Nieuwbouw wijkbibliotheek Familia in Sint-Niklaas kost vijf miljoen Het Gents Madrigaalkoor in Beveren Jan Verniers schonk nieuw vaandel aan Sint-Niklase Vossen Op uitnodiging van de Piet Stautkring Drieske Nijpers mag naar Denemarken en Amerika «Jean Walter Jubileumshow» in première te Wieze 30 - 19.11.1982 - De Voorpost Jan Verniers schonk een vlag aan de Sint-Niklase Vossen, (dw) De parochiale gemeenschap H.Hart en de openbare bibliotheek Het Centrum van Sint-Niklaas sloegen tijdens de voorbije maanden de handen in elkaar en wisten langs de Truweelstraat een volledige nieuw bouw van om en bij de vijf miljoen frank uit de grond te stampen. Dit vierde filiaal van de privaat rechtelijke bibliotheek Het Centrum, beter gekend als de bibliotheek van de dekenij, werd zaterdag avond ingezegend door deken Karei Van Kerck- hove. In het klooster van de pa ters Minderbroeders heeft broeder portier Van Vlaan deren op de zolder een ou de grammofoonplaat van onder 't stof gehaald. Dat plaatje wordt nu dagelijks (voor zover we pater pastoor mogen geloven) in het Franciskanerklooster gedraaid: «Wie zal dat be talen?» Verschillende genodigden die zaterdagavond aanwe zig waren bij de officiële opening stelden zich ook die vraag. De 180 vierkante meter ruime uitleenpost naast de paterskerk kan be zwaarlijk nog een filiaal ge noemd worden. Veel hoofdbibliotheken zijn niet eens zo modern ingericht. Hoofdbibliothekaris Jan Verbeke wist in zijn inlei ding de paters dan ook in passende bewoordingen te danken. Belofte maakt schuld Ongeveer drie jaar geleden al vatte pater pastoor het plan op om in een verloren hoek van de ruime parking naast de kerk (snoodaars waagden het zelfs er hun huisvuil te komen storten!) een nieuw gebouw te laten oprichten en dat ten dien ste te stellen van de uitleen- post van de P.O.B. Het Centrum, die toen nog ge huisvest was in een stoffe- rig lokaaltje van 20 vier kante meter, de vroegere kleedkamer der toneelspe lers. Een kollega van de Kristelijke Scholen beloof de de pastoor een schets en een plan, maar van uitstel kwam afstel. De evangelie woorden indachtig «wie zoekt zal vinden» en «voor wie klopt zal opengedaan worden» ging pater pastoor aanbellen bij provinciaal ekonoom Hansen te Sint- Truiden. Eerst kon het na tuurlijk allemaal niet, maar pater pastoor moet zijn provinciale ekonoom toch op een of andere manier de baard afgedaan hebben want de lening van drie miljoen frank kwam er. En de andere twee miljoen? Daarover wou pater pastoor tijdens de ope ningsplechtigheid niet veel kwijt, behalve dat hij een dankbaar hart toedraagt aan een stadsgenoot die voor deze realisatie een flinke financiële steun be zorgde. Het nieuwe gebouw is ei gendom van de parochiale werken en de grond blijft naakte eigendom van de paters, echter met verza king van recht op natrek king. De werken namen ongeveer zes maand in be slag. Zowel over de werk zaamheid en akkuratesse van het aannemersbedrijf Frans Wijmeersch als over het toezicht van architekt Janssens toonden de paters tijdens de receptie hun te vredenheid. Hopelijk is dit waardevolle geschenk van pater pastoor nog zijn zwa- nezang niet. Want liet hij dit niet voorzichtig door schemeren tijdens zijn toe spraak? Het stenen huis staat er nu. Maar een «thuis» bouw je met je hart. Daar zal bibliotheka- resse Lieve Verbeke haar vierhonderd lezers bij hel pen. Met zesduizend boe ken en een vriendelijk gezicht vermag je in een bibliotheek meer dan je zou denken! Video-analfabetisme Alvorens e.h. deken het gebouw inzegende, werden de vijftig genodigden nog toegesproken door e.h. L. Wellens, bisschoppelijk in- De Piet Stautkring van Beveren zet zich reeds méér dan 35 jaar in