Prachtige Sint-Martinus tentoonstelling te Berlare en Beveren De Voorpost -19.11.1982 - 31 itig Zowel te Berlare als te Beveren werd het voorbije weekend een tentoonstelling i georganiseerd met als thema Sint-Martinus. Dat komt omdat in beide gemeenten er een Sint-Martinusparochie is en dat omdat deze kerken over heel wat bezienswaardigheden beschikken. Had de expositie te Berlare plaats in de neo-gotische kerk, te Beveren had men een plaats ingeruimd in het kasteel Cortewalle, een gedroomd kader voor dergelijke o< uitzonderlijke tentoonstellingen. Berlare kreeg de ten- gemeente een zekere Mistelling de naam pastoor Christiaen dienst erkschatten van de Sint- deed. Maar een volgende ge irtinuskerk» mee en aanduiding vindt men terug rd ze georganizeerd in 1453. Toen was er ook or de heem- en oudheid- een pastoor, waarvan de ro ndige kring. Men startte naam evenwel onbekend is met een prachtig renais- gebleven. Uit die periode ice- en barokmuziekkon- weten we ook dat de paro- gebracht door het chie zich niet uitstrekte tot oot Koperenensemble Bareldonk. moré Verstraeten. Niet In de inleiding van de kata- dat vooraf enkele toe- logus van de tentoonstel len werden gehouden, ling lezen we dat de heer- ïder meer door Rat Ver- lijkheid Berlare sedert de j aeten, de voorzitter van middeleeuwen toebehoor- WHnm; f vaa" hTT", Va^?el" Sin,-Maarten m Beveren. De heemkring én de bakkers Ineidkundige kring die lijken bloede als Willem v.£, ruim 400 muziekliefheb- van Berelacrc (1166), Wal- f f felh r Z, is hartelijk welkom heet- ter Van Berlare en Dan- gastronomische dag, die elfde november. (Iv) gastspreker Jozef Dau- neel van Berlare. Maar met die archivaris is en in deze twee zitten we al in de De kerk van Sint-Martinus monstranzen, kapmantels realizeren van de ten- dertiende eeuw. Verder is werd gebouwd volgens een en kazuivels enz. Maar het u instelling heel wat in- bekend dat de heerlijkheid plan dat in 1676 werd opge- allerbelangrijkste beeldje e aak heeft gekregen, bur- tot het begin van de zeven- maakt door landmeter P. op deze inderdaad uitste rf Tn®e.st.er. ^an Sande die tiende eeuw in het bezit Meysman. Het was een kende tentoonstelling, was c 1 initiatief loofde en de was van de koning van mooi gebouw, sierlijk, niet een koperen beeldje van ",n ip uitdrukte dat de ten- Spanje en later overging in te groot, met spitsvormige Sint-Martinus te paard. nstelling heel wat be- de handen van voorname vensters, in een gotische Het dateert uit het midden ami gsteliing zou genieten en families als van den Meer- stijl. Van deze kerk is ech- van de 16e eeuw en werd ■rre slotte pastoor De Mal- sche (1761) en de Lichter- ter alleen maar de toren eerder toevallig gevonden. aaje die ook heel even de velde (1789). De hechte overgebleven. In 1680 was Het beeldje moet de hele op een tere plek leg- band tussen kerk en staat. de kerk te klein geworden tijd verstopt geweest zijn op de zolder van de kerk en toen men deze reinigde, werd het kostbare kleinood aangetroffen. Bij het bewonderen van de tentoonstelling hebben we ons meer dan eens de vraag gesteld hoe het mogelijk is geweest dat in Berlare, in de onmiddellijke omgeving van de plaats waar de Boe renkrijg zijn oorsprong vond, nog dergelijke kerk schatten beschikbaar zijn gebleven. Het moet zijn dat mensen in tijd van nood biezonder vindingrijk zijn. Het wondermooie beeldje in gegoten geelkoper stelt de heilige voor te paard gezeten. De nog jonge edelman heeft in zijn rech terhand zijn mantel open en met een kort zwaard in de linkerhand maakt hij zich klaar om een deel van zijn kleed te snijden. Kort om het is een uitbeelding van het bekende Sint-Mar- In tinusverhaal. Het is een dramatisch beeldje, vol ge ladenheid, met duidelijke Op een sokkei was ook het processiebeeld van Onze Lieve Vrouw te kijk ge steld. Het dateert van de tweede helft van de acht tiende eeuw en zal in de toekomst ook worden mee gedragen in de processie. Wat ook het geval zal zijn van het Sint-Martinus- beeldje. schreed de suisse dan met de knaap, nog steeds het oorlelletje flink knijpend naar de uitgang van de kerk. Meteen kwam de schande over de bewuste knaap voorgoed neer. In Beveren De Sint-Martinustentoon- stelling te Beveren had een plaats gekregen in het won dermooie kasteel Corte walle. Ze werd georgani zeerd door de heemkundi ge kring «Het land van Be veren» naar aanleiding van het zilveren jubileum van deze kring. De prachtige katalogus van deze ten toonstelling biedt zowat 160 voorwerpen. Graag has men in Beveren ook het wondermooie Sint«Marti- nusbeeldje gehad, maar vermits beide tentoonstel lingen voor een deel gelijk lopend waren, kon hiervan geen sprake zijn. De Beverse tentoonstelling was vooral bedoeld om de figuur van Sint-Martinus in de volksdevotie en het volksleven voor te stellen. Het is inderdaad zo dat in de volksmond er nog heel wat verhalen de ronde doen rond deze heilige die moet geleefd hebben tus sen 316 en 397. Maar Beveren hield het niet alleen op voorwerpen, voor de gelegenheid wer den door de bakkers van de gemeente ook een Sint- Maartensgebak klaar ge stoomd. Berlare. Stralenmonstrans Gentse zilversmid Jacobus in zilver vervaardigd door Cachoir in 1674 (jj) Drie mooie kelken uit de kerkschat (jj) de restauratie van het zoals die in de Zuidelijke en werd ze vergroot. 