembode gem. Voor liefhebbers van een leuk avondje-uit zonder-zorgen dus drie kansen, waaraan je beslist niet mag voorbij kijken. Sint-Niklaas. Toneelprestatie op Landjuweelniveau. De Goudbloem vertolkte Schelesnowa». (Iv) Het verhaal van' «Over twaalf dagen... tegen middernacht» speelt zich af in een dorp er gens in Vlaanderen. De heer Floris Fransen (Jozef De Bruy- ne), een rijke handelaar in on roerende goederen en weduw naar, leeft in ruzie met zijn zoon, omdat deze gehuwd is tegen de wil van zijn vader. De zoon werd jaren geleden hiervoor het vaderlijk huis ontzegd. Floris Fransen, voelt zich vanaf die dag eenzaam en om het gemis van zijn zoon te verge ten, stelt hij zijn huis open voor allerlei familieleden, die op hun kosten hun dagen slijten en het vooral op zijn centen gemunt hebben. Tot op een bepaalde dag in maart een bericht in de plaatselijke krant verschijnt, dat binnen twaalf dagen een komeet, dus een ander hemel lichaam de aarde zal vernie tigen... De gevolgen van dit schokkend nieuws resulteren in een warme voorstelling met ritme en bewe ging, humor en vindingrijkheid De rolverdeling ziet er als volgt Floris Fransen (Jozef De Bruy- ne), Theo, zijn huisknecht (Hendrik Van Cauwenbergh); Martha, zijn huishoudster (Angèle Wijmeersch); Willem, kleine ambtenaar (Georges Van De Wiele); Sofie, zijn vrouw (Clementine Pots);, An nie, hun dochter (Mireille Van De Wiele), De heer Jef Schrijver (Jan Van Den Heuvel); Frits Schrijver, zijn zoon (Guido De Vos), Erik Koopman, vriend van Frits (Luk De Decker), Yvonne De Pelsmaecker, schil deres (Magda Kindermans); Tante Zuur (Suzanne D'hae- se); en Leopold, tuinman bij Fransen (Jos De Sloover). Regie is in handen van Phile mon Eeckhaut en de algemene leiding berust bij Jan Van Den Heuvel. Allemaal namen die in elk geval een degelijke kwa|iteit waarborgen In het verleden konden we al genieten van «Hoera, een drie ling», «Voor hete Bokskampioen» en «Toffer krijgt een zetpil», telkens frisse prestatie, Speeldata: zaterdag 20 november en zondag 28 vember telkens te 19 uur Erembodegemse Darochiez®. Inkom: 80 fr. Opgelet, een belangstelling wordt verwo®?80^ wees er dus op tijd bij! («ach

De Voorpost | 1982 | | pagina 28