om bij te dragen tot de uitbouw van het kulturele leven in de gemeente en omliggende. Onder de aktiviteiten nemen de kamermuziekkon- certen reeds geruime tijd een vaste plaats in. Die hebben steeds plaats in de Verlatzaal van het kasteel Cortewalle, die een zeer goeie akoestiek heeft. Zaterdag 20 november mag het Gents Madri gaalkoor o.l.v. Johan Duijck de spits afbijten van een reeks van zes hoogstaande muzikale avonden. Sint-Niklaas. Inwijding van de nieuwe bibliotheek van de H. Hartparochie. U herkent o.m. hoofdbibliothekaris Jan Verbeke, inspekteur Wellens, deken Van Kerckhove én de pastoor-paters van ter plekke. (Iv) In de reeks kasteelkoncer- ten zitten dit seizoen nog: Consortium Antiquum, Musica Medicina Dolorum, het Trio Poskin-D'Haese, het Antwerps Kamermu- ziekensemble en de Solisten van het Belgisch Kameror kest. Het is geen geheim dat de organisatie van deze koncerten de Piet Stautkring" financiële zor gen baart. Het inkrimpen van de ministeriële subsi dies en de steeds hoger op lopende kosten verplichten de vereniging om steuna- bonnementen te ver kópen. Die worden aangeboden te gen 600,- fr, en geven recht op toegang tot vier koncer ten. Hierdoor wordt u auto matisch lid van het be- schermkomité en wordt uw naam opgenomen in het programmaboekje. De prijs per koncert bedraagt 180 frank. Studenten, CJP en plus-3-pas betalen 150 frank. Kaarten zijn te beko men bij G. Hullebroek, Markt te Beveren in de kan toren van de Kredietbank. Het Gents Madrigaal koor Dit koor werd opgericht in 1966 en telt een veertigtal leden. Het legt zich toe op het a capella-repertorium van renaissance tot de twin tigste eeuw en streeft naar een heldere, direkte en vooral bezielde zangstijl. Sedert 1972 behoort het koor tot de eredivisie van de provincie Oost-Vlaanderen. Het Gents Madrigaalkoor geeft een tiental koncerten per jaar en neemt jaarlijks deel jaan internationale zangwerken van de Euro pese Federatie van Jonge Koren, teneinde bij te dra gen tot een Vlaams-Europe- se wisselwerking. Een hoogtepunt beleefde dit koor ongetwijfeld met het Europa Cantat-festival 1979 te Luzern (Zwitser land), waar het samen met koorleden uit verschillende landen het dubbelkorig werk «Voices for today» kreèerde van Benjamin Britten. In 1980 realiseerde het koor een plaatopname «Gaude Virgomet een bloemlezing uit vijf eeuwen Mariale koormuziek. In 1981 werd het koor door het bekende label Erato i genodigd deel te nemen i een plaatopname met k taten van M.A. Charp tier. Deze plaat werd 1 kroond met de «Grand pi international du disque rique». (Parijs, 1982) In 1982 werd het Gents l drigaalkoor eerste laurs van de nationale koorwi j strijd van de RTBF. De di j gent Johan Duijck stude I de aan de muziekkonser toria van Gent en Brus en behaalde er eerste p: zen van notenleer, piai kamermuziek, geschrev harmonie, praktische h monie, kontrapunt, ziekgeschiedenis en kooif rektie. Hij is gegradueei van de internationaal faamde Muziekkapel ningin Elisabeth en houi van Günther, Pro-Civital Tenuto- en M. Lefranopr I Met zijn kompositie «Len triptiek» voor vierstemn j gemengd koor verwierf de provinciale prijs Oo Uit! Vlaanderen voor vok muziek 1981 Sedert 19 is' Johan Duijck als begë der zang verbonden a muziekkonservatorium Brugge. Tijdens het optreden in I kasteel Cortewalle te Bepr;in ren zullen geestelijke zangen vertolkt worden :rd or d' de renaissance en de vro ndig barok Uit de twintig eeuw zal minnelyriek bracht worden. (wv' oot' Sint-Niklaas. De nieuwe bibliotheek van de H. Hartparochie aan de Paterskerk. Iv spekteur van de openbare bibliotheken. Ondanks het bibliotheekdekreet diende het eigen initiatief nog in te staan voor de bekostiging