1 die voor de eerste Nederlanden van oudsher 1719 werd onder de toen- i niet mogelijk is om- bestond, impliceerde weiis- malige pastoor Jacob Pon- de architekt ter zake waar een sterke overdraag- celaert een nieuwe kerk ge- renaissance elementen. beetje de zaak in de zaamheid iethoek drumt, kerk met ige schatten Ic van Berlare is oud. Uit oude ge- ten overstaan van de andersgezinden ten werd later het dak afgerukt tijde van de reformatori- tijdens een hevige storm, sche bewegingen in de zes- Tijdens de periode 1910- tiende eeuw. Anderzijds J911 werd dan een derde had deze sterke binding tot gebouwd, ten leert men dat er°in gevolg dat menige kerk in reeds een pastoor de omgeving meer dan eens 1 entoonsteiimg geweest zijn te Berla- een Pare' aan de kroon van De kerk van Berlare heeft i kan er immers ver- haar artistiek patrimonium heel wat kerkschatten te dat er in de Paling- kon toevoegen. bieden. Kelken, cibories, bouwd. Van deze kerk Andere merkwaardige voorwerpen waren onder meer een reusachtige cibo rie vervaardigd door de Gentse edelsmid Jacobus Cachoier in 1669. Deze ci borie in verguld zilver is zonder deksel 55,5 centi meter hoog. Het deksel zelf is 35 centimeter hoog. Bie- zondere aandacht ging ook naar de vier beelden onder de predikstoel die bedoeld zijn om zondaars en zonda ressen voor te stellen: de heilige Petrus, Maria Mag- dalena, Johannes de Doper en Maria van Egypte (of is het Eva). Er was ook een schilderij voorstellend Kristus aan het kruis uit de eerste helft van de 17é eeuw. We vermelden ook graag drie kelken, waarvan er een werd gemaakt door de Dendermondenaar Hu- bert Willick in het begin van de 18e eeuw, één ge maakt door NJ Viette uit Gent in 1782 en door een onbekend meester gemaakt in de tweede helft van de 17e eeuw. Altaarkande laars, een godslamp, wie- De heer Van de Weyer sprak het vernieuwde jeugdhuis Sint-Martinus open. (Iv) rookvat en reliekhouders, vormden andere curiositei- Dud Berlare. Vergulde ciborie Berlare. Altaarkruis ver- vervaardigd in 1669 door de vaardigd door de Dender- Gentse edelsmid Jacobus mondse zilversmid Philip- Cachoir (jj) pus Van den Daele in 1760 (U) Heem- en Oudheidkundige Kring van Berlare Voorzitter Raf Verstraeten Ondervoorzitter Theo Rods Secretaris Erna De Schutter Penningmeester Willy D'HacSc Bestuursleden I con De Vcirman, l .uc De Bruyne, Edmund Van den Breen, Lieve Peircns, Mcdard Adam, I ydia Roclandt, Rosanne Vcnncman, Hilde Van den Bossche, Antoine Adam, Georges Tassenoy, Herman Stcenhaut, Louis Hertecant, Paul Van Driessehe, Jef Vandersehot, K.H. Cyriel De Malsche, Piet Triest, Jacques Zaman sr. Berlare. Sint-Martinus te beeld uit de eerste helft van ten in deze tentoonstelling die heel wat belangstelling genoot, niet alleen van de volwassenen, maar ook van schoolkinderen die in de nieuwe onderpastoor van Berlare trouwens een goe de gids vonden. Van hem vernamen we ook dat vele van deze kerkschatten in de toekomst zullen gebruikt worden. Ze zijn immers niet gemaakt of bedoeld om in een pronkkast te kijk •te worden gesteld. Aan een van de zijaltaren kon men kijken naar koor kappen en kazuivels met gouddraad geweven en voorzien van het steeds weerkerende oog van God op de rugzijde van de mantel. paard, gegoten geelkoperen de 16' eeuw (jj) Vermeiden we ook nog dat er aan een van de stevige pilaren die het dak van de kerk schragen een zeer ou de foto was opgehangen van de suisse van de kerk. Oudere mensen wisten ons te zeggen dat suisse Ivo Van Malderen, die leefde van 1868 tot 1958 en deze eerbiedwaardige funktie van suisse uitoefende van 1919 tot 1943 een zeer streng man was. Het was voldoende dat hij de jonge snaken in de kerk met zijn strenge ogen aankeek, zo dat het weer ijzig stil werd. Wie toch aan deze dodende Berlare. Het was sinds 1943 geleden dat er in de Sint- blik kon weerstaan werd Martinuskerk te Berlare nog een suissefunktioneerde. zonder meer bij het oor BiJ het gelegenheidskoncert op 11 november werd met gegrepen en triomfantelijk traditie terug aangeknoopt (jj) Berlare. Een 400-tal aanwezigen woonden in de Sint-Martinuskerk een prachtig koncert bij (jj)

De Voorpost | 1982 | | pagina 31