der gebouwen. Volgens hem is men er op de Sint- Niklase H. Hartparochie echter van overtuigd dat een bibliotheek geen aan hangsel mag zijn van één of andere kring waar de lezers hun gading moeten zoeken tussen een handvol verval len boeken. Een modern ingerichte bibliotheek is volgens de inspekteur een noodzaak indien men iets wil ondernemen tegen het video-analfabetisme dat overal de kop begint op te steken. Enerzijds is er het feit dat boeken echt duur aan het worden zijn en an derzijds is de gemakzucht er bij veel mensen oorzaak van dat ze zich al te vlug laten boeien door het «beeld» zodat ze uiteinde lijk niet meer in staat zijn het «woord» nog te gebrui ken. Tenslotte drukte hij ook de wens uit dat op kultureel gebied het vrij initatief niet zou verdwij nen. De invloed van de lektuur mag nu eenmaal niet onderschat worden. «Vergeet niet», besloot in spekteur Wellens, «dat on ze jeugd de dag van van daag méér beïnvloed wordt door hetgeen ze buiten de school opsteekt dan door wat ze op school zelf bij leert». De uitleenpost op de Tru weelstraat is open op vol gende dagen: 's zondags van 10 tot 12 uur, dinsdags van 18 tot 20 uur en donder dags eveneens van 18 tot 20 uur. P.V. Drieskes Kerremes, het derde internationaal Volks kunstfestival te Sint-Gillis-Waas, heeft een gunstig effekt gehad voor de inrichtende volkskunstgroep Drieske Nijpers. die re* u inste Zaterdagavond, 6 november, ging de «Jean Walter Jubileumshow» van start in het Wiezehof te Wieze. Ongeveer 300 aanwezigen waren getuige van deze spetterende muzikale show. Na afloop van het 3 uur durende programma allemaal glunderende gezichten, wat er duidelijk op wees dat het publiek tevreden was met dit entertainment van de boven ste plank. L.S.W. ledenfeest De show werd opgevoerd ter gelegenheid van het LSW ledenfeest van de afde lingen: Baardegem, Her- dersem, Meldert, Moorsel en Wieze. Bij de verwelko ming van de aanwezigen en de prominenten, beklem toonde volksvertegenwoor diger Willy Van Renter- ghem, dat wij momenteel op een keerpunt staan van ons maatschappelijk bestel. Het gaat erom, onze ver worven rechten zoveel mo gelijk te vrijwaren, maar een en ander zal heel moei lijk gaan en onpopulair uit vallen, gezien de slechte toestand, op financieel ge bied, waarin ons land zich momenteel bevindt. Vervolgens reikte de volks vertegenwoordiger erete kens uit aan verdienstelijke leden van de vakbond. Dat waren respectievelijk voor Baardegem: Raymond De Bolle en Gaston De Bolle, voor Herdersem Maria Van Nuffel en Emiel Possé, voor Meldert Jozef Van Biezen en Albert De Neve, voor Moorsel: Susanne Van Caesbroeck en Jean Clau- waert en voor Wieze: Jozef Philips en Noël Sintobin. Show met een grote SH... Na het officieel gedeelte kregen de aanwezigen een prachtige show aangebo den. Het werd een muzi- kaal-komische happening, met als hoogtepunten op tredens van zangeres Gigi, die met de vertolking van «Ein bisschen Frieden» en «Ma Musique» onmiddellijk de zaal op haar hand kreeg. Alhoewel sommige aanwe zigen nogal luidruchtig waren, kregen ook de hu moristen, Luciene Steiner en Wim Van Den Begin met hun sketchen de nodige aandacht. Tussenin nog zorgde zanger Freddy Grey, die tevens instond voor de realisatie en de pre sentatie van de «Jean Wal ter Jubileumshow» voor en kele vocale snoepertjes, met nummers als «Love is all» en «Nu dat 't einde komt», het laatste en originele ne- derlandse tekst op «My Way» van Frans Sinatra door hem zelf geschreven; bracht hij het kennerspu- bliek in hogere regionen. Maar of het echt niet op kon... kregen de genodig den ook nog een ware lach- kuur toegediend. Het duo Ricky Rickson en Clown Si- dol waren werkelijk gran dioos. Ongelooflijk hoe die twee het volk meer dan twintig minuten aan het schateren hielden. Daarbij de humor en de gags combi nerend met enkele goochel- nummers. Jean Walter nog altijd een hele grote... Als laatste in de rij kwam dan uiteindelijk de smaak maker van de show name lijk Jean Walter himself. Jean deed het met interna tionale allure. Hij bewees met zijn zestig lentes nog steeds tot de grootste zan gers van ons Vlaamse land te behoren. Men kan zich wel afvragen: «Hoe doet hij het? of «is hij werkelijk on verslijtbaar?» Het antwoord is duidelijk, Jean Walter kan het nog altijd, alsof de tijd op hem geen vat heeft. Met klasse en stielkennis brengt hij met zijn warme gouden stem zijn geliefde Vlaamse publiek in ver voering. Men wordt werke lijk niet moe om naar hem te luisteren. Bravourenum- mers als «Twee Blauwe Kinderogen», Met je han den, My Bonny, Old Man River brengt hij met be geesterende overtuiging Het publiek gaat erin op. Wanneer hij dan tot slot van zijn optreden de ganse zaal uitnodigt om samen met het «Tulpen uit Am sterdam» te zingen, dan is het hek helemaal van de dam. Kees Brug nog niet verge ten... maar ja... Na vier jaar «Kees Brug Show» voor de LSW leden feesten mag deze «.lean Walter Jubileumshow» be schouwd worden als een waardige opvolger in zijn genre. Met stijlvolle zang nummers en propere ver fijnde-humor en bovendien met een Jean Walter die, ondersteund door het pri ma orkest van Leo Bens, de apotheose, de attraktie uit maakt van het geheel. Voor een avondje uit zal deze show echt een snoepertje wezen, die qua degelijkheid het koëficiënt 10 zeker be nadert. Echt de moeite waard De «Jean Walter Jubileum show» kan men nog gaan bezien op 19 november in de zaal St.' Martinus te Oorde- gem, op 4 december in de zaal Rubens te St. Lievens Hou tem, op 10 december in de zaal Chrisma te Kerk- sken; dus keus genoeg om het eens uit te proberen, F.G. Het direkte gevolg was een aangroei van het ledenaan tal. waardoor de groep nu meer dan zeventig aktieve leden telt op de vrijdagse repetitie. Daarnaast zijn er dan nog de jeugdgroep, het hoornblazerskorps, dc vriendenkring en het café Chantant die ook al een gestadige groei kenden. Maar ook de buitenlandse gastgroepen. die in augus tus in Sint-Gillis-Waas wa ren, reageerden erg posi tief. Zo heeft Drieske Nij pers een uitnodiging ont vangen om volgend jaar naar Denemarken te gaan, en krijgen een aantal gast gezinnen de gelegenheid om hun Amerikaanse gas ten te gaan bezoeken! De gastgroep uit North-Ca rolina in de U.S.A. is overigens héél tevreden over zijn Europese-trip van afgelopen zomer. Net als de andere groepen stuur: den zij een dankbrief aan Drieske Nijpers, maar bo vendien hielden zij eraan ook de bevolking te be danken. Wij citeren hierna uit hun brief, waaruit blijkt dat dit volkskunsttreffen een idea le ont'moetingsgelegenheid was voor inwoners uit sterk verschillende naties. In hun brief noemen zij Drieskes Kerremes een er varing die zowel opvoe dend als inspirerend ge werkt heeft, omdat zij de gelegenheid hadden dans groepen uit andere lan te ontmoeten en aan dans deel te nemen, ki rele uitwisseling te bele\ ons land te zien en te er ren, en bovenal de liefdt inzet te ervaren van Vlaamse gastfamilies. Voor deze gastfami krijgt Drieskes Kerrei trouwens nog een aai e met ïce- t f >p u nste gste slot! naam staartje, want aantal onder hen zal gende zomer de trip Amerika maken om verder met de Ameriki se vrienden te verbroj ren en hun levenswij: ervaren. Het is een wa; vol uitvloeisel van het bije festival en een gard dat Drieskes Kerreme} gedachten zal blijven staan tot in 1987, wam de vierde organisatie schien werkelijkl wordt. Voor de Sint-Niklase afdeling van het Verbond van Vlaamse Oudstrijders (VOS) stond het voorbije weekend helemaal in het teken van de in ontvangstneming van een nieuw vaandel, geschonken door volksvertegenwoordiger Jan Verniers. Nadat op 11 november deken Karei Van Kerckhove de vlag plechtig gewijd had in de hoofdkerk in aanwezigheid van de peter, dr. Alfons Li- saerde, en de meter, mevrouw Verniers-Karan, werden de Sint-Niklase Vossen op 13 no vember officieel ten stadhuize ontvangen. Afdelingsvoorzitter Piet Ver meulen stelde aan burgemees ter Paul De Vidts de talrijke opgekomen afgevaardigden van de andere Oostvlaamse VOS-afdelingen voor. Op zijn beurt heette burgemeester De Vidts iedereen welkom en drukte zijn eerbied uit voor het idealisme van VOS. Vredesbanier In een korte bezinningsrede lichtte Jan Verniers de motie ven toe die hem ertoe bewogen hadden VOS-Sint-Niklaas een nieuwe vlag te schenken. Hij waardeert vooral het feit dat het afdelingsbestuur erin ge slaagd is, een intense werking op het getouw te zetten en de jongeren aan te trekken die ondanks het feit dat zij geen van beide wereldoorlogen, noch de repressie hebben mee gemaakt, in de voetsporen wil len treden van de VOS-pio- niers, Via citaten van René De Clercq, Anton Van Wilderode en Guido Gezelle kwam Jan Verniers tot volgende synthe se, waarin hij op poëtische wij ze de essentie van de vlagin- huldiging vatte: «Ontvoogding is de krijgsbanier aan 't IJzer front geslagen hermaakt, her- wijd, herschonken hier nooit meer voor oorlog dragen!» Daarna nodigde Jan Verniers de burgemeester uit de nieuwe vlag aan vaandrig René Wau- ters te overhandigen. Namens het afdelingsbestuur sprak Lie ven Dehandschutter het dankwoord uit. Hij dankte burgemeester De Vidts voor de stijlvolle ontvangst en uiter aard ook Jan Verniers en Leo nard Cornelis, de ontwerper van de vlag. Daarbij aanslui tend wees hij op de rijke sym boliek van het vaandel. Lieven Dehandschutter onder streepte dat VOS-Sint-Niklaas zijn dankbaarheid tegenover de schenker pas echt kan be wijzen door een volgehouden inzet voor de VOS-idealen «Zelfbestuur» en «Nooit meer oorlog», die hij ontleedde door te herinneren aan een toe spraak die de voormalige voor zitter van de Sint-Niklase Vos sen Theo Rombaut in 1939 hield. Ontwapening Na een receptie in deverzuster- ingszaal trok het VOS-gezel- schap stoetsgewijs rond de markt naar de kalfac van het kollege, waar werd aangezeten aan een koffietafel. In zijn gelegenheidstoespraak zette algemeen VOS-voorzit- ter Herman Vandezande de betekenis van VOS als vredes beweging uiteen. Hij klaagde de bewapeningswedloop en de internationale wapenhandel aan, evenals de schijnheilig heid van de grootmachten, die met elkaar over ontwapening onderhandelen maar achter de schermen hun militaire inspan ningen opdrijven, in de kalfac werd ook het woord verleend aan Geert Beirlaen en Dries De Mulder, die als voorzitter en sekretaris van het VOS-gouwbestuur in lovende termen óver de Sint- Niklase Vossenwerking spra ken. Van zijn kant riep Albert Van Britsom, voorzitter van VOS-Temse alle Wase VOS- afdelingen op tot een nog hechtere samenwerking. Tussen de verschillende toe spraken liet het VOS-koor uit Temse, gedirigeerd door Si mon Waltens, de aanwezigen genieten van enkele stemmige liederen. 's Avonds zette VOS Sint-Ni klaas een punt achter een drukke dag met het afdelings- feest in Hotel De Spiegel Se nator dr. Walter Peeters, me vrouw Guido Provoost en oud strijder '14-T8 Louis Van den Steen zaten daarbij aan de feestdis als eregasten. Sint-Niklaas. Belangstellenden tijdens de akademische zitting van de Vlaamse Ou ders n.a.v. het jaarfeest, (dw)

De Voorpost | 1982 | | pagina 30